ropa ropný terminál ropovod

NAŽIVO

Zelenskyj: Ukrajina nikdy nebola prekážkou mieru. Šéf Bieleho domu sa v rozhovore pre agentúru Reuters vyjadril, že ruský prezident Vladimir Putin je pripravený uzavrieť dohodu o ukončení vojny na Ukrajine.

12:54

Orbán: Ak voľby vyhrá probruselská opozícia, mladých pošle na Ukrajinu. Toto je maďarská realita, môžete si z nej vybrať, povedal Orbán.

12:53

V Ugande sčítavajú hlasy z prezidentských volieb. Podľa priebežných výsledkov sčítania odovzdaných hlasov úradujúceho prezidenta Yoweriho Museveniho volilo až 76,25 percent voličov, kým Winea 19,85 percent hlasujúcich.

12:52

Kremeľ víta výzvy niektorých európskych štátov na obnovenie dialógu. Dialóg medzi EÚ a Ruskom je prakticky zmrazený od roku 2022, keď Rusko vo februári spustilo svoju ofenzívu na Ukrajine.

12:51

Británia poskytne Ukrajine balík pomoci. Vo svojom vyhlásení poznamenala, že státisíce Ukrajincov sú bez dodávok elektriny a vykurovania, pričom teploty na Ukrajine klesli na mínus 20 stupňov Celzia.

12:50

Japonská premiérka v Tokiu prijala taliansku líderku Meloniovú. Meloniová, ktorá navštívila Japonsko tretíkrát od svojho nástupu do funkcie v roku 2022, podpísala dohodu o posilnení vzťahov medzi Japonskom a Talianskom vo všetkých sektoroch.

12:49

Trump vyzdvihol Machadovú, že mu venovala svoju Nobelovu cenu za mier. Machadová predtým uviedla, že počas stretnutia v Bielom dome Trumpovi odovzdala svoju medailu Nobelovej ceny za mier.

12:46

Polícia vyšetruje krádež vlámaním do predajne náradia na Viničnej ulici v Pezinku. Ku krádeži došlo v piatok krátko po polnoci. Polícia vyčíslila škodu na odcudzených predmetoch na približne 20.000 eur.
„Doposiaľ neznámi páchatelia maskovaní kuklami na hlavách za pomoci motorového vozidla poškodili vchodové dvere na predajni s pracovným náradím a následne vošli do vnútorných priestorov predajne. Odtiaľ odcudzili väčšie množstvo pracovných strojov ako kosačky a iný materiál, ktoré naložili do vozidla a z miesta odišli,“ uviedla polícia.
Vyšetrovateľ v tejto súvislosti začal trestné stíhanie vo veci trestného činu krádeže. Ďalšie okolnosti prípadu sú predmetom prebiehajúceho vyšetrovania. Polícia zároveň vyzýva verejnosť, aby akékoľvek informácie k skutku oznámila na linke 158.

11:14

Klzisko v malackom Zámockom parku je opäť v prevádzke. Mesto o tom informuje na sociálnej sieti.
Pre verejné korčuľovanie je klzisko v piatok otvorené od 14.00 h do 19.30 h, v sobotu a nedeľu (17. – 18. 1.) medzi 14.00 – 19.00 h.
Klzisko v Zámockom parku v aktuálnej sezóne funguje od 12. decembra.

10:46

Známy slovenský moderátor prehral boj so zákernou chorobou. Mal len 37 rokov. Moderátor Osťo a najbližší kamarát rapera Separa naposledy vydýchol dnes v noci.

vp20260101607
Moderátor Osťo/FOTO:FB

 

10:33

Policajti pohotovostnej motorizovanej jednotky odhalili v Nitre vodiča, ktorý jazdil pod vplyvom rôznych drog. Policajti kontrolovali vozidlo značky Alfa Romeo. Jeho 43-ročného vodiča podrobili dychovej skúške s negatívnym výsledkom, informovalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Nitre.
Následný skríningový test na drogy však bol pozitívny na metamfetamín, amfetamín, benzodiazepín a kokaín, potvrdila polícia. Lekárskym vyšetrením v nemocnici bola zistená prítomnosť aj ďalšej omamnej látky, konkrétne metadonu.

10:20

75 % Američanov je proti tomu, aby Grónsko prešlo pod kontrolu USA, ako ukázal prieskum televíznej stanice CNN, ktorá je blízka Demokratickej strane.

Dokonca aj medzi Trumpovými priaznivcami sa názory rozdelili približne rovnako: 50 % republikánov a nezávislých voličov, ktorí inklinujú k republikánom, vyjadruje podporu tejto myšlienke, zatiaľ čo 50 % nesúhlasí.

Demokrati sú kategoricky proti tomuto kroku: 94 % je proti ako celku, 80 % vyjadruje svoj rozhodný nesúhlas.

80 % nezávislých voličov, ktorí nepatria k žiadnej strane, je tiež proti.

Pripomíname, že Trump vyhlásil, že USA potrebujú Grónsko na vytvorenie systému protivzdušnej obrany „Golden Dome“.

09:51

Avizované otvorenie ľadovej plochy na Námestí slobody v Seredi (okres Galanta) sa vo štvrtok (15. 1.) neuskutočnilo. Dôvodom sú technické problémy súvisiace s pripojením elektriny. Mesto doplnilo, že o novom termíne bude verejnosť informovať.
„Riešime problémy s pripojením elektriny, ktoré momentálne nevieme urýchliť,“ ozrejmila mestská samospráva.
Klzisko s rozmermi desať krát 20 metrov bude určené na rekreačné korčuľovanie a jeho kapacita má byť 30 osôb. V prevádzke má byť denne od 8.00 do 22.00 h, pričom dopoludnia bude čas vyhradený pre školy a partnerov projektu.

09:39

Horská záchranná služba (HZS) pomáhala v piatok v skorých ranných hodinách zranenému 43-ročnému mužovi slovenskej národnosti na Martinských holiach. HZS o tom informovala na svojej webovej stránke.
Muž si pádom pri chate na Martinských holiach spôsobil vážne poranenia v oblasti tváre a ústnej dutiny. „Po ošetrení záchranármi HZS bol skútrom a terénnym vozidlom transportovaný do nemocnice v Martine,“ spresnili horskí záchranári.

09:33

Francúzsko pohrozilo USA prerušením ekonomických vzťahov s Európou v prípade pokusu o obsadenie Grónska, informuje Financial Times.

Francúzsky minister financií Roland Lescure uviedol, že už v pondelok vo Washingtone odovzdal toto vyhlásenie Bielemu domu.

„Grónsko je suverénnou súčasťou suverénneho štátu, ktorý je členom EÚ. S tým sa nemožno žartovať,“ vyhlásil Lescure.

09:25

Cyklotrasy, ktoré vybudoval Nitriansky samosprávny kraj (NSK) využili v uplynulom roku desaťtisíce cyklistov. Podľa sčítacích zariadení je najvyššia návštevnosť dlhodobo zaznamenávaná počas víkendov.
Na cyklotrase v okolí obce Golianovo sa v roku 2025 previezlo 26.870 cyklistov. „Priemerná denná vyťaženosť tam dosahuje približne 70 až 80 cyklistov. Najfrekventovanejším dňom je stabilne nedeľa s dennými maximami presahujúcimi aj 500 prejazdov,“ informoval NSK.
Ponitrianskou cyklomagistrálou prešlo vlani 52.302 cyklistov. Podľa sčítacích zariadení umiestnených na cyklotrase presahuje priemerná denná vyťaženosť 140 cyklistov. „V najfrekventovanejších dňoch bolo zaznamenaných viac ako 800 prejazdov,“ doplnil NSK.

09:03

Brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva sa nezúčastní na podpisovaní obchodnej dohody medzi Európskou úniou a juhoamerickým zoskupením Mercosur v sobotu v Paraguaji. Agentúra AFP to uviedla s odvolaním sa na zdroj v brazílskej prezidentskej administratíve.

07:50

Súd v Južnej Kórei v piatok odsúdil bývalého prezidenta Jun Sok-jola na päť rokov väzenia za marenie spravodlivosti a ďalšie obvinenia, ktoré sa týkajú vyhlásenia stanného práva v decembri 2024 a jeho dôsledkov.

07:31

Dánsky minister zahraničných vecí Lars Lökke Rasmussen vo štvrtok vylúčil možnosť, že by Spojené štáty získali Grónsko.

07:30

Vláda českého premiéra Andreja Babiša získala dôveru Poslaneckej snemovne Parlamentu (PSP) ČR. Poslanci hlasovali po rekordných viac ako 24 hodinách rokovania.

07:30

V časti Záporožskej oblasti, ktorú obsadila Ruská federácia, je po útoku ukrajinskej armády bez elektrickej energie približne 87-tisíc odberateľov, uvádzajú miestne „orgány“ menované Ruskou federáciou.

07:00
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Tranzitný tromf: Rusko môže nechať Európu bez ropy z Kazachstanu a Anglosasov bez “potrubia”

Astana bude musieť požiadať Moskvu o pomoc, aby sa vyrovnala s Eni, Shell a ďalšími ropnými gigantmi, píše Anna Sedova v ruských novinách Svobodnaja Pressa

ropa ropný terminál ropovod
Ilustračné foto
❚❚
.

Kazašské úrady nebudú schopné potlačiť západné spoločnosti, ktoré v krajine ťažia ropu, bez pomoci Ruska. Tento názor vyslovil Olžas Baidildinov, bývalý poradca kazašského ministra energetiky, vo vysielaní jedného z ruských kanálov.

Podľa tohto experta sa západné spoločnosti v súčasnosti snažia vyhnúť dokonca aj plateniu pokút za porušenie životného prostredia, ktoré im boli uložené v minulom roku, nehovoriac o revízii podmienok nevýhodných dohôd o rozdelení ťažby (PSA), ktoré boli uzavreté ešte v 90. rokoch.

„Bez podpory takého silného suseda a strategického partnera tieto zmluvy sami nerevidujeme,“ povedal Baidildinov.

.

Pripomeňme, že pokuta vo výške 5,1 mld. dolárov bola prevádzkovateľovi ložiska Kašagan – spoločnosti North Caspian Operating Company (NCOC) – uložená minulý rok po zistení rôznych porušení vrátane nadmerného umiestňovania síry v skladoch.

Podľa agentúry Bloomberg sa však spoločnosti Eni, Shell, Exxon Mobil a TotalEnergies, ktoré sú súčasťou konzorcia, s týmito peniazmi neponáhľajú. Namiesto toho v októbri 2024 ponúkli kazašskej vláde, že investujú 110 miliónov dolárov do sociálnej infraštruktúry krajiny.

Spoločnosti zároveň pokračujú v súdnom spore žalobou, ktorá sa už dostala na Najvyšší súd Kazachstanu. Ak ten ponechá pokutu v platnosti, spoločnosť NCOC je pripravená napadnúť rozhodnutie na medzinárodnej arbitráži. Takže 110 miliónov je darček „na charitu“, aby sa prípad ututlal a aby sa konanie nepredlžovalo.

V minulosti už západné konzorcium podobnú schému úspešne dotiahlo do konca. V roku 2017 tak NCOC vyčlenilo 50 miliónov dolárov pre národnú spoločnosť Astana EXPO-2017 ako sponzora podujatia 50 miliónov amerických dolárov ako sponzorstvo svetovej výstavy Expo 2017 a na oplátku získala odpísanie environmentálnej pokuty vo výške takmer 710 miliónov dolárov.

Tentoraz však orgány krajiny na takúto výmenu možno nepristúpia. Ako už „SP“ napísala, ich skutočným cieľom je prinútiť západné spoločnosti, aby prehodnotili dohody o rozdelení ťažby, na základe ktorých v súčasnosti ťažia a predávajú kazašskú ropu. Ich presné parametre nie sú známe, ale orgány krajiny opakovane uviedli, že podmienky by mohli byť oveľa výhodnejšie.

.

Igor Juškov, popredný analytik Národného fondu energetickej bezpečnosti a expert na Finančnej univerzite pri vláde Ruskej federácie, sa domnieva, že teraz je vhodný okamih na prehodnotenie dohôd a mnohomiliardové pokuty by mali západných ropných gigantov prinútiť k rokovaniam.

Koniec koncov, okrem viacerých environmentálnych pokút majú úrady krajiny aj ďalšie nároky. Najväčšou je žaloba v hodnote 150 miliárd dolárov proti prevádzkovateľovi ložiska Kašagan za „ušlý zisk“. Ak sa však západné spoločnosti nebudú chcieť rozlúčiť ani s 5 miliardami dolárov, o sumu 150 miliárd budú bojovať do posledného muža.

Práve tu by Kazachstan mohol využiť pomoc Ruska, ktoré by v tejto konfrontácii mohlo zohrať dôležitú úlohu.

 

Veď väčšina ropy, ktorú západné spoločnosti v Kazachstane vyťažia, putuje do Európy cez územie Ruska prostredníctvom Kaspického ropovodného konzorcia (CPC). A ak bude tento tranzit prerušený, Američanom a Európanom nezostane nič – nebudú môcť túto surovinu presmerovať nikam inam. Ďalšou otázkou je, či Kazachstan pristúpi na takéto zhoršenie vzťahov so Západom, či Rusko bude súhlasiť s pomocou a čo za to dostane.

.

– Nejde o peniaze, takže všetky návrhy na investície do sociálnej štruktúry alebo ekológie kazašské úrady pravdepodobne neuspokoja,“ pokračuje Igor Juškov. – Oni len používajú environmentálne požiadavky ako nástroj a zámienku na to, aby prinútili spoločnosti zúčastňujúce sa na dohodách o rozdelení ťažby k ich revízii alebo k zvýšeniu podielu kazašských štátnych spoločností v týchto projektoch.

Rusko zažilo podobný príbeh v prípade projektov Sachalin-1 a Sachalin-2. V druhom prípade v projekte spočiatku neboli žiadni ruskí vlastníci.

Potom však boli západné spoločnosti nútené proporcionálne znížiť svoje podiely a predať kontrolný podiel spoločnosti Gazprom, práve kvôli tvrdeniam o porušovaní environmentálnych a daňových predpisov. A všetci západní akcionári s tým museli súhlasiť.

Kazachstan môže nasledovať tento scenár – prinútiť akcionárov, aby svoje podiely odovzdali štátnym spoločnostiam. Alebo prepísať samotnú dohodu o rozdelení ťažby tak, aby štát získal viac peňazí. Zdá sa mi, že táto možnosť je pre orgány krajiny výhodnejšia. Nezáleží im na tom, kto na poliach pracuje, hlavné je, že rozpočet dostane viac peňazí.

Dovoľte mi pripomenúť, že dohody o rozdelení ťažby boli podpísané v 90. rokoch, keď mal Kazachstan veľmi slabú vyjednávaciu pozíciu, Rusko sa zaoberalo vlastným ropným priemyslom a Čína takmer nič nespotrebovala.

Teraz má Kazachstan oveľa silnejšiu vyjednávaciu pozíciu. Ak ich ropa opustí trh hoci len na obmedzený čas, vznikne globálny deficit a ceny sa zvýšia. Preto je pre Kazachstan veľmi výhodné vyvíjať tlak na konzorcium ropných spoločností.

 

“SP: Ako môže Rusko podporiť Kazachstan v tejto záležitosti?

– Myslím si, že existuje len jedna možná možnosť. Ak Kazachstan oficiálne pokutuje západné spoločnosti a rozhodne, že musia zaplatiť určitú sumu, môže poslať Rusku žiadosť o zabavenie majetku konzorcia na svojom území za túto sumu. Rusko zasa môže zabaviť a uskladniť ropu, ktorá prechádza cez KTK, alebo ju odmietnuť čerpať. Tým by pripravilo spoločnosti, ktoré pôsobia v Kazachstane na základe podmienok SRP, o príjmy.

Bude stačiť zadržať jednu dávku ropy a druhú už nepošlú. Konzorcium nebude mať kam vyviezť surovinu, bude musieť zastaviť všetku ťažbu v reťazci a každý deň bude namiesto zisku generovať straty.

.

Cez KTK prejde ročne viac ako 50 miliónov ton ropy, to je veľa. A ak sa zablokuje, ani tankery cez Kaspické more, ani cez Čínu nebudú schopné prepraviť takéto objemy. Je potrebné využívať práve túto rúru. V tomto prípade bude čas na strane Kazachstanu – kým ich nedonútia k tomu čo potrebujú, Rusko môže zablokovať vývoz.

Pre Rusko bude takýto vývoj priaznivý, pretože ak bude na svetovom trhu menej kazašskej ropy, ceny sa zvýšia. Pre nás je najdôležitejšie sledovať zákonnosť tohto príbehu. Nech pošlú žiadosti o zabavenie majetku tej či onej spoločnosti, ktorá dlhuje Kazachstanu, a my budeme môcť pomôcť.

 

„SP“: Bude stačiť rozhodnutie kazašských inštancií, alebo by to malo byť rozhodnutie medzinárodnej arbitráže?

– Operátor, ktorý pracuje na projektoch s SRP, sa obráti na medzinárodnú arbitráž. Týka sa to však najmä ekonomických otázok, či sa plní samotná dohoda o rozdelení ťažby. Kazachstan ich chce zrejme žalovať z iných dôvodov.

.

Áno, podmienky SRP sa plnia, ale spoločnosti poškodzujú životné prostredie. A dohoda o rozdelení ťažby neupravuje environmentálne otázky. Environmentálna legislatíva je na národnej úrovni a tieto otázky posudzuje kazašský súd, nie medzinárodná arbitráž.

Preto podáva Kazachstan žaloby v tejto oblasti, aby sa konanie zostalo na vnútroštátnej úrovni. A potom môže poslať Rusku žiadosť o splnenie požiadaviek ich súdu.

 

“ SP: Ak nastane takáto situácia, čo získa Rusko za svoju pomoc okrem toho, že ceny ropy môžu vzrásť?

– Môžu tu existovať určité dohody. Napríklad, ak medzinárodné konzorcium vyhrotí situáciu a odmietne úplne ťažiť v Kazachstane, vznikne situácia, že bude musieť predať svoje podiely. A môžu ich predať, a to aj ruským spoločnostiam. Takže sú tu prítomné aj korporátne záujmy. Je to otázka ceny, podmienok, ako sa to môže vyriešiť technicky.

.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Marek Brna

Anton Čapkovič

Ivan Štubňa

René Pavlík

Michal Durila

Marek Horňanský psychológ

.
.
.

Hrnko pre HS: PS asi dostalo z Bruselu príkaz rozoštvať Slovákov a Maďarov

Progresívne Slovensko sa vlani, koncom novembra, postaralo – na prekvapenie mnohých – o slušný rozruch, keď po dlhých rokoch vytiahlo…

16. 01. 2026 | Rozhovory | 13 min. čítania | 0 komentárov

.

Zatvorenie jadrových elektrární v Nemecku bolo „obrovskou chybou“, tvrdí Merz

Rozhodnutie Nemecka zatvoriť všetky svoje jadrové elektrárne bolo „obrovskou chybou“ a malo to vysoké náklady pre ekonomiku, povedal včera kancelár…

16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

V Spišskej Starej Vsi si na spomienkovej omši pripomenuli obete tragédie spred roka

V piatok uplynul rok od tragédie, pri ktorej po útoku na Gymnáziu v Spišskej Starej Vsi prišli o život študentka…

16. 01. 2026 | Regióny | 5 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Regióny | 5 min. čítania | 0 komentárov

Witkoff oznámil požiadavky USA voči Iránu

Špeciálny predstaviteľ Bieleho domu Steve Witkoff oznámil požiadavky USA voči Iránu, ktoré chcú zakotviť v dohode

16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

V treskúcej zime dáva Ukrajine pomocnú ruku spojenec z „koalície ochotných“

Ukrajinci sa tešia: do ich rúk sa dostala neuveriteľná suma peňazí na vyriešenie energetického stavu núdze

16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

V Moskve sa bavia na amerických ambíciách získať Grónsko a na neschopnosti EÚ ochrániť ostrov

Neutíchajúce ambície amerického prezidenta Donalda Trumpa získať kontrolu nad Grónskom a európska reakcia na jeho hrozby o prevzatí ostrova vojenskou…

16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

V beznádeji urobil Zelenskyj niečo, čo nikto nečakal

Ukrajinský prezident sa posadil sa za rokovací stôl so svojím najväčším rivalom. Chcel týmto stretnutím vyslať jasný signál, píše denník…

16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

16. 01. 2026 | Aktualizované 16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Aktualizované 16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Oslobodený Harabin vracia úder

Bojovať proti bezpráviu, falošným obvineniam, alebo šikane zo strany úradov treba v demokratickom štáte zákonnými prostriedkami. Štefan Harabin ide do…

16. 01. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Paríž, Rím a Berlín hľadajú cestu k Rusku. Prvá krajina povedala rázne: Nie!

Veľká Británia sa postavila proti priamym rokovaniam s Ruskom, ku ktorým v poslednej dobe vyzývajú v Európe

16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Google rozposiela deťom návod, ako obísť rodičovskú kontrolu

Google obchádza britskú a americkú legislatívu a deťom poskytuje návod, ako obísť rodičovskú kontrolu

16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Dostávame sa k nebezpečnej hranici

“Lídri” EÚ čoraz otvorenejšie hovoria o tom, že máme poslať európskych vojakov do vojny. V uplynulých rokoch padlo už mnoho…

16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Európski diplomati sa boja „pasce zo strany Putina a Trumpa”

Urýchlené pristúpenie Ukrajiny k EÚ je „pasca zo strany Putina a Trumpa“, domnievajú sa európski diplomati, s ktorými rokovala Financial…

16. 01. 2026 | | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Európsky plán, slovenský problém

Jeden rámec pre 27 príčin: Slovensko potrebuje viac bytov, stabilný nájom a viac ciest k bývaniu, nie ďalšie schémy

16. 01. 2026 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov

Trump odkladá útok na Irán. Chystá tajný plán

Trump odkladá útok na Irán, aby mohol dôkladnejšie naplánovať ofenzívu, informuje korešpondent Axios Barak Ravid s odvolaním sa na zdroje

16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Nesmrteľný Slovák. Dres Zdena Cháru navždy stúpol k legendám NHL. Boston bola najlepšia voľba môjho života, vraví

Zvuk tribún silnel, presne ako v pamätný večer finále Stanleyho pohára v roku 2019, keď napriek silným bolestiam a zlomenej…

16. 01. 2026 | 0 komentárov

Premiér sa na Floride v sobotu stretne s Trumpom

Premiér SR Robert Fico sa v rámci svojej pracovnej návštevy v USA stretne aj s americkým prezidentom Donaldom Trumpom

16. 01. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

„Deštruktorka Leyenová musí skončiť!“

Europoslanci Milan Uhrík a Milan Mazurek ako jediní Slováci podpísali návrh na odvolanie Ursuly von der Leyenovej, ktorému bude predsedníčka…

16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Mikulca na vlastnej tlačovke rozbil šéf hasičov

Matovičov poslanec Roman Mikulec chcel dnes verejne znemožniť Ministerstvo vnútra prostredníctvom nákupov hasičského zboru. Stalo sa však niečo nečakané

15. 01. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

Aký starý je Google? Pozrite si históriu technologického giganta

Google patrí medzi najvplyvnejšie technologické spoločnosti na svete a denne ho používajú miliardy ľudí. Z nenápadného univerzitného projektu sa stal…

16. 01. 2026 | 0 komentárov

„Mohlo by to viesť k vytvoreniu nátlakovej skupiny, ktorá by sa snažila presadiť určitý smer.“ Ako kardináli vnímali prvé zasadnutie pápeža Leva XIV.

V nadväznosti na mimoriadne konzistórium pápeža Leva XIV., ktoré sa konalo 7. až 8. januára 2026, prináša tento exkluzívny článok…

16. 01. 2026 | Svetonázor | 11 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Svetonázor | 11 min. čítania | 0 komentárov

.

Chcete pochopiť venezuelské a iránské dobrodružstvá amerického prezidenta? Stačí jeden graf

USA, 16. januára 2026 - Francúzska tlač sa zo srdca

16. 01. 2026 | 0 komentárov

Putinovské řešení…

Noc ze středy na čtvrtek byla ve znamení vzájemného ujišťování. Saúdská Arábie ujišťovala Írán, že z jejího vzdušného prostoru nikdo…

16. 01. 2026 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov

Grónska ministerka zahraničných vecí sa po stretnutí s Rubiom rozplakala

Spojené štáty odmietli vyhovieť Grónsku a Dánsku v otázke zachovania statusu quo na ostrove. Grónsku ministerku to dohnalo k slzám 

15. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Famózny Adam Liška odpovedal tromi gólmi kritikom jeho olympijskej nominácie

Niektorým politikom a médiám sa nepozdáva, že do slovenského olympijského tímu na hokejový turnaj ZOH 2026 v Taliansku boli nominovaní…

16. 01. 2026 | 0 komentárov

.
Hrnko pre HS

16. 01. 2026


Od Bretton Woods po Jamajku a ďalej. Časť III

USA, 16. januára 2026 - Čo čaká svetové meny v blízkej budúcnosti? Zopakuje sa čoskoro veľká kríza? Existuje ešte horšia…

16. 01. 2026 | 0 komentárov

Dokážete nájsť dva identické dáždniky v tejto optickej ilúzii?

Dokážete nájsť dva identické dáždniky medzi desiatkami pestrofarebných vzorov v tejto optickej ilúzii? Táto vizuálna výzva preverí vaše pozorovacie schopnosti,…

16. 01. 2026 | 0 komentárov

Orbánova vláda spúšťa petíciu proti Ukrajine

Gergely Gulyás upozornil, že na mimoriadnom zasadnutí Rady EÚ vo februári je Európska komisia pripravená obetovať nasledujúce desaťročia Európskej únie…

16. 01. 2026 | 0 komentárov

Putin vystupuje s vyhláseniami o medzinárodnej politike a vojne na Ukrajine

Ruský prezident Vladimir Putin vystúpil s vyhláseniami o medzinárodnej politike a vojne na Ukrajine.Poznamenajme, že ide o prvé vyhlásenia prezidenta…

15. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Slovensko podpíše s USA dohodu o spolupráci

Podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva Slovenskej republiky Denisa Saková vo štvrtok spolu s predsedom vlády SR Robertom Ficom odcestuje do…

15. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Zelenskyj: Ukrajina nikdy nebola prekážkou mieru. Šéf Bieleho domu sa v rozhovore pre agentúru Reuters vyjadril, že ruský prezident Vladimir Putin je pripravený uzavrieť dohodu o ukončení vojny na Ukrajine.

12:54

Orbán: Ak voľby vyhrá probruselská opozícia, mladých pošle na Ukrajinu. Toto je maďarská realita, môžete si z nej vybrať, povedal Orbán.

12:53

V Ugande sčítavajú hlasy z prezidentských volieb. Podľa priebežných výsledkov sčítania odovzdaných hlasov úradujúceho prezidenta Yoweriho Museveniho volilo až 76,25 percent voličov, kým Winea 19,85 percent hlasujúcich.

12:52

Kremeľ víta výzvy niektorých európskych štátov na obnovenie dialógu. Dialóg medzi EÚ a Ruskom je prakticky zmrazený od roku 2022, keď Rusko vo februári spustilo svoju ofenzívu na Ukrajine.

12:51

Británia poskytne Ukrajine balík pomoci. Vo svojom vyhlásení poznamenala, že státisíce Ukrajincov sú bez dodávok elektriny a vykurovania, pričom teploty na Ukrajine klesli na mínus 20 stupňov Celzia.

12:50

.

Pavol Regenda s gólom pri výhre San Jose nad Washingtonom. Fehérváry asistoval

Po súboji dvoch Slovákov v zápase NHL medzi domácim Washingtonom Capitals a San Jose Sharks sa viac tešil odchovanec Michaloviec…

16. 01. 2026 | 0 komentárov

Svadobné fotografie, ktoré boli tak trápne, že zničili internet

Svadobné fotografie majú byť krásnou spomienkou na jeden z najdôležitejších dní v živote. Väčšina z nás sa k nim po…

16. 01. 2026 | 0 komentárov

Tak ešte raz… Hrnko vyškolil Tarabu

Anton Hrnko vo svojom najnovšom príspevku upozorňuje, že minister Taraba síce rád odkazuje na Štúra, no pritom prehliada historické fakty…

15. 01. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Merz tvrdí, že v Nemecku sú vysoké platy a plánuje zasiahnuť

Nemecký kancelár Friedrich Merz vyhlásil, že v Nemecku sú príliš vysoké platy, a vyzval Nemcov, aby viac pracovali

15. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Putin: Najprv nová bezpečnostná architektúra v Európe a vo svete, potom urovnanie situácie na Ukrajine

Rusko, 15. januára 2026 - Na slávnostnom ceremoniáli prijatia vernostných listín novoprijatých veľvyslancov zahraničných štátov v Rusku prezident Putin vystúpil…

16. 01. 2026 | 0 komentárov

Čo chce Putin dosiahnuť ostreľovaním ukrajinských energetických zariadení?

Najčastejšia odpoveď na túto otázku, ktorú často uvádzajú aj predstavitelia ukrajinskej vlády, je, že Kremeľ sa týmto spôsobom snaží prinútiť…

15. 01. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Marek Brna

Anton Čapkovič

Ivan Štubňa

René Pavlík

Michal Durila

Marek Horňanský psychológ

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov