Václav Hřích: Ľudia aj chcú voliť, ale ak si nedokážu vybrať, ostanú doma

Bratislava 30. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

 

Reálna volebná účasť je vždy nižšia, ako hovoria prieskumy verejnej mienky. Asi desať percent Slovákov je podľa štatistík v čase volieb mimo republiky. Časť ľudí napokon uprednostní rôzne lokálne priority, napríklad víkend s rodinou v prírode a podobne. Iní by zasa chceli voliť, nie sú však schopní stotožniť sa ani s jedným kandidátom.

Na snímke Václav Hřích zo spoločnosti AKO s.r.o.

„Dvadsať až dvadsaťpäť percent z respondentov, ktorí deklarujú, že pôjdu voliť, ešte nie je rozhodnutých, koho. Veľa z týchto voličov svoju dilemu vyrieši tak, že voliť nepôjde. Takže nameriame napríklad 44 percent a reálna účasť môže byť okolo 27 percent,“ povedal v diskusii na TABLET.TV Václav Hřích z agentúry AKO.

Práve táto agentúra realizovala v októbri osem paralelných prieskumov podpory kandidátov na predsedov všetkých samosprávnych krajov. „Voličom aj politikom to dáva akúsi informáciu o tom, aká je situácia pred finišom kampane. Dá sa z toho odtušiť, kto má väčšiu podporu, kto menšiu, kto je favoritom a kto by mal viac zabrať,“ povedal Hřích.

Je to dôležité aj preto, že po prvý raz budú voľby predsedov VÚC iba jednokolové. Doteraz vyhral v prvom kole iba ten kandidát, ktorý dosiahol viac ako 50 percent hlasov, inak postúpila do druhého kola dvojica najúspešnejších, z ktorej voliči vyberali znova.

Zákon však v tomto volebnom období zmenili a predsedom VÚC sa jednoducho stane ten kandidát, ktorý v jedinom volebnom kole získa najviac.

„V prvom kole býva viac kandidátov, ktorí majú relatívne podobný výkon. Predtým bola istota, že v prvom kole, ak niektorý z kandidátov nezíska už v prvom kole viac ako 50 percent, sa dvaja vyselektujú do finále. A v čase medzi prvým a druhým kolom môžu zvyšní kandidáti povedať svojim voličom, či podporujú jedného, alebo druhého. Teraz je len jedno kolo. Takže o víťazovi môže rozhodnúť relatívne malé percento voličov a informovanosť je veľmi dôležitá,“ povedal Hřích.

Prieskumy však majú aj svoje limity. „Je to zistenie aktuálnej situácie v období tri až 3,5 týždňa pred voľbami. Zverejniť ich môžeme najneskôr 14 dní pred voľbami, po tomto termíne to už zákon neumožňuje, a približne týždeň až týždeň a pol potrebujeme na zber údajov. Teda čísla sú zbierané v treťom až štvrtom týždni pred voľbami,“ vysvetľuje Hřích.

„Hlavné limity sú v tom, že prieskum sa robí ešte predtým, ako začne finálna časť kampane, pred tým, ako sa začnú televízne debaty. Množstvo voličov, ktorí sa rozhodujú na poslednú chvíľu, je veľké,“ dodal.

Výsledky prieskumov skresľuje aj to, že reálna volebná účasť býva nižšia a voliči si vyberajú na poslednú chvíľu. Aby sa dalo analyzovať, o koľko sa ktorému kandidátovi reálne zníži počet voličov, sa u respondentov zisťuje aj pevnosť jeho rozhodnutia voliť vybraného kandidáta. Výhodu majú, prirodzene, kandidáti s odhodlanejšími voličmi.

„Niekedy sa meria aj tzv. druhá voľba, aby sa zistilo, kto je u voliča v tej užšej skupine, z ktorej vyberá,“ poznamenal Hřích. Respondenta sa v takomto prípade nepýtajú len na to, koho by si vybral, ale aj to, koho by volil, ak by si prvého kandidáta rozmyslel. Najmä v prípade voličov, ktorí nie sú pevne rozhodnutí o svojej podpore, sa môže napokon stať, že ich hlas dostane pôvodne druhý v poradí.

Hřích očakáva vyššiu voličskú účasť v krajoch, kde existuje dlhodobo medializovaný konflikt, a nižšiu v tých, o ktorých sa píše menej a favoriti majú veľký náskok pred konkurenciou.

„Deklarácia toho, že respondent pôjde voliť, je častejšia v krajoch, kde sa o voľbách viac vie. Kde sa o niečo bojuje. Sú to kraje, ktoré sa už dostali do veľkých médií, ako Bratislavský, Banskobystrický alebo Nitriansky. Nie je to len o bilbordoch. A sú kraje, kde súboj kandidátov nie je taký vyostrený a favoriti majú veľký náskok. Tam je oveľa nižší aj záujem o voľby,“ povedal.

Vyššej volebnej účasti by podľa neho pomohlo zrušenie moratória na prieskumy. „Malo by sa viac komunikovať o tom, aký je význam vyšších územných celkov. Nielen mobilizovať, ale aj informovať, o čo všetko sa hrá,“ zdôraznil Hřích.

V Bratislave podľa októbrového prieskumu AKO viedol nezávislý kandidát Milan Ftáčnik, ktorý bol v minulosti primátorom Bratislavy. Získal podporu 24 percent respondentov. V poradí druhý je súčasný predseda kraja Pavol Frešo (nezávislý) so ziskom 18,8 percenta. Tesne za ním nasleduje nezávislý starosta bratislavského Nového Mesta Rudolf Kusý (18,5 percenta).

Štvrtú priečku obsadil poslanec Národnej rady SR Juraj Droba (SaS, OĽaNO, NOVA, SMK-MKP, OKS, Zmena zdola a Demokratická únia Slovenska), ktorého by volilo 14,6 percenta respondentov prieskumu, piaty je starosta bratislavských Vajnôr Ján Mrva (nezávislý) s 8,6 percenta, šiesty je Daniel Krajcer (Most-Híd, SKOK a Strana zelených) s 5,8 percenta.

„Zhodou okolností, v Bratislavskom kraji to ešte bude boj. Rozdiel medzi Milanom Ftáčnikom a skupinkou prenasledovateľov, ktorí sú, povedzme, traja, z nášho pohľadu nie je ešte taký významný. Máme kraje, kde je tento rozdiel 20 percent. Frešo, Kusý aj Droba majú v preferenciách dvojciferný výsledok a nie sú tak vzdialení od lídra prieskumu. Dá sa predpokladať, že títo kandidáti obsadia prvé štyri miesta,“ hodnotí Hřích.

Prví traja kandidáti sú nezávislí, až štvrtý v poradí, Juraj Droba, je stranícky. Ale v posledných dňoch sa Smer-SD rozhodol podporiť Milana Ftáčnika, čo podľa Hřícha, spolu s výsledkami televíznych diskusií, ešte môže poradie prvých štyroch zamiešať.

„V každom kraji má výhodu úradujúci predseda VÚC, teda pán Frešo. A pán Kusý je predseda mestskej časti, čo je tiež výhoda, a vidieť veľkú investíciu do kampane,“ poznamenal Hřích.

Banskobystrický kraj je podľa neho zaujímavý tým, že Ján Lunter má podporu vládnych aj opozičných strán. „To je veľmi neobvyklé,“ poznamenal.

Podnikateľ Ján Lunter (nezávislý) získal v prieskume 51,2 percenta, podporuje ho Smer-SD, SNS, Most-Híd, SaS, OĽaNO aj KDH. V prospech Luntera sa vzdal pôvodný kandidát pravice Martin Klus aj ľavičiar Stanislav Mičev. Súčasného predsedu kraja Mariana Kotlebu (ĽSNS) by volilo 21,9 percenta účastníkov prieskumu. Na treťom mieste skončil nezávislý kandidát Martin Juhaniak (9,4 percenta).

Hřích však Luntera za jasného favorita nepovažuje. „Výskumy ukazujú, že keď niekto odstúpi v prospech iného kandidáta, asi tretina jeho voličov vôbec nepôjde voliť,“ upozornil.

„Veľmi dôležitá bude účasť. Voliči pána Kotlebu sú pomerne pevne rozhodnutí, že pôjdu voliť. Voliči pána Luntera sú z celého politického spektra. Úlohou Lunterovho tímu bude do poslednej chvíle mobilizovať vládnych aj opozičných voličov,“ tvrdí. „Ak by napríklad Lunter zlyhal v televíznej debate, jeho priaznivci to môžu vyriešiť tak, že nepôjdu voliť.

Alebo môže časť jeho voličov prejsť k ďalšiemu protikotlebovskému kandidátovi. Tým by sa ale protikotlebovská koalícia rozpustila medzi dvoch – troch kandidátov a šancu vyhrať by získal pán Kotleba,“ dodal.

V Prešovskom kraji je podľa Hřícha už relatívne rozhodnuté. „Pozícia aktuálneho predsedu VÚC, pána Chudíka, je relatívne pevná. Aj keby sa viacerí kandidáti vzdali v prospech pána Majerského, asi by to nestačilo. Takto veľký rozdiel už vie zvrátiť iba nejaká kauza,“ povedal.

Súčasný predseda Prešovského samosprávneho kraja získal v prieskume 47,10 percenta. Za ním je primátor Levoče Milan Majerský (KDH, SaS, OĽaNO, NOVA) s 28,10 percenta. Na treťom mieste sú nezávislí kandidáti Ján Garaj a Andrej Gmitter s 5,6-percentnou podporou.

Súčasného predsedu Žilinského kraja Juraja Blanára by volilo 32,2 percenta respondentov. Tesne za ním sa v prieskume umiestnila poslankyňa Národnej rady SR Erika Jurinová (koalícia OĽaNO, SaS, KDH, NOVA a OKS) so ziskom 31,60 percenta. Na treťom mieste je nezávislý Marián Murín (13 percent).

„V žiadnom kraji nie je opozičný kandidát tak blízko k šanci konkurovať súčasným županom za Smer-SD. Významnú podporu vyzývateľke súčasného župana dali severné okresy Orava a Liptov. Myslím si, že tam žijú voliči, ktorí sú veľmi silno nábožensky cítiaci,“ hodnotí Hřích.

V Trnavskom kraji podľa tohto prieskumu vedie nezávislý kandidát Tibor Mikuš s podporou Smeru-SD a SNS (40,8 percenta) pred Jozefom Viskupičom s podporou OĽaNO/SaS/KDH (30,5 percenta), Józsefom Berényim z SMK (12,1 percenta) a Konrádom Rigóom za Most–Híd s 10,10 percenta.

„Povedzme to na rovinu, spojenie Mosta–Híd a SMK by vytvorilo jedného z favoritov. Práve v Trnavskom kraji je veľmi vysoký podiel voličov inej ako slovenskej národnosti,“ upozornil Hřích. Keďže sa však strany nedohodli, odčerpali z volebného súboja voličov maďarskej národnosti bez toho, že by to malo reálny efekt.

„Rozdiel medzi lídrom a vyzývateľom je približne desať percent. Takmer každého štvrtého voliča pritom dosahujú kandidáti Mosta–Híd a SMK, keby jeden z týchto kandidátov podporil pána Mikuša alebo Viskupiča, mohol by významne ovplyvniť tento súboj,“ upozornil.

V Košiciach sa to podľa Hřícha vyprofilovalo na súboj dvoch kandidátov. „Pán Raši mal veľkú popularitu už vo voľbách primátora. Košický kraj nie je len mesto Košice. Ale zdá sa, že stávka na jeho popularitu zafungovala a má našliapnuté na to, aby vyhral,“ dodal.

V Košiciach vedie podľa prieskumu Richard Raši (Smer-SD) s 44,3 percenta, nasleduje Rastislav Trnka (SaS/OĽaNO/KDH) so ziskom 27,2 percenta, tretí je Štefan Surmánek (ĽSNS) so 6,5 percenta hlasov, nasleduje Karol Pataky (Most–Híd) so 4,6 percenta, nezávislý Róbert Bačinský (3,3 percenta) a Jarmila Tkáčová (SNS) s tromi percentami.

Favoritom v Trenčianskom kraji je Jaroslav Baška (Smer/SNS/Most-Híd) so ziskom 58,4 percenta, nasleduje Renáta Kaščáková (SaS/OĽaNO/KDH) s 15,5 percenta, nezávislý Štefan Škultéty s 13,9 percenta a Petra Hajšelová (Sme rodina) s podporou 4,7 percenta.

„V Trenčianskom kraji to vyzerá tak, že naozaj vyhrá pán Baška. O tomto kraji sa v predvolebnej kampani málo hovorilo. Nie je tam výrazný verbálny konflikt medzi kandidátmi. Účasť bude určite nižšia, keďže súboj tam nie je vyhrotený,“ odhaduje Hřích.

Špecifická situácia bola v Nitrianskom kraji, kde kandiduje aj druhý najznámejší poslanec ĽSNS Milan Uhrík. Koaličné strany preto vyzvali opozíciu, aby svojho kandidáta stiahla a podobne ako v Banskej Bystrici podporila najsilnejšieho demokratického kandidáta, súčasného predsedu kraja Milana Belicu. Podľa prieskumu AKO je však Uhrík až štvrtý.

V Nitre vedie podľa prieskumu kandidát Smeru-SD/SNS/Mosta-Híd Milan Belica (38,9 %), nasleduje nezávislý Peter Oremus (19,3 %) a Ján Greššo s podporou SaS/OĽaNO/KDH (17,9 %). Na štvrtom mieste by skončil Milan Uhrík z ĽSNS s 9,4 %, za ním Iván Farkas (8,8 %) z SMK.

„Výzva na podporu súčasného župana a odstúpenie v jeho prospech sa udiala zhruba týždeň pred zverejnením prieskumu. Naše čísla vyšli ako ukončenie celej opozično–koaličnej debaty. Nikto predtým neočakával, že pán Uhrík nebude mať veľké čísla. Politici sa báli, aby tam nebol efekt Banskej Bystrice,“ povedal Hřích.

„Rozdiel medzi pánom Oremusom a Greššom je 0,4 percenta, z nášho pohľadu nie je podstatný. Podľa čísiel je favoritom pán Belica, má výhodu, že ho podporuje aj jedna zo strán, ktoré reprezentujú maďarskú menšinu. A percentá, ktoré by ho mohli poraziť, si delia dvaja približne rovnako silní kandidáti a kandidát SMK,“ dodal.

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Súdna rada vytvorila návod pre sudcov na vyplnenie majetkového priznania

0 icon

Bratislava 2. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Súdna rada SR bude posielať sudcom návod na vyplnenie majetkového priznania. Návod na vypĺňanie majetkového priznania sudkýň, sudcov a ďalších osôb, u ktorých povinnosť na jeho podanie ustanovuje zákon, dnes schválila rada na svojom 4. zasadnutí Ako zhodnotila súdna rada, správne a úplne…

Návratu kresťanov na Ninivskú pláň pomáha vydražené pápežovo Lamborghini

0 icon

Vatikán 2. marca 2021 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS-SpC-Vatikan)   Zatiaľ čo kresťanská komunita v Iraku očakáva s netrpezlivosťou príchod pápeža Františka, pokračuje dielo Pápežskej nadácie ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi v podpore návratu kresťanov vyhnaných z Ninivskej pláne samozvaným „Islamským štátom“ Vďaka štedrému daru od pápeža mohla Pápežská nadácia ACN –…

Matovič tým, ktorí odsudzujú vakcínu Sputnik: Vás nikto nebude nútiť sa Sputnikom očkovať a keď sa ním niekto iný očkovať rozhodne, buďte radi

0 icon

Bratislava 2. marca 2021 (HSP/Foto:SITA-Marek Lukáč)   V pondelok na Slovensko priviezli prvé dávky ruskej vakcíny Sputnik V, ktorá ešte nie je registrovaná Európskou liekovou agentúrou (EMA), čo mnohí politici kritizujú. Premiér Igor Matovič (OĽaNO) to okomentoval na sociálnej sieti Premiér v pondelok večer v statuse poďakoval tým, ktorí chápu…

Chudobnejšie krajiny by radšej mali počkať na vakcíny COVAX, tvrdí britský minister

0 icon

Londýn 2. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP/PA-House of Commons)   Britský minister zahraničných vecí Dominic Raab v pondelok vyzval chudobnejšie štáty sveta, aby preferovali vakcíny dodané iniciatívou COVAX pred očkovacími látkami látkami z Číny a Ruska. Politik priznal, že rozumie ich situácii, no zároveň vyhlásil, že by radšej mali počkať na vakcíny…

Správa: Americké vládne agentúry premrhali v Afganistane miliardy dolárov

0 icon

Kábul 2. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Americké vládne agentúry premrhali v Afganistane miliardy dolárov určených na výstavbu infraštruktúry a nákup vozidiel. Vyplýva to zo správy Úradu osobitného hlavného inšpektora USA pre obnovu Afganistanu (SIGAR), informovala v utorok agentúra DPA Za tieto prostriedky sa mali postaviť školy, väznice, hotely, nemocnice, cesty,…

Fico: „V normálnej spoločnosti by ľudia ženu ako Zemanová vyhnali z parlamentu lopatami“. Cigániková svoju kolegyňu zo SaS bráni: „Tvrdenie, ktoré jej je pripisované, nepovedala“

0 icon

Bratislava 2. marca 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Líder opozičného Smeru-SD Robert Fico sa ostro obul do liberálnej poslankyne NR SR Anny Zemanovej (SaS) kvôli jej vyjadreniam o tom, že ľudia v dôchodkovom veku už nevytvárajú ekonomické hodnoty Robert Fico v úvode povedal, že keď pred časom líder SaS Richard Sulík pri…

Štát dlhuje dodávateľom zdravotníckych pomôcok 105 miliónov eur

0 icon

Bratislava 2. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Slovensko nedodržiava smernicu o oneskorených platbách, pričom dodávateľom zdravotníckych pomôcok k marcu 2021 dlhuje viac ako 105 miliónov eur. Upozorňuje na to Európska komisia (EK). Smernica vyzýva členské krajiny EÚ, aby si plnili povinnosť uhrádzať záväzky voči firmám v rozsahu 30 alebo 60 dní…

Hnutie Progresívne Slovensko vyzýva Matoviča k odchodu z funkcie premiéra

0 icon

Bratislava 2. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Hnutie Progresívne Slovensko (PS) vyzýva Igora Matoviča (OĽaNO) k odstúpeniu z funkcie predsedu vlády SR. Na dnešnej tlačovej konferencii to povedala predsedníčka hnutia Irena Bihariová Za týmto účelom podľa jej slov spúšťajú webstránku stacilo.uz, kde môžu ľudia vyjadriť svoj súhlas s odstúpením Matoviča…

Dnes bude slnečno, s teplotami do 15 stupňov

0 icon

Bratislava 2. marca 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Dnes bude na Slovensku slnečno. Dopoludnia sa v nižších polohách môže ojedinele vyskytnúť hmla alebo nízka oblačnosť. Na svojom webe o tom informuje Slovenský hydrometeorologický ústav Najvyššia denná teplota sa bude pohybovať od 10 do 15 stupňov Celzia, pri dlhšie trvajúcej hmle alebo…

Matovičova atómová bomba proti covidu stála len minulý rok vyše 119 miliónov eur

0 icon

Bratislava 2. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Minuloročné celoplošné testovanie obyvateľstva na ochorenie COVID-19 stálo štát vyše 119,89 milióna eur. Pre TASR to uviedol tlačový odbor Ministerstva financií (MF) SR. Atómová zbraň proti covidu premiéra Igora Matoviča, ktorá mala vyriešiť situáciu s pandémiou, ale ktorá nakoniec pandemickú situáciu iba zhoršila, tak…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Štefan Harabin

Kovařikova Polícia Slovenskej republiky verejne  a hanebne klame slovenských občanov a sama sa zo lži aj usvedčuje.

0icon

Policajti nemajú právo kontrolovať nulitné „covidové opatrenia“ ani ukladať pokuty. Pokiaľ tak robia zdravý občan nemá povinnosť ich zaplatiť a nič mu nebráni, aby za svojvoľné a šikanózne konanie policajtov podal trestné oznámenia za obmedzovanie osobnej slobody, resp. zneužívania právomoci verejného činiteľa. Na svojej FB stránke ((20+) Polícia Slovenskej republiky…

Pavel Jacz

Prišla druhá Matovičova atómová bomba. Tentoraz vybuchla zatiaľ iba na polovicu – na 50%.

0icon

Už niekoľko dní naznačoval Matovič, že prídu dve veľké prekvapenia. Hľa a jedno už máme na svete. Sputnik V je na Slovensku. Na to druhé čakáme. Koľkým by sa uľavilo, ak by premiér podal demisiu, ale to sa kvôli vyššiemu princípu vládnej koalície (kriminalizovaní opozície) určite nestane. V porovnaní s…

Jana Tutková

Nestali sa povinné rúška našim prekliatím? V čom sú nezmyselné podľa medzinárodných odporúčaní?

0icon

Pozrime sa aj na preventívne opatrenia, ako boli efektívne nastavené naším odborníkmi. Stále počujeme len, že ľudia sú na vine za úmrtnosť, lebo ich nedodržiavajú. Naozaj nepotrebujú revíziu? Nedodržiavajú ich ľudia aj preto, že niektoré z nich sú dosť nezmyselné, azda dokonca aj škodlivé alebo nerealistické? Chceli sme byť “pápežskejší”…

Ivan Štubňa

SPUTNIK V SCHVÁLENÝ NA POUŽITIE NA SLOVENSKU

0icon

Ruskej vakcíne bol v Európskej únii udelený druhý súhlas Moskva 1. marca 2021 - Ruský fond priamych investícií (RDIF, ruský fond priamych investícií) oznamuje registráciu ruskej vakcíny Sputnik V proti koronavírusom v Slovenskej republike. Slovensko sa tak stalo 39. krajinou na svete a druhou krajinou Európskej únie, ktorá povolila použitie lieku…

Ladislav Kováčik

Liberálna "demokracia" na Slovensku

0icon

Za socializmu okrem komunistickej strany existovali aj menšie strany, ktoré mali vytvárať akési zdanie plurality v štáte. Bola tu trebárs Československá strana lidová, ktorá akože zastupovala aj záujmy veriacich ľudí. Samozrejme, v praxi plnila len pokyny komunistov.

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP10: Ľudia, ktorých deň sa jednoducho nevydaril

0 icon

Aj tebe sa občas stane, že si myslíš, že tvoj deň už nemohol byť horším? Ľudia, ktorých sa týkajú tieto fotografie, by s tebou určite nesúhlasili. Každý deň sa stretávame so situáciami, ktoré nás dokážu priviesť na pokraj nervového zrútenia. Väčšinou pomáha hlboké dýchanie, chvíľa ticha, či počítanie do desať.…

Takto znížiš krvný tlak za 10 minút a bez liekov!

0 icon

Ak máte ťažké bolesti hlavy, únava, nepravidelný srdcový tep a bolesť na hrudníku, pravdepodobne trpíte hypertenziou, teda vysokým krvným tlakom. Tento stav môže byť spôsobený stresom, nedostatkom spánku, obezitou alebo inými základnými ochoreniami a niekedy majú zvýšený tlak aj zdraví ľudia. Našťastie existuje niekoľko jednoduchých techník, ktoré ti pomôžu uvoľniť krvné cievy…

Mesto Salem a hon na čarodejnice (2. časť)

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o skutočných udalostiach, ktoré sa stali v 17. storočí v mestečku Salem v Massachusetts. Aby sme vás ďalej nenapínali, poďme rovno do deja. Okrem služby tmavej pleti boli obvinené z bosoráctva ďalšie dve žeby: chudobná a duševne postihnutá Sarah Goodová, ktorá zvykla fajčiť fajku, a telesne postihnutá Sarah Osborneová, ktorá žila s chlapom v jednej…

Život občas prináša aj netradičné situácie

0 icon

Život je plný zaujímavých momentov, pri ktorých sa nestačíme čudovať. Nasledujúce fotografie ti ukážu iba zlomok toho, s čím netradičným sa môžeš stretnúť. Život nám každý deň ukazuje svoju rozmanitosť. Je jedno, akým smerom sa pozrieme, v každej veci v našom okolí môžeme zbadať, že rozmanitosť je to, čo robí…

Kreativita týchto ľudí je priam neuveriteľná

0 icon

Hovorí sa, že ľudská kreativita nemá hranice. Nasledujúce fotografie ti ukážu, ako to dopadne, ak sú ľudia ochotní venovať niečomu dostatok svojho času. Kreativita je jedným zo základov dobrého umenia. V dnešnom svete je však dosť obtiažne byť umelcom. Hlavne, ak túžiš byť za svoju prácu aj adekvátne odmenený. Jedným…

Vo svete IT

Pozrite si aktuálny rebríček fotomobilov podľa DXOMARK. Na zozname ich je viac ako 120!

0 icon

Pri výbere nového smartfónu čoraz viac zohráva hlavnú úlohu nie výkon zariadenia, ale jeho dodatočné funkcie a vlastnosti. Jednou z tých viac vypuklejších vlastností, je výsledná kvalita fotografií a videí, za ktorou stojí kamera v kombinácii so softwarom. Ktoré smartfóny však pri pohľade na kamerový systém vyčnievajú nad ostatnými? Na…

Deep Nostalgia: Nová AI technológia, ktorá dokáže animovať staré rodinné fotografie

0 icon

MyHeritage je v našom regióne celkom neznáma služba, ale aj napriek tomu sa jej aktuálne dostáva extra pozornosti. Dôvodom je celkom zaujímavá technológia, ktorá je schopnou pomocou AI vdýchnuť život starým fotografiám. Na tému upozorňuje samotná spoločnosť prostredníctvom svojho blogu.  Deep Nostalgia – pozrite sa na mimiku svojich predkov Služba,…

Zeblaze Ares – športové inteligentné hodinky s vodotesnosťou do 30 metrov aktuálne so šialene nízkou cenou

0 icon

Pokukávaš po vhodných inteligentných hodinkách, ktoré by dokonalo sadli ku tvojmu „športovému ja“? Inteligentné hodinky Zeblaze Ares s naozaj parádnym športovým dizajnom, špičkovou konektivitou a vodotesnosťou až do 30 metrov aktuálne kúpiš už za 18,69 eur s bezplatným doručením.  Hodinky Zeblaze Ares za skvelých 18,69 eur nájdeš na TomTop.com Štýlový…

Skončí takto aj naša Zem? Vedci objavili pozostatky skalnatých planét v atmosférach štyroch nových hviezd

0 icon

Astronómom sa podarilo objaviť stopy planetárnych kôr, ktoré sa nachádzajú v atmosférach štyroch blízkych bielych trpaslíkov. Kôry mohli patriť planétam, ktoré sa podobajú na našu Zem. Vedci tvrdia, že vďaka týmto hodnotným pozorovaniam môžu tvrdiť, že planéty podobné Zemi, či Marsu, vznikajú približne rovnako v rôznych častiach galaxie, píše portál…

Aký tvar má vesmír, v ktorom žijeme?

0 icon

Teória všeobecnej relativity tvrdí, že vesmír sa môže zakriviť. Lenže aký má vlastne tvar? Vďaka tejto teórii by mohol mať vesmír jeden z troch tvarov. Mohol by byť rovný ako list papiera, uzavretý ako guľa, alebo by mohol mať tvar sedla, píše portál Astronomy. Lenže geometria vesmíru nie je jednoduchá…

Armádny Magazín

Odpoveď Gremlinom: Pre ruské letectvo vyvíjajú prúdové bezpilotné stroje fungujúce v letke

0 icon

Rusko, 2.marec 2021 (AM) - Viacúčelový bezpilotný komplex Molnija (Blesk), ktorý vypustí hneď niekoľko prúdových strojov, vyvíjajú pre ruské vojenské, letecké a kozmickej sily, oznámil  zdroj z obranného priemyslu.

Panika v Nórsku: Ruská spoločnosť plánuje kúpiť ich závod slúžiaci špionážnym lodiam

0 icon

Nórsko, 2.marec 2021 (AM) - Nórska vláda je vážne znepokojená skutočnosťou, že spoločnosť, ktorá montuje motory pre hlavnú nórsku špionážnu loď, by mohla kúpiť ruská spoločnosť. Varovanie prišlo do schránky premiérky Erny Solbergovej. Podobný list dostali noviny Bergens Tidende. Odosielateľ

Nebenzya opäť kriticky v OSN: Vaši priatelia sú iba tí, ktorí vám nemôžu povedať nie

0 icon

OSN, USA, 2.marec 2021 (AM) - Vasilij Nebenzya, ruský zástupca pri OSN, odhalil pravdu o Spojených štátoch, ktoré si svojím spôsobom vyberajú svojich „priateľov“. Ruské a svetové médiá dnes súperia o citovanie vyhlásenia stáleho predstaviteľa Ruskej federácie pri OSN Vasilija Nebenzyu, s ktorým odpovedal na vyjadrenie bývalej americkej p

Bundeswehr: Ako chrániť vojakov, gigantická explózia na švédskom testovacom polygóne

0 icon

Švédsko, 2.marec 2021 (AM) - Nemecká a švédska armáda skúmala, ako možno chrániť vojakov pred následkami obrovskej bomby v automobile? Aby to zistili vykonali gigantický trhací test. Za týmto účelom bol vo Švédsku odpálený náves naplnený výbušninami. Pomocou senzorov a špeciálnych kamier sa zaznamenáva obrovské množstvo dát, ktoré sa neskôr vyhodnotia.…

Budúca základňa: Ruská bojová fregata po prvýkrát vstúpila do Port Sudánu. Video

0 icon

Sudán, 2.marec 2021 (AM) - Ruská vojnová loď fregata Admirál Grigorovič vstúpila do sudánskeho prístavu, kde Moskva plánuje vybudovať námornú základňu na pobreží Červeného mora. Je to prvá ruská vojnová loď, ktorá vstúpila do Port Sudánu, uviedla agentúra Interfax s odvolaním sa na vyhlásenie ruskej flotily. Námorníci doplnia potrebné zásoby a

Svetlo sveta

Prečo Cirkev počas pôstu nespieva Glória ani Aleluja?

0 icon

Katolícka Cirkev 40 dňovému pôstnemu obdobiu prispôsobuje aj liturgiu a vynecháva oslavné spevy Glória a Aleluja. Sláva Bohu je oslavný hymnus, ktorým anjeli ospevovali narodenie Ježiša Krista. Cirkev sa prostredníctvom pôstu vracia do času, kedy sa Boží ľud nachádzal v egyptskom zajatí čakajúc na Spasiteľa, ktorý ich vyslobodí a zachráni.…

25 tajomstiev boja proti diablovi od Ježiša

0 icon

2 júna 1938 Ježiš požiadal rehoľnú sestru Faustínu Kowalskú, aby sa na tri dni venovala duchovnej obnove. V tomto čase dostala od Boha 25 rád, ako sa človek s Božou pomocou môže uchrániť pred útokmi diabla. Tieto inštrukcie sa stali nástrojmi sestry Faustíny pri dobrom boji. Ježiš Faustíne povedal: “Dcéra…

Ján Vojtaššák (14.11.1977-4.8.1965) – spišský biskup a podpredseda Štátnej rady prvej Slovenskej republiky

0 icon

Narodil sa v oravskej obci Zákamenné v chudobnej rodine. Bol jedným zo signatárov Martinskej deklarácie. Keď sa dozvedel o skutočnom údele deportovaných Židov na základe anonymného spisu, ktorý mu bol poslaný poštou z Obišoviec, hneď napísal ministrovi vnútra Alexandrovi Machovi list. Požiadal svojho profesora zo spišskom seminára Ladislava Hanusa, aby…

Používanie učebníc „Láske sa treba učiť“ je na území arcidiecézy i naďalej zakázané

0 icon

„Napriek tejto zmene, prezentovanej Mons. Mariánom Chovancom, musím, žiaľ, opätovne zdôrazniť moje negatívne stanovisko a vyjadriť tak moje presvedčenie, že tieto učebnice nie sú vhodné ani ako pomôcky katolíckych pedagógov a rodičov pre sexuálnu výchovu detí predškolského veku, ani ako učebnice pre žiakov katolíckych škôl. Preto som sa rozhodol potvrdiť…

Svätý Peter – Prvá hlava a základ Cirkvi

0 icon

Jeho pôvodne meno bolo Šimon, ale podľa evanjelistov Ježiš mu dal prezývku Kéfa, po aramejsky Kefas, po grécky Πέτρα  (v mužskom rode Πέτρος), čo znamená skala. Bol synom Jonáša a pochádzal z mestečka Betsaida, kde sa živil ako rybár. Keď sa ako mladý muž oženil, presťahoval sa aj s bratom Andrejom o niekoľko kilometrov ďalej…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali