Odrazu ale, keď sa blížia EÚ voľby, tak akoby sa prebudili zo „zimného spánku“ aj niekoľkí poslanci CDU a dokonca žiadajú – nasledujúc pritom AfD – aby tieto pochybné spolky, ktoré cynicky torpédujú demokratický právny štát, nedostávali peniaze z daní občanov. Tieto grémiá stoja ročne niekoľko desiatok miliónov eur.
Hoci AfD už dlhšiu dobu kritizovala tento neúnosný stav, tak CDU, ale i CSU ostali ľahostajné a nepodnikli nič.
Napríklad v Sasku uverejňovalo Utečenecké grémium pravidelne a otvorene políciou stanovené termíny vyhostenia migrantov aj s ich menami, a tak ich animovalo k tomu, aby sa tomu vyhli a prípadne zmenili miesto pobytu v Nemecku.
Predseda AfD frakcie, Jörg Urban je presvedčený, že CDU ani teraz v tejto veci nič neurobí, napriek hlasom niekoľkých CDU poslancov. Povedal, že CDU klamalo už príliš často ohľadne utečeneckej politiky, naordinovanej kancelárkou. Zdôraznil, že jej zásadná zmena bude možná len s AfD.
Roman Bednár