Svoji svojim… Posledné rozdávanie vyznamenaní je úplný protislovenský sabat

Svoji svojim… Posledné rozdávanie vyznamenaní je úplný protislovenský sabat

Bratislava 30. júna 2023 (HSP/Foto: TASR–Jakub Kotian)

 

Pamätáte sa na tú smutnosmiešnu trapošinu, keď prezidentka rozdávala vyznamenania za zásluhy o Slovenskú republiku čechoslovakistom, explicitným nepriateľom slovenskej štátnosti? Teraz sme to tu mali v bledoružovom zase

Prvá tlačová konferencia vlády odborníkov na čele s Ľudovítom Ódorom
Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Wlachovský

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) usporiadalo vo štvrtok pri príležitosti 30. výročia slovenskej diplomacie slávnostný koncert v Zimnej jazdiarni Bratislavského hradu.

Reklama

Prezidentkin „úradnícky“ minister Miroslav Wlachovský pri tej príležitosti rozdal ocenenia štrnástim ľuďom, ktorí sa na úspechoch slovenskej diplomacie za tých 30 rokov najviac podieľali. Alebo presnejšie, ktorí sa na tom podieľali podľa neho, resp. podľa niekoho, kto o tom na ministerstve rozhodol.

 

Reklama

Medailu za zásluhy o slovenskú diplomaciu dostali:

– Ingrid Brocková, štátna tajomníčka MZVEZ, zastávala viacero funkcií v medzinárodných organizáciách

– Pavol Demeš, bývalý minister zahraničia, šedá eminencia z mimovládneho sektora

– Milan Kňažko, bývalý minister zahraničia, herec, tribún revolúcie

– Ivan Korčok, bývalý minister zahraničia, kariérny diplomat

Reklama

– Miroslav Lajčák, bývalý minister zahraničia, predseda 72. Valného zhromaždenia OSN, zastával viacero významných funkcií v medzinárodných organizáciách

– Miroslav Mojžita, kariérny diplomat, predseda OZ Seniori slovenskej diplomacie

– Rudolf Schuster, bývalý prezident SR, veľvyslanec, primátor Košíc

 

Zlatú plaketu ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR dostali:

Reklama

– Andrea Elscheková Matisová, kariérna diplomatka

– Marianna Oravcová, diplomatka, filozofka, prekladateľka

– Štefan Poloma in memoriam, šéfkuchár, ktorý varil aj pre medzinárodnú smotánku

 

Striebornú plaketu ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR dostali:

– Viera Grigová, kariérna diplomatka

– Jaroslav Hamšík, šéfkuchár, ktorý varil aj pre medzinárodnú smotánku

– Imrich Marton, riaditeľ odboru analýz a plánovania, ideológ, analytik MZVEZ

– Zlatica Šišoláková, vedúca odboru stravovacích služieb MZVEZ

Čo majú títo ľudia spoločné? Keď sa na to pozrieme bližšie, zistíme, že ich spája oddanosť veci transatlantizmu. Sú to ľudia, ktorí vždy stáli na tej správnej, euroatlantickej strane pomyselnej názorovej priepasti, ktorou je Slovensko rozdelené na dve polovice.

Reklama

Slovenská zahraničná politika a diplomacia, to však nie je iba bezhraničná devótna podriadenosť NATO a EÚ. Za tých 30 rokov v týchto zložkách pôsobili aj ľudia, ktorí boli za vyváženejšiu politiku na všetky svetové strany. Aj to bola slovenská zahraničná politika a diplomacia, aj tí patria do tej tridsaťročnej histórie. Ba dá sa povedať, že práve oni boli tí, ktorí jej najmä v začiatkoch dávali smer a charakter.

Namiesto ľudí ako Korčok či Demeš by sa tu dal vymenovať celý rad ľudí, vlastencov, ktorí pre autentickú slovenskú diplomaciu a zahraničnú politiku skutočne čosi urobili. Tí nielen že žiadne ocenenie nedostali, ale viacerí dokonca neboli na podujatie pozvaní ani len ako hostia…

V prvom rade by to bol napríklad Jozef Šesták, iniciátor a spoluzakladateľ  Ministerstva medzinárodných vzťahov SR, predchodcu MZVEZ. Bývalý štátny tajomník MZVEZ, ktorý slúžil pod tromi ministrami zahraničia, bol kľúčovým človekom a najvýraznejšou postavou slovenskej diplomacie a zahraničnej politiky v prvých rokoch mladého štátu. Bol hlavným vyjednávačom pre vstup SR do EÚ a ďalších organizácií, hlavným vyjednávačom pri jednaniach o vodnom diele Gabčíkovo-Nagymaros a o základnej zmluve s Maďarskom, spoluautorom návrhu na odsun sovietskych okupačných vojsk z územia Československa, autorom medzinárodne akceptovaného konceptu Ekonomickej dimenzie diplomacie, atď. Ako keby neexistoval…

Žiadne ocenenie nedostal ani Roman Zelenay, in memoriam, spoluautor návrhu na vznik Ministerstva medzinárodných vzťahov SR v roku 1990, poslanec Federálneho zhromaždenia, ktorý bol jedným z najvýraznejších stúpencov myšlienky samostatného slovenského štátu s vlastnou zahraničnou politikou.

Ocenenie nedostal ani Július Binder, in memoriam, zástupca vedúceho delegácie SR na rokovaniach o možnosti mimosúdneho riešenia sporu s MR o vodné dielo Gabčíkovo-Nagymaros, ktorý mal kľúčový podiel na úspešnom vyriešení tohto problému.

Reklama

Maroš Šefčovič, veľvyslanec, vedúci Stáleho zastúpenia SR pri EÚ v Bruseli, podpredseda Európskej komisie – ako si mohli títo ľudia dovoliť na neho „zabudnúť“?

Ocenenie za zásluhy o slovenskú diplomaciu a zahraničnú politiku by si zaslúžili aj mnohí ďalší: Gabriel Brenka, diplomat a medzinárodný právnik, spoluautor návrhu na odsun sovietskych okupačných vojsk z územia Československa, Juraj Migaš, in memoriam, diplomat, člen vládnej delegácie SR na rokovaniach o Zmluve o dobrom susedstve a priateľskej spolupráci medzi SR a Maďarskom, Igor Grexa, diplomat, uznávaný medzinárodný právnik, Marica Pirošíková, dlhoročná zástupkyňa SR pred Európskym súdom pre ľudské práva a mnohí iní. A napokon, slovenskú zahraničnú politiku tvorili aj ľudia ako Vladimír Mečiar, Robert Fico, Ján Čarnogurský…

A keďže nešlo len o oceňovanie profesionálnych diplomatov, ale ocenenia dostali aj ľudia iným spôsobom reprezentujúci SR v zahraničí, napríklad kuchári, tak potom rovnako dobre mohli byť spomenuté aj mená ako Gruberová, Dvorský, Vlhová, Sagan…

O pár mesiacov sú tu voľby, a tak prozápadná globalistická pospolitosť na MZVEZ využila príležitosť si porozdávať ocenenia. Keďže však kľúčovým a základným kritériom pri výbere ocenených bola politická orientácia, potom by bolo správnejšie tak aj pomenovať tie ocenenia – a síce, že nešlo o ocenenia za zásluhy o slovenskú diplomaciu a zahraničnú politiku, ale to boli v skutočnosti ocenenia za oddanosť veci transatlantizmu.

Povedzme to otvorene: títo ľudia, ktorí na ministerstve zahraničia reprezentujú jedinú vec, a to je totálne a bezpodmienečné vazalstvo Západu, čiže pravý opak samostatnej slovenskej zahraničnej politiky, už len z tohto titulu nemajú žiadne morálne právo vyjadrovať sa k tomu, kto na slovenskej diplomacii nejaké zásluhy má alebo nemá.

Reklama

Oni tým, že obsadili funkcie v slovenskej diplomacii a dusili ju, obmedzili na totálne podriadenie sa vôli Washingtonu a Bruselu, ponížili autentickú suverénnu slovenskú zahraničnú politiku iba na provinčnú správu subordinačných vzťahov, a tým ju v skutočnosti ničili. Preto by si za to zasluhovali nie ocenenie, ale jeho presný opak.

A napokon, pre úplnosť, ešte by bolo namieste dodať, že Miroslav Wlachovský nie je minister naozajstnej vlády, ktorá by vzišla z volieb a bola vyjadrením vôle občanov, ale je to prezidentkin „úradník“, ktorý nedostal dôveru občanov ani parlamentu. Z tohto dôvodu on naozaj nie je tým, kto by mal mať právo rozhodovať o tom, kto má akú zásluhu na tridsiatich rokoch slovenskej diplomacie. A ako „apolitický“ minister úradníckej vlády by už vôbec nemal robiť takýto výber čisto na základe politických postojov jednotlivých osôb.

Za týchto okolností bola celá tá maškaráda iba nechutnou a odsúdeniahodnou politickou fraškou, ďalším kamienkom do mozaiky hanby tejto vlastizradnej politickej garnitúry.

 

Viac sa dočítate

Wlachovský: Rada Európy výrazne pomohla SR pri integrácii do európskych štruktúr

 

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:56
Zakladateľ servera WikiLeaks Julian Assange sa môže odvolať proti vydaniu do Spojených štátov, rozhodol súd.
13:54

Národný úrad pre bezpečnosť cestnej premávky v USA ukončil vyšetrovanie viac ako 100.000 vozidiel Tesla Model X po tom, ako automobilka oznámila zvolávaciu akciu na odstránenie porúch predných bezpečnostných pásov. 

13:50

Železničná spoločnosť Slovensko upozorňuje na obmedzenia predaja cestovných lístkov. Dôvodom je údržba predajných systémov. Počas odstávky nebude možné kúpiť cestovné lístky cez e-shop ani aplikáciu ZSSK.

13:48

Hlavný prokurátor Medzinárodného trestného súdu v Haagu Karim Khan oznámil, že sa usiluje o vydanie zatykača na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta. Požiadal tiež o vydanie zatykača na troch vrcholných predstaviteľov Hamasu. Informoval o tom portál BBC.

13:37

Vodný park v Bešeňovej bude od štvrtka 23. do soboty 25. mája dejiskom 7. ročníka Majstrovstiev Slovenska v saunových rituáloch. Svoje umenie s uterákom počas podujatia predstaví aj majster sveta Róbert Židek. TASR o tom informovala Katarína Šarafínová z Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Liptov.

13:36

Odstavením posledného turbogenerátora sa začala prvá generálna odstávka tretieho bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Generálna odstávka najmladšieho prevádzkovaného jadrového bloku na Slovensku je treťou z piatich tohtoročných odstávok slovenských jadrových blokov. “Päť odstávok v jednom roku sme na Slovensku mali naposledy pred 16 rokmi,”

13:34

Slovensko si na trhoch požičalo ďalších 650 miliónov eur, keď predalo štátne dlhopisy s termínom splatnosti od roku 2026 až do 2036. Priemerný ročný výnos v akceptovaných ponukách sa pohyboval od 3,2473 % pri dlhopisoch s dvojročnou splatnosťou až po 3,7865 % pri dlhopisoch so splatnosťou v roku 2036.

13:33

Zmena vzorca na určovanie mesačnej minimálnej mzdy z 57 % na 60 % priemernej mesačnej mzdy bude mať vplyv na podnikateľské prostredie vo výške 110 miliónov eur. Vysoko prekročí štandardy krajín Európskej únie a opäť zníži už aj tak nízku konkurencieschopnosť Slovenska. Návrh zákona obsahuje aj časti, ktoré sú nad rámec smernice EÚ.

13:32

Čínske špionážne aktivity sú dôvodom na obavy, vyhlásil rakúsky Spolkový úrad pre ochranu ústavy a boj proti terorizmu (Bundesamt für Verfassungsschutz und Terrorismusbekämpfung, BVT). Zameriavajú sa najmä na hospodársku oblasť, dôvodom na znepokojenie je však aj prítomnosť čínskych študentov na rakúskych univerzitách.

13:28

Ukrajina stále ovláda asi 60 percent pohraničného mesta Vovčansk v Charkovskej oblasti na severovýchode krajiny, informoval v pondelok vo vysielaní ukrajinskej televízie námestník oblastného gubernátora Roman Semenucha.

13:15

Španielsko žiada verejné ospravedlnenie od argentínskeho prezidenta Javiera Mileia, ktorý v nedeľu počas svojej návštevy Madridu nazval manželku španielskeho premiéra Pedra Sáncheza “skorumpovanou”. Informovala agentúra AFP.

13:12

Ukrajina stále ovláda asi 60 percent pohraničného mesta Vovčansk v Charkovskej oblasti na severovýchode krajiny, informoval vo vysielaní ukrajinskej televízie námestník oblastného gubernátora Roman Semenucha.

13:06

Európska komisia (EK) v pondelok oznámila, že od 20. mája vstúpila do platnosti nová smernica EÚ o environmentálnej kriminalite.

Smernica poskytuje komplexný a aktualizovaný zoznam trestných činov proti životnému prostrediu, ktoré riešia najzávažnejšie porušenia povinností v oblasti životného prostredia.

12:52

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) v pondelok vyzvala na zlepšenie ochrany rádioaktívneho materiálu počas jeho prepravy. MAAE argumentovala štatistikou z vlaňajška, keď 31 krajín nahlásilo celkovo 168 prípadov krádeže alebo straty rádioaktívnych materiálov.

12:42

Stovky demonštrantov sa v pondelok zhromaždili pred Vrchným súdom v Londýne, ktorý bude rozhodovať vo veci vydania zakladateľa servera WikiLeaks Juliana Assangea do Spojených štátov.

Súd už koncom marca rozhodol, že Assange nemôže byť do USA vydaný okamžite.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Dieťa skáče do odvodňovacej priekopy pozdĺž rieky Ozama v štvrti Gualey v Santo Domingu v Dominikánskej republike

Autor: AP/Matias Delacroix

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Pavel Jacz

Peter Haršáni

Marek Brna

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali