Životopisy svätých: Svätý Theodosius, vyznávač

Slovensko 22. mája 2016 (HSP/Foto: wikipedia)

 

Už odjakživa tu boli ľudia, ktorých svet s jeho nepokojným a ničomným zháňaním sa za márnymi rozkošami neuspokojoval a chceli si vybudovať lepší, čistejší svet. Bol ním aj svätý Theodosius.

Svätý Theodosius, mozaika v Nea Mani
Svätý Theodosius, mozaika v Nea Mani

Narodil sa v Magariassu, malej dedinke v Kapadócii (Malá Ázia) veľmi pobožným rodičom. Bol vychovávaný v Božej bázni a už od mladosti študoval sväté písma. V tých časoch na miestach, kde Theodosius prebýval, sa pri Božích službách čítavalo ľudu niečo zo svätého písma. Theodosius bol už ako mladík tak zbehlý, že ľudu v chráme predčítaval. Božie slovo, ktoré ľudu čítaval, jeho samého prenikalo natoľko, že si prial nasledovať jedine Spasiteľa. Aby to bolo jednoduchšie, opustil otca, matku a svoju domovinu a putoval do Jeruzalemu a na miesta, ktoré posvätil svojou prítomnosťou Spasiteľ. Pri Vykupiteľovom hrobe odumrel svetu a povstal k novému, dokonalejšiemu životu.

Ocitol sa u pustovníka Longina, ktorý na zrúcaninách starého mesta žil vo veži Dávidovej a začal sa uňho zaúčať života v samote. Neskôr však  na prosbu istej panej prijal duchovnú správu kostola, ktorý sala ona postaviť na ceste do Betlehema. K svätému prichádzali celé zástupy ľudu, aby z jeho úst počúvali Kristovo učenie a na jeho príklade sa učili zbožnému životu. Theodosius sa obával, že tento úrad môže byť prekážkou jeho duchovným cvičeniam, a tak sa utiahol na pustý vrch blízko Betlehema. V jaskyni na vrchu prebýval tridsať rokov, nemohol sa dosť nasýtiť modlitbou a rozjímaním, až niekedy cez celé noci ani oka nezažmúril.

Keď niekde vysoko v horách kvitne medonosný krík, hoci aj ďaleko od včelína, hneď ho nájdu včeličky, lebo Pán Boh ich sám nemu privedie. A tak nábožní ľudia našli Theodosia a nasledovali ho, ako včely svoju kráľovnú. Svätý Theodosius túžil slúžiť Bohu osamote, ale myslel si tiež, že človek nie je na svete len sám pre seba, ale i pre blaho svojich blížnych. Odovzdal teda celú tú záležitosť Bohu, prosiac Ho v modlitbách, aby mu ukázal, čo má robiť. Na pokyn Boha zostúpil  Theodosius so svojimi učeníkmi z pustého vrchu a na betlehemskej rovine vystavil kláštor. Na čelo pravidiel života, ktoré Theodosius svojim učeníkom predpísal, položil ustavičné myslenie na smrť. K tomuto cieľu dal vykopať spoločný hrob, ktorý každý deň mal v nich vzbudzovať myšlienku, že musia umrieť. Ako tak jedného dňa všetci stáli u toho hrobu, zbožne rozjímajúc o jeho význame Theodosius povedal: „Kto asi bude z nás prvý v tom hrobe ležať?“ Na to vystúpil jeden kňaz, menom Basilius, kľakol si pred  Theodosiom a vravel: „Požehnaj, budem ten prvý“.  A naozaj, po 40 dňoch, bez nejakej choroby, Basilius sladko usnul v Pánovi.

O krátky čas veľký kláštor nestačil prijať všetkých tých ľudí, ktorí u Theodosia prišli hľadať pokoj života alebo útechu a úľavu v rozličných starostiach. Svätý opát musel stavať nové bývanie. Okolo starého kláštora povstalo časom celé mestečko. V troch chrámoch vo dne, v noci v rozličných rečiach zaznievali chválospevy Všemohúcemu, každému kostolu patril jeden dom pre chorých a chudobných, mrzákov a rozličných nešťastníkov, zvlášť ale pre prichádzajúcich, ktorí tam putovali zo všetkých národov. Všetci tam našli pohostinné prístrešie a kresťanskú opateru. Theodosovi prišlo často starať sa o sto i viac stolov a postelí, predsa však nikdy nedopustil, aby jeho hostia čo len na jednom jedle škodu trpeli. Takto ustavične dobročinný, biedu a bolesť umenšujúci, slzy zotierajúci, zármutok v radosť premieňajúci, mnohokrát sa pýtal seba samého, či by snáď nemohol konať ešte viac dobra. S touto láskavou činnosťou spájal tichosť a pokornosť, akoby bol v najväčšej samote, učeníkov svojich viedol múdro a láskavo ako dobrý otec, ktorému aj pokarhané dieťa ruku bozkáva.

Kláštor sv. Theodosia v Jeruzaleme
Kláštor sv. Theodosia v Jeruzaleme

 

Týmito vznešenými, z najsvätejšej lásky plynúcimi cnosťami získal si ľudí viac než zázrakmi, ktoré Boh na jeho prosby konal a široko ďaleko najväčšej úcty, tak že ho patriarcha jeruzalemský vymenoval predstaveným všetkých mníchov vo Svätej zemi. Grécky cisár Anastasius, ako mnohí z jeho predchodcov a nápadníkov, sa viac sa staral o otázky náboženské, ako aj podporoval blud Eutichiánov, že v Ježišovi je len jedna – božská prirodzenosť, pričom katolícka Cirkev učí, že v Ježišovi sú dve prirodzenosti – božská a ľudská, v jednej osobe nerozlučne zjednotené bez toho, aby sa zjednocovali do jednej prirodzenosti. Totiž, božská preto, že je Boh a ľudská preto, že je človek. Cisárovi veľmi záležalo na tom, aby aj Theodosia na svoju stranu dostal. Poslal mu preto mnoho peňazí, aby ich rozdal chudobným, no v skutočnosti si ho chcel nakloniť na svoju stranu. Theodosius prijal peniaze, rozdal ich medzi chudobných, cisárovi ale odpísal, že volí radšej umrieť, než svoju vieru zaprieť a že za svoju vlasť je hotový kedykoľvek život svoj položiť, nie však za svoju svätú vieru, nech preto cisár radšej popáli chrámy, než by sa malo zvestovať v nich bludné učenie.

Potom 94-ročný starec išiel do Jeruzalemu, vystúpil na kazateľnicu a volal mocným  hlasom: „Kto starú vieru štyroch všeobecných snemov cirkevných nectí priam tak ako štyri Evanjelia, nech je vyobcovaný z Cirkvi!“ Na to chodil po celej krajine, aby aj na iných miestach vystríhal ľud pred bludom vo viere. Cisár, rozzúrený z takéhoto správania sv. Theodosia, poslal pobožného starca do vyhnanstva. Po cisárovej smrti sa Theodosius vrátil do svojho kláštora, kde ešte jedenásť rokov žil v starej prísnosti voči sebe a v starej láske voči blížnym. Roku 529 v 105. roku svojho veku sa odobral sa do pravej vlasti, po ktorej vo svojom živote ustavične túžil…

Ak si zvážime život sv. Theodosia, vidíme v ňom dve veci: najprv jeho lásku k samote a potom z tejto lásky vyvierajúci krásny život. Keď žitné zrnko začína v zemi pučiť, svoje klíčky nevyháňa najprv do výšky, aby rástli v steblo, ale ich púšťa v koreň dolu do tichej pôdy. A len keď sa tam upevní, až potom vyháňa klíčky z pôdy von na svetlo a vymetá lístky, tvorí steblo a klas a prináša nám chlieb. Tak je to aj s duchovným životom. Keď človek zotrváva v samote, vtedy jeho duša púšťa korene, aby pevne a silne stála. Jej pôdou však nie je táto zem, ale Boh sám. Mojžiš bol najprv 40 rokov pastierom na púšti a až potom si ho Boh vyvolil za slávneho vodcu židovského ľudu. Sv. Ján Krstiteľ sa zdržiaval na púšti v najhlbšej samote, až potom vyšiel a nastúpil na svoj úrad ako predchodca Pána. Aj sám Spasiteľ žil najprv v tichosti 30 rokov v meste Nazarete, potom na 40 dní odišiel na púšť a aj počas svojho verejného učenia často opustil svojich učeníkov, chodil na horu, aby tam sám spočíval s Bohom. Tak aj svätý Theodosius a s ním každý pravý kresťan odjakživa miloval samotu, pretože sa v nej obzvlášť dobre s Bohom spája a duša zo samoty ako z kúpeľa očistená a zotavená do sveta vychádza.

Milý kresťan! Viem dobre, že ty nemôžeš opustiť svoj dom, aby si sa na celé dni utiahol do samoty. Sú však predsa hodiny, v ktorých ti bude ľahko odtiahnuť sa od svojich domácich, aby si sám a len sám s Bohom mohol sa zhovárať. Tak môžeš aj ty, keď už všetci vyšli von z kostola, sám tam ešte na chvíľku ostať, môžeš sa utiahnuť do svojej komôrky, alebo v nedeľu, vo sviatok, v príhodnom počasí môžeš bez blízkych a spoločnosti vyjsť von na pole alebo do lesa. Tu ti napadne nejedna pekná myšlienka, duša sa ti obmäkčí a zatúži po nebeskej vlasti. To ti je o mnoho osožnejšie, než márne reči, ktorými tvoj jazyk toľko hreší, než svetské myšlienky, ktorými tvoja duša znečistená býva, než potupné, utŕhačné slová, ktorými sa o všetky milosti privádzaš, ktorých si sa pri svätej omši a kázni stal účastným. Človek bez toho viac musí v hluku tohto sveta zotrvávať, než mu je milo. Kto sa však nerád uťahuje z neho v samotu, ten sa neudrží v cnosti, lebo odkiaľ nadobudne sily, aby vždy kresťansky zmýšľal, hovoril a konal?

 

Karol Jerguš

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Blinken: USA chcú posilniť energetickú bezpečnosť Európy. Nemajú lepšieho priateľa, ako je Nemecko

0 icon

Berlín 23. júna 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Jacquelyn Martin)   USA a Nemecko budú stáť bok po boku, aby zabránili akýmkoľvek "nebezpečným a provokačným akciám" Ruska voči Ukrajine, uviedol v stredu v Berlíne americký minister zahraničných vecí Antony Blinken. V tejto súvislosti spomenul aj kauzu ruského opozičného politika Alexeja Navaľného a "šírenie…

Za nedodržiavanie protiepidemických opatrení uložili policajti v minulom týždni 21 pokút

0 icon

Bratislava 23. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:Facebook Polície SR)   Za nedodržiavanie protiepidemických opatrení uložila polícia v uplynulom týždni 21 pokút v hodnote 1020 eur. Ako ďalej informovala hovorkyňa policajného prezídia Denisa Bárdyová, policajti v období od 14. do 20. júna v rámci kontroly takmer 30 000 osôb zaznamenali 53 prípadov porušenia…

Vakcinácia už v Anglicku zachránila 14-tisíc životov

0 icon

Bratislava 23. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:Wikimedia)   Britský program vakcinácie proti koronavírusu už zachránil viac ako 14-tisíc životov len v samotnom Anglicku. Povedal to v stredu minister zodpovedný za očkovanie Nadhim Zahawi, ktorý zároveň uviedol, že vakcinácia v Anglicku predišla 44 500 hospitalizáciám, vrátane 2 500 hospitalizáciám v uplynulých dvoch týždňoch.…

Poslanci v závere dňa rokovali o návrhoch na obmedzenie interrupcií

0 icon

Bratislava 23. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay, TASR-Michal Svítok)   Poslanci Národnej rady (NR) SR v závere stredajšieho rokovania aktuálnej 32. schôdze rokovali o návrhoch noviel na sprísnenie vykonávania interrupcií Poslanci rokovali o návrhu poslanca Martina Čepčeka (OĽANO), ako aj o návrhu poslancov za ĽSNS. Oba návrhy hovoria o tom, aby sa…

Orbán pre DPA: Maďarsko záujmy homosexuálov aktívne chráni. Maďarský prezident Áder podpísal ostro kritizovaný zákon

0 icon

Budapešť 23. júna 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Laszlo Balogh, Francisco Seco, TASR/AP-Michael Kappeler)   Za osvetu detí v každom prípade zodpovedajú rodičia, avšak boj proti pedofílii je úlohou štátu. Vyhlásil to v stredu v rozhovore pre nemeckú agentúru DPA predseda maďarskej vlády Viktor Orbán, ktorý na margo kritiky zákona o pedofílii tiež…

Pápež František sa na týždennej audiencii stretol so Spidermanom

0 icon

Vatikán 23. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Medichini)   Pápež František mal na stredajšej audiencii nezvyčajné stretnutie – s imitátorom Spidermana, ktorý sa často oblieka do tohto kostýmu, aby zabavil choré deti. Informovala o tom tlačová agentúra AFP Talian Mattia Villardita (28) vystupuje posledné štyri roky v detských nemocniciach oblečený ako tento…

Bučková: Pre Rómov je ospravedlnenie sa vlády za zásah v Moldave silným symbolickým gestom

0 icon

Bratislava 23. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Pre Rómky a Rómov je ospravedlnenie sa vlády SR za zásah ozbrojených zložiek v Moldave nad Bodvou silným symbolickým gestom. Splnomocnenkyňa vlády pre rómske komunity Andrea Bučková to uviedla v tlačovej správe, ktorú zaslal Michal Šľachta z kancelárie splnomocnenkyne. Reagovala tak na dnešné…

Poslanci pôsobiaci v Hlase chcú odvolávať Matoviča, kritizujú ho za Sputnik

0 icon

Bratislava 23. júna 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, SITA-Branislav Bibel, Alexandra Čunderlíková)   Poslanci Národnej rady (NR) SR pôsobiaci v mimoparlamentnej strane Hlas-SD začínajú zbierať podpisy na iniciovanie mimoriadnej schôdze, na ktorej chcú odvolávať ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) Dôvodom sú podľa nezaradeného poslanca Richarda Rašiho okolnosti využitia ruskej vakcíny Sputnik…

Grécko deportuje aj registrovaných žiadateľov o azyl, tvrdí Amnesty International

0 icon

Brusel 23. júna 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:Pixabay)   Medzinárodná mimovládna organizácia presadzujúca dodržiavanie ľudských práv Amnesty International uviedla, že praktiky Grécka na potláčanie prichádzajúcich migrantov sú mimoriadne zlé. Medzi zadržiavanými a deportovanými sú údajne aj také osoby, ktoré požiadali o azyl a v Grécku už nejaký čas žijú Charitatívne organizácie i médiá…

Nemecko, USA a OSN žiadajú odchod zahraničných vojakov z Líbye a nerušené voľby

0 icon

Berlín 23. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Hannibal Hanschke, Martial Trezzini/Keystone)   Nemecko a ďalší účastníci druhej mierovej konferencie o Líbyi v stredu zdôraznili význam plánovaných decembrových volieb v mierovom procese v tejto severoafrickej krajine. Informovala o tom agentúra DPA Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas a jeho americký náprotivok Antony Blinken žiadali…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

„Super špeciál turbo“ charakter Sulíka. Je neuveriteľné, že v sebe nemá kúsok cti, hrdosti a charakteru!

0icon

Ani o chrbtovej kosti nemá predseda SaS ani páru. Je to cudzie slovo, ktoré sa Sulík za celý život nenaučil. Začínam veriť, že jeho vzpriamenosť má na starosti nejaký umelý skelet, inak by musel chodiť ohnutý s ovisnutou hlavou na úrovni lýtok. Prečo to konštatujem? Všetci majú v pamäti to,…

Miro Majerník

Československé spartakiády neboli iba komunistický výmysel

0icon

Články o slovenskej politike presýtenej nenávisťou medzi stranami, pandémiou Kovid 19, politický boj medzi koalíciou a opozíciou, každodennými aférami o zatýkaní nepohodlných politikov začínajú nás bežných ľudí už unavovať. Ako bloger sa už dlhšiu dobu sa snažím vyhnúť týmto nechutným témam ktoré nám bežným ľuďom prinášajú iba stres a neistotu.…

Boris Mesár

1. Stoja globalisti za problémami s vodou v Kalifornii ? Hroziaca katastrofa v zásobovaní potravinami 2. Veľké farmaceutické spoločnosti a médiá vlastnia rovnakí pochybní ľudia

0icon

Dnes to budú dva dlhšie články ,ale verím ,že vám niečo objasnia  1. V posledných mesiacoch rastie krízová situácia v USA v zásobovaní potravinami, ktorá má nadobudnúť alarmujúce rozmery, ktoré by sa mohli stať katastrofou . Na vrchole existujúceho koronakrízy a nezamestnanosti v súvislosti s koronovou pandémiou by mohla hroziaca…

Gabriel Dragon

Z Lisabonu po Vladivostok

0icon

Na margo Putinovho článku pre Die Zeit, uverejneného na portáli Hlavné správy v ktorom ruský prezident spomína spoločný priestor od Lisabonu po Vladivostok, som si spomenul na svoj starší blog z roku 2019, ktorý je malou analýzou práve tohto projektu. Článok treba vnímať v kontexte roku 2019, ale dovolil som si doplniť…

Slavěna Vorobelová

Podobnosť s nacistickou praxou nie je asi náhoda

0icon

Pred cca mesiacom sa skončil núdzový stav, o ktorého ústavnosti doposiaľ existujú mnohé pochybnosti. Samozrejme, pri dnešnom stave nášho právneho štátu sa niet ani čomu čudovať. Veď podľa súčasnej praxe kajúcnikov, teda univerzálnych hoaxerov a konšpirátorov, v podstate stačí, keď Heger a jeho psovod Matovič vymyslia nejaké krivé svedectvo, ktoré…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Sprchovanie: Chyby pri sprchovaní, ktoré ovplyvňujú naše zdravie

0 icon

Ak sa chceš cítiť vo svojom tele sviežo a čisto, potrebuješ zo sebou spraviť niekoľko vecí, aby si tento efekt dosiahol. Čistenie zubov, umývanie rúk a sprchovanie. Hlavným a najdôležitejším očisťovacím procesom je jednoznačne sprchovanie. Niektorí ľudia uprednostňujú sprchu, zatiaľ čo iní si radšej užívajú čas ponorení vo vani. Kúpanie aj sprcha odstraňujú…

Bezohľadnosť týchto ľudí jednoducho nepozná hranice!

0 icon

Bezohľadnosť ľudí niekedy fakt nepozná hranice. Niektoré situácie s tebou jednoducho zamávajú nech si akýkoľvek flegmatik. Vyvrie ti krv v žilách a ty sa pýtaš sám seba: "Ako toto môže niekto urobiť?!" My ti dnes ukážeme práve také fotografie, pri ktorých si povieš, že ľudská bezohľadnosť prekročila naozaj všetky medze.…

Vedel si, že pitie horúcej vody má tiež svoje výhody?

0 icon

Keď vypiješ každé ráno pohár horúcej vody, detoxikuješ svoje telo a zlepšuješ si trávenie. Aký je ale rozdiel medzi normálnou vodou z kohútika a tou prevarenou? Voda je síce pre našu existenciu nevyhnutná, ale pohár horúcej vody je mimoriadne prospešný pre naše zdravie. Teplá, horúca alebo aj vlažná voda preukázali skvelé výsledky, pokiaľ…

Život a smrť Rudolfa Hessa 1. časť

0 icon

Prinášame ďalšiu mini sériu článkov z obdobia druhej svetovej vojny s nádychom tajomnosti. Tentokrát sa pozrieme na život a smrť Rudolfa Hessa, v jednej dobe najmocnejšieho a najvplyvnejšieho človeka v Nemecku. Poďme na prvú časť, ktorá dostala podtitul Prológ. Rudolf Hess bojoval v prvej svetovej vojne ako príslušník pozemných jednotiek, ale potom prešiel k letectvu a stal sa z…

TOP10+: Ani zvieratá niekedy nemajú svoj deň - zachytené na fotografiách

0 icon

Niektoré dni sú horšie ako tie ostatné. Akokoľvek sa snažíš si dvihnúť náladu, niekedy jednoducho nemáš svoj deň. Svoje o tom vedia aj títo domáci miláčikovia, ktorí boli našťastie pre teba zachytený fotoaparátom. Nestrácaj nádej - ak meškáš do práce, ak je pondelok, ak hneď ráno vyleješ na seba kávu…

Vo svete IT

Rusko a Čína sa „stavajú“ proti USA: Oznámili svoje plány spolupráce pri prieskume Mesiaca

0 icon

V nasledujúcich rokoch bude na Mesiaci naozaj rušno. Po prvýkrát od skončenia vesmírneho programu Apollo sa našu prirodzenú družicu chystá navštíviť viacero vesmírnych agentúr, píše portál Universe Today. Najvýraznejším hráčom je americká vesmírna agentúra NASA. Tá momentálne pracuje na svojom programe Artemis, ktorý hlási ich návrat na povrch Mesiaca. Spojené…

To trvalo! Xiaomi uvoľňuje MIUI 12.5 spolu s Androidom 11 pre 2 roky starý smartfón. Evidujete už aktualizáciu?

0 icon

Len pred pár dňami sme vás informovali o prebiehajúcom beta testovaní nadstavby MIUI 12.5 pre Xiaomi smartfóny, ktoré neboli na zozname aktualizačných vĺn. Toto beta testovanie malo odhaliť všetky chyby v systéme a vo chvíli, keď bol systém bezproblémový, malo Xiaomi vypustiť aktualizáciu medzi používateľov týchto modelov. Tejto chvíle sme…

iPhone 13 je údajne na ceste! Začalo sa hovoriť o dátume jeho predstavenia. Kedy sa tak stane?

0 icon

Rok čo rok spoločnosť Apple predstavuje novú generáciu smartfónov iPhone. Naposledy bolo tomu tak ešte v októbri minulého roka, kedy americký technologický gigant, predstavil produktovú radu zariadení iPhone 12. K samotnému predstaveniu zariadení došlo neskôr, ako bolo doposiaľ zvykom. Dôvodom bola pandémia, ktorá dnes je už v mnohých regiónoch sveta…

Mikročipová kríza sa ešte viac prehlbuje. Čakacie doby na dodávky procesorov sa opäť predlžujú

0 icon

Pred niekoľkými týždňami sa vravelo o ustupujúcej polovodičovej kríze, no opak je pravdou. Nedostatok mikročipov sa v posledných mesiacoch stále rapídne zhoršuje, pričom v máji sa čakacie doby natiahli až na neuveriteľných 18 týždňov. Agentúra Bloomberg informuje, že objednávok mikročipov stále pribúda, no skrátenie dodacích lehôt je v nedohľadne. Dodacie…

Poznáme rebríček najhodnotnejších značiek na svete. Takto dopadli známy výrobcovia smartfónov

0 icon

Ktoré značky sú najcennejšími na svete? Pravdepodobne každý z nás bude mať na túto tému iný názor. Ako taký ucelený odhad o cene značiek nám najnovšie prináša spoločnosť Kantar BrandZ, ktorá  vyhodnotilo hodnotu značiek na základe približne 4-miliónov spotrebiteľských rozhovorov naprieč 512 kategóriami a 51 trhmi. Výsledkom ich práce je…

Armádny Magazín

NATO provokuje. Ruské lode a stíhačky museli zahájiť paľbu na britský torpédoborec pri pobreží Krymu

0 icon

Rusko, 23. júna 2021 (AM) – Hliadková loď ruskej FSB vykonala varovnú streľbu v smere na britský torpédoborec „ Defender “ neďaleko pobrežia Krymu. Vedľa lode bola uskutočnená aj streľba z armádnej stíhačky Su-24. Informovala o tom štátna agentúra 

Izrael nariadil urýchliť prípravy na vojnu s Iránom. Problémom je nový prezident islamskej republiky

0 icon

Izrael, 23. júna 2021 (AM) – Nový iránsky prezident, ktorý je považovaný za tvrdého konzervatívca, vyprovokoval u náčelníka štábu izraelských obranných síl generálporučíka Aviva Kohaviho urýchlenie prípravy možného ozbrojeného konfliktu s Iránom.   Jedným z f

NATO pritiahne k ruským hraniciam 40 vojnových lodí

0 icon

Ukrajina, 23.jún 2021 (AM) – Tlačová služba šiestej flotily amerického námorníctva oznámila svoju účasť na cvičeniach Sea Breeze-2021 organizovaných spoločne s Ukrajinou, ktoré sa začnú budúci týždeň v čiernomorskom regióne. Ako uviedlo ministerstvo zahraničných vecí USA, účelom cvičení je zvýšiť

Putin schválil vypracovanie štátneho programu implantácie mikročipov do mozgu

0 icon

Rusko, 23. júna 2021 (AM) – Ruská vláda vyčlení 54 miliárd rubľov na vývoj programu na implantáciu mikročipov do mozgu. Návrh federálneho programu „Mozog, zdravie, inteligencia, inovácie“ sa začal pripravovať na ministerstve školstva a vedy. Schválil to prezident Putin a s projektom môže mať niečo spoločné aj jeho dcéra.   Pra

USA dodajú cez svoje nastrčené firmy sýrskym teroristom zbrane v hodnote 350 miliónov dolárov

0 icon

Sýria, 23. júna 2021 (AM) – Bulharskí novinári magazínu Armswatch skúmali dodávky zbraní Pentagónom do celého sveta. Ukázalo sa, že USA nakupujú zbrane z celého sveta, aby zásoboval

Svetlo sveta

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

Je dovolené, aby katolík, ktorý je súčasťou inej sekty pristupoval k sviatostiam?

0 icon

Otázka: Je to v poriadku keď človek, ktorý je v sekte napr. scientológii prehlasuje, že každý kresťan katolík môže byt v sekte a pristupovať k sviatostiam? Odpoveď o. Gajdoš, predseda liturgickej komisie: V Kristovej cirkvi sa vždy považovalo zapretie viery za jedno z najvážnejších previnení – spolu s vraždou a…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali