Sorosove ekonomické a politické šialenstvá. Ako sa dostal na vrchol a prečo presadzuje liberalizmus?

Paríž/New York 20. júla 2018 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

 

Kontroverzný miliardár George Soros tento rok odkúpil podiel v prestížnych amerických novinách New York Times, ktoré tento týždeň publikovali veľký portrét jedného z najbohatších mužov sveta. Soros objasňuje svoje kroky od nacistickej okupácie Maďarska v roku 1944, cez emigráciu do Anglicka, vzostup svojej kariéry špekulatívneho obchodníka až po začiatok politického angažovania, keď začal po celom svete presadzovať liberalizmus. Ako vníma svoj vzťah s niekdajším priateľom Viktorom Orbánom? Prečo v USA často mení svoju podporu republikánskej a demokratickej strany?  Odpovedá v rozhovore

Na snímke George Soros

Sorosova nadácia Open Society je druhou najväčšou filantropickou organizáciou sveta po nadácii Billa Gatesa. Jej ročný rozpočet vo výške približne 1 miliardy dolárov využíva na financovanie projektov v oblasti vzdelávania, verejného zdravia, médií, prisťahovalectva, reformy trestného súdnictva a ďalších oblastí. Mnohé kontroverzné organizácie ako Human Rights Watch, Amnesty International, American Civil Liberties Union či Planned Parenthood sú financované z jej grantov.

Soros v rozhovore priznal, že v roku 2010 plánoval úplne ukončiť pôsobenie v projekte Open Society. Nechcel sa údajne filantropii venovať do konca života, pretože sa obával, že potom môže stratiť svoju dynamiku a podnikateľský duch. Ale neskôr zmenil názor, keď si uvedomil, že, ako to sám povedal, „mám viac peňazí, ako môžem realisticky a užitočne minúť počas môjho života.“ Povedal tiež, že videl, že v oblasti „liberálnych hodnôt a krehkej občianskej spoločnosti má práca Open Society čoraz väčší význam,“ povedal a dodal: „Našiel som poslanie, úlohu a cítil som, že by som mal pokračovať.“

Pri otázke ako sa ideologicky charakterizuje sa len pousmial. „Moja ideológia je neideologická,“ povedal. „Ja som v klube neklubov.“ Keď redaktor podotkol, že je skôr stredo-ľavicový,  príliš nesúhlasil. Povedal, že nie je jasné, kde sa teraz nachádza, lebo ľavica sa presunula ďalej doľava, a to je vývoj, ktorý sa mu nepáči. „Som rozdielny od extrémnych ľavicových strán,“ povedal. „Ľudia by nemali držať krok ani s extrémistami napravo,“ doplnil.

NY Times píše, že v 90. rokoch ho krajná ľavica opisovala ako agenta amerického imperializmu, keďže pomohol vývinu tzv. neoliberálnej agendy (napríklad vo forme masovej privatizácie) vo východnej Európe. Pre niektorých kritikov bolo pozadie Sorosa ako obchodníka z Wall Street jasnou negatívnou črtou. S jeho filantropiou to tiež nie je vnímané pozitívne. Soros je údajne na čele toho, čo sa stalo známym ako „filantro kapitalizmus“, v podstate rozsiahle sociálne investovanie miliardárov ako Bill Gates, Mark Zuckerberg a Soros (časopis Forbes zaraďuje Sorosa medzi 20. najbohatšieho Američanov). Pre tých, ktorí sú proti, to predstavuje privatizáciu sociálnej politiky prostredníctvom značných daňových výhod na charitatívne dary. Z verejného sektora tak unikajú peniaze, ktoré by sa dali využiť na iné sociálne výdavky.

Soros poskytol dlhodobý rozhovor redaktorom NY Times počas jeho zastávky v Paríži v rámci európskeho turné. Pôvodne chcel zavítať aj do Budapešti, ale podotkol, že kvôli súčasnej politickej nálade v krajine by to nebolo vhodné.

Okrem iného povedal, že demokracia v súčasnom svete má značné problémy, pretože v mnohých krajinách sa stala sklerotickou a nedostatočne reagovala na potreby verejnosti. „Stráca sa,“ povedal. Illiberálna demokracia, ktorú Orban vytvoril v Maďarsku, sa ukázala ako „efektívnejšia“ aspoň v súčasnosti, podotýka NY Times. Noví autokrati sa ukázali byť obzvlášť šikovnými, keď útočili na tzv. občiansku spoločnosť a využili to ako prostriedok na upevnenie svojej moci. „Je to menej abrazívny spôsob výkonu kontroly, ako skutočne zabíjanie ľudí, ktorí s vami nesúhlasia,“ povedal George Soros.

Pri diskusii o jeho eokonomickej moci poznamenal: „Pre mňa peniaze znamenajú slobodu a nie moc,“ vyhlásil. Po dlhú dobu mu peniaze dávali slobodu robiť a hovoriť, čo sa mu páčilo, a tiež slobodu, aby sa nestaral o to, čo si ostatní ľudia myslia o jeho činoch. Ale pripustil, že sa časom o to začal starať a dodal aj to, že občas ho mrzí, že svojimi investíciami v 80. a 90. rokoch zanechal mnoho ľudí v biede. „Nie som rád, že mám toľko nepriateľov,“ povedal. „Prajem si, aby som mal viac priateľov.“

 

História

Článok NY Times, ktorého podiel tento rok Soros odkúpil, uvádza aj celú históriu Georga Sorosa, ktorý sa narodil v Maďarsku a ako 13-ročný bol v roku 1944 prenasledovaný nacistami. Na základe sfalšovaných dokladov, ktoré vybavil jeho otec, právnik Tivadar Soros, sa spoločne s bratom Paulom vyhli deportáciám. Soros sa údajne skrýval na farme istého maďarského roľníka, ktorý sa mal podieľať na zhabaní majetku niekoľkých maďarských židov a pri týchto udalostiach mal byť prítomný aj mladý George Soros, za čo ho neskôr niektoré médiá obviňovali, že spolupracoval s nacistami. Sám však takéto tvrdenia razantne odmieta.

V rozhovore pripomenul, že v roku 1946, keď komunisti prebrali moc v Maďarsku, utiekol do Anglicka. Vyštudoval na London School of Economics, kde bol jeho profesorom Karl Popper. Popper publikoval v roku 1945 politickú štúdiu  „Otvorená spoločnosť a jej nepriatelia“, v ktorej útočil na totalitarizmus vo fašistických a marxistických formách. V tomto texte bola zjavne preferovaná liberálna demokracia. myslienky profesora sa tak stali hlavným mottom neskoršej činnosti Georga Sorosa.

Najprv však musel zarobiť peniaze. Keď sa presťahoval do New Yorku v roku 1956, aby začal pracovať na Wall Street, jeho cieľom bolo za päť rokov zarobiť 100 000 dolárov, čo by umožnilo „opustiť finančné prostredie a obrátiť sa na vedecké aktivity“. V rozhovore priznal, že tento ciel napokon prekonal.

V roku 1969 vytvoril prelomový fond Quantum Fund. Bol to jeden z nových druhov investičných nástrojov známych ako hedžové fondy, ktoré zabezpečovali inštitucionálnym investorom a bohatým súkromníkom pôžičky, ktorí nimi väčšinou financovali nákupy akcií, dlhopisov, mien či komodít. Spoločnosť Quantum bola od svojho začiatku vysoko úspešná a dosiahla 40% ročnú návratnosť. Soros neskôr pripisoval svoj talent skvelej orientácie na trhoch tomu, čo nazval „teóriou reflexivity“ – v podstate ide o to, že ľudské vnímanie môže zmeniť ceny v smeroch, ktoré nie sú v súlade s pôvodnou realitou, ako to sám definoval.

Koncom 70. rokov sa Soros stal veľmi bohatým obchodníkom. Už mal prostriedky na to, aby sa stal „činiteľom histórie“. Ako napísal vo svojej knihe z roku 1991 „Podpis demokracie“: „Bol som egoista, ale považoval som snahu o vlastný záujem za príliš úzku základňu pre svoje dosť nahustené ja. Vtedy som cítil pomerne silné mesiášske fantázie, že musím veci ovládať, inak by mohli nastať problémy. Keď som sa dostal k prostriedkom, chcel som realizovať svoje fantázie do tej miery, do akej som si to mohol dovoliť. “

Rozhodol sa, že jeho cieľom bude otvorenie globálnej neziskovej organizácie. Vytvoril filantropickú organizáciu, ktorú potom v roku 1979 nazval Open Society Fund a začal sponzorovať vysokoškolské štipendiá pre čiernych študentov z Južnej Afriky. Čoskoro obrátil svoju pozornosť na východnú Európu, kde začal financovať disidentské skupiny. Sprostredkoval peniaze pre členov Solidarity v Poľsku v roku 1981 a Charty 77 v Československu. V jednom mimoriadne dômyselnom kroku poslal stovky kopírovacích strojov Xerox do Maďarska, aby uľahčili šírenie svojich bulletinov a zakázaných publikácií. Koncom 80. rokov ponúkol desiatkam študentov z východnej Európy štipendiá na štúdium na Západe s cieľom podporiť generáciu liberálnych demokratických vodcov. Jedným z týchto študentov bol Viktor Orbán, ktorý študoval občiansku spoločnosť v Oxforde. „Od jeho obchodného stola na Manhattane sa Soros stal podivným druhom revolučného antikomunistického expatriátu,“ píše NY Times.

Medzitým sa Quantum stal kolosom v celkovej hodnote niekoľkých miliárd dolárov. Soros urobil svoj najslávnejší obchod v roku 1992, keď investoval proti britskej libre. Mena bola zraniteľná, pretože bola spojená s nezvyčajne vysokým kurzom voči nemeckej marke. V súvislosti s recesiou v Británii, uvažoval Soros, že britská vláda by rada videla libru devalvovanú, namiesto zachovania vysokých úrokových sadzieb potrebných na jej odvrátenie od špekulatívnych investorov. Sorosov príkaz svojmu hlavnému obchodníkovi, Stanleymu Druckenmillerovi, znel „ísť až do konca“. Druckenmiller to urobil a v „čiernu“ stredu 16. septembra – Bank of England prestala podporovať hodnotu libry. Okamžite začala klesať oproti nemeckej marke, vypadla z európskeho mechanizmu výmenných kurzov a riešila otázku väčšej európskej integrácie. Sterlingová kríza premenila hedžeové fondy na očarujúce finančné zlaté bane a preukázala represívnu moc, ktorú by mohol mať rovíjajúci sa kapitál voči politikom na celom svete. Tieto udalosti pre Quantum dosiahli zisk 1,5 miliardy dolárov a Soros, ktorého britské bulvárne médiá nazvali „muž, ktorý porazil Bank of England“, sa stal celosvetovo známym.

Po rozpade ZSSR Soros venoval obrovské sumy zo svojich vlastných zdrojov, aby sa pokúsil podporiť prechod od komunistickej vlády. Napríklad daroval 100 miliónov dolárov na podporu ruských vedcov a nechal ich, aby predávali služby krajinám nepriateľským voči Západu; dal 250 miliónov dolárov na program na revíziu ruských učebníc a na vzdelávanie učiteľov s cieľom podporiť „kritické myslenie“. Zdalo sa, Rusko a ďalšie nové krajiny nevyhnutne prijmú liberálnu demokraciu, Soros upozornil, že to nebude jednoduché, keďže, „táto časť sveta mala len málo tradícií s občianskou spoločnosťou a liberálnou demokraciou“, a podľa neho je potrebné tieto aspekty „dlhodobo živobytie podporovať, ak sa región chce vyhnúť spätnému skoku do autokracie.“ Povedal: „Všeobecne však vidím potenciál. Je to niečo, čo som na finančných trhoch praktizoval veľmi dobre a preniesol som to do politiky.“

Počas 90.  rokov Soros prepínal medzi svojou dennou prácou a jeho filantropiou. Nebolo vždy ľahké zvládnuť jeho dvojité postavenie. V decembri 1992, tri mesiace po svojej megainvestícii proti britskej libre, Soros oznámil dar 50 miliónov dolárov na vybudovanie zariadenia na úpravu vody vo vojnou poškodenom Sarajeve a bolo ťažké nevidieť, že peniaze pochádzali priamo z britskej pokladnice.

Ďalší významný krok prišiel v roku 1997, kedy sa fond Quantum sústredil špekulatívny útoku na thajskú banku. Epizóda bola takmer identickou reprízou toho, čo sa stalo s britskou librou. (Quantum tentoraz robil zhruba 750 miliónov dolárov.) Existoval však jeden kritický rozdiel: zatiaľ čo Británia bola veľká industrializovaná krajina, ktorá v podstate nemala problém absorbovať útok na svoju menu, Thajsko bolo rozvíjajúcou sa ekonomikou, pre ktorú  boli následky zničujúce. Ekonomická produkcia sa takmer zastavila, banky a podniky sa skrachovali a obrovské množstvo ľudí bolo prepustených z práce. Táto kríza sa presunula do iných ázijských ekonomík. Malajský premiér Mahathir Mohamad nazval Sorosa a ďalších špekulantov „bezohľadnými zúfalcami“, ktorých nemorálna práca nemala žiadnu sociálnu hodnotu. Soros verejne odmietol kritiku, ale keď sa investori zamerali na indonézsku rupiu na jeseň roku 1997, Quantum sa už obchodu nezúčastnil. Ani sa nepripojili k iným hedžovým fondom, keď sa zamerali na ruský rubeľ nasledujúci rok. Keďže už predtým investoval stovky miliónov dolárov a snažil sa stabilizovať Rusko, sám by podkopal svoju vlastnú prácu investovaním proti ruskej mene. Celkovo v Rusku skončil so stratou 400 miliónov dolárov. „V tom čase bol na križovatke medzi filantropom a investorom a bolo to ťažké,“ hovorí Rob Johnson, dlhoročný spolupracovník Sorosa, ktorý v 90. rokoch pôsobil ako manažér portfólia Quantum.

V prejave na univerzite v Moldavsku v roku 1994 Soros opísal, prečo sa stal politickým filantropom. Jeho cieľom bolo urobiť z Maďarska „krajinu, z ktorej by nechcel emigrovať“. Za týmto účelom po páde berlínskeho múru priviedol do Maďarska s peniaze a zdroje. Začiatkom 90. rokov Open Society poskytla 5 miliónov dolárov programu, ktorý ponúkal maďarským školákom bezplatné raňajky. Dal milióny na modernizáciu systému zdravotnej starostlivosti v Maďarsku. Celkovo Soros financoval projekty v Maďarsku v hodnote približne 400 miliónov dolárov od roku 1989 – a táto suma nezahŕňa počiatočných 250 miliónov dolárov, ktoré poskytol Stredoeurópskej univerzite, ktorú otvoril v Prahe v roku 1991, o dva roky neskôr sa presťahovala do Budapešti a odvtedy vyprodukovala viac ako 14 000 študentov z celej východnej Európy a strednej Ázie.

Počas neskorých 80. a začiatkom 90. rokov Soros vychoval niekoľko mladých aktivistov, o ktorých sa domnieval, že by mohli presadiť jeho sen o prebudovaní Maďarska ako miesta, ktoré už nikdy nebude nútený opustiť. Medzi nimi bol Viktor Orban, charizmatický študent, ktorý bol výrazne prodemokratický, „alebo aspoň sa tak zdalo,“ Píše NY Times. Okrem toho, že Orbánovi poskytol štipendium na Oxforde, Soros daroval peniaze Fideszu (Aliancii mladých demokratov), ​​študentskej organizácii, ktorú Orban pomohol založiť a ktorá sa potom vyvinula do jeho súčasnej politickej strany.

Ale počas 90. rokov sa Orbán zmenil smer. V roku 1998 bol zvolený za predsedu vlády, radil sa medzi konzervatívcov a zdôrazňoval vlastenectvo a tradičné hodnoty. V zahraničí zostal prozápadný. Pod jeho vedením vstúpilo Maďarsko do NATO a položil základy pre prijatie do Európskej únie. Avšak porážka vo voľbách v roku 2002 ho radikalizovala. Keď v roku 2009 prevzal kanceláriu premiéra, začal konsolidovať moc. „Na súdy dosadil ľudí lojálnych Fidezsu a nezávislé médiá odkúpili podporovatelia Orbanu. Zároveň sa odvrátil od Západu a pritiahol sa smerom k Vladimírovi Putinovi,“ konštatuje NY Times. Orbán bol opätovne zvolený v roku 2014. Nasledujúci rok zasiahla Európu utečenecká kríza. Desaťtisíce utečencov prešlo cez Balkán na maďarskú hranicu. Vláda Viktora Orbána postavila 109 míľ dlhý plot na to, aby ich zastavila, a neskôr odmietla dodržiavať plán, ktorým Európska únia chcela povinne prerozdeliť žiadateľov o azyl do jednotlivých krajín.

Viaceré skupiny, ktoré získali finančnú podporu od Open Society. poskytovali pomoc utečencom zhromaždeným na hraniciach Maďarska, čo sa stalo zámienkou pre Orbánovu vojnu proti Sorosovi. Maďarský parlament prijal právne predpisy, ktoré vyžadujú, aby sa mimovládne organizácie zaregistrovali pri vlády a zverejnili zahraničné zdroje príjmov nad určitú hodnotu; prijal návrh zákona, ktorý zbavil Stredoeurópsku univerzitu práva udeľovať diplomy v Maďarsku. Vláda zaviedla zákon „Stop Soros“, čím sa kriminalizovala pomoc nelegálnym prisťahovalcom.

Na jednom z predvolebných mítingov v Budapešti sa Orbán odvolával na Sorosa ako na „strýka Georga“ a povedal desiatkam tisíc fanúšikov, že „bojujeme proti nepriateľovi, ktorý je odlišný. Nie je viditeľný, skrýva sa, je neúprimný a šialený. Nie je vnútroštátny, ale medzinárodná, neverí v prácu, ale špekuluje s peniazmi, nemá vlastný domov, ale cíti, že vlastní celý svet.“ Spolu s tým sa objavili aj billboardy, ktoré obsahovali obraz usmievajúceho sa Sorosa a posolstvo „Nechcem, aby sa George Soros smial posledný.“

Orbánova koalícia získala 49 percent hlasov, dosť na to, aby ovládla parlament. Kampaň proti Sorosovi však po voľbách nekončila. Pár dní po hlasovaní uverejnil časopis vo vlastníctve pro-orbánovskej podnikateľky mená viac ako 200 ľudí v Maďarsku, ktoré sú „žoldnieri“ Sorosa. V zozname boli podľa NY Times zástupcovia skupín zaoberajúcich sa ochranou ľudských práv, protikorupčný bojovníci a vyučujúci na Sorosovej univerzite. V polovici mája Open Society oznámila, že zatvára kanceláriu v Budapešti, ktorá organizovala takmer polovicu medzinárodných grantov.

 

USA

Soros bol hlavným politickým donorom v Spojených štátoch počas vlády Georgea W. Busha. Svoju snahu vtedy údajne vnímal ako podporu boja proti terorizmu, keď však vysvitli mnohé omyli jeho politiky, v strachu začal darovať obrovské sumy demokratickým kandidátom a progresívnym politikom. Pomohol financovať Centrum amerického pokroku, liberálny think-tank, ako aj MoveOn.org, a vynaložil viac ako 20 miliónov dolárov na podporu neúspešnej kampane Johna Kerryho, aby zabránil Bushovi  v druhom mandáte- Okrem toho, že bol štedrým darcom, bol otvorený. Obvinil Bushovu administratívu, že používa nacistické propagandistické techniky, a neskôr povedal, že Spojené štáty budú musieť podstúpiť „určitý proces denacifikácie“ po tom, čo Bush opustil svoju kanceláriu.

Soros bol tiež podporovateľom prezidentskej kampane prezidenta Baracka Obamu z roku 2008. V Paríži Soros povedal, že Obama je „vlastne jeho najväčší sklamanie.“ Na žiadosť poradcu sa okamžite kvalifikoval a povedal, že nebol sklamaný Obamovým predsedníctvom, ale cítil, že ho nechal na profesionálnej úrovni. Aj keď nemal žiadnu formálnu úlohu v administratíve, dúfal, že Obama bude hľadať jeho radu, a to najmä vo finančných a ekonomických záležitostiach. Namiesto toho bol zmrazený.

Po tom, ako bol zvolený Obama, „zavrel predo mnou dvere,“ povedal Soros s tým, že sa stal obeťou osobnosti Obamu. „Bol to niekto, kto bol známy už od chvíle, keď súťažil o cenu The Harvard Law Review, mal mnohých priaznivcov a bral to ako samozrejmosť, vedel tiež bojovať so svojimi súpermi,“ ozrejmil Soros.

Počas volebného cyklu v roku 2016 poskytol Soros viac ako 25 miliónov dolárov Hillary Clintonovej a ostatným demokratickým kandidátom. Predpokladal, že sa objaví postava podobná Trumpovi („Americká verejnosť sa ukázala ako mimoriadne náchylná na manipuláciu s pravdou, a to stále viac dominuje politickému diskurzu v krajine“, povedal pre The Guardian v roku 2007), po jeho víťazstve však bol prekvapený rovnako ako všetci ostatní. Soros povedal, že s Trumpom sa spoznal a dokonca sa s ním socializoval asi pred dvadsiatimi rokmi. „Nemal som tušenie, že má nejaké politické ambície,“ povedal Soros. Trump sa ho pokúsil presvedčiť, aby sa stal nájomníkom v jednej z jeho komerčných budov. „Povedal som mu, že si to nemôžem dovoliť,“ spomínal Soros s úsmevom.

Povedal, že sa „veľmi bál“, že Trump „by radšej vyhodil do vzduchu svet, namiesto toho, aby potlačil svoj narcisizmus“, ale bol rád, že prezidentovo ego ho priviedlo k tomu, aby sa stretol s lídrom Severnej Kórey. „Myslím si, že nebezpečenstvo jadrovej vojny sa výrazne znížilo a to je veľká úľava.“ Vo svojom každoročnom výročnom prejave v Davose v tomto roku Soros povedal, že Trump „by rád založil mafiánsky štát, ale on nemôže, pretože Ústava, iné inštitúcie a živá občianska spoločnosť to nedovolia.“ Taktiež charakterizoval Trumpa ako „čisto dočasný fenomén, ktorý zmizne v roku 2020, alebo dokonca skôr“ a predpovedal pád demokratov v roku 2018. Po piatich mesiacoch sa tejto predpovede držal. „na každého nasledovníka Trumpa tu je viac ako jeden jeho nepriateľ, ktorý bude  v ďalšom hlasovaní viac odhodlaný, rozhodnejší,“ povedal Soros. A aj činmi sa usiluje o čo najskorší koniec Trumpa, keď voľbami do Senátu v novembri 2018 doteraz prispel minimálne 15 miliónov dolárov na podporu demokratických kandidátov.

Na otázku, či by podporil Bernieho Sandersa, ak senátor štátu Vermont získal nomináciu v roku 2020, Soros povedal, že je príliš skoro na takéto rozhodnutiee. Vyjadril nespokojnosť so senátorkou Kirsten Gillibrandovou z New Yorku, ďalšou možnou kandidátkou, v súvislosti s jej snahou odstaviť Ala Frankena z kongresu: „Využila #MeToo na podporu svojej osoby.“ Povedal Soros a dodal, že jeho hlavným cieľom je vrátiť Spojeným štátom vyrovnanosť strán (bipartizáciu), čo je prekvapivé tvrdenie v súvislosti s jeho výraznou podporou demokratov.

Práve údajný extrémizmus republikánskej strany ho podnietil, aby sa stal hlavným demokratickým darcom. Chcel, aby sa republikánska strana reformovala do umiernenej podoby. Povedal, ale, že sám úplne nestotožňuje s niektorou z politík: „Nechcem byť demokratom.“ Hovoril o jeho úcte k Johnovi McCainovi. Dokonca povedal, že bude mať tendenciu poskytovať finančnú podporu miernym republikánom, akými sú Lisa Murkowski a Susan Collins, aj keď rýchlo odložil túto pripomienku: „Nemal by som to hovoriť. Mohlo by im to ublížilo. „A kým republikáni nedosiahnu bipartizáciu, nechcel, aby sa demokrati stali ideologicky pevnejšími a výraznejšie konfrontačnými.

 

Brexit

Britské hlasovanie v roku 2016 odísť z EÚ bolo osobnou ranou pre Sorosa – pevného podporovateľa európskej integrácie. Daroval viac ako 500 000 dolárov skupine Best for Britain pod vedením Mallocha-Browna, ktorý plánuje presadiť druhé referendum, aby sa Brexit zvrátil. Norman Lamont, ktorý bol kanclérom štátnej pokladnice počas devalvácie libry v roku 1992 povedal, že „George Soros je brilantný finančník, ale mal by sa držať financií a zostať mimo britskej politiky.“

Lamont je teraz člen Snemovne lordov a horlivým podporovateľom Brexitu, trvá na tom, že voči Sorosovi nemá žiadne výhrady kvôli „čiernej strede“. Brexit však považuje za domácu politickú záležitosť, v ktorej by zahraničné peniaze nemali zohrávať žiadnu úlohu. To, že Soros mal domov a kanceláriu v Londýne, nie je relevantné. „Nemôže tu rohodovať,“ povedal Lamont. Podľa jeho názoru úsilie Sorosa o presadení ďalšieho celonárodného hlasovania o podkopáva britskú demokraciu. „Myslím, že politický systém by bol neuveriteľne rozčarovaný, ak by bolo pôvodné hlasovanie zrušené,“ povedal.

Redaktor NY Times pripomenul Sorosovi „čiernu stredu,“ ktorá v konečnom dôsledku znamenala vzostup euroskeptikov a objavili sa prvé iniciatívy za vystúpenie Británie z Európskej únie a to v dôsledku práve Sorosových špekulatívnych investícií. „Je rozdiel medzi mojím zapojením do finančných trhov, kde môj jediný záujem je dosiahnuť správne rozhodnutie a zarobiť peniaze a medzi mojim politickým záväzkom, kde zasadzujem za to, v čo skutočne verím,“ povedal.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

V novej preventívnej kampani polície sa angažuje aj známy slovenský herec, humorista a moderátor Milan Lasica. Čo radí Slovákom?

0 icon

Bratislava 14. júna 2021 (HSP/Foto:Facebook-Polícia Slovenskej republiky, TASR - Pavol Zachar)   V súčasnom online svete existuje množstvo ľudí, ktorí chcú zbohatnúť na nešťastí iných. Vymýšľajú stále nové spôsoby, ako niekoho obrať o úspory. Preto Polícia SR spolu so známymi osobnosťami spustili kampaň, ktorej cieľom je preventívne pôsobiť na  ľudí, aby sa…

Úradu Štefana Holého opäť hrozí škandál. O výbere dodávateľa IT systémov chce rozhodnúť sám a bez súťaže. Štát môže prísť o peniaze

0 icon

Bratislava 14. júna 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Facebook)   Holého úradu opäť hrozí škandál. Podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý plánuje presunúť 80% príjmov z poplatkov z povoľovania stavieb do rúk súkromnej firmy a štát tak môže prísť o milióny eur ročne. Na sociálnej sieti na to upozornil…

V čakárni na očkovanie je 10.046 detí vo veku od 12 do 16 rokov

0 icon

Bratislava 14. júna 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andreea Alexandru)   Mladých záujemcov o očkovanie vo veku od 12 do 16 rokov, teda 15 rokov a 364 dní, je v čakárni aktuálne 10.046. Pre TASR to povedala hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Veronika Bauch "Ich registrácia prebieha bez problémov," reagovala Bauch na…

Odvolávanie Mikulca: akú hrošiu kožu budú mať koaliční poslanci?

0 icon

Bratislava 14. júna 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, TASR-Martin Baumann, SITA-Branislav Bibel)   Uprostred hlbokého rozvratu právneho štátu a vojny policajných a politických gangov z koalície sa občas ozve aj opozícia s pokusom o spestrenie zábavy. Tentoraz tu je ďalší opozičný pokus o odvolávanie, na rade je minister vnútra Roman Mikulec Základné…

Zemanová vylúčila, že by SaS rokovala s poslancami Za ľudí o ich možnom vstupe do strany

0 icon

Bratislava 14. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Predsedníčka poslaneckého klubu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Anna Zemanová vylúčila, že by strana rokovala s nespokojnou skupinou poslancov parlamentu za stranu Za ľudí o ich možnom vstupe do SaS. Ako uviedla pre agentúru SITA, takéto rokovania v strane neprebiehajú Bývalý minister financií…

Šéf policajnej inšpekcie ide do väzby

0 icon

Bratislava 14. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Stíhaný riaditeľ Úradu inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR Adrián Sz. ide do väzby. Rozhodol o tom dnes na verejnom zasadnutí Najvyšší súd SR, keď vyhovel sťažnosti prokurátora voči rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu, ktorý obvineného 5. júna do väzby nevzal. Adrián Sz., ktorý má…

Pohreb herečky Libuše Šafránkovej bude 25. júna v rodinnom kruhu

0 icon

Praha 14. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Verejná rozlúčka s českou herečkou Libušou Šafránkovou sa uskutoční 25. júna v Kostole sv. Anežky v pražskej časti Spořilov. Pohreb bude iba v rodinnom kruhu. Na priestranstve pri kostole bude mať verejnosť možnosť obrad sledovať na veľkoplošných obrazovkách, informovala hovorkyňa ministerstva kultúry ČR Michaela…

Marian Kotleba: Krízu súčasnej spoločnosti spôsobila liberálna propaganda hlásajúca potrebu multikultúrnej spoločnosti a ideológiu LGBTI

0 icon

Bratislava 14. júna 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Podľa predsedu strany ĽSNS  Mariana Kotlebu je dnešný svet odrazom zavádzania falošných hodnôt liberálnej propagandy. Človek sa v ňom neocitol náhodou, je do nej pomaly ale isto tlačený už od čias Veľkej francúzskej revolúcie. Za východisko pokladá návrat k tradičným hodnotám Európy Marian Kotleba tvrdí, že…

V Tatrách panujú zimné podmienky, upozorňujú turistov horskí záchranári

0 icon

Poprad 14. júna 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:Facebook)   Horskí záchranári žiadajú všetkých turistov, aby pri plánovaní túr vo Vysokých Tatrách počítali so zimnými podmienkami a prispôsobili im výstroj. Ako informovali, aj keď sa sezónna uzávera turistických chodníkov skončí v utorok 15. júna, vo vyšších polohách je stále dosť snehu Ten pokrýva…

Toto sa Matovičovi nebude páčiť. Sulík sa vyjadril k antigénovému testovaniu

0 icon

Bratislava 14. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Antigénové testovanie stálo Slovensko obrovské peniaze, jeho efekt je však podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka veľmi otázny Predseda koaličnej strany Sloboda a Solidarita to uviedol po tom, ako v Bratislave dostal prvú dávku vakcíny. Pripomenul, že napriek masovému testovaniu sme v určitom období…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Aké hodinky, taký minister! Pán Mikulec, myslíte si to isté? Väčšina určite áno.

0icon

Problémy ministra vnútra sa začínajú kopiť. Lapá ho jeho zaujímavá minulosť. Jeho vysvetlenia oficiálnych záznamov komentuje slovami vykonštruované a Fico je klamár, chrapúň a gauner. To nám všeličo vysvetľuje, nie však podstatu problému. Oháňa sa rozsudkami súdov, na ktoré v iných reakciách haní a odsudzuje a to podľa toho, ako…

Ivan Štubňa

Diktátor Netanjahu v kresle premiéra Izraela končí ...

0icon

Netanjahua  poslalo do politického dôchodku rôznorodé zoskupenie izraelských politických strán. Svedčí to o tom, že Izraelčanom sa už prejedla politika násilia Netanjahua slúžiaceho americkým záujmom. Spojili sa proti nemu pravicové, ľavicové, ale aj proarabské sily. A to je v pomeroch Blízkeho východu niečo nevídané. Netanjahu, ktorý vládol 12 rokov železnou päsťou policajného strážneho…

Boris Mesár

COVID- 19 ,konečne vychádza pravda na povrch ! (3)

0icon

..UROBILI " SME CHYBU. KANADSKÝ VEDCI BIJÚ NA POPLACH V S/VISLOSTI S VAKCÍNAMI mRNA ,,NA" KORONAVÍRUS „Urobili sme veľkú chybu,“ - tak Bayram Bridle, vírusový imunológ a odborný asistent na univerzite v Guelphe v Ontáriu, opísal výsledky vakcinačných štúdií s novými mRNA vakcínami proti koronavírusu. https://childrenshealthdefense.org/defender/covid-vaccine-spike-protein-travels-from-injection-site-organ-damage/ Výskum tímu v

Marek Brna

Západ je zhnité jablko

0icon

Ani všetky peniaze sveta nezakryjú obraz neradostného stavu spoločností patriacich k takzvanej západnej civilizácii. Je to obraz rozkladu. Všetko, čo jestvuje, podlieha procesu vzniku, vývoja, zániku. Vzostupu a pádu. Ako zrkadlo stavu spoločnosti môže poslúžiť zdravie obyvateľstva, stav životného prostredia, úroveň kriminality, umelecká tvorba, úroveň vedy a výskumu. Na jednotlivé …

Štefan Harabin

Pellegrini, Fico, Bláha, Mazurek, Kotleba ani Taraba nehlasovali proti zákonu, ktorý môže pripraviť poctivých podnikateľov a radových občanov doslova a do písmena o všetko, vrátane ľudskej dôstojnosti.

0icon

V parlamente boli schválené dva zákony. Prvý je o kyberšikane, akože nebezpečné elektronické obťažovanie a druhý o hospodárskej mobilizácií. Zaviedla sa skutková podstata trestného činu nebezpečného elektronického obťažovania. Vyplýva to z novely Trestného zákona, ktorú okamžite podpísala i Čaputová. Tento zákon, by bol v poriadku, keby mal analógiu v rakúskej skutkovej podstate, ktorá hovorí len…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Aké je tajomstvo šťastia? Kupujte zážitky, nie materiálne veci

0 icon

Žijeme v materialistickej ére a naučili sme sa milovať a vážiť si veci, ktoré si môžme kúpiť. Prečo ale tieto veci staviame na piedestál, podľa ktorého posudzujeme, kam sme to v živote dotiahli? To predsa nie je ukazovateľ šťastia! Aké tajomstvo sa teda schováva za šťastím? Všetci máme občas pocit, že…

Máte radi morské prasiatka? Vo Švajčiarsku je nezákonné vlastniť iba jedno

0 icon

Zdá sa, že Švajčiarsko je jednou z najviac priateľských krajín na svete. Vo Švajčiarsku musíte mať aspoň dve morské prasiatka, inak porušujete zákon. Zákony o právach zvierat z roku 2008 zakazujú vlastniť iba jedno morčiatko, pretože sa môže cítiť osamelo. Morské prasiatka sú tu veľmi časté domáce zvieratá a Švajčiari ich zbožňujú, považujú…

Ako sa dostávajú nové slová do slovníka? Nie je to až taká záhada...

0 icon

Odkiaľ pochádzajú nové slová a ako sa transformujú z hovorových na oficiálne? Nové slová sa musia šíriť v kultúre, aby sa dostali do slovníka. Musia sa používať a chápať. Nové slová majú oveľa väčšiu šancu na pridanie do slovníka, ak ich uvidíte v tlačenej forme alebo ich budete počuť v…

Záhada: Stroj Hansa Colera. 1. časť

0 icon

Prinášame ďalší zaujímavý článok z našej dielne. Opäť sa spoločne pozrieme na obdobie druhej svetovej vojne. Jednou z najzaujímavejších vedeckých záhad druhej svetovej vojny je stroj na voľnú energiu navrhnutý Hansom Colerom. Začíname prvou časťou dvojdielneho článku. Máme veľké šťastie, že sa o tomto stroji zachovali záznamy vrátane podrobných výkresov, popisov, ako funguje,…

Ako najlepšie zmraziť chlieb, aby bol neskôr ako čerstvý?

0 icon

Ukázalo sa, že najjednoduchší spôsob zmrazenia chleba je zároveň najlepším spôsobom zachovania chuti. Ak teda kupuješ chlieb do zásoby a nie na okamžitú spotrebu. Jedným z najchutnejších pôžitkov života je čerstvo upečený chlieb, ktorý chhrumkavo láka tvoje zmysly. Má to však jeden háčik - bochník remeselníckych kváskov, ktorému v pekárni…

Vo svete IT

Elon Musk nás všetkých dostal! Tesla predala časť Bitcoinov, ktoré spoločnosť vlastnila

0 icon

Elon Musk posledné týždne zapĺňa v súvislosti s témou Bitcoinov plátky mnohých médií. Dôvodom je, že hoci Tesla začala začiatkom tohto roka prijímať Bitcoin ako platidlo, tak niekoľko mesiacov na to, Musk oznámil, že za Bitcoiny si už auto spoločnosti nekúpite. Dôvodom je ich ťažba a vplyv na životné prostredie,…

Posledná aktualizácia Windowsu 10 priniesla panel s počasím a správami. Viete, kde ho nájdete?

0 icon

Microsoft len niekoľko dní dozadu začal distribuovať aktualizáciu pre Windows 10 počítače, ktorá priniesla jednu z významnejších noviniek, ktorou je aktívny panel s počasím a správami. Funkcia ako taká sa volá „Správy a záujmy“ a v našom regióne využijete (zatiaľ) najmä informáciu o počasí. Nový panel s počasím a správami…

Život nepotrebuje teplo hviezdy, aby mohol prekvitať: „Túlavé planéty“ môžu vytvoriť vhodné podmienky pre svoje mesiace

0 icon

Pátranie po stopách života na exoplanétach je pomerne priamočiary proces. Vo väčšine prípadov astronómovia pátrajú po podobných podmienkach, aké máme u nás na Zemi. Samozrejme existuje aj variant, že život vo vesmíre môže existovať vo veľa odlišných formách a aj túto možnosť vedci akceptujú. Momentálne je však život na Zemi jediným príkladom…

Doba ľadová na Marse? Nová štúdia tvrdí, že ich bolo hneď niekoľko

0 icon

Ľadovce, ktoré existujú na Marse aj po stovkách miliónov rokov vedcom prezrádzajú čo-to z fascinujúcej minulosti červenej planéty, píše portál Science Focus. Vedci z New Yorkskej univerzity Colgate analyzovali vzorce a štruktúry skál, ktoré našli v 45 ľadovcoch na povrchu Marsu. Vďaka tomu zistili, že planéta mohla v minulosti prežiť za posledných 300 až 800…

Mikroglia, typ imunitných buniek v mozgu, môže mať výrazný dopad na šírenie Alzheimerovej choroby

0 icon

Vedci si myslia, že drobná skupina imunitných buniek v mozgu by mohla byť kľúčom k spomaleniu šírenia Alzheimerovej choroby, píše portál Science Focus. Mikroglia, typ bunky v mozgu, slúži ako prvá vlna obrany, ktorá ochraňuje centrálnu nervovú sústavu pred infekciou. Vedcom z Veľkej Británie sa podarilo zistiť, že počet týchto buniek vzrastie, keď sa…

Armádny Magazín

Vojenský historický ústav pripravil interaktívnu mapu lokalít múzejných exponátov

0 icon

Slovensko, 14.jún 2021 (AM) – Vojenský historický ústav pripravil pre nadšencov vojenskej histórie Slovenska interaktívnu mapu, ktorá znázorňuje rozmiestnenie múzejných exponátov oboch múzejných oddelení Vojenského historického múzea, ktoré boli na základe prejaveného záujmu zapožičané alebo prenajaté múzeám, územne

Merkúr. Čo vieme o prvej ruskej neviditeľnej lodi?

0 icon

Rusko, 14.jún 2021 (AM) – Kedysi to bola loď s delami, súčasné majú moduly. S prvou bojovali Rusi proti Turkom. Jej menovkyňa bude neviditeľná pre radary. Ide o drahú módnu hračku, alebo o naliehavú potrebu pre Rusko?   V máji 1829 sa malej ruskej brige Merkurij podarilo poraziť dve

Ukrajina vyslala na Donbas ďalších ostreľovačov a diverzantov

0 icon

Luhansk. 14. júna (AM)  – Príchod niekoľkých prieskumných skupín ukrajinských ozbrojených síl bol zaznamenaný v blízkosti frontovej línie na Donbase, informoval Ivan Filiponenko, predstaviteľ tlačovej služby Ľudovej milícií Luhanskej ľudovej republiky. Jedna z týchto skupín sa objavila 6. júna neďaleko oblasti obce Trjochizbenka, ktoré je pod kontrolo

Jedinečný a efektívny spôsob boja proti mafii, ktorému svetoví ľudsko-právni aktivisti nefandia

0 icon

Thajsko, 14.jún 2021 (AM) – Dnes si povieme o veľmi zaujímavej, aj keď zdanlivo nie úplne legálnej metóde boja proti mafii, ktorú vo svojej krajine použil thajský kráľ Rama IX (1928-2016). Svetové spoločenstvo sa na neho prekvapivo vrhlo s ostrou kritikou ochrany ľudských práv, ale Rama IX pos

Zacharovová vysvetlila ako to vlastne je s ruskou vojenskou základňou v Sudáne

0 icon

Rusko, 14.jún 2021 (AM) - Ministerstvo zahraničných vecí Ruskej federácie sa prvýkrát vyjadrilo k sudánskemu zákazu výstavby ruskej vojenskej základne. Pred niekoľkými týždňami vyšlo najavo, že sudánske úrady vydali zákaz výstavby ruskej vojenskej základne na ich území. Sudán požiadal, aby ruská armáda z krajiny stiahla všetko vojenské vybavenie a zbrane a

Svetlo sveta

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

Je dovolené, aby katolík, ktorý je súčasťou inej sekty pristupoval k sviatostiam?

0 icon

Otázka: Je to v poriadku keď človek, ktorý je v sekte napr. scientológii prehlasuje, že každý kresťan katolík môže byt v sekte a pristupovať k sviatostiam? Odpoveď o. Gajdoš, predseda liturgickej komisie: V Kristovej cirkvi sa vždy považovalo zapretie viery za jedno z najvážnejších previnení – spolu s vraždou a…

1.5. Svätý Jozef robotník

0 icon

V cirkevnom roku sú dva dni venované sv. Jozefovi. Dňa 19. marca ho uctievame ako ženícha Panny Márie a pestúna Božieho syna. 1. mája ako príkladného robotníka. Jozef bol predovšetkým Máriiným zákonitým manželom. Mária nemohla dostať čnostnejšieho a lepšieho manžela a ochrancu. Aj Jozef bol po jej boku istotne šťastný. Jozef bol jednoduchý tesár, remeselník, robotník. Pracoval vo svojej…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali