Priebežné výsledky volieb VÚC každou chvíľou prekvapujú, vo viacerých krajoch prebieha napínavý boj o prvé priečky. Už je jasné, že voľby sú predovšetkým porážkou SMERu

Bratislava 4. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:ŠÚ SR)

 

Prinášame Vám priebežné výsledky volieb VÚC

 

Ilustračné foto

03:34 Neúspešný kandidát na predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK) Richard Raši (Smer-SD) sa po zverejnení výsledkov poďakoval všetkým, ktorí mu pomáhali s predvolebnou kampaňou, ako aj tým, ktorí mu dali svoj hlas.

„Urobili sme maximum, čo sa dalo, navštívili sme všetko, čo sa dalo, a napriek tomu to nevyšlo, aj keď prieskumy boli pozitívne. Chcem sa poďakovať všetkým, ktorí pomáhali, všetkým ľuďom, ktorí mi dali hlas a zároveň poblahoželať víťazovi k víťazstvu. Je to určite pre mňa, aj pre celý tím sklamanie, ale taký je život a nič s tým teraz nedokážeme urobiť,“ uviedol Raši.

Dôvody, prečo neuspel, nepozná. „Neviem, čím to je. Možno si spomínate, že keď bol posledný prieskum zverejnený v televízii, tak predpokladaná účasť ľuďmi, ktorí sa v ňom vyjadrili, bola 40 alebo 44 percent. Čiže zjavne tí voliči, ktorí sa vyjadrili v prieskume v prospech mňa, tak bohužiaľ na voľby nedošli. Určite to bude zanalyzované ľuďmi, ktorí sa tomu rozumejú a mrzí ma to, ale je to holá realita, s ktorou sa budeme musieť všetci vysporiadať,“ skonštatoval Raši.

Na otázku, či sa bude o rok uchádzať o post primátora odpovedal, že sa musí najprv vyspať a vysporiadať s výsledkom týchto volieb. „Čo bude o rok, to nikto netuší,“ povedal.

Nový predseda KSK to podľa Rašiho nebude mať vzhľadom na zloženie zastupiteľstva ľahké.

Ako ďalej uviedol, predpokladá, že jeho prehra nebola očakávaná a rovnako niečo iné sa predpokladalo najmä v Prešovskom kraji.

„Naozaj som plný smutných emócií a bude sa to musieť celé prebrať, hlavne sa bude musieť vyhodnotiť, čo všetko bolo príčinou, či to bola voľba ‚anti Smer-SD‘, alebo sa dobre zorganizovali a zvládli mobilizáciu, alebo či to bola chyba jednotlivých kandidátov, aj to je možné. Určite tá miera prehry je aj osobná. Keby som vedel, čo je dôvodom, tak to odstránim, aby to nedopadlo tak, ako to dopadlo,“ dodal Raši.

 

03:40 Víťaz volieb predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka (KDH, SaS, OĽaNO, NOVA, Šanca) sa po zverejnení neoficiálnych výsledkov poďakoval všetkým voličom, ktorí prišli k volebným urnám. „Samozrejme, najviac ďakujem tým voličom, ktorí dali hlas za rozhýbanie nášho kraja. Je to pre mňa obrovský záväzok, ktorý sa budem snažiť naplno realizovať tak, ako som sľúbil,“ uviedol pre novinárov vo svojom volebnom štábe.

Trnka vyjadril zámer postupovať po nástupe do funkcie v súlade so svojím programom na prvých sto dní.

Vo volebnom súboji tesne porazil košického primátora Richarda Rašiho (Smer-SD, SMK-MKP, Strana zelených Slovenska, Starostovia a nezávislí kandidáti). Trnka v tejto súvislosti konštatoval, že sa snažil nastaviť kampaň čo najúčinnejšie a najefektívnejšie vzhľadom na to, aké mal možnosti, hlavne finančné. Jeho kampaň bola osobná a  kontaktná s výjazdmi do obcí a vysvetľovaní vízie a programu, ktorý sa s snaží presadiť. „Myslím si, že toto bolo rozhodujúce. Treba spomenúť ešte druhý faktor, že ľudia odmietli korupciu a klientelizmus v podobe predstaviteľov vládnej strany,“ povedal.

V súvislosti s doterajším obsadením Úradu KSK pod vedením doterajšieho predsedu Zdenka Trebuľu (Smer-SD) uviedol, že na úrade je „mnoho persón, ktoré tam nemajú, čo hľadať“. Zamestnancom odporúčal v najbližších dňoch neplniť príkazy, čo sa týka skartovania dokumentov.

Trnka získal vo voľbách 37,8 percenta hlasov, druhý Raši mal 37,24 percenta. Celková volebná účasť dosiahla 26,73 percenta. Trnkova výhra vyvolala v jeho volebnom štábe veľkú eufóriu a skandovanie.

 

02:10 Ján Greššo podporovaný pravicovou koalíciou zloženou zo strán SaS, OĽaNO, KDH, NOVA, OKS, Šanca a DS skončil v súboji o post predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) na druhom mieste za Milan Belicom, ktorý kandidoval za koalíciu Smer-SD, SNS a Most-Híd.

Aj napriek tomu však svoj výsledok vo voľbách nepovažuje za neúspech. „Ja som sám za seba veľmi rád, lebo je to úspešný výsledok, ale za Nitriansky kraj som veľmi smutný, lebo nepríde k zmene, v akú sme dúfali. Trochu šťastnejší pohľad je v tom, že k určitej zmene predsa len dôjde, a to v zastupiteľstve, kde bude dosť veľa ľudí z našej koalície. A to zastupiteľstvo bude veľmi dôležité pri rozhodovaní aj o veciach, s ktorými nebude pán župan súhlasiť,“ skonštatoval Greššo.

Zároveň zdôraznil, že v prípade dvojkolovej voľby predsedu NSK, by jeho súboj s Belicom mohol dopadnúť aj v jeho prospech. „Takisto je smutné, že súčasná vládna moc počas predvolebnej kampane strašila ľudí extrémizmom, ktorý svojimi korupčnými kauzami pomáhala stvoriť. Ja som si nezakladal na tom, že chcem byť župan za každú cenu. Ten výsledok ma trošku mrzí, kvôli tomu, že mohlo prísť k tej celkovej zmene. Že tá konzerva, ktorú sme tu žili 16 rokov, by sa mohla otvoriť a mohli sme mať otvorenejší a pestrejší život s väčšími šancami,“ povedal Greššo.

 

02:05 Juraj Blanár priznal porážku vo voľbách predsedu Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) a pogratuloval k víťazstvu Erike Jurinovej, ktorá ho vymení na poste predsedu ŽSK po dvanástich rokoch.

„Preberá kraj, ktorý je vo veľmi dobrej kondícii. Kraj, ktorý je lídrom v mnohých oblastiach a pevne verím, že v týchto projektoch bude aj pokračovať ďalej. A prajem jej predovšetkým, aby dokázala naplniť svoj volebný program,“ povedal Blanár, ktorý neuspel vo štvrtom súboji o post predsedu ŽSK.

Hodnotenie volebného výsledku považuje za predčasné. „Máme na to čas. Myslím si, že tých argumentov alebo tých vecí, ktoré mohli spôsobiť tento výsledok, je viacej. Kampaň bola vedená naozaj niekedy na hrane právd a poloprávd. Mohli ste sledovať všetky tie okrúhle stoly, ktoré sa miešali s kompetenciami a mimo kompetencií. Ešte raz chcem povedať, že je predčasné hovoriť, že čo bolo hlavnou príčinou tohto výsledku,“ uviedol Blanár.

Po sčítaní 94,88 percent hlasov získala Erika Jurinová 43,26 percenta (74.765 odovzdaných hlasov) a Juraj Blanár 29,77 percenta (51.465 odovzdaných hlasov).

 

02:03 Výsledky volieb predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) je očakávaný, pretože kraj je tradičnou baštou strany Smer-SD. V reakcii na víťazstvo úradujúceho predsedu TSK Jaroslava Bašku to povedala kandidátka na predsedu Renáta Kaščáková (SaS, OĽaNO, KDH, OKS, NOVA, Zmena zdola).

„Už preferencie naznačovali, že výsledok bude podobný, i keď to nie sú až také percentá pre víťaza, ako naznačoval prieskum. V podstate som spokojná, pretože som dostala veľký počet hlasov. Chcem sa poďakovať všetkým voličom, ktorí mi hlas odovzdali a chcem veriť, že tento výsledok bude náznakom nejakej zmeny do budúcnosti v našom kraji,“ skonštatovala Kaščáková.

Ako dodala, verí, že kampaňou oslovili voličov, ktorí začali rozmýšľať o tom, či doterajšie vedenie bolo vedením nesplnených sľubov. „Samozrejme, rešpektujem tieto výsledky, akceptujem ich. Veľmi ma tešia výsledky v Bratislavskom a Žilinskom kraji a tak isto som veľmi rada, že v rámci celého Slovenska sa pravicoví kandidáti uchytili. V tomto smere som spokojná,“ doplnila Kaščáková s tým, že rovnako ju teší ústup z pozícií kandidátov extrémistických strán. „Vyzerá to, že so Slovenskom to nie je beznádejné a zvíťazil zdravý rozum,“ zdôraznila Kaščáková.

 

02:00 Úradujúci predseda Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Peter Chudík (Smer-SD), ktorý opätovne kandidoval na tento post, priznal volebnú porážku. Súčasne zablahoželal Milanovi Majerskému (KDH, SaS, OĽaNO, NOVA) k volebnému víťazstvu.

K výsledkom volieb sa vyjadril v krajskej centrále Smeru-SD, kde vládne pochmúrna atmosféra. Urobil tak ešte skôr, ako bolo spočítaných 100 percent volebných hlasov. „V každom prípade som bol viac nervóznejší, ako cez všetky iné voľby. V kútiku duše som očakával, že to bude tesné, možno o päť percent pre mňa. Ale je to ináč,“ uviedol Chudík.

Priznal, že je sklamaný, ale nie veľmi. „Odrobil som 16 rokov. Dovolím si tvrdiť, že som urobil toho dosť. Držím pánu Majerskému prsty, nech riadi Prešovský kraj dobre a nech vyhrá ešte minimálne trikrát ako ja,“ povedal. Výsledok volieb pokladá za rozhodnutie voličov, ktorých prišlo tentokrát viac. Chudík zatiaľ nevie povedať dôvody, prečo voľby nevyšli v jeho prospech. Podľa jeho vyjadrenia, nie je si vedomý toho, že by niečo v kampani podcenil. Je za nim kus práce a na kraji sú rozbehnuté mnohé projekty.

Po skončení na Úrade PSK sa bude venovať práci poslanca v Národnej rade SR. Krajské zastupiteľstvo sa bude konať 1. decembra, kde zloží sľub nový župan a poslanci. Zatiaľ neuvažuje o tom, čo bude robiť po skončení mandátu v parlamente. Možno sa dá na podnikanie.

Peter Chudík je na poste predsedu kraja 16 rokov, od vzniku vyšších územných celkov.

 

01:50 Prvé kroky Jozefa Viskupiča (OĽaNO, SaS, KDH, NOVA, OKS a Zmena zdola), ktorý by sa podľa predbežných neoficiálnych výsledkov mal stať novým trnavským županom, povedú k samosprávam, teda k starostom a primátorom. Povedal to novinárom vo svojej víťaznej reči, v ktorej načrtol prvé kroky v úrade.

„Aby samospráva dávala občanom logiku a zmysel, župan musí ťahať za jeden povraz so všetkými starostami a primátormi. Ak sa spojíme a ak tu nebude ignorácia, tak z neviditeľného úradu samosprávneho kraja sa stane úrad, ktorý bude starostom a primátorom pomáhať,“ myslí si.

Viskupič tvrdí, že v Trnavskom kraji je niekoľko nášľapných mín. „Letisko Piešťany, vypuklý problém s internátom vo Voderadoch, vysoký dlh, dopravné problémy v Hlohovci a v Senici. Toto budú priority,“ avizoval. Za absolútne potrebný považuje aj hĺbkový audit na úrade, o jeho záveroch chce informovať.

V súvislosti s letiskom v Piešťanoch Viskupič poznamenal, že v decembri môže mať na účte nulu. „Ja som deklaroval, že kraj bude naklonený takým dohodám, aby neexistovali scenáre likvidácie letiska a tzv. skrytej privatizácie,“ pripomenul.

Na otázku, či jeho víťazstvo ovplyvnil aj fakt, že doterajší župan Tibor Mikuš vládol v Trnave už 12 rokov, Viskupič odvetil, že určite áno. „Ak pán Mikuš odíde z toho úradu, zbavíme sa posledného politika v exekutívnej funkcii z temných čias HZDS. Toto zohrávalo veľkú úlohu aj v kampani,“ myslí si.

Úspech svojej kampane však vidí aj v jasnom pomenovaní programových priorít. „Rozdelili sme ho na osem odhodlaní, pomenovali sme základné agendy a poskytli sme konkrétne riešenia. Program beriem ako záväzok,“ uistil s tým, že odchádzajúce vedenie neposkytlo žiadnu víziu do roku 2022

Výdavky na kampaň spočítané zatiaľ nemá, odhaduje, že stála niečo viac ako 100.000 eur. „Bolo to veľmi milé,“ uzavrel Viskupič.

 

01:45 Pavol Frešo priznal neúspech vo voľbách predsedu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK). Bude rád, ak napokon zvíťazí kandidát reprezentujúci pravicu.

Po svojom vyhlásení nechcel hodnotiť, čo rozhodlo o jeho neúspechu. „Nedokážem to takto analyzovať, kto a prečo bol úspešnejší. Beriem to ako reč voličov, a ja ju prijímam, o tom je demokracia,“ povedal.

Je presvedčený, že odovzdávanie úradu sa uskutoční plynulo. „Župu sme spravovali tak, aby sme ju kedykoľvek mohli odovzdať bez problémv,“ uviedol. „Každá faktúra je zaplatená, neostanú po náš žiadne čierne diery,“ zdôraznil.

Frešo zároveň vyjadril potešenie nad výsledkom z Banskobystrického kraja. „To, že tam bol extrémizmus vyprášený, je dobrá správa pre Banskú Bystricu i pre celé Slovensko,“ vyhlásil končiaci predseda BSK, ktorý samosprávny kraj viedol dve volebné obdobia od roku 2009.

Po sčítaní viac ako 84 percent odovzdaných hlasov je Frešo v priebežnom poradí na 5. mieste. Vedie Juraj Droba so ziskom 19,95 percenta pred Rudolfom Kusým (18,29) a Milanom Ftáčnikom (17,47).

 

01:34 Víťazstvo vo voľbách predsedu Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Eriku Jurinovú (koalícia OĽaNO, SaS, KDH, NOVA a OKS) dojalo. Získanú dôveru voličov vníma ako záväzok do budúcna. Povedala to po zverejnení neoficiálnych výsledkov, podľa ktorých získala 43,23 percenta z 83,66 percenta odovzdaných okrskových zápisníc.

„V prvom rade je čas sa poďakovať, aj keď ešte nemáme všetko úplne v suchu,“ povedala Jurinová, ktorá po dvanástich rokoch vymení na poste predsedu Juraja Blanára. Ako uviedla, je vďačná všetkým ľuďom, ktorí prišli voliť, pretože od nich najviac záležal výsledok. „Tým, že je vyššia volebná účasť, ukázali, že chcú zmenu. Toto sme im aj ponúkali, som rada, že to v našom prípade prijali. Ak sa výsledok potvrdí, nie som a nebudem župankou iba pre svojich voličov, ale pre všetkých obyvateľov Žilinského kraja,“ poznamenala Jurinová.

Doplnila, že prvé, čo urobí, keď príde do úradu bude, že sa vzdá poslaneckého mandátu. „Je to taký prvý reálny sľub, ktorý som dala a aj ho splním,“ informovala.

 

01:28 Zvíťazili sme, vyhlásil v nedeľu krátko pred 01.00 h pred médiami kandidát na predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ján Lunter, ktorý bol najsilnejším vyzývateľom úradujúceho šéfa kraja Mariana Kotlebu.

Reštauračno-kaviarenským zariadením v centre Banskej Bystrice, kde čakal na rozhodujúce výsledky volieb, sa ozývalo skandovanie „Lunter, Lunter“ a „nový župan“. Na pódiu spolu s ním stáli kandidáti na poslancov krajského parlamentu, jeho podporovatelia, sympatizanti i synovia.

Lunter všetkým poďakoval za podporu a rovnako kandidátom na šéfa kraja Stanislavovi Mičevovi a Martinovi Klusovi, ktorí sa pred voľbami vzdali svojej kandidatúry v jeho prospech. Podľa neho Slovensku ukázali, že sa dá dohodnúť a veci sa dajú meniť.

Lunterova reakcia prišla v čase, keď už boli spočítané takmer dve tretiny volebných okrskov, v ktorých sa mu podľa údajov Štatistického úradu SR podarilo získať cez 45,6 percenta hlasov.

 

01:15  Nezávislý kandidát, doterajší predseda Trnavského samosprávneho kraja, Tibor Mikuš prehral podľa predbežných výsledkov vo voľbách s Jozefom Viskupičom. Po zverejnení viac ako 90 percent hlasov voličov povedal, že rešpektuje danú situáciu.

„Otázka však je, ako bol výsledok volieb dosiahnutý,“ povedal Mikuš s tým, že má na mysli manipuláciu s verejnou mienkou. Dodal, že občan nevidí prácu, ktorá bola v kraji urobená, ale verí osočovaniu a nepravdám. Poukázal na televízne debaty, kde boli podľa neho povedané klamstvá a tiež na sociálne siete, kde boli voči nemu vedené kampane.

Na otázku, čo by v kontexte s výsledkom volieb robil inak uviedol, že nie je nič, čo by mal meniť. „Odovzdám kraj vo vynikajúcom stave a každému želám, aby dosiahol aspoň také výsledky, ako som dosiahol ja,“ povedal Mikuš. Analýzou výsledku volieb sa bude zaoberať, ale až neskôr.

 

0:55 Najviac prekvapujú Košický a Prešovský kraj – staré kádre zatiaľ zaostávajú za nováčikmi. V Trnavskom a Žilinskom suverénne prvenstvá taktiež nováčikov, Banskobystrický kraj šiel cestou mainstreamu, v Bratislave sa bijú hneď viacerí kandidáti

V Košickom a Prešovskom kraji pri sčítavaní už neprebieha tak tesný boj o prvenstvá. V Prešovskom kraji v súčasnosti nečakane víťazí Milan Majerský (už o takmer 7000 hlasov nad Petrom Chudíkom) a v Košickom, taktiež nečakane, Rastislav Trnka (v súčasnosti predbieha Richarda Rašiho len o necelých 100 hlasov). Najmenej očakávané boli straty pozícií SMERu práve v týchto krajoch.

Kandidáti za Prešovský kraj
Kandidáti za Košický kraj

Šokom je pre mnohých situácia v Banskobystrickom kraji, kde už nezvratne zaostáva súčasný župan Marián Kotleba za nepopísaným Jánom Lunterom, a to až o takmer 12 tisíc hlasov.

Kandidáti za Banskobystrický kraj

Trnavský kraj, zdá sa, suverénne obsadí Jozef Viskupič, čím porazí súčasného trojnásobného župana Tibora Mikuša.

Kandidáti za Trnavský kraj

Skokanom volieb by sa mohla nazvať aj Erika Jurinová v Žilinskom kraji, ktorej prieskumy uvádzali tesné druhé miesto za Jurajom Blanárom, ktorého kampaň podporil osobne premiér Robert Fico, pričom zatiaľ ho prebieha o takmer 15 tisíc hlasov a drží si tak už viac-menej prvé miesto.

Kandidáti za Žilinský kraj

Mimoriadne tesný súboj prebieha aj v Bratislavskom kraji, kde o prvenstvo bojujú hneď viacerí kandidáti, a to Juraj Droba, Milan Ftáčnik, Rudolf Kusý a Ján Mrva.

Kandidáti za Bratislavský kraj

Kandidáti vládnuceho SMERu, zdá sa, obhájili svoje pozície len v Nitrianskom a Trenčianskom kraji (Belica, Baška).

Kandidáti za Nitriansky kraj
Kandidáti za Trenčiansky kraj

 

00:15

Bratislavský samosprávny kraj – Milan Ftáčnik, Juraj Droba, Ján Mrva, Juraj Droba

 

Trnavský samosprávny kraj – Jozef Viskupič, Tibor Mikuš, József Berényi, Konrád Rigo

 

Trenčiansky samosprávny kraj- Jaroslav Baška, Renáta Kaščáková, Štefan Škultéty, Petra Hajšelová

 

Nitriansky samosprávny kraj – Milan Belica, Ján Greššo, Iván Farkas, Milan Uhrík

 

Žilinský samosprávny kraj – Erika Jurinová, Juraj Blanár, Marián Murín, Peter Sagan

 

Prešovský samosprávny kraj

V Prešovskom kraji vedú tesný súboj o kreslo predsedu Milan Majerský a Peter Chudík. Majerskému sa podarilo už predbehnúť Chudíka, keď získal 36,4 percenta hlasov. Jeho súper má 36,18 percenta hlasov.

 

00:04

Banskobystrický samosprávny kraj – Ján Lunter, Marián Kotleba, Igor Kašper, Martin Juhaniak

 

Žilinský samosprávny kraj – Erika Jurinová, Juraj Blanár, Marián Murín, Peter Sagan

 

Bratislavský samosprávny kraj

 

Trnavský samosprávny kraj – Jozef Viskupič, Tibor Mikuš, József Berényi, Konrád Rigo

 

Trenčiansky samosprávny kraj – Jaroslav Baška, Renáta Kaščáková, Štefan Škultéty, Petra Hajšelová

 

 

Košický samosprávny kraj – Rastislav Trnka, Richard Raši, Karol Pataky, Štefan Surmánek

 

23:52

V Trenčianskom kraji aj po sčítaní štvrtiny hlasov vedie J. Baška

Jaroslav Baška naďalej vedie v tohtoročných krajských voľbách na post predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK). Po sčítaní takmer štvrtiny hlasov zatiaľ získal 56,76 percenta.

Na druhom mieste nasleduje Renáta Kaščáková (21,18 percenta), prvú trojku uzatvára Štefan Škultéty (11,26 percenta).

Vyplýva to z priebežných výsledkov volieb do vyšších územných celkov (VÚC), ktoré zverejňuje Štatistický úrad (ŠÚ) SR. V TSK je zatiaľ spočítaných 24,30 percenta okrskov.

 

V Nitrianskom kraji po sčítaní pätiny hlasov vedie M. Belica

Doterajší predseda Nitrianskeho kraja Milan Belica aj po sčítaní takmer pätiny hlasov vedie v tohtoročných krajských voľbách so ziskom 35,28 percenta.

Na druhom mieste nasleduje Ján Greššo (16,18 percenta), prvú trojku uzatvára Iván Farkas (15,55 percenta).

Vyplýva to z priebežných výsledkov volieb do vyšších územných celkov (VÚC), ktoré zverejňuje Štatistický úrad (ŠÚ) SR. V NSK je zatiaľ spočítaných 19,81 percenta okrskov.

 

Po štvrtine spočítaných hlasov v Prešovskom kraji vedie Peter Chudík

Po sčítaní takmer štvrtiny okrskov vedie spomedzi kandidátov na župana v Prešovskom samosprávnom kraji súčasný predseda Peter Chudík. Podarilo sa mu zatiaľ získať 37,13 percenta hlasov. Za ním nasleduje Milan Majerský s 34,29 percenta hlasov. Vyplýva to z priebežných výsledkov volieb predsedov samosprávnych krajov, ktoré zverejňuje Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Zatiaľ je spracovaných 24,97 percenta zápisníc okrskových volebných komisií.

 

V Trnavskom kraji aj po sčítaní pätiny hlasov vedie J. Viskupič

Jozef Viskupič aj po spočítaní takmer pätiny hlasov vedie v tohtoročných krajských voľbách na post predsedu Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) so ziskom 35,04 percenta.

Na druhom mieste nasleduje Tibor Mikuš (26,87 percenta), prvú trojku naďalej uzatvára József Berényi (23,57 percenta).

Vyplýva to z priebežných výsledkov volieb do vyšších územných celkov (VÚC), ktoré zverejňuje Štatistický úrad (ŠÚ) SR. V TTSK je zatiaľ spočítaných 19,27 percenta okrskov.

 

Erika Jurinová vedie v Žilinskom kraji pred Jurajom Blanárom

Erika Jurinová v Žilinskom samosprávnom kraji vo voľbách zatiaľ poráža súčasného župana Juraja Blanára. Podarilo sa jej získať 42,57 percenta hlasov. Blanár doteraz získal 29,85 percenta hlasov. Vyplýva to z priebežných výsledkov volieb predsedov samosprávnych krajov, ktoré zverejňuje Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Zatiaľ je spracovaných 10,79 percenta zápisníc okrskových volebných komisií.

 

23:30 Prvotné výsledky volieb VÚC

Juraj Droba zatiaľ vedie v tohtoročných krajských voľbách na post predsedu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) so ziskom 19,68 percenta.

Na druhom mieste nasleduje Ján Mrva (17,87 percenta), prvú trojku uzatvára Pavol Frešo (15,11 percenta).

Vyplýva to z priebežných výsledkov volieb do vyšších územných celkov (VÚC), ktoré zverejňuje Štatistický úrad (ŠÚ) SR. V BSK je zatiaľ spočítaných 4,04 percenta okrskov.

 

V Trnavskom kraji zatiaľ vedie Jozef Viskupič

Jozef Viskupič zatiaľ vedie v tohtoročných krajských voľbách na post predsedu Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) so ziskom 35,62 percenta.

Na druhom mieste nasleduje Tibor Mikuš (29,88 percenta), prvú trojku uzatvára József Berényi (20,43 percenta).

Vyplýva to z priebežných výsledkov volieb do vyšších územných celkov (VÚC), ktoré zverejňuje Štatistický úrad (ŠÚ) SR. V TTSK je zatiaľ spočítaných 10,87 percenta okrskov.

 

V Žilinskom kraji zatiaľ vedie Juraj Blanár

Prvé priebežné výsledky ukázali, že v Žilinskom samosprávnom kraji zatiaľ vedie Juraj Blanár, ktorý získal 38,96 percenta hlasov voličov. Tesne za ním je Erika Jurinová s 35,82 percenta. Údaje o hlasovaní v krajských voľbách zverejňuje Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Spracovaných je zatiaľ 5,68 percenta zápisníc okrskových volebných komisií.

 

V Trenčianskom kraji zatiaľ vedie Jaroslav Baška

Jaroslav Baška zatiaľ vedie v tohtoročných krajských voľbách na post predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) so ziskom 60,96 percenta.

Na druhom mieste nasleduje Renáta Kaščáková (19,37 percenta), prvú trojku uzatvára Štefan Škultéty (10,66 percenta).

Vyplýva to z priebežných výsledkov volieb do vyšších územných celkov (VÚC), ktoré zverejňuje Štatistický úrad (ŠÚ) SR. V TSK je zatiaľ spočítaných 11,6 percenta okrskov.

 

V Banskobystrickom kraji má prvenstvo Ján Lunter

V Banskobystrickom samosprávnom kraji vedie Ján Lunter s 37,81 percenta hlasov. Druhým je zatiaľ Marian Kotleba, ktorý od voličov predbežne získal 30,32 percenta hlasov. Na treťom mieste sa zatiaľ umiestnil Igor Kašper s 12,64 percenta hlasov. Vyplýva to z priebežných výsledkov voľby predsedov samosprávnych krajov, ktoré zverejňuje Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Zatiaľ je spracovaných 6,88 percenta zápisníc okrskových volebných komisií.

 

V Nitrianskom kraji zatiaľ vedie Milan Belica

Milan Belica zatiaľ vedie v tohtoročných krajských voľbách na post predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) so ziskom 38,24 percenta.

Na druhom mieste nasleduje Milan Uhrík (16,13 percenta), prvú trojku uzatvára Ján Greššo (15,82 percenta).

Vyplýva to z priebežných výsledkov volieb do vyšších územných celkov (VÚC), ktoré zverejňuje Štatistický úrad (ŠÚ) SR. V NSK je zatiaľ spočítaných 9,63 percenta okrskov.

 

V Košickom kraji vedie Richard Raši

V Košickom samosprávnom kraji je priebežným lídrom volieb Richard Raši so ziskom 44,02 percenta hlasov. Na druhom mieste ho nasleduje Rastislav Trnka, ktorý zatiaľ dostal 34,95 percenta hlasov. Vyplýva to z priebežných výsledkov krajských volieb, ktoré zverejňuje Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Zatiaľ je spracovaných 5,26 percenta zápisníc okrskových volebných komisií.

 

V Prešovskom kraji vedie Peter Chudík pred Milanom Majerským

V Prešovskom samosprávnom kraji zatiaľ získal prvenstvo vo voľbách Peter Chudík. Podarilo sa mu získať 43,57 percenta hlasov. Druhý je zatiaľ Milan Majerský s počtom hlasov 30,18 percenta. Vyplýva to z priebežných výsledkov volieb predsedov samosprávnych krajov, ktoré zverejňuje Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Zatiaľ je spracovaných 15,46 percenta zápisníc okrskových volebných komisií.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Farkašovský: „Čo Korčokovi ako bývalému veľvyslancovi v USA bráni, aby využil svoje kontakty za veľkou mlákou či v EÚ a vybavil tam aspoň 200-tisíc balení Moderny či Pfizeru? Veď platí, že v núdzi poznáš priateľa“

0 icon

Bratislava 3. marca 2021 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok, Jaroslav Novák)   Premiér Igor Matovič (OĽaNO) na utorkovom brifingu s novinármi vyhlásil, že hoci teraz poslanec TomášValášek a minister zahraničia Ivan Korčok kritizujú nákup vakcíny Sputnik-V, oni zo svojich pozícii a so svojimi dobrými kontaktami v diplomacii nevybavili pre Slovensko ani jedno balenie…

Utajený svedok označil nových vinníkov pandémie. Kto za ňu môže tentokrát?

0 icon

Bratislava 3. marca 2021 (HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Kým v polovici februára facebookova stránka „Utajený svedok“, ktorá má byť blízka hnutiu OĽaNO, vinila zo súčasnej katastrofálnej epidemiologickej situácie nezodpovednú slovenskú spoločnosť a stranu Smer. Teraz, začiatkom marca, už mení rétoriku. Za pôvodcu všetkého zlého označila koaličného partnera a, samozrejme, médiá Autor…

Arcibiskup Cyril Vasiľ pozýva k modlitbe parastasu za obete Covid-19

0 icon

Košice 3. marca 2021 (HSP/TSKE/Foto:TSKE)   Obdobie Veľkého pôstu je aj časom intenzívnej modlitby. Počas týchto týždňov Cirkev osobitne zasvätila niekoľko sobôt modlitbe za tých, ktorí nás už predišli do večnosti. Tieto soboty sa nazývajú "Zádušné" V predvečer tretej zádušnej soboty, v piatok 5. marca 2021 o 20:00, pozýva arcibiskup…

V Paríži sa má v roku 2027 otvoriť múzeum a pamätník obetí terorizmu

0 icon

Paríž 3. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Francois Mori)   Vo francúzskej metropole Paríž má v roku 2027 vzniknúť pamätník a múzeum obetí terorizmu. Pre agentúru AFP to v utorok uviedol vedúci plánovaného projektu Henry Rousso Pamätné miesto, ktoré bude zároveň múzeom, bude podľa Roussoa reprezentovať odolnosť a odpor Francúzov. Má mať "dvojaké…

Sulík: Našou úlohou je vyplácať dotácie, nie robiť rozhodcu medzi nájomcom a prenajímateľom

0 icon

Bratislava 3. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Rezort hospodárstva pokračuje v efektívnom poskytovaní dotácií na nájomné. V rámci prvej a druhej vlny už ministerstvo vyplatilo 30 825 žiadostí v celkovej sume 56,8 milióna eur. Vzhľadom na niektoré medializované informácie MH SR zdôrazňuje, že jeho úlohou je predovšetkým čo najrýchlejšie vyplácať…

Oficiálny štart Konferencie o budúcnosti Európy sa očakáva 9. mája

0 icon

Bratislava 3. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:Wikimedia)   Za predpokladu priaznivej epidemickej situácie sa oficiálny štart Konferencie o budúcnosti Európy očakáva formálnym podujatím v sídle Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu. Jeho začiatok by mal byť na deň Európy, teda 9. mája 2021 Konferencia bude príležitosťou pre diagnostiku aktuálneho stavu Európskej únie (EÚ),…

Dôležitý článok akcie Sputnik V, Jaroslav Naď, prelomil mlčanie. „Ivan sa pomýlil,“ reaguje na Korčokovu kritiku

0 icon

Bratislava 3. marca 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Mnohí už pár dní netrpezlivo čakali na to, ako sa ku dovozu ruskej očkovacej látky Sputnik V na Slovensko postaví súčasný minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO), ktorý pred nástupom do politiky pracoval v proamerických mimovládkach a prezentoval často rusfóbne názory. Nakoniec však…

Slovensko by malo na obranu v roku 2021 minúť takmer 1,7 miliardy eur

0 icon

Bratislava 3. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:Wikimedia)   Slovensko by malo v roku 2021 na obranu minúť 1 676 855 709 eur, čo predstavuje 1,75 percenta HDP. Oproti minulému roku je to pokles o viac ako 100 miliónov eur. Vyplýva to z Národného plánu vykonávania účasti Slovenskej republiky v Stálej štrukturovanej spolupráci…

Lesy a lesné druhy sú v centre mnohých svetových kríz

0 icon

Bratislava 3. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Lesy a lesné druhy rastlín a živočíchov sú v centre mnohých svetových kríz. Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) to uviedol v tlačovej správe, ktorú zaslal Michal Cákoci z odboru komunikácie Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR). Podľa Budaja je s lesmi spojená…

Jozef Kuciak reaguje na Matovičove výroky: „Už toho bolo dosť, pán premiér“

0 icon

Bratislava 3. marca 2021 (HSP/Foto:SITA/Alexandra Čunderlíková)   Premiér Igor Matovič (OĽaNO) nedávno spomenul zabitého novinára Jána Kuciaka. Nepriamo naznačil, že za jeho život môže aj kolaps Radičovej vlády. Brat novinára Jána Kuciaka sa rozhodol reagovať Premiér komentoval pád Radičovej vlády a vyhlásil, že na Slovensku „zomrel novinár , lebo si…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Kohút

Diplomatický idiotizmus EÚ vo vzťahu k Rusku. Prečo Rusko ohrozuje EÚ. Sputnik V.

0icon

Západné mocenské  „špičky“ boli zvyknuté, že si môžu voči Rusku dovoľovať čokoľvek, organizovať prevraty a provokácie pod falošnou zástavou (Ukrajina, Skripaľovci, Bielorusko, Náhorný Karabach, Navaľnyj, ....), priamo zasahovať do vnútorných záležitostí organizovaním protivládnych protestov, cítiac, že v ruskej vlastizradnej oligarchii a nimi štedro dotovanej piatej kolóny majú oporu, cez ktorú môžu…

Boris Mesár

Matovičova fašistická chunta používa proti obyvateľstvu psychologickú metódu vypracovanú na vypočúvanie vojnových zajatcov

0icon

David Icke - Dnešní život každého z nás je podriaďovaný vplyvom akéhosi  vírusu, ktorý ešte nikto nevidel, nikto neizoloval, hovorí David Icke. Je to v skutočnosti akási minulosť, do ktorej sme sa všetci chytili a kvôli nej nevidíme skutočnosť. Z tejto pasci sledujeme ,,ako vlády robia všetko pre to", aby zastavili…

Ivan Štubňa

Minister zahraničných vecí by mal okamžite odstúpiť

0icon

Na dnešnej tlačovej besede na TA3 povedal minister zahraničných vecí SR, že: ak sa niekto dá zaočkovať vakcínou Sputnik V, nedostane sa ku covid pasu, ktorá BUDE JEHO PRIEPUSTKOU z územia Slovenskej republiky. Inými slovami, kto sa nedá zaočkovať vôbec, bude mu odopreté právo na slobodu pohybu v zmysle čl.…

Ivan Lehotský st.

Pán Valášek, bravóóó!

0icon

Určite je nás aspoň milión, ktorí sme s veľkým porozumením prijali vaše rozhodnutie vzdať sa funkcie predsedu Výboru NR SR pre európske záležitosti. Mali ste to však doviesť do konca a odísť aj z parlamentu. Ak s počínaním Matoviča nesúhlasíte, to znamená, že ste sa rozišli názorovo s hlavnou vládnou…

Marián Tkáč

Igor, a čo keď nás zato ako pricucnuté sirôtky vykopnú z EÚ?

0icon

Zľakol som sa, bola to po celoplošnom testovaní skutočná atómová bomba. Na košickom letisku pristálo lietadlo s ruskou vakcínou Sputnik V, a pred zadkom lietadla – Matovič! A Marek a Paľo Jarčuška! Zľakol som sa: veď, veď... ktovie, či z Ruska nám neposlali otravu na potkany... No nech za mňa hovoria iní. Ivan Korčok:…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Vedci tvrdia: Nadávanie je lepšie, ako si myslíme!

0 icon

Nadávky väčšinou používame ako jednoduchý nástroj na vyjadrenie svojich pocitov, či už pozitívnych alebo negatívnych. Výhody, ktoré má nadávanie sa tým však nekončia, je vedecky dokázané, že nadávky sú pre nás dobré, a mali by sme ich absolútne využívať. 1. Môže to byť znak inteligencie

Y2K: Najväčší podvod v dejinách? 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou a zároveň záverečnou časťou článku s názvom Y2K - najväčší podvod v dejinách? Tí, ktorí čítali prvú časť tohto podvodu, kvôli ktorému štáty v roku investovali 1999 investovali odhadom až 308 miliárd amerických dolárov, už vedia, že išlo o softvérový problém. Pozrite sa spoločne s nami na nešťastnú noc. So zatajeným dychom odrátavame údery…

Ako si zločinec vyberá obeť a čo robiť, aby si sa ňou nestal?

0 icon

Zločinec potrebuje iba 7 sekúnd, aby si vybral svoju potenciálnu obeť. Počas tohto obdobia posúdi osobu, ktorá kráča smerom k nemu a vyhodnotí všetky možné riziká. Nie každá osoba sa stane obeťou. Poďme zistiť, aký je rozdiel medzi ľuďmi, ktorých zločinci neohrozia a tými, ktorí sa stanú ich cieľom. Ktorým veciam teda kriminálnici…

Dizajnéri nemali svoj deň. Na ich chyby doplatili obyčajní ľudia

0 icon

Ešte stále existujú ľudia, ktorí neberú svoju prácu dostatočne vážne a hľadajú "skratky". Ich majstrovské diela potom vyzerajú prinajmenšom zaujímavo. Niektoré sú natoľko epické, že sme neodolali a rozhodli sme sa ich ukázať aj tebe. Možno sa budeš diviť, že niekto na tejto planéte môže zlyhať takýmto smiešnym spôsobom. Títo dizajnéri to…

TOP10: Ľudia, ktorých deň sa jednoducho nevydaril

0 icon

Aj tebe sa občas stane, že si myslíš, že tvoj deň už nemohol byť horším? Ľudia, ktorých sa týkajú tieto fotografie, by s tebou určite nesúhlasili. Každý deň sa stretávame so situáciami, ktoré nás dokážu priviesť na pokraj nervového zrútenia. Väčšinou pomáha hlboké dýchanie, chvíľa ticha, či počítanie do desať.…

Vo svete IT

Téma UFO opäť raz zapĺňa plátky médií. Tentokrát o neznámom objekte hovorí posádka komerčného letu

0 icon

Fenomén UFO (Unidentified Flying Object – neidentifikovaný lietajúci objekt) opäť raz zapĺňa plátky viacerých médií. Dôvodom je, že piloti letu spoločnosti American Airlines č. 2292 z 21.2.2021 približne vo výške 10-kilometrov nad morom na ceste z do Phoenixu z Cincinnati na oblohe zaevidovala objekt neznámeho pôvodu, ktorý bol dlhého valcovitého…

Akčná kamera so 4K rozlíšením a vodotesnosťou do 30 metrov za takúto nízku cenu sa jednoducho neodmieta

0 icon

Kúpa akčnej kamery už nie je roky tak drahou záležitosťou, ako tomu bolo v minulosti. Veľká časť výrobca už roky prináša na trh viacero zaujímavých akčných kamier, ktoré častokrát disponujú špecifikáciami a technológiami, ako nájdeme pri násobne drahších značkových modeloch. Na bežné zábery zo zimnej či letnej dovolenky však bohate…

Vedci vytvorili v laboratóriu čiernu dieru, aby si overili Hawkingove teórie. Podarilo sa?

0 icon

V roku 1974 fyzik Stephen Hawking tvrdil, že čierne diery nie sú čierno-čiernymi gravitačnými monštrami, aké si v tej dobe vedci predstavovali. V určitých prípadoch môžu vyžarovať svetlo, ktoré sa dnes nazýva Hawkingovo žiarenie, píše portál Live Science. Lenže Hawkingovo žiarenie je veľmi slabé a doteraz nebolo v prípade čiernych…

Objavili sme v roku 2019 čiernu dieru strednej hmotnosti, alebo niečo úplne iné? Záhadný prípad dostáva nové vysvetlenie

0 icon

V máji 2019 pozorovali observatóriá LIGO a Virgo, ktoré sa špecializujú na detekciu gravitačných vĺn zlúčenie dvoch čiernych dier. Jedna mala hmotnosť 85-Sĺnk a tá druhá 66-Sĺnk. Udalosť nazvali GW190521 a doteraz ide o jedno z najväčších zlúčení, aké sme mohli pozorovať, píše portál Universe today. Výsledkom bola čierna diera,…

Ako môžete zistiť, ktoré Android aplikácie neprimerane zaťažujú batériu vášho smartfónu?

0 icon

V prípade, ak máte pocit, že vaša batéria smartfónu „nestíha“ to, čo by mala, tak to nemusí byť hneď dôvod na jej výmenu. Dôvodom je, že batéria sama o sebe nemusí byť automaticky opotrebovanou, ale niektoré aplikácie môžu neprimerane využívať energiu. Môžu napríklad bežať na pozadí bez toho, aby dochádzalo…

Armádny Magazín

Špeciálne sily Delta dorazili na veľvyslanectvo USA v Jerevane

0 icon

Arménsko, 3.marec 2021 (AM) – "Vojaci amerických špeciálnych síl sú umiestnení na území veľvyslanectva USA v Jerevane", oznámil to vojenský analytik Alexej Leonkov. Podľa jeho slov sa v súčasnosti v Jerevane nachádzajú štyri oddiely Delta.   "Američanov možno použiť počas masových protestov na zvýšenie stupňa konfrontácie. Táto tec

Súťažná športová brokovnica Savage Arms Renegauge

0 icon

USA, 3.marec 2021 (AM) – Savage Arms rozširuje sériu poloautomatických brokovníc Renegauge v kalibri 12, uvedením modelu Renegauge Competition, ide o vysokorýchlostný variant so zväčšenou kapacitou zásobníka určený špeciálne pre súťažné streľby.   Poloautomat

Duterte tvrdo Američanom: "Nedopustím, aby sa jadrové zbrane USA nachádzali na území Filipín"

0 icon

Filipíny, 3.marec 2021 (AM) - Minulý mesiac Rodrigo Duterte zdôraznil nevyhnutnosť posilniť "vlastnú obranu" Filipín, keď nariadil vláde, aby zvážila zrušenie dohody o hosťujúcich silách, ktorá povoľuje pohyb amerických vojakov na území Filipín. Prezident Rodrigo Duterte uviedol, že okamžite zruší doh

Ruskí ženisti objavili v sýrskej jaskyni modernú nemocnicu pre teroristov

0 icon

Sýria, 3.marec 2021 (AM) - Ženisti z ruských ozbrojených síl zlikvidovali v sýrskej provincii Idlib jaskyňu, v ktorej si teroristi zriadili poľnú nemocnicu prispôsobenú dokonca pre zložité operácie.   Táto nemocnica je jedna z najlepšie zariadených z tých, ktoré ruskí vojaci na

V USA priznali neúspech projektu stíhačiek F-35. Začnú nový projekt?

0 icon

USA, 3.marec 2021 (AM) - Americké letectvo sa zmierilo s neúspechom projektu stíhačiek F-35, ktorý bol počas celého desaťročia jediným pokusom nahradiť hlavné americké stíhačky F-16, uvádza Forbes.   V publikácii je 

Svetlo sveta

Prečo Cirkev počas pôstu nespieva Glória ani Aleluja?

0 icon

Katolícka Cirkev 40 dňovému pôstnemu obdobiu prispôsobuje aj liturgiu a vynecháva oslavné spevy Glória a Aleluja. Sláva Bohu je oslavný hymnus, ktorým anjeli ospevovali narodenie Ježiša Krista. Cirkev sa prostredníctvom pôstu vracia do času, kedy sa Boží ľud nachádzal v egyptskom zajatí čakajúc na Spasiteľa, ktorý ich vyslobodí a zachráni.…

25 tajomstiev boja proti diablovi od Ježiša

0 icon

2 júna 1938 Ježiš požiadal rehoľnú sestru Faustínu Kowalskú, aby sa na tri dni venovala duchovnej obnove. V tomto čase dostala od Boha 25 rád, ako sa človek s Božou pomocou môže uchrániť pred útokmi diabla. Tieto inštrukcie sa stali nástrojmi sestry Faustíny pri dobrom boji. Ježiš Faustíne povedal: “Dcéra…

Ján Vojtaššák (14.11.1977-4.8.1965) – spišský biskup a podpredseda Štátnej rady prvej Slovenskej republiky

0 icon

Narodil sa v oravskej obci Zákamenné v chudobnej rodine. Bol jedným zo signatárov Martinskej deklarácie. Keď sa dozvedel o skutočnom údele deportovaných Židov na základe anonymného spisu, ktorý mu bol poslaný poštou z Obišoviec, hneď napísal ministrovi vnútra Alexandrovi Machovi list. Požiadal svojho profesora zo spišskom seminára Ladislava Hanusa, aby…

Používanie učebníc „Láske sa treba učiť“ je na území arcidiecézy i naďalej zakázané

0 icon

„Napriek tejto zmene, prezentovanej Mons. Mariánom Chovancom, musím, žiaľ, opätovne zdôrazniť moje negatívne stanovisko a vyjadriť tak moje presvedčenie, že tieto učebnice nie sú vhodné ani ako pomôcky katolíckych pedagógov a rodičov pre sexuálnu výchovu detí predškolského veku, ani ako učebnice pre žiakov katolíckych škôl. Preto som sa rozhodol potvrdiť…

Svätý Peter – Prvá hlava a základ Cirkvi

0 icon

Jeho pôvodne meno bolo Šimon, ale podľa evanjelistov Ježiš mu dal prezývku Kéfa, po aramejsky Kefas, po grécky Πέτρα  (v mužskom rode Πέτρος), čo znamená skala. Bol synom Jonáša a pochádzal z mestečka Betsaida, kde sa živil ako rybár. Keď sa ako mladý muž oženil, presťahoval sa aj s bratom Andrejom o niekoľko kilometrov ďalej…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali