NAŽIVO

Požiar, ktorý zachvátil nočný klub v indickom letovisku Goa, si vyžiadal 25 obetí, uviedol premiér regionálnej vlády v indickom zväzovom štáte Goa Pramód Savant.

Medzi obeťami požiaru boli aj turisti. Informuje agentúra AFP.

08:03

Izraelský prezident Jicchak Herzog odmietol výzvy amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby udelil milosť premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi. Netanjahu čelí obvineniam z korupcie. Informuje portál Politico.

Isaac Herzog
Na snímke izraelský prezident Isaac Herzog / Foto: TASR/AP-Abir Sultan/Pool Photo via AP
08:00

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan telefonoval so svojím venezuelským náprotivkom Nicolásom Madurom. Vyzval ho, aby „udržiaval otvorený dialóg“ s Washingtonom napriek rastúcim obavám z vojenskej akcie USA. Informuje agentúra AFP.

07:59

Iránske orgány včera zatkli dvoch organizátorov maratónu. Maratón sa bežal na ostrove Kiš v Perzskom zálive.

Internetom sa totiž začali šíriť fotografie, z ktorých vyplýva, že účastníčky maratónu na sebe nemali hidžáb. Informáciu agentúra AFP.

07:58

Nemecký kancelár Friedrich Merz pricestoval včera do Izraela. Je to jeho prvá návšteva od nástupu do funkcie.

Spolkový kancelár označil podporu Berlína pre Izrael za nemenné jadro nemeckej zahraničnej politiky. Informuje agentúra AFP.

Merz Herzog
Na snímke nemecký kancelár Friedrich Merz (vľavo) a izraelský prezident Isaac Herzog (vpravo) / Foto: TASR/AP-Abir Sultan/Pool Photo via AP
07:55

Hamas je pripravený odovzdať svoje zbrane, ak Izrael ukončí okupáciu Pásma Gazy, uviedol hlavný vyjednávač Hamasu a jeho šéf v Gaze Chalíl Hajja.

Hamas však svoje zbrane odovzdá len suverénnemu a nezávislému palestínskemu štátu. Informuje agentúra AFP.

07:54

Grécka pobrežná stráž včera oznámila, že pri pobreží Kréty objavila neovládateľnú loď s 18 mŕtvymi migrantami na palube. Z celej posádky prežili len dvaja ľudia. Informuje agentúra DPA.

07:53

Na celom Slovensku sa môže po zvyšok soboty vyskytnúť hmla. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto vydal výstrahu prvého stupňa, ktorá predbežne platí do nedele (7. 12.) 10.00 h pre všetky okresy.
V oblasti Plášťovce (okres Levice) naďalej platí prekročenie informačného prahu pre častice PM10, nenastali však podmienky pre vydanie upozornenia na smogovú situáciu.

Včera 18:39

Na ceste I/14 na horskom priechode Šturec od šiesteho do 13. kilometra padajú skaly na vozovku. Slovenská správa ciest (SSC) o tom informuje na svojom webe zjazdnost.sk.
Upozorňuje aj na hmlu v severných častiach Slovenska, ktorá obmedzuje vodičov na Kysuciach pri hraničnom priechode Skalité s dohľadnosťou do 50 metrov. Hmla s dohľadnosťou do 100 metrov sa podľa SSC nachádza aj na Orave, Pohroní, v okolí Brezna a Heľpy a na diaľnici D1 v okolí Spišskej Novej Vsi.
„Všetky sledované diaľničné úseky a rýchlostné cesty na území SR sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne vlhký až mokrý, miestami suchý. Cesty I., II. a III. triedy sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne vlhký až mokrý, miestami suchý,“ uviedla SSC.
Zjazdné sú aj horské priechody, povrch vozoviek je prevažne vlhký až mokrý, miestami, hlavne vo východnej časti SR, je stav vozoviek suchý.

Včera 18:05

Maďarský premiér Viktor Orbán oznámil, že veľká maďarská delegácia navštívi v najbližších dňoch Moskvu, aby diskutovala o ekonomických otázkach.

Včera 17:25

Pracoviská Okresného úradu Dunajská Streda nebudú v termíne od 8. do 10. decembra poskytovať služby. Stane sa tak z dôvodu otvárania nového klientskeho centra. V termíne 11. a 12. decembra nebudú poskytovať služby ani oddelenia dokladov a evidencie vozidiel. TASR o tom informoval hovorca Ministerstva vnútra SR Matej Neumann.
V dňoch nedostupnosti pracovísk môžu občania využívať služby ďalších piatich centier v Trnavskom kraji, konkrétne v Galante, Trnave, Hlohovci, Skalici či Senici. Služby v priestoroch nového Klientskeho centra na Jesenského ulici budú verejnosti k dispozícii od 15. decembra.

Včera 15:33

Londýnska polícia v sobotu oznámila, že zatkla štyroch ľudí po tom, ako na vitrínu s britskými korunovačnými klenotmi v Toweri hodili jedlo, údajne jablkový dezert a puding.

Metropolitná polícia uviedla, že policajti reagovali „na základe hlásenia o poškodení vitríny s britskou korunou“.

K zodpovednosti sa prihlásila málo známa samozvaná skupina občianskeho odporu s názvom Take Back Power (Získajte späť moc). Video z incidentu zverejnila na sociálnych sieťach.

Včera 15:15

Rokovania v Abú-Dhabí s ruskou a americkou výpravou prebehli „výborne“, vyhlásil šéf GUR Kyrylo Budanov v odpovedi na otázku o priebehu rokovaní.

V Abú-Dhabí Budanov viedol rokovania s predstaviteľmi ruskej spravodajskej služby, ku ktorým sa neskôr pridali Američania.

„Neponáhľame sa. Všetky rokovania musia prebiehať v tajnosti, pretože (inak) nebudú úspešné. Predsa nechcete, aby sme ich pokazili?“, odpovedal Budanov

Včera 15:05

Republiková rada mimoparlamentnej strany Demokrati na svojom sobotňajšom zasadnutí v Banskej Bystrici potvrdila vymenovanie Michala Kiču za podpredsedu strany. Vo funkcii tak nahradí Andreu Letanovskú, ktorá síce predsedníctvo Demokratov opustila, avšak naďalej zostáva členkou strany. Novou členkou predsedníctva sa zároveň stala Monika Podhorány Masariková. Predstavitelia strany o tom informovali po zasadnutí republikovej rady na tlačovom brífingu.
Predseda strany Jaroslav Naď ďalej ozrejmil, že podpisy ich referenda za vyhlásenie predčasných volieb by chceli prezidentovi SR odovzdať v januári budúceho roka. Strana má tiež ambíciu uspieť v budúcoročných komunálnych voľbách.

Včera 15:02

Obchod s ropou medzi Ruskom a Indiou sa znížil, ale nezastavil, informuje agentúra Bloomberg na základe analýzy rozsahu vývozu ropy z Ruska do Indie.

Podľa údajov agentúry obchod klesol na 600 000 barelov denne, čo je najmenší objem od začiatku vojny, ale stále výrazne prevyšuje predvojnové ukazovatele.

„Ak sa obchodná dohoda (medzi USA a Indiou – pozn. red.) bude naťahovať, vytvoria sa ďalšie cesty, ktoré indickým kupujúcim umožnia naďalej legálne nakupovať neautorizované ruské barely,“ komentuje pre Bloomberg Jun Go, analytik ropného trhu v Sparta Commodities.

Včera 14:49

Chodkyňa neprežila zrážku s autobusom v Poprade. Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Prešove na sociálnej sieti informovalo, že tragická nehoda sa stala v piatok (5. 12.) vo večerných hodinách v blízkosti Ulice J. Wolkera.
„Autobusu pri odbočovaní na parkovisko do cesty vstúpila chodkyňa mimo priechodu pre chodcov. Úsek bol riadne vyznačený dopravnou značkou ‚zákaz vstupu chodcov‘. Žiaľ, v neskorých nočných hodinách svojim ťažkým zraneniam 57-ročná žena podľahla,“ uviedla polícia.
Dodala, že 71-ročného vodiča podrobili dychovej skúške s negatívnym výsledkom. Presná príčina a miera zavinenia nehody sú predmetom vyšetrovania.

Včera 14:24

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa chystá v pondelok odletieť do Londýna.

Podľa jeho slov bude cesta súvisieť s rokovaniami o ukončení vojny, ktoré ukrajinská delegácia v súčasnosti vedie v USA.

Včera 13:22

Prezident SR Peter Pellegrini pripustil možnosť, že návrh zákona o zmene Úradu na ochranu oznamovateľov (ÚOO) na nový úrad po preštudovaní vráti na prerokovanie do parlamentu. Ako uviedol, môže sa tak stať s veľkou pravdepodobnosťou. Hlava štátu to odôvodnila tým, že chce mať istotu, že Slovensko nebude mať problém na domácej a predovšetkým na medzinárodnej scéne. Podľa jeho informácií sú pri návrhu naďalej pochybnosti zo strany Európskej únie. Vyplýva to z vyjadrení prezidenta v relácii STVR Sobotné dialógy.

Včera 13:08

Jediným východiskom pre vládnu koalíciu, aby dovládla do riadnych parlamentných volieb, je vrátiť sa naspäť k poctivému napĺňaniu programového vyhlásenia vlády (PVV), riešeniu reálnych problémov ľudí a vyhýbať sa vlastným sporom. Myslí si to prezident SR Peter Pellegrini. Uviedol to v relácii STVR Sobotné dialógy.

Včera 12:48

Vo veku 82 rokov v sobotu zomrela slovenská prozaička, novinárka, scenáristka a dramaturgička Oľga Feldeková. Pre TASR to potvrdila rodinná známa Feldekovcov Anna Ölvecká.

Oľga Feldeková/Zdroj screenshot
Včera 12:25

O rozsvietenie vianočného stromčeka na Námestí SNP v Banskej Bystrici sa aj tento rok postará Mikuláš. Jeho príchod do centra mesta je naplánovaný v sobotu o 17.00 h. V sprievodnom programe nebudú chýbať vystúpenia detí či jazda vianočným vláčikom.
Ako informovala hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková, na námestie zavíta anjel na chodúľoch, ktorý bude všetkým návštevníkom rozdávať rolničky. „Práve rolničkami privoláme Mikuláša a jeho pomocníkov, ktorí sa následne spolu s primátorom postarajú o rozsvietenie vianočného stromčeka,“ uviedla.
O program sa postarajú žiaci z tanečného odboru Základnej umeleckej školy J. Cikkera. V sobotu večer bude podľa jej slov možné nasadnúť aj na vianočný vláčik, ktorý bude jazdiť od pobočky Slovenskej pošty na Hornej ulici.

Včera 12:24

Sobotná prechádzka mestom Trenčín so sprievodkyňou Zuzanou Novodvorskou priblíži predvianočné a vianočné zvyky a tradície. Informovala o tom trenčianska hovorkyňa Erika Ságová.
Účastníci prechádzky sa dozvedia, kto postavil prvý betlehem, odkedy sa v domácnostiach ozdobuje vianočný stromček, prečo pred štedrou večerou rozkrajujeme jabĺčko a hádžeme orechy do kútov či prečo sa má na Nový rok konzumovať najmä bravčové mäso.
Prechádzka sa začne od 16.00 h pred Kultúrno-informačným centrom na Mierovom námestí v Trenčíne, potrvá asi 90 minút a je bezbariérová.

Včera 12:20
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Vítek varuje: Americká neziskovka, ktorá zvrháva režimy po celom svete, si do hľadáčika vzala Česko

Novinár bývajúci v Ženeve, komentátor spravodajstva webu iPrima.cz Ján Vítek v rozhovore pre ParlamentníListy.cz varuje pred Spojenými štátmi Americkými a organizáciou National Endowment for Democracy (NED), ktorá podľa neho prevzala aktivity CIA. Organizácii podľa Vítka ide aj o Česko a prezidenta Miloša Zemana

❚❚
.

Ján Vítek je skúsený novinár sa z veľkej časti venuje pôsobeniu vplyvnej americkej neziskovej organizácie NED (National Endownment for Democracy, Národný nadačný fond pre demokraciu). Organizácia bola založená v roku 1983 ako nezisková organizácia a jej cieľom je propagácia demokracie po celom svete. Jej činnosť je financovaná zo štátneho rozpočtu Spojených štátov. Novinár Vítek je však toho názoru, že organizácia sleduje úplne iné ciele.

 

Pravá ruka CIA?

.

Novinár v texte o NED písal ako o “pravej ruke CIA s odkazom na prvého prezidenta tejto neziskovky, ktorý povedal, že veľa z toho, čím sa dnes zaoberáme, robila pred štvrť storočím CIA. Vítek k tomu dodáva:

“NED bol založený za vlády prezidenta Reagana potom, čo sa v CIA prevalil rad škandálov, ktoré vyšetrovali zvláštne senátne a kongresové komisie. Takmer každý deň sa v novinách a v televízii objavovali správy o nejakých prečinoch a dokonca zločinoch, do ktorých bola CIA zapletená. Niečo sa s tým muselo urobiť. Neurobilo sa nič, aby sa tie hrozné veci neopakovali, CIA sa ich naoko zriekla, a čo sa urobilo, bolo, že ich dostala za úlohu nová organizácia s podliezavo ľúbivým názvom, Národný fond pre rozvoj demokracie. Bol to majstrovský ťah politický, piaristický a cynický. Pod rúškom šírenia demokracie mal NED robiť verejne to, čo predtým robila CIA tajne. Carl Gershman k tomu povedal: ‘Pre demokratické skupiny na celom svete by bolo neúnosné, keby sa verejnosť dozvedela, že sú financované CIA. Videli sme to v rokoch šesťdesiatych. Preto táto prax bola skončená, aby sme v nej mohli pokračovať, bol vytvorený NED.’,” uvádza Vítek.

 

Činnosť NED

Jan Vítek sa následne rozhovoril aj o aktivitách tejto organizácie v Českej republike, ako aj  v stredoeurópskom priestore všeobecne. Novinár uvádza, že v našom priestore sa NED zameriava na podporu ľudských práv, trhových reforiem a proamerických politických strán.

.

“V strednej a východnej Európe sa NED zameriava na podporu ľudských práv, trhových reforiem a proamerických politických strán. Všeobecnou stratégiou podľa Ivany Howardovej, ktorá má na starosti túto geografickú oblasť, je napomáhať myšlienkovo ​​spriazneným verejne činným osobám založiť nové politické hnutia vo svojich domovských krajinách a stať sa vplyvnými aktérmi v politike’. Nepovedala prečo, lebo cieľ sa rozumie sám sebou: aby ovplyvňovali súčasný režim a prípadne uľahčili jeho zmenu.

Schopným mladým ľuďom NED ponúka stáže v Európe i v USA, kde ich formuje na svoj obraz. Po návrate domov sa zapájajú do jeho činnosti, alebo sú vyslaní do iných neziskových organizácií, aby ovplyvňovali ich program zvnútra.

Všade, kde má NED pobočky, sú neziskovky v menšej či väčšej miere napojené na americký peňazovod. Výnimkou je nadácia Otvorená spoločnosť, ktorú vydržiava finančný špekulant a miliardár George Soros. Čo sa svetonázoru týka, Gershman a Soros sú jednobunkové dvojčatá.

NED vyhľadáva citlivé miesta politického života cieľovej krajiny a napomáha miestnym skupinám vytvárať z nich otvorené rany. Aby sa nezahojili, financuje a organizuje protestné akcie, ktorými burcuje obyvateľstvo proti vláde a súčasnému politickému usporiadaniu,” uvádza Vítek v rozhovore.

 

.

Aktivita NED v Česku

Novinár bol vyzvaný aj k príkladom aktivít tejto organizácie v Českej republike. Vie o nich Vítek niečo?

“Žijem v Ženeve. Nemôžem na diaľku odhaliť tajné štruktúry NED u nás a sledovať ich činnosť. To je biele miesto, ktoré potrebujem zmapovať. Je to výzva pre investigatívnych žurnalistov. Dúfam, že náš rozhovor bude pre niektorých z nich podnetom k tomu, aby sa k nej postavili čelom. Na začiatok im môžem dať jednu z overených stôp: Gershman bol niekoľkokrát v Prahe. Naposledy v októbri minulého roka, kedy sa stretol nielen s Ivanom Havlom (vedecký pracovník – pozn. red.) a jeho ženou Dagmar, ale aj s radom aktérov súčasného protestného hnutia. Pred odletom sa nechal počuť, že jeho návšteva bola veľmi užitočná. ‘Urobíme pre Českú republiku všetko, čo je v našich silách,’ sľúbil ľuďom, ktorí ho sprevádzali. Povedal by som, že vie dodržať dané slovo. Ako, s akým cieľom a kto mu pomáha, sú otázky, na ktoré je nutné hľadať odpoveď na mieste činu. Nechcem nič dramatizovať, každý si iste sám vie predstaviť, čo je v stávke.

Prezident Zeman by urobil dobre, keby prinútil Bezpečnostné informačnú službu, aby zverejnila podrobnú správu o činnosti NED u nás, aby sme mali jasno, či v našom prípade je podozrenie namieste, alebo nie. Správy BIS sú vraj pretkané rigoróznou nestrannosťou a rýdzou objektivitou. Čo keď sa dozvieme, že NED je skutočne tým, za čo sa vydáva – neziskovou nadáciou, ktorá sa plne venuje posilneniu demokratických inštitúcií v celom svete?,” ukončil Vítek rozhovor o organizácii NED a jej činnosti v Českej republike.

 

Novinár Ján Vítek

Ján Vítek sa narodil v roku 1928 a medzi rokmi 1952 a 1960 pôsobil ako novinár, redaktor a reportér v časopisoch Obrana ľudu, potom v rokoch 1961 až 1965 v Československom vojakovi.

Od roku 1971 žije v exile v Ženeve. Po roku 1989 písal články do časopisu Ekonom a Hospodárskych novín. V súčasnej dobe je komentátorom spravodajstva internetového serveru TV Prima a je jedným z autorov portálu Neviditelnypes.cz.

 

NED na Slovensku

.

O aktivitách NEDu na Slovensku sú dostupné len staršie informácie.
V roku 2003 dostali od tejto organizácie granty:
National Democratic Institute, Bratislava 325.000,00 USD
International Republican Institute, Bratislava 100.000,00 USD
Inštitút pre verejné otázky, IVO, Bratislava 73.800,00 USD
Aliancia Fair Play, Bratislava 22.000,00 USD
Transparency International, Bratislava 20.000,00 USD

Spolu bolo poskytnuté viac ako pol milióna dolárov na ovplyvňovanie politických procesov na Slovensku.
Polročné študijné pobyty v USA dostali:
” v rokoch 2000 až 2001 Zora Bútorová, pracovníčka Inštitútu pre verejné otázky, IVO. Zaoberala sa problematikou rovnoprávnosti žien a menšín na Slovensku.
” v roku 2003 Oľga Gyarfašová, pracovníčka IVO. Študovala otázku ako ovplyvniť politiku a politikov cez prieskumy verejnej mienky

Podporu dostali KDH, SDKÚ, SDĽ a Sociálnodemokratická strana i Mladá demokratická ľavica. Cieľom bolo pred voľbami v 1998 vytvoriť pomocou finančných grantov potenciálnu koalíciu. SDKÚ dostala 28.900,00 libier a Mladá demokratická ľavica dostala 9.000,00 libier. Celkove dostali vybrané slovenské politické strany pred voľbami v 1998 zo zdrojov NED asi 15 miliónov korún.
Ďalšie granty a finančné podpory dostali:
” Agentúra FOCUS dostala 35.000,00 USD v 1994
” Nadácia Človek v ohrození 22.000,00 USD v 2001
” SDKÚ a KDH dostali spolu 35.000,00 libier v 1998
” International Republican Institute, Bratislava dostal 320.000,00 dolárov
na prípravu volieb v rokoch 1994 a 2001
” Vzdelávacia Nadácia Jána Husa dostala v 1998 a 2002 55.000,00 libier
” SDĽ dostala v roku 1998 45.000,00 libier
” Nadácia pre občiansku spoločnosť dostala 35.000,00 USD v 1998
” KDH a SDĽ dostali na nákup výpočtovej techniky 51.000,00 libier v 1998
” Nadácia Milana Šimečku dostala v roku 1996 spolu 17.000,00 libier na nákup výpočtovej techniky pre 14 regionálnych novín. Noviny majú rovnakého vlastníka ako denník SME, ktorého šéfredaktorom je Martin M. Šimečka.
” Rôzne ďalšie organizácie na Slovensku dostali od NED v 1998 na prípravu volieb 238.000,00 dolárov a v roku 2001 to bolo 245.000,00 dolárov.

 

.
Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Marek Brna

Miroslav Urban

Ján Droppa

Michal Durila

Dušan Hirjak

Milan Šupa

.
.
.

Kňaz Šafárik pre HS: Deti dnes nevedia, čo je práca. A bez nej človek stráca dôstojnosť

Žijeme v konzumnej spoločnosti a odzrkadľuje sa to na všetkom, čo sa nás dotýka a je okolo nás… Dokonca už…

07. 12. 2025 | Rozhovory | 18 min. čítania | 0 komentárov

.

Kellogg vyhlásil, že dohoda o Ukrajine je v záverečnej fáze. A uviedol dva body, ktoré bránia uzavretiu dohody

Odchádzajúci špeciálny predstaviteľ Trumpa Joseph Keith Kellogg hovorí, že nevyriešené zostávajú otázky vlastníctva Zaporožskej jadrovej elektrárne a Doneckej oblasti

07. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
07. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Poľské vedenie vstúpilo do polemiky s Bielym domom a Elonom Muskom

Poľský premiér Donald Tusk sa obrátil na USA v súvislosti s diskusiou o novej americkej bezpečnostnej stratégii, ktorá kritizuje Európu…

07. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
07. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Historický americký obrat vyvolal hystériu eurohujerov

Bezpečnostná architektúra sveta sa prepisuje s definitívnou určitosťou

07. 12. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
07. 12. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Rozhovor s Whitkoffom a Kushnerom bol ťažký a týkal sa území

Rozhovor s Whitkoffom a Kushnerom bol ťažký a týkal sa území, píše vydanie Axios. Rozhovor trval dve hodiny

07. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
07. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Ví něco, co my nevíme?

Přátelé, pamatujete, jak to bylo po minulých volbách v roce 2021? Den před volbami se nadávalo na Babiše za covid…

07. 12. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
07. 12. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

Rekordný záujem o podporu bývania. Štátny fond rozvoja bývania hlási žiadosti nad rámec disponibilných zdrojov

Počet žiadostí o úvery zo Štátneho fondu rozvoja bývania rastie z roka na rok. Napriek zvýšenému rozpočtu zaznamenal fond aj…

07. 12. 2025 | Ekonomika | PR článok | 1 min. čítania | 0 komentárov
07. 12. 2025 | Ekonomika | PR článok | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajina by mala pri rokovaniach s Američanmi “čo najviac zdržiavať”

Ukrajina by mala pri rokovaniach s Američanmi „čo najviac zdržiavať“, myslí si ukrajinský poslanec Roman Kostenko. Podľa neho situácia na…

07. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
07. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Umelá inteligencia ovplyvňuje vzdelávanie detí po celom svete

Informuje o tom portál The Economist. Publikácia analyzuje trendy zavádzania umelej inteligencie do života detí a mladých ľudí, ktorí teraz…

07. 12. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
07. 12. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V  tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

07. 12. 2025 | Aktualizované 07. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
07. 12. 2025 | Aktualizované 07. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Kresťania slávia druhú adventnú nedeľu

Kresťania slávia 7. decembra druhú adventnú nedeľu. Katolíci i evanjelici počas tohto dňa na adventnom venci zapaľujú druhú sviečku, ktorá…

07. 12. 2025 | Svetonázor | 1 min. čítania | 0 komentárov
07. 12. 2025 | Svetonázor | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ľavica alebo pravica? Budúcnosť Maďarska závisí od voličov

Maďarská ľavica vždy verila, že práve ona vie najlepšie, čo treba s peniazmi daňovníkov urobiť. Preto vždy vzala rodinám a…

07. 12. 2025 | 0 komentárov

Svätec dňa: Svätý Mikuláš

Muž zrodený pre dobrotu

07. 12. 2025 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov
07. 12. 2025 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Analytici hodnotia Trumpovu bezpečnostnú stratégiu a zhodujú sa na jednom: „Dokument zasadil úder európskym hlavným mestám“

V novej americkej bezpečnostnej stratégii sa Čína a Rusko už nespomínajú ako strategickí protivníci, ale najostrejšie výrazy sú adresované európskym…

06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Ochranný kryt černobyľskej jadrovej elektrárne stratil svoje základné ochranné funkcie

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu vykonala inšpekciu ochranného krytu černobyľskej jadrovej elektrárne. Podľa výsledkov inšpekcie ochranný kryt stratil svoje základné…

07. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
07. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

"Neviem, či mu niekto ešte dokáže pomôcť..." Tréner Liptovského Mikuláša prirovnal Réwaya k bezdomovcovi

Komu niet rady, tomu niet pomoci. Takto by dal zhrnúť komentár českého trénera hokejistov Liptovského Mikuláša Aleša Tottera k jeho…

07. 12. 2025 | 0 komentárov

Orbán pohrozil EÚ jej vlastnou medicínou

Maďarský premiér Viktor Orbán varuje pred žalobou, ak Európska únia obíde veto týkajúce sa sankcií voči Rusku v oblasti energetiky.…

06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Ukrajinské drony zaútočili na rafinériu v ruskom meste Riazaň

Ukrajinská armáda v noci na sobotu zaútočila na ropnú rafinériu v ruskom meste Riazaň. Oznámil to ukrajinský generálny štáb, informuje…

06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Slovan pohorel s poslednými Košicami. Weiss: "Ak som problémom ja, odchádzam"

Po druhej prehre v rade v Niké lige v sobotu proti Košiciam tréner Vladimír Weiss st. avizoval, že v pondelok…

07. 12. 2025 | 0 komentárov

Správy o smrti Oľgy Feldekovej sa potvrdili. Syn Martin Feldek objasnil, že otec sa so smrťou manželky ešte nevyrovnal

Správy o smrti Oľgy Feldekovej sa potvrdili. Vo veku 82 rokov v sobotu zomrela slovenská prozaička, novinárka, scenáristka a dramaturgička…

06. 12. 2025 | Aktualizované 06. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 12. 2025 | Aktualizované 06. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zrazu je ticho. O priebehu mierových rokovaní mlčia všetky strany. Ukrajina poskytla strohé odpovede

Dnes sa má v USA uskutočniť už tretie stretnutie ukrajinskej delegácie v zložení tajomníka Rady národnej bezpečnosti a obrany Rustema…

06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Turecko začalo sériovú výrobu tankov Altaj: cesta k sebestačnosti, modernizácii a novej ére obrnenej techniky

Ankara, 6. decembra 2025 - Turecko oficiálne začalo sériovú výrobu svojho dlho vyvíjaného hlavného bojového tanku Altaj, čím završuje viac…

06. 12. 2025 | 0 komentárov

Utajená skupina, ktorá rozhoduje o budúcnosti nášho súkromia

V Bruseli sa rodí legislatíva, ktorá môže umožniť štátu vidieť do našich mobilov aj súkromných dát. Kto ju pripravuje? A…

06. 12. 2025 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov
06. 12. 2025 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov

Zatýkanie v EÚ: Trumpov signál Európanom, aby prestali brániť realizácii mierového plánu?

Londýn, 6. decembra 2025 - Ďalší škandál naberá na obrátkach. 2. decembra bola v Bruseli zadržaná bývalá šéfka európskej diplomacie…

06. 12. 2025 | 0 komentárov

Dvojitá zrada: Koniec koalície môže byť znovu témou dňa

Pamätáte na štvoricu rebelov HLASu okolo Jána Ferečnáka? Jeden z nich sa „pichol” do ministerského kresla a na stranu nemá…

06. 12. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 12. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Ktorá krajina je známa ako krajina lesov?

Surinam je celosvetovo známy ako krajina lesov, pretože viac než 90 % jeho územia pokrývajú nedotknuté tropické dažďové pralesy. Surinam…

06. 12. 2025 | 0 komentárov

“Vláda celý týždeň nerieši reálne problémy tejto krajiny, ale zástupnú tému.” Prezident pripustil možnosť, že návrh k ÚOO po preštudovaní vráti parlamentu

Prezident SR Peter Pellegrini pripustil možnosť, že návrh zákona o zmene Úradu na ochranu oznamovateľov na nový úrad po preštudovaní…

06. 12. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
06. 12. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Ktorý pohár sa naplní ako prvý?

Myslíte si, že ste génius? Potom povedzte, ktorý pohár sa ako prvý naplní pomarančovým džúsom. Otestujte si svoju inteligenciu s…

06. 12. 2025 | 0 komentárov

Začína vojna? Muskova X dostala pokutu od EÚ. Politici sa búria

Európska komisia udelila spoločnosti X pokutu vo výške 120 miliónov dolárov za „klamanie používateľov“. Rozhodnutie Európskej únie o udelení pokuty…

06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Požiar, ktorý zachvátil nočný klub v indickom letovisku Goa, si vyžiadal 25 obetí, uviedol premiér regionálnej vlády v indickom zväzovom štáte Goa Pramód Savant.

Medzi obeťami požiaru boli aj turisti. Informuje agentúra AFP.

08:03

Izraelský prezident Jicchak Herzog odmietol výzvy amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby udelil milosť premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi. Netanjahu čelí obvineniam z korupcie. Informuje portál Politico.

Isaac Herzog
Na snímke izraelský prezident Isaac Herzog / Foto: TASR/AP-Abir Sultan/Pool Photo via AP
08:00

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan telefonoval so svojím venezuelským náprotivkom Nicolásom Madurom. Vyzval ho, aby „udržiaval otvorený dialóg“ s Washingtonom napriek rastúcim obavám z vojenskej akcie USA. Informuje agentúra AFP.

07:59

.

Kaja Kallasová odmieta Trumpovu kritiku

Šéfka zahraničnej politiky EÚ Kaja Kallasová vyhlásila, že USA zostávajú najväčším spojencom Európy napriek americkej kritike súčasného smerovania bloku

06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Rubio upriamil pozornosť na Venezuelu, Ukrajinu považuje za prehratú tému

Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio sa odkláňa od témy Ukrajiny a sústredí sa na Venezuelu, píše Daily Mail s…

06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Prezident dnes podľa Remišovej potvrdil morálny úpadok a neschopnosť vládnej koalície

Prezident SR Peter Pellegrini pripustil možnosť, že návrh zákona o zmene Úradu na ochranu oznamovateľov na nový úrad po preštudovaní…

06. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Dotýkať sa zmrazených ruských aktív je nebezpečné a môže vyvolať odvetné kroky Moskvy

Takto sa vyjadrila Valerie Urbenová, generálna riaditeľka belgického fondu Euroclear, v ktorom sú uložené ruské aktíva

06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Europoslanec Milan Uhrík avizuje koniec Migračného paktu

Europarlamentným frakciám ESN, Patriotom a „Ľudovcom“ (EPP) sa podarilo presadiť niekoľko nových bodov do Migračného paktu EÚ. Europoslanec Milan Uhrík…

06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Marek Brna

Miroslav Urban

Ján Droppa

Michal Durila

Dušan Hirjak

Milan Šupa

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov