NAŽIVO

Česko podľa Babiša preferuje, aby v spore o Grónsko došlo k dohode. O českej pozícii k aktuálnej situácii podľa jeho slov vo vláde debatujú, odmietol však potvrdiť, že ČR stojí jasne na strane Grónska. Pripojiť sa k dokumentu ôsmich európskych lídrov o podpore Grónska je podľa neho zbytočné. Macinka podobné výzvy či deklarácie označil za „twitterovú diplomaciu“, ktorú podľa jeho slov robila minulá česká vláda.

14:50

Pri zrážke školského minibusu s nákladným autom južne od Johannesburgu zomrelo najmenej trinásť školákov a traja ďalší utrpeli vážne zranenia.

14:39

Dánsko sa rozhodlo nezúčastniť sa fóra v Davose, kde bude prítomný Trump, ktorý si nárokuje Grónsko, informovali agentúru Bloomberg organizátori podujatia.

Medzitým Nemecko vyhlásilo, že Trump prekročil všetky hranice, keď hrozil Európe clami za podporu Dánska v ochrane ostrova.

„Neustále čelíme novým provokáciám, neustále čelíme novému antagonizmu, o ktorý sa snaží prezident Trump, a tu my, Európania, musíme jasne dať najavo, že hranica bola dosiahnutá. Bude jasná a jednotná európska odpoveď a už pripravujeme spoločné protiopatrenia,“ vyhlásil nemecký minister financií Lars Klingbeil.

Pripomíname, že Grónsko vytlačilo Ukrajinu na druhé miesto na diskusnom fóre v Davose.

14:38

V Rusku odsúdili amerického občana na päť rokov väzenia za nelegálny prevoz pušky, ktorú našli na jeho jachte v Soči.

14:28

Holandské ministerstvo obrany uviedlo, že dvaja holandskí námorníci, ktorí sa v reakcii na Trumpove vyhlásenia zúčastnili na európskej prieskumnej misii v Grónsku, sa vracajú do vlasti.

14:14

V oplotenom areáli pri budove Slovenskej autobusovej dopravy v Detve horel v pondelok zaparkovaný autobus. Odhadovaná škoda na vozidle je 170.000 eur. Na sociálnej sieti o tom informovalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Banskej Bystrici. Podľa doteraz zistených informácií mala požiar spôsobiť technická porucha vozidla. „Na mieste bol prítomný aj zisťovateľ príčin vzniku požiarov, ktorý vylúčil cudzie zavinenie,“ doplnila polícia.

14:10

Český policajný prezident Martin Vondrášek a riaditeľ polície v Úsťanskom kraji Zbyněk Dvořák uviedli, že podľa polície nebol útok strelca na mestskom úrade v Chřibskej v Úsťanskom kraji motivovaný politicky ani nábožensky a vylúčili aj teroristické či extrémistické pozadie udalosti. Pravdepodobne išlo o vyústenie vzťahových problémov.

14:08

Hovorca Európskej komisie Olof Gill uviedol, že EÚ chce spolupracovať s USA, no v prípade potreby je pripravená aj konať. „Našou prioritou je spolupracovať, nie eskalovať…, niekedy je najzodpovednejšou formou vedenia zdržanlivosť,“ poznamenal Gill.

13:54

Armáda Izraela oznámila, že zaútočila na infraštruktúru Hizballáhu v južnom Libanone.

13:53

Osobitný Putinov vyslanec Kirill Dmitrijev pricestuje na konferenciu Svetového ekonomického fóra do Davosu a na jej okraji absolvuje rokovania s americkou delegáciou.

13:53

Trump pozval Putina, aby sa pripojil k výboru tzv. Rady mieru pre Gazu, ktorej cieľom je dohliadať na správu a rekonštrukciu v Pásme Gazy.

13:52

Hovorkyňa Antónia Costu potvrdila, že lídri členských krajín EÚ sa pre Trumpove hrozby súvisiace s Grónskom zídu vo štvrtok večer na mimoriadnom samite v Bruseli.

13:51

Peskov uviedol, že je ťažké nesúhlasiť s expertmi, ktorí hovoria, že ak Trump prevezme kontrolu nad Grónskom, zapíše sa do dejín USA i celého sveta.

13:50

Starmer uviedol, že Trumpova hrozba v podobe uvalenia ciel na európskych spojencov v súvislosti s ich podporou Grónska je nesprávna a obchodná vojna nie je v nikoho záujme.

13:49

Meloniová tlmočila Trumpovi svoj nesúhlas so zavedením nových ciel voči európskym krajinám, ktoré sa postavili na stranu Grónska. Dodala, že by nebolo správne napätie okolo Grónska ďalej stupňovať.

13:47

Japonská premiérka Sanae Takaičiová oznámila, že v piatok rozpustí parlament a vyhlási predčasné parlamentné voľby. U voličov si tým chce overiť, či je podľa nich „spôsobilá“ v krajine vládnuť.

11:35

Špeciálny predstaviteľ Kremľa Dmitrijev navštívi tento týždeň Davos, kde sa stretne s Trumpovým tímom, informuje agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroje.

Európania a Kyjev označili stretnutie s Trumpom v Davose za kľúčové z hľadiska konečného formulovania bezpečnostných záruk.

11:20

Kremeľ vyhlásil, že Trump „vojde do histórie“, ak obsadí Grónsko.

„Pokiaľ ide o naše plány týkajúce sa Dánska a Grónska, nebudem sa k tomu vyjadrovať. Dokonca sa dá abstrahovať od toho, či je to dobré alebo zlé, či to zodpovedá parametrom medzinárodného práva alebo nie, ale existujú medzinárodní experti, ktorí sa domnievajú, že ak Trump vyrieši otázku pripojenia Grónska, vstúpi do histórie nielen USA, ale aj sveta. S týmito expertmi je ťažké nesúhlasiť,“ vyhlásil Peskov.

10:57
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Slovan vyhral v Dubline 5:1 a postúpil do 3. predkola, hetrik Vitteka

Futbalisti Slovana sa v 6. predkole stretnú s FK Krasnodar

❚❚
.

V 3. predkole sa Bratislavčania stretnú s FK Krasnodar, prvý duel je na programe 30. júla v Rusku, odveta 6. augusta na Pasienkoch.

 

.

Odvetný zápas 2. predkola EL 2015/2016

UC Dublin – Slovan Bratislava 1:5 (0:1)

Góly: 57. Swan – 41., 90.+ a 90.+ Vittek, 49. Milinkovič, 81. Saláta. ŽK: Benson (Dublin). Rozhodoval: Valjič (BaH), 1361 divákov.

/prvý zápas 0:1, do 3. predkola postúpil Slovan Bratislava/

 

.

Zostavy a striedania:

Dublin: Corbet – Leahy, Kouogun, Boyle, Langtry – O’Neill – Mulhall (88. Belhout), Watts (56. Cannon), Benson, Doyle (76. Kirwan) – Swan

Slovan: Mucha – Sekulič, Dobrotka (69. Hudák), Saláta, Podaný – Lásik, Štefánik – Milinkovič (83. Gašparovič), Zreľák, Kubík (67. Oršula) – Vittek

 

Slovan po pohodlnom triumfe postúpil do 3. predkola Európskej ligy

.

Domáci nastúpili do odvety s rovnakou zostavou, ktorá minulý týždeň na Pasienkoch robila Bratislavčanom veľké problémy. Slovan mal na hrote Vitteka, potrestaného stopéra Gorosita nahradil v strede obrany uzdravený Dobrotka. Na začiatku hýrili aktivitou Dublinčania, ktorí v úvodných desiatich minútach zahrávali tri rohové kopy. Ich pokusy však s prehľadom zneškodnil pozorný brankár Mucha. Potom pohrozili aj hostia, najskôr Milinkovičov priamy kop z hranice pokutového územia išiel len tesne nad bránu a potom nebezpečne hlavičkoval Saláta. V 20. minúte unikol po ľavej strane Swan, zbavil sa Dobrotku, ale s jeho nie príliš strelou nemal Mucha žiadne problémy. Domáci naďalej hýrili aktivitou, ofenzívne výpady Slovana končili na pozornej dublinskej obrane. Po pol hodine hry si hostia vypracovali dovtedy najväčšiu šancu, keď po Vittekovom centri pálil z piatich metrov Zreľák, jeho pokus však reflexívne pravou rukou vyrazil brankár Corbet. Tlak Bratislavčanov sa stupňoval, šance mali Vittek a potom aj Lásik. Slovan sa dočkal tesne pred prestávkou. Kubík zacentroval z ľavej strany, Milinkovič vrátil loptu späť do šestnástky a našiel nabiehajúceho Vitteka, ktorý hlavou otvoril skóre – 0:1.

Na snímke sprava Marko Milinkovič (Slovan) a Mark Langtry (Dublin) v odvetnom zápase druhého predkola Európskej ligy UEFA UC Dublin - ŠK Slovan Bratislava v írskom Dubline
Na snímke sprava Marko Milinkovič (Slovan) a Mark Langtry (Dublin) v odvetnom zápase druhého predkola Európskej ligy UEFA UC Dublin – ŠK Slovan Bratislava v írskom Dubline

Hostia mohli zvýšiť svoj náskok hneď po zmene strán, ale Štefánikova bomba len tesne minula Corbetovu svätyňu. O štyri minúty neskôr už domáci toľko šťastia nemali. Milinkovič po spolupráci so Zreľákom vyšachovali dublinskú obranu a prvý menovaný hráč pohodlne strelil druhý gól svojho tímu. Slovan sa potom s vedením uspokojil a po jednej z chýb v strede poľa za to pykal, keď Swan po samostatnom sóle prekonal Muchu strelou medzi nohy – 1:2. Následne mal ten istý hráč na kopačkách vyrovnanie, ale po druhý raz na brankára Slovana nevyzrel. V 67. minúte mohol pridať svoj druhý gól v zápase kapitán hostí Milinkovič, ale so strelou dlho váhal a loptu mu napokon zobrala domáca obrana. Domáci študenti hrali aktívne aj za nepriaznivého stavu, ich kombinačná hra však nemala potrebný gólový efekt. Slovan si s prehľadom kontroloval náskok a zvýšiť ho mohol po hlavičke Vitteka, ktorú z bránkovej čiary vykopol striedajúci Cannon. Bratislavčania napokon pridali aj tretí presný zásah, keď sa po rohovom kope Milinkoviča desať minút pred záverečným hvizdom presadil Saláta. Dva góly v nadstavenom čase ešte pridal Vittek a zavŕšil tak svoj hetrik. Slovan po pohodlnom triumfe postúpil do 3. predkola EL, kde ho čaká tretí tím uplynulej sezóny ruskej ligy FK Krasnodar.

 

Róbert Vittek: “Íri boli húževnatí, nevzdávali sa za žiadneho stavu”

Colin O’Neill, tréner UC Dublin: “Až v tomto zápase sa ukázal kvalitatívny rozdiel medzi oboma mužstvami. Slovan bol lepší a najmä efektívnejší v útoku. Chcem mu pogratulovať k výhre i postupu. Môj mladý tím ukázal odvahu a snaženie, ale v pohárovej Európe je to aj o niečom inom.”

Dušan Tittel, tréner Slovana: “Sme veľmi radi, že sme zvládli odvetu a postúpili do ďalšej fázy súťaže. Vedeli sme, že tento zápas bude odlišný v porovnaní s tým prvým v Bratislave. Hoci sa nám nepodarilo skórovať v úvodných minútach, postupom času sa to zlomilo a presadili sme sa aj strelecky. Myslím, že celkovo to bol veľmi dobrý zápas s množstvom šancí. My sme boli efektívnejší a zaslúžene vyhrali. Potešili ma tri góly Vitteka. Je to dobré pre Róberta, ktorý sa k nám vrátil po komplikovanom zranení, a rovnako aj pre Slovan. V zápase boli pasáže, kde sme hrali skutočne dobre. Trochu ma mrzí, že za stavu 2:0 sme dovolili súperovi skórovať. Domáci potom ožili, ale pri ich príležitostiach nás podržal brankár Mucha.”

Róbert Vittek, autor hetriku: “Dôležité bolo, že sme tu vyhrali a s prehľadom postúpili do ďalšieho kola. Góly ma tešia, od útočníkov sa očakávajú. Trošku dlhšie nám trvalo pokiaľ sme skórovali, ale Íri boli húževnatí, nevzdávali sa za žiadneho stavu. Ani keď bolo 3:1, 4:1, stále išli naplno. V ďalšom kole proti ruskému tímu si nesmieme dovoliť podobné zaváhanie, ktoré dnes predchádzalo gólu do našej siete.”

Marko Milinkovič, kapitán Slovana: “Úvod nebol z našej strany najlepší, ale pomohol nám gól v závere prvého polčasu. Do druhého polčasu sme vstúpili oveľa lepšie, pomohlo nám, že domáci otvorili hru, veď nemali už čo stratiť. Škoda, že sme urobili chybu a inkasovali, ale myslím, že naše víťazstvo 5:1 je úplne zaslúžené. Päť gólov je vysoký počet, ale presne to som čakal, že dáme veľa gólov.”

 

.
Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Miroslav Urban

Marek Brna

Gustáv Murín

Anton Čapkovič

Ivan Štubňa

René Pavlík

.
.
.

„Rozvod je nevyhnutný“

Niektorí predstavitelia EÚ zvažujú vytvorenie nového vojenského zoskupenia za účasti Ukrajiny, ale bez USA, píše Politico

19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Objasňovanie dopravnej nehody šéfa SIS Pavla Gašpara polícia uzavrela, správu predložila príslušnému správnemu orgánu

Objasňovanie dopravnej nehody šéfa Slovenskej informačnej služby Pavla Gašpara polícia uzavrela, správu o výsledku objasňovania priestupku predložila príslušnému správnemu orgánu.…

19. 01. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Svetoví lídri sa stretnú v Davose, zatiaľ čo Trump pretvára globálny poriadok

Každoročné stretnutie politických a podnikateľských elít prichádza v čase, keď Európa čelí najväčšej skúške vo svojich vzťahoch s Washingtonom, svojom…

19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Chystá sa ďalšia Jalta? Putin Trumpove kroky prekvapivo nekomentuje

Ruský prezident Vladimir Putin v minulosti neváhal otvorene kritizovať Washington, teraz však zmĺkol – a to vyvoláva špekulácie

19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Česká vláda nepredá Ukrajine lietadlá L-159, potvrdil šéf Snemovne Tomio Okamura

Česká republika nedodá Ukrajine ani nepredá bojové lietadlá L-159. Po pondelkovom rokovaní koaličnej rady to potvrdil predseda hnutia SPD Tomio…

19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Portugalsko vstupuje do historického druhého kola prezidentských volieb

Portugalský socialistický kandidát vyhral prvé kolo prezidentských volieb a v druhom kole sa stretne s národno-konzervatívnym kandidátom, ako ukázali výsledky…

19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Dana Jelinková Dudzíková sa vzdala členstva v súdnej rade

Členka Súdnej rady SR Dana Jelinková Dudzíková sa dnes listom, ktorý osobne doručila do rúk predsedníčky rady Marcely Kosovej, vzdala…

19. 01. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

V kinách dominuje film Štúr. Začítajte sa do príbehu významnej slovenskej osobnosti

V kinách sa v súčasnosti premieta jeden z najočakávanejších slovenských filmov roka 2026. Film Štúr vznikol podľa knihy Milenec Adely…

19. 01. 2026 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov

Putin dostal nečakanú pozvánku od USA

Kremeľ tvrdí, že Trump navrhol Putinovi, aby vstúpil do Mierovej rady pre Gazu, ktorá bude riadiť tento sektor

19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Uhrík: „Európsku samovraždu musíme zastaviť!“

Europoslanec Milan Uhrík vo svojom príspevku na sociálnej sieti hovorí, že v hnutí Republika chcú Európu zachrániť a na to,…

19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Je to oficiálne! Najmenej osem európskych štátov sa teraz stavia proti Trumpovi, aj jeho blízky spojenec

V priebehu nedele 18. januára osem európskych štátov kritizovalo možné použitie amerických ciel na zabezpečenie vplyvu Washingtonu nad arktický ostrov…

19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Mám zásadnú obavu, sledujúc reakcie európskych ‘lídrov’, že pitka už začala, reaguje generál

Len nedávno som sa zmienil o “úžasnom” nápade komisie vytvoriť 100 000 európsku armádu A ako vyzerá realita? To, že…

19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

„Toto je pre svet zlá správa,“ vyhlásila šéfka nemeckej pobočky Oxfam

Jedno percento najbohatších ľudí zarába takmer polovicu všetkých svetových príjmov. Takmer polovica ľudstva žije v chudobe a disponuje len 0,52…

19. 01. 2026 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Skúšajú ho udupať. Za veľa si však môže aj sám

Andrej Danko si cez víkend mohol vypočuť niekoľko ostrých odkazov. Opozícia ho vyzýva k prehodnoteniu jeho politického života…

19. 01. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Kto bude rozdávať karty po voľbách? (Samo) destabilizácia vládnej koalície

Pričom to SAMO na začiatku je namieste čím ďalej tým viac, píše Anna Belousovová. Jej komentár prinášame v plnom znení 

19. 01. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

Trump vyhlásil, že keďže nezískal Nobelovu cenu za mier, „už viac necíti povinnosť myslieť len na mier“ a chce získať Grónsko

Píše o tom americký prezident v liste nórskemu premiérovi Jonasovi Gahrovi Støreovi, ktorý zverejnil novinár PBS News Nick Schifrin

19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Falošná hystéria ohľadom extrémizmu

Žijeme v chorých časoch. Gumové paragrafy v trestných kódexoch umožňujú trestne, ba dokonca väzobne stíhať takmer každého, konštatuje poslanec Roman…

19. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Situácia eskaluje. Pentagon mobilizuje 1 500 vojakov, aby sa pripravili na možné nasadenie v štáte Minnesota

Pentagon nariadil 1 500 americkým vojakom, aby sa pripravili na možné nasadenie v štáte Minnesota, kde po zásahoch agentov migračného…

19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Sesterská strana Republiky atakuje Fidesz sprava

Na základe nedávnych prieskumov verejnej mienky majú v parlamentných voľbách v Maďarsku, ohlásených na 12. apríla, šancu dostať sa do…

19. 01. 2026 | 0 komentárov

Pri zrážke dvoch rýchlovlakov na juhu Španielska zahynulo najmenej 39 ľudí, desiatky ďalších osôb utrpeli zranenia

Najmenej 39 ľudí zahynulo a viac ako 70 ďalších utrpelo zranenia pri zrážke dvoch vysokorýchlostných vlakov, ku ktorej došlo na…

19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

19. 01. 2026 | Aktualizované 19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Aktualizované 19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

.

Zahraniční žoldnieri odmietli ísť na front pod velením Ukrajincov

Ukrajina, 19. januára 2026 - Zahraniční žoldnieri presunutí do oblasti Chatne v Charkovskej oblasti odmietli presun na frontové línie - informujú ruské…

19. 01. 2026 | 0 komentárov

O vlhkých íránských (i evropských) snech…

Přátelé, znáte nějakou zemi, kdy by zvítězil islámský fundamentalismus a následně si tamní lidé uvědomili, že nic takového nechtějí a…

19. 01. 2026 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

Nikolaj Starikov: Ako Západ vytvára zdanie zákonnosti svojho pirátstva

Švédsko, 18. januára 2026 - V dôsledku amerického pirátstva sú ruské tankery pod ochranou. Švédske námorníctvo zaznamenalo prítomnosť ozbrojených osôb…

19. 01. 2026 | 0 komentárov

Svätec dňa: Svätý Germanicus

Príbeh svätého Germanicusa nás prenáša do polovice druhého storočia, do starobylého mesta Smyrna, kde kresťanská viera čelila jednej zo svojich…

19. 01. 2026 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
Hrnko pre HS

16. 01. 2026


Havana sa pripravuje na vojnový stav, v sobotu zasadal kubánsky obranný výbor

V Havane sa v sobotu uskutočnilo zasadnutie kľúčového národno-bezpečnostného orgánu, aby kubánska vláda preverila pripravenosť krajiny a vládnych a vojenských…

18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Matematický hlavolam: Túto hádanku dokážu vyriešiť iba géniovia

Matematický hlavolam dokáže rýchlo preveriť vaše logické myslenie a schopnosť vidieť skryté vzory. Tvrdí sa, že jeho riešenie zvládnu len…

19. 01. 2026 | 0 komentárov

Medzinárodné koaličné sily vedené USA dokončili sťahovanie z Iraku

Iracké úrady v nedeľu oznámili, že medzinárodné sily vedené Spojenými štátmi dokončili sťahovanie z vojenských základní na území federálneho Iraku…

18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Takmer 50% Nemcov podporuje bojkot MS pre situáciu okolo Grónska

Včera sme priniesli správu, že Nemecko je jednoznačne proti snahám amerického prezidenta Donalda Trumpa o pripojenie Grónska k Spojeným štátom.…

19. 01. 2026 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Česko podľa Babiša preferuje, aby v spore o Grónsko došlo k dohode. O českej pozícii k aktuálnej situácii podľa jeho slov vo vláde debatujú, odmietol však potvrdiť, že ČR stojí jasne na strane Grónska. Pripojiť sa k dokumentu ôsmich európskych lídrov o podpore Grónska je podľa neho zbytočné. Macinka podobné výzvy či deklarácie označil za „twitterovú diplomaciu“, ktorú podľa jeho slov robila minulá česká vláda.

14:50

Pri zrážke školského minibusu s nákladným autom južne od Johannesburgu zomrelo najmenej trinásť školákov a traja ďalší utrpeli vážne zranenia.

14:39

Dánsko sa rozhodlo nezúčastniť sa fóra v Davose, kde bude prítomný Trump, ktorý si nárokuje Grónsko, informovali agentúru Bloomberg organizátori podujatia.

Medzitým Nemecko vyhlásilo, že Trump prekročil všetky hranice, keď hrozil Európe clami za podporu Dánska v ochrane ostrova.

„Neustále čelíme novým provokáciám, neustále čelíme novému antagonizmu, o ktorý sa snaží prezident Trump, a tu my, Európania, musíme jasne dať najavo, že hranica bola dosiahnutá. Bude jasná a jednotná európska odpoveď a už pripravujeme spoločné protiopatrenia,“ vyhlásil nemecký minister financií Lars Klingbeil.

Pripomíname, že Grónsko vytlačilo Ukrajinu na druhé miesto na diskusnom fóre v Davose.

14:38

.

NATO k otázke útokov na civilnú infraštruktúru: „Toto je niečo iné“

Ukrajina, 19. januára 2026 - Západ otvoril Pandorinu skrinku a už ju nebude môcť zavrieť podľa svojich podmienok.   Keď…

19. 01. 2026 | 0 komentárov

Dánsko a jeho spojenci vydali spoločné vyhlásenie o Grónsku

Dánsko a jeho spojenci vydali spoločné vyhlásenie o Grónsku, ktoré chce získať americký prezident Donald Trump. Vyhlásenie podpísali aj Fínsko,…

18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Murpyho zákony: Ak sa niečo môže pokaziť, určite sa to pokazí

Murpyho zákony dokazujú, že ak sa niečo môže pokaziť, pokazí sa to v ten najnevhodnejší moment. Tieto fotografie zachytávajú presnú…

19. 01. 2026 | 0 komentárov

Najväčší vodopád sa nenachádza na pevnine, ale hlboko pod oceánom

Najväčší vodopád na svete sa nenachádza na pevnine, ale ukrýva sa pod hladinou oceánu. Tento ohromujúci prírodný úkaz je väčší,…

19. 01. 2026 | 0 komentárov

Macron chce použiť „obchodnú zbraň“ na boj proti Trumpovi a USA

Francúzsky prezident Emmanuel Macron plánuje vytasiť „obchodnú zbraň“ a bojovať proti americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi a Spojeným štátom

18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










USA tajne operovali v Grónsku ešte pred Trumpovými ambíciami

USA sa v roku 2025 pokúsili tajne zhromaždiť informácie o vojenských objektoch, prístavoch a leteckých základniach v Grónsku, píše Berlingske…

18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Miroslav Urban

Marek Brna

Gustáv Murín

Anton Čapkovič

Ivan Štubňa

René Pavlík

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov