Viktor Orbán chce, aby sa Ukrajina vzdala

Budapešť 1. februára 2023 (HSP/politico/Foto:TASR/AP-Anna Szilagyi)

 

Tak ako západní spojenci dávajú Ukrajine tanky, Maďarsko ide opačným smerom a tvrdí, že Rusko zvíťazí, píše POLITICO

Bolsonaro v Maďarsku
Na snímke maďarský premiér Viktor Orbán

Zatiaľ čo v európskych hlavných mestách vejú ukrajinské vlajky a západné tanky prichádzajú na pomoc Ukrajine, maďarský premiér otvorene spochybňuje životaschopnosť Ukrajiny ako suverénneho štátu. V Budapešti jeho vláda oblepila ulice bilbordmi proti sankciám. Maďarská štátna opera uvádza inscenáciu opery Sergeja Prokofieva “Vojna a mier”.

Rusko, ako nedávno povedal Orbán eklektickej skupine zahraničných konzervatívnych osobností, už dokázalo urobiť z Ukrajiny neovládateľnú trosku.

“Teraz je to Afganistan,” povedal Orbán počas diskusie za okrúhlym stolom, ktorú opísal The American Conservative. Vladimir Putin neprehrá a čas je na strane Ruska, tvrdil a Ukrajinu nazval “krajinou nikoho”.

Je to takmer diametrálne odlišné posolstvo od rétoriky zvyšku západnej aliancie, ktorá minulý týždeň prekročila ďalšiu červenú čiaru, keď sa zaviazala poskytnúť Ukrajine desiatky moderných tankov. A to zvyšuje napätie medzi Maďarskom a susednou Ukrajinou. Orbánove výroky vyvolali pobúrenie medzi ukrajinskými predstaviteľmi, ktorí vyhlásili, že si predvolajú maďarského veľvyslanca.

V Budapešti sa Orbánov prístup považuje čiastočne za vnútropolitický trik, ktorý má odvrátiť pozornosť od hospodárskych problémov Maďarska, ako aj za prikývnutie nacionalistickým voličom. Odborníci však majú pocit, že Orbánova rétorika je viac než len krátkodobé politikárčenie – maďarský líder si podľa nich chce zachovať svoje dlhodobé vzťahy s Kremľom.

Tak či onak, tento prepad ilustruje rastúcu priepasť medzi Orbánom a zvyškom jeho spojencov v EÚ a NATO.

“Politickí lídri v maďarskej vláde často hovoria o podpore mieru, ale – od odsudzovania sankcií až po prijímanie ruských návrhov na ‘prímerie’ – naďalej presadzujú politiku podporovanú Putinom,” povedal David Pressman, veľvyslanec USA v Budapešti.

“Pripájame sa k výzvam maďarskej vlády na mier, ale tieto výzvy by mali byť adresované Vladimírovi Putinovi,” uviedol v e-mailovom vyhlásení a dodal, že Washington “sa bude naďalej zasadzovať za ukončenie tejto vojny tým, že bude rozhodne stáť na strane jej obetí”

Zatiaľ čo väčšina západných spojencov sa rozhodla poskytnúť Ukrajine podporu, ktorá by porušila tabu, Maďarsko zdvojnásobilo svoj postoj, že Kyjev by mal jednoducho prestať bojovať.

“Naša elementárna ľudskosť a zmysel pre morálku,” povedal Orbán v piatok v štátnom rozhlase, “si vyžaduje, aby sme urobili všetko pre to, aby sa frontová línia zmrazila, aby nastalo prímerie a aby sa začali rokovania.”

 

Orbánove ciele

Experti tvrdia, že Orbán nie je protiukrajinský – jeho rétorika je len snahou hrať na obe strany a získať politické body doma.

Premiér strávil roky realizáciou dvojitej zahraničnej politiky: využíval výhody členstva v EÚ a NATO a zároveň rozvíjal lukratívne vzťahy s Moskvou, Pekingom a ďalšími autoritárskymi hlavnými mestami.

A keď tá istá ruská vláda, ktorej sa prihováral, napadla susedné Maďarsko, Orbán inváziu odsúdil – ale úplne sa nevzdal svojho postoja priateľského k Rusku.

Maďarsko stále pokračuje v projekte rozšírenia jadrovej elektrárne spolu s ruským Rosatomom. A maďarskí predstavitelia naďalej cestujú do Ruska, aby rokovali o energetických dohodách. Krajina, ktorá je veľmi závislá od ruského plynu, podpísala minulé leto dohodu o ešte väčších dodávkach – práve v čase, keď sa ostatní snažili znížiť svoj dovoz.

Hoci Budapešť schválila sankčné balíky EÚ, Orbán sa snažil niektoré ustanovenia zmierniť. Doma medzitým vedie rozsiahlu protisankčnú kampaň, v ktorej obviňuje Brusel z hospodárskych problémov Maďarska.

“Orbán veľa investoval” do svojej politiky priateľskej k Rusku, povedal Péter Krekó, riaditeľ Inštitútu politického kapitálu, výskumného orgánu, ktorý sa špecializuje na maďarskú zahraničnú politiku.

“Existuje zotrvačnosť, ktorá ho vedie týmto smerom,” povedal. “Zdá sa, že [vláda] v skutočnosti nie je schopná tieto chyby napraviť.”

 

Je tu aj história

Maďarsko a Ukrajina majú dlhé, problematické vzťahy aj kvôli sporu o jazykové práva maďarsky hovoriacich obyvateľov západnej Ukrajiny. Je predvídateľné, že Orbánov postoj od začiatku invázie – nehovoriac o jeho posledných komentároch – toto napätie len prehĺbil.

“Toto je, žiaľ, jednoznačne ruská rétorika,” povedala Ivanna Klympush-Tsintsadze, predsedníčka výboru ukrajinského parlamentu pre integráciu do EÚ, keď sa jej opýtali na Orbánove najnovšie komentáre.

“Maďarsko je už dlho nepriateľom slobody,” uviedla v textovej správe. “Sme prekvapení,” dodala, že maďarské vyhlásenia a aktivity “zatiaľ nedostali náležitú reakciu zo strany [EÚ] a NATO”.

Kritici premiéra sa rýchlo dištancovali od prístupu vlády k Ukrajine a tvrdili, že Orbán nereprezentuje všetkých Maďarov.

“Orbánov komentár je viac ako hanebný,” povedala maďarská poslankyňa Katalin Cseh, ktorá sa nedávno vrátila z cesty do Kyjeva spolu s ďalšími členmi opozičnej strany Momentum.

Ukrajina je podľa nej “krajina statočných bojovníkov za slobodu a európskych spoluobčanov, ktorí si zaslúžia našu maximálnu úctu”.

Maďarská vláda na žiadosť o komentár nereagovala. Maďarské ministerstvo zahraničných vecí však zdôraznilo, že vláda má dobré úmysly.

V reakcii na rozhodnutie Kyjeva predvolať si svojho veľvyslanca ministerstvo pre provládne médium uviedlo, že vojna vedie k úmrtiam a mení časti Ukrajiny “na pustatinu”.

“Preto,” uviedlo ministerstvo, “Maďarsko chce mier a okamžité prímerie namiesto dodávok zbraní.”

 

Hovorí to, o čom si myslí, že ostatní nechcú

Podľa odborníkov je premiérova rétorika v súvislosti s Ukrajinou čiastočne spôsobená skorým nesprávnym odhadom trajektórie konfliktu.

“Vláda vsadila na rýchle vyriešenie konfliktu a dúfala, že Maďarsko bude mať prospech zo zachovania vzťahov s Ruskom,” povedal Zselyke Csakyová, pracovníčka Európskeho univerzitného inštitútu.

“Niektorí si zrejme mysleli, že Maďarsko by sa mohlo stať akýmsi “mostom” medzi Ruskom a zvyškom Európy a medzitým čerpať obchodné a iné výhody,” povedala a dodala, že teraz “je jasné, že sa to nestane”.

Maďari, ktorí premiéra osobne dobre poznajú, tvrdia, že súčasťou vysvetlenia Orbánových kontroverzných výrokov je to, že tento dlhoročný politik sa rád vyjadruje k otázkam, ktoré podľa neho ostatní lídri riešia príliš nesmelo.

“Myslím si, že to robí preto, lebo verí, že si to v skutočnosti mnohí Európania myslia – a očakáva, že Európa nakoniec nebude stáť pri Ukrajine,” povedala Zsuzsanna Szelényiová, ktorá bola začiatkom 90. rokov členkou Orbánovej strany Fidesz a teraz je kritičkou vlády.

V diskusii so zahraničnými konzervatívcami Orbán narážal na svoje presvedčenie, že niektorí politici s ním môžu tajne súhlasiť.

“Nemci trpia, pretože vedia, čo je v ich národnom záujme, ale nie sú schopní to povedať,” tvrdí.

V Budapešti však panuje aj pocit, že Orbán často kritizuje reakciu Západu na vojnu, pretože podnikateľské kruhy blízke vládnucej strane stále profitujú z ekonomických väzieb na Moskvu – a pretože chce posilniť svoje argumenty proti sankciám.

Premiér “sa v podstate snaží vytvoriť si ospravedlnenie, aby sa mohol postaviť proti akýmkoľvek ďalším sankciám, ktoré môžu skutočne začať poškodzovať jeho vlastné vzťahy s Moskvou,” povedala Zsuzsanna Végh, hosťujúca pracovníčka German Marshall Fund.

Orbánova rétorika dobre hrá aj s časťou jeho voličov.

V maďarskej nacionalistickej histórii “máte tradíciu protizápadných nálad a máte aj tradíciu protiruských nálad,” povedal Krekó z Political Capital.

Dodal, že teraz protizápadný prístup “prevažuje” nad protiruskými náladami.

Orbán, ktorý je vždy pragmatikom, sa však viditeľne snaží ponechať si otvorené možnosti.

Szelényi, ktorý nedávno napísal knihu o Orbánovej “skazenej” demokracii, upozornil, že premiér sa nepriaznivo vyjadril aj o Rusku.

Orbán si podľa nej “v podstate vytvára manévrovací priestor v tejto kríze”.

 

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

14:11

Poslanci maďarského parlamentu schválili v piatok návrh uznesenia, v ktorom vyzývajú všetkých členov medzinárodného spoločenstva, aby konali v záujme dosiahnutia mieru na Ukrajine a aby sa vyhýbali krokom, ktoré by viedli k rozšíreniu vojny.

14:10

Po signáloch z Maďarska si je Švédsko už “menej isté”, že sa do júla môže stať členom Severoatlantickej aliancie (NATO), oznámil švédsky minister zahraničných vecí Tobias Billström.

13:53

Vladimir Putin schválil novú verziu koncepcie zahraničnej politiky Ruska. V nej sú USA výslovne označené za hlavného iniciátora a podporovateľa protiruskej línie, uviedol Lavrov.

13:44

Ruskom rozpútaná vojna na Ukrajine spôsobila, že sa závažné porušovanie ľudských práv stalo “šokujúco bežným” javom, upozornil v piatok vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Türk. Podľa neho ruský vpád na Ukrajinu spôsobil to, že sa pozornosť ľudstva odvrátila od riešenia globálnych existenčných hrozieb.

13:43

Pápež František bude zrejme v sobotu prepustený z rímskej nemocnice, kde sa lieči na zápal priedušiek. V piatok to oznámil Vatikán.

13:43

Nórska polícia v hlavnom meste Oslo skonfiškovala 800 kilogramov kokaínu v krabiciach ovocia. Ide o doposiaľ najväčšie zhabané množstvo tejto drogy v Nórsku.

13:40

Britský kráľ Karol III. a jeho manželka Kamila, ktorí sú na trojdňovej návšteve Nemecka, cestovali v piatok dopoludnia rýchlovlakom spoločnosti Deutsche Bahn z Berlína do Hamburgu.

13:23

Lukašenko povedal, že sa musí s Putinom dohodnúť, že v prípade potreby pošle do Bieloruska strategické jadrové zbrane.

Moskva má zatiaľ v úmysle poslať Bielorusku len taktické jadrové zbrane.

“Ak to bude potrebné, rozhodneme sa s Putinom a umiestnime tu aj strategické zbrane. Pri obrane našich krajín a národov sa nezastavíme pred ničím. Západ to musí pochopiť,” povedal.

13:15

Polícia v piatok dopoludnia prijala anonymné oznámenie o bombovej hrozbe v budovách súdov po celom Slovensku. Justičné budovy boli v dôsledku oznámenia evakuované.

12:59

Moldavská prezidentka Maia Sanduová pricestovala na Ukrajinu.

“Dnes si moldavský ľud a ja spolu so svetovým spoločenstvom pripomíname teror spáchaný pred rokom na civilnom obyvateľstve v Buči. Vzdávame úctu a smútok nevinným. Demokracie musia spolupracovať, aby sa tieto zverstvá vyšetrili a potrestali,” napísala na Twitteri.

Pripomeňme, že dnes do Kyjeva na samit pri príležitosti deokupácie Buču pricestovali aj premiéri Slovenska, Slovinska a Chorvátska.

12:31

Bieloruský prezident Lukašenko vyhlásil, že pokračujúca podpora Ukrajiny zo strany Západu zvyšuje riziko jadrovej vony. Zároveň vyzval na prímerie a rookovania medzi Kyjevom a Moskvou bez kladenia podmienok.

12:16

Kardinál Giovanni Battista Re naznačil, že pápeža Františka by mohli prepustiť z nemocnice v Ríme v sobotu. V tom prípade by pápež mohol predsedať všetkým obradom počas Svätého týždňa.

11:50

Približne polovica ruských vojnových zajatcov na Ukrajine, s ktorými sa OSN rozprávala, uviedla, že ich mučili a zle s nimi zaobchádzali, uviedol komisár OSN pre ľudské práva.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Plat poslanca sa nebude znižovať, plénum odmietlo Matovičovu novelu

0 icon

Bratislava 31. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR- Martin Baumann)   Plat poslanca Národnej rady (NR) SR sa nebude znižovať na výšku priemernej mesačnej mzdy. Parlament v piatok odmietol novelu zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov SR z dielne lídra OĽANO Igora Matoviča, ktorá to predpokladala. Navrhoval, aby k platu mohla poslancovi…

Rusi a Bielorusi budú môcť štartovať na Wimbledone

0 icon

Londýn 31. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Bob Martin/AELTC)   Ruskí a bieloruskí tenisti sa budú môcť zúčastniť na tohtoročnom Wimbledone. All England Club (AELTC) zrušil zákaz, ktorý z dôvodu ruskej invázie na Ukrajinu zaviedol minulý rok. Informovala BBC Tento rok sa hráči budú môcť zúčastniť pod podmienkou, že budú súťažiť ako neutrálni…

Heger: Hrôzy z ukrajinskej Buče nesmú ostať nepotrestané

0 icon

Buča/Bratislava 31. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Ruská armáda sa pred rokom v meste Buča pri Kyjeve dopustila hrôz, ktoré nesmú ostať nepotrestané. Vyhlásil to dočasne poverený predseda vlády SR Eduard Heger v príhovore na pietnom podujatí pri príležitosti prvého výročia udalostí v Buči, kde vlani na prelome marca a…

Vladimir Putin schválil novú verziu koncepcie zahraničnej politiky Ruska

0 icon

Bratislava 31. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Mikhail Metzel, Sputnik, Kremlin)   V nej sú USA výslovne označené za hlavného iniciátora a podporovateľa protiruskej línie, uviedol Lavrov Radikálne zmeny v medzinárodnom živote si vyžiadali vážne úpravy koncepcie zahraničnej politiky Ruska a ďalších dokumentov, uviedol prezident. Hlavná body z novej koncepcie zahraničnej politiky: -…

Čo môžu USA urobiť, aby sa pripravili na vojnu s Čínou

0 icon

Washington 31. marca 2023 (HSP/wsj/Foto:TASR/AP-Alex Brandon, Eraldo Peres)   Podľa The Wall Street Journal, USA nie sú pripravené na blížiaci sa veľmocenský konflikt. To je všeobecne známe, ale väčšina komentárov o americkej vojenskej pripravenosti opomína tri kritické body: časový horizont konfliktu s Čínou, logistické problémy spojené s budovaním a udržiavaním…

Niečo sa zmenilo: Západ si už nie je istý úspechom ukrajinskej protiofenzívy

0 icon

Bratislava 31. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Daniel Cole)   Západ rokuje o mierových silách, čo znamená, že sa po rozhodnom boji pripravuje na rokovania s Ruskom. Mierové sily môžu vstúpiť na územie len vtedy, ak s tým budú súhlasiť všetky strany. NATO si uvedomuje, že protiútok AFU by mohol byť aj neúspešný,…

Horecký: Vybrali sme 40 pilotných škôl, ktoré budú od septembra učiť po novom

0 icon

Bratislava 31. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR zverejnilo zoznam základných škôl, ktoré budú medzi prvými zavádzať nový štátny vzdelávací program od septembra 2023. Do pilotného overovania sa prihlásilo 109 základných škôl, z nich expertný tím vybral pilotnú skupinu 40 škôl.…

Krúpa avizuje výbor k údajnej neoprávnenej manipulácii Mikulca

0 icon

Bratislava 31. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Screenshot)   Šéf parlamentného brannobezpečnostného výboru Juraj Krúpa (SaS) avizuje zvolanie mimoriadneho zasadnutia k údajnej neoprávnenej manipulácii šéfa rezortu vnútra Romana Mikulca s utajovanými skutočnosťami zo zahraničia. Uviedol to vo štvrtkovej relácii TV Joj Na hrane Nezaradená poslankyňa a podpredsedníčka mimoparlamentného Hlasu-SD Denisa Saková si myslí,…

Táto hanba presahuje naše hranice: Kauzu Mikulca nemôžu jej aktéri odkopnúť pod koberec!

0 icon

Bratislava 31. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Mimoriadne zasadnutie Výboru Národnej rady (NR) SR pre obranu a bezpečnosť k informáciám o porušovaní zákonov a zákonných postupov na Ministerstve vnútra (MV) SR a v Policajnom zbore, ktoré vyplynuli z výsledkov kontroly Národného bezpečnostného úradu (NBÚ), bude v utorok 4. apríla. Vyplýva…

Prezidentka pripúšťa vymenovanie úradníckej vlády

0 icon

Trebišov 31. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Aktualizované 31. marca 2023 o 14:05 hod.     Ak by sa potvrdilo, že dočasne poverený minister vnútra Roman Mikulec porušil zákon a neoprávnene manipuloval s utajovanými skutočnosťami zo zahraničia, jednou z možností by bolo aj vymenovanie úradníckej vlády. Uviedla to prezidentka SR Zuzana…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Poláček

Odhaľovanie Utajovaného Poznania 2: život a smrť.

0icon

Ak by som mal jednou vetou charakterizovať o čom je moja trilóg

Juraj Tušš

Informačné škatuľky, alebo prečo starého psa novým kúskom nenaučíš

0icon

Aby sme chápali súčasnej napätej situácií vo svete, nebezpečným udalostiam v našom okolí, aby sme rozumeli manipulačným techni

Erik Majercak

Vojnoštváči Čaputová, Naď, mainstream a iní klamú mladšiu generáciu, že Rusko je náš nepriateľ

0icon

Vojnoštváči v demisii, rezidentka, korporátne zahraničím vlastnené médiá propagujú, že Rusko je náš nepriateľ, musíme proti nemu bojovať podporou Ukrajiny a najlepšie je ho zničiť, či dať také podmienky vzťahov, aby „navždy skončilo“. Dodávajú zbrane a oni samotní zo Slovenska robia nepriateľa Ruska. Potom, keď všetko zbabrú

Marek Brna

Slováci môžu prekypovať hrdosťou

0icon

Sme azda najtolerantnejší národ na svete. Dllhodobo znášame porobu v mnohých formách. Začnime Rómami. Máme údajne 10% obyvateľstva Rómov. Chápeme ich, snažíme sa byť nápomocní. Dlhodobo. A oni to cítia a preto nás majú radi. Rómovia majú Slovákov radi. Veď kde inde na svete by mali takých ohľaduplných, súcitných spoluobč

Ivan Štubňa

Ukrajinský vlastenec odhaľuje zločiny USA a NATO na Ukrajine!!!

0icon

  Pravda je rovnako hrozná ako smrť, ale ťažšie sa hľadá.

Armádny Magazín

Budúcich pilotov čínskeho námorníctva začínajú selektovať od štrnástich rokov

0 icon

Čína, 31. marec 2023(AM) –Námorníctvo Čínskej ľudovej oslobodzovacej armády začalo s výberom absolventov stredných škôl v 14 provinčných regiónoch, aby sa zúčastnili na programe pre tínedžerov. Podľa údajov Náborovej služby kadetov námorného letectva sa na ňom zúčastnilo asi 4 500 záujemcov. Program bol schválený čínskym námorníctvom a ministerstvom školstva a bol…

Anglosasi v konfrontácii s Čínou premenili Austráliu na nepotopiteľnú lietadlovú loď

0 icon

USA, 31. marec 2023(AM) – Austrália sa stala jedným z desiatich najväčších dovozcov zbraní na svete. V polovici marca Biely dom v rámci vojenskej aliancie AUKUS súhlasil s nákupom 220 rakiet Tomahawk pre Austráliu. A takisto v rámci AUKUS, tohto "anglosaského NATO", Austrália nakúpi osem ponoriek s jadrovým pohonom v hodnote 268…

V „jadrovej misii“ s Bieloruskom si Rusko nechalo to najdôležitejšie v zálohe

0 icon

Rusko, 31. marec 2023 (AM) – Senzačný výrok Vladimíra Putina o jadrovej spolupráci medzi Ruskom a Bieloruskom mnohí vnímali ako priamy rozkaz na rozmiestnenie ruských atómových hlavíc v zahraničí. V slovách ruského lídra je však množstvo veľmi jemných detailov. Niektoré nuansy naznačujú, že Rusko nechalo posledný krok na tejto ceste v…

Vážna láskavosť pre Peking zo strany Moskvy

0 icon

Irak, 31. marec 2023(AM) – Zelenský nevie, čo má ešte robiť, aby sa mohol porozprávať s čínskou hlavou štátu Si Ťin-pchingom. Sedí pri telefóne, čaká, píše listy... Vyhlásil, že je pripravený prijať súdruha Si v Kyjeve. V odpovedi však bolo ticho. "Sme pripravení ho tu prijať," povedal ukrajinský líder v rozhovore…

Andrej Fursov: Vedieť, kde je tvoje miesto!" Ruský systém a tajné "náboženstvo" Západu

0 icon

Rusko, 31. marec 2023 (AM) – Je potrebné povedať, že európska civilizácia vo všeobecnosti patrí vo svojej spoločenskej podstate k najmaterialistickejším. Jej historickým subjektom je v podstate naturallborealistický duch - naturallborealistický nie v zmysle ničenia prírody, ale v zmysle jej podmaňovania, pretvárania a transformácie na umelú, historicky vytvorenú su

TopDesať

Ako by si sa zachoval v tejto modelovej situácii? Výsledok môže o tebe veľa prezradiť

0 icon

Vieš, ako by si sa zachoval v tejto modelovej situácii? Výsledok môže o tebe veľa prezradiť! V živote je veľa vecí, ktoré o tebe môžu veľa prezradiť, napríklad každodenné zvyky a reč tela. Dokonca aj výber smartfónu môže odhaliť aspekty tvojej osobnosti! Zvykli sme si na myšlienku, že existujú 2…

10 hlúpych každodenných vecí, pri ktorých sa pozastavuje zdravý rozum. Robíš ich aj ty?

0 icon

Zdravý rozum je niečo, čím sa nemôže pýšiť ktorýkoľvek človek. V každej skupine existuje jedna osoba, ktorá robí tak hlúpe veci, že nad nimi ostáva iným rozum stáť. Kýchnutie si bez zakrytia úst dlaňou, zaberanie dvoch miest v prostriedkoch MHD, ... Tu je desať jednoduchých príkladov vecí, ktoré mnohí z nás robia…

7 divov starovekého sveta: Ako vyzerali v čase svojej najväčšej slávy?

0 icon

Čo spravíš ako prvé pri plánovaní výletu? Šup na TripAdvisor alebo jednu z tisíciek ďalších webových stránok, ktoré radia, čo si určite nenechať ujsť v tej-ktorej destinácii. Pred érou internetu museli ľudia objavovať pamiatky priamo na mieste. Turisti minulosti sa museli obracať na odborné rady. A tak nejako vznikol zoznam 7 divov starovekého sveta. Zoznam…

Trápi ťa chrápanie? Skoncuj s ním vďaka týmto trikom

0 icon

Možno to robíš a ani o tom nevieš. Chrápanie trápi mnoho ľudí po celom svete. Niektorých dokonca až tak veľmi, že podstupujú rôzne operácie. My ti dnes ukážeme zopár trikov, ktoré ti možno dokážu pomôcť - prípadne tvojim blízkym. Aj keď si možno neuvedomuješ, že to robíš, chrápanie môže pokaziť…

Keď sa architekti a projektanti ukážu v tom najhoršom svetle

0 icon

V dnešnom článku uvidíš naozajstné "zaujímavosti", ktoré sú nepeknou vizitkou architektov a projektantov. Títo architekti a projektanti sa ukázali v tom najhoršom svetle. Áno viem, podobných článkov sme tu už mali fúru. Tento je aj tak troška odlišný. Architekti, projektanti alebo proste obyčajní ľudia spravia sem tam chyby. Je to normálne,…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali