To najdôležitejšie z Ukrajiny – Ukrajina považuje wagnerovcov za medzinárodnú zločineckú organizáciu

Kyjev 6. februára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Daniel Cole, screenshot)

Aktualizované 6. februára 2023 19:43

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Ukrajinskí vojaci na bieloruských hraniciach
Na snímke ukrajinský vojak kráča zákopom neďaleko hraníc s Bieloruskom

 

19:30 – Foreign Affairs analyzuje riziká použitia jadrových zbraní zo strany Ruska.

Poukazuje na “nejednoznačnosť ruskej doktríny a protokolov”, ktoré umožňujú akýkoľvek výklad.

“Ruskí lídri vrátane Putina objasnili, že invázia na Ukrajinu nie je vojnou, v ktorej by Rusko použilo jadrové zbrane. Zároveň však ruská vojenská doktrína málo naznačuje situáciu, ktorej Rusko v súčasnosti na Ukrajine čelí,” píše sa v publikácii.

V publikácii sa tiež uvádza, že “najnebezpečnejší moment nastane, keď bude Ukrajina na pokraji víťazstva a Putin bude mať pocit, že svoju inváziu môže zachrániť len bezprecedentnou eskaláciou”.

“Ďalší nebezpečný moment však nastane, ak sa ruskí vojenskí alebo politickí predstavitelia rozhodnú, že priama vojenská konfrontácia s NATO je nevyhnutná. To je druhá možnosť, ktorú by sa západní politici mali aktívne snažiť zmierniť prostredníctvom kalibrovanej odstrašujúcej komunikácie a vojenských manévrov, ktoré nemožno nesprávne interpretovať ako prípravu na operáciu proti Rusku,” varuje publikácia.

 

18:45 – Ministerstvo obrany Spojeného kráľovstva označilo za mylné správy o tom, že na Ukrajine zahynulo niekoľko aktívnych vojakov kráľovstva.

“Na Ukrajine nebol zabitý žiadny príslušník ozbrojených síl Spojeného kráľovstva. Britský personál, ktorý v rámci operácie Orbital cvičí AFU, opustil Ukrajinu vo februári 2022. V súčasnosti prebieha v Spojenom kráľovstve výcvik ukrajinských regrútov,” uviedla britská armáda vo vyhlásení na Twitteri.

Ministerstvo obrany Spojeného kráľovstva sa tak vyjadrilo k správam niektorých zahraničných médií, že od začiatku vojny na Ukrajine bolo zabitých 234 vojenských inštruktorov z USA a Spojeného kráľovstva.

“Tieto správy sú nepresné,” dodalo ministerstvo.

 

18:20 – Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov sa v pondelok v Bagdade stretol so svojím irackým rezortným kolegom Fuádom Husajnom. Témou rozhovoru boli dlhy Iraku voči ruským ropným spoločnostiam, ktoré vznikli z dôvodu sankcií uvalených Spojenými štátmi na Rusko po začiatku vojny na Ukrajine.

 

18:15 – Bezpečnostná služba Ukrajiny (SBU) v pondelok oznámila, že odhalila a zadržala zamestnanca ukrajinských ozbrojených síl, ktorý odovzdával informácie Rusku. Podľa SBU bol tento muž naverbovaný na spoluprácu s Ruskom po vpáde ruskej armády na územie Ukrajiny.

 

18:00 – Do Odesy vyslali 82 generátorov, ktoré majú zabezpečiť napájanie kritickej infraštruktúry. Informoval o tom premiér Denys Šmyhal na svojom kanáli tg.

Podľa neho vláda na svojom najbližšom zasadnutí čoskoro rozhodne o pridelení finančných prostriedkov pre OVA so sídlom v Odese na nákup paliva pre tieto generátory.

 

17:45 – Súd v Gruzínsku odmietol prepustiť Saakašviliho zo zdravotných dôvodov.

 

17:40 – Hlavné body večerného zhrnutia ukrajinského generálneho štábu:

– Ruská armáda podnikla päť raketových a 12 leteckých útokov a uskutočnila 36 ostreľovacích útokov z MLRS, najmä v Hola Prystane a Chersone.

– Situácia na Volyňskom, Polesskom, Severskom a Slobožanskom smere zostáva nezmenená, pričom neboli zistené žiadne nepriateľské útočné skupiny.

– Príslušníci FSB pricestovali do Novotrojskaje v Chersonskej oblasti, aby identifikovali obyvateľov s proukrajinským postojom.

– Letectvo AFU vykonalo deväť úderov na ruské oblasti sústredenia a dva údery na ich pozície SAM.

 

16:30 – Na východe Ukrajiny prebieha nálet.

Na východe Ukrajiny prebieha nálet.
Na východe Ukrajiny prebieha nálet.

16:25 – Situácia 6. februára.

ukrajina vojna
Mapa bojov
ukrajina vojna
Mapa bojov

16:20 – Putin hovoril s Erdoganom, vyjadril mu sústrasť a potvrdil svoju pripravenosť pomôcť. Erdogan srdečne poďakoval za rýchlu reakciu a povedal, že dáva pokyny na prijatie pomoci od ruských záchranárov, uviedol Kremeľ.

 

16:15 – Ukrajina znárodnila majetok ruského podnikateľa v hodnote 2 miliárd hrivien, uviedla SBU. Išlo o spoločnosti ruských oligarchov Michaila Šelkova a Sergeja Čemezova – ťažobný a spracovateľský závod Demurinskij, veľkoobchodný výrobca rúr VSMPO Titan, spoločnosť Ty-Minerals obchodujúca s kovmi a poľnohospodársky holding Invest Agro.

 

15:50 – Zelenskyj sa zúčastnil stretnutia Najvyššieho veliteľstva: Vedenie ukrajinských ozbrojených síl a operačných oblastí informovalo o aktuálnej situácii na fronte.

– Zúčastnení venovali osobitnú pozornosť postaveniam obranných síl na bachmutskom smere a ich zabezpečeniu potrebnými zbraňami a muníciou.

– Zazneli informácie od spravodajských služieb o možných nepriateľských akciách v blízkej budúcnosti.

– Zvažovala sa otázka kandidátov na posty vedúcich regionálnych vojenských správ vo viacerých regiónoch.

 

15:30 – Ukrajinský parlament zrušil DPH a clá na dovoz dronov, termovíznych kamier, kolimátorov, zariadení na nočné videnie a vysielačiek na Ukrajinu. Taktiež boli zrušené byrokratické obmedzenia na dovoz tohto tovaru a odblokovaná možnosť expresných zásielok, uviedol poslanec Jaroslav Železňak.

 

15:20 – Zelenskyj predložil parlamentu návrh uznesenia o vymenovaní Maljuka za šéfa SBU. Dokument bol zaslaný na posúdenie príslušnému výboru, ako sa uvádza na webovej stránke Najvyššej rady.

 

15:05 – Poľská armáda v rámci vojenského cvičenia umiestnila do Varšavy batérie systému protivzdušnej a protiraketovej obrany Patriot.

 

15:00 – Najvyššia rada dnes prijala výzvu, v ktorej žiada okamžitý prevoz Michaila Saakašviliho na liečbu do zahraničia. Výzva ukrajinského parlamentu je adresovaná Gruzínsku, Európskemu parlamentu, Rade Európskej únie, Európskej komisii, PACE a parlamentom členských štátov EÚ. Za uznesenie hlasovalo 311 poslancov.

“Kritický zdravotný stav tretieho prezidenta Gruzínska, občana Ukrajiny Michaila Nikolozoviča Saakašviliho, potvrdený súdnou znaleckou komisiou Centra “Empatia” za účasti gruzínskych a medzinárodných expertov v súlade so zásadami Príručky o účinnom vyšetrovaní a dokumentácii mučenia a iného krutého, neľudského alebo ponižujúceho zaobchádzania alebo trestania (Istanbulský protokol) si vyžaduje dôraznú reakciu Najvyššej rady Ukrajiny… Gruzínska strana by mala poskytnúť ukrajinskému občanovi Michailovi Saakašvilimu náležitú zdravotnú starostlivosť a vytvoriť podmienky na jeho prevoz na ďalšiu liečbu na jednu z európskych alebo amerických kliník,” uvádza sa vo vyhlásení.

 

14:00 – Najvyššia rada prijala uznesenie, ktorým uznala PMC Wagner za medzinárodnú zločineckú organizáciu. Prijala tiež uznesenie, v ktorom uznala všetky ruské PMC za teroristické organizácie.

 

13:55 – Na 24. samite Ukrajiny a Európskej únie (EÚ), ktorý sa konal 3. februára v Kyjeve, bolo ukrajinské vedenie ubezpečené, že krajina sa určite stane členom EÚ – nie je však jasné, kedy.

 

13:50 – Ruská armáda vybudovala na severe Krymského polostrova základňu s opevneným perimetrom. Na Twitteri o tom informoval analytik Brady Afrik, ktorý zverejnil komentár spolu s videom opisujúcim pravdepodobnú veľkosť základne.

 

13:22 – Šéf ruského ministerstva obrany vyjadril sústrasť nad mnohými obeťami a zničenými oblasťami a ponúkol všetku potrebnú pomoc pri odstraňovaní následkov zemetrasenia vrátane lekárskej starostlivosti o obete.

 

12:35 – Bachmut je “nedobytná pevnosť” vďaka vybudovanému systému technických prekážok a prírodnému terénu, uviedol veliteľ pozemných síl AFU Oleksandr Syrskyj.

Mesto je obklopené dominantnými výšinami a kopcami, ktoré bránia nepriateľovi v postupe.

“Využívame všetky možnosti, technické aj prírodné, aby sme zničili najlepšie jednotky nepriateľa. Boj pokračuje,” povedal.

 

12:30 – Podoljak, poradca vedúceho ukrajinskej prezidentskej kancelárie, vyzval Rusko, aby nerobilo ústupky, o ktoré sa snaží rečami o “veľkej ofenzíve”.

“Tým, že nás a Európu strašia hybridnou zložkou vojny, budú Rusi naďalej nútiť úrady k ústupkom. Akékoľvek ústupky sú kapituláciou a my to za žiadnych okolností nedovolíme,” napísal na Telegram.

Podľa neho dočasné prímerie “povedie len k ďalšej fáze vojny” a v Európe sa rozvinie chaos a terorizmus “štedro financovaný z ruských peňazí”.

Podoljak vyzval, aby sme “nehrali hru Rusov o ‘veľkej ofenzíve, ktorej sa treba báť'”, a dodal, že vojna trvá už 11 mesiacov a “aj najväčší včerajší europesimisti už hovoria, že vojna sa musí skončiť prehrou Ruska.

 

12:25 – Kremeľ nevyvrátil ani nepotvrdil vyhlásenie bývalého izraelského premiéra Naftaliho Bennetta, že Putin prisľúbil, že Zelenského nezabije.

“Téma Ukrajiny bola v rozhovoroch Putina s bývalým izraelským premiérom Bennettom, ale nie sme za to, aby sme prezrádzali podrobnosti,” povedal hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

 

12:20 – Bývalý šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin sa vrátil na front po tom, ako bol zranený počas oslavy svojich narodenín v doneckej reštaurácii.

Fotografiu Rogozina na pozadí odpaľovacieho zariadenia MLRS zverejnili ruské médiá.

Bývalý šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin sa vrátil na front po tom, ako bol zranený počas oslavy svojich narodenín v doneckej reštaurácii
Bývalý šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin sa vrátil na front po tom, ako bol zranený počas oslavy svojich narodenín v doneckej reštaurácii

12:17 – O situácii na Bachmute.

Ruské telegramy uvádzajú, že Wagnerovci vstúpili do severných okresov Bachmutu a bojujú tam. Rusi píšu aj o postupe v oblasti Krasnaja Hora a Paraskovijivka – obsadenie týchto obcí znamená odrezanie diaľnice zo Slovjanska a faktické zablokovanie Bachmutu od Severska.

Ukrajinské zdroje nepotvrdili, že by ruské jednotky vstúpili do Bachmutu zo severného smeru.

Medzitým zahraničný OSINT analytik DefMon (ktorý vedie analýzu údajov z otvorených zdrojov) už v nedeľu informoval, že Rusi postúpili do severovýchodných oblastí Bachmutu.

Podľa ním publikovanej mapy sa Wagnerovci nachádzajú v mikroregióne Vostočnyj a severne od neho (ich predpokladaná poloha je na mape vyznačená červenými bodkami).

Ukrajinská obrana v tejto oblasti sa sústreďuje najmä pozdĺž rieky Bachmutovka, ktorá pokrýva centrum mesta a ulicu Trudovaja, hlavnú tepnu, ktorá spája Bachmut s diaľnicou do Slovjanska (cesta vedie aj do centra Bachmutu).

DefMon zverejňuje aj mapu bojov juhozápadne od Bachmutu, kde sa nepriateľ podľa blogera snaží dostať na diaľnicu Bachmut-Konstantinovka – konkrétne na križovatku smerom na Chasov Jar.

Podľa mapy sa Rusi priblížili k vodnému kanálu, ktorý pretína túto diaľnicu v blízkosti križovatky. Od cesty do Časova Jaru je vzdialená necelé dva kilometre.

O situácii na Bachmute
O situácii na Bachmute

11:33 – Moskva a Teherán napredujú s plánmi na vybudovanie továrne na drony iránskej výroby v Rusku.

 

11:32 – Dedina Sinkovka v smere na Kupjansk bola dnes pbsadená ruskými ozbrojenými silami.

Dedina Sinkovka v smere na Kupjansk bola dnes pbsadená ruskými ozbrojenými silami
Dedina Sinkovka v smere na Kupjansk bola dnes pbsadená ruskými ozbrojenými silami

10:29 -Ruský analytik Jurij Podoljaka o situácii na frontoch:

– Poliaci majú stovky leopardov. Na tréning stačí niekoľko desiatok kusov. Ukrajinci sa budú učiť na tankoch NATO a potom prejdú na tie, ktoré im budú poskytnuté

– Najväčší vplyv na priebeh bojových operácií má zimná kampaň. Ukrajinci tvrdia, že mobilizovaní vojaci na fronte neprežijú viac ako štyri hodiny. Buď ich rýchlo zabijú, alebo zrania. Kyjev očakáva našu hlavnú ofenzívu v priebehu jedného alebo dvoch týždňov.

– Ukrajinci urobili z Artemovska symbol, takže sa ho teraz nemôžu vzdať. Zelensky trvá na svojom, hoci Západ už hovorí, že sa oplatí upustiť od tejto obrannej línie

– V smere na Ugledar dochádza k ťažkým delostreleckým prestrelkám. AFU presúva zdroje z Artemivska a Kupianska. Vďaka tomu vedieme ofenzívnu kampaň v okolí Svatova a Kupianska. Ukrajinci nemôžu vyriešiť svoje problémy ani vnútorným preskupením.

 

10:25 –  Ukrajinské jednotky použili chemické zbrane v Soledarskom a Artemovskom smere, uviedol poradca úradujúceho šéfa DĽR Hagin.

“Od veliteľov jednotiek prišli správy o použití chemických zbraní ukrajinskou stranou v rôznych častiach frontu, prevažne v Soledarskej a Artemovskej oblasti. Niektorí bojovníci pociťujú nevoľnosť, zvracanie a silné závraty,” povedal poradca vedúceho DĽR.

 

10:21 – Podľa denníka Financial Times môžu USA pre Ukrajinu vyrobiť len 12 tankov mesačne.

Výrobná spoločnosť teraz čaká na pokyny, ako uprednostniť objednávky, keďže spolupracuje aj s Taiwanom a Poľskom.

General Dynamics čaká najmä na pokyny, či bude výroba pre Ukrajinu prioritou.

Noviny tiež uvádzajú, že Abrams potrebuje starostlivú údržbu, tank potrebuje neustály prísun veľkého množstva náhradných dielov z USA a je poháňaný leteckým palivom, ktoré je ťažšie získať ako naftu.

 

10:00 – Kanadská ministerka obrany Anita Anandová uviedla, že do Poľska dorazil prvý kanadský Leopard, ktorý bude odovzdaný Ukrajine.

“Prvý kanadský hlavný bojový tank Leopard 2, ktorý sme poskytli Ukrajine, dorazil do Poľska. Spolu s našimi spojencami budeme čoskoro cvičiť ukrajinské ozbrojené sily v používaní tohto zariadenia,” uvádza sa vo vyhlásení.

do Poľska dorazil prvý kanadský Leopard, ktorý bude odovzdaný Ukrajine
Do Poľska dorazil prvý kanadský Leopard, ktorý bude odovzdaný Ukrajine

9:56 –  Pred návštevou izraelského ministra zahraničných vecí Eliho Cohena v Kyjeve Ukrajina predložila niekoľko požiadaviek, uviedli izraelské médiá.

Ukrajina požadovala najmä odsúdenie ruského konania a pôžičku vo výške 500 miliónov dolárov, napísal izraelský zdroj Walla, ktorý vlastní denník The Jerusalem Post, a citoval dvoch vysokopostavených ukrajinských a izraelských predstaviteľov.

Podľa týchto zdrojov Ukrajina požaduje, aby Izrael vydal “jasné verejné vyhlásenie”, v ktorom by podporil územnú celistvosť Ukrajiny a odsúdil Rusko, podporil Zelenského mierový plán a schválil pôžičku vo výške pol miliardy dolárov, o ktorú podľa novín požiadal Kyjev ešte za predchádzajúcej vlády, ale izraelský minister zahraničných vecí ju vtedy neschválil.

Kyjev tiež žiada Izrael o pomoc pri liečbe “stoviek ukrajinských vojakov a civilistov” v krajine a očakáva pomoc Izraela pri vytvorení systému varovania pred raketovými útokmi, uviedol týždenník.

 

8:55 – Zmeny na fronte k 5. februáru

Zmeny na fronte k 5. februáru
Zmeny na fronte k 5. februáru

V kupjanskom smerom je hlásené oslobodenie dedín Liman Pervyj a Oľšana.

V Arťomovsku hlásia výrazný pokrok v severovýchodnej časti mesta. Postup je aj v obci Krasnaja Gora.

Zmeny na fronte k 5. februáru
Zmeny na fronte k 5. februáru

V Artemovsku sú identifikované pozície Ozbrojených síl Ukrajiny v oblasti železničnej stanice Ševčenko a križovatky ciest E40 a T0513.

V záporožskom sektore frontu a v Ugledare kvôli počasiu a zlej viditeľnosti k pozičným zmenám nedošlo, prebiehajú tam boje.

Zmeny na fronte k 5. februáru
Zmeny na fronte k 5. februáru

8:36 – „Wagnerovci“ postúpili na okraj jedného z najdôležitejších obranných centier – obec Ivanovskoje (Krasnoje), čo znamená, že bude prerušená jedna z posledných zásobovacích ciest ukrajinskej skupiny v Arťomovsku.

Kotol sa pomaly formuje.

„Wagnerovci“ postúpili na okraj jedného z najdôležitejších obranných centier – obec Ivanovskoje (Krasnoje)
„Wagnerovci“ postúpili na okraj jedného z najdôležitejších obranných centier – obec Ivanovskoje (Krasnoje)

8:21 – Zhrnutie ukrajinského generálneho štábu z rána 6. februára. Hlavné:

1. Rusko vedie ofenzívu na Kupianskom, Limanskom, Bachmutskom, Avdijevskom a Novopavlovskom smere.

2. Zoznam miest, kde boli útoky odrazené, však neobsahuje Luhanskú a Charkovskú oblasť.

Ukrajinské ozbrojené sily odrazili útoky v oblastiach Verchnekamenske, Vasjukivka, Paraskovivka, Bachmut, Ivanivske, Kamianka, Severnoje, Pervomajske, Veseloje, Nevelske, Krasnogorovka, Marinka, Pobeda a Novomichajlivka v Doneckej oblasti.

 

8:08 –  Estónsko od 6. februára zakázalo nákup, dovoz a prepravu ruských ropných produktov vrátane benzínu v kanistroch, uviedol Piret Tinkus, vedúci oddelenia zákazov a obmedzení sociálneho zabezpečenia estónskeho daňového a colného úradu.

 

8:05 – Vyhlásenie ruského ministerstva obrany:

Zemetrasenie, ku ktorému došlo 6. februára v severozápadnej časti Sýrie, neovplyvnilo bojovú pripravenosť ruskej leteckej základne Hmeimimim a ďalších vojenských zariadení ruského zoskupenia vojsk umiestnených v Sýrskej arabskej republike.

Jednotky v službe slúžia normálne, personál plní svoje úlohy podľa plánu a na ruských vojenských zariadeniach nedošlo k žiadnym škodám ani ničeniu.

 

8:02 – Ukrajina žiada, aby Izrael verejne odsúdil ruskú špeciálnu operáciu, a žiada o schválenie pôžičky vo výške 500 miliónov dolárov, uviedli izraelské médiá.

 

7:53 –  Rusko posilňuje sily a do 10 dní spustí novú ofenzívu v plnom rozsahu – Financial Times

Ukrajina dostala “veľmi spoľahlivé spravodajské údaje”, že Moskva výrazne posilňuje svoje sily, uviedol denník Financial Times.

Podľa odborníkov je pravdepodobným miestom novej ofenzívy západná časť Luhanskej oblasti. Ruská armáda tiež posilňuje svoje sily v južnej časti Doneckej ľudovej republiky, dodáva FT.

 

7:45 –  Ďalšia západná krajina vyhlásila, že nebude bojkotovať olympijské hry, ak sa na nich budú môcť zúčastniť ruskí a bieloruskí športovci.

Britská výprava sa s veľkou pravdepodobnosťou vzdá myšlienky bojkotovať Letné olympijské hry 2024 v Paríži, ak budú prijatí Rusi a Bielorusi, píše britský denník Daily Mail.

Podľa tohto zdroja sú športovci pripravení akceptovať stanovisko Medzinárodného olympijského výboru napriek negatívnej reakcii britských orgánov.

 

7:40 – Pápež František povedal, že je otvorený stretnutiam s prezidentmi Ukrajiny a Ruska s cieľom vyriešiť konflikt.

“Som otvorený stretnutiam s prezidentmi Ukrajiny aj Ruska. Do Kyjeva som nešiel, pretože v tom čase nebola možnosť ísť,” citoval pápeža denník Corriere della Sera.

Povedal tiež, že sa chystá navštíviť Moskvu a stretnúť sa s Putinom, pričom ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov prisľúbil, že takúto možnosť zváži, ale cesta sa nikdy neuskutočnila.

vojnová situácia
Vojnová situácia

7:32 – 5. februára. Hlavné z ruského pohľadu:

– Ruské ministerstvo obrany informovalo, že Kyjev pripravuje provokáciu v Kramatorsku s cieľom obviniť Rusko z “vojnových zločinov”. Na tento účel mesto plánuje vyhodiť do vzduchu narkologické a onkologické ambulancie, ako aj prvú mestskú nemocnicu, ktorej personál už bol evakuovaný.

– Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že ukrajinské jednotky utrpeli za deň najmenej 400 obetí na juhu Donecka, v Záporožskej, Doneckej, Kupjanskej a Krasnolimanskej oblasti.

– Armáda EÚ vyslaná na Ukrajinu dávno pred rokom 2022 – v podobe inštruktorov, špeciálnych služieb a žoldnierov, uviedla hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová

– Bývalý izraelský premiér Bennett, ktorý na začiatku špeciálnej operácie pôsobil ako sprostredkovateľ medzi Ruskom a Ukrajinou, uviedol, že západné krajiny prerušili rokovania, pričom bolo pripravených najmenej 17 návrhov dohody medzi stranami.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:05

Americký denník The Wall Street Journal (WSJ) vyzval na vyhostenie ruského veľvyslanca zo Spojených štátov. Ide o reakciu na zadržanie jeho reportéra v Rusku pre obvinenia zo špionáže

20:00

Na severe Španielska horelo v piatok viac ako sto požiarov, ktoré boli založené úmyselne. Oznámili to miestne úrady. Lesný požiar, ktorý vyše týždňa sužuje východ krajiny, sa už podarilo dostať pod kontrolou.

19:47

Rakúske ľadovce ustupujú rekordne rýchlo, vyplýva z údajov, ktoré v piatok zverejnil Rakúsky alpský spolok (ÖAV).

19:26

Niekoľko ľudí utrpelo v piatok zranenia pri dvoch rôznych železničných incidentoch. Vlaky sa vykoľajili na severozápade Švajčiarska, severne od hlavného mesta Bern.

19:21

Šesť ľudí z dvoch rodín našli mŕtvych v močiari na Rieke sv. Vavrinca pri kanadsko-americkej hranici. Pokúšali sa ilegálne prejsť na územie USA, informovala v piatok polícia.

19:17

Francúzsky prezident Emmanuel Macron chce budúci týždeň varovať čínskeho lídra Si Ťin-pchinga, že akékoľvek rozhodnutie Pekingu poskytnúť Rusku vojenskú pomoc do bojov na Ukrajine by bolo katastrofálne. V piatok to oznámil Elyzejský palác.

19:16

Krajiny východného krídla NATO združené v tzv. Bukureštskej deviatke (B9) vyzvali v piatok na zvýšenie prítomnosti americkej armády v regióne.

19:13

Piráti uniesli šiestich členov posádky z dánskeho ropného tankera pri západnom pobreží Afriky. V piatok to oznámili francúzske námorné sily.

18:35

Štyria uchádzači o turecký prezidentský úrad, vrátane súčasného prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, sú oprávnení kandidovať v prezidentských a parlamentných voľbách 14. mája. Rozhodol o tom volebný úrad.

17:59

Poľský prezident Andrzej Duda v piatok podpísal výnos, ktorý určuje smerovania vývoja poľských ozbrojených síl v rokoch 2025 až 2039.

17:39

Americký prezident Joe Biden sa v piatok odmietol vyjadriť k obžalobe svojho predchodcu Donalda Trumpa. Tá súvisí s údajnou platbou pornoherečke Stormy Danielsovej za mlčanie o ich afére pred voľbami v roku 2016. Trump sa stal prvým exprezidentom USA, ktorý čelí obžalobe za trestné činy.

17:23

Britský kráľ Karol III. si v piatok uctil v nemeckom Hamburgu vyše 30.000 obetí bombardovania mesta Spojencami počas druhej svetovej vojny.

Karol s manželkou Kamilou položili veniec ku kostolu svätého Mikuláša, ktorý je v súčasnosti pamätníkom. Vypočul si tiež, ako hamburská evanjelická biskupka Kirsten Fehrsová číta litánie venované zničeniu anglického mesta Coventry nemeckým bombardovaním v roku 1940.

16:54

Estónske ministerstvo zahraničných vecí v piatok oznámilo, že Moskva vyhostí z Ruska jeho diplomata. Ide o odvetnú reakciu na rovnaký krok Tallinnu, ktorý nedávno vyhostil ruského diplomata.

16:05

Pápeža Františka podľa očakávania v sobotu prepusteia z nemocnice Gemelli v Ríme, kde sa lieči na zápal priedušiek (bronchitídu). Jeho uzdravovanie pokračuje “normálnym” spôsobom, dokonca jedol spolu s personálom a ochrankou na večeru pizzu. Bude tiež prítomný aj na omši na Kvetnú nedeľu na vatikánskom Námestí svätého Petra.

16:03

Prezident USA Joe Biden v piatok vyzval Rusko na prepustenie novinára amerického denníka The Wall Street Journal (WSJ). Súd ho poslal vo štvrtok do väzby pre podozrenie zo špionáže.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

ÚKPD: Až 93 percent detí si myslí, že deti ohrozujú psychické problémy

0 icon

Bratislava 31. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)   Až 93 percent detí si myslí, že deti ohrozujú psychické problémy. Upozornil na to detský komisár Jozef Mikloško, vychádzajúc z výsledkov jesenného výskumu Úradu komisára pre deti (ÚKPD). Práve duševné zdravie detí a mládeže, ktoré je podľa komisára akútnym problémom, bolo ústrednou témou…

Zástupcovia krajín, vrátane Slovenska, sa obrátili na Leyenovú. Taraba: Hoax sa opäť stáva pravdou

0 icon

Bratislava 31. marca 2023 (HSP/Reuters/Foto:Pixabay)   EÚ môže opätovne zaviesť dovozné clá na ukrajinské obilie. Informovala o tom agentúra Reuters Uvádza sa, že premiéri Poľska, Maďarska, Rumunska, Bulharska a Slovenska v liste predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej uviedli, že rozsah zvýšenia cien výrobkov vrátane olejnín, vajec, hydiny a…

Čína bude meniť pravidlá hry. Európski lídri začínajú konať

0 icon

Bratislava 31. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Dmitry Astakhov, Sputnik, Government)   Čína je jednou z mála krajín, ktoré môžu zmeniť pravidlá hry vo vojne na Ukrajine Novinárom to pred návštevou Emmanuela Macrona v Číne povedal zdroj z kancelárie francúzskeho prezidenta, uviedla CNN. "Je zrejmé, že Čína je jednou z mála krajín na…

Nové informácie v kauze Donalda Trumpa

0 icon

Bratislava 31. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)   Donald Trump sa budúci týždeň zúčastní na súdnom procese v štáte New York v súvislosti s platbami bývalej pornoherečke Stormy Daniels, za ktoré mu hrozí väzenie V televízii ABC to prezradil jeden z Trumpových právnikov Joe Tacopina. Podľa právnika bývalý prezident USA osobne…

Naživo: Matovič medzi ľuďmi opäť bez ochranky. Na začiatku ho vypískali

0 icon

Poltár 31. marca 2023 (HSP/Foto:Screenshot)   Igor Matovič (OĽaNO) sa po fiasku dočasne poverených ministrov Káčera a Naďa v Michalovciach rozhodol ísť bez ochranky medzi ľudí. Tentokrát sa vybral do Poltára, kde ho od časti publika čakalo podobné privítanie ako ministrov - vypískali ho Správu aktualizujeme

Prezidentka pripúšťa vymenovanie úradníckej vlády. Matovič: Nájdite si normálnu výhovorku!

0 icon

Trebišov 31. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Aktualizované 31. marca 2023 o 15:04 Ak by sa potvrdilo, že dočasne poverený minister vnútra Roman Mikulec porušil zákon a neoprávnene manipuloval s utajovanými skutočnosťami zo zahraničia, jednou z možností by bolo aj vymenovanie úradníckej vlády. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá sa…

Povedať svoj názor je dnes nebezpečné. Svoboda skončil na významnom poste a dostal pokarhanie

0 icon

Praha 31. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Bývalý český reprezentant v modernom päťboji David Svoboda skončil v komisii športovcov Českého olympijského výboru (ČOV). Pavel Benc, riaditeľ Armádneho športového centra Dukla, mu zároveň udelil pokarhanie za jeho vyjadrenia k vojne na Ukrajine a k návratu ruských a bieloruských športovcov do medzinárodných súťaží…

Medvedev: V Európe sa objavil nový bláznivý nápad. Čo na to poviete?

0 icon

Bratislava 31. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Ekaterina Shtukina/Sputnik)   Bývalý ruský prezident a terajší podpredseda ruskej Rady bezpečnosti Dmitrij Medvedev na sociálnej sieti Telegram zverejnil komentár s názvom: V Európe sa objavil nový bláznivý nápad vyslať na Ukrajinu "mierové sily" pod záštitou NATO. Čo na to poviete? Medvedev pripomína, že krajiny Aliancie…

Slovensko v hľadáčiku ruskej Federálnej služby

0 icon

Bratislava 31. marca 2023 (HSP/Foto:TASR-Branislav Račko)   Podľa Federálnej služby pre vojensko-technickú spoluprácu (FSMTC) Slovensko svojím transferom ruských stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu hrubo porušuje medzinárodné záväzky "V komentári k publikácii slovenského ministerstva obrany o presune prvej várky lietadiel MiG-29 na Ukrajinu ruská FSMTC uviedla, že Slovensko hrubo porušuje medzinárodné záväzky…

Majerský: Eurofondy už nezachránia ani voľby, plán obnovy možno áno

0 icon

Bratislava 31. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Nová vláda, ktorá nastúpi po jesenných parlamentných voľbách, už nebude mať šancu zachrániť miliardy eur, ktoré Slovensko nedočerpá z eurofondov. Stále sa však ešte bude dať niečo robiť s čerpaním plánu obnovy. V TASR TV to povedal predseda KDH Milan Majerský Podľa KDH…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Miroslav Urban

Slepota mainstreamu so štekajúcimi ratlíkmi

0icon

V našich mainstreamových médiách si čoraz viac všímam veľmi často prezentované názory nevýznamných politikov z pobaltia, dôležité je aby boli extrémne protiruský a hneď sú na titulke (napríklad rozhovor s estónskym prezidentom v SME), podobne je to i na slovenskej politickej scéne (rozhovor s nezaradeným progresívnym poslancom - 25 mikrofónov…

Milan Náhlik

Facka

0icon

Tak ako smrdí zdochlina, ktorú je cítiť až na sto honov,  tak isto dnes smrdel návrh Igora Matoviča o znížení platov poslancov, ktorý nekompromisne parlament odmietol. Za normálnych okolností, keby pán Matovič prišiel s takýmto návrhom na začiatku svojho vládneho obdobia, kedy silou parného valca na čele s ním ako pre

Peter Poláček

Odhaľovanie Utajovaného Poznania 2: život a smrť.

0icon

Ak by som mal jednou vetou charakterizovať o čom je moja trilóg

Juraj Tušš

Informačné škatuľky, alebo prečo starého psa novým kúskom nenaučíš

0icon

Aby sme chápali súčasnej napätej situácií vo svete, nebezpečným udalostiam v našom okolí, aby sme rozumeli manipulačným techni

Erik Majercak

Vojnoštváči Čaputová, Naď, mainstream a iní klamú mladšiu generáciu, že Rusko je náš nepriateľ

0icon

Vojnoštváči v demisii, rezidentka, korporátne zahraničím vlastnené médiá propagujú, že Rusko je náš nepriateľ, musíme proti nemu bojovať podporou Ukrajiny a najlepšie je ho zničiť, či dať také podmienky vzťahov, aby „navždy skončilo“. Dodávajú zbrane a oni samotní zo Slovenska robia nepriateľa Ruska. Potom, keď všetko zbabrú

Armádny Magazín

Budúcich pilotov čínskeho námorníctva začínajú selektovať od štrnástich rokov

0 icon

Čína, 31. marec 2023(AM) –Námorníctvo Čínskej ľudovej oslobodzovacej armády začalo s výberom absolventov stredných škôl v 14 provinčných regiónoch, aby sa zúčastnili na programe pre tínedžerov. Podľa údajov Náborovej služby kadetov námorného letectva sa na ňom zúčastnilo asi 4 500 záujemcov. Program bol schválený čínskym námorníctvom a ministerstvom školstva a bol…

Anglosasi v konfrontácii s Čínou premenili Austráliu na nepotopiteľnú lietadlovú loď

0 icon

USA, 31. marec 2023(AM) – Austrália sa stala jedným z desiatich najväčších dovozcov zbraní na svete. V polovici marca Biely dom v rámci vojenskej aliancie AUKUS súhlasil s nákupom 220 rakiet Tomahawk pre Austráliu. A takisto v rámci AUKUS, tohto "anglosaského NATO", Austrália nakúpi osem ponoriek s jadrovým pohonom v hodnote 268…

V „jadrovej misii“ s Bieloruskom si Rusko nechalo to najdôležitejšie v zálohe

0 icon

Rusko, 31. marec 2023 (AM) – Senzačný výrok Vladimíra Putina o jadrovej spolupráci medzi Ruskom a Bieloruskom mnohí vnímali ako priamy rozkaz na rozmiestnenie ruských atómových hlavíc v zahraničí. V slovách ruského lídra je však množstvo veľmi jemných detailov. Niektoré nuansy naznačujú, že Rusko nechalo posledný krok na tejto ceste v…

Vážna láskavosť pre Peking zo strany Moskvy

0 icon

Irak, 31. marec 2023(AM) – Zelenský nevie, čo má ešte robiť, aby sa mohol porozprávať s čínskou hlavou štátu Si Ťin-pchingom. Sedí pri telefóne, čaká, píše listy... Vyhlásil, že je pripravený prijať súdruha Si v Kyjeve. V odpovedi však bolo ticho. "Sme pripravení ho tu prijať," povedal ukrajinský líder v rozhovore…

Andrej Fursov: Vedieť, kde je tvoje miesto!" Ruský systém a tajné "náboženstvo" Západu

0 icon

Rusko, 31. marec 2023 (AM) – Je potrebné povedať, že európska civilizácia vo všeobecnosti patrí vo svojej spoločenskej podstate k najmaterialistickejším. Jej historickým subjektom je v podstate naturallborealistický duch - naturallborealistický nie v zmysle ničenia prírody, ale v zmysle jej podmaňovania, pretvárania a transformácie na umelú, historicky vytvorenú su

TopDesať

Ako by si sa zachoval v tejto modelovej situácii? Výsledok môže o tebe veľa prezradiť

0 icon

Vieš, ako by si sa zachoval v tejto modelovej situácii? Výsledok môže o tebe veľa prezradiť! V živote je veľa vecí, ktoré o tebe môžu veľa prezradiť, napríklad každodenné zvyky a reč tela. Dokonca aj výber smartfónu môže odhaliť aspekty tvojej osobnosti! Zvykli sme si na myšlienku, že existujú 2…

10 hlúpych každodenných vecí, pri ktorých sa pozastavuje zdravý rozum. Robíš ich aj ty?

0 icon

Zdravý rozum je niečo, čím sa nemôže pýšiť ktorýkoľvek človek. V každej skupine existuje jedna osoba, ktorá robí tak hlúpe veci, že nad nimi ostáva iným rozum stáť. Kýchnutie si bez zakrytia úst dlaňou, zaberanie dvoch miest v prostriedkoch MHD, ... Tu je desať jednoduchých príkladov vecí, ktoré mnohí z nás robia…

7 divov starovekého sveta: Ako vyzerali v čase svojej najväčšej slávy?

0 icon

Čo spravíš ako prvé pri plánovaní výletu? Šup na TripAdvisor alebo jednu z tisíciek ďalších webových stránok, ktoré radia, čo si určite nenechať ujsť v tej-ktorej destinácii. Pred érou internetu museli ľudia objavovať pamiatky priamo na mieste. Turisti minulosti sa museli obracať na odborné rady. A tak nejako vznikol zoznam 7 divov starovekého sveta. Zoznam…

Trápi ťa chrápanie? Skoncuj s ním vďaka týmto trikom

0 icon

Možno to robíš a ani o tom nevieš. Chrápanie trápi mnoho ľudí po celom svete. Niektorých dokonca až tak veľmi, že podstupujú rôzne operácie. My ti dnes ukážeme zopár trikov, ktoré ti možno dokážu pomôcť - prípadne tvojim blízkym. Aj keď si možno neuvedomuješ, že to robíš, chrápanie môže pokaziť…

Keď sa architekti a projektanti ukážu v tom najhoršom svetle

0 icon

V dnešnom článku uvidíš naozajstné "zaujímavosti", ktoré sú nepeknou vizitkou architektov a projektantov. Títo architekti a projektanti sa ukázali v tom najhoršom svetle. Áno viem, podobných článkov sme tu už mali fúru. Tento je aj tak troška odlišný. Architekti, projektanti alebo proste obyčajní ľudia spravia sem tam chyby. Je to normálne,…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali