Vyšlo posolstvo Svätého Otca Františka mladým k diecéznemu SDM 2017

Vatikán 23. marca 2017 (HSP/RV//HSP/Foto:TASR)

 

Svätý Otec František napísal posolstvo mladým k blížiacemu sa 32. svetovému dňu mládeže (SDM), ktorý sa bude sláviť na Kvetnú nedeľu 9. apríla 2017 na úrovni diecéz. Jeho text dnes publikovalo vatikánske tlačové stredisko spolu s krátkym videom Svätého Otca. Motto tohtoročného SDM je zároveň aj titulom pápežovho posolstva: „Veľké veci mi urobil ten, ktorý je mocný“ (Lk 1,49)

„Drahí mladí, tak sme znovu na ceste,“ začína svoj list pápež František. V myšlienkach sa najprv vracia do Krakova, kde sa s mladými z celého sveta stretol v rámci Svätého roka milosrdenstva. Ďalej už sleduje budúci cieľ putovania mladých, ktorým sa s Božou pomocou v roku 2019 stane Panama.

Na snímke pápež František

„Na tejto ceste nás bude sprevádzať Panna Mária, tá, ktorú budú blahoslaviť všetky pokolenia,“ píše ďalej Svätý Otec a vysvetľuje, že ústredné myšlienky budúcich SDM v rokoch 2017, 2018 a 2019 nadviažu na tie minulé z Ježišových Blahoslavenstiev a bude podnecovať smerom vpred.

„Leží mi totiž na srdci, aby ste vy mladí mohli napredovať nielen udržiavaním pamäti minulosti, ale aj s odvahou v prítomnosti a s nádejou pre budúcnosť. Tieto postoje, neustále živé v mladej deve z Nazareta, sú jasne vyjadrené v témach vybraných pre najbližšie tri ročníky SDM. Tento rok 2017 budeme uvažovať nad Máriinou vierou, keď v Magnifikate hovorí: «Veľké veci mi urobil ten, ktorý je mocný» (Lk 1,49).“

V roku 2018 sa 33. svetový deň mládeže sústredí na slová anjela adresované Panne: «Neboj sa, Mária, našla si milosť u Boha» (Lk 1,30). Napokon pre 34. svetové dni mládeže, ktorých hostiteľom bude v roku 2019 Panama, bude témou Máriina odpoveď: «Hľa, služobnica Pána, nech sa mi stane podľa tvojho slova» ( Lk 1,38).

Pápež František v posolstve datovanom 27. februára 2017 vo Vatikáne vyslovuje želanie, aby sa príprava na SDM harmonicky spojila s blížiacou sa synodou:

„V októbri 2018 bude Cirkev sláviť Biskupskú synodu na tému: «Mladí, viera a rozlišovanie povolania». Budeme si klásť otázku, ako vy mladí prežívate skúsenosť viery uprostred výziev našej doby. A budeme sa zaoberať aj tým, ako môžete dozrievať vo vašom životnom projekte cez rozlišovanie vášho povolania, chápaného v širokom zmysle ako povolanie k manželstvu, povolanie v oblasti laickej či profesionálnej alebo povolanie k zasvätenému životu a kňazstvu.“

Štvorstranové posolstvo Svätého Otca pre mladých pokračuje výzvami nezostať prilepenými na pohovke, ale vziať si príklad z aktívneho postoja Márie, ktorá sa pohotovo vydala navštíviť Alžbetu. Chválospev Magnifikat navyše pozýva k udržiavaniu spojenia s dejinami vlastného ľudu, s tradíciou, ktorá v Cirkvi odovzdáva poklad viery z generácie na generáciu, obohacujúc sa skúsenosťou každého jednotlivca.

„Aj váš osobný príbeh má svoje miesto uprostred dejín Cirkvi“, píše pápež František mladým. Dôležité je však venovať pozornosť kultivovaniu pamäti, aby nebola iba nakopením spomienok ako na pevnom disku počítača či vo virtuálnom oblaku dát. „Náročnou ale nevyhnutnou úlohou je objaviť červenú niť Božej lásky, ktorá prepojuje celý náš život,“ kladie pápež na srdce svojim adresátom. Vyjadruje im aj dôveru, že na to majú:

„Toľkí hovoria, že vy mladí ste bez pamäte a že ste povrchní. Nedávam im za pravdu! Avšak treba uznať, že v týchto našich časoch je potrebné obnoviť schopnosť reflektovať svoj vlastný život a projektovať ho smerom do budúcnosti. Mať minulosť nie je to isté ako mať dejiny.“

Pápež konkrétne odporúča mladým zastaviť sa v závere každého dňa na pár minút a pripomenúť si pekné momenty i tie náročné, to, čo sa vydarilo i to, kde nastalo zlyhanie.

„Takto pred Bohom a sebou samými môžeme prejaviť city vďačnosti, ľútosti a odovzdanosti, a ak chcete, môžete si ich aj poznačiť do zošita, určitého duchovného denníka. Toto znamená modliť sa uprostred života, modliť sa svojím životom a urobiť náš život predmetom modlitby. A bezpečne vám to pomôže lepšie vnímať tie veľké veci, ktoré Pán koná pre každého z vás. Ako hovoril sv. Augustín, Boha môžeme nájsť v rozľahlých priestoroch našej pamäti“ (porov. Vyznania, X, 8,12).

Ďalej Svätý Otec hovorí mladým o dôležitosti dobre poznať Sväté písmo, Božie slovo. Je dôležité „čítať ho každý deň, konfrontujúc ho s vaším životom, vnímať každodenné udalosti vo svetle toho, čo vám Pán hovorí vo Svätom písme.“ Ďalšie pápežovo odporúčanie sa týka eucharistie a sviatosti pokánia:

„Panna Mária nás ďalej učí eucharistickému postoju, čiže vzdávať vďaku, pestovať chválu, neupriamovať sa čisto na problémy a ťažkosti. V dynamike života sa prosby dnešného dňa stanú dôvodmi na zajtrajšie poďakovanie. Takto sa vaša účasť na svätej omši a prežívanie tých chvíľ, keď slávite sviatosť zmierenia stanú zároveň vrcholným i štartovacím momentom: vaše životy sa budú dennodenne obnovovať v odpustení, stávajúc sa tak ustavičnou chválou Všemohúceho.“

Mladým Svätý Otec kladie na srdce aj kontakt s generáciou starších: „vy máte silu, oni majú pamäť a múdrosť“. Je potrebné hľadieť nielen na prítomnosť, ale správne doceniť hodnotu minulosti, zdôraznil pápež František:

„Spoločnosť, ktorá si cení iba prítomnosť, má aj tendenciu devalvovať všetko to, čo je dedičstvom minulosti, ako napríklad inštitúcie manželstva, zasväteného života, kňazského poslania. Končí to pri pohľade na ne ako na niečo bez zmyslu, na prekonané formy. Uvažuje sa tak, že lepšie je žiť v tzv. „otvorených“ situáciách, správajúc sa v živote ako v nejakej „reality show“, bez cieľa a bez konca.

Nedajte sa oklamať! Boh prišiel, aby rozšíril horizonty nášho života, vo všetkých smeroch. On nám pomáha dať minulosti povinné docenenie a lepšie projektovať šťastnú budúcnosť. Ale toto sa dá jedine ak žijeme autentickými skúsenosťami lásky, ktoré sa konkretizujú v objavení Pánovho povolania a v priľnutí k nemu. A toto je to jediné, čo nás robí naozaj šťastnými.“

Na záver Svätý Otec pripomína blížiace sa výročia roku 2017: tristoročnicu mariánskej udalosti v brazílskej Aparecide a storočnicu zjavení v portugalskej Fatime, kam sa v máji sám chystá prísť ako pútnik.

Za osobný vzor pri príprave k SDM v Paname dáva pápež František mladým okrem Panny Márie aj latinskoamerického svätca:

„Sv. Martin de Porres, jeden zo svätých patrónov SDM 2019 mal pri svojej každodennej poníženej službe zvyk venovať Márii najkrajšie kvety na znak svojej synovskej lásky. Pestujte si aj vy, tak ako on, vzťah dôvernosti a priateľstva s Pannou Máriou, zverujúc jej vaše radosti, trápenia a obavy. Uisťujem vás, že to nebudete ľutovať!“

*

Svätý Otec sa rozhodol tohtoročné posolstvo mladým umocniť aj prostredníctvom videa, v ktorom kladie dôraz na kľúčové témy dokumentu. Mladých pozýva, aby sa vydali na cestu, ktorá vyvrcholí slávením nasledujúcich medzinárodných Svetových dní mládeže v Paname začiatkom januára 2019.

Prinášame text videoposolstva Svätého Otca Františka mladým v plnom znení

„Drahí mladí,

so spomienkou plnou života z nášho stretnutia na Svetových dňoch mládeže 2016 v Krakove sme sa vydali na cestu smerom k nasledujúcej méte, ktorou bude, ak Boh dá, Panama v roku 2019. Tieto chvíle stretnutia a dialógu s vami sú pre mňa veľmi dôležité a chcel by som, aby táto cesta bola v súlade s prípravou nasledujúcej synody biskupov, ktorá sa bude venovať vám, mladým.

Na tejto ceste nás sprevádza naša Matka, Panna Mária, a so svojou vierou, tou istou vierou, ktorú vyjadrila svojim chválospevom, nás povzbudzuje. Mária hovorí: «Lebo veľké veci mi urobil ten, ktorý je mocný» (Lk 1,49). Ona vie vzdať vďaky Bohu, ktorý vzhliadol na jej malosť, a uznáva veľké veci, ktoré koná v jej živote; a vydáva sa na cestu, aby sa stretla so svojou sesternicou Alžbetou, ktorá je v pokročilom veku a potrebuje jej blízkosť. Nezostáva uzavretá v dome, lebo nie je ,gaučovou’ devou, ktorá sa chce cítiť pohodlne a bezpečne bez toho, aby ju niekto otravoval. Dovolí viere, aby ňou hýbala, lebo viera je srdcom celých dejín našej Matky.

Drahí mladí, Boh na vás rovnako hľadí a volá vás, a keď tak robí, vidí všetku lásku, ktorú ste schopní ponúknuť. Tak ako deva z Nazaretu, môžete zlepšiť svet, aby ste zanechali stopu, ktorá poznačí dejiny, vaše vlastné i mnohých ďalších. Cirkev a spoločnosť vás potrebujú. S vaším prístupom, s odvahou, ktorú máte, s vašimi snami a ideálmi padnú múry strnulosti a otvoria sa cesty, ktoré nás povedú k lepšiemu svetu, spravodlivejšiemu, menej krutému a viac ľudskému.

Povzbudzujem vás na tejto ceste, aby ste pestovali rodinný a priateľský vzťah so Svätou Pannou. Je to naša Matka. Hovorte s ňou ako s Matkou. Spolu s ňou vzdávajte vďaky za vzácny dar viery, ktorý ste prijali od svojich predkov a zverte jej celý svoj život. Ako dobrá Matka vám načúva, objíma vás, miluje vás, kráča s vami. Uisťujem vás, že ak to budete robiť, neoľutujete to.

Šťastné putovanie smerom k Svetovým dňom mládeže 2019. Nech vás Boh žehná.“

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Iniciatíva Za otvorenú justíciu: Je najvyšší čas na sebareflexiu sudcov a prijatie spoluzodpovednosti

0 icon

Bratislava 18. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Je najvyšší čas na sebareflexiu sudcov a na prijatie spoluzodpovednosti za žalostný stav dôvery v justíciu. Tvrdí to nezávislá sudcovská iniciatíva Za otvorenú justíciu (ZOJ) v reakcii nielen na aktuálne kauzy v oblasti súdnictva a stíhaných sudcov v rámci akcie Plevel "V čase konfrontácie…

V nedeľu začne platiť zákaz sťahovania aplikácií TikTok a WeChat v USA

0 icon

Bratislava 18. septembra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Mark Schiefelbein)   V USA od nedele začne platiť zákaz sťahovania čínskych aplikácií TikTok a WeChat, ktorý je podmienený obavami miestnych predstaviteľov o národnú bezpečnosť a ochranu osobných údajov. Komunikačná aplikácia WeChat bude pritom zakázaná úplne, videoaplikáciu TikTok budú môcť ľudia používať do novembra, len bez…

Rusko upozornilo na vojenské aktivity USA a NATO v oblasti Čierneho mora. Generálplukovník posiela jasný odkaz

0 icon

Moskva 18. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Alexander Zemlianichenko)   Ruská armáda obvinila v piatok Spojené štáty a ich spojencov zo zvyšovania napätia v oblasti Čierneho mora prostredníctvom prudkého nárastu v počte hliadkovacích a prieskumných letov. Informovala o tom agentúra AP Generálplukovník Sergej Rudskoj z ruského generálneho štábu uviedol, že USA a ďalšie…

NCZI potvrdilo problém s aplikáciou Moje ezdravie, už ho odstránili. Krajčí nevylučuje vyvodenie personálnej zodpovednosti

0 icon

Bratislava 18. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Ľudovít Vaniher)   Zraniteľnosť aplikácie Moje ezdravie, ktorá umožnila etickým hekerom získať osobné údaje ľudí testovaných na ochorenie COVID-19, je už odstránená. V piatok to potvrdilo Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) Jeho šéf Peter Bielik priznal, že ak by problém neodhalili, mohlo dôjsť ku škodám. Spoločnosť…

Čínska firma zbierala informácie aj o Slovákoch. Pozrite si, kto sa dostal do ich hľadáčika

0 icon

Bratislava 18. septembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian, František Iván)   V databáze spoločnosti Zhenhua Data, ktorá vytvára databázy s informáciami o jednotlivcoch a inštitúciách, boli aj stovky slovenských mien. Ako ďalej informuje Denník N, okrem politikov, akými sú ministerka spravodlivosti Mária Kolíková zo strany Za ľudí, poslanec Smeru Juraj Blanár či…

Protestné pochody Konfederácie odborových zväzov pokračovali v Prešove

0 icon

Prešov 18. septembra 2020 (SITA/HSP/Foto:Screenshot video)   Odborári združení v Konfederácii odborových zväzov Slovenskej republiky (KOZ SR) dnes na východe Slovenska pokračovali v sérii protestných pochodov. Po Košiciach navštívili aj druhé krajské mesto Prešov. Na podujatí sa zúčastnilo vyše 350 odborárov z Prešovského kraja, ktorí absolvovali protestný pochod centrom mesta…

Kollár vyzval počas osláv výročia vzniku SNR na spoluprácu

0 icon

Myjava 19. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Róbert Fritz)   Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) vyzval politikov na spoluprácu. Urobil tak v prejave počas piatkových osláv 172. výročia vzniku prvej Slovenskej národnej rady (SNR) v myjavskom Múzeu Slovenských národných rád "V ťažkých časoch je dôležité, aby sme sa netrieštili na koalíciu a…

Arabská strana Švédska vyzýva na vysídlenie tých obyvateľov škandinávskej krajiny, ktorí odmietajú multi-kulti hodnoty a etnickú diverzitu

0 icon

Štokholm 18. septembra 2020 (HSP/Foto:Screenshot:arabiskapartiet.se)   Na politickej scéne Švédska sa objavil nový subjekt – Arabská strana Švédska (Arabiska Partiet Sverige), ktorá je oficiálne zaregistrovaná iba niekoľko týždňov, napriek tomu už stihla vyvolať rozruch svojou progresívnou orientáciou. Okrem iného navrhuje, aby sa zo severskej krajiny vysťahovali tí obyvatelia, ktorí sa…

Raši tvrdí, že Remišová klame ohľadom propagačných videí za peniaze z EÚ: „Všetci jej to zhltli aj s navijakom“

0 icon

Bratislava 18. septembra 2020 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Nezaradený poslanec NR SR Richard Raši (člen skupiny poslancov zakladajúcich stranu Hlas-SD) sa v piatok prostredníctvom sociálnej siete vrátil ku kauze reklamných spotov, ktoré dal objednať ešte ako podpredseda vlády pre investície. Reklamy propagujúce využívanie fondov EÚ na informatizáciu štátu následne v lete…

Nekonečná sága Novichok – Novičok pokračuje

0 icon

Bratislava 18. septembra 2020 (HSP/Foto:TASR/AP-Dmitry Serebryakov)   Navaľny sa prebral z kómy a hovorí že nechce vyšetrovanie za ruskej účasti, ale chce sa vrátiť do Ruska aby pokračoval vo svojej práci. Čo vie Navaľný, že sa nebojí vrátiť sa do Ruska? Je Novičok taký neškodný bojový otravný plyn, že nezabije…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Švec

Ako sme zachránili leteckú školu a zabránili plánovanej likvidácii? 8. časť seriálu.

0icon

Pokračujem v publikovaní série blogov, ktorých zámerom je prispieť do eliminácie nepodloženého a nemúdreho sebapodceňovania malých národov a odstránenia šírenia klamstiev, neraz manipulácie. V procese preformátovania systému formovania dôstojníkov pred spustením profesionalizácie, bolo nutné doriešiť a často vymyslieť spôsob výcviku a prípravy niektorých skupín úzkych špecialistov, ktorí boli dovtedy pripravovaní „zdedeným“ spôsobom. Celý balík problémov…

Peter Lipták

Obráťte sa na svojho praktického lekára so žiadosťou o pomoc

0icon

Ak trpíte Vy, Vaše deti, rodičia, starí rodičia zdravotnými následkami z nosenia rúška obráťte sa na svojho praktického lekára a požiadajte ho o vystavenie potvrdenia.

Gabriel Dragon

Monopoly pre dospelých - Srbsko III - Slovenský preklad Washingtonskej dohody Srbska a Kosova

0icon

Po nedávnych rokovaniach srbského prezidenta Alexandra Vučiča, kosovského Hotiho a amerického prezidenta Donalda Trumpa vo Washingtone, sa situácia vo vzťahoch Srbsko-Kosovo dostáva do inej roviny. Dohoda, ktorá bola srbskej a kosovskej strane predložená prináša posun skôr v hospodárskych otázkach a po podrobnejšom preštudovaní je výhodnejšia pre Srbsko /ak neberieme do úvahy, že toto…

Boris Mesár

Obrovský podvod: Svetová banka už v roku 2018 evidovala testy na COVID-19

0icon

Je súčasná pandémia výsledkom náhodného objavenia sa nového koronavírusu alebo ide o riadenú akciu, ktorá bola naplánovaná už dlho vopred a terajšie udalosti sa už len odvíjajú od tohto plánu? Táto otázka sa mnohým môže zdať ako pravá nefalšovaná konšpiračná teória. No namiesto dohadov a hypotéz sa poďme teraz pozrieť…

Ivan Holek

Najdôležitejšia vec pri koronavírusových opatreniach chýba!

0icon

Keď v minulých dobách čelili naši predkovia pandémiám veľkého rozsahu, pristupovali k ním úplne iným spôsobom, než my dnes. Videli v nich totiž v prvom rade podnet k pokániu. Videli v nich výstražne zdvihnutý prst Boží, upozorňujúci ich na to, že robia niečo zle. Že žijú nesprávne a že to…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP10: Zdravotné triky, ktoré neuveriteľne zlepšia tvoj život!

0 icon

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, pitie kávy spôsobuje spavosť. Aj napriek tomu, že existuje veľa známych zdravotných trikov, mnohé triky sú stále relatívne neznáme a na prvý pohľad sa zdajú neúčinné. Aby bol tvoj život úžasný, zozbierali sme pre vás tieto menej známe triky v dnešnom príspevku. Niektoré sa môžu zdať neuveriteľné,…

Disponujú vašim telefónnym číslom: Donald Trump (1. časť)

0 icon

Ako sme medzičasom sľúbili, začíname novú kapitolu našej éry – a to články súvisiace s konšpiráciami. To, že vám hovoria, že ste paranoidní, ešte neznamená, že po vás nejdú. Komu dnes môžete vôbec veriť? Je dokázané, že dnešné štáty míňajú miliardy za to, že o svojich občanoch zhromažďujú nekonečné kvantá informácií, väčšinou pod…

9 faktov o planéte Zem, ktoré nás v škole nenaučili

0 icon

Pokiaľ ide o našu domovskú planétu Zem, považujeme ju za relatívne preskúmanú a zdá sa, že nás nič nedokáže prekvapiť. No opak je pravdou.  Tak napríklad Zem často voláme "modrá planéta", no vedci v skutočnosti tvrdia, že nie vždy bola naša planéta modrá. Navyše, mesiac nie je jediným satelitom Zeme. Existuje…

Vysokí ľudia, ktorí si Japonsko takpovediac neužili kvôli výške tamojšieho národa

0 icon

Japonsko je plné úchvatných miest na návštevu. Od zasnených záhrad až po historické chrámy a veľkolepé hrady. Niet sa čo čudovať, že túto krajinu každý rok navštívi okolo 30 miliónov turistov. Japonsko má navyše jednu z najnižších kriminalít na svete, čo z neho robí ideálne bezpečné miesto pre návštevníkov. Okrem…

Triky, ktoré porazia tvoje každodenné starosti

0 icon

Život je komplikovaná, ale skutočne zaujímavá vec. Niekedy si myslíme, že keby sme len mohli odstrániť niektoré ťažké situácie, bolo by to perfektné. Napríklad náhla bolesť hlavy, nutkanie jesť veľa zmrzliny alebo ospalosť, ktorá prichádza na konci pracovného dňa. Tieto triky ti môžu pomôcť vyhnúť sa aspoň časti týchto nepríjemných problémov a zabudnúť…

Vo svete IT

Ktoré Xiaomi a Redmi telefóny dostanú Android 11, a ktoré zas nie? Tu je ich veľký zoznam!

0 icon

Nie tak dávno sme vám priniesli prehľad vybraných smartfónov, ktoré v nedávnej minulosti pribudli do zoznamu zariadení, pre ktoré je MIUI 12 poslednou nadstavbou, ktorú dostanú. Ako je to však s Androidom 11? Nuž, zoznam zariadení je výrazne obšírnejší, čo nepoteší pravdepodobne nikoho. Na druhej strane však treba povedať, že aj…

Microsoft vylepšuje Edge. Kopíruje ďalšiu užitočnú funkciu z prehliadača Google Chrome

0 icon

Len v priebehu včerajšieho dňa sme vás informovali o tom, že Microsoft do prehliadača Edge zavádza novú funkciu, ktorú si „zapožičal“ z konkurenčného prehliadača Chrome. Konkrétne sme písali o automatickom generovaní silných hesiel pri registrovaní sa do jednotlivých služieb online služieb. Dnes na povrch vyplávali ďalšie správy, ktoré hovoria o funkcii, o ktorej…

Pozrite sa, ako si môžete prispôsobiť vzhľad Google lišty na úvodnej obrazovke

0 icon

Jedným z najviac používaných widgetov v Android smartfónoch je bezpochyby Google widget, ktorý mnohí z nás používajú za účelom rýchleho vyhľadávania informácií na internete. V základných nastaveniach ponúka preddefinovaný vzhľad, ktorý sa prispôsobuje buď svetlému, alebo tmavému režimu. Vedeli ste však, že si ho môžete prispôsobiť aj podľa seba?  Prispôsobte…

Venuša patrí nám, hovorí šéf Roscosmosu

0 icon

Len niekoľko dní dozadu obehla svet informácia, že na Venuši sa našiel „podpis života“. Vedci konkrétne našli plynný fosfán (PH3) v atmosfére planéty, ktorý by tam nemal čo robiť. Podľa súčasných vedomostí, ktoré máme, jeho pôvodcom môžu byť len živý organizmus. Samozrejme, nepredstavujme si teraz, že na povrchu planéty behajú…

Bill Gates kritizoval určité typy elektrifikácie dopravy. Elon Musk si myslí, že Gates „Nemá o tom páru“ 

0 icon

Gates ešte v auguste vo svojom blogu písal, že e elektrifikácia dopravy je vhodnou len pre určitý typ dopravy pričom vyjadril názor, že niektoré spôsoby, ktorými smerujú viaceré spoločnosti, sú vo svojej podstate nezmyselnými.  Konkrétne vo svojom blogu napísal: „EV (pozn. redakcie: elektrické vozidlá) vynikajú pri cestovaní na krátke vzdialenosti.…

Armádny Magazín

Rusko zvyšuje počet vojsk na dôležitých východných smeroch - nacvičujú aj mobilizáciu ako vo vojnovej dobe

0 icon

Rusko, 18. september 2020 (AM) - Rusko zvyšuje počet vojakov na obzvlášť dôležitých smeroch na východe krajiny, vyhlásil minister obrany RF, armádny generál Sergej Šojgu na zasadnutí ministerského kolégia.   Rokovanie kolégia sa začalo prerokovaním splnenia

Spojené úsilie NATO proti ruskému cvičeniu Kaukaz 2020 - chcú nacvičovať vpád do Ruska?

0 icon

Česko, 18. september 2020 (AM, Sputnik) - 950 vojakov z Česka, Estónska, Talianska, USA, Lotyšska, Poľska, Francúzska, Slovenska a Maďarska dorazilo na vojenské cvičenie NATO Tobruq Legacy 2020, na ktorom budú vykonávať bojové akcie pod spoločným velením systémov protivzdušnej obrany Patriot, SAMP / T, Avenger, Mistral,

"Počúval som, ako chodia v starých roztrhaných uniformách" - armáda nakupuje výstroj za 17 mil. eur

0 icon

Slovensko, 18. september 2020 (AM, MO SR) - Ministerstvo obrany SR doposiaľ zazmluvnilo pre príslušníkov Ozbrojených síl SR výstrojné súčiastky v hodnote viac ako 12 miliónov eur, pričom do konca tohto roka plánuje zazmluvniť a dodať ďalšie v sume viac ako 5 miliónov eur. Súčasné vedenie rezortu obrany tak reagovalo na nevyhnutnú potrebu zabezpečiť…

Bude elektromagnetizmus pušným prachom 21. storočia?

0 icon

Slovensko, 18. september 2020 (AM) - Príchod pušného prachu, vysoko výbušnej zmesi, ktorý používali Mongoli v 13. storočí a v Číne už od 7. storočia, vyústil do rýchleho a hlbokého prevratu vo vojenskej technike, ako aj v vo vojenskej taktike a stratégiách. Aj v dnešnej dobe je strelný prach naďalej stredobodom…

Zasadí nový Americký koncept výroby smrteľný úder ich vlastnému F-35 ?

0 icon

USA, 18. september 2020 (AM) - Ak to má byť výnimočné, nech je to výnimočné ! Will Roper, ktorý vedie akvizičné programy amerických vzdušných síl už 2 roky, 15/09/2020 oznámil, že USAF-u sa podarilo vyrobiť v režime najvyššieho utajenia predvádzací model vychádzajúci z najnovšieho programu bojových lietadiel

Svetlo sveta

Na sviatok Sedembolestnej sa u nás začína 40-dňová pôstna reťaz za kňazov

0 icon

Na Slovensku sa v utorok – od sviatku Sedembolestnej Panny Márie – začína opäť 40-dňová pôstna reťaz za kňazov. “Bude to výnimočný ročník, lebo súčasne sme sa podujali zorganizovať aj putovanie relikvie neporušeného srdca veľkého svätca Jána Vianneya. Vyprosovať milosti pre kňazov s ich najväčším patrónom, arským farárom, bude iste mimoriadna…

14.9. Sviatok Povýšenia sv. Kríža

0 icon

Sviatok povýšenia sv. Kríža je sviatkom úcty ku krížu, na ktorom bol ukrižovaný Ježiš Kristus. Bol zavedený po tom, ako sv. Helena, manželka cisára Konštantína, začala hľadať a aj našla ostatky sv. Kríža na Kalvárii v Jeruzaleme. Pod kalváriou, ktorá bola miestom ukrižovávania sa nachádzalo veľa driev, ktoré rímski vojaci…

Arcibiskup Fulton Sheen: Pád a návrat Šimona Petra

0 icon

Šimon Peter je najmilovanejšou postavou Nového zákona. V charaktere svätého Petra sa stretajú dve podstaty. Jedná je tá svätá, ktorú dostal od Boha a druhá je tá ľudská, ktorú dostal od svojich rodičov. Poznáme príbeh, ako Ježiš Kristus pri stretnutí so Šimonom mení jeho identitu tým, že mu zmení meno…

Prečo mal Páter Pio stigmy?

0 icon

Jeden z najväčších svätcov modernej doby, páter Pio, je známy nielen ako muž modlitby, zázrakov a hlbokej nábožnosti, ale vonkajší znak jeho svätosti sa prejavil viditeľnými stigmami na tých častiach tela, ktoré človek spôsobil pri ukrižovaní Ježišovi. Vo víziach svätej Kataríny Emmerichovej sme našli opis, že okrem známych piatich rán…

Po kázni Kuffu bude musieť vystúpiť vždy Havran

0 icon

Licenčná rady udelila televízii TV Lux sankciu za to, že na Trnavskej novéne pri kázni otca Mariána Kuffu „nezabezpečila informačnú všestrannosť a názorovú pluralitu v primeranom rozsahu a v relevantnej časovej nadväznosti.“ Toto rozhodnutie je najväčším útokom na náboženské slobody na Slovensku od roku 1989 a som presvedčený, že pošliapava ústavné…

icon FOTO DŇA