Svätý Roman, opát, zakladateľ rádu

Bratislava 25. júna 2017 (HSP/Foto:internet)

 

Svätý Roman narodil sa okolo roku 390, vo Franche-Comté  vo Francúzsku. Už v útlej mladosti precitla v ňom túžba po osamelom živote, ale však vtedy nebolo ešte vo vlasti jeho žiadnych kláštorov, odobral sa k opátovi sv. Sabínovi do Lyona, aby od neho prijal navedenie k životu nábožnému.

Svätý Roman

Keď dostatočne vyučený bol, opustil kláštor, a hľadal miesto osamelé, aby, vzdialený od sveta, podľa návodu sv. Sabína Bohu celý život venovať mohol. Dlho hľadal a hľadal, až napokon našiel v pohorí Júra medzi Franche-Comté a Švajčiarskom údolie, vysokými a hroznými skalami obkľúčené, ktoré sa menovalo Kondat. Tu pod jednou ozrutnou jedľou zarazil Roman svoj príbytok. A ako niekedy sv. Pavel pustovník pod palmou, tak strávil život svoj svätý Roman pod jedľou, zväčša len modlitbou a rozjímaním sa zanášajúc. Roman vzal so sebou do samoty dve knihy, totiž: život svätých praotcov a poučenie pre pustovníkov od opáta Kassiana. Z týchto kníh čítaval a keď prečítal, rozjímal o živote a umučení Spasiteľa Ježiša Krista, alebo spieval žalmy. Za niekoľko hodín denne obrábal pôdu okolo príbytku svojho. Spával veľmi málo, telo svoje karhal prísnym pôstom.

Sv. Roman mal brata menom Lupicin, ktorý za nejaký čas k nemu prišiel a pustovnícky život si obľúbil. Aj keď  sv. Roman bol mysli tichej a miernej, brat jeho ale bol prísny, nevľúdny, predsa sa dobre znášali, a oba snažili sa len po jednom cieli, milovať Boha a jemu sa ľúbiť. Tento svätý život dvoch bratov bol diablovi tŕňom v očiach, preto ich sužoval rozličným spôsobom, tak že sa napokon odhodlali miesto toto opustiť, a inde hľadať stratený pokoj.

Keď sa teda odsťahovali zo svojej samoty, po novom mieste pokoja pátrajúc, prišli do jednej malej dediny a prenocovali tu u istej chudobnej vdovy. Tá, keď  sa od nich dozvedela, čo im chýba a o čom zamýšľajú, divila sa veľmi, že tak svätý mužovia boja sa úkladov diabolských. Zahanbený touto ženou, vrátili sa na púšť a nedali sa viacej mýliť v svojej horlivosti.

Krok tento dvoch bratov bol prameňom milosti a požehnania mnohým. Prví, ktorí ich tu navštívili, boli dva klerici z Nyonu, na ženevskom jazere, títo sa tu chceli len krátky čas pobaviť, nábožný však život bratov, svätý pokoj, ktorý ich tu ako nebeský vánok ovieval, povzbudil ich, aby tu navždy ostali. Zvesť o pustovníkoch, v prostote srdca Bohu slúžiacich a v duchu lásky jeden druhého ku pobožnosti roznecujúcich, šírila sa celým okolím, so všetkých strán prichádzali ľudia, jedni aby nasýtili svoju zvedavosť, druhí hľadajúc potešenia a poučenia, tretí aby na ich príhovor z telesných nehôd uzdravenia dosiahli. Mnohí žiadali si pod vedením sv. Romana viest život pustovnícky. Z tejto príčiny vyrúbali vôkol horu, obrobili zem a vystavili veľký pravidelný kláštor. Toto bol počiatok kláštora a opátstva Kondat, neskôr St. Claude menovaného.

Neplodnosť však vrchov, dolinu so všetkých strán otáčajúcich, a zrastajúci počet pustovníkov, nútili sv. Romana ešte viacej takýchto kláštorov založiť. Čo keď on učinil, dal učeníkom svojim regulu o mnoho lahodnejšiu, než bola regula mníchov na Východe, on im totiž dovolil jesť cez deň dva razy, mäsa však a vína požívať nesmeli, mohli ale z rádu vystúpiť kedykoľvek sa im ľúbilo. Roman a Lupicin,  riadili kláštory obaja v najlepšom porozumení.

Roku 444. prišiel Hilarius, biskup z Arlesu v cirkevných záležitostiach do Besansonu, dal zavolať k sebe opáta Romana, uznal cnosti a zásluhy jeho a vysvätil ho za kňaza. V tejto novej hodnosti sa Roman nijako nezmenil, bol on vždy tichý a prívetivý ako pred tým, od svojich bratov sa ničím nelíšil, pracoval s nimi kolo domu a na poli. Láska k Bohu a blížnym povzbudila ho, aby aj pre panny založil ženský kláštor, ktorému za predstavenú dal svoju sestru.

Po toľkých prácach vo vinici Pánovej cítil konečne Roman, že sa blíži koniec, života jeho, i odobral sa ku sestre, aby sa s ňou rozlúčil, potom ale zavolal k sebe brata a niekoľko mníchov, odporúčal ich pod ochranu Všemohúceho a usnul s tým sladkým povedomím, že 3. otázku Sudcu večného:

„Kde sú skutky tvoje?“  odpovedať môže:

„«Tu je niekoľko mojich bratov, i druhí prídu za nimi, ak  Ty, Pane, popraješ im milosti svojej.“

Pri hrobe jeho oplakávali ho mnohí, ktorým navrátil pokoj života a udelil večného potešenia.

Kláštor St. Claude (Condat)

Sv. Roman bol vľúdny, preto bol pobožný. Vľúdnosť je láska k ľuďom. Kto miluje ľudí, ten je aj prívetivý, on to ukáže i vo svojich posunkoch, rečiach a v celom počínaní svojom, ľudí rád má a rad vidí. Kto je vľúdnym, je ďalej aj zdvorilým, t, j. on každému preukáže úctu, ktorá mu podľa stavu a osoby prináleží, ako to sv. Roman svojim bratom robieval. Vľúdny človek chová sa aj príjemne, t. j. on činí, čo blížny má rád, a varuje sa toho, čo blížny nemá rád, pokiaľ povinnosť iné nekáže.

Vľúdnosť je ovocie ducha Kristovho. Toto sa ukázalo zvláštne na Pánu Ježišu, ktorý bol vždy vľúdny k nemocným, k malým deťom, ba i ku svojim nepriateľom. Keď apoštolovia odháňali matky s deťmi , riekol Pán Ježiš:

„Nechajte maličkých prísť ku mne a nebráňte im.“ Poďte ku mne všetci, ktorí pracujete a obťažení ste, a ja vás občerstvím,“  volal k chudobným. Prívetivo hovoril so Samaritánkou pri studni Jakubovej, tak že sa ona divila tomu, že Žid s ňou hovoril . Samaritáni si ho pre jeho vľúdnosť tak obľúbili,  že ho prosili, aby dlhšie pobavil sa u nich. Preto hovorí sv. Písmo:

„Prívetivá tvár poteší srdce, Prívetivé slovo povznesie človeka.“

Karol Jerguš

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

O obvinenej bývalej štátnej tajomníčke Monike Jankovskej bude rozhodovať Okresný súd Trnava

0 icon

Bratislava 21. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   O obvinenej bývalej štátnej tajomníčke Monike J. v kauze Fatima nebude rozhodovať Okresný súd Trenčín, ale Okresný súd Trnava. Rozhodol o tom Najvyšší súd SR 29. septembra (NS SR) Obžalobu na tri obvinené osoby podal na Okresný súd Trenčín 18. augusta prokurátor Úradu…

Súd zamietol obnovu konania na doživotie odsúdenému recidivistovi za vraždu ženy

0 icon

Banská Bystrica 21. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) na pracovisku v Banskej Bystrici dnes zamietol návrh odsúdeného Miroslava Kavického na povolenie obnovy konania, pretože nezistil podmienky na takéto konanie podľa Trestného poriadku. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková, rozhodnutie nie je právoplatné, nakoľko…

Nemecko získalo podporu štyroch krajín na vytvorenie síl rýchlej reakcie EÚ

0 icon

Brusel 21. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Nemecko spustilo novú iniciatívu na vytvorenie síl rýchlej reakcie Európskej únie. Túto iniciatívu podporili ďalšie štyri členské štáty EÚ, uviedla vo štvrtok tlačová agentúra DPA Iniciatíva Nemecka, ku ktorej sa pripojili Fínsko, Holandsko, Portugalsko a Slovinsko, počíta s rozšírením súčasných spoločných bojových skupín aj…

Viktorín naznačil, prečo zverejnenie informácií o projekte MOVIR Naďa tak rozčúlilo. V tendroch mali byť úspešné spoločnosti, ktoré “pán minister dlhodobo preferuje”

0 icon

Bratislava 21. októbra 2021 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák, Facebook, Screenshot)   Zverejnenie informácií o chystanom projekte MOVIR, na ktorom sa mala podieľať Technická Univerzita v Košiciach s podporou Ministerstva obrany SR, vyvolalo u ministra Naďa prudkú reakciu. Na opozičných poslancov Mariana Kotlebu (ĽSNS) a Milana Uhríka (Republika) dokonca podali trestné oznámenia.  Prečo? Kto stojí za…

Predsedníctvo komisie pre reformu verejnej správy schválilo základný obsahový rámec pre prípravu podkladov reformy

0 icon

Bratislava 21. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Predsedníctvo komisie pre reformu verejnej správy schválilo na úvodnom zasadnutí základný obsahový rámec pre prípravu podkladov reformy. Ministerstvo vnútra SR (MV SR) o tom informovalo v tlačovej správe, ktorú zaslala Gabriela Tuchyňová z tlačového odboru rezortu. Úvodné zasadnutie predsedníctva komisie sa na pôde…

Budapešť: Žalovať EK za neuplatnenie mechanizmu právneho štátu je nešťastné

0 icon

Budapešť 21. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:Twitter)   Je nešťastným riešením, aby Európsky parlament (EP) žaloval Európsku komisiu (EK) za to, že mešká v uplatňovaní mechanizmu právneho štátu, povedal vo štvrtok v Budapešti na tlačovej konferencii šéf úradu maďarskej vlády Gergely Gulyás Podľa internetovej stránky komerčnej televízie ATV predstaviteľ maďarskej vlády tak…

Kovačič odpovedá na Ficovu výzvu a hádže mu rukavicu. Zároveň tvrdí, že otázky už boli zodpovedané v minulosti. Naozaj?

0 icon

Bratislava 21. októbra 2021 (HSP/Foto:Screenshot Facebook)   Včera sme vás informovali o stávke Roberta Fica, ktorý sa s opozičnými politikmi stavil, že moderátor tv Markíza Michal Kovačič nepoloží ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej v diskusnej relácii žiadnu nepríjemnú otázku. Stávku vyhral a chcel ju využiť na spoločný obed s moderátorom Kovačičom. Ten jeho verejnú výzvu zachytil…

Branislav Gröhling: Nastáva reformný skok, cieľom je posunúť školstvo do 21. storočia

0 icon

Bratislava 21. októbra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:SITA-Jana Birošová, TASR-Radovan Stoklasa, Henrich Mišovič)   Od štvrtka nastáva reformný školský skok, cieľom je posunúť školstvo do 21. storočia. Počas štvrtkovej tlačovej konferencie to uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) s tým, že základom zmien v školstve sú tri…

ICJK: Milióny eur z pandemickej prvej pomoci poslal štát schránkovým firmám

0 icon

Bratislava 21. októbra (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Milióny eur z pandemickej prvej pomoci poslalo Slovensko schránkovým firmám. Prišlo na to Investigatívne centrum Jána Kuciaka (ICJK). Celkovo môže ísť o 24 miliónov eur z verejných peňazí. Podozrivé firmy nezakladajú účtovné závierky, nie je zrejmé či a koľko majú zamestnancov a viaceré majú podlžnosti…

COVID pas je symbolom otvorenej a bezpečnejšej Európy, tvrdí štátny tajomník Klus

0 icon

Bratislava 21. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Lajos Sóos)   COVID pas je funkčným symbolom výrazne viac otvorenej a bezpečnej Európy. Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedol štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus (SaS). Upresnil, že členské štáty Európskej únie (EÚ) vydali už vyše pol miliardy COVID pasov Klus poukázal, že…

Podkasty

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Štrba

Soňa Peková na Slobodnom vysielači

0icon

Slobodnému vysielaču sa podaril ďalší skvelý "úlovok", keď v pondelok mal moderátor Stanislav Novotný v relácii Na prahu zmien molekulárnu genetičku Soňu Pekovú a takmer dve aj pol hodiny analyzovali to najdôležitejšie zo súčasnej korona-situácie - samotný vírus, mutácie, testovanie, očkovanie, druhy vakcín. Zároveň, aj vďaka otázkam poslucháčov, sa doktorka…

Juraj Tušš

Výzva 21.storočia

0icon

Ešte predtým ako vám predstavím najväčšiu výzvu našich čias, je potrebné vysvetliť z akého koncepčného základu výzva pochádza a dôvod, prečo sa zaraďuje medzi najväčšiu výzvu 21.storočia. Ten kto ju pochopí, ten kto si ju uvedomí, s určitosťou patrí medzi najmúdrejších z nás ;). . . SVET DNES STOJÍ NA POKRAJI ENVIRONMENTÁLNEJ-EKONOMICKO-MORÁLNEJ KATASTROFY .…

Andrej Danko

Vládnu nám neznalí lokaji Bruselu.

0icon

Dnešná koalícia likviduje všetko slovenské. Čím ďalej tým viac, bruselský valec ničí v európskych štátoch všetko pronárodné. Likviduje čokoľvek a kohokoľvek, kto chráni národné záujmy. Je len otázka času, kedy zlikvidujú v Poľsku cez Tuska Kaczynského a v Maďarsku cez Kláru Dobrev Orbána. Zažili sme to aj my na Slovensku,…

Boris Mesár

1. USA : Štúdia vedcov z Harvardu zistila, že krajiny s najnižšou mierou očkovania proti COVID-19 majú menej prípadov COVID ako krajiny s úplným očkovaním 2. RUSKO :Vplyv očkovania proti COVID-19 na zvýšenie chorobnosti a úmrtnosti na koronavírus

0icon

1. Nová štúdia publikovaná v Európskom vestníku epidemiológie dokazuje, čo sme my „konšpirační teoretici“ po celý čas hovorili o výstreloch COVID-19: Spôsobujú symptómy vedúce k diagnóze COVID-19, a nie im predchádzajú ! Štúdiu Prírastky COVID-19 nesúvisí s úrovňou očkovania v 68 krajinách a 2947 krajoch v USA, vykonal SV Subramanian,…

Petr Koval

Co je kyberšikana?

0icon

Kyberšikanu (cyberbullying) definujeme jako zneužití ICT (informačních komunikačních technologií), zejména pak mobilních telefonů a internetu, k takovým činnostem, které mají někoho záměrně vyvést z rovnováhy. Je to tedy jedna z forem šikany. Problémem však je, že děti a mladí lidé za těmito projevy šikanu vůbec nemusí vidět. A protože nepoznají, že…

TopDesať

Muži v žiarivých brneniach: biblické bytosti alebo mimozemšťania? 3. časť

0 icon

Zvláštne na svetelných démonoch - okrem iného - je to, akým spôsobom sa vymykajú bežnej náboženskej viere svojej doby. „Pýtal som sa ich na nesmrteľnosť duše a oni povedali, že neprežije nič. Povedali, že svet sa tvorí každým okamihom, a ak by Boh stratil odvahu, svet by okamžite zahynul,“ poznamenal…

Zimné pneumatiky: Otázka bezpečnosti, ak jazdíme pri teplotách pod 7°C

0 icon

Či chceme či nie, postupne sa blíži časť roka, kedy začnú v ranných a nočných hodinách pribúdať na teplomeroch mínusové teploty. Už vopred by sme mali dbať o to, aby naše vozidlo bolo prispôsobené aj na horšie podmienky na vozovke. Ideálnym začiatkom sú práve zimné pneumatiky. Pneumatiky sú pre niekoho možno nie príliš…

Takto by vyzerali moderné technológie v 80. rokoch

0 icon

Svet by už zrejme bez internetu nedokázal existovať. Internet je jednoducho našou každodennou súčasťou. Rovnako sú súčasťou nášho života aj moderné technológie - počítače, mobily a rôzne ďalšie výdobytky doby. Napadlo ti niekedy, ako by to asi vyzeralo v 80. rokoch minulého storočia, ak by už vtedy boli dostupné moderné…

Vypadávanie vlasov: Môžu za to gény alebo ovzdušie?

0 icon

Vypadávanie vlasov nie je vôbec príjemným javom. Bez rozdielu postihuje mužov aj ženy a spôsobuje mierne depresívne stavy. Vypadávanie vlasov sa odborne nazýva alopécia – tento názov je odvodený z gréckeho slova alopekia, čo označuje líšku, u ktorej sa vyskytuje „škvrnitá plešivosť“. Alopécia je pre väčšinu postihnutých nepríjemným hendikepom, a…

5 psychologických experimentov, ktoré odhalili krutú pravdu o ľuďoch

0 icon

Hoci ako ľudia sme boli vždy fascinovaní fungovaním mysle a dôvodmi nášho správania, až do začiatku 20. storočia bola experimentálna psychológia prakticky neznámym pojmom. Zahŕňajúc celý rad oblastí, od behaviorálnych štúdií po sociálnu dynamiku a zložité biologické procesy vyskytujúce sa v mozgu, starostlivo kontrolované štúdie vykonané v mene experimentálnej psychológie nás naučili toľko…

Armádny Magazín

Akademik Kozin: Západ nedokáže prinútiť Rusko opustiť systém "Mŕtva ruka"

0 icon

Rusko, 21. október 2021 (AM) – "Západné vojensko -politické elity šíria zámerne nepravdivé informácie o ruských strategických zbraniach - najmä o systéme zaručených  odvetných úderov." Uviedol člen ruskej Akadémie vojenských vied Vladimir Kozin.   "Systém Perimeter j

Video: Kalašnikov ukázal novú verziu samopalu PPK-20 pre ozbrojené sily Ruskej federácie

0 icon

Rusko, 21. október 2021 (AM) – Pred rokom na veľtrhu Armija 2020 predstavil Kalašnikov novú karabínu na pištoľové náboje – PPK-20 ( Pistolet Pulemet Kalašnikova). Karabína je pokračovaním 9mm pušky Viťaz-MO. Aj keď je Viťaz z veľkej časti založený na ikonickej puške Michaila Kalašnikova, je dielom jeho syna – Viktora Kalašnikova. V…

Varovanie ruského ministra obrany Sergeja Šojgu pre "kolektívny Západ"

0 icon

Rusko, 21. október 2021 (AM) – Vojenský analytik Viktor Baranec tvrdí, že Kyjev využil dieru v ústave, aby zaplavil krajinu tajnými základňami NATO. Hoci Ukrajina nie je členom NATO, na jej území už existujú skryté základne Severoatlantickej aliancie. Ukrajinská ústava však ustanovuje, že vytváranie vojenských základní a prítomnosť cudzích ozbrojen

Dohoda aliancie AUKUS: Námorníctvo USA dostane viacúčelové malé prieskumné lode z Austrálie

0 icon

Austrália, 20. október 2021 (AM) – Americká námorná pechota potrebuje dopravný prostriedok, s ktorým môže vojenský personál ako prvý spozorovať a zasiahnuť nepriateľa. Na splnenie tejto potreby dostanú americkí námorníci z Austrálie viacúčelové malé prieskumné člny (MMRC).   Výrobcom tohto plavidla je austrálska spoločnosť Aries Defense. Loď má nízky ra

Rheinmetall predstavil austrálske bojové vozidlo Lynx

0 icon

Austrália, 20. október 2021 (AM) – Spoločnosť Rheinmetall, najväčší dodávateľ vojenských vozidiel pre austrálske obranné sily, dnes vo svojom stredisku MILVHECO v Redbanku (Queensland) prvýkrát v Austrálii predstavila nové vozidlo bojovej podpory Lynx (CSV – Combat Support Vehicle).  

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali