Peking 24. marca 2023 (HSP/politico/Foto:TASR/AP-Grigory Sysoyev, Sputnik, Kremlin)
Európski lídri sa zrazu predbiehajú, aby sa dostali do Číny
Španielsky premiér Pedro Sánchez vo štvrtok oznámil, že v súvislosti s rastúcimi obavami, že čínsky líder Si Ťin-pching ešte viac podporuje ruskú vojnu na Ukrajine, odletí na budúci týždeň na rokovania do Pekingu. Francúzsky prezident Emmanuel Macron ho bude nasledovať na dlhšie plánovanej ceste 4. apríla.
Viacero vedúcich predstaviteľov Európskej únie využilo tento týždeň samit v Bruseli na to, aby upozornili na ostentatívnu podporu Číny Vladimírovi Putinovi, a varovali, že sa nemôžu prizerať, ako Peking a Moskva upevňujú spojenectvo, ktoré hrozí prehĺbením krízy vo svete.
Ich obavy nasledovali po prestížnej Siovej ceste do ruského hlavného mesta, ktorá posilnila pozíciu jeho dlhoročného priateľa Putina.
Počas súkromného zasadnutia v Bruseli Macron vyzval svojich kolegov, aby zdvojnásobili svoje úsilie a zabránili Číne v prehlbovaní podpory ruskej invázie. “Francúzsky prezident zdôraznil, že je potrebné vyvinúť maximálne úsilie na zabezpečenie toho, aby Čína nepodporovala Rusko a jeho kapacity na pokračovanie vo vojne,” uviedol predstaviteľ EÚ.
Stávka v meniacej sa geopolitickej dynamike by sotva mohla byť pre Európu alebo širší svet vyššia. Pevnejšie partnerstvo medzi Čínou a Ruskom by znamenalo riziko eskalácie vojny na Ukrajine do konfliktu medzi vládami NATO a Pekingu, ako aj Moskvy.
Potom je tu hroziaca hrozba vojenského stretu medzi Pekingom a Washingtonom v súvislosti s Taiwanom, ktorému podľa západných analytikov hrozí čoraz väčšie riziko invázie čínskych síl.
Aj bez vojenskej eskalácie sa zvyšuje napätie medzi Pekingom a Západom v oblasti bezpečnosti a obchodu. V posledných týždňoch viaceré európske vlády uvalili reštrikcie na čínsku spoločnosť TikTok, ktorá je vlastníkom sociálnych médií, v obave, že dominantné postavenie Pekingu v oblasti technológií predstavuje bezpečnostné riziko pre Západ.
Vlády EÚ zároveň pripravujú plány na obmedzenie svojej závislosti od Číny v oblasti kritických surovín, ako je napríklad lítium do batérií pre elektromobily.
Lotyšský líder Krišjānis Kariņš v rozhovore pre médiá počas samitu v Bruseli označil stretnutie Si-Putina v Moskve za “otvorenie očí pre Európu”.
Stretnutie podľa neho ukázalo, že “Čína nezastáva úlohu sprostredkovateľa, ale otvorene sa pohybuje na strane Ruska, a to je pre nás všetkých problém”. Kariņš dodal, že Peking má vo vzťahu s Ruskom miesto vodiča, ale stále nie je jasné, kam chce tento vzťah posunúť.
Podľa dvoch diplomatov, ktorí sa zúčastnili na samite v Bruseli, litovský prezident Gitanas Nausėda a švédsky premiér Ulf Kristersson tiež vyjadrili obavy z možnosti, že Čína poskytne Rusku konkrétnu podporu.
Španiel Sánchez medzitým potvrdil, že sa na budúci týždeň v Číne stretne so Siom. Španielski predstavitelia uviedli, že bude diskutovať o pozícii Číny k Ukrajine. Španielsko neskôr v tomto roku prevezme od Švédska rotujúce predsedníctvo Rady EÚ.
Zatiaľ čo vedúci predstavitelia EÚ vyjadrili obavy z užších väzieb medzi Moskvou a Pekingom, v Bruseli sa nedosiahla zhoda v tom, či by mal blok ako celok prijať nový prístup k Číne.
Luxemburský premiér Xavier Bettel vyzval na pokračovanie spolupráce s Pekingom v snahe priblížiť Čínu.
Jedného dňa budeme možno potrebovať Čínu
“Čína nie je dokonalá, ale jedného dňa ju možno budeme potrebovať,” povedal jeden z predstaviteľov EÚ. “Niekoľko členských štátov sa s týmto hodnotením stotožňuje.”
Iní však vzhľadom na najnovšiu situáciu zrejme podporujú tvrdší postup voči Číne.
Macronov diplomatický poradca Emmanuel Bonne sa vo štvrtok rozprával s najvyšším čínskym diplomatom Wang I. “Čína očakáva, že Francúzsko a ďalšie európske krajiny sa budú podieľať na … hľadaní politického riešenia,” povedal Wang.
Počas svojej cesty do Moskvy tento týždeň Si verejne nesľúbil vojenskú podporu Rusku. Americkí predstavitelia však upozorňovali na ochotu Pekingu poskytnúť Moskve smrtiacu pomoc. POLITICO informoval, že čínske spoločnosti poslali do Ruska 1 000 útočných pušiek a ďalšie vybavenie, ktoré by sa mohlo použiť na vojenské účely.