Svätý Porfyr, biskup

Bratislava 2. júla 2017 (HSP/Foto:internet)

 

Na juh od Jeruzalemu, asi hodinu od mora Stredozemného, na ceste medzi Sýriou a Egyptom leží mesto Ghuzzeh, otočené úrodnými záhradami, zelenajúce sa palmami. Je to staré mesto Filištínskych, od prastarých časov modloslužobníctvom vynikajúcich. Obyvatelia tohto mesta opovrhli sväté Evanjelium a pridŕžali sa pevne modloslužobníctva, kým jeden horlivý biskup ich chrámy a oltáre nezrúcal. Biskup ten bol svätý Porfyr.

Svätý Porfyr z Gazy

Sv. Porfyr narodil sa okolo roku 352. v meste Thessaloniki v Macedónii. Bol on už v svojej mladosti vo svätom Písme veľmi zbehlý. Aby Bohu celým srdcom mohol slúžiť, opustil v 25. roku vlasť svoju a odobral sa na púšť Skete, kde vtedy žilo mnoho pustovníkov. Po piatich rokoch života kajúceho putoval do Jeruzalemu, navštívil tam miesta sväté a potom sa ubytoval v jednej jaskyni pri  Jordáne, aby, rozlúčený so svetom, len Bohu slúžil. Duch jeho bol hotový, telo jeho však bolo nemocné, zdĺhavá choroba nútila ho, aby sa do Jeruzalemu dal doniesť. Tu, aj keď nemocný, opierajúc sa o palicu, každodenne navštevoval sväté miesta a zotrvával na nich, vrúcne sa modliac hodiny a hodiny.

Jedného dňa ťažko stúpal schodmi ku chrámu svätého hrobu, tu pristúpil k nemu mladý pútnik z Ázie, prehovoril k nemu priateľsky a ponúkol mu rameno svoje k podpore, avšak svätý nechcel prijať tejto pomoci, praviac:

„Prosím ťa, nechaj ma, ja prichádzam sem v tej nádeji, že odpustenie hriechov svojich obsiahnem, nesluší sa teda , aby sa mi podávala ruka k podpore. Aby som na tieto schody vyjsť mohol, k tomu snáď posilní ma Boh milostivý.“  Marek, tak sa menoval ten mladý pustovník, odstúpil hneď od svätého, žiadal si však ostať jeho učeníkom. Porfyr prijal ho za svojho žiaka a dal mu rozkaz, aby išiel do jeho rodiska a s jeho bratmi poriadok urobil stranou jeho majetku. Marek s ochotou nastúpil túto ďalekú cestu a po troch mesiacoch so 4500 zlatými, krom drahocenných šiat a strieborného náradia, k svätému sa vrátil. Za ten čas ale, čo Marek bol vzdialený, prihodilo sa so svätým niečo podivuhodného. On totiž dosiahol úplného zdravia. Ako sa tento div stal, to svätý vypráva sám nasledovne:

„Keď som pred 40. dňami trpel najväčšie bolesti, vliekol som sa na horu Kalvárie, kde som padol do mdloby a mal videnie toto: „ Zdalo sa vidím Spasiteľa na kríži. Tu som riekol k Pánu Ježišu: „Pane, rozpomeň sa na mňa v ríši Tvojej !“

Pán rozkázal dobrému lotrovi, aby mi prispel ku pomoci; tento ihneď zostúpil s kríža, pozdvihol ma zo zeme a riekol, aby som šiel ku Spasiteľovi. Keď som k Nemu prišiel, zostúpil s kríža a riekol mi :

„Vezmi toto drevo a schovaj ho.“ Ja som poslúchol a vložil som kríž jeho na rameno svoje, a niesol som ho niekoľko krokov.

„V tom okamihu som k sebe prišiel, a od tej doby nie je na mne ani stopy predošlej mojej nemoce.“

Táto udalosť učinila veľký dojem na Marka, následkom čoho si vzal pred seba, tohto svätého muža nikdy neopustí. Ale keď  však Porfyr všetko svoje imanie rozdal chudobným, oba nemali z čoho žiť, robili preto šiatre na predaj a odpisovali knihy, a z toho sa živili. Marek si mnohokrát viacej vyrobil a výrobok svoj deliť chcel so svätým, tento ale nijako neprivolil k tomu a hovorieval:

„ Kto nechce pracovať, nech ani neje.“

Keď biskup jeruzalemský o nábožnom živote Porfyra slyšal, zavolal ho k sebe, vysvätil ho za kňaza a zveril mu roku 393. stráženie svätého kríža Spasiteľovho, čím plnila sa jedna časť výš uvedeného videnia, aby totižto drevo kríža schovával.

Roku 396. zomrel biskup mesta Gazy. Na jeho miesto nastúpiť mal podľa vôle Božej Porfyr. Arcibiskup Ján z Caesarei prilákal ho k sebe pod zámienkou, že by sa s nim rád poradil o výklade jedného miesta Písma svätého. Pri tejto príležitosti ho nahovoril, aby sa dal za biskupa svätiť. Ako biskup odobral sa bez meškania s učeníkom svojím Markom a s tromi kňazmi na cestu do sídelného mesta svojho. V Gáze bolo vtedy ešte mnoho pohanov. Netrvalo dlho, čo medzi biskupom a pohanmi prišlo k boju. Raz veľké sucho sužovalo celý kraj. Pohania nehodu túto privlastňovali príchodu nového biskupa a prinášali obete svojej modle, ktorú nazývali pánom dažďa, aby nechala pršať. Sedem dní sa  modlili a obetovali, ale všetko to bolo daromné, pršať nechcelo. Následkom veľkého sucha začal sa hlad zmáhal. Vtedy svätý Porfyr uložil svojim veriacim pôst a sám celú nasledujúcu noc v modlitbách strávil. Deň na to putoval s kresťanmi, počtom 280 v slávnom sprievode za mesto do chrámu svätého  Timoteja, aby sa tam modlil. Ako sa však z tadiaľto so sprievodom do mesta vracal, našiel mestské brány zatvorené. Pohania nechceli do mesta pustiť kresťanov. Porfyr a kresťania na to nestratili ducha, lež padnúc na kolená, vzývali Boha o pomoc, a hľa! modlitba ich bola vyslyšaná. Znenazdania  zatiahla sa obloha čiernymi oblaky a na to začal pršať dážď  výdatný. Ako toto videli pohania, otvorili brány mestské a volali kresťanom v ústrety:

„Kristus zvíťazil, on jedine je pravý Boh!“  I pripojac sa ku sprievodu, šli s kresťanmi do kostola, a 176 z nich súc vo viere vycvičení, prijali krst svätý. Neskôr ich ešte 105 prijalo vieru kresťanskú. Tým však popudený bol hnev ostatných modloslužobníkov, ktorí prenasledovali hneď kresťanov všemožným spôsobom. Svätý biskup poslal najprv Marka do Carihradu o pomoc, keď ale tento zbúranie všetkých pohanských chrámov vymôcť nemohol, išiel sám k cisárovi a tento rozkázal, aby všetky chrámy modlárske  v meste Gáza zbúrané a spálené boli. Najväčší z nich horel desať dni. Na mieste tohto veľkého chrámu vystavený bol na útraty cisárovi kostol veľký v podobe svätého kríža. Pri stavaní tohto chrámu pýtali sa mnohí:

„Načo tak malej obci tak veľký kostol ?“ Porfyr im však odpovedal, že ufá, že za nedlho kostol tento pre jeho obec primalý bude.

Kým sa na novom kostole stavalo, biskup neúnavnou usilovnosťou vyučoval novo obrátených, spravoval záležitosti zrastajúcej obce a uviedol do nej krásnu, svätú kázeň. Žil potom ešte niekoľko rokov, novo vystavený kostol naplňoval sa veriacimi, potešenia však, žeby bol malý býval pre jeho obec, svätý biskup dožiť sa nemohol,  dňa 26. februára r. 420 zomrel, potom, ako bol svätý úrad svoj horlivo konal cez 24 rokov.

Svätý Porfyr sotva mohol chodiť, predsa išiel v Jeruzaleme na horu Kalvárie. Nakoľko ľúbilo sa to Spasiteľovi, vidíme z toho, že mu zdravie navrátil.

Pozostatky kostola sv. Porfyra v Gaze, v súčastnosti slúžia ako mešita

Drahý čitateľ!  Do Jeruzalemu putovať nemôžeš, môžeš však rozjímať každý o umučení Ježiša Krista. Uvažuj preto častejšie, ako Ho chytili, ako Ho bičovali, tŕňovou korunou korunovali, ako Ho na smrť odsúdili a napokon ukrižovali, a vtedy vybavuješ cestu krížovú. Ak však ponúka sa nám príležitosť, krížovú cestu vykonať , chopme sa jej s tým väčšou ochotou ,lebo s týmto spojené sú odpustky. Nesmieme sa ale uspokojiť s predpísanou modlitbou,  pomodliť sa môžeme, lež s celou vrúcnosťou myslime si na umučenie Pána, na muky totiž, ktoré nám predstavuje obraz zastavenia . V  duchu zaleťme na horu Kalvárie, ktorú Spasiteľ zasvätil krvou svojou, zrejme predstavme si jeho muky a vzdychnime so svätým Porfyrom:

„Pane, pamätaj na mňa v Tvojej ríši.“

Čas veľkopôstny a piatok v celom roku poskytuje nám k tomuto najvhodnejšej príležitosti. Tešiť sa musí srdce každého občana, keď vidí, ako za našich dní aj v našej vlasti mnohokrát malé a chudobné obce stavajú si Kalvárie, alebo v kostoloch vystavujú obrazy, umučenie Pána Ježiša predstavujúce, k verejnej úcte, iní opäť vystavujú kríže na konci dediny, uprostred poľa, aby v čas pôstny schádzali sa tu ku všeobecnej modlitbe. Pán Boh nech posilní ich ku všetkému dobrému , vypočuje prosby ich a požehná ich, ako požehnal svätého Porfyra. Bodaj by príklad tento nasledovali mnohí!

Karol Jerguš

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Melicher odkazuje poslancovi Stančíkovi z OĽaNO: „Ak je tu niekto doktor Smrť, tak to nie je Robert Fico, ale Igor Matovič“

0 icon

Bratislava 19. októbra 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Vládny poslanec Andrej Stančík z hnutia OĽaNO patril ku najväčším kritikom víkendového protestného zhromaždenia Smeru-SD v Rimavskej Sobote, keď sa mu okrem iného nepáčilo nedodržiavanie epidemiologických opatrení.  Stančík v sobotu na sociálnej sieti označil Roberta Fica zo Smeru-SD za "premorovača" a "doktora smrť". Uviedol,…

Správa o poškodení kostola vyvolala v Stanislavovi Zvolenskom vážne obavy o bezpečnosť veriacich

0 icon

Bratislava 19. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Správa o zámernom poškodení Kostola Ducha Svätého v bratislavskej Dúbravke bratislavského arcibiskupa Stanislava Zvolenského veľmi prekvapila. Zároveň v ňom vyvolala vážne obavy o bezpečnosť veriacich, ktorí prichádzajú do tohto kostola. Informuje o tom Bratislavská arcidiecéza na sociálnej sieti "Zároveň som presvedčený,…

Psychologická príprava populácie na farebnú operáciu „Preč s Orbánom“ bola spustená. Jej účastníkmi ste aj vy!

0 icon

Bratislava 19. októbra 2021 (HSP/Foto:SITA/AP-Darko Vojinovic,TASR/AP-Laszlo Balogh)   O pol roka budú v Maďarsku voľby. Opozícia, ktorá doposiaľ proti premiérovi Orbánovi ťahala vždy za kratší koniec, nahlas deklaruje svoj cieľ: za každú cenu uchopiť moc. „Farebnorevolučná“ volebná akcia, ako ju poznáme už z toľkých iných krajín, bola práve odštartovaná V…

Budaj: Boris Kollár si bude musieť vybrať, či bude stáť na strane minulosti alebo zostáva v koalícii budúcnosti

0 icon

Bratislava 19. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - Dano Veselský, Jana Ďurašková)   Predseda Národnej rady SR (NR SR) Boris Kollár (Sme rodina) si bude musieť vybrať, či stojí na strane minulosti alebo či zostáva v koalícii budúcnosti. V diskusnej relácii TV Markíza Na telo plus to uviedol minister životného prostredia Ján…

Právnik Hasenkopf k správaniu okolo Zemana: Zneschopneného prezidenta možno dokonca aj uschopniť

0 icon

Praha 19. októbra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Facebook,Foto:TASR/AP-Lisa Leutner)   Podľa bývalého poradcu niekdajšieho prezidenta Václava Klausa, právnika Pavla Hasenkopfa by si opozícia mala začať zvykať, že už nie je opozícia. Správanie okolo zdravia prezidenta Miloša Zemana vraj nič neurýchli Hasenkopf sa na svojich sociálnych sieťach vyjadril k situácii okolo prezidentovho zdravia, aby…

Poslanec čelí kritike za zverejnenú fotografiu prezidentkinej dcéry. Čaputová: Útok na politika cez jeho deti je politické dno

0 icon

Bratislava 19. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Útok na politika cez jeho deti je politické dno. Prezidentka SR Zuzana Čaputová to uviedla po tom, ako poslanec Národnej rady (NR) SR Tomáš Taraba (nezaradený) zverejnil na sociálnej sieti fotografiu jej dcéry v úlohe modelky "Poslanec Taraba by sa o moju dcéru nikdy…

Vesmír je predmetom záujmu krajín z celého sveta aj z pohľadu obrany a bezpečnosti, zdôraznil tajomník Marian Majer

0 icon

Bratislava 19. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - Pavel Neubauer)   Vesmír je čoraz väčším predmetom záujmu krajín z celého sveta, a to aj z pohľadu obrany a bezpečnosti. Uviedol to štátny tajomník Ministerstva obrany SR (MO SR) Marian Majer, ktorý sa zúčastnil na výstave EXPO Dubaj počas tematického týždňa venovaného vesmíru…

Potrat ako ľudské právo? Návrh na pomoc tehotným ženám znepokojil komisárku Rady Európy

0 icon

Bratislava 19. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:youtube)   Návrh zákona o pomoci tehotným ženám z dielne poslankyne Anny Záborskej (klub OĽaNO) môže obmedziť prístup žien k bezpečnej a legálnej interrupcii a priviesť Slovensko do rozporu s jeho medzinárodnými záväzkami v otázke ľudských práv V liste predstaviteľom Národnej rady SR to konštatovala Komisárka…

PS protestuje pred NR SR proti návrhu Anny Záborskej, KDH vyzýva k diskusii

0 icon

Bratislava 19. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Dano Veselský)   Mimoparlamentné Progresívne Slovensko (PS) odštartovalo 72-hodinový protest a petíciu proti prijatiu zákona obmedzujúceho interrupcie. Začal sa v utorok o 13.00 h, tak ako schôdza Národnej rady SR, na ktorej sa má o zákone hlasovať. Informovala o tom predsedníčka PS Irena Bihariová…

Fico: Tento týždeň chceme prezidentke predložiť petičné otázky k referendu

0 icon

Bratislava 19. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico chce, aby petičné otázky vedúce k referendu predložili prezidentke Zuzane Čaputovej viacerí poslanci parlamentu, nielen jeho strana. Hovoril o tom na utorkovej tlačovej konferencii. Dodal, že Smer-SD bude pokračovať v protivládnych mítingoch a snažiť sa o…

Podkasty

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Patrik Spišiak

Prečo ceny tak prudko rastú?

0icon

Inflácia celosvetovo naberá na obrátkach, a to znamená len jediné. Zvyšovanie rozdielu medzi bohatými a chudobnými sa opäť zväčšuje (napríklad kvôli rastu cien akcií a nehnuteľností). Keďže inflácia a ekonomická nerovnosť sú moje najobľúbenejšie témy tak sa musím priznať, že súčasný ekonomický vývoj vo svete je pre mňa ako voda na mlyn. V tomto…

Erik Majercak

Zelená ekonomika, konflikt v USA do rozpadu, 6 prostriedkov komunikácie a moci, depopulácia, téma: liberálno-trhový podfuk

0icon

Propagovaná a mainstreamom podporovaná zelená ekonomika ako ju poznáme je jedným z liberálno-trhových podfukov. Je aj zdrojom a jedným z dôvodov budúceho rozpadu USA. Liberálno-trhový konflikt je prvá z ekonomických tém, kde sa budeme snažiť vysvetliť reálnu ekonomiku a nie tie propagandistické, liberálno-neomarxistické,  ekonomické teórie, ktoré sú tu len a len na ohlúpnutie, okrádanie a riadenie más Ak…

Ivan Štubňa

Madam Čaputová opäť perlila..., ale nie je sama zo Sorosovho stáda...

0icon

Madam Čaputová sa nechala počuť, že by bolo dobre, keby si obvinený alebo lepšie povedané osočovaný guvernér NBS Peter Kažimír zobral príklad z rakúskeho kancelára Kurza a odstúpil zo svojej funkcie.  Obvinenie Petra Kažimíra pochádza z dielne úradu špeciálnej prokuratúry, ktorú vedie Daniel Lipšic, pretlačený do funkcie terajšou koaličnou luzou. Lipšic sa stal…

René Pavlík

Trianon a historik

0icon

Trianon a historik. Trianon predstavuje sto rokov hnisajúci vred v hlave každého Maďara. Chrastičku zmierenia vždy 4. júna rozožerie celoštátny plač a škrípanie zubov na panychíde za veľkým Uhorskom. Krutovládu Maďarov nad porobenými národmi ukončila prvá svetová vojna.  Oni sa s tým nevedia zmieriť. Stále kujú pikle a hľadajú spôsob, aby…

Gustáv Murín

Umelo škandalizovaný Kažimír zažíva vlastnú "medicínu"

0icon

Rozhľadenejším je dávno jasné, že sa tu k moci dostala politická zberba na čele s Psychopatovičom, ktorá nemá zábrany porušovať nielen všetko čo nasľubovali, ale prekračovať aj elementárne hranice politickej etiky a zásad demokracie. Takže tu máme už nimi osvedčené divadielko, kedy potrebujú dostať „svojho človeka“ na vyhliadnuté miesto a tak to miesto „vyčistia“. Technológia…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo ti chce povedať telo, keď zažiješ deja vu?

0 icon

Povedzme, že ideš lyžovať prvýkrát v živote, ale zrazu, keď stúpiš na sneh, máš pocit, že si to už predtým robil. No, práve si zažil deja vu. Aj keď sa to javí ako zriedkavý jav, 60 - 80%  ľudí malo niekedy deja vu. Môže to však znamenať, že tvoje telo vysiela signál, aby ťa…

Perfektne načasované fotografie, ktoré dajú zabrať tvojmu mozgu

0 icon

Možno nie si najlepším fotografom sveta, ale niekedy sa všetko vo vesmíre uloží do jedného obrovského celku a jediné čo musíš urobiť, je stlačiť spúšť na svojom fotoaparáte. Jednoducho povedané, si v tej správny čas na správnom mieste. Z času na čas práve dokonalé načasovanie robí z obyčajnej fotografie unikát.…

Muži v žiarivých brneniach: biblické bytosti alebo mimozemšťania? 2. časť

0 icon

„Zjavilo sa sedem mužov v hodvábnych odevoch, ktoré sa podobali gréckym tógam, a v žiarivých topánkach. Rovnako stavali na obdiv brnenie a pod týmto brnením bolo vidieť honosnú purpurovú bielizeň mimoriadnej krásy. Zdalo sa, že dvaja z nich majú vyššie postavenie než ostatní. Ten, ktorý vyzeral na veliteľa, mal tvár…

Prečo hranolky chutia tak zle, keď už sú studené?

0 icon

Hranolky rozhodne nie sú pre naše telo a trávenie najzdravšie, no raz za čas padne dobre aj zhrešiť. Tenké, chrumkavé a dozlatista upražené – presne také patria k najobľúbenejším pokrmom nielen medzi deťmi na celom svete. Hranolky patria podľa prieskumov k najobľúbenejším prílohám na všetkých kontinentoch. Hodia sa k mäsu,…

Slovanský Enoch alebo poznávací výlet po nebesiach: 1. časť

0 icon

V minulých sériách článkov sme rozoberali Etiópsky Enoch. Tentokrát sa v našej sérii pozrieme na ten slovanský. Ten sa na rozdiel od etiópskej verzie nezaoberá činmi synov Božích na zemi, teda maximálne len okrajovo. Pochopiteľne tu nechýba varovanie pred blížiacou sa globálnou katastrofou, čo bol pravdepodobne jeden z hlavných dôvodov,…

Armádny Magazín

Irán v po rokovaniach so Šojguom v Moskve potvrdil záujem o ruské stíhačky a helikoptéry

0 icon

Rusko, 19. október 2021 (AM) –  "Pozície Moskvy a Teheránu sa zhodujú vo väčšine kľúčových problémov globálnej a regionálnej agendy. Spolupráca medzi Ruskom a Iránom sa napriek situácii s COVID-19 naďalej rozvíja, uviedol náčelník generálneho štábu ruských ozbrojených síl Valerij Gerasimov. "Napriek zložit

Bývalý šéf Pentagonu prehovoril o chybách v školení afganskej armády

0 icon

USA, 19. október 2021 (AM, Sputnik) – USA urobili kritické chyby v školení afganskej armády, ktoré prispeli k jej rozpadu, myslí

Brilantným riadením Amerika kráča ku komunizmu

0 icon

USA, 19. október 2021 (AM) – Kaliforniu zmieta vlna lúpeží v obchodoch. V San Franciscu ľudia len vojdú, lopatou prehodia tovar z regálov a odídu. Pracovníci obchodu neriskujú svoje zdravie a nezasahujú do lúpeže. Predajcovia môžu iba zavolať políciu a dívať sa. Neprichádza však ani polícia.

Americký výsadok na japonské územie mal byť v septembri 1945

0 icon

Japonsko, 19. október 2021 (AM) –  6. a 9. augusta 1945 USA atómom zbombardovali japonské mestá Hirošimu a Nagasaki. V roku 2015 bol zverejnený údaj o dovtedy celkovom počte obetí vyše 450 tisíc, pričom na následky ožiarenia trpelo ďalších 183 519 ľudí.

Ruskej armáde sa v Sýrii vzdalo niekoľko tisíc militantov

0 icon

Sýria, 19. október 2021 (AM) – Obrovská skupina militantov, ktorí sa predtým aktívne zúčastňovali teroristických aktivít v južnej Sýrii, sa rozhodla vzdať ruskej armáde výmenou za záruky, že nedôjde k ich prenasledovaniu zo strany Damasku. Militanti, ktorí sa zúčastnili na dobrovoľnej kapitulácii, odovzdali niekoľko desiatok tisíc ručných zbraní a množ

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali