Advokátka Zuzana Dlugošová, ktorá pôsobila aj na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu, počas svojho vystúpenia pred výberovou komisiou začiatkom júna uviedla, že úrad chce budovať ako dôveryhodnú inštitúciu. “Chcem, aby verejnosť začala vnímať, že oznamovanie protispoločenskej činnosti nie je donášanie, ale správna vec,” vyhlásila. Prvou vecou, ktorú by mal nový úrad vykonávať, je podľa nej osveta a informačná kampaň o význame boja proti korupcii.
Úradníčka z ministerstva vnútra Monika Filipová, ktorá je tiež aktívna v občianskom združení Dobrý úradník, si za svoj hlavný cieľ stanovila obsadenie úradu profesionálmi. Za dôležitú považuje osvetu o význame oznamovateľov korupcie, “že to nie je niekto negatívny, kto sa snaží robiť napriek”. Dodala, že medzi jej priority bude patriť spolupráca s občianskym sektorom alebo so zahraničnými inštitúciami. Kandidátky by ešte mala odobriť vláda, posledné slovo vo výbere bude mať parlament.
Komisia podľa názoru riaditeľky Nadácie Zastavme korupciu Zuzany Petkovej vybrala kandidátky s odbornými aj osobnostnými predpokladmi na to, aby nový Úrad pre oznamovateľov fungoval dobre a zlepšil podmienky pre whistleblowerov a tým aj prispel k zníženiu korupcie. „Dúfam, že vláda a poslanci budú rešpektovať stanovisko odborníkov, ktorí hodnotili uchádzačov. Osobitne oceňujem spôsob výberu, ktorý je na Slovensku jedinečný svojou otvorenosťou a nezávislosťou. Stalo sa to po prvý raz, keď záujemcov mohlo vypočúvať bez obmedzení aj publikum a záznam bol k dispozícii širokej verejnosti. Zároveň treba oceniť uchádzačov, ktorých komisia neposunula do užšieho výberu za ich odvahu zúčastniť sa na náročnom výberovom procese a odpovedať na často nepríjemné otázky,” vysvetľuje Petková.
Na základe zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti, ktorý nadobudol účinnosť začiatkom marca, sa zriadil Úrad na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti so sídlom v Bratislave. Úrad má dohliadať predovšetkým na to, aby oznamovatelia korupcie neboli perzekvovaní zo strany svojich nadriadených, napríklad prepustením zo zamestnania.