Ruská invázia na Ukrajinu

NAŽIVO

Američania v piatok popreli informácie o tom, že lietadlovú loď USS Abraham Lincoln zasiahli iránske drony. Reagovali tak na tvrdenia iránskej štátnej televízie, ktorá tvrdila opak.

 

18:32

„Nepriateľské lietadlá uskutočnili nálet na štvrť so starovekými zrúcaniami v meste Súr,“ informoval libanonská národná tlačová agentúra.

 

18:30

Španielsky premiér Pedro Sánchez v piatok povedal, že vo vzťahoch so USA by mala prevládať „lojálna spolupráca“ nad „konfrontáciou“. 

 

18:12

Trump vyhlásil, že Kuba „čoskoro padne“.

„Chcú uzavrieť dohodu, preto tam pošlem Marca (Rubia) a uvidíme, čo z toho bude. Mimochodom, Kuba čoskoro padne, to s tým nesúvisí, ale Kuba tiež padne. Tak veľmi chcú uzavrieť dohodu,“ vyhlásil Trump.

18:11

Americký minister zahraničných vecí informoval ministrov zahraničných vecí arabských krajín, že vojenská operácia proti Iránu môže trvať ešte niekoľko týždňov, informuje Axios s odvolaním sa na zdroje.

Podľa nich Marco Rubio zdôraznil, že súčasný vojenský záujem USA sa zameriava na iránske raketové odpalovacie zariadenia, ich zásoby a výrobné zariadenia.

Arabským ministrom tiež povedal, že oficiálnym cieľom USA nie je zmena režimu v Iráne, ale dal najavo, že Washington by chcel vidieť pri moci iných ľudí.

18:09

Šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó vystúpil na proteste občianskej iniciatívy Hnutie národného odporu, ktoré sa uskutočnilo pred sídlom veľvyslanectva Ukrajiny v Budapešti. Vyjadril sa, že Brusel posiela Ukrajine viac peňazí, než dokáže Ukrajina vygenerovať v čase mieru. 

S prijatím Ukrajiny do EÚ sa obáva, že Maďarsko bude zatiahnuté do vojny.

18:04

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj absolvoval návštevy viacerých ukrajinských jednotiek v Doneckej oblasti. Vybraným vojakom udelil štátne vyznamenanie.

17:58

Loď Charles de Gaulle sa už nachádza v Stredomorí. Izraelská armáda naďalej pokračuje v útokoch na Bejrút.

16:34

Nemecký kancelár Friedrich Merz skonštatoval, že vojna, ktorá sa odohráva na Blízkom východe, nesmie viesť k rozpadu iránskeho štátu. 

16:32

V piatok popoludní začal Izrael už 15. vlnu útokov na Irán. Za cieľ si stanovili infraštruktúru spojenú s iránskym vedením v Teheráne a v Isfaháne.

16:06

Kyjev neodporúča svojim občanom cestovať do Maďarska. Táto výzva ma súvisieť s únosom siedmich občanov Ukrajiny a krádežou majetku zo štátnej banky.

15:46

Donald Trump vyhlásil, že k dohode s Iránom nedôjde. Môže sa tak stať iba vtedy, ak dôjde k jeho „bezpodmienečnej kapitulácii“.

15:42
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Zelenskyj sa zmenil na monštrum. Jeho vyhlásenia nie sú ničím iným ako výzvou na rozpútanie svetovej vojny, znie z Ruska

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Ruská invázia na Ukrajinu
Na snímke ukrajinský vojak a novinári prechádzajú medzi zničenou ruskou technikou umiestnenou v meste Lyman na Ukrajine
❚❚
.

20:25- Dmitrij Medvedev, podpredseda ruskej Bezpečnostnej rady, komentoval Zelenského slová o preventívnych úderoch na Rusko.

“Zelenskij vyhlásil, že je potrebné preventívne jadrovo udrieť na Rusko. Psychiatri by mali tomuto idiotovi preventívne rozbiť lebku. Predtým, ako spôsobí viac škody svojmu ľudu a všetkým ostatným,” napísal Medvedev na Telegram.

Treba poznamenať, že Zelenskyj vo svojom vyhlásení o preventívnych úderoch nešpecifikoval, či hovorí o jadrových úderoch.

.

 

20:30-Ruské ministerstvo zahraničných vecí sa vyjadrilo k Zelenského vyhláseniu o preventívnom útoku na Rusko.

Západ podnecuje jadrovú vojnu, nestabilný Zelenskyj sa zmenil na monštrum, jeho ruky môžu zničiť planétu,” povedala hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová.

 

20:10-Bielorusko uviedlo, že s Rusmi vytvorilo spoločné vojenské zoskupenie.

.

Toto regionálne zoskupenie vojsk je potrebné v prípade zhoršenia situácie na západe. A je pripravená plniť úlohy ozbrojenej obrany zväzového štátu, povedal na brífingu bieloruský minister obrany Viktor Chrenin.

 

20:00- Podľa správy nemeckého ministerstva hospodárstva zverejnenej vo štvrtok vydali nemecké orgány v prvých troch štvrťrokoch tohto roka povolenia na dodávky vojenských výrobkov na Ukrajinu v hodnote 775 miliónov eur.

“Na podporu sebaobrany Ukrajiny boli vydané povolenia v celkovej hodnote 775 miliónov eur,” uvádza sa v správe.

 

.

19:50-Kremeľ reagoval na Zelenského výzvu na preventívny jadrový úder na Rusko. “Všetky krajiny sveta by tomu mali venovať pozornosť. A USA, Británia a krajiny EÚ by mali venovať osobitnú pozornosť,” povedal Putinov hovorca Dmitrij Peskov.

Podľa neho “Zelenského vyhlásenia nie sú ničím iným ako výzvou na rozpútanie svetovej vojny”.

Peskov uviedol, že USA a Spojené kráľovstvo “de facto riadia aktivity Kyjeva”, a preto by mali niesť zodpovednosť za Zelenského vyhlásenia, povedal Peskov.

Pripomeňme, že Zelenskyj vyzval na preventívny úder proti Rusku v prípade jadrovej hrozby zo strany Ruska, a nie na “čakanie na jadrové údery Ruska”.

 

19:21 – Ukrajinskí partneri sa nemusia obávať ruských jadrových zbraní, pretože ruský jadrový potenciál “sa skončil v roku 1997”, povedal minister obrany Alexej Reznikov pre časopis Forbes.

“Pokiaľ ide o technický stav ruských jadrových zbraní. Celý ich jadrový potenciál sa skončil v roku 1997. A kedy naposledy testovali jadrové zbrane? Koncom 90. rokov v Kazachstane na príslušnom testovacom mieste. Kde ho budú používať? Na frontovej línii zničiť nielen ukrajinské, ale aj vlastné jednotky? Čierne more? Sú tam tri krajiny NATO,” povedal minister obrany.

Povedal, že “po Mariupole, Buči, raketových útokoch” sa Ukrajinci nenechajú zastrašiť jadrovými zbraňami.

 

19:09 – Zhrnuté hlavné výsledky 225. dňa vojny:

.

Na frontoch naďalej pretrváva relatívny útlm. Strany sa zároveň aktívne pripravujú na obnovenie bojov na východe a juhu Ukrajiny.

Rusi tiež zintenzívnili boje v okolí Bachmutu a podľa niektorých správ postúpili južne a východne od mesta.

Niektoré sily na Západe naďalej vykresľujú perspektívu ukrajinskej ofenzívy. Jej konečný cieľ vidia v rozdelení ruských síl na juh a východ a v dosiahnutí Berďansku a Krymu.

V Rusku však pokračuje mediálny útok na najvyššie vojenské velenie. A zdá sa, že tento proces je tak či onak moderovaný z Kremľa.

Analyzujeme aj dôsledky ôsmeho balíka protiruských sankcií.

.

 

19:05 – To hlavné zo zhrnutia generálneho štábu AFU:

– Nepriateľ nezastavuje svoju ofenzívu na smeroch Bachmut a Avdijivka;
– Nepriateľ ostreľuje ukrajinské pozície pozdĺž línie kontaktu, vykonáva ženijné práce a letecký prieskum;
– Hrozba leteckých a raketových útokov na Ukrajine pretrváva.
– Počas chaotického ústupu nepriateľ vyhodil do vzduchu priehradu, čo spôsobilo záplavy v dedine Raigorodok.

Počas dňa nepriateľ uskutočnil 6 raketových a 7 leteckých útokov, vykonal viac ako 23 ostreľovacích útokov z MLRS a poškodil viac ako 25 osád.

Počas uplynulých 24 hodín ukrajinské ozbrojené sily odrazili nepriateľské útoky v oblastiach Soledar, Bachmutskoje, Jakovlevka, Odradivka, Zajceve, Bachmut, Krasnogorovka, Pobeda, Vodyanoje a Lubomirivka.

.

Lietadlá obranných síl vykonali počas dňa 11 útokov. Zasiahli:

– 1 pevnosť,
– 5 oblasti koncentrácie zbraní a vojenského vybavenia,
– 5 nepriateľských protilietadlových raketových systémov.

Zostrelených bolo aj 5 bezpilotných lietadiel.

 

19:00 – Zelenskyj vyzval NATO, aby v prípade hrozby použitia jadrových zbraní podniklo preventívny úder proti Rusku.

“Čo by malo NATO urobiť? Odstrániť možnosť, že Rusko použije jadrové zbrane. Čo je však dôležité, znovu vyzývam medzinárodné spoločenstvo, tak ako to bolo pred 24. februárom: preventívne údery, aby vedeli, čo sa im stane, ak ich použijú. A nie naopak – čakať na jadrové údery Ruska, aby mohli povedať: “Ach, vy ste takí, no, tu máte od nás!”, povedal počas videorozhovoru pre Lowyho inštitút v Austrálii.

 

.

18:56 –  Trinásť ruských vojakov utieklo na Krym z Chersonskej oblasti.

Vedúca nadácie Russ Sitting Olga Romanová o nich zverejnila APB.

Podľa orientácie vojaci dobrovoľne opustili Chersonskú oblasť a nachádzajú sa na území Krymu.

Sú označovaní ako “mimoriadne nebezpeční” jednotlivci s bojovými a operačnými skúsenosťami.

Údajne sú podozriví zo série závažných a obzvlášť závažných trestných činov na území Chersonskej oblasti.

Podľa informácií slúžili v “dobrovoľníckom kozáckom oddiele Don”.

 

.

17:04 –  Útočníci v Rusku začali posielať e-mailom škodlivý softvér maskovaný ako predvolania z vojenských náborových úradov, ktoré sa používajú na špionáž, krádež dokumentov a iných súborov, uvádza spoločnosť Kaspersky.

Aktuálna situácia na frontoch
Aktuálna situácia na frontoch

17:02 – Chersonom otriasla séria výbuchov.

Pohotovostné služby informovali, že protivzdušná obrana zostrelila päť rakiet HIMARS, ktoré ukrajinské sily vypálili na Antonivský most.

Ráno bol zasiahnutý aj most, nedošlo k žiadnym obetiam a most nebol poškodený.

Aktuálna situácia na frontoch
Aktuálna situácia na frontoch

16:45 – V ruskom zajatí zostáva približne 2 500 000 vojakov z Mariupoľa, vrátane približne 700 azovských vojakov.

Na tlačovej konferencii o tom informovali úradujúci veliteľ pluku Azov Nikita Nadtočij a bývalí zajatci Bohdan Krotevič, Ivan Ignatiev a Iľja Samojlenko.

Ďalšie vyhlásenia z tlačovej konferencie:

.

1. Rozhodnutie stiahnuť sa z Azovstalu nebolo jednoduché, Azov bol vedený potrebou zachrániť 600 zranených bojovníkov, z ktorých 300 bolo v mimoriadne vážnom stave a pomaly umierali.

2. Červený kríž prisľúbil, že všetci civilisti budú stiahnutí na územie kontrolované Ukrajinou, ale nestalo sa tak. Niekoľko z nich bolo odvezených do “DPR”.

3. 25 “Azovčanov”, ktorí boli zranení a evakuovaní vrtuľníkmi z Mariupola, sa už vrátilo do služby.

4. Všetci dôstojníci teraz aktívne spolupracujú s generálnym štábom, aby sa všetci obrancovia Mariupola vrátili domov.

 

16:40 – Poslanci Európskeho parlamentu vyzvali na zvýšenie vojenskej pomoci Ukrajine, informoval Die Zeit.

V parlamentnom uznesení sa uvádza, že členské štáty EÚ by mali výrazne zvýšiť svoju vojenskú pomoc, “najmä v oblastiach, o ktoré žiada ukrajinská vláda”.

.

Päťsto poslancov hlasovalo za a 26 proti.

Rezolúcia vyzýva “najmä odporujúce členské štáty”, aby “zaplatili svoj podiel na nevyhnutnej vojenskej podpore”.

Neuvádza, o ktoré krajiny ide, ale spomína tanky Leopard 2 nemeckej výroby, ktoré by podľa nej mali byť ukrajinskí vojaci okamžite vycvičení na ich používanie.

 

15:00 – Najdôležitejšie informácie z brífingu ruského ministerstva obrany:

– Spojenecké sily oslobodili dedinu Zajcevo v DĽR a zničili viac ako 120 príslušníkov dvoch brigád AFU

– Ruské ozbrojené sily zničili viac ako 120 jednotiek AFU v smere na Kupjansk

.

– Ukrajinské ozbrojené sily nepodnikli aktívne bojové operácie v smere Krasno-Limansky

– V smere Andrejevo-Krivyj Roh sa AFU počas dňa viackrát pokúsila o prielom, vo všetkých smeroch bol nepriateľ odrazený

– Ruské ozbrojené sily zničili tri pontónové prechody AFU cez rieku Ingulets vysoko presnými raketovými údermi

– Ruské ozbrojené sily zlikvidovali 25 ukrajinských bojovníkov v Charkovskej oblasti a dva pickupy s namontovanými veľkokalibrovými guľometmi

– Lietadlá ruského letectva zničili v DNR až 60 vojakov a dva tanky AFU

.

– Ruské ozbrojené sily podnikli raketové a letecké útoky na tri brigády AFU v Chersonskej a Mykolajivskej oblasti, pričom zničili viac ako 280 ukrajinských vojakov

– Ruské letectvo zostrelilo MiG-29 a Su-24 ukrajinského letectva v Doneckej ľudovej republike

– Ruské jednotky zasiahli v Charkovskej oblasti a DNR dve ukrajinské batérie raketometov Grad za deň

– Ruská protivzdušná obrana zostrelila deväť ukrajinských bezpilotných lietadiel a zničila tri strely zo systému Olha MLRS.

 

14:57 – Rusko dnes podniklo údery na územie Ukrajiny pomocou diaľkových bombardérov Tu-22M3, ktoré sa nachádzali vo vzdušnom priestore Bieloruska.

Vyhlásil to zástupca náčelníka Hlavného operačného riaditeľstva Generálneho štábu Ozbrojených síl Ukrajiny Oleksij Gromov na brífingu.

 

14:55 – Denník Sun napísal o štyroch scenároch, ako by USA mohli reagovať na použitie jadrových zbraní Ruskom na Ukrajine.

Podľa publikácie by USA mohli zasiahnuť:

1. Jadrový útok na Rusko vrátane Moskvy;

2. Útok na ruské jednotky na frontovej línii na Ukrajine;

3. obmedzený jadrový úder na Krym;

4. Útok na ruskú Čiernomorskú flotilu.

Denník Sun napísal o štyroch scenároch, ako by USA mohli reagovať na použitie jadrových zbraní Ruskom na Ukrajine
Denník Sun napísal o štyroch scenároch, ako by USA mohli reagovať na použitie jadrových zbraní Ruskom na Ukrajine

14:53 – Predsedníčka Rady Ruskej federácie Valentina Matvijenková na samite predsedov parlamentov G20 navrhla, aby si delegácia ukrajinskej Najvyššej rady sadla za rokovací stôl.

.

“Sadnime si za rokovací stôl na pôde parlamentnej skupiny G20 práve dnes. Parlament Ruska, parlament Ukrajiny. Pokúsme sa pochopiť jeden druhého, nájsť dohody,” povedala Matvijenková.

Je jasné, že za súčasných podmienok, keď ukrajinská armáda postupuje, iné rokovania ako stiahnutie všetkých ruských vojsk z ukrajinského územia pre ukrajinské orgány neprichádzajú do úvahy.

Vyhlásenie Matvijenkovej je preto pokusom ukázať krajinám G20, že “Rusko je za rokovania, ale Ukrajina nie je ochotná”.

 

14:50 -Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že ruské jednotky obsadili dedinu Zajcevo v Doneckej oblasti (južne od Bachmutu).

Ukrajina to nepotvrdzuje.

Momentálne nie je k dispozícii ani žiadne video alebo fotografické potvrdenie.

ruské jednotky obsadili dedinu Zajcevo v Doneckej oblasti
Ruské jednotky obsadili dedinu Zajcevo v Doneckej oblasti

13:10 – Švédska bezpečnostná služba ukončila vyšetrovanie na mieste úniku v spoločnosti Nord Stream.

Vyšetrovanie posilnilo podozrenie, že úniky boli spôsobené sabotážou, keďže v blízkosti došlo k výbuchom, uviedla agentúra vo vyhlásení.

 

13:06 – Iránske drony sa stávajú pre Ukrajinu veľmi nebezpečnými.

Ukrajinský veľvyslanec v Spojenom kráľovstve Vadym Pristayko povedal pre Sky News.

Podľa neho sa ukrajinské ozbrojené sily snažia “nájsť protilátku” proti tomuto typu ruskej zbrane.

 

12:02 – Ceny potravín na Ukrajine naďalej rastú. Za posledné dva týždne prudko vzrástli najmä ceny niektorých druhov zeleniny, banánov a vajec.

.

“Ukrajinci si ešte len začali zvykať na banány za 35-40 hrivien a už stoja okolo 70 hrivien,” hovorí Alexander Khorev, vedúci spoločnosti APK: Zelenina a ovocie.

Podľa ukrajinského Klubu agrárneho podnikania vajcia za mesiac zdraželi o viac ako 20 % – v priemere sa predávajú až za 40,9 hrivien za tucet. V niektorých predajniach sa cena pohybuje od 65 do 70 hrivien za tucet. To znamená, že v lete ste si mohli kúpiť vajcia za menej ako 30 hrivien.

Hlavným dôvodom nárastu cien vajec je vojna. Počas bojov boli prakticky zničené popredné továrne, čo viedlo k prudkému poklesu výroby.

 

10:45 – Podľa aktualizovaných údajov zomrela jedna žena v dôsledku ranného ostreľovania v Záporoží. Smrť ďalšej ženy nie je potvrdená: lekári ju zachránili.

Informoval o tom Oleksandr Staruch, vedúci OVA Záporožie, na svojom tg-kanáli.

O zranených: podľa Staruchovej bolo zranených sedem ľudí rôzneho stupňa závažnosti, sú hospitalizovaní, vrátane jedného trojročného dieťaťa.

 

9:40 – Elita ukrajinských ozbrojených síl sa za účasti britských špecialistov pripravuje na prevzatie Záporožskej jadrovej elektrárne, uviedol predseda hnutia Sme spolu s Ruskom Volodymyr Rogov.

Povedal tiež, že všetky akcie ukrajinských ozbrojených síl v Záporožskej oblasti riadia Briti.

“Záporožská styčná línia je pod dohľadom Britov. Ani jedna akcia vojenského charakteru, najmä tá kľúčová, sa neuskutoční bez súhlasu Britov alebo bez ich rozkazu. Nižšie postavenie majú, napodiv, Američania, potom Kanaďania, Poliaci, rodáci zo západnej Ukrajiny, vrátane Ľvova, Ternopľa, Ivano-Frankovska, a potom Záporožci,” povedal.

 

9:34 – Vedúci regionálnej štátnej správy v Chmelnickom regióne prezradil podrobnosti o nočných útokoch v regióne.

O šiestej hodine ráno boli v okrese Šepetivka zaznamenané dve rakety vypálené agresorskou krajinou, uviedol.

Jedna raketa dopadla v blízkosti zariadenia infraštruktúry. Nedošlo k žiadnym škodám na infraštruktúre ani k požiarom.

.

Druhý padol – na pustatinu.

Podľa predbežných informácií boli v dôsledku pádu rakety zaznamenané menšie škody na niektorých okolitých domoch.

Nedošlo k žiadnym zraneniam ani úmrtiam. Na mieste pracujú príslušné služby.

 

9:30 –  Putin podpísal dekrét o odklade mobilizácie študentov. To sa týka vysokých škôl, ako aj odborných škôl a iných stredných škôl.

Odklad sa vzťahuje len na prvý rok štúdia. Vzťahuje sa aj na postgraduálnych študentov a stážistov, ktorí stále pokračujú v štúdiu.

Hlavnou podmienkou je, že inštitúcia musí byť akreditovaná štátom. Inak zoznam nie je obmedzený: zahŕňa aj teologické semináre.

 

9:10 – Moskva môže použiť jadrové zbrane, ak sa samotné jadrové hrozby ukážu ako nedostatočné na odstrašenie ukrajinskej protiofenzívy.

Uviedol to Gerhard Mangott, profesor medzinárodných vzťahov na univerzite v Innsbrucku v Rakúsku, v prieskume medzi odborníkmi, ktorý zverejnila stanica Deutsche Welle.

Citovaný je aj názor vojenského experta a bývalého plukovníka Bundeswehru Ralfa Thieleho, ktorý sa domnieva, že ak by výbuch ruských jadrových zbraní nad opusteným terénom nemal odstrašujúci účinok, alternatívou pre Rusko by mohol byť pokus o úder na politické a hospodárske ciele na Ukrajine.

“Jednou z možností je jadrový výbuch, ktorý spôsobí elektromagnetický impulz, ktorý zničí všetky elektronické zariadenia a systémy na ploche niekoľkých stoviek štvorcových kilometrov. Elektrárne, počítačové systémy, satelity, autá – všetka elektronika v jeho dosahu by bola zničená,” povedal Thiele.

 

8:25 – Na webovej stránke prezidenta sa objavila petícia, v ktorej sa navrhuje, aby všetci nemobilizovaní muži vo veku 18-60 rokov opustili Ukrajinu “z dôvodu hrozby jadrového výbuchu na území Ukrajiny”.

“Podľa prvej časti článku 33 Ústavy Ukrajiny má každý, kto sa legálne nachádza na území Ukrajiny, zaručenú slobodu pohybu, s výnimkou obmedzení stanovených zákonom,” napísal autor.

 

8:20 – Michail Podoljak, poradca vedúceho prezidentskej kancelárie, požaduje sankcie proti Rosatomu a ruskému jadrovému priemyslu za presun Záporožskej jadrovej elektrárne do jurisdikcie Moskvy.

“Pokus o legálne napadnutie Záporožskej jadrovej elektrárne zo strany Ruska si vyžaduje okamžitú reakciu:

1. Sankcie voči Rosatomu.

2. zastavenie výstavby všetkých jadrových zariadení s ruskou účasťou.

3. Odmietnutie akéhokoľvek partnerstva s Ruskom v jadrovom priemysle,” napísal na Twitteri.

 

8:18 – Denník New York Times napísal o útoku iránskych bezpilotných lietadiel kamikadze na Biely kostol.

“V stredu večer ruská armáda vystrelila na mesto neďaleko Kyjeva tucet samodeštrukčných dronov dodaných Iránom, čo je zrejme prvý prípad použitia takýchto zbraní proti cieľu v blízkosti ukrajinského hlavného mesta,” napísala publikácia.

V posledných týždňoch sa bezpilotné lietadlá dodávané Iránom stali čoraz väčšou hrozbou na bojisku, uvádza sa v publikácii.

Podľa ukrajinskej armády Rusi používajú drony na ničenie húfnic a obrnených vozidiel, ako aj na zabíjanie vojakov.

 

8:16 – Česká republika schválila nový balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu, ktorý zahŕňa aj ťažké vybavenie.

Oznámila to ministerka obrany krajiny Jana Černochová, informovala tlačová agentúra ČTK.

Černochová nezverejnila podrobnosti “z bezpečnostných dôvodov”.

.

 

7:38 – Ukrajinské ozbrojené sily priviezli na líniu kontaktu v Záporožskej oblasti viac zbraní a ľudí ako počas celej špeciálnej vojenskej operácie, uviedol predseda hnutia Sme spolu s Ruskom Volodymyr Rogov.

 

7:25 – Najdôležitejšie informácie z ranného brífingu ukrajinského generálneho štábu.

1. Útoky nepriateľa boli odrazené v oblastiach Vyemka, Soledar, Otradivka, Bachmut, Bachmut, Maiorsk, Krasnohorivka a Novomichajlivka.

Ide o front od Bachmutu po Avdejevku a Ugledar.

2. V súvislosti s protiútokom AFU sa podľa generálneho štábu začali zo Svatého evakuovať aktívni prívrženci LNR.

Z Chersonskej oblasti začali odchádzať aj obyvatelia Krymu, ktorí tam predtým prišli, aby pomohli vytvoriť ruskú moc.

5. októbra. Hlavné, pohľad z ruskej strany
5. októbra. Hlavné, pohľad z ruskej strany

 6:30 – 5. októbra. Hlavné, pohľad z ruskej strany:

– Putin nariadil odovzdať Záporožskú jadrovú elektráreň Rusku, elektráreň prechádza do ruského vlastníctva a jej prevádzku riadi bývalý hlavný inžinier Balakovskej jadrovej elektrárne Oleg Romanenko

– Putin povedal, že podpísal dokumenty o odklade mobilizácie pre tých, ktorí študujú večer, ako aj pre postgraduálnych študentov a rezidentov.

– Preformulovanie špeciálnej vojenskej operácie na protiteroristickú je výsadou prezidenta, žiadne takéto vyhlásenie zatiaľ nepadlo, povedal Peskov

– Niektoré územia Chersonskej a Záporožskej oblasti budú vrátené a budú pokračovať konzultácie s obyvateľstvom, ktoré si želá žiť s Ruskom, povedal Peskov.

– Situácia na frontovej línii v Doneckej ľudovej republike sa stabilizuje, obranná línia sa posilňuje, povedal Pušilin

– Ruské ozbrojené sily zničili za deň viac ako 300 ukrajinských vojakov, tvrdí ruské ministerstvo obrany

– Šéf MAAE Grossi pricestoval do Kyjeva a na budúci týždeň by mal pricestovať do Ruska, aby rokoval o zavedení jadrovej bezpečnostnej zóny okolo Záporožskej jadrovej elektrárne.

– Borrell uviedol, že Európska únia plánuje v polovici októbra začať misiu na výcvik ukrajinskej armády, ale ubezpečil, že EÚ je pripravená hľadať diplomatické riešenie konfliktu na Ukrajine, “ak to okolnosti dovolia”.

– Letisko v Mariupole bude prestavané do konca roka 2023, bude civilné aj vojenské, povedal premiér Chotšenko. Povedal, že samotný terminál by sa mohol zbúrať a postaviť nová budova, zmodernizovať vzletové a pristávacie dráhy.

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Nový diskusný systém Kvôli mnohým sťažnostiam na diskusný systém Disqus, ktorý sme doteraz používali, sme sa rozhodli implementovať na stránku nový diskusný systém Quantam.
Nejaký čas budú tieto dva diskusné systémy na stránke fungovať paralelne, ale potom diskusný systém Disqus odpojíme a zostane iba nový diskusný systém Quantam.
Vytvorte si preto prosím svoj profil v novom diskusnom systéme Quantam, je to veľmi jednoduché.
Vaše názory, pripomienky a postrehy nám píšte na mail hlavnespravy@hlavnespravy.sk



.


Do 7. marca bude v Benátkach zasadať Benátska komisia, na svojom 146. zasadnutí sa bude venovať aj zákonu SR o neziskových organizáciách

Do 7. marca bude v Benátkach zasadať Benátska komisia, na svojom 146. zasadnutí sa bude venovať aj zákonu SR o…

06. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Hrad Krásna Hôrka nebol piatkovým požiarom ohrozený

Hrad Krásna Hôrka nebol ohrozený požiarom, ktorý vypukol v piatok v katastri obce Krásnohorské Podhradie v okrese Rožňava. Vyplýva to…

06. 03. 2026 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 03. 2026 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov

Žilinská radnica predstavila opatrenia na zmiernenie dosahov výstavby D3

Opatrenia na zmiernenie dosahov výstavby diaľnice D3 na obyvateľov Žiliny a predovšetkým mestskej časti Brodno boli predmetom štvrtkového rokovania predstaviteľov…

06. 03. 2026 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 03. 2026 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov

Areál Bukózy od marca strážia žandári, reagujú na rabovanie aj enviroriziká

Areál bývalej spoločnosti Bukóza v obci Hencovce v okrese Vranov nad Topľou od marca strážia žandári. Štát tak reaguje na…

06. 03. 2026 | Regióny | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 03. 2026 | Regióny | 3 min. čítania | 0 komentárov

Syn nebohého gen. Milana Lučanského zaslal na Európsky súd pre ľudské práva reakciu na intervenciu Verejného ochrancu práv

V súvislosti s intervenciou Verejného ochrancu práv k podmienkam kolúznej väzby a k okolnostiam úmrtia generála Milana Lučanského predložil jeho…

06. 03. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
06. 03. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov


.
.

.

Blogy

Rastislav Vasilišin

Erik Majercak

Peter Zajac-Vanka Ing.

Gustáv Murín

Anton Čapkovič

Miroslav Ondrej

.
.

Európska komisia prelomila mlčanie a vyjadrila sa k Zelenského brutálnym vyhrážkam Orbánovi

Európska komisia označila Zelenského vyhrážky voči Orbánovi za „neprijateľné“

06. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Syn nebohého gen. Milana Lučanského zaslal na Európsky súd pre ľudské práva reakciu na intervenciu Verejného ochrancu práv

V súvislosti s intervenciou Verejného ochrancu práv k podmienkam kolúznej väzby a k okolnostiam úmrtia generála Milana Lučanského predložil jeho…

06. 03. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
06. 03. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

NAŽIVO o dianí na Blízkom východe – Trump vyhlásil, že neplánuje pozemnú operáciu v Iráne

V tomto článku aj dnes pokrývame vojnový konflikt na Blízkom východe, ktorý vypukol v sobotu útokom Spojených štátov amerických a…

06. 03. 2026 | Aktualizované 06. 03. 2026 | Zo zahraničia | 10 min. čítania | 0 komentárov
06. 03. 2026 | Aktualizované 06. 03. 2026 | Zo zahraničia | 10 min. čítania | 0 komentárov

Ukradnutá miliarda dolárov: Maďarsko vyhlásilo Ukrajine vojnu a odhalilo korupčné praktiky Zelenského

Ukrajinský minister zahraničných vecí Andrij Sybiha obvinil v piatok Maďarsko, že v Budapešti zadržalo skupinu zamestnancov ukrajinskej banky, ktorí údajne…

06. 03. 2026 | Aktualizované 06. 03. 2026 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
06. 03. 2026 | Aktualizované 06. 03. 2026 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Kyjev má tri dni na to, aby spustil ropovod Družba

V prípade, že Kyjev neobnoví dodávky ropy do troch pracovných dní, Maďarsko vytvorilo päťčlennú delegáciu, ktorá preskúma stav ropovodu Družba,…

06. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Miliónár, ktorý našiel cestu von z matrixu

Cesta von z matrixu je otvorená pre každého, ale nie každý je pripravený po nej vykročiť. Knihu nájdete tu

06. 03. 2026 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov
06. 03. 2026 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov

Slovnaft prešiel na obmedzený režim

Rafinéria Slovnaft už 39 dní nedostáva ropu cez ropovod Družba a prešla na obmedzený režim výroby. V najbližších dňoch začne…

06. 03. 2026 | Ekonomika | 4 min. čítania | 0 komentárov
06. 03. 2026 | Ekonomika | 4 min. čítania | 0 komentárov

Trump má vážny problém

Vplyvný miliardár zo Spojených arabských emirátov Khalaf Ahmad Al Habtoor, ktorý vedie Dubajskú národnú poisťovňu, obvinil Trumpa z vtiahnutia Blízkeho…

06. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Krajčovič pre HS: Tento rok bude pre obchod, ale aj spotrebiteľov jedným z najťažších

Slovenský spotrebiteľ je unavený. Päť rokov kríz zmenilo spôsob, akým nakupujeme. Maslo, káva, ale aj mäso sa dnes predávajú už…

06. 03. 2026 | Rozhovory | 20 min. čítania | 0 komentárov
06. 03. 2026 | Rozhovory | 20 min. čítania | 0 komentárov
.

Europarlamentní Patrioti označili výroky Zelenského voči Orbánovi za „neprijateľné“. Premiéra sa zastala dokonca aj opozícia

Europarlamentná frakcia Patrioti pre Európu odsúdila výroky ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktoré sú podľa nej evidentnými vyhrážkami voči premiérovi Viktorovi…

06. 03. 2026 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
06. 03. 2026 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Kto bude ďalší, ktorému sa bude prezident Zelenský takto vyhrážať?

Sociálne siete vyhrážkami Zelenského na Orbánovu adresu ožili. Niektorí slovenskí politici zaujali tvrdý postoj. Zhrnuli sme stanoviská niektorých z nich…

06. 03. 2026 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
06. 03. 2026 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

Púchovský sa vzdáva. Čo sa mohlo odohrať v zákulisí?

Známe meno v oblasti samozvaných bojovníkov proti takzvaným „hoaxom” končí v čele vlastného vlajkového projektu

06. 03. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 03. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Kremeľ vyzýva Maďarsko, aby aktivovalo článok 5 NATO kvôli hrozbám Zelenského

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

06. 03. 2026 | Aktualizované 06. 03. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
06. 03. 2026 | Aktualizované 06. 03. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Prešiel takmer deň od zverejnenia videa, v ktorom sa Zelenský vyhrážal Orbánovi. A médiá? Tie zaryto mlčia

Šéf Úradu vlády Juraj Gedra zverejnil kritické stanovisko ku včerajšiemu vyjadreniu prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského na adresu Viktora Orbána, maďarského…

06. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Prezident: Vnímam veľmi negatívne, že vláda a jej splnomocnenec dodnes nedali ľuďom odpoveď na otázky, kto pri riadení pandémie zlyhal

Šieste výročie prvého prípadu ochorenia COVID-19 na Slovensku má byť pripomienkou, že zdravie je pre ľudí najvyššou prioritou a pri…

06. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Slovná prestrelka Trumpa s Carlsonom: Kritika Iránu vyvolala ostrú reakciu

Novinár Tucker Carlson, ktorý predtým podporoval Trumpa, kritizoval útok USA na Irán a nazval ho „absolútne odpornou zlomyseľnou vojnou“. Trump…

06. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
06. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Fico po výrokoch ukrajinského prezidenta vyjadril solidaritu Orbánovi

Premiér SR Robert Fico vyjadril vo štvrtok plnú solidaritu predsedovi maďarskej vlády Viktorovi Orbánovi v súvislosti s predchádzajúcimi vyjadreniami ukrajinského…

06. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Vyvolení, očista, stopka z Bruselu. Ochrana zostáva, ale po starom

Reforma mala vyčistiť „hniezdo“. Po zásahu ÚS a signáli z Bruselu sa systém vracia do starých koľají

06. 03. 2026 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov
06. 03. 2026 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov

Zločinecká organizácia? Huliak podáva trestné oznámenie pre 30-miliónovú kauzu SFZ

Minister cestovného ruchu a športu oznámil podanie trestného oznámenia na neznámeho páchateľa pre podozrenie zo zosnovania zločineckej skupiny v súvislosti…

06. 03. 2026 | 0 komentárov

Syn generála Lučanského odovzdal pamätnú uniformu a dostal dar

Na policajnom prezídiu sa pripravuje umiestnenie busty generála Milana Lučanského, ktorý v decembri 2020 skonal za podivných okolností vo väzbe. Jeho…

06. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zelenskyj sa vyhrážal Orbánovi likvidáciou. Szijjártó reagoval

Zelenskyj sa dnes pred médiami nepriamo vyhrážal, že môže dať Orbána zabiť. Naznačil, že s Orbánom môže komunikovať “armáda ich…

05. 03. 2026 | Aktualizované 05. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 03. 2026 | Aktualizované 05. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Trump opäť kritizoval Zelenského

Trump opäť kritizoval Zelenského a nazval ho prekážkou ukončenia vojny, píše denník Politico

06. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
06. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Huliakovci sa pustili do Dankových rezortov

Poslancom za Stranu vidieka, vrátane ministra športu Rudolfa Huliaka, stiekla trpezlivosť s ich niekdajším partnerom, podpredsedom Národnej rady SR Andrejom…

06. 03. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
06. 03. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Maďarsko „zvíťazí silou“ a prinúti Ukrajinu odblokovať tranzit ropy cez „Družbu“

Maďarsko „zvíťazí silou“ a prinúti Ukrajinu odblokovať tranzit ropy cez „Družbu“, vyhlásil Orbán

06. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
06. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

„Kuba tiež padne“: Trump v rozhovore pre Politico predpovedal pád komunistického režimu

Predpokladal, že zhoršenie situácie na ostrove je čiastočne výsledkom tlaku zo strany USA, vrátane zastavenia dodávok venezuelskej ropy, ktorá kedysi…

06. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
06. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Bátovská Fialková dosiahla obrovský úspech vo vytrvalostných pretekoch v Kontiolahti

Biatlonistka Paulína Bátovská Fialková, ktorá len nedávno oznámila, že po sezóne skončí s kariérou, obsadila fantastické tretie miesto vo vytrvalostných…

06. 03. 2026 | 0 komentárov

Když válka stojí všechno…

Válka ještě netrvá ani týden a už v podstatě pohřbila poslední žalostné zbytky západní legitimity. Za pět dní stála válka…

06. 03. 2026 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
06. 03. 2026 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

Réway priblížil, prečo neodišiel do Ameriky, ako avizoval po škandále a vyhadzove v Liptovskom Mikuláši

Bývalý veľký talent slovenského hokeja Martin Réway, ktorý bol draftovaný Montrealom Canadiens, no v zámorskej profilige sa nepresadil, bol v…

06. 03. 2026 | 0 komentárov

Fínska vláda chce zrušiť zákaz rozmiestňovania jadrových zbraní na svojom území

Fínsko plánuje zrušiť obmedzenia, ktoré zakazujú prítomnosť jadrových zbraní na jeho území, aby zosúladilo svoju legislatívu s politikou jadrového odstrašovania…

05. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Američania v piatok popreli informácie o tom, že lietadlovú loď USS Abraham Lincoln zasiahli iránske drony. Reagovali tak na tvrdenia iránskej štátnej televízie, ktorá tvrdila opak.

 

18:32

„Nepriateľské lietadlá uskutočnili nálet na štvrť so starovekými zrúcaniami v meste Súr,“ informoval libanonská národná tlačová agentúra.

 

18:30

Španielsky premiér Pedro Sánchez v piatok povedal, že vo vzťahoch so USA by mala prevládať „lojálna spolupráca“ nad „konfrontáciou“. 

 

18:12

Trump vyhlásil, že Kuba „čoskoro padne“.

„Chcú uzavrieť dohodu, preto tam pošlem Marca (Rubia) a uvidíme, čo z toho bude. Mimochodom, Kuba čoskoro padne, to s tým nesúvisí, ale Kuba tiež padne. Tak veľmi chcú uzavrieť dohodu,“ vyhlásil Trump.

18:11

.

Szijjártó si šiel do Moskvy potvrdiť záruky dodávok ruskej ropy

Maďarský minister zahraničných vecí hľadal v Moskve záruky pre dodávky ruskej ropy, píše Hungary Today. Chcel zabezpečiť, aby aj napriek…

05. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
05. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Susko odhalil pravdu o vyšetrovaní daňových podvodov, korupcie a ekonomickej kriminality

Verejnosti je dlhodobo prezentovaný názor, že Slovensko je rajom pre podvody a korupčné kauzy. Minister spravodlivosti Boris Susko však tvrdí, že…

05. 03. 2026 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov
05. 03. 2026 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov

Trump zaútočil na Irán kvôli cudzej chybe – a to je úplná katastrofa

USA, 5. marca 2026 - V USA teraz zúri búrka - a na svetlo sveta vyšli nielen demokratickí búrkoví vtáci, ktorí úprimne…

06. 03. 2026 | 0 komentárov

Národniari vyzývajú Fica, aby Slovenská republika blokovala pôžičku pre Ukrajinu

Jedinou krajinou, ktorá blokuje pôžičku pre Ukrajinu, je podľa Slovenskej národnej strany Maďarsko, avšak obe krajiny, Maďarsko aj Slovensko, majú…

05. 03. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 03. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Recepty pre zdravé črevo. Či jednoduchá a účinná prevencia rakoviny hrubého čreva

Nech je jedlo vaším liekom. Ak čakáte knihu o najlepšej diéte alebo recepty na zázračné chudnutie z prášku, či ako…

05. 03. 2026 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 03. 2026 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Rastislav Vasilišin

Erik Majercak

Peter Zajac-Vanka Ing.

Gustáv Murín

Anton Čapkovič

Miroslav Ondrej

.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov