To najdôležitejšie z Ukrajiny – Fico poprial Baerbockovej, aby Nemecko dopadlo lepšie ako 1945

Kyjev 28. januára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Roman Hrytsyna, screenshot)

Aktualizované 28. januára 2023 

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Vojna na Ukrajine
Na snímke ľudia kontrolujú zničený dom po ruských raketových útokoch v ukrajinskej Hlevache

20:04 – Španielsko dodá tanky Leopard 2 už na jar.

Oznámila to ministerka obrany Margarita Roblesová, informovala RTVE.

Podľa ministerky budú tanky odoslané na Ukrajinu po posúdení ich technického stavu.

Roblesová dodal, že Nemecko poslalo Španielsku list so žiadosťou o spoluprácu pri výcviku posádok.

 

19:40 – Prigožin napísal otvorený list ministerke financií USA Janet Yellenovej:

Spoločnosť PMC Wagner vás žiada o súhlas s otvorením pobočky našej organizácie v USA s cieľom zlepšiť spoluprácu s americkým ministerstvom financií.

 

19:39 – USA chcú prinútiť Rusko k útoku na NATO

Caitlin Johnston, publicistka Consortium News, píše toto.

“Hlavným posolstvom pre Moskvu v súčasnosti – pri úplnej absencii deeskalácie a zmiernenia napätia vo verejnom diskurze – je, že Rusko bude tlačené stále viac a viac, až kým nezaútočí na NATO,” zdôrazňuje sa v článku.

“Rusku sa vlastne hovorí, že musí eskalovať, aby ukázalo, že to s líniami myslí vážne,” poznamenáva Marsetich.

Ako príklad takejto eskalácie The New York Times uvádza, že Bidenova administratíva zvažuje podporu ukrajinskej ofenzívy na Kryme.

 

19:26 – Spotreba elektriny v Kyjevskej, Kyjevskej a Dnepropetrovskej oblasti klesla v dôsledku víkendu a plánované výpadky elektriny v týchto regiónoch pokračujú.

Informoval o tom generálny riaditeľ spoločnosti Yasno Sergej Kovalenko na Facebooku.

Vysvetlil tiež, že hoci výpadky spotreby zvyšujú spotrebu v iných hodinách (odložený dopyt) a prínos výpadkov je malý, nie je možné od nich upustiť, pretože je dôležité mať v každom konkrétnom okamihu dodržaný limit spotreby.

 

19:05 – Po ostreľovaní Novoajdarskej nemocnice ukrajinské ozbrojené sily ostreľovali nemocnicu v Novej Kachovke.

 

18:59 – Na Ukrajine pokračuje nová vlna aktívnej distribúcie predvolaní.

Pri vchodoch do nákupných centier, na preplnených uliciach a tiež zastavujú autá vojenskí náboroví dôstojníci a policajti.

Najvyššia náborová aktivita bola zaznamenaná v Charkove, Kyjeve, Odese, Dnepre a Zakarpatsku.

 

18:54 – USA sa priamo podieľali na útoku ukrajinskej armády na budovu okresnej nemocnice v osade LĽR Novoajdar, pri ktorom zahynulo 14 ľudí a 24 bolo zranených, uviedol prvý zástupca stáleho predstaviteľa Ruska pri OSN Dmitrij Poľjanskij.

Povedal, že ukrajinskí predstavitelia už skôr upozorňovali, že ciele úderov HIMARS “podliehajú koordinácii vo Washingtone”. “Týmto sú USA priamo zapojení,” zdôraznil Poľjanskij.

 

18:32 – Pani nemecká ministerka zahraničných vecí, keď ste už otvorene priznali, že Nemecko a Západ sú vo vojne proti Rusku, tak Vám držím palce, aby ste nedopadli ako v roku 1945.


18:25 – Hlavný bod dnešného večerného brífingu generálneho štábu:

Za 24 hodín, ktoré ešte neuplynuli, Rusi zasiahli Kosťantynovku raketou a uskutočnili 15 ostreľovacích útokov z MLRS v rôznych častiach frontu.

Nepriateľská ofenzíva pokračuje na smeroch Bachmut a Avdejevka, zatiaľ čo smer Novopavlivka sa otáča. V ostatných smeroch sa nepriateľ bráni.

Jedna ruská motostrelecká divízia cvičí na bieloruskom cvičisku.

Generálny štáb naďalej označuje Kleščejevku za jeden z bodov ostreľovaných nepriateľom (napriek tomu, že Rusi ju už niekoľko dní označujú za svoju).

Letecké a raketové sily spolu uskutočnili 11 úderov na koncentrácie ruských vojsk.

18:23 – Národná polícia zhrnula predbežné výsledky ranného zásahu v Kosťantynovke.

“K príletu došlo okolo 9.15 h v obytnej časti centra mesta, zasiahla ho raketa S-300. Zabití boli traja ľudia (muži vo veku 33 a 36 rokov a 70-ročná žena presídlená z Bachmutu), počet zranených je stanovený a rastie.

Poškodené boli štyri bytové domy, hotel, garáže a sedem civilných áut.

Národná polícia zhrnula predbežné výsledky ranného zásahu v Kosťantynovke
Národná polícia zhrnula predbežné výsledky ranného zásahu v Kosťantynovke

18:21 – Švédsky minister zahraničných vecí Tobias Bilström povedal, že jeho krajina pozastavila proces členstva v NATO. Tieto slová odzneli po stretnutí s veľvyslancami 25 moslimských krajín v Štokholme.

Uviedol, že proces bol pozastavený z dôvodu “vzniknutej situácie”, ktorú nazval zhoršením situácie medzi Švédskom a Tureckom v súvislosti s nedávnymi protestmi v Štokholme.

“Udalosti posledných týždňov tento proces dočasne pozastavili, ale dôležité je, že bez podmienok memoranda by Švédsko svoju úlohu nesplnilo. Vláda preto teraz investuje energiu a čas, aby zabezpečila, že v tomto procese pokročíme,” citoval Bilströma denník Expressen.

Stále však vyjadril nádej, že plné členstvo Švédska v aliancii bude schválené na júlovom samite NATO v litovskom hlavnom meste Vilnius.

 

18:19 – Britské ministerstvo obrany sa podľa denníka The Sun obáva, že tanky Challenger sa dostanú do rúk ruskej armády.

Britská armáda sa obáva, že ruskí špecialisti získajú prístup k vzorkám kompozitného panciera britskej výroby, ktorý sa používa v konštrukcii Challengera 2 a ktorého presné zloženie zostáva utajené.

Podľa partnera publikácie sa ruské sily budú snažiť zasiahnuť a zmocniť jedného z tankov Challenger 2, aby ho mohli odborníci podrobne preskúmať. Z tohto dôvodu v súčasnosti britskí vojenskí predstavitelia diskutujú so svojimi ukrajinskými kolegami o postupe evakuácie techniky, ktorú Londýn odovzdal z bojiska v kritických situáciách.

 

18:04 – Čínsky olympijský výbor podporil myšlienku účasti Rusov a Bielorusov na Ázijských hrách.

Peking tiež podporuje iniciatívu MOV, aby sa Rusi mohli zúčastňovať na všetkých ostatných súťažiach.

“Športovci z celého sveta by mali mať rovnaké práva. Rozhodnutie o ich účasti by sa malo prijať na základe ich športových výkonov a bez zasahovania politických a vojenských faktorov,” uvádza sa vo vyhlásení Národného olympijského výboru Čínskej ľudovej republiky.

 

16:40 – NATO je pripravené na priamu vojenskú konfrontáciu s Ruskom, ale na to sa musí aliancia prezbrojiť. Uviedol to šéf vojenského výboru Aliancie admirál Rob Bauer v rozhlase portugalskej spoločnosti RTP.

Uviedol, že v poslednom čase malo NATO iniciatívu vyslať svojich vojakov do Afganistanu alebo Iraku.

Teraz však Rusko “prichádza k nám bez pozvania”.

Zároveň neverí v možnosť jadrovej vojny a vysvetľuje: “Myslím si, že Vladimir Putin nie je blázon, a to je dobrá správa. Má predstavy, ktoré nie sú v súlade s našimi predstavami. Ale nie je blázon. A preto je to stále rozumný človek.”

 

16:38 – Arestovyč kritizoval zákaz používania ruského jazyka v priestoroch Kyjevsko-mohyljanskej akadémie.

“V zásade som horlivým zástancom akademickej slobody univerzít. Jedinou otázkou je, čo robiť, keď táto sloboda porušuje Ústavu Ukrajiny, konkrétne článok 10 a tucet normatívnych aktov medzinárodného práva, vrátane zákonov EÚ, o ktoré sa tak veľmi snažíme. Nebudem hovoriť nič o etike, táto univerzitná disciplína Mohyljanku nezaujíma. Mimochodom, prečo nie je v Mohyljanke zakázané používať burjatský jazyk? Možno kvôli istému pocitu príbuznosti s jeho používateľmi? Je ťažké vysvetliť tento budhistický postoj k právu iným,” napísal Arestovič na svojom kanáli Telegram.

 

16:28 – Poradca vedúceho ukrajinskej prezidentskej kancelárie Mychajlo Podoljak reagoval na vyhlásenie zástupcu šéfa ruskej bezpečnostnej rady Dmitrija Medvedeva o tretej svetovej vojne.

Medvedev sa oboril na talianskeho ministra obrany Guida Crozetta, ktorý povedal, že dodávky vojenskej techniky na Ukrajinu sú nevyhnutné, aby sa zabránilo tretej svetovej vojne. “V európskych mocenských štruktúrach nie sú hlupáci. Niektorí ministri obrany Talianska označili dodávku obrnených vozidiel a ďalších zbraní na Ukrajinu za prevenciu tretej svetovej vojny. Zriedkavý podivín na slovo “m”,” píše Medvedev.

“Ak sa začne tretia svetová vojna, nebude sa, žiaľ, viesť na tankoch alebo dokonca na stíhačkách.” povedal Medvedev.

Podoljak v reakcii pripomenul, že Medvedevovo rodné mesto Petrohrad postavili talianski architekti. Ak by to bolo inak, ruská osobnosť by nemala najmenšiu šancu stať sa svojho času prezidentom Ruska. “Na druhej strane prítomnosť Medvedeva s jeho drzým provokatérskym správaním definitívne ubezpečuje Európu o zbytočnosti akýchkoľvek rokovaní s Ruskom,” píše Podoljak.

situácia na vojne
Situácia na vojne

16:25 – Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že ukrajinské ozbrojené sily zasiahli nemocnicu v Novodare v Luhanskej oblasti.

Pri útoku údajne zahynulo 14 a zranených bolo 24 pacientov nemocnice a zdravotníckeho personálu.

Šéf luhanskej OVA Serhij Gajdaj potvrdil útok na nemocnicu a uviedol, že v nej boli ruskí vojaci.

Rusi tvrdia, že v nemocnici boli ošetrení vojaci aj civilisti.

 

16:23 – Fínsky minister zahraničných vecí naznačil zapojenie Ruska do narušenia vstupu Švédska do NATO

Minulý týždeň krajne pravicový aktivista s dánskym a švédskym občianstvom Rasmus Paludan spálil v centre Štokholmu posvätnú knihu islamu. To podnietilo tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, aby vylúčil podporu členstva Švédska v NATO.

Podľa Haavista sa Paludanove potenciálne väzby na Rusko “vyšetrovali a v jeho okolí sa našli určité väzby”.

 

15:35 – “Zasiahneme Krym, oslobodíme našu rodnú zem”. Zelenského úrad požaduje, aby im Západ dal rakety, ktoré im umožnia denne bombardovať Krym.

Ukrajina urýchlene rokuje so západnými krajinami o presune lietadiel a rakiet dlhého doletu do Kyjeva. Vyhlásil to poradca vedúceho ukrajinskej prezidentskej kancelárie Mychajlo Podoljak.

Podoljak sa domnieva, že ukrajinské úrady by namiesto vyjadrovania nespokojnosti mali “denne jasne hovoriť” o potrebe poskytnutia týchto typov zbraní.

situácia na vojne
Situácia na vojne

15:30 – Za používanie ruského jazyka na Kyjevsko-mohyľanskej akadémii nebudú žiadne sankcie a nikto nebude špeciálne kontrolovať jazyk komunikácie medzi študentmi a učiteľmi.

Uviedol to prezident akadémie Sergej Kvit, keď v rozhovore pre BBC komentoval rozhodnutie zakázať používanie ruštiny v priestoroch akadémie, a to aj v súkromných rozhovoroch.

“Cieľom nie je trestať, ale zmeniť našu vnútornú firemnú kultúru. Nikto nebude odpočúvať študentov, ale vnútorná verejná mienka bude taká, že bude podporovať, aby sa Mohylianka stala plne ukrajinskou univerzitou,” povedal prezident NaUKMA.

Pripomeňme, že rozhodnutie o zákaze používania ruského jazyka na akadémii už skôr viacerí komentátori označili za protiústavné.

 

15:27 – Ukrajinská protivzdušná obrana nemôže bojovať proti ruským balistickým raketám dostupnými prostriedkami – prinajmenšom do príchodu systémov Patriot a SAMP/T. Preto ruské balistické rakety treba zničiť pri štarte, povedal v teletóne hovorca vzdušných síl AFU Jurij Ignat.

Ukrajina v každom prípade potrebuje stíhačky a útočné drony, ktoré dokážu zlikvidovať odpaľovacie zariadenia rakiet na veľkú vzdialenosť. “Je lepšie mať “dlhú ruku”, aby sme dosiahli nepriateľské pozície a priamo na mieste zničili zariadenia, ktoré odpaľujú rakety,” povedal Ignat. Pripomenul, že sa to už robí na východnej Ukrajine, kde sa používajú protiradarové strely HARM prispôsobené pre ukrajinské stíhačky – ale len na krátku vzdialenosť.

 

15:22 – Príbeh s ponukou od majiteľa PMC Wagner Prigožina pre Strelkova-Girkina, aby išiel bojovať v rámci PMC do Donbasu, sa dnes skončil Girkinovým odmietnutím.

Tomu predchádzalo Prigožinovo vyhlásenie, v ktorom opísal Girkinove vyhliadky v PMC, sprevádzané prúdom urážok a nadávok na adresu Girkina.

“Som si istý, že Strelkov sa bude správať ako úplný posera. Velitelia, rozhorčení na neho, mu povedia: “U@bok, prečo si sem prišiel, ty zasraná mrcha? Prečo si sa vzdal Slavjanska, ty mrcha? Koľko peňazí vám za to Achmetov zaplatil?”. Tento muž nie je známy svojou statočnosťou, odvahou a spoľahlivosťou. Ak sa pokúsi utiecť, naštijeme mu do tváre,” povedal Prigožin.

Girkin na to napísal odpoveď, že po takomto prúde “lží a urážok” o jeho účasti vo “Wagnerovej” PMC nemôže byť ani reči.

Pripomeňme, že Girkin predtým ostro kritizoval Prigožina za veľké straty “Wagnerovcov” v bojoch o Bachmut a Soledar, ako aj za praktiky mimosúdnych popráv, ktoré sa používajú v PMC “Wagner”. Samotného Prigožina Girkin označil za “človeka s minulosťou zločinca a sluhu” a vyzval, aby ho nevpúšťali do verejného priestoru Ruskej federácie.

 

14:13 – Najdôležitejšie informácie z brífingu ruského ministerstva obrany:

– Ruské ozbrojené sily porazili tri brigády AFU v Doneckom smere leteckými údermi a delostreleckou paľbou

– Ruské ozbrojené sily zničili za posledných 24 hodín viac ako 30 ukrajinských vojakov v doneckom smere a obsadili výhodnejšie línie a pozície

– Ukrajinské samohybné vozidlo Gvozdika a americká húfnica M-777 zničené jednotkami Ruskej federácie na Kupjanskom smere

– Ruské jednotky zničili viac ako 50 príslušníkov Ozbrojených síl Ukrajiny na Krasnolimskom smere

– Ruské ozbrojené sily zničili na Donbase, v Charkove a Záporožskej oblasti viac ako deväť dronov AFU za deň

– Ruské jednotky pokračovali v úspešnej ofenzíve na južnom doneckom a záporožskom smere, kde nepriateľ stratil až 70 mužov

– Zničené dva sklady munície a obrnenej techniky AFU v DĽR a Záporožskej oblasti

– Ruské letectvo zostrelilo ukrajinský vojenský MiG-29 nad Doneckou ľudovou republikou

– Ruské ozbrojené sily zasiahli 86 jednotiek AFU v palebných postaveniach.

 

14:05 – Prechod od sovietskych tankov k moderným tankom je porovnateľný s rozdielom medzi autom z 50. rokov a moderným Porsche. Takúto analógiu uviedli inštruktori AFU pre Financial Times.

Ukrajinská armáda bude vo februári čeliť drastickému zvýšeniu náročnosti výcviku v dôsledku výcviku v používaní nemeckých tankov Leopard 2, ktoré sa výrazne líšia od tankov zo sovietskej éry, na ktoré sú ukrajinské ozbrojené sily zvyknuté.

Americké tanky Abrams sa na Ukrajine ešte nejaký čas neobjavia, ich nasadenie potrvá najmenej niekoľko mesiacov, pripomína FT. Podľa Medzinárodného inštitútu pre strategické štúdie potrebuje posádka tanku najmenej päť až šesť týždňov základného výcviku.

Koncom januára pricestovali do Nemecka prví ukrajinskí vojaci, ktorí budú cvičiť na obrnenom transportéri Marder; čoskoro začnú cvičiť na cvičisku v Münsteri v Dolnom Sasku. A pre ukrajinských vojakov, ktorí budú cvičení na Leoparde, sa to podľa nemeckého ministra obrany Borisa Pistoriusa začne o niečo neskôr.

FT zároveň pripomína názor odborníkov, že tanky nebudú schopné radikálne zmeniť situáciu na fronte. To potvrdil aj ukrajinský prezident Zelenskyj.

 

14:01 – Takmer 60 % opýtaných Talianov nepodporuje posielanie tankov a iných zbraní do Kyjeva.

Obyvatelia Talianska sa obávajú najmä toho, že rozhodnutie Nemecka poslať do Kyjeva tanky Leopard a vo všeobecnosti neustále dodávky zbraní by mohli viesť k eskalácii konfliktu s možnosťou priameho zapojenia NATO. Len 33,9 % opýtaných podporuje posielanie zbraní.

Najmenej 68,5 % Talianov je proti vstupu NATO do konfliktu na Ukrajine, zatiaľ čo 16,2 % je za.

Podľa prieskumu každý tretí človek (32,5 %) verí, že v budúcnosti bude dosiahnutá dohoda o prímerí s Ruskom a že tieto riešenia budú Ukrajine nanútené. Približne 24,9 % sa domnieva, že vojenská pomoc Kyjevu sa bude postupne znižovať.

 

13:59 – USA naďalej rozširujú svoje špionážne možnosti prostredníctvom osobných komunikačných zariadení.

V rozhovore pre tlačovú agentúru TASS to povedal námestník ministra zahraničných vecí Ruskej federácie Oleg Syromolotov.

“Američania pokračujú v budovaní globálneho dohľadu v rozpore so svojimi vlastnými heslami o ochrane ľudských práv,” povedal námestník ministra.

“Americké spravodajské služby boli prichytené pri používaní špionážneho softvéru Pegasus a Graphite na nabúranie sa do osobných komunikačných zariadení a počítačov na celom svete.”

 

13:34 – V Doneckej ľudovej republike bolo zostrelené lietadlo MiG-29 ukrajinských vzdušných síl, uviedlo ruské ministerstvo obrany.

 

12:58 – Ugledar bude čoskoro úplne oslobodený. Novinárov o tom ubezpečil veliteľ 3. roty operačno-bojovej taktickej formácie “Kaskad” s volacím znakom Kacap.

 

12:50 – Medvedev: V európskych mocenských štruktúrach nie sú hlupáci.

Istý taliansky minister obrany označil dodávky obrnených vozidiel a iných zbraní Ukrajine za prevenciu tretej svetovej vojny. Zriedkavý “čudák” na “M”.

Susedia nadaného ministra zo zlého hmlistého kráľovstva s komplexom impéria išli ešte ďalej. Trvajú na tom, že všetky zbrane NATO by mali byť Kyjevu poskytnuté “hneď”. Aj stíhačky, stovky tankov a raketové systémy dlhého doletu. Akoby to bol jediný spôsob, ako zabrániť ruskej expanzii a opätovnej svetovej vojne.

Po prvé, obrana v Európe nikomu nepotrebnej Ukrajiny, nezachráni starý svet pred odvetou, ak sa niečo stane. Po druhé, ak tretia svetová vojna začne, nebude sa viesť, žiaľ, tankami alebo dokonca stíhačkami. Potom je už isté – všetko bude v troskách.

Čo však čakať od podnikateľa s nedokončeným vysokoškolským vzdelaním a jeho slabomyseľných susedov, ktorí sa v pandémii zhulákali priamo na svojich pracoviskách, sídliacich na Downing Street 10. Hoci duch W. Churchilla by bol s nástupcami spokojný.

 

12:45 – NYT: Západ sa pripravuje na zmenu taktiky na Ukrajine

Západné krajiny sa namiesto tankov plánujú zamerať na posielanie obrnených vozidiel a delostreleckých zbraní na Ukrajinu. Povedal to expert na Rusko a politický analytik Michael Coffman pre americký denník The New York Times.

“Najdôležitejšími časťami balíka sú obrnené bojové vozidlá, delostrelectvo a vysoko presná munícia. Malý počet sľúbených tankov je najmenej významnou časťou budúcich dodávok,” povedal Kofman.

 

12:40 – Pre Západ už neexistujú žiadne “červené čiary”

Profesor Národnej obrannej univerzity USA Petro Jelcov sa domnieva, že Západ je už pripravený dodať Ukrajine akýkoľvek druh smrtiacich zbraní.

“Myslím, že bude viac lietadiel a tankov,” ubezpečuje.

 

12:37 – Dodávky tankov sa budú počítať na týždne a nie na mesiace – Podolyak

Jeden z najbližších Zelenského poradcov Mychajlo Podoljak povedal, že Ukrajina dostane prvé tanky v priebehu niekoľkých týždňov.

“Logistika bude trvať nejaký čas, dúfam, a my to chápeme, že tento čas sa nebude merať na mesiace, ale na týždne,” povedal.

Podolyak to pripisuje skutočnosti, že “partneri jasne chápu, že všetko sa teraz musí urobiť veľmi rýchlo”.

 

12:35 – Škandál so 116. brigádou TRO z Poltavskej oblasti, ktorá bojuje pri Bachmute a Soledare, pokračuje.

Predtým jej bojovníci nahrali video s odvolaním sa na Zelenského a Zalužného, v ktorom tvrdili, že boli vyslaní do boja bez výcviku a náležitého vybavenia.

Dmytro Lunin, vedúci OVA v Poltave, prisľúbil, že sa bude situáciou zaoberať.

A teraz príbuzní bojovníkov brigády nahrali žiadosť adresovanú úradom. Tvrdia, že časť práporov brigády “bola porazená pri Soledare, utrpela ťažké straty, v zostave nezostal ani jeden dôstojník, nemajú dostatok zbraní a veliteľov. Žiadajú, aby sa bojovníci vrátili na miesto svojho trvalého nasadenia a aby im bola poskytnutá lekárska pomoc.

Na druhom videu je vidieť, ako príbuzní bojovníkov blokujú odchod policajného auta.

 

12:30 – Ukrajina urýchlene rokuje so západnými krajinami o presune lietadiel a rakiet dlhého doletu do Kyjeva.

Vyhlásil to poradca vedúceho ukrajinskej prezidentskej kancelárie Mychajlo Podoljak počas televízneho maratónu.

Podľa neho západní partneri chápu, že Kyjev potrebuje lietadlá a rakety. “Po prvé – rokovania už prebiehajú. Druhým dôvodom je zrýchlenie rokovaní. Po tretie, partneri tomu všetkému rozumejú. Myslím si, že v krátkom čase sa dostaneme k ďalším nástrojom, t. j. k letectvu a raketám dlhého doletu,” povedal Podoljak.

Hovoril aj o “definitívnom bode zlomu” v dodávkach západnej vojenskej pomoci Ukrajine: “Stále sa ozývajú obavy z eskalácie, ale všetci už pochopili, že k eskalácii nedôjde. Eskalácia je už v plnom prúde, už je tu veľká vojna a je potrebné dať všetko Ukrajine tu a teraz… Teraz nastane obdobie nasýtenia Ukrajiny všetkým, čo potrebuje, aby sa dostala do finále tejto vojny.”

 

12:28 – Poradca vedúceho ukrajinskej prezidentskej kancelárie Mychajlo Podoljak pokračoval v kritike MOV, ktorú začal Zelenskyj za rozhodnutie povoliť ruským a bieloruským športovcom účasť na olympijských hrách v roku 2024.

“MOV ponúka svetu propagandu násilia, masových vrážd a ničenia. Preto trvá na tom, aby ruskí športovci súťažili ako skutoční “vyslanci smrti”… Šport neexistuje mimo politiky – šport ju podporuje. Týmto spôsobom MOV podporuje nehumánnu politiku Ruska,” napísal Podoljak na Twitteri.

 

11:55 – Nemecký kancelár Olaf Scholz vo videopríhovore k národu prisľúbil Nemcom, že vojna sa nepriblíži k hraniciam Nemecka a že bude viesť “obozretnú politiku” v súvislosti s vojnou na Ukrajine.

“Viesť zodpovednú politiku v čase, keď sa vedľa nás odohráva taká strašná vojna,” takto Scholz formuloval svoju úlohu, píše Bild.

Podľa Scholza si Nemci želajú, aby sa vojna udržala na uzde a aby vláda a kancelár konali obozretne. “To vám sľubujem,” povedal kancelár.

Pripomeňme, že toto vyhlásenie prišlo po tom, ako sa Nemecko rozhodlo odovzdať svoje tanky Leopard Ukrajine. To vyvolalo kritiku zo strany opozície a obvinenia voči Scholzovi, že zatiahol SRN do vojny.

 

11:30 – Starosta Nikolajeva Alexander Senkevič nedal jednoznačnú odpoveď na otázku, či už je vhodný čas vrátiť do mesta. Túto otázku mu položili počas telemostu.

“Je to na mojom vlastnom uvážení. Napríklad moja rodina sa ešte nevrátila,” povedal Senkevič.

 

11:09 – Po úplnom zákaze ruštiny v múroch Kyjevsko-mohyľanskej akadémie (vrátane súkromnej komunikácie) sa na Facebooku rozprúdila diskusia.

Spor vznikol na základe príspevku člena dozornej rady univerzity Gennadija Zubka, ktorý o tom informoval.

Mnohí podporili rozhodnutie Mohylianky, ktorej sa poďakoval najmä známy jazykový aktivista Stanislav Litinskij. “Ďakujem!” – napísal.

Kyjevský vedec a bloger Semjon Jesilevskij sa zároveň domnieva, že zákaz súkromných rozhovorov v ruštine je porušením ústavy: “Používanie akéhokoľvek jazyka v súkromnej komunikácii je protiústavné a porušuje ľudské práva”.

Samostatne na svojej stránke na Facebooku naznačil, že univerzita možno čoskoro zruší Mendelejevovu tabuľku, ktorú zostavil ruský vedec.

O porušovaní ústavy hovorí aj študent Mohylanky Ivan Marinkevič.

“Ako študentka 4. ročníka Kyjevsko-mohyľanskej akadémie musím hovoriť ukrajinsky už aj v súkromí. Pokiaľ ide o komunikáciu medzi študentmi, žiadne vnútorné pravidlo by nemalo byť v rozpore s ústavou Ukrajiny. A toto rozhodnutie je v priamom rozpore s ústavou,” povedal.

“Som presvedčený, že vedenie, ktoré nerešpektuje najvyšší zákon štátu – by malo byť odvolané z úradu. Pred prijatím takýchto dokumentov si prečítajte ústavné práva občana,” píše obyvateľ Kyjeva Vlad Koval.

“Ale ak pôjde študent po chodbe, kopne do stoličky alebo do dverí a povie: “@eb svoju mať!”, bude okamžite vylúčený? Ako to bude fungovať v praxi?” – pýta sa novinár Dmitrij Rajevskij.

 

10:51 – Nemecký kancelár Olaf Scholz: Rusku sa nesmie podariť posunúť hranice silou.

Zároveň požiadal občanov, aby “dôverovali jemu a vláde” v súvislosti s rozhodnutím poslať na Ukrajinu bojové tanky Leopard 2.

 

10:37 – Taliansky minister obrany Guido Crozetto povedal, že ruské tanky v uliciach Kyjeva sú zárukou tretej svetovej vojny.

“Tretia svetová vojna by sa začala vo chvíli, keď by sa ruské tanky objavili v Kyjeve a na hraniciach Európy,” povedal na stretnutí so svojím francúzskym kolegom Sébastienom Lecornuom.

Povedal, že zabrániť postup týchto ruských bojových vozidiel je “jediný spôsob, ako zastaviť globálny konflikt”, uviedla agentúra RaiNews.

 

10:02 – Ukrajina chce od Západu 24 stíhačiek ako súčasť prvej fázy novej pomoci

Informoval o tom v sobotu denník El País s odvolaním sa na oficiálneho predstaviteľa velenia vzdušných síl (AFU) Jurija Ignata.

Uvádza sa, že Kyjev plánuje prijať stíhačky F-16. Ako sa uvádza v článku, dodávka takmer všetkých druhov zbraní zo strany západných krajín si vyžadovala zdĺhavé predbežné rokovania.

Snemovňa reprezentantov USA predtým schválila vyčlenenie finančných prostriedkov na výcvik ukrajinskej armády na lietanie s americkými lietadlami.

 

10:00 – Michail Michalčev, generálmajor FSB v zálohe, pripustil, že keď sa západné tanky Abrams a Leopard ocitnú na bojisku na Ukrajine, ruská armáda by ich mohla zabaviť a následne odovzdať technikom na preskúmanie.

“Má zmysel sa týchto tankov zmocniť, pretože v každom tanku je tajomstvo,” vysvetlil v rozhovore pre AIF.ru.

Podľa Michalčeva preto Američania nesmú podľa zákona posielať svoje najmodernejšie tanky do tretích krajín, pretože ich pancier obsahuje uránovú vložku. Zastarané modely prídu na Ukrajinu.

Poznamenal tiež, že tanky Challenger majú aj tajomstvo v pancieri Chobham.

 

9:57 – Americký analytik Daniel Davis uviedol, že USA nemajú žiadnu stratégiu postupu voči Ukrajine.

Publicista 19fortyfive upozornil Biely dom na to, že USA nemajú žiadne strategické plánovanie udalostí na Ukrajine.

“USA dodali Ukrajine tanky, a čo potom? Washington neplánuje nič nad rámec krátkodobých opatrení, čo situáciu pre USA a Európu len zhoršuje,” povedal Davis.

“Hlavným problémom je podľa Davisa nedostatok plánovanej stratégie pre udalosti na Ukrajine. Výsledkom bude buď neuvážené míňanie vojenských rezerv a finančných zdrojov, alebo, čo je ešte horšie, USA a západná Európa budú priamo vtiahnuté do ozbrojeného konfliktu, ktorý vôbec nepotrebujú,” napísal analytik.

 

9:55 – V priebehu týždňa ruská Rosgvardia zničila štyri pozorovacie stanovištia ukrajinských ozbrojených síl v Chersonskej a Záporožskej oblasti, ako aj prístav lodí na prechod na ľavý breh Dnepra.

Obyvatelia Chersonskej a Záporožskej oblasti upozornili ruskú gardu na skrýše ukryté v lesnom pásme a pozdĺž ciest.

“V dôsledku toho bolo objavených sedem skrýš, z ktorých boli zaistené samopaly, výbušniny, nálože do nábojov D-30, granáty F-1 a náboje rôznych kalibrov,” uviedla agentúra.

 

9:52 – Francúzsko a Taliansko sa dohodli na spoločnom transfere systémov protivzdušnej obrany SAMP-T na Ukrajinu, informoval denník La Stampa.

“Bolo prijaté politické rozhodnutie. Teraz sa objasňujú len technické detaily, pretože ide o zložitý systém,” uviedol francúzsky diplomatický zdroj.

Očakáva sa, že lídri oboch krajín toto rozhodnutie čoskoro oficiálne oznámia.

Denník Il Messaggero medzitým informoval, že taliansky a francúzsky minister obrany sa už dohodli na nákupe 700 protilietadlových rakiet Aster-30 pre tento systém a na presune časti z nich na Ukrajinu.

Takéto rakety majú dosah približne 100 kilometrov na zachytenie lietadiel a 25 kilometrov na zachytenie rakiet a môžu súčasne kontrolovať 130 rôznych cieľov a odpáliť až 10 rakiet.

SAMP-T je zároveň schopný zostreliť strely s plochou dráhou letu aj balistické rakety krátkeho doletu, s čím má Ukrajina v súčasnosti značné problémy.

 

9:30 – Deficit v energetickom systéme zostáva výrazný napriek miernemu poklesu spotreby charakteristickému pre víkend.

Informovala o tom spoločnosť Ukrenergo.

Dôvodom tohto deficitu sú škody na elektrárňach a vysokonapäťovej sieti, ktoré 26. januára spôsobili ruské raketové útoky a útoky dronov. Energetický systém sa zároveň stále spamätáva z predchádzajúcej série nepriateľských raketových útokov, ktoré poškodili energetické bloky elektrární. V dôsledku toho výroba energie v prevádzkovaných elektrárňach nemôže plne pokryť spotrebu.

Limity spotreby boli oznámené všetkým odberateľom počas dňa.

“Ukrenergo vysvetľuje, že po každom ďalšom útoku Rusov na energetickú infraštruktúru je obnova ťažšia a trvá dlhšie. Ukrajinský energetický systém už prežil 13 nepriateľských raketových útokov a 15 útokov bezpilotných lietadiel na energetické zariadenia. Okrem toho viac ako 10 GW hlavného inštalovaného výkonu ešte nie je k dispozícii ukrajinskej energetickej sústave a je pod kontrolou nepriateľa. Patrí sem najväčšia ukrajinská a európska jadrová elektráreň Záporožská JE, Záporožská TE, Luhanská TE, Uglegorská TE a Kachovská VE. Okrem toho sa na okupovanom juhu nachádza aj väčšina veterných a solárnych elektrární.

 

9:22 – Rakety dopadajú na Konstantinovku

 

9:21 – Francúzsko a Taliansko sa rozhodli spoločne nakúpiť približne 700 protilietadlových rakiet Aster-30, uviedol denník Il Messaggero.

Podľa mediálnych správ sa tieto rakety používajú na vybavenie systémov protivzdušnej obrany, ktoré krajiny plánujú poslať na Ukrajinu.

 

8:49 – Ukrajinský veľvyslanec vo Francúzsku Vadym Omelčenko uviedol, že Kyjev dostane od západných krajín celkovo 321 ťažkých tankov.

Hlavný veliteľ AFU Valerij Zalužnyj predtým povedal, že Kyjev potrebuje 300 tankov, 700 bojových vozidiel pechoty a 500 húfnic, aby “dosiahol líniu z 23. februára”.

 

8:45 – Na jednej z najväčších a najprestížnejších ukrajinských univerzít bol zavedený úplný zákaz ruského jazyka.

Takéto rozhodnutie bolo prijaté aj na Kyjevsko-mohyľanskej akadémii: všetci zamestnanci, študenti a učitelia majú odteraz zakázané hovoriť po rusky, a to aj medzi sebou. Zákaz je zapísaný v nových interných pravidlách akadémie a “týka sa úplne všetkých: učiteľov, študentov, administratívnych pracovníkov”.

Porušenie zákazu sa trestá vysokými pokutami a v niektorých prípadoch môže viesť k vylúčeniu z akadémie. Akadémia Mohyla bola založená v roku 1615 a je jednou z najstarších ukrajinských univerzít.

 

8:42 – Americkí kongresmani žiadajú Biely dom, aby vysvetlil dodávky tankov Abrams do Kyjeva

Štyria republikánski kongresmani požadujú, aby prezident USA Joe Biden a šéf Pentagónu Lloyd Austin vysvetlili plánované dodávky tankov Abrams na Ukrajinu. Podľa ich názoru ukrajinský konflikt dotujú daňoví poplatníci USA.

“Eskalácia tohto konfliktu pokračuje na úkor amerických daňových poplatníkov,” uviedol denník Daily Caller, ktorý má k dispozícii kópiu listu.

 

8:32 – Nová vlna leteckého poplachu na Ukrajine

Nová vlna leteckého poplachu na Ukrajine
Nová vlna leteckého poplachu na Ukrajine

8:30 – Meno nového riaditeľa NABU bude známe možno už o týždeň.

Oznámil to Volodymyr Zelenskyj počas príhovoru k študentom, profesorom a absolventom College of Europe v Natoline a Bruggách.

Prezident je presvedčený, že keď bude mať NABU nového šéfa, protikorupčné inštitúcie budú fungovať na 100 %.

“Máme rozvinutú protikorupčnú infraštruktúru. Aj na tejto ceste dosahujeme veľmi dobrý pokrok. Zostáva nám už len výberové konanie na šéfa Národného protikorupčného úradu. A o týždeň už budeme mať šéfa tohto orgánu,” povedal Zelenskyj.

 

8:23 – Rusko môže do 24. februára začať novú rozsiahlu ofenzívu v Doneckej a Luhanskej oblasti.

V rozhovore pre Rádio Svoboda to povedal tajomník Rady pre národnú bezpečnosť a obranu Oleksij Danilov.

“Teraz sa pripravujú na maximálnu aktiváciu s ohľadom na to, že sú to ľudia zo sovietskeho “sovka”. A veria, že ak je nejaké výročie, musia mať nejaké úspechy. Nie je žiadne tajomstvo, že sa pripravujú na novú vlnu útokov pred 24. februárom,” povedal.

Danilov zdôraznil, že ukrajinská strana má prehľad o tom, v ktorých oblastiach ruská armáda plánuje ofenzívu – predovšetkým ide o Donbas.

“V prvom rade majú ciele týkajúce sa Doneckej a Luhanskej oblasti, aby úplne dosiahli hranice,” povedal úradník.

Podľa neho Rusi testujú aj obranyschopnosť ukrajinských jednotiek v Záporoží.

“Už týždeň sa snažia pochopiť, čo sa deje v našom záporožskom smere z hľadiska obrany. Teraz dochádza k určitému hromadeniu vojsk,” vysvetlil tajomník NSDC.

tajomník Rady pre národnú bezpečnosť a obranu Oleksij Danilov
tajomník Rady pre národnú bezpečnosť a obranu Oleksij Danilov

8:15 – Zhrnutie Generálneho štábu AFU z rána 28. januára. Hlavné:

1. Počas dňa došlo k 10 raketovým útokom (najmä na infraštruktúru v Záporoží). Očakov bol ostreľovaný z MLRS, došlo k zraneniam a obetiam na životoch.

2. Nepriateľ útočí z troch smerov – pri Bachmute, Avdejevke a Ugledare. Ukrajinské ozbrojené sily útočia v okolí Kupianska, Limanu, Záporožia a Chersonu.

3. odrazené ruské útoky:

– v Belogorovke, Luhanská oblasť

– Razdolovka, Krasnaja Gora, Bachmut, Ivanovske (na trase Bachmut-Konstantinovka), Kleščejevka, Družba, Vodjanoje, Marinka, Pobeda, Ugledar a Prečistovka v Doneckej oblasti.

 

8:10 – Plánovaná rozsiahla ruská ofenzíva je s najväčšou pravdepodobnosťou zameraná na Luhanskú oblasť alebo oblasť Ugledaru, uviedol Inštitút pre štúdium vojny.

Rusi presúvajú jednotky 2. motostreleckej divízie z Bieloruska do Luhanskej oblasti.

Zároveň je nepravdepodobné, že “nová ofenzíva bude zameraná na severnú Ukrajinu z Bieloruska. Zatiaľ neexistujú žiadne náznaky, že by ruské jednotky vytvárali v Bielorusku úderné skupiny,” uviedla organizácia vo svojej správe.

Inštitút tiež cituje ruských vojenských blogerov, podľa ktorých sú chýry o novom postupe voči Kyjevu “informačnou operáciou” a najpravdepodobnejším cieľom ruskej ofenzívy bude východná Ukrajina alebo susedná Charkovská oblasť.

Agentúra Bloomberg už skôr informovala o pravdepodobnosti novej ruskej ofenzívy.

 

8:07 – Hodnotenie situácie na fronte americkým Inštitútom pre štúdium vojny.

Na základe analýzy záberov z bojísk organizácia vyvodila tieto závery:

– Ruské sily postúpili severozápadne od stanice Soľ, súdiac podľa úderov AFU na most cez rieku Bachmutovka.

– Ruské jednotky obsadili Krasnopolovku (severozápadne od Soledaru) a Dvurečie (juhozápadne od Soledaru).

– Ukrajinskí vojaci bojujú s bojovníkmi Wagner na predmestí mäsokombinátu severovýchodne od Bachmutu,

“To naznačuje, že Wagner pokračuje v postupnom napredovaní v rámci samotného Bachmutu,” uvádza sa v analýze.

– Rusi pravdepodobne obsadili Nikolskoje na juhovýchodnom okraji Ugledaru.

Existuje aj video, na ktorom ruské jednotky strieľajú na Ugledar z termobarického delostreleckého systému TOS-1A.

Použitie takýchto delostreleckých prostriedkov naznačuje, že ruské velenie možno uprednostňuje ofenzívu v blízkosti Ugledaru, domnieva sa inštitút.

Hodnotenie situácie na fronte americkým Inštitútom pre štúdium vojny
Hodnotenie situácie na fronte americkým Inštitútom pre štúdium vojny

8:00 – Británia môže poskytnúť Ukrajine stíhačky na hliadkovanie vo vzdušnom priestore, ale až po tom, ako sa ruské jednotky stiahnu z okupovaných území, uviedol denník The Telegraph.

Vysokopostavený zdroj Kráľovských vzdušných síl v súvislosti s možnosťou vyslania lietadiel uviedol: “Nikdy nehovor nikdy.” Dodal však, že “momentálne to nie je priorita”.

Zdroje tiež uviedli, že k takémuto scenáru by mohlo dôjsť, “keď bude Rusko vykopnuté z Ukrajiny a Ukrajinci budú musieť vykonať misiu leteckej kontroly na ochranu svojho vzdušného priestoru”.

 

6:45 – Ďalšie útoky budú na mosty, železničné stanice a mosty – ukrajinský politológ predpovedá akcie ruského letectva

Rusko do februára uskutoční ďalšie dva údery na ukrajinský energetický systém a potom prejde na zasahovanie zariadení logistickej infraštruktúry, uviedol ukrajinský politický analytik Oleg Soskin.

“Ďalej budú útočiť na železničné stanice. Takže sa pripravte, pretože nebudete môcť cestovať vlakmi. Na tunely, mosty, železničné stanice – to bude ďalší úder,” predpovedá politológ.

Obvinil tiež vedenie krajiny z nečinnosti.

“Zelenskyj, uveďte, koľko a aké boli straty v Soledare. Koľko vlasteneckých síl bolo zabitých – charizmatikov, pasionárov, ukrajinských vlastencov, nacionalistov, symbolov národa, semien národa, koľko ich zahynulo pri obrane Soledaru, Soli?” – vyzval Zelenského rozhorčený Soskin.

 

6:40 – Francúzsky prezident Emmanuel Macron uviedol, že napriek kritike chce pokračovať v dialógu s Ruskom.

Francúzsky líder však zdôraznil, že zabezpečenie poriadku vo svete “je spoločná zodpovednosť”.

 

6:38 – Ruské ministerstvo pre mimoriadne situácie zriadi štyri hlavné riaditeľstvá v nových regiónoch

Príkaz podpísal minister pre mimoriadne situácie Alexander Kurenkov. Organizačné opatrenia sa už začali.

 

6:37 – Volodymyr Zelenskyj uviedol, že je sklamaný z predtým vyjadreného postoja Medzinárodného olympijského výboru k prijímaniu ruských športovcov na medzinárodné súťaže.

MOV 25. januára navrhol, aby Rusi a Bielorusi, ktorí sa aktívne nepodieľajú na podpore špeciálnej vojenskej operácie, boli pripustení na medzinárodné súťaže v neutrálnom postavení, ak splnia niekoľko podmienok.

 

6:35 – USA majú v úmysle reagovať na nadchádzajúce výročie ruskej špeciálnej operácie na Ukrajine.

Súdiac podľa slov predstaviteľov Bidenovej administratívy, dôjde k nejakej reakcii, na ktorú sú prípravy “v plnom prúde”.

“Plánovanie toho, ako budeme reagovať na toto výročie, je v plnom prúde, a to tak tu v Bielom dome, ako aj na iných oddeleniach. Ako to však býva, nebudem sa púšťať do interných diskusií ani nebudem uvádzať žiadne možnosti, ktoré v súčasnosti zvažujeme,” povedala hovorkyňa Bieleho domu Karine Jean-Pierreová.

Predtým tajomník Rady národnej bezpečnosti a obrany Danilov naznačil, že Rusi k tomuto dátumu začnú novú ofenzívu v Donbase.

 

6:32 – Vojenská operácia, 27. januára 2023. Hlavné udalosti dňa z pohľadu ruskej strany:

– Ruské ozbrojené sily podnikli 26. januára masívny raketový a bezpilotný útok na ukrajinský energetický systém, pričom všetky ciele boli dosiahnuté, uviedlo ruské ministerstvo obrany.

– Útok narušil aj prepravu zbraní a munície do bojových oblastí vrátane tej, ktorú dodali krajiny NATO, uviedlo ministerstvo.

– Ukrajinská armáda stratila viac ako 80 ľudí na doneckom smere, približne 70 na kupjanskom a krasnolimanskom smere a do 60 na juhodoneckom a záporožskom smere, uviedlo ruské ministerstvo obrany

– Ruské ministerstvo zahraničných vecí v súvislosti s dodávkami zbraní na Ukrajinu uviedlo, že NATO je “plne zapojené” do konfrontácie s Ruskom, pričom táto konfrontácia sa stupňuje

– Dodávka západných tankov na Ukrajinu nezmení situáciu v prospech Kyjeva, ale zvýši konfrontáciu medzi Západom a Ruskom na novú úroveň, uviedlo ruské ministerstvo zahraničných vecí.

– Biely dom uviedol, že USA a NATO nie sú priamo zapojené do situácie na Ukrajine a zdôraznil, že ide o konflikt medzi Moskvou a Kyjevom.

– Dodávka tankov Abrams na Ukrajinu potrvá “mnoho mesiacov”, tvrdí Biely dom

– Zelensky povedal, že ak tanky Abrams dorazia až v auguste, bude už neskoro

– Nemecký minister obrany v komentári k želaniu Kyjeva získať stíhačky uviedol, že ich dodanie neprichádza do úvahy.

– USA uviedli, že nemajú čo povedať k dodávke stíhačiek na Ukrajinu, ale Washington je v kontakte s Kyjevom v otázke podpory

Vojenská operácia
Vojenská operácia

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:55

V pondelok má byť veterno na celom území Slovenska. V okresoch na severe očakávajú meteorológovia výskyt mimoriadne silného vetra na horách.

08:26

Po poklese v závere minulého týždňa zaznamenali ceny ropy mierny rast a cena Brentu sa vrátila nad 75 USD za barel (159 litrov). Trhy zareagovali na vyhlásenia ruského prezidenta Vladimira Putina počas víkendu o rozmiestňovaní jadrových zbraní, čo zvýšilo geopolitické napätie v Európe.

07:25

Rakúsky kancelár Karl Nehammer poprel v nedeľu dohady o plánoch na predčasné voľby. Podľa jeho slov sa nič nemení na riadnom termíne na jeseň budúceho roka.

07:21

Referendum o ambicióznejších klimatických cieľoch v nemeckej metropole Berlín nebolo v nedeľu úspešné. Po sčítaní  hlasov tábor stúpencov tesne viedol pred odporcami zmeny klimatického zákona, nebola však splnená ďalšia podmienka – aby za návrh hlasovalo najmenej 25 percent všetkých oprávnených voličov. Chýbalo okolo 185.000 hlasov.

07:15

V reakcii na odvolanie izraelského ministra obrany Joava Galanta premiérom Benjaminom Netanjahuom sa v nedeľu večer vo viacerých izraelských mestách konali spontánne masové demonštrácie.  Davy ľudí s izraelskými zástavami demonštrovali podľa polície na viac ako 150 miestach vrátane Tel Avivu, Jeruzalema, Beerševy a Haify, kde zablokovali cesty a križovatky.

07:12

Dvojnásobný držiteľ Oscara, režisér a scenárista, ale tiež herec Quentin Tarantino, bude mať v pondelok 27. marca 60 rokov. Narodil sa 27. marca 1963 v Knoxville v americkom štáte Tennessee 16-ročnej Connie a Tonymu. Jeho detstvo ovplyvňovala pop-kultúra: filmy, seriály, komiksy a hudba.

06:54

Ruské vojenské telegramové kanály informovali, že generál Muradov, ktorý okrem iného velil Ugledarskému smeru, bol odvolaný z funkcie veliteľa východného zoskupenia ruských vojsk na Ukrajine. Táto informácia nebola oficiálne potvrdená.

06:43

Francúzska premiérka Élisabeth Bornová sa začiatkom marca stretne s opozičnými lídrami a je otvorená rozhovorom s odborovými organizáciami.  Po týždňoch protestov proti dôchodkovej reforme to povedala v nedeľu.

06:10

Severná Kórea v pondelok odpálila dve balistické rakety krátkeho doletu smerom do Japonského mora. Oznámil to generálny štáb juhokórejskej armády, uviedli agentúry Jonhap.

06:00

Spojené štáty, blízky spojenec Izraela, sú znepokojené eskaláciou napätia v židovskom štáte v súvislosti so schvaľovaním reformy súdnictva. “Sme hlboko znepokojení súčasným vývojom v Izraeli, ktorý ešte viac zdôrazňuje naliehavú potrebu kompromisu,” píše sa vo vyhlásení hovorkyne Národnej bezpečnostnej rady (NSC) Bieleho domu.

05:03

Približne 200 barelov ropy (vyše 30.000 litrov) uniklo v nedeľu popoludní do mora z potrubia patriaceho spoločnosti Perenco v prístave Poole ležiacom na južnom pobreží Anglicka v grófstve Dorset. Únik sa medzičasom podarilo zastaviť.

Včera 19:47

Európska únia vyzvala v nedeľu Bielorusko, aby nesúhlasilo s umiestnením ruských jadrových zbraní na svojom území. Mohlo by v dôsledku toho čeliť ďalším sankciám, uviedol šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell.

Včera 19:00

Spojené štáty dosiaľ nezaznamenali nijaké známky toho, že by Rusko presúvalo do Bieloruska jadrové zbrane. Povedal to v nedeľu hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby v reakcii na sobotné oznámenie Ruska, že na území Bieloruska rozmiestni taktické jadrové zbrane.

Včera 18:34

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová v nedeľu pricestovala do Ghany a začala tak svoje turné po krajinách Afriky, v rámci ktorého navštívi aj Tanzániu a Zambiu. Jej pracovná cesta je zameraná na prehĺbenie vzťahov Spojených štátov s africkými krajinami v čase súboja s Čínou o získanie vplyvu na africkom kontinente.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Video, z ktorého sa budete chytať za hlavu

0 icon

Bratislava 26. marca 2023 (HSP/Foto: Screesnhot)   "Na ktorej strane stojí Peter Pellegrini? Má zmysel ho pretiahnuť na svoju stranu?" pýta sa Marek Vagovič. Vzápätí si uvedomuje dvojzmysel a ospravedlňuje sa: "Pretiahnuť... Pardon!" Sulík sa však ochotne chytá: "Ja si nemyslím, že má zmysel pretiahnuť Petra Pellehriniho... Tie voľby sa…

Matovič reaguje na známeho komentátora: Je mi na vracanie z takýchto ľudí

0 icon

Bratislava 27. marca 2023 (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   “Vzťah Matoviča a Pellegriniho ku korupcii nie je veľmi odlišný,” nechal sa počuť Martin M. Šimečka, komentátor z Denníka N. Práve táto veta donútila jedného zo spomínaných aj reagovať "Je mi na vracanie z takýchto ľudí. V tomto prípade ide o…

Kam sa ukrajinské ozbrojené sily chystajú vrhnúť 200 000 svojich záložníkov

0 icon

Kyjev 27. marca 2023 (HSP/Svobodnaja Pressa/Foto:Screenshot)   Je hrozba ukrajinskej jarnej protiofenzívy reálna? Kyjevský režim sťahuje posily do aglomerácie Kramatorsk-Slavjansk. Vedenie skupiny Wagner odhaduje počet ukrajinských jednotiek sústredených v severovýchodnej časti Donbasu (okresy Bachmut, Konstantinovka, Slavjansk, Kramatorsk a Družkovka) na 80 000 vojakov a dôstojníkov. Bolo tam tiež nasadených približne…

Predpoveď počasia pre Slovensko na pondelok

0 icon

Do našej oblasti prúdi studený vzduch. Oblačno až zamračené, miestami dážď. Teploty 4 až 9 stupňov Celzia.

Na ktorú stranu barikád sa po voľbách pridá vajatavý Pellegrini? Blízky spolupracovník našepkáva

0 icon

Bratislava 27. marca 2023 (HSP/Foto:TASR)   Do predčasných parlamentných volieb zostáva už len šesť mesiacov, no voliči stále nepoznajú odpoveď na zásadnú otázku, ktorý tábor bude preferovať dlhodobý líder prieskumov strana Hlas- SD Na otázku či by v prípade veľmi kľúčovej povolebnej pozície radšej preferoval radikálne proamerickú pravicovú koalíciu so…

Prieskum bojom: Rumunsko sa v rámci “zjednotenia s Moldavskom” pripravuje na anexiu časti Ukrajiny

0 icon

Bukurešť 27. marca 2023 (HSP/Foto:Twitter)   Odiózny ukrajinský web "Peacemaker" zaradil na čiernu listinu (https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17366571) rumunskú senátorku Dianu Iovanovici Șoșoacă. Čo urobila, že vyvolala taký hnev v Kyjeve? A čo sa vlastne deje vo východoeurópskom priestore? Členovia NATO - východoeurópske krajiny - uvedomujúc si nevyhnutnú porážku AFU a podporujúc vlastné…

Na čo sa nás snažia pripraviť médiá v súvislosti s Veronikou Remišovou?

0 icon

Bratislava 26. marca 2023 (HSP/Foto: TASR-Jakub Kotian)   Večer Mareka Vagoviča, JoJ – Na hrane, RTVS – Sobotné dialógy, Ta3 – V politike. Veroniku Remišovú ste počas víkendu v médiách našli skoro všade Človek by si povedal, že za tým musí byť nejaký zámer. Remišová má svoj odborný názor na…

Prípravy na „deokupáciu“: Ukrajina nezabudla na pripojený Krym

0 icon

Kyjev 27. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Pavel Golovkin)   Strategickým cieľom akejkoľvek ukrajinskej protiofenzívy na jar tohto roku je odrezať pozemný koridor na Krym, uviedla CNN s odvolaním sa na informácie ukrajinskej tajnej služby "Či sa ukrajinské jednotky pokúsia vstúpiť na Krym, zostáva otvorenou otázkou. Na veľkú nevôľu Kyjeva sú niektorí americkí…

Počuli ste už o budovaní medzinárodného poriadku ? Tieto pravidlá zrejme neplatia pre každého

0 icon

Washington 27. marca 2023 (HSP/sonar21/Foto:TASR/AP-Jose Luis Magana)   Podľa Washingtonu a NATO Rusko tieto pravidlá porušuje (aj Čína) a musí byť potrestané. Nemôžeme si predsa dovoliť, aby "porušovatelia pravidiel" narušovali celosvetový pokoj, píše Larry Johnson Od roku 1945 Spojené štáty presadzujú svoje globálne záujmy budovaním a udržiavaním rôznych aliancií, ekonomických…

Lídri EÚ sa v panike ponáhľajú do Pekingu

0 icon

Brusel 27. marca 2023 (HSP/Niccolo Soldo/Foto:TASR/AP-Olivier Matthys, Pool)   Nejde len o Nemecko, ale o celú Európu (bez Poliakov, Baltov a Rumunov), píše rešpektovaný konzervatívny analityk Niccolo Soldo Nazvime ich satrapmi, vazalmi alebo regionálnymi franšízovými manažérmi USA Inc. Všetci pracujú proti vlastným záujmom, aby slúžili diktátu Američanov. Sú nielen krátkozrakí,…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Gustáv Murín

Spravodlivosť podľa Matoviča

0icon

V rovnomennej knihe opisujem ako vláda vedená pôvodne Igorom Matovičom prišla s ľúbivým sloganom o tom, že vďaka nej bude mať polícia „rozviazané ruky“. Nikto, okrem nich samých, netušil, že to bude znamenať bezuzdné porušovanie procesných úkonov i právnych základov spravodlivosti. Mentálne vyšinutý jedinec tak v 

Peter Poláček

René Pavlík

Bezpečnosť štátu

0icon

  Je otázkou času a zlovôle záujemcu, aby bezbranného obral o všetko čo sa mu páči. Je fuk, či oberá  dieťa, starčeka, alebo štát. Bezbranný je preto bezbranný, lebo nemá zbraň. Nemá sa čím brániť. Neviem to vysvetliť lepšie ako to dokázal Heger s protilátkami, alebo menšinovou vládou, napriek tomu…

Dušan Hirjak

Kto nesie vinu na vojnovom dianí na Ukrajine a ako rozpoznať pravdu od propagandy ? Časť IV.

0icon

Je mi veľmi ľúto a som sklamaný z toho, čo sa deje od roku 2014 na území nášho suseda – Ukrajiny. Po ôsmich rokoch vojnového diania na Ukrajine Rada federácie Ruska dala súhlas na nasadenie ozbrojených síl mimo územia Ruska a tým s

Erik Majercak

Ako definitívne odstrániť korupciu

0icon

Korupcia je politickým fenoménom už viac rokov. Ako sa s ňou dá popasovať a odstrániť? Prečo to tak dlho trvá ju odstrániť? Pre bežného človeka jednoduchá téma, veď väčšinou on nič nedáva a ani nič nedostáva. A tej telke a politici o tom stále dookola točia, dokonca posledné volebné obdobie bojovníci proti korupcii vyhrali voľby.

Armádny Magazín

Chceme na nich uvaliť sankcie? O sociálno-ekonomických perspektívach Strednej Ázie

0 icon

Moldavsko, 27. marec 2023 (AM) – "EÚ zvažuje uvalenie sankcií na stredoázijské krajiny za ich pomoc Rusku. Vedúci predstavitelia EÚ zaznamenali nárast vývozu do ázijských krajín. Európa sa obáva, že tieto technológie sa dostávajú do Ruska s cieľom obísť obmedzenia, ktoré naň boli uvalené. Vedúci predstavitelia EÚ plánujú upozorniť predstaviteľov strednej

"Červená" Amerika nechce žiť podľa zákonov "modrej" Ameriky. Normy Klausa Schwaba a rodové normy Ruskej banky

0 icon

USA, 27. marec 2023 (AM) – Nie je zriedkavosťou vidieť mapy USA namaľované tromi farbami: červenou, modrou a fialovou. Ide o volebné mapy. Štáty, ktorých obyvateľstvo prevažne podporuje Republikánsku stranu, sú označené červenou farbou, zatiaľ čo štáty, ktoré tradične volia demokratov, sú označené modrou farbou. Fialovou farbou sú označené "sporné" štáty.…

Myśl Polska: Anglosasi vyvolali jadrovú apokalypsu

0 icon

Slovensko, 27. marec 2023 (AM) – "Jedinou otázkou je, ako ďaleko pôjdu provojnoví jastrabi na Západe pri presadzovaní "červenej línie". "Je všeobecne známe, že Veľká Británia sa rozhodla poskytnúť Ukrajine 14 tankov Challenger 2 a 30 samohybných húfnic AS90 v rámci januárového balíka vojenskej pomoci. Zdá sa však, že v hre…

Zbrojársky expert o charakteristikách leteckej superbomby použitej pri Černigove

0 icon

Rusko, 27. marec 2023 (AM) –Ukrajinské zdroje v prvých marcových dňoch uviedli, že Rusko na ich území na Avdejevskom smere po prvýkrát testovalo poldruha tonovú (1525 kg) kĺzavú bombu, ktorá má názov UPAB-1500V (УПАБ-1500В). O jej „prvom“ nasadení a zničení

Kyjev ako potravu pre delá uprednostňuje rusky hovoriacich mobilizovaných. Rozhodujúci útok na Arťomovsk

0 icon

Rusko, 26. marec 2023 (AM) – Ukrajinské velenie cielene vrhá bezvýsledné útoky na pozície ruských jednotiek mobilizovaných z rusky hovoriacich oblastí Ukrajiny. Podľa ruskej strany sa v dokumentoch mŕtvych vojakov Ozbrojených síl Ukrajiny v poslednom čase uvádzajú iba ruské priezviská. A mobilizovaní ľudia prichádzajú z Odesy, Dnepropetrovska,

TopDesať

Iba pár ľudí dokáže v priebehu 7 sekúnd objaviť ukrytý citrón

0 icon

Optická ilúzia vďaka ktorej si otestuješ svoje IQ. Ľudia s vyšším IQ majú väčšiu pravdepodobnosť, že vyriešia túto hádanku. Iba zopár ľudí dokáže na obrázku za 7 sekúnd nájsť ukrytý citrón.   [the_ad id="80455"]   Táto optická ilúzia dokonale poslúži na otestovanie tvojho IQ. Ilúzie sú ohromujúce, hlboko fascinujúce, tvar meniace obrazy…

Prvé zviera, ktoré uvidíš na obrázku ti prezradí veľa o tvojej osobnosti

0 icon

Čo ti prvé napadlo pri pohľade na titulnú fotografiu článku? V dnešnom článku budeš mať za úlohu pozrieť sa na obrázok nižšie. Nachádza sa na ňom viacero zvierat. Prvé zviera, ktoré na obrázku uvidíš ti prezradí veľa o tvojej osobnosti. Obyčajné pričuchnutie k tričku je jedným zo spôsobov, ako zistiť…

Takto vyzerá väzenie vo svete. Ten kontrast je dychberúci!

0 icon

Veril by si, že niektoré väznice sveta vyzerajú lepšie ako slovenské nemocnice či hotely? A v niektorých krajinách sú podmienky vo väzenských celých horšie ako v tvojich najhorších snoch. Zaujíma ťa, ako vyzerá väzenie v rôznych krajinách? TOP10 ti to dnes ukáže. Stále viac ľudí je za mrežami. Podľa Inštitútu…

Ako trávili čas deti v dobe, keď telefóny ešte neexistovali? Rozhodne sa nenudili!

0 icon

Dnešným deťom sa asi ťažko bude veriť, že existovalo obdobie, kedy telefóny a smartfóny vôbec neboli. A že to bolo naozaj najlepšie detstvo, potvrdí každý, kto to zažil. Problém dnešných detí je v tom, že si deň bez mobilu a internetu ani nevedia predstaviť. Áno, dnešné chytré telefóny majú naozaj…

Historické fotografie, ktoré odkrývajú temnú stránku minulosti

0 icon

Dokonca aj 100 rokov stačí na to, aby sa niečo zmenilo a aby sa svet stal lepším miestom. Z hľadiska plaveckých kostýmov, zákonov a spoločenských organizácií musel svet podstúpiť veľa zmien, aby sa stal tou krajinou, v ktorej teraz žijeme. Stále je veľa vecí, ktoré je potrebné vylepšiť, ale dnes ti chceme ukázať…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali