Spojenci vedeli o holokauste, ale nekonali. Historik František Vnuk: Slováci zastavili deportácie, keď mali dôvod veriť, že sa so Židmi zaobchádza neľudsky

Slovensko 24. apríla 2017 (HSP/Foto: TASR/AP, Extra plus – Ladislav Lesay, TASR)

 

Budú sa prepisovať učebnice dejepisu? Komisia OSN totiž vydala spisy, ktoré preukazujú, že spojenci v priebehu druhej svetovej vojny vedeli o holokauste viac, ako bolo doteraz známe. Londýnska inštitúcia Wiener Library uplynulý piatok sprístupnila viac ako 2000 strán textu vo formáte PDF, ktoré sa doteraz nachádzali v centrále OSN v New Yorku.

Na snímke z januára 1945 skupina detí stojí za ostnatým drôtom v nacistickom koncentračnom tábore v poľskom Osvienčime tesne po tom, ako tábor oslobodili sovietske jednotky

Viac ako 70 rokov po skončení 2. svetovej vojny si ľudia môžu prečítať záznamy údajných vojnových zločincov, spisy obvinení, zápisnice zo stretnutí, správy, korešpondenciu, súdne spisy a mnohé ďalšie súvisiace materiály, ktoré boli v rokoch 1943 – 1949 vyšetrované spojencami.

Reklama

Doteraz mali prístup k záznamom komisie OSN len výskumníci, ktorí ak chceli vidieť uvedené spisy, museli o súhlas požiadať svoju vládu a generálneho tajomníka OSN. Dokumenty si však mohli len prečítať. Robiť si poznámky či kópie záznamov ale dovolené nemali. Ako dôvod, prečo bol daný archív OSN „zapadnutý prachom“, sa uvádza studená vojna.

Doteraz mali mnohí ľudia k dispozícii len informácie, že spojenci sa o koncentračných táboroch dozvedeli až v čase oslobodenia európskych krajín. Avšak zverejnené dokumenty dokazujú skutočnosť, že spojenci vedeli o koncentračných táboroch už v roku 1942. Prvé vyhlásenia spojencov o koncentračných táboroch sa objavili v decembri uvedeného roka.

Reklama

 

Čo z dokumentov vyplýva?

Dokumenty jasne preukazujú, že spojenci vedeli o detailoch nacistických koncentračných táborov. Exilová poľská vláda totiž poskytla presné opisy koncentračných táborov Auschwitz a Treblinka.

Zistilo sa tiež, že vlády spojencov si boli vedomé toho, že najmenej dva milióny Židov bolo zavraždených a ďalších päť miliónov bolo v ohrození. The Guardian konštatuje, že spojenci síce vydali vyhlásenia o židovských masakrách, len napriek všetkému urobili len veľmi málo pre záchranu Židov.

 

Reklama

Slováci a deportácie

Problematike holokaustu sa cez skúmanie histórie prvého Slovenského štátu venuje aj historik profesor František Vnuk, ktorý v roku 1949 emigroval do Rakúska. Následne o rok neskôr odišiel do Austrálie, kde sa usadil v meste Adelaide. Od roku 1970 spolupracoval so Svetovým kongresom Slovákov. Po roku 1989 sa vrátil na Slovensko a stal sa pedagógom na Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohoslovenckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Keďže vo svojich publikáciách sa venuje aj cirkevnej histórii, jeho činnosť ocenil aj pápež Ján Pavol II., ktorý mu udelil významné ocenenie a povýšil na rytiera rádu Gregora I. Veľkého. František Vnuk pre Hlavné správy ozrejmil, že USA a Veľká Británia mali informácie o presídľovaní Židov do koncentračných táborov už od júla – augusta 1942.

„Potvrdzuje to nedávno zverejnený dokument, na ktorý v auguste 2009 upozornila katolícka tlačová agentúra CatholicNewsService. Agentúra cituje príspevok vo vatikánskom denníku L’Osservatore Romano, v ktorom sa uvádza, že americká a britská vláda v auguste 1942 už “vedeli, že nacisti plánujú vykynožiť všetkých Židov v Európe (knew that the Nazis were planning to exterminate all the Jews of Europe).“ L’Osservatore Romano reprodukuje relevantný dokument a uvádza aj úryvky z denníkov Henryho Morgenthau Jr., ktorý bol počas vojny americkým ministrom financií. Morgenthau vo svojom denníku zaznamenáva, že americké vládne kruhy aj po tom, keď už vedeli, čo sa s deportovanými Židmi v Poľsku deje, celých 18 mesiacov “sa vyhýbali svojej tvrdej zodpovednosti, odďaľovali veci, keď sa im predložili konkrétne návrhy na záchranu Židov a dokonca zakazovali uverejniť informácie o týchto ukrutnostiach“.

Na snímke profesor František Vnuk

„Teda, kým spojenci nepodnikli za 18 mesiacov nič, hoci o ukrutnostiach vedeli, Slováci zastavili deportácie, keď mali dôvod veriť, že sa so Židmi zaobchádza neľudsky. Vtedajší slovenský minister vnútra Alexander Mach vo svojich spomienkach sa k tejto veci vyjadruje v tom zmysle, že vyslancovi Ludinovi povedal: „Ak by to bola pravda (že sú odsunutí Židia v táboroch usmrcovaní), viac ani reči nemôže byť o pokračovaní, viac nebude ani jeden Žid vyvezený“ (MACH, A., Z ďalekých ciest, Martin 2008,s. 198-201). Mimochodom, Machovi túto zásluhu uznal aj Národný súd, ako to možno nájsť v rozsudku, kde sa hovorí, že obžalovaný Mach „zastavil deportáciu Židov do Poľska, ako náhle nadobudol pevného presvedčenia, že sú tam usmrcovaní.“ (Rozsudok Národného súdu, Tnľud 6/46, str. 142.),“ vysvetlil profesor Vnuk.

Na otázku, ako došlo k zastaveniu transportov v Slovenskom štáte, profesor Vnuk odpovedal: “V polovici júna sa už šírili správy o vraždách Židov, ktorí boli dovážaní do oblasti Lublina z rozličných končín nacistami obsadenej alebo kontrolovanej Európy. Krutý obsah správ bol po prvýkrát overený mladým slovenským Židom Dionýzom Lenártom, ktorému sa koncom júna podarilo ujsť z koncentračného tábora Majdanek.“

Reklama

„Slovenské vládne kruhy, znepokojené správami o vyvražďovaní presídlených Židov, žiadali nemecké úrady, aby mohla ísť do Nemecka osobitne vybraná komisia (pozostávajúca z predstaviteľov vlády, Červeného kríža, Katolíckej cirkvi, Evanjelickej cirkvi a iných inštitúcií), ktorá by na mieste zistila skutočný stav vecí a vyvrátila hrôzostrašné správy, ktoré okolo tejto záležitosti kolujú. Nemecký poradca pre židovskú otázku Dieter Wisliceny predložil túto požiadavku svojim nadriadeným v mene predsedu vlády Dr. Vojtecha Tuku. Pretože Nemci odmietali dať súhlas k vyslaniu takejto komisie, deportácie boli v júni 1942 prerušené,“ dodal.

„Teda v lete 1942 slovenskí vládni činitelia začali mať vážne pochybnosti o nemeckých uisťovaniach, že Židia vysídlení do Poľska sú v pracovnom nasadení práve tak, ako slovenskí robotníci. A preto sa stále naliehavejšie domáhali vyslania spomínanej komisie. Nemci celú vec zahmlievali a s odpoveďou otáľali. Kým sa čakalo na ich odpoveď, odišli zo Slovenska ešte tri transporty – dva v septembri a jeden v októbri 1942. Ale po 20. októbri 1942, keď sa Slováci presvedčili, že Nemci nijakú komisiu nedovolia (a tak implicitne pripúšťajú, že so Židmi nezachádzajú, ako sa pôvodne zaviazali), neboli už nijakí Židia zo Slovenska deportovaní. Túto skutočnosť s uznaním kvitujú aj vatikánske kruhy, ako aj objektívni historici holokaustu (napr. Gerard REITLINGER v diele The Final Solution, London 1953, s. 385). Nemci naliehali, vyvíjali nátlak, ale bezvýsledne. Od chvíle, čo Slováci nadobudli presvedčenie, že Nemci ich podviedli, nijaký Žid zo Slovenska vyvezený nebol. Od októbra 1942 do jesene 1944 Slovensko bolo jedinou krajinou v strednej Európe, ktorá nielen že nevydávala Židov Nemcom, ale poskytovala útočisko stovkám židovských utečencov hlavne z Maďarska, ale aj z Poľska a Protektorátu. Na základe týchto skutočností možno Slovákom zazlievať, že ľahkomyseľne verili Nemcom, ale nemožno im vyčítať, že vlastnej iniciatívy deportovali svojich spoluobčanov do Poľska, kde im hrozila istá smrť,“ vysvetlil Vnuk.

Na mlčanie voči holokaustu upozornil pred niekoľkými týždňami aj spisovateľ židovského vierovyznania Benjamín Kuras, ktorý pre Hlavné správy v súvislosti s vraždením kresťanov vo svete uviedol: „akoby sa opakovalo mlčanie sveta počas holokaustu. Vtedy jednotlivých Židov zachraňovali statoční kresťania a boli ich tisíce, v Poľsku, Francúzsku, Taliansku, Holandsku.“

 

Vedecký seminár o Tisovi, kňazovi a prezidentovi

Problematika deportácie Židov sa na Slovensku spája s osobou prvého slovenského prezidenta Jozefa Tisa. Práve jeho osobnosti je venovaný vedecký seminár, ktorý sa uskutoční už zajtra. Organizátormi sú Biskupský úrad v Nitre a Katedra cirkevných dejín Univerzity Komenského. Seminár nesie názov “Mons. ThDr. Jozef Tiso, kňaz a prezident”.

Na snímke Jozef Tiso

Na seminári prednesú svoje príspevky nitriansky biskup Vilam Judák s článkom “Jozef Tiso ako spolupracovník biskupa Karola Kmeťka”, vedúca menovanej katedry Emília Hrabovec bude prednášať o vzťahu Tisa a Svätej stolice, Pavol Zahatlan, rektor kňazského seminára v Nitre, vystúpi s príspevkom na tému Tisova náuka o národe a štáte. Vedeckého seminára sa zúčastní aj historik Martin Lacko.

Na uvedený seminár, ktorý  do diskusie o Tisovi prináša iný pohľad, sa spustila vlna kritiky. Aktivista Peter Weisenbacher z Inštitútu ľudských práv pre Pravdu uviedol, že samotné názvy príspevkov sú v podstate urážkou obetí nacistického režimu.

Na podujatie bol pozvaný ako poslucháč aj historik Dušan Kováč. Pre portál Sme však uviedol, že na seminár nepôjde, lebo mu to nič nedá. Téma je podľa neho v poriadku, pretože sa jej treba venovať, lenže vedecky a nie z postu obhajcov. Zo zoznamu účastníkov Kováč vyhodnotil, že skôr pôjde o druhú možnosť.

 

Reklama

 

 

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

15:59

Ratingová agentúra Fitch ponechala rating Českej republiky na úrovni AA-. Zlepšila však výhľad ratingu a z pôvodne negatívneho ho upravila na stabilný.

15:56

Nemecko poskytne Ukrajine humanitárnu pomoc za ďalších 100 miliónov eur a pôjdu na zásobovanie vodou, na nemocnice a výstavbu bytov. V nedeľu to oznámila nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková počas návštevy Ukrajiny.

15:40

Ukrajinský premiér Dennys Šmyhaľ v nedeľu vyjadril presvedčenie, že Spojené štáty nenechajú Ukrajinu osamote v oblasti hospodárske a vojenskej pomoci, odsúhlasenie ktorej v súčasnosti stagnuje v americkom Kongrese.

Denys Šmyhaľ
Na snímke ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ
15:39

Najmenej 13 civilistov – zberačov hľuzoviek – prišlo o život v púštnej oblasti Sýrie po výbuchu nášľapnej míny, ktorú tam zanechala extrémistická organizácia Islamský štát (IS).

15:38

Občania, firmy a organizácie v Litve darovali počas štvortýždňovej zbierky peňazí približne 8,3 milióna eur na nákup ochranného výstroja pre ukrajinských vojakov. Peniaze budú použité na nákup 1115 jednotlivých ochranných súprav pre vojakov – každá obsahuje prístroj na nočné videnie, laserový zameriavač a systém ochrany proti dronom.

15:34

Húsíovia oznámili, že zaútočili protilodnou raketou na americký tanker Torm Thor v Adenskom zálive.

Hoci k zničeniu tankera nedošlo, Húsiovia postupne zvýšili svoju aktivitu proti vojnovým lodiam a obchodnej lodnej doprave USA. Je pravdepodobné, že tento výsledok ich len vyprovokuje k aktívnejším krokom.

14:24

Pápež František v nedeľu veriacim povedal, že by nemali zabúdať na Izrael a Palestínčanov, či deti trpiace v konflikte v Pásme Gazy. Pripomenul aj konflikt na Ukrajine a zdôraznil potrebu múdrych a odvážnych rozhodnutí v boji proti klimatickej zmene.

13:46

Ruský raketový útok zasiahol budovy v meste Kosťantynivka na východe Ukrajine, zásah dostali aj kostol a železničná stanica. V nedeľu to oznámil ukrajinský gubernátor Doneckej oblasti Vadym Filaškin.

13:26

Argentínsky prezident Javier Milei a bývalý americký prezident Donald Trump na stretnutí v rámci konzervatívnej konferencie vyzvali spraviť Argentínu opäť veľkou (Make Argentina great again – MAGA).

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke výstava Orchidey - skvosty v ríši rastlín v Botanickej záhrade Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali