Švajčiarsko: V referende sa hlasuje o azylovom zákone a voľbe ministrov

Bern 9. júna (TASR) – Hlasovanie o zmene azylového zákona sa dnes začalo vo Švajčiarsku. Zároveň dostali voliči v referende možnosť rozhodnúť o tom, či členov švajčiarskej vlády budú v budúcnosti voliť priamo ľudia alebo – ako doteraz – parlament.

Proti už prijatým zmenám v azylovom zákone namietali organizácie pomáhajúce migrantom, ako aj politická ľavica vo Švajčiarsku. Kritizovali, že tieto opatrenia by viedli k sprísneniu doterajšej praxe a odmietaniu ľudí, žiadajúcich o azyl.

Sociálnodemokratická ministerka spravodlivosti Simonetta Sommarugová však uisťovala, že napriek zrýchlenému azylovému konaniu získajú "naozaj ohrození ľudia" aj naďalej ochranu Švajčiarska, uviedla tlačová agentúra DPA.

Podľa prieskumov by 57 percent oprávnených voličov chcelo, aby zmeny v azylovom zákone zostali. Námietky ľavice a organizácií pomáhajúcim migrantom by tak neprešli.

Počíta sa aj s odmietnutím návrhu na priamu voľbu vlády. Národno-konzervatívna Švajčiarska ľudová strana (SVP) návrh zdôvodnila tým, že priamu demokraciu vo Švajčiarsku by posilnilo, ak by siedmich ministrov v Berne nevolil parlament, ale priamo ľudia.

Odporcovia návrhu na priamu voľbu ministrov ale argumentujú tým, že členovia vlády by sa tak v podstate ocitli v nekončiacom volebnom zápase.

Pošlite nám tip