Sorosove ekonomické a politické šialenstvá. Ako sa dostal na vrchol a prečo presadzuje liberalizmus?

Paríž/New York 20. júla 2018 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

 

Kontroverzný miliardár George Soros tento rok odkúpil podiel v prestížnych amerických novinách New York Times, ktoré tento týždeň publikovali veľký portrét jedného z najbohatších mužov sveta. Soros objasňuje svoje kroky od nacistickej okupácie Maďarska v roku 1944, cez emigráciu do Anglicka, vzostup svojej kariéry špekulatívneho obchodníka až po začiatok politického angažovania, keď začal po celom svete presadzovať liberalizmus. Ako vníma svoj vzťah s niekdajším priateľom Viktorom Orbánom? Prečo v USA často mení svoju podporu republikánskej a demokratickej strany?  Odpovedá v rozhovore

Na snímke George Soros

Sorosova nadácia Open Society je druhou najväčšou filantropickou organizáciou sveta po nadácii Billa Gatesa. Jej ročný rozpočet vo výške približne 1 miliardy dolárov využíva na financovanie projektov v oblasti vzdelávania, verejného zdravia, médií, prisťahovalectva, reformy trestného súdnictva a ďalších oblastí. Mnohé kontroverzné organizácie ako Human Rights Watch, Amnesty International, American Civil Liberties Union či Planned Parenthood sú financované z jej grantov.

Soros v rozhovore priznal, že v roku 2010 plánoval úplne ukončiť pôsobenie v projekte Open Society. Nechcel sa údajne filantropii venovať do konca života, pretože sa obával, že potom môže stratiť svoju dynamiku a podnikateľský duch. Ale neskôr zmenil názor, keď si uvedomil, že, ako to sám povedal, „mám viac peňazí, ako môžem realisticky a užitočne minúť počas môjho života.“ Povedal tiež, že videl, že v oblasti „liberálnych hodnôt a krehkej občianskej spoločnosti má práca Open Society čoraz väčší význam,“ povedal a dodal: „Našiel som poslanie, úlohu a cítil som, že by som mal pokračovať.“

Pri otázke ako sa ideologicky charakterizuje sa len pousmial. „Moja ideológia je neideologická,“ povedal. „Ja som v klube neklubov.“ Keď redaktor podotkol, že je skôr stredo-ľavicový,  príliš nesúhlasil. Povedal, že nie je jasné, kde sa teraz nachádza, lebo ľavica sa presunula ďalej doľava, a to je vývoj, ktorý sa mu nepáči. „Som rozdielny od extrémnych ľavicových strán,“ povedal. „Ľudia by nemali držať krok ani s extrémistami napravo,“ doplnil.

NY Times píše, že v 90. rokoch ho krajná ľavica opisovala ako agenta amerického imperializmu, keďže pomohol vývinu tzv. neoliberálnej agendy (napríklad vo forme masovej privatizácie) vo východnej Európe. Pre niektorých kritikov bolo pozadie Sorosa ako obchodníka z Wall Street jasnou negatívnou črtou. S jeho filantropiou to tiež nie je vnímané pozitívne. Soros je údajne na čele toho, čo sa stalo známym ako „filantro kapitalizmus“, v podstate rozsiahle sociálne investovanie miliardárov ako Bill Gates, Mark Zuckerberg a Soros (časopis Forbes zaraďuje Sorosa medzi 20. najbohatšieho Američanov). Pre tých, ktorí sú proti, to predstavuje privatizáciu sociálnej politiky prostredníctvom značných daňových výhod na charitatívne dary. Z verejného sektora tak unikajú peniaze, ktoré by sa dali využiť na iné sociálne výdavky.

Soros poskytol dlhodobý rozhovor redaktorom NY Times počas jeho zastávky v Paríži v rámci európskeho turné. Pôvodne chcel zavítať aj do Budapešti, ale podotkol, že kvôli súčasnej politickej nálade v krajine by to nebolo vhodné.

Okrem iného povedal, že demokracia v súčasnom svete má značné problémy, pretože v mnohých krajinách sa stala sklerotickou a nedostatočne reagovala na potreby verejnosti. „Stráca sa,“ povedal. Illiberálna demokracia, ktorú Orban vytvoril v Maďarsku, sa ukázala ako „efektívnejšia“ aspoň v súčasnosti, podotýka NY Times. Noví autokrati sa ukázali byť obzvlášť šikovnými, keď útočili na tzv. občiansku spoločnosť a využili to ako prostriedok na upevnenie svojej moci. „Je to menej abrazívny spôsob výkonu kontroly, ako skutočne zabíjanie ľudí, ktorí s vami nesúhlasia,“ povedal George Soros.

Pri diskusii o jeho eokonomickej moci poznamenal: „Pre mňa peniaze znamenajú slobodu a nie moc,“ vyhlásil. Po dlhú dobu mu peniaze dávali slobodu robiť a hovoriť, čo sa mu páčilo, a tiež slobodu, aby sa nestaral o to, čo si ostatní ľudia myslia o jeho činoch. Ale pripustil, že sa časom o to začal starať a dodal aj to, že občas ho mrzí, že svojimi investíciami v 80. a 90. rokoch zanechal mnoho ľudí v biede. „Nie som rád, že mám toľko nepriateľov,“ povedal. „Prajem si, aby som mal viac priateľov.“

 

História

Článok NY Times, ktorého podiel tento rok Soros odkúpil, uvádza aj celú históriu Georga Sorosa, ktorý sa narodil v Maďarsku a ako 13-ročný bol v roku 1944 prenasledovaný nacistami. Na základe sfalšovaných dokladov, ktoré vybavil jeho otec, právnik Tivadar Soros, sa spoločne s bratom Paulom vyhli deportáciám. Soros sa údajne skrýval na farme istého maďarského roľníka, ktorý sa mal podieľať na zhabaní majetku niekoľkých maďarských židov a pri týchto udalostiach mal byť prítomný aj mladý George Soros, za čo ho neskôr niektoré médiá obviňovali, že spolupracoval s nacistami. Sám však takéto tvrdenia razantne odmieta.

V rozhovore pripomenul, že v roku 1946, keď komunisti prebrali moc v Maďarsku, utiekol do Anglicka. Vyštudoval na London School of Economics, kde bol jeho profesorom Karl Popper. Popper publikoval v roku 1945 politickú štúdiu  „Otvorená spoločnosť a jej nepriatelia“, v ktorej útočil na totalitarizmus vo fašistických a marxistických formách. V tomto texte bola zjavne preferovaná liberálna demokracia. myslienky profesora sa tak stali hlavným mottom neskoršej činnosti Georga Sorosa.

Najprv však musel zarobiť peniaze. Keď sa presťahoval do New Yorku v roku 1956, aby začal pracovať na Wall Street, jeho cieľom bolo za päť rokov zarobiť 100 000 dolárov, čo by umožnilo „opustiť finančné prostredie a obrátiť sa na vedecké aktivity“. V rozhovore priznal, že tento ciel napokon prekonal.

V roku 1969 vytvoril prelomový fond Quantum Fund. Bol to jeden z nových druhov investičných nástrojov známych ako hedžové fondy, ktoré zabezpečovali inštitucionálnym investorom a bohatým súkromníkom pôžičky, ktorí nimi väčšinou financovali nákupy akcií, dlhopisov, mien či komodít. Spoločnosť Quantum bola od svojho začiatku vysoko úspešná a dosiahla 40% ročnú návratnosť. Soros neskôr pripisoval svoj talent skvelej orientácie na trhoch tomu, čo nazval „teóriou reflexivity“ – v podstate ide o to, že ľudské vnímanie môže zmeniť ceny v smeroch, ktoré nie sú v súlade s pôvodnou realitou, ako to sám definoval.

Koncom 70. rokov sa Soros stal veľmi bohatým obchodníkom. Už mal prostriedky na to, aby sa stal „činiteľom histórie“. Ako napísal vo svojej knihe z roku 1991 „Podpis demokracie“: „Bol som egoista, ale považoval som snahu o vlastný záujem za príliš úzku základňu pre svoje dosť nahustené ja. Vtedy som cítil pomerne silné mesiášske fantázie, že musím veci ovládať, inak by mohli nastať problémy. Keď som sa dostal k prostriedkom, chcel som realizovať svoje fantázie do tej miery, do akej som si to mohol dovoliť. “

Rozhodol sa, že jeho cieľom bude otvorenie globálnej neziskovej organizácie. Vytvoril filantropickú organizáciu, ktorú potom v roku 1979 nazval Open Society Fund a začal sponzorovať vysokoškolské štipendiá pre čiernych študentov z Južnej Afriky. Čoskoro obrátil svoju pozornosť na východnú Európu, kde začal financovať disidentské skupiny. Sprostredkoval peniaze pre členov Solidarity v Poľsku v roku 1981 a Charty 77 v Československu. V jednom mimoriadne dômyselnom kroku poslal stovky kopírovacích strojov Xerox do Maďarska, aby uľahčili šírenie svojich bulletinov a zakázaných publikácií. Koncom 80. rokov ponúkol desiatkam študentov z východnej Európy štipendiá na štúdium na Západe s cieľom podporiť generáciu liberálnych demokratických vodcov. Jedným z týchto študentov bol Viktor Orbán, ktorý študoval občiansku spoločnosť v Oxforde. „Od jeho obchodného stola na Manhattane sa Soros stal podivným druhom revolučného antikomunistického expatriátu,“ píše NY Times.

Medzitým sa Quantum stal kolosom v celkovej hodnote niekoľkých miliárd dolárov. Soros urobil svoj najslávnejší obchod v roku 1992, keď investoval proti britskej libre. Mena bola zraniteľná, pretože bola spojená s nezvyčajne vysokým kurzom voči nemeckej marke. V súvislosti s recesiou v Británii, uvažoval Soros, že britská vláda by rada videla libru devalvovanú, namiesto zachovania vysokých úrokových sadzieb potrebných na jej odvrátenie od špekulatívnych investorov. Sorosov príkaz svojmu hlavnému obchodníkovi, Stanleymu Druckenmillerovi, znel „ísť až do konca“. Druckenmiller to urobil a v „čiernu“ stredu 16. septembra – Bank of England prestala podporovať hodnotu libry. Okamžite začala klesať oproti nemeckej marke, vypadla z európskeho mechanizmu výmenných kurzov a riešila otázku väčšej európskej integrácie. Sterlingová kríza premenila hedžeové fondy na očarujúce finančné zlaté bane a preukázala represívnu moc, ktorú by mohol mať rovíjajúci sa kapitál voči politikom na celom svete. Tieto udalosti pre Quantum dosiahli zisk 1,5 miliardy dolárov a Soros, ktorého britské bulvárne médiá nazvali „muž, ktorý porazil Bank of England“, sa stal celosvetovo známym.

Po rozpade ZSSR Soros venoval obrovské sumy zo svojich vlastných zdrojov, aby sa pokúsil podporiť prechod od komunistickej vlády. Napríklad daroval 100 miliónov dolárov na podporu ruských vedcov a nechal ich, aby predávali služby krajinám nepriateľským voči Západu; dal 250 miliónov dolárov na program na revíziu ruských učebníc a na vzdelávanie učiteľov s cieľom podporiť „kritické myslenie“. Zdalo sa, Rusko a ďalšie nové krajiny nevyhnutne prijmú liberálnu demokraciu, Soros upozornil, že to nebude jednoduché, keďže, „táto časť sveta mala len málo tradícií s občianskou spoločnosťou a liberálnou demokraciou“, a podľa neho je potrebné tieto aspekty „dlhodobo živobytie podporovať, ak sa región chce vyhnúť spätnému skoku do autokracie.“ Povedal: „Všeobecne však vidím potenciál. Je to niečo, čo som na finančných trhoch praktizoval veľmi dobre a preniesol som to do politiky.“

Počas 90.  rokov Soros prepínal medzi svojou dennou prácou a jeho filantropiou. Nebolo vždy ľahké zvládnuť jeho dvojité postavenie. V decembri 1992, tri mesiace po svojej megainvestícii proti britskej libre, Soros oznámil dar 50 miliónov dolárov na vybudovanie zariadenia na úpravu vody vo vojnou poškodenom Sarajeve a bolo ťažké nevidieť, že peniaze pochádzali priamo z britskej pokladnice.

Ďalší významný krok prišiel v roku 1997, kedy sa fond Quantum sústredil špekulatívny útoku na thajskú banku. Epizóda bola takmer identickou reprízou toho, čo sa stalo s britskou librou. (Quantum tentoraz robil zhruba 750 miliónov dolárov.) Existoval však jeden kritický rozdiel: zatiaľ čo Británia bola veľká industrializovaná krajina, ktorá v podstate nemala problém absorbovať útok na svoju menu, Thajsko bolo rozvíjajúcou sa ekonomikou, pre ktorú  boli následky zničujúce. Ekonomická produkcia sa takmer zastavila, banky a podniky sa skrachovali a obrovské množstvo ľudí bolo prepustených z práce. Táto kríza sa presunula do iných ázijských ekonomík. Malajský premiér Mahathir Mohamad nazval Sorosa a ďalších špekulantov „bezohľadnými zúfalcami“, ktorých nemorálna práca nemala žiadnu sociálnu hodnotu. Soros verejne odmietol kritiku, ale keď sa investori zamerali na indonézsku rupiu na jeseň roku 1997, Quantum sa už obchodu nezúčastnil. Ani sa nepripojili k iným hedžovým fondom, keď sa zamerali na ruský rubeľ nasledujúci rok. Keďže už predtým investoval stovky miliónov dolárov a snažil sa stabilizovať Rusko, sám by podkopal svoju vlastnú prácu investovaním proti ruskej mene. Celkovo v Rusku skončil so stratou 400 miliónov dolárov. „V tom čase bol na križovatke medzi filantropom a investorom a bolo to ťažké,“ hovorí Rob Johnson, dlhoročný spolupracovník Sorosa, ktorý v 90. rokoch pôsobil ako manažér portfólia Quantum.

V prejave na univerzite v Moldavsku v roku 1994 Soros opísal, prečo sa stal politickým filantropom. Jeho cieľom bolo urobiť z Maďarska „krajinu, z ktorej by nechcel emigrovať“. Za týmto účelom po páde berlínskeho múru priviedol do Maďarska s peniaze a zdroje. Začiatkom 90. rokov Open Society poskytla 5 miliónov dolárov programu, ktorý ponúkal maďarským školákom bezplatné raňajky. Dal milióny na modernizáciu systému zdravotnej starostlivosti v Maďarsku. Celkovo Soros financoval projekty v Maďarsku v hodnote približne 400 miliónov dolárov od roku 1989 – a táto suma nezahŕňa počiatočných 250 miliónov dolárov, ktoré poskytol Stredoeurópskej univerzite, ktorú otvoril v Prahe v roku 1991, o dva roky neskôr sa presťahovala do Budapešti a odvtedy vyprodukovala viac ako 14 000 študentov z celej východnej Európy a strednej Ázie.

Počas neskorých 80. a začiatkom 90. rokov Soros vychoval niekoľko mladých aktivistov, o ktorých sa domnieval, že by mohli presadiť jeho sen o prebudovaní Maďarska ako miesta, ktoré už nikdy nebude nútený opustiť. Medzi nimi bol Viktor Orban, charizmatický študent, ktorý bol výrazne prodemokratický, „alebo aspoň sa tak zdalo,“ Píše NY Times. Okrem toho, že Orbánovi poskytol štipendium na Oxforde, Soros daroval peniaze Fideszu (Aliancii mladých demokratov), ​​študentskej organizácii, ktorú Orban pomohol založiť a ktorá sa potom vyvinula do jeho súčasnej politickej strany.

Ale počas 90. rokov sa Orbán zmenil smer. V roku 1998 bol zvolený za predsedu vlády, radil sa medzi konzervatívcov a zdôrazňoval vlastenectvo a tradičné hodnoty. V zahraničí zostal prozápadný. Pod jeho vedením vstúpilo Maďarsko do NATO a položil základy pre prijatie do Európskej únie. Avšak porážka vo voľbách v roku 2002 ho radikalizovala. Keď v roku 2009 prevzal kanceláriu premiéra, začal konsolidovať moc. „Na súdy dosadil ľudí lojálnych Fidezsu a nezávislé médiá odkúpili podporovatelia Orbanu. Zároveň sa odvrátil od Západu a pritiahol sa smerom k Vladimírovi Putinovi,“ konštatuje NY Times. Orbán bol opätovne zvolený v roku 2014. Nasledujúci rok zasiahla Európu utečenecká kríza. Desaťtisíce utečencov prešlo cez Balkán na maďarskú hranicu. Vláda Viktora Orbána postavila 109 míľ dlhý plot na to, aby ich zastavila, a neskôr odmietla dodržiavať plán, ktorým Európska únia chcela povinne prerozdeliť žiadateľov o azyl do jednotlivých krajín.

Viaceré skupiny, ktoré získali finančnú podporu od Open Society. poskytovali pomoc utečencom zhromaždeným na hraniciach Maďarska, čo sa stalo zámienkou pre Orbánovu vojnu proti Sorosovi. Maďarský parlament prijal právne predpisy, ktoré vyžadujú, aby sa mimovládne organizácie zaregistrovali pri vlády a zverejnili zahraničné zdroje príjmov nad určitú hodnotu; prijal návrh zákona, ktorý zbavil Stredoeurópsku univerzitu práva udeľovať diplomy v Maďarsku. Vláda zaviedla zákon „Stop Soros“, čím sa kriminalizovala pomoc nelegálnym prisťahovalcom.

Na jednom z predvolebných mítingov v Budapešti sa Orbán odvolával na Sorosa ako na „strýka Georga“ a povedal desiatkam tisíc fanúšikov, že „bojujeme proti nepriateľovi, ktorý je odlišný. Nie je viditeľný, skrýva sa, je neúprimný a šialený. Nie je vnútroštátny, ale medzinárodná, neverí v prácu, ale špekuluje s peniazmi, nemá vlastný domov, ale cíti, že vlastní celý svet.“ Spolu s tým sa objavili aj billboardy, ktoré obsahovali obraz usmievajúceho sa Sorosa a posolstvo „Nechcem, aby sa George Soros smial posledný.“

Orbánova koalícia získala 49 percent hlasov, dosť na to, aby ovládla parlament. Kampaň proti Sorosovi však po voľbách nekončila. Pár dní po hlasovaní uverejnil časopis vo vlastníctve pro-orbánovskej podnikateľky mená viac ako 200 ľudí v Maďarsku, ktoré sú „žoldnieri“ Sorosa. V zozname boli podľa NY Times zástupcovia skupín zaoberajúcich sa ochranou ľudských práv, protikorupčný bojovníci a vyučujúci na Sorosovej univerzite. V polovici mája Open Society oznámila, že zatvára kanceláriu v Budapešti, ktorá organizovala takmer polovicu medzinárodných grantov.

 

USA

Soros bol hlavným politickým donorom v Spojených štátoch počas vlády Georgea W. Busha. Svoju snahu vtedy údajne vnímal ako podporu boja proti terorizmu, keď však vysvitli mnohé omyli jeho politiky, v strachu začal darovať obrovské sumy demokratickým kandidátom a progresívnym politikom. Pomohol financovať Centrum amerického pokroku, liberálny think-tank, ako aj MoveOn.org, a vynaložil viac ako 20 miliónov dolárov na podporu neúspešnej kampane Johna Kerryho, aby zabránil Bushovi  v druhom mandáte- Okrem toho, že bol štedrým darcom, bol otvorený. Obvinil Bushovu administratívu, že používa nacistické propagandistické techniky, a neskôr povedal, že Spojené štáty budú musieť podstúpiť „určitý proces denacifikácie“ po tom, čo Bush opustil svoju kanceláriu.

Soros bol tiež podporovateľom prezidentskej kampane prezidenta Baracka Obamu z roku 2008. V Paríži Soros povedal, že Obama je „vlastne jeho najväčší sklamanie.“ Na žiadosť poradcu sa okamžite kvalifikoval a povedal, že nebol sklamaný Obamovým predsedníctvom, ale cítil, že ho nechal na profesionálnej úrovni. Aj keď nemal žiadnu formálnu úlohu v administratíve, dúfal, že Obama bude hľadať jeho radu, a to najmä vo finančných a ekonomických záležitostiach. Namiesto toho bol zmrazený.

Po tom, ako bol zvolený Obama, „zavrel predo mnou dvere,“ povedal Soros s tým, že sa stal obeťou osobnosti Obamu. „Bol to niekto, kto bol známy už od chvíle, keď súťažil o cenu The Harvard Law Review, mal mnohých priaznivcov a bral to ako samozrejmosť, vedel tiež bojovať so svojimi súpermi,“ ozrejmil Soros.

Počas volebného cyklu v roku 2016 poskytol Soros viac ako 25 miliónov dolárov Hillary Clintonovej a ostatným demokratickým kandidátom. Predpokladal, že sa objaví postava podobná Trumpovi („Americká verejnosť sa ukázala ako mimoriadne náchylná na manipuláciu s pravdou, a to stále viac dominuje politickému diskurzu v krajine“, povedal pre The Guardian v roku 2007), po jeho víťazstve však bol prekvapený rovnako ako všetci ostatní. Soros povedal, že s Trumpom sa spoznal a dokonca sa s ním socializoval asi pred dvadsiatimi rokmi. „Nemal som tušenie, že má nejaké politické ambície,“ povedal Soros. Trump sa ho pokúsil presvedčiť, aby sa stal nájomníkom v jednej z jeho komerčných budov. „Povedal som mu, že si to nemôžem dovoliť,“ spomínal Soros s úsmevom.

Povedal, že sa „veľmi bál“, že Trump „by radšej vyhodil do vzduchu svet, namiesto toho, aby potlačil svoj narcisizmus“, ale bol rád, že prezidentovo ego ho priviedlo k tomu, aby sa stretol s lídrom Severnej Kórey. „Myslím si, že nebezpečenstvo jadrovej vojny sa výrazne znížilo a to je veľká úľava.“ Vo svojom každoročnom výročnom prejave v Davose v tomto roku Soros povedal, že Trump „by rád založil mafiánsky štát, ale on nemôže, pretože Ústava, iné inštitúcie a živá občianska spoločnosť to nedovolia.“ Taktiež charakterizoval Trumpa ako „čisto dočasný fenomén, ktorý zmizne v roku 2020, alebo dokonca skôr“ a predpovedal pád demokratov v roku 2018. Po piatich mesiacoch sa tejto predpovede držal. „na každého nasledovníka Trumpa tu je viac ako jeden jeho nepriateľ, ktorý bude  v ďalšom hlasovaní viac odhodlaný, rozhodnejší,“ povedal Soros. A aj činmi sa usiluje o čo najskorší koniec Trumpa, keď voľbami do Senátu v novembri 2018 doteraz prispel minimálne 15 miliónov dolárov na podporu demokratických kandidátov.

Na otázku, či by podporil Bernieho Sandersa, ak senátor štátu Vermont získal nomináciu v roku 2020, Soros povedal, že je príliš skoro na takéto rozhodnutiee. Vyjadril nespokojnosť so senátorkou Kirsten Gillibrandovou z New Yorku, ďalšou možnou kandidátkou, v súvislosti s jej snahou odstaviť Ala Frankena z kongresu: „Využila #MeToo na podporu svojej osoby.“ Povedal Soros a dodal, že jeho hlavným cieľom je vrátiť Spojeným štátom vyrovnanosť strán (bipartizáciu), čo je prekvapivé tvrdenie v súvislosti s jeho výraznou podporou demokratov.

Práve údajný extrémizmus republikánskej strany ho podnietil, aby sa stal hlavným demokratickým darcom. Chcel, aby sa republikánska strana reformovala do umiernenej podoby. Povedal, ale, že sám úplne nestotožňuje s niektorou z politík: „Nechcem byť demokratom.“ Hovoril o jeho úcte k Johnovi McCainovi. Dokonca povedal, že bude mať tendenciu poskytovať finančnú podporu miernym republikánom, akými sú Lisa Murkowski a Susan Collins, aj keď rýchlo odložil túto pripomienku: „Nemal by som to hovoriť. Mohlo by im to ublížilo. „A kým republikáni nedosiahnu bipartizáciu, nechcel, aby sa demokrati stali ideologicky pevnejšími a výraznejšie konfrontačnými.

 

Brexit

Britské hlasovanie v roku 2016 odísť z EÚ bolo osobnou ranou pre Sorosa – pevného podporovateľa európskej integrácie. Daroval viac ako 500 000 dolárov skupine Best for Britain pod vedením Mallocha-Browna, ktorý plánuje presadiť druhé referendum, aby sa Brexit zvrátil. Norman Lamont, ktorý bol kanclérom štátnej pokladnice počas devalvácie libry v roku 1992 povedal, že „George Soros je brilantný finančník, ale mal by sa držať financií a zostať mimo britskej politiky.“

Lamont je teraz člen Snemovne lordov a horlivým podporovateľom Brexitu, trvá na tom, že voči Sorosovi nemá žiadne výhrady kvôli „čiernej strede“. Brexit však považuje za domácu politickú záležitosť, v ktorej by zahraničné peniaze nemali zohrávať žiadnu úlohu. To, že Soros mal domov a kanceláriu v Londýne, nie je relevantné. „Nemôže tu rohodovať,“ povedal Lamont. Podľa jeho názoru úsilie Sorosa o presadení ďalšieho celonárodného hlasovania o podkopáva britskú demokraciu. „Myslím, že politický systém by bol neuveriteľne rozčarovaný, ak by bolo pôvodné hlasovanie zrušené,“ povedal.

Redaktor NY Times pripomenul Sorosovi „čiernu stredu,“ ktorá v konečnom dôsledku znamenala vzostup euroskeptikov a objavili sa prvé iniciatívy za vystúpenie Británie z Európskej únie a to v dôsledku práve Sorosových špekulatívnych investícií. „Je rozdiel medzi mojím zapojením do finančných trhov, kde môj jediný záujem je dosiahnuť správne rozhodnutie a zarobiť peniaze a medzi mojim politickým záväzkom, kde zasadzujem za to, v čo skutočne verím,“ povedal.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Blinken: Jednanie Bieloruska s olympioničkou Cimanovskou nemožno tolerovať

0 icon

Washington 3. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Brendan Smialowski)   Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken označil pokus Bieloruska poslať svoju atlétku z letných olympijských hier v Tokiu proti jej vôli domov za "nadnárodnú represiu", ktorú nemožno tolerovať. Informovala o tom v utorok agentúra Reuters "Lukašenkov režim sa snažil spáchať ďalší akt nadnárodnej…

Warholm vyhral 400 m prek. vo skvelom svetovom rekorde 45,94 s. O tomto ani nesníval

0 icon

Tokio 3. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Matthias Schrader)   Atletické súťaže na olympijských hrách v Tokiu priniesli už dva úžasné svetové rekordy. Po rekordne dlhom trojskoku v podaní Venezuelčanky Yulimar Rojasovej (15,67 m) z nedele sa v utorkovom finálovom bloku zrodil najlepší mužský čas histórie na 400 m prekážky. Nórsky fenomén Karsten…

Macron: Francúzsko chce získať pre Libanon 357 miliónov dolárov

0 icon

Paríž 3. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Kenzo Tribouillard)   Francúzsko v pondelok vyhlásilo, že na nadchádzajúcej darcovskej konferencii o Libanone je potrebné vyzbierať 357 miliónov dolárov na pomoc pri riešení najnutnejších problémov, ktoré sužujú tamojšie obyvateľstvo Stredajšia konferencia, ktorej hostiteľmi budú francúzsky prezident Emmanuel Macron a generálny tajomník OSN António Guterres, sa…

Na nového člena súdnej rady kandiduje sudca Krajského súdu v Košiciach Ľuboš Kunay

0 icon

Bratislava 3. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Súdna rada SR eviduje jeden návrh na člena súdnej rady, a to predsedu senátu Krajského súdu v Košiciach Luboša Kunaya. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa kancelárie súdnej rady Veronika Müller. Oprávnení navrhovatelia mohli predkladať návrhy do včerajšieho dňa do 15:00 Predseda Súdnej…

Väčšina materských škôl v minulom školskom roku nevyužila pri dištančnom vzdelávaní pomoc a podporu ministerstva

0 icon

Bratislava 3. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Väčšina materských škôl (MŠ) v školskom roku 2020/2021 nevyužila pri dištančnom vzdelávaní pomoc a podporu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. O pomoc pri riešení problémov spojených s dištančným vzdelávaním požiadalo 27 riaditeľov. Ich priemerná známka za jednoznačnosť informácií a inštruktáží ministerstva bola…

Budú môcť neočkovaní voliť? Uhrík upozorňuje: „Podľa súčasného zákona je z dôvodu ochrany verejného zdravia možné obmedziť aj volebné právo občanov“

0 icon

Bratislava 3. augusta 2021 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Podľa poslanca Európskeho parlamentu Milana Uhríka (strana Republika) zákon, proti ktorému minulý týždeň v Bratislave protestovali tisíce Slovákov, umožňuje z dôvodu "ochrany verejného zdravia" obmedziť aj volebné právo občanov. Europoslanec Uhrík tvrdí, že po schválení najnovšieho zákona o Covid pasoch to v praxi…

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR zatiaľ neeviduje žiadosť Slovákov v Turecku o pomoc pri požiaroch

0 icon

Bratislava 3. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Emre Tazegul)   Slovenské veľvyslanectvo v Ankare zatiaľ neregistruje žiadnu žiadosť slovenských občanov o pomoc, ktorá by súvisela s požiarmi v Turecku. Rezort diplomacie však odporúča občanom zvážiť nevyhnutnosť cestovania do určitých oblastí Turecka. Pre TASR to uviedol komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí…

Štátny ústav pre kontrolu liečiv stiahol z trhu ďalšie šarže roztoku do oka Uniclophen 0,1 %

0 icon

Bratislava 3. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) stiahol z trhu ďalšie šarže lieku Uniclophen 0,1 %. Dôvodom je opäť výsledok skúšky mimo schválenú špecifikáciu v parametri obsah neznámej nečistoty. Ako štátny ústav informoval na svojej internetovej stránke, pacientom, ktorí predmetné šarže užívajú, nehrozí akútne riziko,…

Štátna tajomníčka MZVEZ SR Ingrid Brocková sa zúčastní na Medzinárodnej konferencii na podporu obyvateľov Libanonu

0 icon

Bratislava 3. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Štátna tajomníčka ministerstva zahraničných vecí SR Ingrid Brocková sa 4. augusta 2021 zúčastní na Medzinárodnej konferencii na podporu obyvateľov Libanonu. Podujatie sa organizuje z iniciatívy Francúzska a Organizácie Spojených národov vo virtuálnej podobe na úrovni hláv štátov, vlád a lídrov medzinárodných organizácií Konferencia,…

Predstavujeme rečníkov a umelcov prvého dňa na kongrese v Budapešti

0 icon

Bratislava 3. augusta 2021 (HSP/TK KBS/Foto:iec2020.hu)   O mesiac - od 5. do 12. septembra - sa uskutoční 52. medzinárodný eucharistický kongres v Budapešti. Zúčastnia sa na ňom viacerí slovenskí biskupi. Vyvrcholením kongresu bude záverečná svätá omša za účasti pápeža Františka (12. septembra o 11:30) Podujatie sa malo pôvodne uskutočniť…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavol Lazar

Budú mať nezaočkovaní voliči ešte volebné právo?

0icon

BUDÚ MAŤ NEZAOČKOVANÍ VOLIČI EŠTE VOLEBNÉ PRÁVO? 👉 Znie to ako vtip, či pokus o vybičovanie napätia a rozhorčenia polarizovanej spoločnosti očkovaním a iných súvislostí s infekciou COVID-19. Poďme sa však na to pozrieť bližšie, či je možné považovať takúto hrozbu za rýdzu utópiu. 👉 V súvislosti s novelou zákona…

Viliam Oberhauser

Rozlúčka s Júliusom Binderom, jednou z najväčších osobností Slovenska

0icon

V utorok 3.augusta o 11,45 hodine v Bratislavskom krematóriu bude rozlúčka s Júliusom Binderom, Rytierom rádu sv. Gregora Veľkého. Hoci smútime vieme, že Slovensko vo večnosti získava ďalšieho patróna, ktorý tak ako tu na zemi bude slúžiť Bohu a národu. S Julkom Binderom som sa prvý raz stretol niekedy na jar roku 1990 v sídle Kresťanského demokratického…

Ivan Štubňa

Šakali v Bruseli pripravovali vakcinačné pasy dvadsať mesiacov pred vypuknutím pandémie!!!

0icon

V týchto plánoch sa hovorí nielen o nejakom dokumente, ktorý by obmedzil váš vstup alebo pohyb na určité miesta. Predstavuje sa celý systém COVID, budúcnosť, v ktorej sú všetky aspekty vášho života monitorované a regulované podľa rozmarov a fantázie farmaceutických vládcov. Prvý návrh na „vakcinačné pasy“ Európska komisia zverejnila 26. apríla…

Marek Tencer

15 rokov bez liekov a zákrokov lekárov - ako som riešil zdravotné problémy ktoré ma postretli?

0icon

      Ako som si vyriešil upchatý nos, bolavé hrdlo, nachladnutie, kašel, chrípku, bolesť chrbtice, problém z krížami, bolesť zuba, suché oči, cievy bez liekov a lekárov? Všetko čo je tu napísané s

Pavel Jacz

Diktátorská zúfalosť Biháriovej z témovo chudobného Progresívneho Slovenska.

0icon

To, že predsedníčka PS Biháriová nemá témy, dokázala organizáciou protestu či skôr stretnutím najfanatitckejších priaznivcov očkovania. Na štvrtkové stretnutie na Námestí Slobody v Bratislave vpúšťali iba s covid pasom zaočkovaných a iba s rúškami na tvári!!! Ešte dobre, že nemali ovečkárske angažované transparenty: Nech žije PS!, Nech žije Bihárióva!, S…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Admirál Canaris ako dvojitý agent? 3. časť

0 icon

Ak by Gibraltár padol, malo by to katastrofálne následky pre Britániu. Mocnosti Osy by ovládli Stredomorie a Británia by nedokázala ubrániť Maltu alebo Egypt. Zásobovanie Rommelovho vojska by bolo jednoduchšie a celý Blízky východ by padol do rúk Nemcom alebo by ho aspoň ovládali. Vitajte pri pokračovaní článku o rozporuplnej osobnosti admirála…

TOP10+: Fakty o parfumoch, ktoré prekvapia každého milovníka vôní

0 icon

Ľudstvo obľubuje pekné vône od nepamäti. Môžeš ich dostať priamo z prírody - z kvetov a iných materiálov, no časom sa začali vyrábať zmesi vôní, ktoré sa v prírode nenájdu. Čo je na parfumoch také očarujúce? Parfum je vlastne roztok vonných syntetických alebo prírodných látok a ich kombinácií. Slovo parfum v užšom…

TOP10 vecí, o ktorých ste nevedeli, že sa dajú tiež recyklovať

0 icon

Všetci vieme, že by sme mali recyklovať plastové fľaše, papier, kartóny, kovy, sklo, plastové vrecká a ďalšie veci. Existuje však veľa vecí, o ktorých ste pravdepodobne ani netušili, že by sa mohli recyklovať, vrátane niektorých potrieb pre domácnosť a odevy, ktoré už nepotrebujete. Bežecké topánky Po určitom počte nabehaných kilometrov sa obuv opotrebuje…

Bežné jedlá, ktoré môžu uškodiť tvojmu domácemu miláčikovi

0 icon

Považujeme našich domácich miláčikov za členov rodiny, ale nemôžeme zabudnúť, že ich telá sú iné ako naše a potrebujú inú škálu živín. Skutočná otázka však znie: pomáhame alebo ubližujeme našim obľúbeným našuchoreným miláčikom, keď im dávame naše jedlá? 1. Jedlá pre domáce zvieratá, ktoré sa neodporúčajú pre tento dr

10+ zvierat, ktoré nedokážu ukrývať svoje emócie

0 icon

Myslíš si, že sa zvieratá nedokážu vyjadrovať svoje pocity? Ak veríš evolučnej teórii Charlesa Darwina, potom áno, zvieratá majú emócie a majú schopnosť vyjadriť ich. Darwin dokonca tvrdil, že ľudské emócie vznikli na základe podobného mechanizmu, ako ten, ktorý viedol k existencii emócií u zvierat. A aby si si nemyslel, že hovoríme (píšeme)…

Armádny Magazín

Šéf ruskej rozviedky Sergej Naryškin: Bellingcat je plný bývalých špiónov

0 icon

Rusko, 3.August 2021 (AM) – Šéf ruskej rozviedky (SVR) Sergej Naryškin obvinil investigatívny portál Bellingcat z toho, že pre neho pracujú bývalí spravodajcovia západných krajín. Cieľom tohto projektu je podľa neho vyvíjať tlak na štáty a konkrétne osoby.   Hoci sa Bellingcat tvári ako nezávislý

USA eskalujú napätie. Admirál zabudol na mapu a obvinil Rusko z provokácií v Čiernom mori

0 icon

Rusko, 3.August 2021 (AM) –  Admirál Robert Burke, veliteľ amerického námorníctva v Európe a Afrike, obvinil Rusko z provokácií v Čiernom mori. Podľa neho Moskva robí všetko pre to, aby Spojené štáty zasiahli ruské sily v oblasti Čierneho mora. Washington sa takto pokúša presunúť

Bývalý šéf CIA predpovedá budúcnosť Afganistanu po odchode USA: "Bude to len horšie"

0 icon

Afganistan, 3.August 2021 (AM) – Bývalý šéf CIA David Petraeus vysvetlil, čo čaká Afganistan po stiahnutí armády z USA. Je presvedčený, že situácia v krajine sa „len zhorší“. Petraeus poznamenal, že krajinu čaká nová „krvavá občianska vojna“.   Bývalý šéf CIA David Petraeus pre Times povedal, ako vidí budúcnosť Afganistanu po st

Viete, že 1. svetová vojna sa teoreticky rozpútala kvôli jednej Srbmi nesplnenej podmienke? a ďalšie zaujímavosti...

0 icon

Slovensko, 3.August 2021 (AM) – Takže, viete, že...? ...rýdzo teoreticky sa dalo 1. sv. vojne akože vyhnúť? Dňa 28. 6. 1914 bol v hlavnom meste Bosny a Hercegoviny spáchaný atentát na Františka Ferdinanda d\'Este, arcivojvodu a následníka rakúsko-uhorského trónu. O necelý mesiac na to 23. 7. 1914 Rakúsko-Uhorsko predkla

Izraelský expert Kedmi: Nová stíhačka Su-75 dokazuje, že Rusko obnovilo svoj letecký priemysel

0 icon

Rusko, 3.August 2021 (AM) – Predstavenie nového lietadla piatej generácie Su-75 ukazuje, že Rusku sa podarilo obnoviť svoj zničený letecký priemysel, povedal na kanáli ITON bývalý šéf izraelskej špeciálnej služby „Nativ“ Jakov Kedmi.  

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali