USA kvôli bližšie nešpecifikovanej korupcii zakázali v októbri vstup na svoje územie niekoľkým vysokým maďarským štátnym úradníkom, medzi nimi aj šéfke Národného úradu pre dane a clá (NAV) Ildikó Vidovej.
Fricz na tlačovej konferencii konštatoval, že “pochod mieru”, ktorý považuje za krajné riešenie, by bol za súčasných okolností kontraproduktívny. “Pochod by budil dojem, že sa Maďarsko vyrútilo na svojho spojenca, na USA,” spresnil politológ.
Druhý zakladateľ CÖF László Csizmadia vyjadril názor, že Spojené štáty vyvíjajú nátlak na Maďarsko – okrem iného uvedeným zákazom vstupu – kvôli plynovodu Južný prúd, rozšíreniu atómovej elektrárne v Paksi a kvôli politike otvorenia sa Maďarska východu.
Hovorca CÖF Zoltán Lomnici mladší vyhlásil, že v zmysle maďarských zákonov je trestná nielen korupcia, ale aj skutočnosť, ak niekto zatají informácie o takejto činnosti. “Američania v prípade zákazu vstupu odmietajú poskytnúť tieto informácie, preto CÖF podáva trestné oznámenie na neznámeho páchateľa,” dodal hovorca.
Ostatný pochod mieru priaznivcov vlády premiéra Viktora Orbána sa konal 29. marca, týždeň pred parlamentnými voľbami. Išlo o piaty pochod s účasťou státisícov ľudí. Svoje sympatie Orbánovi v predchádzajúcich rokoch viackrát vyjadrili aj stovky Poliakov.
ml