Breznoščáková z LF UPJŠ pôsobí v Európskom výbore na zabránenie mučenia a neľudského či ponižujúceho zaobchádzania, alebo trestania

Breznoščáková z LF UPJŠ pôsobí v Európskom výbore na zabránenie mučenia a neľudského či ponižujúceho zaobchádzania, alebo trestania

Košice 28. apríla 2017 (HSP/Foto:LF UPJŠ)

 

Periodickej návštevy CPT výboru pri Rade Európy v Chorvátsku sa v marci zúčastnila odborná asistentka I. psychiatrickej kliniky Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach MUDr. Dagmar Breznoščáková, Ph.D. ako členka oficiálnej delegácie Výboru CPT Rady Európy.

Na snímke MUDr. Dagmar Breznoščáková, Ph.D.

„Návšteva Európskeho výboru na zabránenie mučenia a neľudského či ponižujúceho zaobchádzania alebo trestania v Chorvátsku sa konala v dňoch 13. až 23. marca a delegácia pozostávala z dvoch skupín. V rámci jednej sa členovia viac zamerali na väznice a policajné stanice a druhá skupina, v ktorej participoval okrem mňa aj kolega psychiater z Islandu, upriamila pozornosť po prvýkrát v takomto rozsahu na civilné psychiatrické zariadenia ako sú Psychiatrická klinika nemocnice Rebro v Záhrebe, Detská psychiatrická nemocnica – jediná svojho druhu v Chorvátsku – či známe psychiatrické zariadenie Vrapče. Zistenia z návštev týchto zariadení ešte nie sú zverejnené,“ hovorí MUDr. Breznoščáková, ktorá je členkou CPT výboru pri Rade Európy (European Committee for the Prevention of Torture and Inhuman or Degrading Treatment or Punishment) od decembra 2015. Úlohou výboru je monitorovať materiálne a personálne podmienky, celkový servis či fungovanie v zariadeniach obmedzujúcich osobnú slobodu, ako sú väznice, policajné stanice alebo zariadenia pre ľudí s psychickými poruchami (teda psychiatrické či detenčné zariadenia, zvlášť zariadenia pre deti a mládež a sociálne zariadenia v členských štátoch Rady Európy). Tento výkonný výbor Rady Európy má s ohľadom na počet členských štátov 47 členov, ktorých výkon funkcie je nezastupiteľný.

Reklama
Návšteva v Chorvátsku

„Národná rada SR navrhla na túto pozíciu troch kandidátov – dvoch právnikov a mňa ako psychiatričku nominovanú výborom Slovenskej psychiatrickej spoločnosti na žiadosť MZ SR. Za členku Výboru na zabránenie mučenia, neľudského zaobchádzania alebo nehumánnej liečby pri Rade Európy za Slovenskú republiku, som bola zvolená Komisiou ministrov Európskeho parlamentu s účinnosťou od decembra 2015 na obdobie rokov 2016-2019 a odvtedy som sa zúčastnila štyroch plenárnych zasadaní výboru a dvoch plánovaných periodických návštev – v Holandsku a Chorvátsku,“ hovorí MUDr. Dagmar Breznoščáková, Ph.D.

Zasadnutia tohto výboru Rady Európy, ktorý patrí medzi najstaršie, sa konajú trikrát v roku. Jednou z ich hlavných náplní je prijímanie správ z rôznych návštev poverených delegátov vo vybraných krajinách, kde po absolvovaní formálnych rokovaní s predstaviteľmi exekutívy vykonávajú praktické kontroly rôznych zariadení. Ďalšou úlohou je implementácia týchto záverov a zhrnutí do tzv. source-booku, ktorý slúži ako materiál a akýsi sprievodca na tvorbu štandardov, čo sa týka základných podmienok a postupov v týchto zariadeniach či štandardizovanej liečby všetkých členských štátov. Tiež slúži ako zdrojový výučbový materiál, ktorý sa postupne dopĺňa do príslušných odborných textov.

Reklama

„CPT zameriava svoju činnosť na prevenciu násilia páchaného na ľuďoch trpiacich duševnými poruchami a pacientoch, ale aj páchateľoch trestných činov trpiacich duševnými poruchami. Väčšina návštev je ohlásených a krajiny aj dva-tri roky pripravujú podklady pre vyslanú delegáciu. Prijaté správy z týchto návštev by mali predstavovať akési európske nariadenie a v prípade zistených nedostatkov má krajina spravidla pol roka až rok na ich odstránenie. Na druhej strane môžu byť výsledky z jednotlivých krajín veľmi inšpiratívne pre iné krajiny a na základe týchto fungujúcich zistení sa môžu upravovať jednotlivé normy. Napríklad navýšenie počtu personálu (psychiatrov a sestier) v určitom type zariadenia či zvýšenie základných materiálnych požiadaviek v danom zariadení, čo by malo byť opäť pre dané krajiny záväzné.

Predmetom záujmu výboru sú hlavne psychiatrické nemocnice, sociálne zariadenia a ústavy, ale tiež policajné stanice a väznice, kde môže dochádzať k obmedzovaniu osobnej slobody, alebo je predpoklad, že by mohlo byť s človekom nejako nehumánne zaobchádzané. Členmi výboru sú preto predovšetkým právnici, ombudsmani, väzenskí lekári a psychiatri. V rámci výboru som sa postupne etablovala ako psychiater – špecialista na liečbu a dodržiavanie liečebných procedúr, pričom participujem aj na vypracovávaní záväzných postupov v tomto kontexte, okrem iného ako edukačného materiálu, čo je spojené aj s publikačnou a lektorskou činnosťou“ vysvetľuje MUDr. Dagmar Breznoščáková, Ph.D.

Návšteva CTP výboru v tej ktorej krajine, nie je podľa jej slov nič formálne. Delegácia pozostáva z 3 až 10 delegátov, ktorí v prvý deň absolvujú stretnutia na ministerskej úrovni a jednajú s ministrom zdravotníctva, spravodlivosti a ministrom vnútra, či ich tajomníkmi, potom nasleduje stretnutie s mimovládnymi organizáciami a ombudsmanom, ktorí dávajú rôzne podnety. Následne absolvujú návštevy rôznych inštitúcií a zariadení, ktoré môžu byť vopred oznámené, ale aj neohlásené, napríklad ide o kontroly transportov nejakých osôb. Okrem iného sa zisťujú materiálne podmienky (ako sú rozmery izieb a ciel, dostupnosť hygienického štandardu, stravy a podobne), personálne obsadenie v zmysle dostupnosti psychiatrov, psychológov, sestier, obvodných lekárov a špecialistov, alebo možnosti kontaktu s právnikom. Kontrolujú sa rôzne registre, napríklad použitia obmedzovacích prostriedkov (popruhov alebo pút), tiež registre sťažností, či úmrtí pacientov, zisťujú sa okolnosti nedobrovoľného prijatia na liečbu v zmysle hospitalizácie a liečby bez súhlasu pacienta. Špecificky je kontrolované podávanie elektrokonvulzívnej liečby a samozrejme aj psychofarmakologickej liečby s ohľadom na liekové interakcie  a zisťuje sa, či sa nejedná o reštriktívne podávanie takejto liečby. Najdôležitejšie sú však osobné rozhovory s pacientmi či väzňami bez prítomnosti iných osôb.

„Sme oprávnení vstúpiť do akejkoľvek inštitúcie, kde by mohlo potenciálne dochádzať k porušovaniu ľudských práv. Oboznámime sa so štruktúrou a fungovaním danej inštitúcie, zaujíma nás jej personálne obsadenie, napríklad, koľko pacientov pripadá na jedného psychiatra, aké majú možnosti liečby a podobne. Súčasťou návštevy každej inštitúcie sú rozhovory s personálom, pacientmi či väzňami, pričom si vyberáme zvlášť osoby v nejakom špeciálnom režime, umiestnené trebárs v izolačných miestnostiach. Vždy máme na zreteli, že v zariadení neleží iba pacient či väzeň, ale v prvom rade človek, a teda napríklad väzenia by nemali mať iba represívny charakter, ale skôr poskytnúť podmienky na možnosť nápravy…“ konštatuje psychiatrička.

V dodržiavaní ľudských práv patrí podľa nej medzi problematické krajiny Turecko a štáty v ruskej oblasti, ale horšia situácia je teraz aj vo Francúzsku. Najlepšie sú na tom severské štáty či Holandsko, ktoré MUDr. Dagmar Breznoščáková, Ph.D. navštívila vlani. Zaujali ju tam špeciálne pracoviská, tzv. PPC (penitentiary psychiatric centres), čo sú vlastne špeciálne psychiatrické oddelenia vo väzniciach pre psychicky chorých ľudí, ktorí síce spáchali trestný čin, ale súčasne potrebujú liečbu.

Reklama

„Je veľká škoda, že dodnes nemáme na Slovensku vytvorený nejaký podobný systém – detenčné zariadenie – pretože vo väzniciach sa nachádzajú aj ľudia s psychickými poruchami, ktorí do bežnej väznice nepatria a v dnešnej dobe to nespĺňa európske ľudsko-právne štandardy,“ poznamenáva.

Návšteva väznice. Na snímke členovia výboru

MUDr. Dagmar Breznoščáková, Ph.D. pre porovnanie navštívila aj slovenskú policajnú stanicu a väznicu. Ako hovorí, zúčastňovať sa práce v CPT je pre ňu nenahraditeľnou skúsenosťou, keďže má možnosť skĺbiť ako teoretickú bázu poznatkov v rámci svojho odboru v celoeurópskom kontexte a byť priamou účastníčkou návštev jednotlivých zariadení. V nich môže konfrontovať funkčnosť postupov a dodržiavanie noriem v rámci bezprostredných rozhovorov s pacientmi a v konečnom dôsledku sa podieľa na tvorbe guidelinov či edukačných materiálov v rámci jednotlivých pracovných skupín, týkajúcich sa dodržiavania zásad terapeutických postupov nielen psychofarmakologickej (vyplývajúc okrem iného z titulu jej funkcie predsedu Psychofarmakologickej sekcie Slovenskej psychiatrickej spoločnosti Slovenskej lekárskej spoločnosti) ale aj inej liečby, ktorých aplikácia je záväzná pre všetky členské štáty Rady Európy.

Redakciu informovala RNDr. Jaroslava Oravcová z LF UPJŠ.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:01

Zásoby ropy v USA minulý týždeň nečakane prudko klesli. A znížili sa aj zásoby benzínu. Ukázali to v stredu údaje amerického Úradu pre energetické informácie (EIA). Inforovala agentúra Reuters.

Zásoby ropy v USA tak v týždni do 19. apríla dosiahli 453,6 milióna barelov, čo je približne 3 % pod päťročným priemerom pre toto ročné obdobie, dodal EIA.

Včera 19:58

Na hokejových majstrovstvách Ázie a Oceánie hráčov do 18 rokov sa hneď v úvodnom zápase zrodil bizarný výsledok. Thajsko zdolalo Kuvajt 57:0 a na strely dokonca prekonali súpera pomerom 122:1.

Včera 19:34

Spojené arabské emiráty (SAE) v stredu oznámili, že na opravu domov, ktoré minulý týždeň poškodili prudké záplavy spôsobené rekordnými zrážkami, poskytnú 544 miliónov dolárov. Informovala o tom agentúra AFP.

Touto púštnou krajinou sa minulý týždeň prehnali silné búrky. Prudký lejak v priebehu niekoľkých hodín zaplavil úseky diaľnic, ulice a najrušnejšie letisko sveta v Dubaji.

Včera 19:31

Súd v Iráne odsúdil na smrť populárneho rappera uväzneného na vyše rok a pol za podporu celoštátnych protestov, vyvolaných smrťou Mahsy Amíníovej. Uviedli to v stredu miestne médiá. Informovala agentúra AFP.

V súvislosti s protestmi popravili deväť mužov, napríklad pre obvinenia zo zabitia a ďalšieho násilia proti bezpečnostným silám.

Včera 17:56

Štátna pomoc so zvýšenými splátkami hypoték sa od júna rozšíri aj na refinancované úvery, čo doteraz nebolo možné. Poslanci Národnej rady (NR) SR schválili túto zmenu v stredu v rámci zákona o správcoch úverov a nákupcoch úverov.

Včera 17:53

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa, ktorý v stredu schválila Národná rada SR, prináša vyššiu ochranu spotrebiteľov aj v online prostredí. Spotrebiteľom tiež predlžuje lehotu na odstúpenie od zmluvy bez uvedenia dôvodu z doterajších 14 na 30 dní.

Legislatíva zároveň zvyšuje ochranu pred umelým navyšovaním cien pred rôznymi zľavami a výpredajmi a prináša taktiež lepšiu informovanosť pri uzatváraní zmlúv prostredníctvom online trhov.

Včera 17:52

Americký prezident Joe Biden v stredu podpísal zákon o pomoci vo výške 95 miliárd dolárov pre Ukrajinu, Izrael aj Taiwan. Zároveň oznámil, že Spojené štáty začnú Kyjevu posielať vojenskú pomoc v priebehu niekoľkých hodín. Správu priniesla agentúra AFP.

Včera 17:50

Izraelské sily uskutočňujú “ofenzívnu akciu” v celom južnom Libanone. V stredu to oznámil izraelský minister obrany Joav Galant bez toho, aby špecifikoval, či pozemné sily prekročili hranice. Informovala agentúra AFP.

Včera 17:49

Britské úrady zadržali troch ľudí podozrivých z porušeniach imigračných zákonov po tom, čo pri snahe preplaviť sa cez Lamanšský prieliv zahynulo v utorok päť ľudí vrátane dieťaťa. Informovali agentúry DPA a AFP.

Včera 17:46

Britský premiér Rishi Sunak a nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz sa v stredu zaviazali podporovať Ukrajinu tak dlho, ako to bude potrebné. Scholz však takisto potvrdil svoj odmietavý postoj k dodaniu nemeckých plochodrážnych striel Taurus dlhého doletu pre Kyjev. Informovali o tom agentúry AP, AFP a DPA.

Scholz povedal, že Európa musí naďalej zvyšovať svoju pomoc pre Ukrajinu aj po tom, ako USA v utorok schválili rozsiahly balík vojenskej pomoci. “Rozhodnutie USA nás tu v Európe neoslobodzuje od úlohy naďalej rozširovať našu pomoc pre Ukrajinu, aby sa táto krajina mohla brániť voči agresorovi,” povedal kancelár na spoločnej tlačovej konferencii so Sunakom.

Britský premiér Rishi Sunak na návšteve v Nemecku
Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz (vpravo) a britský premiér Rishi Sunak počas tlačovej konferencie v Berlíne
Včera 17:43

Traja ľudia utrpeli zranenia pri “vážnom incidente” v škole na juhu Walesu. Podozrivá osoba bola zadržaná, oznámila miestna polícia. Informovala agentúra AP.

Podľa britského denníka The Telegraph došlo v škole k útoku nožom. Medzi zranenými je údajne učiteľka.

Včera 17:39

Londýnsky súd rozhodol o vydaní stíhaného Daniela Bombica na Slovensko.

“Nie, ešte nikam nejdem, ešte si budete musieť počkať na kolaudačku na letisku, ale áno – ako som vravel minule – návrat na Slovensko sa začína,” vyjadril sa Bombic alias Danny Kollár.

Včera 16:56

Francúzsky najvyšší súd v stredu definitívne potvrdil odsúdenie bývalého premiéra Francoisa Fillona v kauze sprenevery, ktorej sa dopustil vytvorením fiktívneho pracovného miesta pre svoju manželku Penelope. Zároveň nariadil nový súdny proces o uložení trestu. Informovala agentúra AFP.

Včera 15:26

Taliansky parlament schválil opatrenie krajne pravicovej vlády premiérky Giorgie Meloniovej, umožňujúce protiinterrupčným aktivistom vstúpiť na konzultačné kliniky, čo vyvolalo hnev opozičných strán. Informovala agentúra AFP.

Opatrenie prijaté senátom v utorok večer umožňuje regiónom, aby povolili skupinám “s kvalifikovanými skúsenosťami na podporu materstva” ísť za ženami pomýšľajúcimi na interrupciu na klinikách riadených štátnym zdravotníckym systémom.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali