Dokument údajne uviedol, že šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker bol obzvlášť znepokojený tým, že sankcie by zanedbali záujmy európskych spoločností. Juncker povedal, že Brusel “by mal byť pripravený konať v priebehu niekoľkých dní”, ak sa sankcie voči Rusku “prijmú bez toho, aby sa brali do úvahy obavy EÚ”, podľa Financial Times.
Memorandum EÚ tiež varuje, že “opatrenia by mohli ovplyvniť potenciálne veľký počet európskych podnikov, ktorí vykonávajú legitímnu obchodnú činnosť v rámci opatrení EÚ s ruskými subjektmi v železničnej, finančnej, lodnej a ťažobnej oblasti.”
Návrh právneho predpisu by tiež zaviedol individuálne sankcie na investovanie do projektu plynovodu Nord Stream 2 spoločnosti Gazprom, v ktorom by sa uviedli kroky na obmedzenie výstavby potrubia a uloženie sankcií európskym spoločnostiam, ktoré prispievajú k projektu. Ovplyvnené by mohli byť aj ďalšie projekty v oblasti energetiky, ako napríklad ropovody a plynovody v Kaspickom mori, tranzit plynu Ukrajiny a oblasť Zohr pri egyptskom pobreží.
Server Politico dodáva, že EÚ sa usiluje o “verejnú deklaráciu” od Trumpovej administratívy, že nebude uplatňovať nové sankcie spôsobom, ktorý by bol zameraný na európske záujmy. Návrh zákona, ak by vošiel do platnosti, by dal zákonodarcom USA právomoc vetovať akýkoľvek pokus prezidenta zrušiť sankcie.
Európska komisia vo vyhlásení uviedla, že sankcie “môžu mať neúmyselné následky nielen pokiaľ ide o jednotu v štruktúrach transatlantických či G7, ale aj o hospodársku a energetickú politiku EÚ a o bezpečnostné záujmy”.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v pondelok zopakoval, že Rusko verí, že obmedzenia sú “kontraproduktívne” a poškodzujú záujmy USA aj Ruska.
Aj Nemecko, ako hlavný európsky obchodný partner Ruska, nazval návrh zákona za “zvláštny krok”. Dokonca aj niektoré americké spoločnosti vrátane BP, ExxonMobil, General Electric, Boeing, Citigroup, MasterCard a Visa údajne lobovali proti tomuto kroku.