To najdôležitejšie z Ukrajiny – Ukrajina sa pokúsi zatlačiť NATO priamo proti Rusku

Kyjev 30. januára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Roman Hrytsyna, Telegram, screenshot)

 Aktualizované 30. januára 2023 19:45

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Vojna na Ukrajine
Na snímke žena stojí na vrchu krátera vedľa zničeného domu po ruských raketových útokoch v ukrajinskej Hlevache

 

20:18 – Francúzsko nevylučuje možnosť dodať Ukrajine stíhačky určené na ničenie nepriateľských lietadiel a dronov vo vzduchu, uviedol francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron to uviedol v komentári pre zahraničných novinárov.

 

19:45 – Vladimir Zelenskyj sa výmenou za prípadnú dodávku amerických stíhačiek F-16 môže zaviazať, že ich nepoužije na útoky na ciele na ruskom území. Uviedol to bývalý veľvyslanec USA v Rusku Michael McFaul v stĺpčeku pre Foreign Affairs.

“Ukrajinské vzdušné sily budú musieť prejsť z lietadiel sovietskej alebo ruskej výroby na stíhačky americkej výroby. Výmenou za získanie týchto zbraní by ukrajinský prezident Vladimir Zelenskyj mohol podpísať právne záväznú dohodu, že ich nepoužije na útoky na ciele na ruskom území,” napísal McFaul.

 

19:41 – Najdôležitejšie momenty večerného príhovoru Vladimíra Zelenského:

1. Informoval, že strávil deň v Nikolajeve a Odese. Súčasťou delegácie boli aj dánski zástupcovia na čele s ministrom obrany, s ktorými prezident rokoval.

2. Hovoril o stretnutiach, ktoré absolvoval v Nikolajeve a Odese, o obrane a sociálno-ekonomickej situácii v týchto regiónoch.

 

19:28 – V Očakove boli zlikvidovaní britskí žoldnieri, ktorí vykonávali špeciálny výcvik ukrajinských ozbrojených síl v oblasti sabotáží v Čiernom a Azovskom mori.

Predstaviteľ bezpečnostných služieb uviedol, že ruské delostrelectvo zasiahlo ukrajinskú námornú základňu, kde sa nachádza jedna z jednotiek 73. námorného centra špeciálnych operácií.

 

19:06 – Ukrajina varuje, že sa nemôže brániť proti iránskym balistickým raketám, ak budú odovzdané Rusku.

Hovorca velenia vzdušných síl Jurij Ignat to povedal v televíznom maratóne.

“Rusko je stále pripravené prijať od Iránu bezpilotné lietadlá a rakety Fateh a Zolfaghar. Ide o balistické rakety. Nemáme prostriedky na to, aby sme ich porazili,” povedal Ignat.

Podľa jeho slov Ukrajina potrebuje na “prekonanie balistických hrozieb” systémy protivzdušnej obrany, ako je napríklad najnovšia generácia amerických systémov Patriot PAC-3 a francúzskych systémov SAMP/T (Sol-Air Moyenne Portée/Terrestre).

Jurij Ignat
Na snímke Jurij Ignat

 

19:02 – Južná Kórea odmietla poslať smrtiace zbrane jednej zo strán konfliktu na Ukrajine, pretože to zakazuje zákon.

Podľa denníka The Wall Street Journal prezident Yoon Suk-El reagoval na výzvu generálneho tajomníka NATO Stoltenberga počas jeho návštevy Soulu, aby poskytol zbrane Ukrajine.

Denník Wall Street Journal informoval, že Južná Kórea podpísala významné dohody o dodávkach stoviek tankov, lietadiel a ďalších zbraní do Poľska.

 

18:55 – Ruské sily sa usadili vo východnej časti Ugledaru v DĽR a boje prebiehajú aj v okolí, uviedol v televízii Rossija-24 úradujúci šéf republiky Denis Pušilin.

V Artemovsku ruské sily postupujú v kľúčových oblastiach, ale je príliš skoro hovoriť o operačnom obkľúčení ukrajinskej armády, dodal.

Pušilin si tiež stanovil za prioritu zablokovať cestu Chasov Jar – Artemovsk (Bachmut), ktorá slúži na zásobovanie ukrajinskej armády.

 

18:49 – Exministri obrany Šimko, Fedor, Galko súhlasia s vojenskou pomocou pre Ukrajinu.

Bývalí ministri obrany SR Ivan Šimko, Martin Fedor, Ľubomír Galko súhlasia s vojenskou pomocou Slovenska pre Ukrajinu. Peter Gajdoš, naopak, hovorí o prilievaní oleja do ohňa. Vyplýva to z ich vyjadrení pre médiá.

“Základom je, že Aliancia chráni predovšetkým územie členských štátov, ale zas na druhej strane všetci si uvedomujeme, že na Ukrajine sa bojuje aj o nás. Je v našom absolútnom záujme, aby Ukrajina uniesla tento konflikt,” myslí si Šimko.

Fedor by vo vojenskej pomoci pokračoval. “O bezpečnosti SR v budúcnosti sa rozhoduje teraz na Ukrajine. Len čo budeme svedkami toho, že jeden štát podľahne agresii ďalšieho štátu, môže to znamenať domino efekt a bude sa to týkať nás všetkých,” zhodnotil.

Galko, ktorý pôsobí v rezorte obrany v súčasnosti ako šéf Leteckých opravovní Trenčín, považuje Slovensko za vzor v pomoci Ukrajine. Myslí si, že pomoc bude pokračovať. Poskytovanie techniky za náhradu od západných partnerov je podľa neho dobrá cesta.

Podľa Gajdoša si treba položiť otázku, či organizácie, ako sú OSN, NATO či Európska únia urobili všetko preto, aby vojna na Ukrajine nevznikla. V súvislosti s vojenskou pomocou Slovenska skonštatoval, že prilievať olej do ohňa je nedôstojné. “Aj našimi granátmi, našou muníciou, zbraňami, ťažkým delostrelectvom hynú ľudia, či to je na jednej alebo druhej strane,” poznamenal.

Počas 30 rokov Slovenska bol možno podľa Šimka rezort obrany na chvoste ostatných záujmov. “Dnes vidíme, že prvotná povinnosť štátu je chrániť a brániť svojich občanov a že na to musia byť vytvorené predpoklady, to znamená, že musí existovať akcieschopný rezort obrany,” myslí si. Galko ocenil modernizačné projekty, ktoré sa naštartovali v tomto volebnom období.

Fedor vidí v histórii rezortu obrany lepšie aj horšie časy. “Dnes čelíme situácii, ktorú sme si nikdy nevedeli predstaviť. Ešte za tej mojej éry sme snažili znižovať počty vojakov, niektorých ťažkých zbraní, pretože sme pripravovali malú, profesionálnu, flexibilnú armádu, schopnú nasadenia a na obhajobu záujmov SR niekde ďaleko za hranicami. Teraz sa ukazuje, že sa vraciame ku konceptu, na ktoré NATO bolo postavené, potrebujeme obraňovať územie členských štátov,” komentoval. Spoločnosť i vláda sa podľa neho musí vypäť k tomu, aby bola obrana SR zabezpečená v budúcnosti čo najviac, a to vlastnými silami aj komunikáciou so spojencami.

Gajdoš poblahoželal občanom k 30. výročiu SR aj ozbrojených síl. Považuje za dôležité, aby nielen minister, ale aj vláda či prezident ako hlavný veliteľ Ozbrojených síl (OS) SR bojovali za to, aby OS SR zabezpečili suverenitu, mier, slobodu a demokraciu.

bývalí ministri obrany SR
Spoločná fotografia bývalých ministrov obrany SR a pracovníkov Generálneho štábu Ozbrojených síl SR 30. januára 2023 na ministerstve obrany SR v Bratislave. Prvý rad zľava Ján Sitek, Pavol Kanis, Jaroslav Naď, Daniel Zmeko, Július Humaj a Milan Cerovský. Druhý rad zľava Peter Gajdoš, František Kašický, Martin Fedor, Ivan Šimko, Ľubomír Galko a Peter Vojtek

 

18:00 – Rylský okres v Kurskej oblasti bol zasiahnutý ostreľovaním, uviedol šéf regiónu Roman Starovoit. Podľa neho bolo v okolí obce Popovka zaznamenaných najmenej 20 príletov.

“Najdôležitejšie je, že nedošlo k žiadnym obetiam. Dva domy však poškodili črepiny: zásahy boli na fasádach, strechách a plotoch. Na jednom z pozemkov zasiahol granát kôlňu. […] Poškodené bolo aj elektrické vedenie,” spresnil.

 

17:57 – Britské tanky Challenger by sa mohli dostať na frontovú líniu na Ukrajine v máji alebo v lete, uviedol minister obrany Spojeného kráľovstva.

 

17:54 – Hlavné udalosti vo večernom zhrnutí ukrajinského generálneho štábu:

1. Rusi útočia v smere na Liman, Bachmut, Avdejevku a Novopavlivsku. V ostatných smeroch sa bránia.

2. Na Volyňskom, Polesskom, Severskom a Slobožanskom smere nedošlo k žiadnym významným zmenám a neboli zistené žiadne útočné skupiny ruskej armády.

3. Rusi podnikli 4 raketové útoky. Viac ako 10 útokov MLRS sa uskutočnili aj na Očakov v Nikolajevskej oblasti.

4. V Bachmutskom smere sa v zozname osád, ktoré Rusi ostreľovali, už neuvádza Kleščejevka. Rusi predtým tvrdili, že sa im podarilo osadu obsadiť. Ukrajina to nepotvrdila.

5. Letectvo AFU uskutočnilo štyri údery na oblasti sústredenia ruskej armády.

 

17:49 – Rusko pripravuje odvetu, ale ukrajinské ozbrojené sily jeho armádu zastavia.

Toto vyhlásenie urobil Volodymyr Zelenskyj počas návštevy Odesy, informuje Suspilne.

“Myslím si, že Rusko sa chce naozaj pomstiť, myslím si, že to začalo. Nemyslím si, že sa im podarí poskytnúť svojej spoločnosti nejaký pozitívny ofenzívny výsledok. Dôverujem našej armáde. Myslím si, že ich postupne zastavíme, porazíme a pripravíme veľkú protiofenzívu,” povedal prezident.

 

17:45 – Nové sankcie voči Bielorusku sa majú prijať tento týždeň a voči Rusku do 24. februára.

Na Twitteri to uviedol novinár Rádia Sloboda Rickard Jozwiak.

“Tento týždeň sa má schváliť najnovší balík sankcií EÚ voči Bielorusku. Desiaty balík sankcií voči Rusku by mal byť predložený približne do dvoch týždňov, aby bol schválený do prvého výročia úplnej invázie na Ukrajinu,” napísal.

 

17:40 – Do Kurskej oblasti Ruskej federácie bude presunutý ďalší kontingent ruských vojakov, uviedol gubernátor Roman Starovoit.

“V najbližších dňoch dorazí do regiónu ďalší kontingent. Rozkazy boli vydané, je potrebné poskytnúť všestrannú podporu, aby vojaci mohli čo najskôr začať plniť úlohy ochrany štátnej hranice,” povedal.

Podľa ruského denníka Kommersant boli do regiónu už dvakrát presunuté ďalšie jednotky, a to na jar a na jeseň minulého roka. Okrem toho v Kurskej oblasti pôsobia výcvikové strediská PMC Wagner.

Starovoit predtým uviedol, že aj on v jednom z takýchto centier absolvoval výcvik.

Úrady uviedli, že v Kurskej oblasti na hranici s Ukrajinou boli postavené dve obranné línie.

 

17:37 – O výbuchu v Dnepri. Miestne telegramové kanály píšu, že sa to stalo v regióne, a uverejňujú fotografie dymu. Zatiaľ nie je s istotou známe, či išlo o prílet alebo zostrelenie. Starosta Kamenska uviedol, že predbežne protivzdušná obrana pracovala.

Miestne blogy tiež uvádzajú, že k výbuchu došlo ešte pred spustením leteckého poplachu.

 

17:33 – Ukrajina môže zakázať nákup benzínu, nafty, automobilového plynu, alkoholu, cigariet a iného tovaru podliehajúceho spotrebnej dani za hotovosť.

Podľa zástupcu vedúceho prezidentskej kancelárie Rostyslava Šurmu sa o takejto koncepcii “diskutuje” a rozhodnutie ešte nepadlo.

Podľa OP by takéto opatrenia mali vyviesť trh s pohonnými hmotami, alkoholom a cigaretami z tieňovej ekonomiky, čo by zvýšilo rozpočtové príjmy.

 

17:29 – Veliteľ OK Juh Andrij Kovalčuk odsúdil použitie sanitky a iných drsných metód na doručovanie predvolaní v Odese.

“Vzhľadom na nesprávne výpočty a osobitosti tejto práce sa vykonala revízia závažných situácií, analyzovali sa prístupy a metódy práce, jej účinnosť a vnímanie verejnosťou a prijali sa opatrenia proti nepriateľskej propagande. Pokračujú kontroly nevhodného používania služobných vozidiel a nevhodného správania úradníkov. Velenie obranných síl tieto skutočnosti zastavilo a prísne odsúdilo. Na základe výsledkov kontrol budú prijaté opatrenia podľa miery zavinenia,” uvádza sa vo vyhlásení Odeského obranného centra po stretnutí veliteľa južných obranných síl generálmajora Andrija Kovalčuka s vedúcimi územných štábnych centier, pohraničnej služby, národnej polície a miestnych orgánov.

Odeské telegramové kanály predtým zverejnili video, na ktorom muži vo vojenských uniformách nakladajú muža, ktorému doručili povolávací rozkaz, do sanitky.

Neskôr hovorkyňa Juhoukrajinských obranných síl Natalia Gumenjuková uviedla, že auto nemalo žiadne zdravotnícke vybavenie a bolo poskytnuté ako mobilizačné vozidlo.

 

17:03 – Predajne odevov Zara španielskeho koncernu Inditex začnú v Rusku pôsobiť pod značkou Maag, informoval denník Kommersant.

Prvý obchod s dámskym, pánskym a detským oblečením značky Maag bude otvorený v moskovskom nákupnom centre Aviapark.

TASS zároveň uvádza, že obchody dostanú samostatne vytvorenú kolekciu oblečenia, na ktorej sa bude podieľať vlastník značky, spoločnosť Inditex Group.

Pripomíname, že spoločnosť Inditex oznámila pozastavenie prevádzky všetkých obchodov a online platforiem (značky Zara, Massimo Dutti, Pull & Bear, Oysho, Bershka, Stradivarius) 5. marca 2022 po ruskej invázii na Ukrajinu.

 

16:51 – Francúzsko a Austrália sa dohodli na spoločnej výrobe nábojov pre Ukrajinu, uviedol francúzsky minister ozbrojených síl.

 

16:41 – Generálny tajomník Aliancie Jens Stoltenberg uviedol, že NATO vidí známky toho, že Ruská federácia sa pripravuje na novú ofenzívu.

“Vidíme, že sa pripravujú na novú ofenzívu, že mobilizujú viac vojakov, viac ako 200 000, možno ešte viac. Aktívne zhromažďujú zbrane a muníciu,” povedal Stoltenberg.

Povedal tiež, že Severná Kórea dodala Wagnerovej PMC rakety pre ruskú vojnu s Ukrajinou.

“Severná Kórea dodala rakety ruskej skupine Wagner, čím ešte viac podporila ruskú agresiu proti Ukrajine,” uviedol Stoltenberg vo vyhlásení zverejnenom na webovej stránke NATO.

 

16:30 – Bolo zverejnené video dánskej premiérky Mette Frederiksenovej a Volodymyra Zelenského z návštevy obchodného námorného prístavu Nikolajev, kde boli predtým zničené ropné nádrže.

Pripomíname, že 17. októbra došlo k rozsiahlemu úniku slnečnicového oleja, keď zásah dronu poškodil nádrže, v ktorých bol uskladnený.

 

15:15 – Ukrajina potrebuje približne 120 stíhačiek, z ktorých časť môže byť presunutá zo Spojených štátov, pre ktoré sa už pripravuje infraštruktúra, povedal Andrej Ryženko, bývalý zástupca náčelníka ukrajinského štábu VMS.

“Požiadavka na tieto lietadlá bola od 72 do 120 kusov v súlade so stratégiou VS, ktorá bola vypracovaná pred tromi rokmi, ale chápeme, že niekde musíme začať, a prvá várka bude, myslím, 24 kusov, pre ktoré sa teraz pripravuje základňová infraštruktúra,” povedal Ryženko.

 

14:55 – Už dve krajiny NATO sú pripravené dodať Kyjevu stíhačky F-16.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki uviedol, že Ukrajina dostane požadované stíhačky F-16:

“Tak ako to bolo pred niekoľkými mesiacmi v súvislosti s MiG-mi, tak aj všetky ostatné lietadlá budú implementované a pravdepodobne presunuté v koordinácii s krajinami NATO. Tu budeme konať v plnej koordinácii.”

Holandsko bolo prvou krajinou, ktorá vyjadrila ochotu dodať Kyjevu stíhačky F-16. A teraz sa pridalo aj Poľsko.

 

14:10 – George Kent, dlhoročný kurátor pre Ukrajinu na ministerstve zahraničných vecí USA, bol vymenovaný za veľvyslanca USA v Estónsku.

Dnes sa stretol s estónskym ministrom zahraničných vecí Urmasom Reinsaluom a rokoval s ním o vojne na Ukrajine.

Po odchode z Ukrajiny Kent pôsobil ako zástupca námestníka ministra zahraničných vecí pre európske a euroázijské záležitosti. Do augusta 2021 sa intenzívne angažoval na Ukrajine a v júli toho istého roku pôsobil dva týždne ako zastupujúci veľvyslanec USA na Ukrajine.

 

14:06 – Denník New York Times uverejnil článok (na titulnej strane) o tom, ako ruskí zajatci naverbovaní Wagnerovou PMC, ktorí odišli do vojny na Ukrajine a dokázali ju prežiť, sa potom vrátili do civilného života a vytvorili hrozbu pre ruskú spoločnosť.

Nezriedka sa “wagnerovci” vracajú z vojny so zraneniami z bojov a “psychicky zlomení”. Noviny píšu, že väčšinou mlčia, pretože sa obávajú odvety, ale môžu byť “veľmi nebezpeční”.

Podľa západných spravodajských agentúr, ukrajinskej vlády a združenia na ochranu práv väzňov Rusko za mrežami PMC od júla naverbovali približne 40 000 väzňov. Ukrajina tvrdí, že približne 30 000 ľudí zbehlo, bolo zabitých alebo zranených.

Väčšina týchto väzňov si odpykávala trest za drobné trestné činy, ako sú lúpeže a krádeže, ale boli medzi nimi aj odsúdení za znásilnenia a viacnásobné vraždy.

 

14:03 – Rusko pokračuje v rotácii svojich jednotiek v Bielorusku. Deň predtým tam boli nasadené nové jednotky a vycvičené jednotky sa vrátili do Ruskej federácie, aby čoskoro odišli na front, uviedla Štátna pohraničná služba.

“Situácia na hraniciach s Bieloruskom zostáva plne pod kontrolou. Neustále sa tu konajú cvičenia medzi jednotkami Ruska a Bieloruska. Nevidíme žiadny pohyb vojenskej techniky alebo personálu týchto jednotiek v blízkosti našich hraníc,” povedal hovorca Štátnej pohraničnej služby Andrej Demčenko v televíznom maratóne.

Celkový počet ruského vojenského personálu v Bielorusku je v súčasnosti približne deväťtisíc osôb.

Podľa SPSU bude Bielorusko do konca februára cvičiť vojenský personál pre ruské vzdušné sily.

 

13:58 – V Záporoží prišli vojenskí pridelenci rozdávať povolávacie rozkazy do telocvične. Súdiac podľa videozáznamu im nebolo umožnené prekročiť hranice recepcie.

Na svojej stránke na Instagrame klub vyzýva vojakov, aby prestali “obťažovať” podnik, ktorému sa i tak “nedarí”.

“Ak chlapci zajtra prestanú chodiť, pretože sa budú obávať, že v posilňovni dostanú povolávací rozkaz, telocvičňa bude musieť zavrieť,” napísalo vedenie klubu.

Príspevok bol neskôr vymazaný, ale bolo oznámené, že vedenie “si stále stojí” za svojim vyhlásením.

V poslednom čase sa objavujú videá z rôznych miest Ukrajiny, na ktorých sú ľuďom odovzdávané povolávacie rozkazy a často sa na túto tému opakujú tweety.

 

13:35 – Situácia na frontoch Ukrajiny k 30. januáru 2023:

Situácia na frontoch

 

13:19 – Nemeckému kancelárovi sa nepodarilo presvedčiť argentínskeho prezidenta, aby dodal zbrane Ukrajine

Na spoločnej tlačovej konferencii s Olafom Scholzom v Buenos Aires sa hlava latinskoamerického štátu vyjadrila ku konfliktu na Ukrajine:

“Argentína a Latinská Amerika neuvažujú o tom, že by poslali zbrane na Ukrajinu alebo na akékoľvek iné miesto konfliktu,” varoval argentínsky prezident.

 

13:00 – Najdôležitejšie informácie z brífingu ruského ministerstva obrany:

– Ruské ozbrojené sily, ktoré pokračujú v ofenzíve na juhu Donecka a v Záporožskej oblasti, zasiahli jednotky tankovej brigády AFU pri Ugledare

– Straty AFU v smere Krasnoliman dosiahli až 40 vojakov

– Ruské ozbrojené sily počas ofenzívy v Doneckom smere zneškodnili viac ako 70 príslušníkov Ozbrojených síl Ukrajiny

– Ruské ozbrojené sily pokračujú v ofenzíve v DĽR a Záporožskej oblasti, pričom ruské jednotky obsadzujú výhodnejšie línie

– Ruské ozbrojené sily zničili SAU Gvozdika a muničný sklad v Chersonskom smere

– Ruská protivzdušná obrana zostrelila ukrajinský vrtuľník Mi-8 v Záporožskej oblasti

 

12:59 – Poľský premiér Mateusz Morawiecki uviedol, že presun viacúčelových stíhačiek F-16 alebo iných lietadiel na Ukrajinu je možný len v úzkej koordinácii s ostatnými spojencami NATO, ako to bolo v prípade tankov Leopard.

Na tlačovej konferencii s ministrom obrany Mariuszom Blaszczakom počas návštevy 18. mechanizovanej divízie sa novinári Morawieckého opýtali, či sa podniknú kroky v súvislosti so stíhačkami F-16 a zbraňami dlhého doletu po medzinárodnom tlaku poľskej vlády na presun tankov na Ukrajinu.

“S našimi partnermi v NATO koordinujeme všetky kroky na posilnenie ukrajinských obranných síl vrátane dodávok Patriotov na Ukrajinu, ako aj organizovania silných tankových síl v podobe Leopardov a moderných tankov. Všetko to bol tlak z našej strany, ale aj dohody so Spojenými štátmi,” odpovedal.

12:57 – Ukrajinské ministerstvo obrany podpísalo 16 štátnych zmlúv s ukrajinskými výrobcami dronov, uviedol minister obrany Oleksij Reznikov.

 

12:54 – Letecký poplach vo viacerých regiónoch Ukrajiny.

Letecký poplach vo viacerých regiónoch Ukrajiny
Letecký poplach vo viacerých regiónoch Ukrajiny

12:03 – Vedúci prezidentskej kancelárie Andrij Jermak informoval o pozitívnych signáloch z Poľska v súvislosti s transferom stíhačiek na Ukrajinu.

Podľa neho je Varšava pripravená odovzdať ich Kyjevu v koordinácii s NATO.

 

11:58 -Hraničnými priechodmi prešlo v uplynulom týždni 18.728 ľudí z Ukrajiny

Hraničnými priechodmi s Ukrajinou prešlo v uplynulom týždni (23. 1. – 29. 1.) na vstupe do Slovenskej republiky 18.728 osôb. O dočasné útočisko požiadalo 594 žiadateľov. Naopak, na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu prešlo 19.742 ľudí. TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR.

Celkový počet osôb, ktoré vstúpili na územie SR od februárového vypuknutia vojny na Ukrajine, je 1.172.787. Dočasné útočisko udelili 107.602 žiadateľom. Zo Slovenska na Ukrajinu prešlo od 24. februára 2022 958.660 ľudí.

“Ministerstvo vnútra na dennej báze sleduje a vyhodnocuje udalosti týkajúce sa vojny na Ukrajine a jej dosahu na Slovensko,” vyhlásil rezort.

 

11:57 –  Bývalý minister zahraničných vecí USA Michael Pompeo uviedol, že je potrebné nájsť kompromisné riešenie rusko-ukrajinskej vojny.

Povedal, že ak je Ukrajina pripravená brániť svoju suverenitu na fronte, on sám je “pripravený pomôcť im brániť sa proti teroristickému režimu, ktorý zabíja civilistov”.

Uviedol však, že vojna predstavuje pre USA každodenné riziká – nebezpečenstvo taktických jadrových zbraní a možné kybernetické kampane zo strany Ruska.

“Musíme nájsť riešenie, ktoré bude mať dve vlastnosti. Po prvé, musí byť prijateľný pre ruský a ukrajinský ľud. Po druhé, musíme nájsť trvalé riešenie,” povedal Pompeo v politickej diskusnej relácii Davea Rubina.

Povedal tiež, že “Amerika má príležitosť ukázať svoju silu, nie vojakov, pilotov alebo námorníkov, a to rýchlo a so zmysluplnými výsledkami.

 

11:05 –  Ruský analytik Jurij Podoljaka o taktike ruskej armády

Ukrajinská armáda má teraz veľké problémy so zálohami, ktoré by mohli udržať frontovú líniu. Ukrajinská strana verbuje nový personál, vrhá mladých vojakov na frontovú líniu. Ich cieľom je pripraviť sa na jarnú protiofenzívu

Americké tanky dorazia až koncom roka. Budú sa odvážať zo skladov, takže najprv sa musí vykonať údržba. USA dodajú 30 tankov, ktoré budú tlačiť na Európu. Taliani uviedli, že nebudú dodávať útočné zbrane. Na jar dodajú na Ukrajinu 150 tankov. Ak spôsobíme Ukrajincom vážnu porážku, nebudú môcť na jar postúpiť

Teraz rozptyľujeme nepriateľské rezervy a rozvážame ich do všetkých smerov. Začali sme ofenzívu pri Svatove, obkľučujeme Ugledar, operujeme v smere na Avdijevku, v Torecku a Soledare. Len nedávno ukrajinské ozbrojené sily presunuli svoje zálohy do Kupianska, teraz ich vracajú na juh.

Zakopali sme sa vo východnej časti Ugledaru, išli sme do bane Južnodonbasskaja č. 1. Je to veľmi dôležitá pevnosť. AFU má stále nedotknuteľnú rezervu asi piatich brigád, teda 17-tisíc mužov. S touto rezervou sa Ukrajinci chystajú odraziť náš hlavný úder.

 

10:16 – Podľa návrhu rozkazu, ktorý vydal Šojgu, ministerstvo obrany poskytne dobrovoľníckym formáciám zbrane, vybavenie a potraviny.

Podľa tohto dokumentu sa zabezpečenie vykoná v súlade s postupom “stanoveným pre vojenské útvary ozbrojených síl.

Okrem toho ministerstvo poskytne dobrovoľníkom zdravotnú pomoc a v prípade potreby ich evakuáciu.

 

10:07 – Južný smer – Ugledar (30.01.23)

Ruské jednotky, ktoré čelili neústupnosti Ukrajincov vo vnútri mesta, kam boli presunuté značné sily z iných smerov, po získaní oporného bodu na jeho východnom okraji, začali ofenzívu s cieľom obkľúčiť mesto z oboch strán a prinútiť tak posádku, aby ho opustila.

Včera sa pokúsili presunúť do oblasti juhodonbaskej bane č. 1. Postup bol asi 2 km hlboký a až 4 km vpredu. Niekoľko dôležitých ukrajinských pevností bolo dobytých, ale samotná oblasť bane je stále pod kontrolou AFU.

Zároveň ruská strana podnikla ofenzívu na západ od mesta, zatiaľ však s výrazne menším úspechom.

Zároveň je práca ruského delostrelectva v meste a jeho okolí ohromujúca (vrátane zničenia ďalšieho riadiaceho centra AFU v meste deň predtým), čo dáva nádej na úspech našich obchvatových operácií.

Južný smer - Ugledar (30.01.23)
Južný smer – Ugledar (30.01.23)

9:51 – Putin je na ceste do Volgogradu a plánuje tam stráviť celý týždeň, uviedol ruský novinár Pavel Zarubin.

Tento týždeň sú v meste naplánované podujatia pri príležitosti 80. výročia víťazstva v bitke o Stalingrad.

Zarubin uviedol, že Putin môže pricestovať do Volgogradu 30. januára a odcestovať 5. februára.

 

9:07 –  Global Times: Ukrajina sa pokúsi zatlačiť NATO priamo proti Rusku

Ukrajina sa snaží povzbudiť svojich spojencov v NATO, aby priamo vstúpili do vojny s Ruskom a zmenili tak priebeh konfliktu. V nedeľu to pre denník Global Times uviedol čínsky vojenský expert.

“Kyjev sa bude neustále snažiť tlačiť svojich spojencov z NATO do priamych bojov s ruskými jednotkami na Ukrajine, pretože to je pravdepodobne jediný spôsob, ako môže Kyjev zvrátiť súčasnú situáciu,” naznačil expert.

 

9:00 – Čínske úrady nebudú nečinne stáť a majú v úmysle brániť spoločnosti v ČĽR v prípade, že na ne USA uvalia sankcie kvôli Ukrajine, uviedla hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Mao Ning.

“USA neustále vznášajú nepodložené obvinenia voči Číne. Nebudeme akceptovať takéto útoky, ktoré sa nezakladajú na faktoch, a nebudeme sa nečinne prizerať, ako Washington bez akéhokoľvek racionálneho základu porušuje záujmy čínskych podnikov,” povedala na brífingu, keď komentovala informácie o možných protiopatreniach USA voči čínskym spoločnostiam, ktoré nedodržiavajú sankcie USA voči Rusku v súvislosti s Ukrajinou.

 

8:09 – Najdôležitejšie body zo správy Generálneho štábu AFU z 30. januára ráno.

1. Nepriateľ útočí v smeroch Bachmut, Avdijevka a Novopavlivka.

2. Útoky boli odrazené v Bilohrovke v Luhanskej oblasti, ako aj v Jampilovke, Razdolovke, Vasjukovke, Paraskovijivke, Bachmute, Ivanivke, Kleščejevke, Kurdjumovke a Ozarjanivke v Doneckej oblasti.

 

8:03 – Nálet na juhu Ukrajiny.

Nálet na juhu Ukrajiny
Nálet na juhu Ukrajiny

7:21 – Rusko od Západu nič nepotrebuje, povedal námestník ruského ministra zahraničných vecí Riabkov.

“Od Západu nič nepotrebujeme. Chceme, aby nás nechali na pokoji. NATO sa však so svojou maniakálnou vytrvalosťou hodnou lepšieho využitia dôsledne približuje k ruským hraniciam, pričom našich susedov zombifikuje rusofóbnym strašením.

“Opakovane bolo vysvetlené, priateľsky aj ostrejšou formou, že sa to nemá robiť, že to bude mať následky. Neohrozíme naše legitímne bezpečnostné záujmy a nedovolíme, aby sa ruský ľud urazil. Američania naše varovania nepočuli a nebrali ich vážne, ale len pokračovali v prenasledovaní Kyjeva proti Rusku.

 

7:00 – Reznikov sa domnieva, že západné krajiny budú Kyjevu dodávať tanky aj v budúcnosti. “Toto (oznámenie o dodávkach tankov) nie je koniec príbehu, ale len začiatok,” povedal.

 

6:58 –  Ukrajinské ozbrojené sily pravdepodobne začnú na jar používať vo vojenských operáciách západné tanky, uviedol ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov.

V rozhovore pre kanadskú televíziu CBC povedal, že ukrajinské ozbrojené sily majú v úmysle vytvoriť najmenej dva tankové prápory z dodávok prisľúbených západnými krajinami, ktoré budú použité “na pokračovanie protiofenzívy”.

 

6:41 – 29. januára. Hlavné z ruského pohľadu:

– Ruské ministerstvo obrany informovalo, že na doneckom smere jednotky “južnej” skupiny vojsk počas ofenzívy zaujali výhodnejšie línie a pozície, pričom nepriateľ stratil až 90 vojakov

– Na južnom doneckom a záporožskom smere pokračovali v ofenzíve jednotky skupiny vojsk Vostok, ktoré porazili nepriateľa v oblastiach Ugledar, Prečistovka, Ševčenko a Dorožňanka v Záporožskej oblasti

– Na Krásno-Limanskom smere utrpel nepriateľ straty do 110 vojakov, zničil dva delostrelecké systémy M777 americkej výroby, dve samohybné delostrelecké jednotky Paladin americkej výroby

– Šéf ukrajinského ministerstva obrany priznal, že vojenská situácia Kyjeva na východe je “komplikovaná” a že tanky, ktoré Západ prisľúbil, budú pripravené na použitie až v marci

– Britská armáda sa obáva, že tanky Challenger 2 padnú do ruských rúk, bola by to “nočná mora”, píše Sun

– Ukrajinské posádky pricestovali do Veľkej Británie, aby absolvovali výcvik na tankoch Challenger 2, uviedlo ministerstvo obrany Spojeného kráľovstva.

– Skupina úradníkov Pentagónu vedie tajnú kampaň s cieľom presvedčiť vedenie, aby dodalo Ukrajine stíhačky F-16, píše Politico.

– Jevgenij Prigožin oznámil, že jednotky skupiny Wagner prevzali kontrolu nad obcou Blagodatnoje v DĽR

– Ruské ministerstvo zahraničných vecí sa vyjadrilo k ostreľovaniu nemocníc v Novej Kajdane a Novej Kachovke ukrajinskou armádou: nedostatočná reakcia Západu potvrdzuje jeho priame zapojenie do konfliktu

– Ukrajinské jednotky zasiahli s HIMARS cestný most cez rieku Molochnaja v okrese Melitopol, podľa predbežných správ 4 ľudia zahynuli, 5 bolo zranených, povedal Rogov

– Prigožin povedal, že v Artemovsku sa našli telá podozrivých žoldnierov s odrezanými rukami a hlavami, ktoré ukrajinská armáda opustila počas ústupu

29. januára. Hlavné z ruského pohľadu
29. januára. Hlavné z ruského pohľadu

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:55

V pondelok má byť veterno na celom území Slovenska. V okresoch na severe očakávajú meteorológovia výskyt mimoriadne silného vetra na horách.

08:26

Po poklese v závere minulého týždňa zaznamenali ceny ropy mierny rast a cena Brentu sa vrátila nad 75 USD za barel (159 litrov). Trhy zareagovali na vyhlásenia ruského prezidenta Vladimira Putina počas víkendu o rozmiestňovaní jadrových zbraní, čo zvýšilo geopolitické napätie v Európe.

07:25

Rakúsky kancelár Karl Nehammer poprel v nedeľu dohady o plánoch na predčasné voľby. Podľa jeho slov sa nič nemení na riadnom termíne na jeseň budúceho roka.

07:21

Referendum o ambicióznejších klimatických cieľoch v nemeckej metropole Berlín nebolo v nedeľu úspešné. Po sčítaní  hlasov tábor stúpencov tesne viedol pred odporcami zmeny klimatického zákona, nebola však splnená ďalšia podmienka – aby za návrh hlasovalo najmenej 25 percent všetkých oprávnených voličov. Chýbalo okolo 185.000 hlasov.

07:15

V reakcii na odvolanie izraelského ministra obrany Joava Galanta premiérom Benjaminom Netanjahuom sa v nedeľu večer vo viacerých izraelských mestách konali spontánne masové demonštrácie.  Davy ľudí s izraelskými zástavami demonštrovali podľa polície na viac ako 150 miestach vrátane Tel Avivu, Jeruzalema, Beerševy a Haify, kde zablokovali cesty a križovatky.

07:12

Dvojnásobný držiteľ Oscara, režisér a scenárista, ale tiež herec Quentin Tarantino, bude mať v pondelok 27. marca 60 rokov. Narodil sa 27. marca 1963 v Knoxville v americkom štáte Tennessee 16-ročnej Connie a Tonymu. Jeho detstvo ovplyvňovala pop-kultúra: filmy, seriály, komiksy a hudba.

06:54

Ruské vojenské telegramové kanály informovali, že generál Muradov, ktorý okrem iného velil Ugledarskému smeru, bol odvolaný z funkcie veliteľa východného zoskupenia ruských vojsk na Ukrajine. Táto informácia nebola oficiálne potvrdená.

06:43

Francúzska premiérka Élisabeth Bornová sa začiatkom marca stretne s opozičnými lídrami a je otvorená rozhovorom s odborovými organizáciami.  Po týždňoch protestov proti dôchodkovej reforme to povedala v nedeľu.

06:10

Severná Kórea v pondelok odpálila dve balistické rakety krátkeho doletu smerom do Japonského mora. Oznámil to generálny štáb juhokórejskej armády, uviedli agentúry Jonhap.

06:00

Spojené štáty, blízky spojenec Izraela, sú znepokojené eskaláciou napätia v židovskom štáte v súvislosti so schvaľovaním reformy súdnictva. “Sme hlboko znepokojení súčasným vývojom v Izraeli, ktorý ešte viac zdôrazňuje naliehavú potrebu kompromisu,” píše sa vo vyhlásení hovorkyne Národnej bezpečnostnej rady (NSC) Bieleho domu.

05:03

Približne 200 barelov ropy (vyše 30.000 litrov) uniklo v nedeľu popoludní do mora z potrubia patriaceho spoločnosti Perenco v prístave Poole ležiacom na južnom pobreží Anglicka v grófstve Dorset. Únik sa medzičasom podarilo zastaviť.

Včera 19:47

Európska únia vyzvala v nedeľu Bielorusko, aby nesúhlasilo s umiestnením ruských jadrových zbraní na svojom území. Mohlo by v dôsledku toho čeliť ďalším sankciám, uviedol šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell.

Včera 19:00

Spojené štáty dosiaľ nezaznamenali nijaké známky toho, že by Rusko presúvalo do Bieloruska jadrové zbrane. Povedal to v nedeľu hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby v reakcii na sobotné oznámenie Ruska, že na území Bieloruska rozmiestni taktické jadrové zbrane.

Včera 18:34

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová v nedeľu pricestovala do Ghany a začala tak svoje turné po krajinách Afriky, v rámci ktorého navštívi aj Tanzániu a Zambiu. Jej pracovná cesta je zameraná na prehĺbenie vzťahov Spojených štátov s africkými krajinami v čase súboja s Čínou o získanie vplyvu na africkom kontinente.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Video, z ktorého sa budete chytať za hlavu

0 icon

Bratislava 26. marca 2023 (HSP/Foto: Screesnhot)   "Na ktorej strane stojí Peter Pellegrini? Má zmysel ho pretiahnuť na svoju stranu?" pýta sa Marek Vagovič. Vzápätí si uvedomuje dvojzmysel a ospravedlňuje sa: "Pretiahnuť... Pardon!" Sulík sa však ochotne chytá: "Ja si nemyslím, že má zmysel pretiahnuť Petra Pellehriniho... Tie voľby sa…

Predpoveď počasia pre Slovensko na pondelok

0 icon

Do našej oblasti prúdi studený vzduch. Oblačno až zamračené, miestami dážď. Teploty 4 až 9 stupňov Celzia.

Na ktorú stranu barikád sa po voľbách pridá vajatavý Pellegrini? Blízky spolupracovník našepkáva

0 icon

Bratislava 27. marca 2023 (HSP/Foto:TASR)   Do predčasných parlamentných volieb zostáva už len šesť mesiacov, no voliči stále nepoznajú odpoveď na zásadnú otázku, ktorý tábor bude preferovať dlhodobý líder prieskumov strana Hlas- SD Na otázku či by v prípade veľmi kľúčovej povolebnej pozície radšej preferoval radikálne proamerickú pravicovú koalíciu so…

Matovič reaguje na známeho komentátora: Je mi na vracanie z takýchto ľudí

0 icon

Bratislava 27. marca 2023 (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   “Vzťah Matoviča a Pellegriniho ku korupcii nie je veľmi odlišný,” nechal sa počuť Martin M. Šimečka, komentátor z Denníka N. Práve táto veta donútila jedného zo spomínaných aj reagovať "Je mi na vracanie z takýchto ľudí. V tomto prípade ide o…

Kam sa ukrajinské ozbrojené sily chystajú vrhnúť 200 000 svojich záložníkov

0 icon

Kyjev 27. marca 2023 (HSP/Svobodnaja Pressa/Foto:Screenshot)   Je hrozba ukrajinskej jarnej protiofenzívy reálna? Kyjevský režim sťahuje posily do aglomerácie Kramatorsk-Slavjansk. Vedenie skupiny Wagner odhaduje počet ukrajinských jednotiek sústredených v severovýchodnej časti Donbasu (okresy Bachmut, Konstantinovka, Slavjansk, Kramatorsk a Družkovka) na 80 000 vojakov a dôstojníkov. Bolo tam tiež nasadených približne…

Prieskum bojom: Rumunsko sa v rámci “zjednotenia s Moldavskom” pripravuje na anexiu časti Ukrajiny

0 icon

Bukurešť 27. marca 2023 (HSP/Foto:Twitter)   Odiózny ukrajinský web "Peacemaker" zaradil na čiernu listinu (https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17366571) rumunskú senátorku Dianu Iovanovici Șoșoacă. Čo urobila, že vyvolala taký hnev v Kyjeve? A čo sa vlastne deje vo východoeurópskom priestore? Členovia NATO - východoeurópske krajiny - uvedomujúc si nevyhnutnú porážku AFU a podporujúc vlastné…

Na čo sa nás snažia pripraviť médiá v súvislosti s Veronikou Remišovou?

0 icon

Bratislava 26. marca 2023 (HSP/Foto: TASR-Jakub Kotian)   Večer Mareka Vagoviča, JoJ – Na hrane, RTVS – Sobotné dialógy, Ta3 – V politike. Veroniku Remišovú ste počas víkendu v médiách našli skoro všade Človek by si povedal, že za tým musí byť nejaký zámer. Remišová má svoj odborný názor na…

Lídri EÚ sa v panike ponáhľajú do Pekingu

0 icon

Brusel 27. marca 2023 (HSP/Niccolo Soldo/Foto:TASR/AP-Olivier Matthys, Pool)   Nejde len o Nemecko, ale o celú Európu (bez Poliakov, Baltov a Rumunov), píše rešpektovaný konzervatívny analityk Niccolo Soldo Nazvime ich satrapmi, vazalmi alebo regionálnymi franšízovými manažérmi USA Inc. Všetci pracujú proti vlastným záujmom, aby slúžili diktátu Američanov. Sú nielen krátkozrakí,…

Počuli ste už o budovaní medzinárodného poriadku ? Tieto pravidlá zrejme neplatia pre každého

0 icon

Washington 27. marca 2023 (HSP/sonar21/Foto:TASR/AP-Jose Luis Magana)   Podľa Washingtonu a NATO Rusko tieto pravidlá porušuje (aj Čína) a musí byť potrestané. Nemôžeme si predsa dovoliť, aby "porušovatelia pravidiel" narušovali celosvetový pokoj, píše Larry Johnson Od roku 1945 Spojené štáty presadzujú svoje globálne záujmy budovaním a udržiavaním rôznych aliancií, ekonomických…

Slovensko urobilo nepriateľský akt. Zelenskyj ho chce vtiahnuť do konfliktu. Čo o nás píšu ruské noviny

0 icon

Bratislava 26. marca 2023 (HSP/Svobodnaja Pressa/Foto:TASR/AP - Darko Vojinovic)   Krajina sa rozdelila po tom, čo kyjevskému režimu dodali stíhačky MiG-29, píše novinár Konstantin Olšanskij pre ruské noviny Svobodnaja Pressa. Vo svojom článku sa snaží priblížiť situáciu okolo MiGov na Slovensku ruskému čitateľovi. Prinášame vám celý jeho článok Slovenská dodávka…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Poláček

René Pavlík

Bezpečnosť štátu

0icon

  Je otázkou času a zlovôle záujemcu, aby bezbranného obral o všetko čo sa mu páči. Je fuk, či oberá  dieťa, starčeka, alebo štát. Bezbranný je preto bezbranný, lebo nemá zbraň. Nemá sa čím brániť. Neviem to vysvetliť lepšie ako to dokázal Heger s protilátkami, alebo menšinovou vládou, napriek tomu…

Dušan Hirjak

Kto nesie vinu na vojnovom dianí na Ukrajine a ako rozpoznať pravdu od propagandy ? Časť IV.

0icon

Je mi veľmi ľúto a som sklamaný z toho, čo sa deje od roku 2014 na území nášho suseda – Ukrajiny. Po ôsmich rokoch vojnového diania na Ukrajine Rada federácie Ruska dala súhlas na nasadenie ozbrojených síl mimo územia Ruska a tým s

Erik Majercak

Ako definitívne odstrániť korupciu

0icon

Korupcia je politickým fenoménom už viac rokov. Ako sa s ňou dá popasovať a odstrániť? Prečo to tak dlho trvá ju odstrániť? Pre bežného človeka jednoduchá téma, veď väčšinou on nič nedáva a ani nič nedostáva. A tej telke a politici o tom stále dookola točia, dokonca posledné volebné obdobie bojovníci proti korupcii vyhrali voľby.

Pavel Jacz

Klamal nám ukážkovo Heger, alebo Naď? Slovensko je plné klamstiev ako žumpa exkrememtov!!!

0icon

Všade počujeme len samé plané reči snažiace sa zaobaliť priesery či problémy ututlať, zahrať do autu, alebo sa im remišovskou taktikou – teda kydaním na druhého darí vyhnúť pravde a z nej súvisiacej odpovedi. Dnes sa o sto šesť klame v politike, v reklamách, v krčmách, na pracoviskách, klameme aj…

Armádny Magazín

Chceme na nich uvaliť sankcie? O sociálno-ekonomických perspektívach Strednej Ázie

0 icon

Moldavsko, 27. marec 2023 (AM) – "EÚ zvažuje uvalenie sankcií na stredoázijské krajiny za ich pomoc Rusku. Vedúci predstavitelia EÚ zaznamenali nárast vývozu do ázijských krajín. Európa sa obáva, že tieto technológie sa dostávajú do Ruska s cieľom obísť obmedzenia, ktoré naň boli uvalené. Vedúci predstavitelia EÚ plánujú upozorniť predstaviteľov strednej

"Červená" Amerika nechce žiť podľa zákonov "modrej" Ameriky. Normy Klausa Schwaba a rodové normy Ruskej banky

0 icon

USA, 27. marec 2023 (AM) – Nie je zriedkavosťou vidieť mapy USA namaľované tromi farbami: červenou, modrou a fialovou. Ide o volebné mapy. Štáty, ktorých obyvateľstvo prevažne podporuje Republikánsku stranu, sú označené červenou farbou, zatiaľ čo štáty, ktoré tradične volia demokratov, sú označené modrou farbou. Fialovou farbou sú označené "sporné" štáty.…

Myśl Polska: Anglosasi vyvolali jadrovú apokalypsu

0 icon

Slovensko, 27. marec 2023 (AM) – "Jedinou otázkou je, ako ďaleko pôjdu provojnoví jastrabi na Západe pri presadzovaní "červenej línie". "Je všeobecne známe, že Veľká Británia sa rozhodla poskytnúť Ukrajine 14 tankov Challenger 2 a 30 samohybných húfnic AS90 v rámci januárového balíka vojenskej pomoci. Zdá sa však, že v hre…

Zbrojársky expert o charakteristikách leteckej superbomby použitej pri Černigove

0 icon

Rusko, 27. marec 2023 (AM) –Ukrajinské zdroje v prvých marcových dňoch uviedli, že Rusko na ich území na Avdejevskom smere po prvýkrát testovalo poldruha tonovú (1525 kg) kĺzavú bombu, ktorá má názov UPAB-1500V (УПАБ-1500В). O jej „prvom“ nasadení a zničení

Kyjev ako potravu pre delá uprednostňuje rusky hovoriacich mobilizovaných. Rozhodujúci útok na Arťomovsk

0 icon

Rusko, 26. marec 2023 (AM) – Ukrajinské velenie cielene vrhá bezvýsledné útoky na pozície ruských jednotiek mobilizovaných z rusky hovoriacich oblastí Ukrajiny. Podľa ruskej strany sa v dokumentoch mŕtvych vojakov Ozbrojených síl Ukrajiny v poslednom čase uvádzajú iba ruské priezviská. A mobilizovaní ľudia prichádzajú z Odesy, Dnepropetrovska,

TopDesať

Iba pár ľudí dokáže v priebehu 7 sekúnd objaviť ukrytý citrón

0 icon

Optická ilúzia vďaka ktorej si otestuješ svoje IQ. Ľudia s vyšším IQ majú väčšiu pravdepodobnosť, že vyriešia túto hádanku. Iba zopár ľudí dokáže na obrázku za 7 sekúnd nájsť ukrytý citrón.   [the_ad id="80455"]   Táto optická ilúzia dokonale poslúži na otestovanie tvojho IQ. Ilúzie sú ohromujúce, hlboko fascinujúce, tvar meniace obrazy…

Prvé zviera, ktoré uvidíš na obrázku ti prezradí veľa o tvojej osobnosti

0 icon

Čo ti prvé napadlo pri pohľade na titulnú fotografiu článku? V dnešnom článku budeš mať za úlohu pozrieť sa na obrázok nižšie. Nachádza sa na ňom viacero zvierat. Prvé zviera, ktoré na obrázku uvidíš ti prezradí veľa o tvojej osobnosti. Obyčajné pričuchnutie k tričku je jedným zo spôsobov, ako zistiť…

Takto vyzerá väzenie vo svete. Ten kontrast je dychberúci!

0 icon

Veril by si, že niektoré väznice sveta vyzerajú lepšie ako slovenské nemocnice či hotely? A v niektorých krajinách sú podmienky vo väzenských celých horšie ako v tvojich najhorších snoch. Zaujíma ťa, ako vyzerá väzenie v rôznych krajinách? TOP10 ti to dnes ukáže. Stále viac ľudí je za mrežami. Podľa Inštitútu…

Ako trávili čas deti v dobe, keď telefóny ešte neexistovali? Rozhodne sa nenudili!

0 icon

Dnešným deťom sa asi ťažko bude veriť, že existovalo obdobie, kedy telefóny a smartfóny vôbec neboli. A že to bolo naozaj najlepšie detstvo, potvrdí každý, kto to zažil. Problém dnešných detí je v tom, že si deň bez mobilu a internetu ani nevedia predstaviť. Áno, dnešné chytré telefóny majú naozaj…

Historické fotografie, ktoré odkrývajú temnú stránku minulosti

0 icon

Dokonca aj 100 rokov stačí na to, aby sa niečo zmenilo a aby sa svet stal lepším miestom. Z hľadiska plaveckých kostýmov, zákonov a spoločenských organizácií musel svet podstúpiť veľa zmien, aby sa stal tou krajinou, v ktorej teraz žijeme. Stále je veľa vecí, ktoré je potrebné vylepšiť, ale dnes ti chceme ukázať…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali