Tvrdá rana pre Bidenovu administratívu: USA po pokuse o prevrat na Kube prichádzajú o najväčšieho domáceho spojenca – Mexiko

Bratislava 25. júla 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Ramon Espinosa)

 

Posledný americký pokus o prevrat na Kube má širokosiahle dôsledky po celej Latinskej Amerike. Štáty Centrálnej Ameriky chcú vytvoriť  superštát podobný Európskej únii. Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador vyzval počas emotívneho ceremoniálu k 238. výročiu narodenia Simóna Bolívara pred ministrami zahraničia z väčšiny krajín Latinskej Ameriky a Karibiku prítomných na oslavách, aby zachovali odkaz venezuelského revolucionára Simóna Bolívara a vytvorili na americkom kontinente podobné zlúčenie štátov, ako je Európska únia, „ale naviazané na našu históriu a identitu“, uviedol Obrador

vlajky
Na snímke americká (vľavo) a kubánska vlajka

Tento socialistický predák Mexika veľmi emotívne vyjadril odhodlanie nahradiť Organizáciu amerických štátov (OAS) „autonómnym orgánom Centrálnej Ameriky a Karibiku, ktorý nebude nikoho lokajom“. Mexiko tak otvorilo novú kapitolu Bolívarovej revolúcie. Odkazu 200-ročnej nadvlády USA sa teda zbavujú už aj krajiny tretieho sveta. Iba otrokár a zaostalý novinár zo Slovenska to stále odmieta pochopiť. Stalo sa to totiž v rovnaký deň, kedy na Slovensku, šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný, rovnako emotívne vzýval odkaz očkovacieho otrokárstva a rozdeľovania Slovákov za pomoci praktík apartheidu.

Latinoamerický revolucionár, celým menon Simón José Antonio de la Santísima Trinidad Bolívar Palacios Blanco, sa narodil 24. júla 1783 v Caracase, vo Venezuele a zomrel 17. decembra 1830 v Santa Marta, v Kolumbii.

Bolívar bol venezuelský generál a politik, jeden z hlavných predstaviteľov juhoamerického boja proti nadvláde Španielska. Na začiatku sa zapojil do hnutia, ktoré sa snažilo o oslobodenie spod španielskej nadvlády, a keď v roku 1810, chunta v Caracase vyhlásila nezávislosť, vyslala Bolívara ako vyjednávača do Anglicka. V roku 1812 sa zúčastnil na neúspešnom povstaní venezuelských republikánov pod vedením Francisca de Mirandu. Po Mirandovej kapitulácii spustil revolúciu a v roku 1813 sa zmocnili Caracasu. Bolívar získal prezývku Osloboditeľ (El Libertador).

V minulej histórii sa k Bolívarovmu odkazu hlásil aj Fidel Castro, ktorý dostal neskôr prezývku Veliteľ (El Comandante). Dnes, po posledných udalostiach na Kube, sa k nemu emotívnejšie hlási aj prezident Mexika, Manuel Obrador.

Mexický líder sa Kuby zastal na Bolívarovej ceremónii naozaj emotívne. Pred ministrami zahraničia prevažnej väčšiny latinskoamerických a karibských krajín ocenil Kubu za jej odvahu uplatniť si zvrchovanosť pred USA a trval na tom, že uskutočniť nové vyjednávania Mexičanov so Spojenými štátmi je po posledných udalostiach na Kube nevyhnutné.

„Môžeme s kubánskou revolúciou súhlasiť alebo nesúhlasiť, rovnako ako s jej vládou, ale odolať 62 rokov, bez podrobenia sa Spojeným štátom, je vlastne veľký úspech. Moje slová môžu v niektorých alebo mnohých vyvolať hnev, ale ako hovorí pieseň Reného Péreza Joglara: „Vždy hovorím, čo si myslím.“ Začnime budovať (s USA a Kanadou) nový vzťah na historickom odkaze Georga Washingtona, podľa ktorého by národy nemali zneužívať nešťastie iných národov.“

AMLO dal tým až neobvykle jasne najavo, že politika USA je posledných pár rokov neprijateľná. „Dve storočia“ charakterizujú rozmarnú politiku Spojené štátov amerických – ich invázie, s cieľom postaviť alebo odstrániť vládcov superveľmocí. Dajme zbohom politickým okázalostiam a sankčným blokádam,“ zdôraznil AMLO.

Mexiko po tejto udalosti spozornelo. Mexičania sú oficiálne dlhodobým partnerom Spojených štátov a Američania sa cítia v Mexiku ako doma. Svedčia o tom hlavne miliardové investície amerických korporácií, ktoré za posledné roky, Američania v Mexiku vykonali. Problém je, že životnú úroveň Mexičanov to výrazne nezvýšilo.

Mexiko je obrovská krajina s obrovskými problémami a veľmi nízkymi mzdami. A samozrejme, aj mesačné mzdy v amerických fabrikách v Mexiku sú na úrovni v prepočte približne 400 eur. Ide teda skôr o novodobé otrokárstvo, ktoré rozhodne mexické sociálne problémy v globále nerieši. Naopak, Obradorova sociálna politika má v krajine výraznú, až gigantickú podporu a jeho politická strana Morena (v preklade „Hnedá“, v zmysle farby pokožky Hispáncov) volebne valcuje neoliberálne a pravicové strany rovnako, ako Putinova strana Jednotné Rusko v Ruskej federácii. Kvázi oficiálna strata podpory mexického lídra je rozhodne tvrdá geopolitická rana pre Bidenovu administratívu.

Globálny vplyv Číny a Ruska v Latinskej Amerike ako odpoveď na 62 rokov trvajúce ekonomickú blokádu Kuby Spojenými štátmi

Každý, aj priemerný študent politológie v Latinskej Amerike vie, že Kube sa nedá pomôcť jednoduchým spôsobom. Americké sankcie na uvalené na Kubu musia v rámci dohody OAS plne rešpektovať aj všetky jej členské štáty. Aj preto AMLO-va vyzval na vymanenie sa Latinsko-amerického sveta spod 200-ročnej nadvlády USA prostredníctvom novej únie, ktorej súčasťou by sa bezpochyby stala aj Havana. Iniciatíva mexického prezidenta neprišla teda po udalostiach na Kube náhodou. Ide o globálnejší vplyv. Vznikom novej Karibskej únie by skončila drastická nadvláda Spojených štátov na Americkom kontinente.

Zbavovanie sa zastaralého typu socializmu na Kube je nevyhnutná taktika hlavne súčasného kubánskeho prezidenta Miguela Diáz Canela. Zmeniť Kubu na ukážkovú karibskú demokraciu je spôsob, ako dostať na Kubu väčší vplyv Číny a Ruska, čo Američania, zabudnúc sa pri tom v čase vraždy J. F. Kennedyho, chceli vyriešiť opäť tradične americky – prevratom na Kube. Časy amerických prevratov však skončili, o čom hovoria posledné udalosti nie len na Kube, ktorá tlaku USA odolala, ale aj vo Venezuele, v Bielorusku, a potvrdzuje to súčasný spoločenský vývoj aj v Bolívii, kde sa po americkom prevrate dostáva k moci opäť socialista Evo Morales a v konečnom dôsledku aj udalosti posledných dní na Slovensku hovoria o tom, že Slováci si svoju občiansku zvrchovanosť rozhodne vziať nenechajú. Preto existuje reálna šanca, že masívne protesty za odstránenie nadmerného zahraničného vplyvu súčasné Slovensko ešte len čakajú.

Vie to aj Matúš Kostolný 

Je úplne na smiech, keď stratu spoločenskej podpory korporátnych médií na Slovensku chce jeden šéfredaktor vyriešiť tak ako Američania svoj strácajúci vplyv na Kube – zotročovaním vlastného národa. Článok, ktorý Matúš Kostolný napísal 23. júla 2021, po tom, ako boli korporátne médiá vypískané a vyháňané z protestu, konajúcom sa pred parlamentom, je nenávistná kampaň. Propaganda vedúca k prevratu, ktorý sa Kostelný snažil pomenoval hybridne: „nanovo zadefinované vzťahy v spoločnosti“. Zjavne si len neuvedomil, že práve v tom čase, ako svoju nenávistnú kampaň zverejňoval, sa rovnako ako Slováci pred parlamentom, aj najvplyvnejší latinskoamerickí a karibskí lídri zjednotili v myšlienke vymaniť sa spod neolibálnej nadvlády korporátneho otrokárstva – toto sú nanovo zadefinované globálne vzťahy a odpoveď na svetom sa šíriacu korporátnu nenávisť.

Kuba posiela pozitívnu energiu aj na Slovensko 

Boli to zaplatené širokospektrálne nenávistné kampane na sociálnych sieťach, ktoré Američania použili na rozkolísanie nálad Kubáncov. Dnešné pôsobenie slovenských médií a neoliberálnych politikov na Slovensku je v princípe to isté – jedna nenávistná kampaň na sociálnych sieťach, strieda druhú. Protesty pred parlamentom však spôsobili, že nenávistné kampane neoliberálov prestávajú na Slovensku fungovať – Slováci ich počas protestov prestali vnímať. Rozdeľovanie slovnenskej verejnosti nenávisťou politikou a korporátnych médií môže byť teda poľahky minulosťou. Stačí byť verejne zomknutí, napr. na proteste a zlo korporátnych médií stráca svoju moc. Pri zomknutosti národa končí akákoľvek, aj tá najsilnejšia moc politicko-mediálnej nenávisti.

Nenávistné americké sankcie pre Kubu ako súčasť nenávistných kampaní uvalených počas pandémie otriasli svetom. 400 vplyvných ľudí po celom svete podpísalo petíciu, v ktorej vyzývajú prezidenta Bidena, aby okamžite zrušil sankcie na Kube. Petícia je plná podpisov osobností a vplyvných organizácií a vymenovať ich by zabralo možno hodinu. Mimochodom, je plná podpisov najaktívnejších amerických Demokratov, čo je asi najsymptomatickejšie pre diagnostikovania smerovania súčasných svetových zmien.

Je to teda 62 rokov ťažko skúšaný kubánsky ľud, kto dnes mení pohľad najvplyvnejších tohto sveta. Je to Kuba, ktorá dnes v skutočnosti mení svetový vývoj. Odhodlanie jej národa vydržať 62 rokov amerického utrpenia, dnes mení svetový pohľad na súčasnú, neoliberálnu, nesmierne štvavú a nenávistnú politiku. Ide z toho obrovská, nesmierne ľudská energia. Rovnaká, ako ide z protestov pred slovenským parlamentom.

Tony Belohorec
Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Ďalšie dátové peklo? Ministerstvo školstva nevie, koľko percent z dištančne sa vzdelávajúcich detí nemá prístup ku internetu či potrebnej technike

0 icon

Bratislava 28. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-František Iván)   Upozornil na to Juraj Hipš z mimoparlamentnej strany Spolu-OD, ktorý cez víkend prehral voľby predsedu strany s nezaradeným poslancom NR SR Miroslavom Kollárom. Mnohí odborníci počas prvých dvoch vĺn pandémie upozorňovali, že jedným z kľúčových problémov zatvárania škôl kvôli koronavírusu je to, že…

Obnovený konflikt v koalícii v otázke ochrany nenarodených detí: „Kolegovia zo SaS Cmorej a Bittó Cigániková opäť strácajú pokoj,“ znie z OĽaNO“

0 icon

Bratislava 28. septembra 2021 (HSP/Foto:Pixabay)   V Národnej rade v utorok prebieha "vášnivá diskusia" o návrhu poslankyne Anny Záborskej o zvýšení ochrany nenarodených detí a o podpore matiek v zlej ekonomickej situácii. Výhrady majú najmä poslanci z vládnej SaS Poslankyňa Lucia Drábiková z OĽaNO, ktorá je spolupredkladateľkou danej novy uviedla,…

Väčšina Nemcov nechce, aby Laschet zostavoval vládu. Podľa analytika má šancu stať sa novým nemeckým kancelárom, tak ako aj Scholz

0 icon

Berlín 28. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/dpa-Michael Kappeler,TASR/AP/dpa-Peter Kneffel,SITA/AP-Martin Meissner)   Veľká väčšina Nemcov je proti tomu, aby sa predseda Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Armin Laschet pokúsil zostaviť vládu napriek tomu, že jeho strana utrpela v nedeľňajších voľbách výraznú stratu a skončila druhá za sociálnymi demokratmi (SPD). Vyplýva to z výsledkov reprezentatívneho on-line…

Prezidentka vystupuje v pléne so správou o stave republiky

0 icon

Bratislava 28. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová v utorok dopoludnia vystúpila pred poslancami Národnej rady (NR) SR so správou o stave Slovenskej republiky   Okrem vedenia Národnej rady SR a poslancov si prišiel správu vypočuť aj predseda vlády Eduard Heger (OĽANO) a viacerí členovia kabinetu. Hlava…

Vicepremiérka Remišová tvrdí, že v rezorte investícii „odbornosťou a efektívnym riadením“ už stihla ušetriť 72 miliónov eur. Zároveň kritizovala opozíciu

0 icon

Bratislava 28. septembra 2021 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Podpredsedníčka vlády SR Veronika Remišová, ktorá vedie rozpadávajúcu sa stranu Za ľudí, zverejnila facebookové video, v ktorom sa pochválila úspechmi jej Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR. Vicepremiérka Remišová sa vyjadrila ku aktivitám opozície z predošlých dní a ku ich kritike vyšetrovateľov…

Maďarsko predvolalo ukrajinského veľvyslanca v kauze okolo dodávok ruského plynu

0 icon

Budapešť 28. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Salvatore Di Nolfi)   Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó predvolal na utorok ukrajinského veľvyslanca po tom, čo Kyjev oznámil, že napadne na úrovni EÚ dlhodobú zmluvu Maďarska o dodávkach zemného plynu z Ruska. Šéf maďarskej diplomacie to oznámil na Facebooku po pondelňajšom podpísaní zmluvy s…

Koronavírus bol v auguste 12. najčastejšou príčinou úmrtí v SR

0 icon

Bratislava 28. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Nový koronavírus bol v auguste tohto roka na Slovensku na 12. mieste spomedzi najčastejších príčin úmrtí. Ako v utorok TASR informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR vo svojej štatistike k téme počtu zomretých a príčin úmrtí v SR, ochoreniu COVID-19 podľahlo desať osôb. V auguste…

O väzobných sťažnostiach Petra Sch. a príslušníkov NAKA budú rozhodovať v piatok

0 icon

Bratislava 28. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Polícia SR)   O väzobných sťažnostiach  Petra Sch., ktorý dočasne viedol Úrad inšpekčnej služby, a štyroch príslušníkov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) má Krajský súd (KS) v Bratislave rozhodovať na piatkovom (1. 10.) neverejnom zasadnutí. TASR to potvrdil jeho hovorca Pavol Adamčiak Petra Sch. a štyroch vyšetrovateľov NAKA…

Na Slovensku pribudlo 1012 prípadov ochorenia COVID-19 a desať obetí

0 icon

Bratislava 28. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Pavel Golovkin)   Prostredníctvom 11.086 vykonaných RT-PCR testov odhalili v pondelok (27. 9.) na Slovensku 1012 prípadov nákazy novým koronavírusom. Pribudlo desať obetí. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) na internetovej stránke covid-19.nczisk.sk Z pozitívne testovaných PCR testami nebolo takmer 73 percent zaočkovaných, priblížilo…

15 úsmevných faktov o mäse

0 icon

Bratislava 28. septembra 2021 (HSP/Foto:Pixabay)   Keď sa povie mäso alebo mäsový výrobok, iba málokomu tieto slová vyvolajú úsmev na tvári. A predsa. Aj s mäsom sa spájajú vtipné fakty, historky či nečakané súvislosti. Tie najzaujímavejšie pre vás zozbieral portál masodomov.sk Vedeli ste, že v manuáloch pre vyjednávačov s teroristami existuje stratégia…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Matej Kečkéš

Genocída Slovanov v globálnej eugenike

0icon

Začalo to už dávno, keď slovanské národy začali masívne potlačovať a zotročovať anglosasi, ale nebolo to až tak dávno, čo to vyvrcholilo v masívnu genocídu Slovanov zvanú aj holokaust. Paradoxne dnes sa však od genocídy Slovanov neustále odvádza pozornosť len na holokaust židov. Ktorých však bolo zabitých cca 5 miliónov…

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy – 6. časť: Odpoveď Petrovi Weissovi a podobným

0icon

Františkova návšteva nás mala zjednocovať, takto nám to sľúbili natešení arcipastieri a ich hovorca a najmä Grasalkovičov palác. Nemám taký pocit. A ak zjednotila, tak predovšetkým liberálov a neznabohov vo vynášaní Františka priam do neba. Oslavný text na jezuitu Františka napísal ateista Samuel Marec, aj Magda Vášaryová: „Na niektorých z…

Boris Mesár

Jeden smutný očkovací príbeh z jednej krajiny .

0icon

Anna Shafran sľúbila, že keď začne s programom, porozpráva smutný príbeh o jednej krajine. V tejto krajine bol vytvorený vysokokvalitný systém lekárskej starostlivosti - systém Semashko, podľa ktorého majú všetci občania právo na univerzálnu, rovnakú a bezplatnú pomoc. Plus hygiena . Vďaka systému Semashko občania tejto krajiny napriek ťažkej epidemiologickej…

Dušan Hirjak

Komu patrí demokratický a právny štát v kapitalizme ? Časť II.

0icon

V dokumente GPMB – Globálnej rady pre sledovanie pripravenosti „Svet v ohrození“ vo väčšine zo siedmich bodov, čo je potrebné urobiť, je otázka financií na prvom mieste. Je priam neuveriteľné, že tí, čo v tejto svojej Rade reprezentujú bohatých a mocných, určujú národným predstaviteľom, čo všetko musia urobiť a na…

Marek Brna

Ivermektin do lekární bez predpisu!

0icon

Prihováram sa našim politikom. Pôvodne som chcel v texte začať každú vetu nejakou škaredou nadávkou, ale rozmyslel som si to. Politici, na Ivermektin pri liečbe Covidu som vo svojom okolí počul len chválu. A dokonca aj o tom určenom pre kone či ovce. Politici, Ivermektin je podľa odborných štúdií najbezpečnejší…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP 5 najhorších vlakových nešťastí na svete

0 icon

Môžeme si myslieť, že cestovanie vlakom je bezpečnejšie ako cestovanie lietadlom. Takýto názor je však nesprávny. Podľa štúdie z roku 2013 je cestovanie vlakom druhým najbezpečnejším spôsobom cestovania ihneď po leteckej doprave, kde je nižší index úmrtnosti. To však neznamená, že cestovanie vlakom je nebezpečné. Naopak, ako už bolo spomenuté, cestovanie…

Zvrátenosť, alebo genialita? Ako Rusi počas vojny využívali protitankové psy: 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o ruských protitankových psoch. O tom, ako boli vyzbrojené, koľko kilogramov mín dokázali uniesť aj to, akým spôsobom boli cvičené, sme si povedali v prvej časti článku. Z pôvodných 30 psov dokázali splniť svoju úlohu, teda spôsobiť výbuch pod nemeckým tankom, iba 4 z nich. Efektivita…

10 osobností, o ktorých si (pravdepodobne) netušil, že získali Nobelovu cenu za mier

0 icon

Poznáš ich. Sú to mená, pri ktorých sa ti v pamäti hneď vynorí známa tvár. Čo však možno nevieš, je to, že získali jedno z najprestížnejších ocenení sveta. Preto ti prinášame 10 osobností, o ktorých si (pravdepodobne) netušil, že získali Nobelovu cenu za mier. Alfred Nobel bol švédsky inžinier, chemik a…

10 najväčších dizajnových prešľapov v histórii ľudstva

0 icon

Od dvoch homosexuálnych levov na Noemovej arche až po neriešiteľnú detskú hádanku: tieto veselé zlyhania ukazujú, že aj dizajnéri sú len ľudia. Tieto fotky boli zhromaždené z threadu na portáli reddit s názvom "Crappy Design", ktorý obsahuje niektoré z najzábavnejších príkladov práce dizajnérov. Fotografie nižšie dokazujú, že aj každá maličkosť, ako napríklad čiarka, má…

Nebudeš veriť vlastným očiam! Tieto zvieratá sa očividne roztápajú

0 icon

Zima je už definitívne za nami a blížime sa k tým neznesiteľným horúčavám, ktoré nás čakajú v lete. Predstav si ten pocit, že sa roztápaš. Ako čokoláda, ktorú si nechal na slnku dlhšie, ako bolo potrebné. Presne tak sa v lete cíti nejden človek. A nie len ľudia zdieľajú tieto…

Armádny Magazín

Rusko má nový prieskumný dron Merlin-VR

0 icon

Rusko, 28.september 2021 (AM) – V Rusku bol vyvinutý nový prieskumný dron Merlin-VR, ktorého vývojárom je Vedecký výskumný ústav moderných telekomunikačných technológií v Smolensku.   Prieskumný UAV Merlin-VR je schopný prieskumu v automatických a poloautomatických režimoch po dobu 10 hodín vo výške až 5 km. Užitočné zaťaženie dronu je 6,5 kg,…

Luhanská republika informovala že ukrajinský ostreľovač zabil obrancu Donbasu

0 icon

Donbas, 28.september 2021 (AM) – Ukrajina a Luhanská republika informovali o smrti svojich vojakov pri ostreľovaní Donbasu.   Ukrajinské ozbrojené sily naďalej udržiavajú napätie na kontaktnej línii v Donbase. Dnes bolo niekoľko obetí. Zástupcovia Luhanskej ľudovej republiky informovali o ostreľovaní ukrajinskou armádou a smrti príslušníka jej Ľudových

Boeing začal práce na vylepšení gondoly konvertoplánu CV-22

0 icon

Amarillo, Texas (28. september 2021) - Do montážneho strediska spoločnosti Bell v Amarille dorazil 21. septembra prvý konvertoplán CV-22 Osprey amerického letectva, ktorému sa budú upravovať gondoly. Stroj je súčasťou prebiehajúceho spoločného projektu spoločnosti Bell Textron Inc., dcérskej firmy Textron Inc. (NYSE: TXT) a Boeing (NYSE: BA) – „Bell B

Taliban poslal tisíce samovražedných bojovníkov Mansuriho bataliónu do pohraničnej provincie Tadžikistan

0 icon

Afganistan, 28.september 2021 (AM) – Taliban, ktorý po uchopení moci v Afganistane oznámil vytvorenie islamského emirátu Afganistan, poslal vojakov k provincii Takhar "na odstránenie bezpečnostných hrozieb a pre ďalšie potenciálne hrozby, uviedlo Radio Azattyk. Tadžické úrady sa domnievajú, že táto správa je „trochu prehnaná“, uvád

Únos alebo vražda Assangea: Plány tajnej vojny CIA proti WikiLeaks

0 icon

Veľká británia, 27.september 2021 (AM) – CIA údajne plánovala únos Juliana Assangeho a niektorí vyšší úradníci agentúry a Trumpovej administratívy údajne zašli tak ďaleko, že zvažovali aj možnosť, ako zavraždiť zakladateľa WikiLeaks, uviedli

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali