To najdôležitejšie z Ukrajiny – Slovenské MiGy už bojujú nad Charkovom

Kyjev 30. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Libkos, screenshot)

Aktualizované 30. marca 2023.

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Vojna na Ukrajine
Na snímke poškodená budova po ruskom útoku v ukrajinskom meste Sloviansk

19:47 – Ukrajina zvýši vekovú hranicu pre zmluvnú vojenskú službu.

Plukovník Sergej Litovčenko, predstaviteľ ukrajinského ministerstva obrany, to povedal na brífingu.

Podľa neho sa veková hranica pre zmluvných vojakov zvýši na 32 rokov.

“Týka sa to vojenských vyslúžilcov, záložníkov, osôb povinných vojenskou službou, ktoré nemajú vojenskú hodnosť dôstojníka, a občanov v brannom veku, ktorí získali vysokoškolské vzdelanie aspoň bakalárskeho stupňa a úspešne absolvovali vojenský výcvik dôstojníka,” povedal plukovník.

 

19:29 – USA získali nové informácie, že Rusko sa aktívne snaží získať ďalšiu muníciu zo Severnej Kórey.

Oznámil to hovorca Rady pre národnú bezpečnosť Bieleho domu John Kirby na brífingu.

Uviedol, že Rusko sa snaží vyslať do Severnej Kórey delegáciu, ktorá ponúka potraviny výmenou za zbrane. Washington sa podľa neho obáva, že Pchjongjang poskytne pomoc.

 

19:11 – Motivácia u ľudí klesla: Natalija Gumenjuková, vedúca tlačovej služby južných obranných síl, vysvetlila, prečo vojenskí regrúti hľadajú mužov na uliciach a v doprave.

“Motivácia u ľudí klesla. Okrem toho si mnohí evakuovaní do bezpečnejších regiónov uvedomili, že život môže pokračovať aj bez boja,” povedala pre Suspiľnyj a vysvetlila tak pokles počtu dobrovoľníkov ochotných vstúpiť do armády.

V komentári k povolávacím rozkazom rozdávaným na uliciach a v dopravných prostriedkoch Gumenjuková uviedla: “V súčasnosti sa v uliciach a v dopravných prostriedkoch rozdávajú povolávacie rozkazy:

“Takíto ľudia hovoria, že ešte nedostali povolávací rozkaz. Hoci nebývajú v mieste registrácie, pracujú načierno. Tvrdia, že chcú dostať povolávací rozkaz, ale vedia, že doručiť im ho je nemožné…. Sme nútení vyjsť do ulíc a hľadať ľudí, ktorí musia absolvovať kroky stanovené vojenskými záväzkami”.

 

19:02 – Vojenský spravodajca Sladkov povedal, že rozhodujúcou bitkou ŠVO bude oslobodenie Odesy.

“Ukrajina považuje útok na Krym za rozhodujúcu bitku. Verím, že našou rozhodujúcou bitkou bude oslobodenie Odesy,” povedal Oleksandr Sladkov.

 

19:00 – Úrady v Kyjeve zrušili platnosť dekrétu z roku 2013, ktorým bola Kyjevsko-pečerská lavra odovzdaná do bezplatného užívania UOC, uviedol minister kultúry.

 

18:23 – Člen Putinovej rady pripustil, že AFU sa v Deň víťazstva pokúsi zaútočiť na Moskvu bezpilotnými lietadlami Tu-141 Striž.

Podľa Bohdana Bezpalka, člena prezidentskej rady pre medzištátne vzťahy, sa v súčasnosti všetka pozornosť a sily ukrajinskej armády sústreďujú na jarnú ofenzívu. Nemožno však vylúčiť, že Kyjev plánuje pokaziť Deň víťazstva a 9. mája sa pokúsi zasiahnuť ruské ciele bezpilotnými lietadlami Tu-141 Striž.

“Možno sa pokúsia zasiahnuť Moskvu alebo Moskovskú oblasť, ale nie s očakávaním úspechu, ale aby demonštrovali, že Ukrajina môže údajne zaútočiť aj v deň, ktorý Rusko považuje nielen za svoj výnimočný deň, ale aj za Deň vojenskej pamiatky,” varoval Bezpalko.

 

18:22 – Vláda Severného Macedónska zváži presun vrtuľníkov Mi-24 v hodnote približne 30 miliónov eur na Ukrajinu.

Oznámila to ministerka obrany krajiny Slavjanka Petrovská počas svojho vystúpenia v televíznom kanáli Alsat, informoval Nezavisen.

Podľa nej generálny štáb krajiny už analyzoval otázku, či krajina môže vrtuľníky Mi-24 odovzdať. Na najbližšom zasadnutí vláda posúdi návrh rozhodnutia, podľa ktorého Macedónsko odovzdá Ukrajine 12 vrtuľníkov. Zdôraznila, že takýto krok neovplyvní bojovú efektívnosť armády krajiny.

“Ide o techniku, ktorú ukrajinská armáda vie používať, techniku, ktorá je podľa našich modernizačných plánov už na konci svojho používania, nebude súčasťou našej výzbroje a zrejme budeme musieť v krátkom čase nariadiť jej likvidáciu,” povedala ministerka.

 

17:32 – Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov dnes prijal svojho nikaragujského kolegu Denisa Moncadu. Táto krajina je jedným z hlavných priateľov Moskvy na západnej pologuli

Ministri na tlačovej konferencii dali jasne najavo, že oba štáty čelia spoločným výzvam, a to sankciám a iným metódam hybridnej vojny, ktoré používajú “USA a ich satelity”.

Medzitým sa Managua stala v regióne terčom čoraz väčšej kritiky, najmä pre hromadné zatváranie mimovládnych organizácií a zbavenie občianstva viac ako 300 disidentov. Izoláciu Nikaraguy posilnil aj nedávny verdikt expertov osobitnej komisie OSN, ktorí obvinili prezidenta Daniela Ortegu a jeho podriadených zo zločinov proti ľudskosti.

 

17:30 – Hlavné udalosti z večerného zhrnutia ukrajinského generálneho štábu:

1. Epicentrom bojov je Belogorovka, Bachmut, Avdejevka a Marinka.

2. Bolo odrazených 47 útokov v smeroch:

– Kupjansk a Liman – pri Stelmachovke, Kuzminovke a Berestovoje,

– Bachmut – v Bachmute a pri Orechovo-Vasiljevke,

– Avdejevka a Marinka – v okresoch Novobachmutovka, Novokalynovo, Stepnoje, Avdejevka, Severnoje, Vodjanoje, Krasnogorovka a Marinka. 3. V okolí mesta Orechov – v okresoch Novobachmutovka, Novokalinovoje, Stepnoje, Avdejevka, Severnoje, Vodjanoje, Krasnogorovka a Marinka.

3. Operatívna situácia vo Volynskom, Polesskom, Severskom, Slobožanskom, Šachťorskom, Záporožskom a Chersonskom okrese sa výrazne nezmenila.

4. Ruská armáda uskutočnila jeden raketový úder a tri letecké útoky a vykonala päť ostreľovacích útokov z MLRS.

5. Vzdušné sily ukrajinských ozbrojených síl uskutočnili šesť úderov.

 

17:29 – Zelenskyj sa stretol s delegáciou najväčšieho nemeckého výrobcu zbraní, spoločnosti Rheinmetall AG, ktorú viedol predseda Armin Papperger.

“Podrobne sme diskutovali o súčasnom stave spolupráce s koncernom a o perspektívach jej rozvoja. Je potrebné ďalej prehlbovať partnerstvo s cieľom uspokojiť naliehavé potreby ukrajinských obranných síl aj podstatne posilniť obranné spôsobilosti nášho štátu v budúcnosti,” povedal Zelenskyj.

Nemecká vláda dnes medzitým oficiálne potvrdila transfer 18 tankov Leopard 2A6 a 40 vozidiel BMP Marder na Ukrajinu.

Nemecko tiež odovzdalo dva obrnené opravárensko-vyslobodzovacie vozidlá Bergepanzer 3, dva vozidlá na odstraňovanie mín WISENT a 28 nákladných vozidiel Zetros.

Okrem toho balík pomoci, ktorý sa má previesť, obsahuje 40 000 lekárničiek a 103 000 škrtidiel.

 

15:59 – Čína sa ešte nerozhodla, akú úlohu chce zohrať na Ukrajine

Čína sa ešte nerozhodla, akú úlohu môže zohrať vo vojne na Ukrajine, ale zaviazala sa, že neodovzdá zbrane Rusku, povedal Kuleba pre FT.

“Peking sa ešte nerozhodol, či bude plne investovať do sprostredkovania ukončenia vojny prostredníctvom rokovaní, alebo zintenzívni svoju podporu Moskve, a to aj dodávkami zbraní. Čína skúma terén, či nastal moment, aby zohrala svoju úlohu, alebo nie,” povedal Kuleba.

Domnieva sa, že Čína “nedovolí, aby sa Rusko rozpadlo”, ale “potrebuje slabé Rusko, aby urobilo ústupky Číne, aby si zabezpečilo svoje zdroje.

Zároveň ho podľa Kulebu čínsky minister zahraničných vecí Qin Gang v rozhovore ubezpečil, že Peking neposkytne Moskve zbrane. A Ukrajina zatiaľ nezaznamenala žiadne zvýšenie vojenskej podpory Ruska zo strany Číny.

Predtým médiá informovali, že v prejave na výročnom zasadnutí čínskeho parlamentu Si Ťin-pching povedal, že pripravuje Čínu na vojnu.

 

15:53 – V Poľsku sa uskutočnila inventarizácia protileteckých krytov (v rámci prípravy na “potenciálne hrozby”). Celkovo bolo v krajine napočítaných viac ako 230 000 takýchto zariadení.

 

15:52 – V delte Dunaja prebiehajú námorné a letecké cvičenia síl NATO.

Podľa agentúry Associated Press sa manévre konajú v oblasti Mahmudie v blízkosti sútoku Dunaja s Čiernym morom a v blízkosti hraníc Rumunska s Moldavskom a Ukrajinou. Cvičenia sú súčasťou série cvičení s názvom Sea Shield 2023, ktoré prebiehajú od 20. marca do 2. apríla.

Rumunské velenie vysvetlilo, že počas cvičenia sa spoločné sily pripravujú na boj proti jednotkám simulovaného nepriateľa, ktoré sa vylodili zo vzduchu v oblasti pri rieke.

Do cvičenia Sea Shield 2023 sa zapojilo 3 400 vojakov z 12 krajín NATO, viac ako 30 lodí, 14 lietadiel, 15 rýchlych člnov a hliadkových člnov, ako aj sapérski potápači a špecialisti na ochranu pred chemickými, biologickými a jadrovými hrozbami.

Oblasť kde prebiehajú námorné cvičenia

 

15:50 – Kyjev do Záporožskej oblasti sťahuje západné zbrane vrátane húfnic M777, HIMARS a francúzskych tankov AMX-10RC, povedal Rogov.

Podľa neho sa ukrajinské jednotky môžu pokúsiť zorganizovať ofenzívu.

Záporožská oblasť

 

Záporožská oblasť

 

15:49 – Šéf energetického výboru Bundestagu uviedol, že Rusko by malo byť zapojené do vyšetrovania bombardovania Nord Stream.

 

15:47 –  Ukrajinské posádky absolvovali základný výcvik v používaní tankov Challenger 2, ale to neznamená, že sú pripravené na bojové použitie, povedal britský minister obrany Ben Wallace na spoločnej tlačovej konferencii so svojím švédskym kolegom Paulom Jonsonom.

Podľa neho sa ukrajinské posádky ešte musia naučiť, ako používať britské tanky spolu s ďalšou technikou dodanou zo zahraničia vo svojich jednotkách.

Tanky Challenger 2 dorazili na Ukrajinu 28. marca.

 

15:45 – Západ teraz uskutočnil podmienečné dodávky. O ďalších dodávkach sa rozhodne v závislosti od výkonnosti AFU.

Dodali už západné krajiny maximum, ktoré môžu v tejto fáze poskytnúť?

– Nie, je to čisto západný pragmatizmus. Určitá časť bola pridelená a o ďalších dodávkach sa môže diskutovať až po výsledkoch, ktoré ukážu ukrajinské ozbrojené sily.

Čo je pre Západ prijateľný výsledok?

– Ofenzíva v jednom smere a obsadenie značného územia, čo možno prezentovať ako víťazstvo.

Čo sa deje na frontoch?

– V noci sa uskutočnil veľmi silný ruský útok na centrum Artemovska. Rusi tam majú určité úspechy, ale o podrobnostiach budeme hovoriť trochu neskôr. Včera prebiehali boje o budovy správy mesta. Predpokladám, že ruským jednotkám sa už podarilo obsadiť značnú časť centra.

Západné médiá hovoria, že Rusi v Artemovsku trochu uviazli.

– Ja to vidím inak. V noci prebiehali vážne útoky. Myslím, že o tom môžeme podrobnejšie diskutovať zajtra.

Čo sa deje v iných smeroch?

– V smere Avdejevka na juhu sa ruská armáda snaží prejsť do ofenzívy. V blízkosti Pervomajskovo a Vodjanovo ruské jednotky obsadili niekoľko časti v dĺžke približne niekoľko sto metrov. Na severe, v smere na Svatovo a Kremennu, zatiaľ nedochádza k žiadnym zmenám. Jediné, čo je, že sa ruské vojská postupne dostávajú k rieke Žerebec a vytláčajú Ukrajicov na západný breh.

– V Marinke včera ruské jednotky obsadili dôležitý nepriateľský oporný bod a opevnili sa v ňom. Opevnené oblasti sa ťažko dobývajú, takže operácia sa pretiahne na mnoho dní. Na kupjanskom smere dochádza k lokálnym presunom. Rusi podnikajú taktickú ofenzívu. Zatiaľ nič globálne, ale iniciatíva je na ruskej strane.

 

15:38 – V Doneckej oblasti podľa polície začali ľudia opäť opúšťať Kosťantinovku a Kramatorsk, ale vracajú sa do Slavjanska a Limanu, uviedla polícia.

“Z Kosťantinovky po všetkom tom ostreľovaní ľudia pomaly začínajú odchádzať. Ale do obcí Slavjansk a Liman sa po deokupácii vrátilo asi 10 000 ľudí. Administratíva tam zorganizovala osvetlenie, fungujú mobilné veže a vracajú sa podnikatelia. Ak tam predtým žilo 150-tisíc ľudí, teraz tam zostalo 68-tisíc ľudí, z toho asi 5-tisíc detí. V Slavjansku, naopak, ľudia prichádzajú a počet obyvateľov rastie,” povedal Ruslan Osipenko, náčelník polície Doneckej oblasti.

 

15:32 – Ukrajina sa stane členom Európskej únie už na budúci rok. Túto prognózu vyslovil minister zahraničných vecí Kuleba.

Vstup sa podľa neho uskutoční rok po začatí príslušných rokovaní. Ukrajina ich plánuje začať už v tomto roku.

“Myslím si, že to bude trvať približne rok, keď Ukrajina získa plné členstvo. To všetko sa musí stať, pokiaľ EÚ nepredloží nejaké umelé podmienky, ktoré by tento proces spomalili. Ukrajina si robí domáce úlohy oveľa rýchlejšie, ako niektorí ľudia očakávali,” povedal Kuleba počas diskusie v Chatham House.

 

15:30 – Prvé štyri stíhačky MiG-29 odovzdané Slovenskom už plnia bojové úlohy na oblohe nad Charkovom, uviedla podpredsedníčka ukrajinského parlamentu Olena Kondratjuková

Slovensko má na Ukrajinu poslať celkovo 13 stíhačiek. Poľsko pošle ďalších 20, takže Ukrajina bude mať nakoniec 33 takýchto lietadiel.

Ukrajina tvrdí, že tieto stíhačky sú zastarané a neúčinné proti riadeným strelám a dronom. Takýto názor vyjadril Jurij Ignat, predstaviteľ velenia AFU.

Hoci boli v roku 2000 modernizované. Boli vybavené elektronikou západnej výroby, navigačným systémom a výmenou monitorov v kokpite za modernejšie.

 

15:17 – Moskovský súd vzal do väzby novinára denníka The Wall Street Journal Evana Gerškoviča, ktorý bol zadržaný na základe obvinenia zo špionáže. Podľa ruských médií svoju vinu popiera.

Prípad je označený ako “prísne tajný”. Americkému novinárovi nedovolili stretnúť sa s právnikom s tým, že “právnik už bol informovaný”. Prístup na súd bol odopretý aj ďalším návštevníkom.

Kremeľ predtým uviedol, že Gerškovič sa údajne podieľal na špionáži a bol prichytený pri čine v Jekaterinburgu. Wall Street Journal tieto obvinenia odmieta a žiada okamžité prepustenie svojho zamestnanca.

Evan Gerškovič
Na snímke Evan Gerškovič

 

15:15 – Záporožskú jadrovú elektráreň “nemožno chrániť”, uviedol šéf MAAE Rafael Grossi, ktorý včera navštívil Ruskom okupovanú elektráreň.

“Je zrejmé, že v celom tomto regióne sa zvyšuje vojenská aktivita. Takže elektráreň sa nedá ochrániť,” povedal Grossi a situáciu označil za “neudržateľnú”.

Podľa jeho slov sa v okolí elektrárne výrazne zvýšil počet ruského vojenského personálu.

Grossi predtým uviedol, že rokovania o vytvorení demilitarizovanej zóny okolo Záporožskej jadrovej elektrárne zlyhali.

MAAE teraz spolupracuje s ruskými a ukrajinskými orgánmi na uzavretí dohody o dodržiavaní určitých bezpečnostných opatrení v okolí ZJE.

 

14:24 – Arménsko nepodporilo odsek o vojne na Ukrajine v záverečnom vyhlásení samitu za demokraciu, ktorý zorganizovali USA.

V tomto odseku sa odsudzujú humanitárne dôsledky vojenských akcií Ruska proti Ukrajine a požaduje sa okamžité stiahnutie ruských vojsk a postavenie zodpovedných osôb pred súd.

Arménska vláda uviedla, že tento odsek vyhlásenia “neodráža všetky konflikty a krízy” a “nezaoberá sa skutočnosťou agresívnych činov Azerbajdžanu voči zvrchovanému územiu Arménskej republiky a okupáciou častí zvrchovaného územia Arménska”.

Okrem Arménska tento odsek nepodporili ani India a Mexiko.

K ďalším ustanoveniam vyhlásenia sa prihlásili: Bulharsko, Dominikánska republika, Irak, Izrael, Malawi, Mauritánia, Paraguaj, Filipíny, Poľsko a Zambia.

 

14:21 – Úradníci ministerstva pre mimoriadne situácie plánujú približne od 15.00 h vykonávať rutinné práce na likvidácii munície z druhej svetovej vojny, počas ktorých môžu obyvatelia Sevastopola počuť hlasné zvuky, uviedol guvernér mesta Michail Razvozžajev.

 

14:20 – To hlavné z brífingu ruského ministerstva obrany:

– Ruské jednotky v noci zničili až 50 ukrajinských vojakov v smere na Kupjansk

– Straty AFU za deň dosiahli viac ako 340 vojakov v doneckom smere

– Ruské jednotky zničili muničný sklad a sklad paliva Ozbrojených síl Ukrajiny v Chersonskej a Záporožskej oblasti

– Vojská Ruskej federácie zničili v noci až 130 vojakov AFU a jedno nepriateľské odpaľovacie zariadenie Grad MLRS v smere Krasnoliman

– Ozbrojené sily Ruskej federácie zničili až 25 vojakov a 3 húfnice D-30 AFU v Chersonskom smere

– Ruské ozbrojené sily zasiahli 93 delostreleckých jednotiek AFU na palebných postaveniach

– Ruské sily protivzdušnej obrany zachytili raketu Grom-2 a zostrelili vrtuľník Mi-8 AFU

 

14:19 –  Vláda DĽR formálne podáva demisiu, ale svoje povinnosti bude vykonávať až do vytvorenia novej vlády, uviedol Denis Pušilin.

Okrem toho navrhol Doneckej ľudovej rade kandidatúru prvého podpredsedu vlády Jevgenia Solnceva na post predsedu vlády republiky.

 

14:15 – Ruské sily protivzdušnej obrany po prvýkrát zostrelili novú ukrajinskú operačno-taktickú raketu Grom-2 v zóne špeciálnej operácie, uviedlo ruské ministerstvo obrany.

 

14:08 – Francúzsky denník Le Dauphine potvrdzuje informácie denníka Strana, že miestny súd odmietol vydať oligarchu Kosťantyna Ževaga na Ukrajinu.

Rozhodnutie vydala vyšetrovacia komora odvolacieho súdu v Chambéry na žiadosť ukrajinských orgánov.

Súd rozhodol, že “dožadujúci štát, ktorý je vo vojnovom stave v neistej situácii, nie je schopný udržať súd zaručujúci základné slobody”.

Ževago, spolumajiteľ jednej z najväčších európskych spoločností na spracovanie železnej rudy Ferrexpo (Poltava GOK), je podozrivý zo sprenevery 113 miliónov USD, ktorá viedla k bankrotu Finančnej a úverovej banky.

Ževago bol koncom minulého roka na žiadosť Ukrajiny zadržaný vo francúzskom lyžiarskom stredisku Courchevel.

 

14:05 – Avdejevka je úplne zničená a nezostal v nej ani jeden neporušený dom, uviedol šéf mestskej správy Vitalij Barabaš.

Podľa neho sa na budúci týždeň plánuje násilná evakuácia posledných šiestich detí z mesta, ktoré ich rodičia skrývajú pred úradmi.

“Nehovoríme o odobratí detí rodičom: aspoň jeden z nich musí nevyhnutne odísť s dieťaťom. Dali sme im čas (už sú to takmer dva týždne) – budúci týždeň ich už odvezieme násilím. Bohužiaľ, budeme takto konať. Nechcem, aby k tomu došlo, ale ak nezodpovední rodičia vystavujú svoje deti smrteľnému nebezpečenstvu, niet o čom hovoriť – jednoducho ich musíme vziať a odviesť,” povedal Barabáš v rozhovore pre “Interfax-Ukrajina”.

Podľa neho je infraštruktúra mesta úplne rozbitá.

“Bytový fond je zničený na viac ako 80 % – to je niečo, čo sa už nedá obnoviť, opraviť, ale len zbúrať a postaviť nanovo. V súčasnosti sa nezachoval ani jeden dom,” povedal starosta.

 

13:48 – Poslanec Fedor Venislavskij, ktorý včera prišiel s nápadom posielať Ukrajincom povolávacie rozkazy prostredníctvom messengerov, vyslovil ďalší návrh, ako zvýšiť mieru mobilizácie.

Prezidentský vyslanec v Rade povedal, že pracuje na návrhu zákona o vytvorení “registra vyhýbajúcich sa povinnosti”.

Návrh zákona dáva vojenským výborom právo zverejniť osobné údaje branca, ktorý ignoruje povolávacie rozkazy.

“Ak bola osoba riadne informovaná, možno prostredníctvom toho istého posla, a potvrdila, že dostala povolávací rozkaz do územného centra, ale nedostavila sa, znamená to, že si vedome neplní svoju ústavnú povinnosť brániť vlasť,” povedal Venišlavskij v rozhovore pre Focus.

Podľa poslanca to vytvorí “určitý verejný tlak” na vyhýbajúceho sa občana.

 

13:16 – Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba vyzval, aby sa nadchádzajúca protiofenzíva Ukrajiny nepovažovala za rozhodujúci moment vo vojne.

Musíme sa všetkými prostriedkami brániť vnímaniu protiofenzívy ako rozhodujúcej bitky vo vojne,” uviedol v komentári pre FT.

Obáva sa, že ak protiofenzíva nepovedie k oslobodeniu celého územia Ukrajiny, posilnia sa pozície tých síl na Západe, ktoré tlačia Kyjev ku kompromisu s Moskvou.

 

13:05 – Hovorca vzdušných síl Jurij Ignat v televíznom vysielaní uviedol, že Rusko používa krížové bomby, čo je nová hrozba pre Ukrajinu.

Tieto riadené bomby sa začali používať na fronte takmer každý deň. V tejto súvislosti uviedol, že je potrebné zvýšiť tlak na Západ, aby odovzdal stíhačky.

“Je to nová hrozba, ktorá sa pred nami objavila: bez toho, aby vleteli do našej údernej zóny protivzdušnej obrany, zhadzujú tieto bomby. Tie 500-kilogramové bomby lietajú desiatky kilometrov, pripomínam, že táto bomba má bojovú hlavicu, s tým by sa malo niečo urobiť. Nielen prostriedkami protivzdušnej obrany, na ktoré čakáme, ale ešte zvýšiť tlak a spolupracovať so západnými partnermi na vytvorení leteckej koalície a poskytnúť Ukrajine stíhačky,” povedal Ignat.

Uviedol, že systémy protivzdušnej obrany nebudú schopné pokryť celé územie Ukrajiny.

 

12:52 – Ukrajinské jednotky ostreľujú Troitske v ĽNR.

Jedna osoba je zabitá, 14 zranených a je poškodená budova nemocnice.

 

12:44 – Na Ukrajine sa spustil poplach.

 

12:30 – Moskva dôrazne odsudzuje kroky na vysťahovanie mníchov z Kyjevsko-pečerskej lavry a nátlak na duchovných, uviedol Peskov.

V súvislosti s možnosťou ich evakuácie do Ruska poznamenal, že všetko závisí od ich rozhodnutia, ale osud duchovných nezostane nikomu ľahostajný.

 

12:26 – Rakúska Raiffeisen Bank International sa rozhodla predať alebo stiahnuť svoju ruskú pobočku, uviedol denník Der Standard.

Raiffeisen predtým uviedla, že zvažuje odchod z ruského trhu, ale neuviedla časový harmonogram.

 

12:08 -Vyhlásenie vedúceho tlačového strediska skupiny Centre

– Počas prieskumu na Krasno-Limanskom smere boli odhalené tri bašty ukrajinských nacionalistov.

– Ťažké plameňometné systémy TOS-1A “Solncevjok” skupiny síl Stred spôsobili na pevnosti termobarickú paľbu. Ukrajinci utrpeli straty na personáli a technike.

– Okrem toho raketové systémy zem-vzduch Tor-M1 skupiny síl Stred odhalili a zničili bezpilotné vzdušné prostriedky patriace ukrajinským ozbrojeným silám.

 

12:04 –  V Kyjevskej Pečerskej lavre boli spozorovaní policajti ozbrojení samopalmi.

Tlačová služba Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi zverejnila fotografiu s nimi.

Súdiac podľa fotografie sa na území nachádzajú najmenej traja policajti vyzbrojení skrátenými útočnými puškami Kalašnikov.

V Kyjevskej Pečerskej lavre boli spozorovaní policajti ozbrojení samopalmi
V Kyjevskej Pečerskej lavre boli spozorovaní policajti ozbrojení samopalmi

11:58 – Šéf spoločnosti Rosaviatsiya Alexander Neradko uviedol, že na nové ruské územia zatiaľ nebudú lietať žiadne civilné lietadlá.

Podľa neho prvým letiskom, ktoré sa má v nových subjektoch obnoviť, je letisko v Mariupole.

 

11:50 – Zástupcovia veľkých ruských podnikov sú na predĺženej návšteve ČĽR s cieľom rozšíriť spoluprácu s čínskymi partnermi – o návšteve sa v médiách nepíše.

 

11:48 – Vyhlásenie vedúceho tlačového strediska skupiny Zapad

– V priebehu dňa v smere Kupjan vojaci zoskupenia síl “Západ” odhalili a zničili tri ukrajinské DRG zo 14. brigádnej bojovej skupiny, 103. a 105. brigády územnej obrany a tiež narušili rotáciu jednotiek AFU na predsunutých postaveniach pri obci Molčanovo.

– Okrem toho delostrelectvo skupiny zničilo dva ukrajinské mínomety pri obciach Krachmalne a Kotljarovka.

– V priestore obrany 1. tankovej armády sa Ukrajinci pokúsili uskutočniť prieskumnú akciu 115. obrannej brigády. V dôsledku protiútoku ruských jednotiek utrpeli Ukrajinci straty a boli nútení ustúpiť na predtým obsadené pozície. V boji bolo zabitých až 15 povstalcov a 5 bolo zajatých.

– Systémy protivzdušnej obrany Tor-M2U zničili tri bezpilotné lietadlá Furya pri obciach Naugolnoje a Velikij Vyselok.

 

11:03 – Rusko bude ako gesto dobrej vôle informovať USA o odpálení medzikontinentálnych balistických rakiet a podmorských rakiet podľa zmluvy z roku 1988, a to aj napriek pozastaveniu platnosti START, uviedol námestník ministra zahraničných vecí Ruska Sergej Riabkov.

10:52 – Rusi ráno zasiahli dedinu Ľvovo v Chersonskej oblasti riadenými leteckými bombami.

Regionálna štátna správa uvádza, že výbuch a trosky poškodili približne 10 domov, pričom nedošlo k žiadnym obetiam.

10:27 – Vyhlásenia hovorcu čínskeho ministerstva obrany Tan Kefeia:

– Vzťahy medzi Čínou a Ruskom nie sú spojenectvom z čias studenej vojny, ale prekonávajú tento model

– Čínska ľudová oslobodzovacia armáda posilní spoluprácu s ruskými ozbrojenými silami

– Čínske a ruské ozbrojené sily budú pravidelne vykonávať spoločné letecké a námorné hliadky

– Spoločné námorné cvičenia Ruska, Číny a Iránu v Ománskom zálive prispeli k zvýšeniu bezpečnosti v regióne

– USA musia prestať provokovať Čínu, inak budú niesť zodpovednosť za prípadné incidenty

– Čínska armáda prijme všetky potrebné opatrenia na ochranu národnej suverenity v Juhočínskom mori

– Spolupráca Austrálie, Spojeného kráľovstva a USA v oblasti jadrových ponoriek vyvolá nové súperenie v zbrojení.

10:20 – Britský minister obrany Ben Wallace tvrdí, že Ukrajina “má pred sebou ešte veľa výcviku”, kým bude ukrajinská armáda pripravená používať tanky Challenger 2 v boji.

“[Ukrajinské vojenské] vedenie musí cvičiť a trénovať v boji na úrovni brigády alebo bojovej skupiny – bojovať na spôsob NATO alebo na západný spôsob,” povedal v Londýne na stretnutí so švédskym ministrom obrany.

Pripomíname, že začiatkom tohto týždňa minister obrany Reznikov zverejnil fotografiu, ktorá naznačuje, že tanky Challenger 2 sú už na Ukrajine.

10:14 – Podľa ministra energetiky Hermana Galuščenka môžu niektoré sídla v Odeskej a Černigovskej oblasti ešte dnes zaznamenať krátkodobé výpadky elektriny.

Galuščenko uviedol, že za posledných 24 hodín boli dokončené opravné práce a obnovené dodávky elektrickej energie v oblastiach postihnutých počasím v severných, stredných a južných oblastiach krajiny.

Pripomíname, že včera došlo k výpadkom elektrickej energie vo viacerých regiónoch a v Kyjeve kvôli zlému počasiu.

 

9:46 – FSB zadržala v Jekaterinburgu amerického novinára Evana Gerškoviča z denníka The Wall Street Journal a začala vyšetrovanie špionáže.

Agentúra uviedla, že údajne na príkaz USA zhromažďoval informácie o spoločnosti ruského vojensko-priemyselného komplexu, ktoré predstavujú štátne tajomstvo.

 

9:30 – Vyhlásenia čínskeho ministerstva obrany:

– Čínska armáda je pripravená spolupracovať s ruskou armádou na ďalšom posilnení strategickej komunikácie a koordinácie

– Čínska armáda je pripravená udržiavať regionálny mier a bezpečnosť spolu s ruskou armádou.

 

9:28 – Vyhlásenie vedúceho tlačového strediska skupiny Juh

– V doneckom smere pri obci Marinka útočné motostrelecké skupiny Južného vojenského okruhu v spolupráci s delostreleckými jednotkami zabránili pokusu nacionalistov priblížiť sa k pozíciám jednej z jednotiek Južnej skupiny síl.

– Nepriateľ bol zastavený silnou paľbou. Po utrpení strát do 20 mužov a obrnených vozidiel nacionalisti ustúpili.

– V smere na Avdejevku prieskumná jednotka 1. armádneho zboru zistila ukrývajúci sa tank a nahromadenie 10 vojakov AFU. Maskované bojové vozidlo a personál boli zničené náletom ruského letectva s použitím riadenej munície.

 

9:22 – Obnovovacie práce na plynovode poškodenom výbuchom vo Sverdlovskej oblasti budú pokračovať do 2. apríla, informovali záchranné služby.

9:12 – Ukrajinský minister energetiky Herman Galuščenko vyzval svetové energetické spoločnosti, aby sa podelili o zisky s Ukrajinou.

“Mnohé energetické spoločnosti dosahujú kvôli vojne obrovské superzisky. Podľa našich odhadov je to viac ako 200 miliárd dolárov. Tieto peniaze získavajú vďaka vojne, pretože sme vo vojne. Myslím si, že by bolo spravodlivé podeliť sa o tieto peniaze s Ukrajinou, aby nám pomohli obnoviť našu energetickú infraštruktúru,” povedal Galuščenko pre Politico.

8:50 – Kyjevský súd prijal na posúdenie žalobu podanú služobníkmi Kyjevskej pečerskej lavry, podľa ktorej by mnísi nemali byť vysťahovaní.

Prvé pojednávanie je naplánované na 26. apríla.

8:39 – Od dnešného rána sa počet príslušníkov poriadkových síl v Kyjevsko-pečerskej lavre výrazne zvýšil, ale prístup do kláštora je otvorený.

Pri hlavnom vchode do kláštora slúži niekoľko policajných hliadok. Stále kontrolujú vozidlá vchádzajúce do areálu kláštora a vychádzajúce z neho.

8:12 – Ukrajina presunula sabotážne a prieskumné skupiny do blízkosti Artemovska, uviedol podplukovník Ľudových milícií ĽNR vo výslužbe Andrij Maročko.

“Podľa charakteru svojej činnosti plnia samostatné úlohy vyššieho velenia a používajú sa aj ako skupiny rýchlej reakcie,” povedal s odvolaním sa na údaje ruskej rozviedky.

 

8:07 – Podľa britských spravodajských služieb, ktoré sa odvolávajú na správy ruských médií, sa Ruská federácia pripravuje na nábor ďalších 400 000 vojakov. Kampaň bude prezentovaná ako dobrovoľná, a nie ako nová povinná mobilizácia

“Existuje reálna možnosť, že v praxi sa tento rozdiel zotrie a že regionálne orgány sa budú snažiť splniť svoje náborové ciele tým, že budú mužov nútiť vstúpiť do armády,” domnieva sa britské ministerstvo obrany.

Spravodajské služby odhadujú, že ruské orgány sa pravdepodobne rozhodli pre “dobrovoľnícky model”, aby nahradili nedostatok a minimalizovali vnútorný nesúhlas. Londýn sa domnieva, že je nepravdepodobné, aby kampaň prilákala 400 000 skutočných dobrovoľníkov.

“Obnovenie bojovej sily Ruska na Ukrajine si však bude vyžadovať viac než len ľudskú silu, Rusko potrebuje viac munície a vojenského vybavenia, ako má v súčasnosti,” tvrdí britská spravodajská služba.

 

7:40 – Rusko vyvinulo diaľkovo ovládané podvodné vozidlo Scat určené na monitorovanie, odmínovanie a prieskum, uviedol Andrej Bratenkov, výkonný riaditeľ konštrukčnej kancelárie Spectrum Engineering.

 

7:38 – Liman, Marinka, Avdejevka a Bachmut sú momentálne štyri hlavné bojiská na Ukrajine, pričom situácia v Bachmute je “stále hrozná”, uviedla pre CNN námestníčka ministra zahraničných vecí Emine Japarová.

Aj keď počujeme nejaké otázky a hlasy, že Rusi môžu dosiahnuť svoje ciele v Bachmute, ale myslím si, že aby sa to nestalo, musíme sledovať niekoľko prvkov, a to dodávky potrebných zbraní, nielen munície, ale aj delostreleckých systémov a granátov, ktoré naozaj veľmi potrebujeme,” povedala Japarová.

7:10 – Situácia v Bachmute a v okolí Avdejevky podľa hodnotenia amerického Inštitútu pre vojnové štúdie.

Geolokačné zábery zverejnené 28. a 29. marca ukazujú postup ruských síl v južnej a juhozápadnej časti Bachmutu.

Geolokačné zábery zverejnené 29. marca ukazujú, že ruské sily pravdepodobne postupujú severne od Vodyane (8 km juhozápadne od Avdejevky) a v oblasti Veseloye (7 km severovýchodne od Avdejevky).

Situácia v Bachmute a v okolí Avdejevky podľa hodnotenia amerického Inštitútu pre vojnové štúdie
Situácia v Bachmute a v okolí Avdejevky podľa hodnotenia amerického Inštitútu pre vojnové štúdie

7:05 – Rusi znížili počet ostreľovaní z Kinburnskej kose v Mykolajivskej oblasti.

Uviedla to hovorkyňa Južného operačného veliteľstva Natalija Humenyuková.

 

7:03 – Aktuálne informácie ukrajinského generálneho štábu z rána 30. marca.

Bilohivka, Bachmut, Avdejevka a Marinka zostávajú v epicentre bojov.

Bolo odrazených viac ako 60 ruských útokov.

Na Limanskom smere – v oblastiach Stelmachivka a Vyemka.

Na Bachmutskom smere pokračovalo šturmovanie Bachmutu, kde AFU odrazila 28 nepriateľských útokov. Bojovalo sa aj v oblasti Orechovo-Vasiljevka.

Na smeroch Avdejevka a Marinka Rusi uskutočnili útoky pri osadách Novokalynove, Stepnoje, Avdejevka, Severnoje, Pervomajskoje a Marinka.

 

7:01 – Ukrajinské ozbrojené sily môžu byť v nasledujúcich mesiacoch aktívnejšie na frontovej línii.

Volodymyr Zelenskyj to povedal v telefonickom rozhovore s talianskym premiérom Giorgiom Melonim.

 

6:59 – Hlavné body Zelenského večerného príhovoru

1. Informoval, že AFU pokračuje v boji proti Rusom v Bachmute.

2. Komentoval Kyjevskú Pečerskú lavru, povedal, že Ukrajina je “územím najväčšej náboženskej slobody v našej časti Európy”.

3. Informoval o svojom telefonickom rozhovore s talianskym premiérom Melonim.

4. Rozprával o svojej online účasti na globálnom samite o demokracii.

 

6:57 – Erdogan povedal, že nedovolí Západu zatiahnuť jeho krajinu do konfrontácie s Ruskom.

“Nebyť nášho úsilia v posledných dvoch rokoch, ‘západný klub’ by zatiahol Turecko do konfrontácie s Ruskom. Pokiaľ sme tu (pri moci), nebudeme k tomu prispievať,” povedal turecký prezident.

 

6:55 – Ruská armáda zničila tri ukrajinské diverzné a prieskumné skupiny v smere na Kupjansk a narušila aj rotáciu ukrajinských jednotiek na ich predsunutých pozíciách, uviedlo ruské ministerstvo obrany.

Okrem toho bolo zabitých až 15 militantov a päť bolo zajatých, dodalo ministerstvo.

 

6:50 – Vladimir Putin sa pravdepodobne zúčastní na slávnostnom zavážaní jadrového paliva do tureckej jadrovej elektrárne Akkuyu, uviedol turecký prezident Tayyip Erdogan v rozhovore pre televízny kanál A Haber.

 

6:45 –  Ruské vzdušné a kozmické sily vypustili z kozmodrómu Pleseck raketu Sojuz-2.1v so satelitom pre ruskú armádu, uviedlo ruské ministerstvo obrany.

 

6:40 – Vo Sverdlovskej oblasti došlo k výbuchu na plynovode. Nie je podozrenie na žiadne zranenia.

 

6:30 – Vojenská operácia, 29. marca 2023

– Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že straty Kyjeva dosiahli 310 vojakov na doneckom smere, do 40 na chersonskom smere, viac ako 50 na juhodoneckom a záporožskom smere.

– Ruská armáda zničila komunikačný uzol a štyri kontrolné stanovištia ukrajinskej armády v DĽR, uviedlo ruské ministerstvo obrany

– Ruská armáda zničila kontrolný bod ukrajinských dronov pri Chersone, uviedol vedúci tlačového strediska skupiny Dnepr

– Ciele operácie na Ukrajine nemožno dosiahnuť politickými a diplomatickými prostriedkami, uviedol tlačový tajomník ruského prezidenta Peskov

– Hybridná vojna proti Rusku bude trvať dlho, dodal

– Zelenskyj uviedol, že je pripravený stretnúť sa s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom na Ukrajine

– Čína komunikuje so všetkými stranami o ukrajinskej otázke, ale nemá žiadne konkrétne informácie, komentovalo Zelenského vyhlásenie čínske ministerstvo zahraničných vecí

– Peking rozhoduje o účelnosti stretnutia so Zelenským, Moskva nemá právo ponúkať rady, povedal Peskov

– Záporožie navštívil generálny riaditeľ MAAE Grossi, podľa ktorého agentúra pripravuje novú koncepciu ochrany jadrových elektrární

– Táto koncepcia predpokladá zúženie bezpečnostnej zóny okolo ZNPP na rozdiel od predchádzajúceho plánu ochrannej zóny, povedal Grossi.

– Námestník ruského ministra zahraničných vecí Riabkov uviedol, že sa neplánuje návšteva generálneho riaditeľa MAAE v Moskve. Peskov povedal, že v dohľadnej budúcnosti sa neplánuje žiadny kontakt medzi Putinom a Grossim.

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

16:00

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v stredu v telefonáte s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským navrhol vytvorenie medzinárodnej komisie na vyšetrovanie zničenia Kachovskej priehrady na juhu Ukrajiny. Tento návrh predstavil aj ruskému lídrovi Vladimirovi Putinovi.

15:13

Nemecký Inštitút pre ľudské práva (DIMR) sa domnieva, že boli naplnené všetky podmienky na to, aby mohla byť zakázaná krajne pravicová strana Alternatíva pre Nemecko (AfD). DIMR však v súčasnosti neplánuje takýto krok presadzovať, informovala v stredu agentúra DPA.

14:51

Poľská vláda využije všetky existujúce právne opatrenia, aby ponechala v prevádzke svoju hnedouhoľnú baňu Turów ležiacu pri hraniciach s Českom. Povedal to v stredu hovorca poľskej vlády Piotr Müller, a to aj napriek utorkovému rozhodnutiu súdu vo Varšave, ktorý bani pozastavil povolenie na ťažbu z environmentálnych dôvodov.

14:40

Ukrajinskí sabotéri údajne v utorok vyhodili do vzduchu čpavkovod vedúci z ruského Togliatti do ukrajinskej Odesy. K výbuchu došlo podľa ruského ministerstva v Charkovskej oblasti na východe Ukrajiny, pričom utrpelo zranenia aj niekoľko civilistov.

14:17

Európska komisia (EK) v stredu oznámila, že spúšťa nové právne konanie proti Poľsku v súvislosti s rozhodnutím vlády vo Varšave zriadiť tzv. výbor na vyšetrovanie “ruského vplyvu”. Komisia zriadenie tohto kontroverzného orgánu vníma ako útok na politickú opozíciu, lebo zákon umožňujúci jeho zriadenie predpokladá, že výbor by vo svojej činnosti pokračoval aj po prípadnej zmene vlády po jesenných parlamentných voľbách.

14:12

Všeobecný súd Európskej únie v stredu zamietol žiadosť bieloruského oligarchu Alexandra Šakutina o zrušenie sankcií, ktoré boli naňho uvalené za napojenie na vládu bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka a jej zásahy proti opozícii. Šakutin, ktorý podniká v oblasti stavebníctva, poľnohospodárstva a strojníctva, bol v roku 2020 pridaný za zoznam Európskej únie, na ktorom sa nachádzajú subjekty so zmrazenými aktívami či zákazom víz.

14:00

Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) pokračuje vo svojom úsilí získať úplný prístup do budov Európskeho parlamentu (EP). Toto úsilie sa vystupňovalo po prepuknutí škandálu “peniaze za vplyv”, známeho pod názvom Katargate.

13:49

Prvé pojednávanie v novej kauze ruského opozičného politika Alexeja Navaľného je naplánované na 19. júna. Pojednávanie moskovského mestského súdu sa bude konať vo väzenskom tábore č. 6 (IK-6) vo Vladimírskej oblasti, kde si Navaľnyj odpykáva svoj trest.

13:30

Právo občanov Ukrajiny žiť a pracovať v členských krajinách Európskej únie možno bude potrebné predĺžiť o 10 rokov. V súvislosti s pokračujúcou ruskou agresiou voči Ukrajine to uviedol osobitný poradca Európskej komisie (EK) pre ukrajinských utečencov Lodewijk Asscher.

13:25

Úrady v Kanade a USA vydali varovania pred zhoršenou kvalitou ovzdušia v dôsledku lesných požiarov v Kanade.

Dym z lesných požiarov zahalil kanadské provincie Ontário a Québec a dostal sa až do New Yorku a štátu Connecticut, kde bola kvalita ovzdušia klasifikovaná ako “nezdravá”.

13:20

Po utorňajšom (6. 6.) vykoľajení a prevrátení vlaku medzi obcami Rimavské Zalužany a Kociha sú v nemocniciach v Rimavskej Sobote a Lučenci hospitalizované tri osoby. Ich stav je stabilizovaný.

13:10

Slovensko daruje Ukrajine vojenský materiál v hodnote viac ako 4,2 milióna eur. Návrh ministerstva obrany v stredu odsúhlasila vláda.

12:55

Polícia začala trestné stíhanie pre zločin znásilnenie v súvislosti s medializovaným prípadom znásilnenia 15-ročnej školáčky v Čani v okrese Košice-okolie. Podľa medializovaných informácií došlo k znásilneniu v pondelok (5. 6.) popoludní v areáli zimného štadióna v obci Čaňa.

12:45

Vo štvrtok sa v porovnaní s dneškom charakter počasia príliš nezmení. Naďalej bude oblačno a na väčšine územia prehánky alebo búrky. Teploty 20 až 25 stupňov C.

12:30

Ťažké zranenie vodiča osobného motorového vozidla si vyžiadala dopravná nehoda autobusu a osobného auta, ktorá sa stala v stredu na ceste III/1239 za obcou Lubina smerom na Javorinu v okrese Nové Mesto nad Váhom.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Palkovič: Nákup COVID vakcín je záväzkom krajín EÚ, nejde o vyhodené peniaze

0 icon

Bratislava 7. júna 2023  (TASR/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Nákup vakcín proti ochoreniu COVID-19 je záväzkom krajín Európskej únie, nejde o vyhodené peniaze. Po rokovaní vlády to vyhlásil minister zdravotníctva Michal Palkovič. Reagoval tak na novinársku otázku týkajúcu sa nákupu vakcín Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR v stredu informoval o…

Lionel Messi bude hrať za Inter Miami

0 icon

Paríž 7. júna 2023  (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Argentínsky futbalista Lionel Messi sa po odchode z Paríža Saint-Germain dohodol na spolupráci s tímom zámorskej MLS Interom Miami Informoval o tom portál BBC Sport.

SaS vyzýva na odmietnutie povinných kvót

0 icon

Bratislava 7. júla 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Strana SaS vyzýva vládu, aby na štvrtkovom (8. 6.) rokovaní Rady Európskej únie (EÚ) o nových migračných podmienkach nesúhlasila s povinnými kvótami na prerozdelenie ilegálnych migrantov po členských krajinách EÚ a presadzovala status quo. Minister vnútra Ivan Šimko plánuje prezentovať pozíciu,…

Srbi sa nevzdávajú

0 icon

Belehrad 7. júna 2023 (HSP/Foto:Twitter@snntv_en)   V snahe nájsť riešenie krízy na severe Kosova pricestujú dnes večer do Belehradu vyslanci Európy a USA Miroslav Lajčák a Gabriel Escobar, informuje srbský spravodajský portál B92 V snahe nájsť riešenie krízy na severe Kosova, po Prištine, pricestujú dnes večer do Belehradu európski a…

Nová posila Demokratov – Dorota Nvotová

0 icon

Bratislava 7. júna 2023 (TASR/HSP/Foto: Screenshot)   Do mimoparlamentnej strany Demokrati vstupuje pred predčasnými septembrovými parlamentnými voľbami hudobníčka a občianska aktivistka Dorota Nvotová. Na dnešnej tlačovej konferencii o tom informoval predseda strany Eduard Heger Nvotová by sa chcela venovať téme menšín, Rómov aj kultúry, pretože má za sebou niekoľko projektov…

O čipové válce

0 icon

Praha 7. júna 2023 (HSP/petrhampl/Foto:Pixabay)   O momentálně probíhající „válce o čipy“ už asi čtenáři vědí, ale málo se mluví o aktuálním stavu. Philip Pilkington se jej pokusil shrnout v komentáři na Unherd Nejprve se Američani pokoušeli Čínu odříznout od čipů a zabránit jim ve stavbě továren. Je to ovšem složitá…

Nová uniknutá správa vrhá veľmi zlé svetlo na USA a Ukrajinu

0 icon

Washington 7. júna 2023 (HSP/washingtonpost/Foto:Facebook)   Nepotvrdený tip od európskeho spojenca bol podľa denníka Washington Post uvedený v uniknutom dokumente amerických tajných služieb Podľa denníka The Washington Post boli USA informované, že ukrajinská armáda plánuje vyhodiť do vzduchu plynovod Nord Stream niekoľko mesiacov predtým, ako záhadné výbuchy zničili ruský kanál…

Szijjártó reaguje na Čaputovej obavy

0 icon

Budapešť/Bratislava 7. júna 2023 (HSP/Index/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Martin Baumann)   Péter Szijjártó, maďarský minister zahraničných vecí, reagoval v rozhovore pre server index.hu na vyjadrenie slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej o tom, že Slovensko by mohlo nasledovať Orbána a stať sa problémovým dieťaťom EÚ Na otázku moderátora, že ak má Budapešť také vynikajúce…

Premiér nevidí reálnu šancu na podporu PVV v parlamente

0 icon

Bratislava 7. júna 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Premiér Ľudovít Ódor zatiaľ nevidí reálnu šancu na získanie podpory v parlamente pre programové vyhlásenie vlády (PVV), no nepovažuje to za prekvapujúce. Zdôraznil, že PVV bude obsahovať jasné ciele, na základe ktorých sa bude dať vyhodnocovať práca jeho vlády. Stretnutia s politickými predstaviteľmi…

Skončí šéf SIS? Premiér: Máme červené čiary

0 icon

Bratislava 7. júna 2023  (TASR/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) sa pravdepodobne nebude meniť, ale jasne sa zadefinujú červené čiary. Ak sa prekročia, nebude sa dať tolerovať súčasná personálna nominácia. Po stredajšom rokovaní vlády to vyhlásil premiér Ľudovít Ódor Pre vládu je kľúčové, aby sa nezasahovalo…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Tretia svetová vojna je namierená proti Rusku...

0icon

Tento článok uverejňujem v plnom znení tak, ako som ho prebral. Je to preto, lebo článok bol uverejnený pred osem a pol rokmi v decembri 2014!!! Urobil som len malé doplnky pre vysvetlenie. Doplnky sú v zátvorke. Ak sa Vám zdá stále aktuálny, nemýlite sa...

Vysielanie českých televízií na Slovensku (+ Markíza, JOJ i Orange)

0icon

Asi pred 3 mesiacmi Orange vypol cca 6 staníc z okruhu českej komerčnej TV Prima na Slovensku. Už pred rokmi sa vyplo vysielanie staníc NOVY.V médiách rezonuje ako hlavný dôvod tohto konania snaha slovenskýchkomerčných televízií JOJ a Markíza, nakoľko vraj české televízie nemajú licencie /právo na Slovensku vysielať. Poďme sa…

Marek Danko

Radikálna pomsta: Ukrajina ničí Maďarov

0icon

Možno sa vzťahy medzi Maďarskom a Ukrajinou vždy vyznačovali neustálymi problémami a hádkami medzi krajinami. Maďari neustále hovorili o útlaku maďarských národnostných menšín na ukrajinskom území, no v Kyjeve boli takéto vyhlásenia neustále vyvracané. V skutočnosti ukrajinská vláda naozaj považovala národnostné menšiny za nástroj nát

Erik Majercak

Prečo Rusko nejako moc aktívne nepokračuje s operáciou na Ukrajine. Prečo sa zdá, že je to zmrazené. Prečo na nás denne nekydajú z médií až toľko ako obvykle

0icon

Samozrejme, že mediálny priestor dostáva na Slovensku teraz primárne kampaň „leboFico“, „leboKremeľ“, „lebodemokracia“, lebo tieto problémy zahraničím riadené politické strany nevedia rozchodiť a je ďaleko nebezpečnejší do októbra pre všetkých lokálnych nohsledov, takže 21 miliónov pre šorošove handry od prez

Marián Tkáč

Náhody neexistujú: Slováci a Maďari plece pri pleci

0icon

V americkom Orlande vyvrcholili 4. majstrovstvá sveta v novom športe, vo futgolfe. A predstavte si, ako symbolicky: zlato získala v individuálnej súťaži žien Slovenka Lucia Čermáková a v individuálnej súťaži mužov Maďar Bence Bacskai! Keďže náhody neexistujú, práve na pôde všemocnej Ameriky sa predviedli ako úspešné v rodiacom sa olympijskom…

Vášeň v Tebe

Lesník ukázal geniálny trik, ako sa zbaviť kliešťov

0 icon

7.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto:pixabay.com/Catkin). Kliešte, ktoré sú ľuďmi asi najnenávidenejšie tvory, už niekoľko týždňov útočia na ľudí a zvieratá. A hoci na internete nechýbajú rady, ako sa pred týmito parazitmi chrániť, najnovší trik jedného z lesníkov sa stal skutočným hitom.

Ako strihať paradajky? Radšej buďte opatrní. Jedna chyba zničí celý krík

0 icon

7.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: youtube.com/2 Minute Garden Tips). Ak chcete, aby vaše sadenice túto sezónu priniesli veľa ovocia, robte pravidelne jednu vec. Ako orezať paradajky, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky? Urobte to správnym spôsobom a kríky prinesú veľa paradajok. Aby ste mohli zbierať bohatú úrodu, musíte sa…

Princ Harry vypovedal na súde. Hovoril o svojich depresiách a paranoji

0 icon

7.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: instagram.com/royal_family_history). V utorok 6. júna sa princ Harry objavil na Najvyššom súde v Londýne, kde svedčil v procese proti Mirror Group Newspapers, známemu bulvárnemu vydavateľovi vo Veľkej Británii. Počas pojednávania z jeho úst zazneli silné slová.

Takto sa vyrába zlaté hnojivo. Patent záhradníkov a vlastníkov pozemkov na bohatú úrodu

0 icon

7.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: youtube.com/Vidlák). Oplatí sa obohatiť kompost dážďovkami? Odborníci tvrdia, že dážďovky dokážu urobiť veľa dobrého a že hnojivo, ktoré produkujú, má cenu zlata. Ako teda prilákať dážďovky do kompostu? Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu dosiahnuť čo najlepšie výsledky.

Lekár podával pacientke kávu s jeho semenom. Na súde tvrdil, že si neumyl ruky

0 icon

7.6.2023. Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay.com/DarkoStojanovic). Začína sa proces proti britskému lekárovi Dr. Nicholasovi Johnovi Chapmanovi. Je obvinený zo sexuálneho napadnutia svojich obetí pridávaním semena do ich kávy. V Spojenom kráľovstve sa začne prestížny súdny proces proti všeobecnému lekárovi Dr. Nicholasovi Johnovi Chapmanovi. Podľa

Armádny Magazín

Najväčšie západné energetické korporácie si veľmi dobre ohrievajú ruky na sankčnej vojne proti Rusku

0 icon

USA, 7.jún 2023 (AM) – Už dávno je jasné, že protiruské sankcie majú bumerangový efekt na ekonomiky západných krajín. Prejavil sa prudkým nárastom inflácie, poklesom už aj tak nízkych mier hospodárskeho rozvoja a poklesom reálnych príjmov občanov. Podľa OECD do konca roka 2022 klesli príjmy v 38 členských krajinách OECD ako…

Húfnice CAESAR sa Ukrajine nehodia!

0 icon

Francúzsko, 7.jún 2023 (AM) – Vraj je to pre ich zraniteľnosť, teda pre ich rýchle opotrebúvanie a nemožnosť opráv, tvrdí francúzsky aktivista Xavier Moreau. Donedávna sa však na Ukrajine hovorilo o samohybných húfniciach CAESAR trochu inak, pyšnejšie. Napr. ukrajinský minister obrany Aleksej Reznikov vyhlasoval, že vďaka dodávkam z Francúzska a Dánska má Ukrajina druhý najväčší park

CIA vás špehuje prostredníctvom vášho smartfónu

0 icon

Nemecko, 7.jún 2023 (AM) – Federálna bezpečnostná služba spoločne s ruskou FSO odhalila spravodajskú operáciu amerických tajných služieb, ktoré využívali mobilné zariadenia Apple (USA). "Bezpečnosť ruskej telekomunikačnej infraštruktúry odhalila anomálie špecifické len pre používateľov mobilných telefónov Apple a spôsobené pôsobením doteraz neznámeho škodlivého softvéru (VPO) využívajúceh

Západ testuje na Ukrajine tie typy zbraní, ktoré potom použije v priamej vojne s Ruskom

0 icon

Rusko, 7.jún 2023 (AM) – Ako informovalo ruské ministerstvo obrany deň predtým, ruská armáda pri odrazení ofenzívy ukrajinskej armády na južnom Donecku zničila 28 tankov Ozbrojených síl Ukrajiny vrátane ôsmich nemeckých Leopardov. Podľa vojenského analytika Jurija Kotenoka budú západné krajiny naďalej zásobovať Kyjev

Rusku hrozí čierna známka FATF. Pridá sa ku Kimovi?

0 icon

USA, 7.jún 2023 (AM) – Nepriatelia Ruska sa domnievajú, že sankčná vojna proti krajine by sa nemala obmedzovať na trestné opatrenia jednotlivých štátov, ale je potrebné medzinárodné úsilie. Samozrejme, ideálne by bolo, keby sa rozhodnutie o sankciách voči Rusku prijalo na úrovni Bezpečnostnej rady OSN, ale to sa nedeje a pravdepodobne ani…

TopDesať

Raritné fotografie známych osobností, ktoré ste nikdy nevideli

0 icon

V dnešnom digitálnom veku, kde každý má vreckový fotoaparát vo svojom smartfóne a fotografie sú všadeprítomné, je ťažké si predstaviť, že existujú snímky známych osobností, ktoré zostali skryté pred našimi očami. No práve tieto zriedkavé a raritné fotografie nám poskytujú jedinečný pohľad do minulosti, odhaľujúc celebrity v úplne novom svetle.…

Kvíz: Dokážete spoznať európsku krajinu na základe jej tvaru?

0 icon

Vitajte, milí čitatelia, v našom novom článku plnom geografického dobrodružstva! Dnes vás pozývame na vzrušujúcu výzvu, ktorá vás zavedie do srdca Európy a vyzve vás, aby ste preukázali svoje znalosti o európskych krajinách. Dokážete spoznať európsku krajinu len na základe jej tvaru? Európa je kontinent bohatý na rozmanitosť a históriu. Každá…

Tieto celebrity svoje outfity využili aj po rokoch

0 icon

Vitajte v fascinujúcom svete módy a celebrít! V tomto článku sa pohrávame s myšlienkou, že ani tie najznámejšie celebrity sa neboja využiť svoje outfity opakovane, a to s tým istým štýlom a eleganciou. Odkazujú na pravdu, že dobrý štýl je nadčasový a že oblečenie môže slúžiť viac než len pri…

Tieto fotografie dajú poriadne zabrať tvojmu zraku a mozgu

0 icon

V tomto článku si ukážeme fotografie, ktoré nenechajú váš zrak a mozog na pokoji. Pri niektorých fotografiách sa budete musieť skutočne zamyslieť, či vidíte skutočnosť alebo iba optický trik. Tieto fotografie majú schopnosť vyvolávať záhadné dojmy a vášne vo vašom vnútri. Za ich zdanlivo jednoduchými a bežnými kompozíciami sa však…

Extrémne drahé chyby zachytené na fotografiách

0 icon

Hovorí sa, že za chyby sa platí. Bohužiaľ, tieto fotografie majú hodnotu tisícky eur - tisícky eur na opravy poškodených vecí. Pozrite sa na zbierku nešťastia v podaní extrémne drahých chýb. Reddit je na vrchole v poskytovaní fotografií ľudí, ktorí majú naozaj ťažký deň. Prispievatelia na r/ThatLookedExpensive sa delia o…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali