NAŽIVO

Argentínsky prezident Javier Milei  vyhlásil, že chce, aby sa strategické spojenectvo s USA stalo „štátnou politikou“. 

„Musíme vytvoriť storočie Amerík, urobiť Ameriky opäť veľkými, a to od Aljašky po Ohňovú zem,“ poznamenal podľa správy agentúry AFP.

07:29

Tajomník iránskej Najvyššej rady národnej bezpečnosti Alí Laridžání poprel informácie o tom, že Irán má v úmysle rokovať s USA.  

„Trump prostredníctvom svojich bludných predstáv vrhol región Blízkeho východu do chaosu a teraz sa obáva ďalších strát na životoch amerických vojakov,“ napísal Laridžání na platforme  X.

07:24

Britský premiér Keir Starmer umožnil Spojeným štátom používať ich základne na „obranné“ útoky zacielené na zničenie iránskych rakiet. Poznamenal však, že Británia sa aktuálne nezapája do úderov na Teherán.

07:05

Donald Trump sa vyjadril, že boje proti Iránu by mohli trvať ďalšie štyri týždne. Podľa jeho slov je nové vedenie Iránu otvorené možnosti rokovania.

07:01

Z Libanonu boli vystrelené projektily na severný Izrael. Bol to prvý útok z Libanonu od začiatku amerických a izraelských útokov na Irán.

06:58

Britská základňa na Cypre bola zasiahnutá. Podľa dostupných informácií sa útok dronom odohral o polnoci na základni Akrotiri.

K danému incidentu došlo po tom, čo Británia povolila USA používať jej vojenské základne na „obranné“ útoky voči iránskym raketám.

06:51

Pred 95 rokmi sa narodil Michail Gorbačov. Bol generálnym tajomníkom Ústredného výboru (ÚV) Komunistickej strany Sovietskeho zväzu (KSSZ), prvým i posledným prezidentom Zväzu sovietskych socialistických republík (ZSSR) a nositeľom Nobelovej ceny za mier (1990).

Otec glasnosti a perestrojky v Sovietskom zväze sa považuje za jedného z iniciátorov ukončenia studenej vojny či nemeckého zjednotenia.

06:44

V pakistanskom meste Karáči došlo k násilným stretom proiránskych demonštrantov s bezpečnostnými zložkami. Podľa dostupných informácií zahynulo 22 ľudí a viac než 120 ľudí sa zranilo.

K tejto udalosti došlo po tom, keď pri útokoch USA a Izraela na Irán zahynul najvyšší vodca krajiny ajatolláh Alí Chameneí, čo rozhnevalo jeho priaznivcov v Pakistane.

06:41

Európska únia prijala sankcie proti Iránu. Kvôli svojej bezpečnosti a záujmom je pripravená prijať aj rozsiahlejšie opatrenia.

06:37

Lietadlová loď Charles de Gaulle bude presunutá z Baltského mora do východnej časti Stredozemného mora. Francúzsko neuvidelo dôvod tohto presunu.

06:30

Údery USA proti Iránu schvaľuje iba každý štvrtý Američan. Súhlas s americkými útokmi, pri ktorých bol zabitý aj iránsky najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí a ďalší vysokopostavení predstavitelia, vyjadrilo približne 27 percent opýtaných

Včera 20:04

Venezuelská opozičná líderka Machadová sa čoskoro vráti do vlasti. Americký prezident Donald Trump však po januárovej intervencii podporil ako dočasnú hlavu štátu namiesto Machadovej bývalú viceprezidentku Rodríguezovú.

Včera 20:03

Merz vyzval Irán, aby ukončil útoky; predpokladá, že režim padne. Iránci si podľa Merza zaslúžia lepšiu budúcnosť a mnohým sa uľaví, keď uvidia koniec režimu.

Včera 19:09

Irán podľa Ománu volá po mieri; Arákčí zdôraznil právo na obranu. Omán bol jediným štátom Perzského zálivu, ktorý Irán v sobotu ušetril od svojich útokov.

Včera 19:05

Demonštranti protestne pochodovali k ambasádam USA a Izraela v Aténach. Grécko v sobotu v dôsledku americko-izraelských útokov a odvety Iránu sprísnilo bezpečnostné opatrenia na námornej základni Souda.

Včera 18:13

Trump tvrdí, že pri útoku na Irán už zahynulo 48 iránskych lídrov. V rozhovore pre časopis The Atlantic tiež prezradil, že súčasné velenie Iránu s ním chce hovoriť.

Včera 18:12

STREĽBA V AMERICKOM BARE: O život prišli traja, 14 zranených. Šéfka miestnej polície Lisa Davisová ozrejmila, že jednou z obetí je aj útočník, ktorého policajti zastrelili po príchode na miesto.

Včera 17:49

Izraelský premiér nariadil zintenzívniť údery na Teherán. Premiér pripustil, že Izrael v súčasnosti zažíva „bolestivé dni“.

Včera 17:49

Pri operácii Ohromujúca zúrivosť doteraz zomreli traja americkí vojaci. V nedeľu popoludní o tom na sociálnej sieti X informovalo Ústredné velenie ozbrojených síl USA (CENTCOM), píše TASR.

Včera 17:48

Necielime na krajiny v regióne, terčom sú americké základne. Irán v sobotu a nedeľu reagoval na vzdušné útoky Izraela a Spojených štátov odvetnými raketovými a dronovými údermi na ciele naprieč krajinami Blízkeho východu.

Včera 16:25

Pri operácii Ohromujúca zúrivosť doteraz zomreli traja americkí vojaci. V nedeľu popoludní o tom na sociálnej sieti X informovalo Ústredné velenie ozbrojených síl USA (CENTCOM), píše TASR.

Včera 16:24

Pre vojnu s Iránom varujú v Nemecku pred teroristickou hrozbou. Rovnako, predseda parlamentného kontrolného výboru Spolkového snemu (Bundestagu) pre dohľad nad spolkovými spravodajskými službami Marc Henrichmann vyzýva na ostražitosť.

Včera 16:11

Juhokórejský export vo februári stúpol o 29 %. Prebytok zahraničného obchodu Južnej Kórey vo februári prudko vzrástol na rekordných 15,51 miliardy USD zo 4,15 miliardy USD v rovnakom mesiaci minulého roka.

Včera 15:18

Iránske útoky si v SAE od soboty vyžiadali tri obete a 58 zranených. Abú Zabí 1. marca (TASR) – Traja ľudia zahynuli a 58 ďalších utrpelo poranenia v dôsledku odvetných útokov Iránu na území Spojených arabských emirátov (SAE), oznámilo tamojšie ministerstvo obrany. TASR o tom informuje podľa správ agentúr Reuters a AFP. SAE podľa vyhlásenia rezortu obrany zostrelili 152 zo 165 iránskych balistických rakiet, ako aj dve strely s plochou dráhou letu.

Včera 15:17

Chameneího smrť je podľa Kaca bodom zlomu, Francúzsko ju víta. Vojenská konfrontácia medzi Izraelom a Iránom je podľa Herzoga „historickou príležitosťou zmeniť trajektóriu Blízkeho východu smerom k inej budúcnosti, budúcnosti mieru“.

Včera 15:02
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Slávnostné udeľovanie cien IGRIC 2016

Porota 27. ročníka najstaršej filmovej ceny na Slovensku hodnotila až 67 snímok a audiovizuálnych diel vyrobených v roku 2015. Hlavnými organizátormi odovzdávania výročných cien Igric sú Literárny fond, Slovenský filmový zväz, Únia slovenských televíznych tvorcov a spoločnosť ILOVEFILM.

❚❚
.

V tomto roku udelila porota päť cien Igric, trinásť tvorivých prémií a druhýkrát Ceny Jána Fajnora, určené pre mladých tvorcov do 35 rokov. Treba spomenúť, že Igric je jediná cena, ktorá prináša aj finančnú podporu pre tvorcov.

Igric za celoživotný prínos slovenskej kinematografii získal architekt Roman Rjachovský. Tento televízny a filmový scénograf výrazne ovplyvnil slovenskú filmovú a divadelnú scénografiu, vytváral vierohodné, fotogenické prostredie. Podľa predsedu poroty Petra Hledíka je Roman Rjachovský veľkou osobnosťou slovenskej kultúry, nedoceniteľný partner režisérov, kameramanov, hercov a nekompromisne náročný ku svoje práci. Ako sám architekt uviedol pri preberaní ceny, rád by ďalej tvoril.

V kategórii hraná tvorba pre kiná si cenu odniesol Marko Škop za réžiu filmu Eva Nová. Porota ocenila precíznu a premyslenú koncepciu filmu. Za vizuálne i obsahovo presvedčivé svedectvo času a vzťahov, v ktorých sme žili. Marko Škop sa predtým venoval dokumentárnej tvorbe a dokumentárnu presnosť cítiť aj v spracovaní hraného filmu. Jednou z kľúčových tém podľa autora bolo, zamyslieť sa, ako naše rozhodnutia, pri ktorých myslíme na seba, môžu ovplyvniť druhých ľudí. Silný príbeh o osude ženy, ktorá padla na samé dno, ale snažila sa zabojovať a začať znova zmysluplne žiť. Rozhodla sa získať naspäť lásku syna a jeho rodiny.

.

V kategórii televízna a dokumentárna tvorba Róbert Kirchhoff za réžiu filmu Para nad riekou. Tento dokument s vtipom a trpkosťou rozoberá životnú cestu troch kamarátov, hudobníkov. Poukazuje na vyrovnávanie sa s pominuteľnosťou času, slávou a vášňou hudobníkov v ich vlastnom svete.

Igric za ženský herecký výkon vo filmovom alebo televíznom diele získala Emília Vášáryová za rolu vo filme Eva Nová. Stvárnenie hlavnej postavy bolo veľmi presné, vyvážené a presvedčivé.

Igric za mužský herecký výkon vo filmovom alebo televíznom diele získal mladý talentovaný herec Noël Czuczor za rolu Tomáša vo filme Čistič. Stvárnenie hlavného hrdinu bolo sústredené, s prívlastkom magického tajomstva. V role Tomáša bolo niečo, určité prepojenie, medzi hercom a postavou, ktoré sa snažil Noël Czuczor s režisérom Petrom Bebjakom použiť. Ťažko skúšaný Tomáš sa prebíja životom sám, zacyklený v určitých stereotypoch. Zoznámi sa s mladou ženou, snaží sa bojovať s návalom pocitov k nej a vytvoriť si nejaké puto v temnom obraze súčasnosti. Film je stále úspešný na filmových festivaloch.

Tvorivé prémie za hranú tvorbu si odniesli Peter Bebjak za réžiu filmu Čistič a Martin Kollár za kameru snímky Koza.

Tvorivá prémie za filmovú a televíznu dokumentárnu tvorbu sa ušla Marekovi Šulíkovi za réžiu filmu Martin Burlas z cyklu Hudobníci a Lenke Moravčíkovej-Chovanec za réžiu snímky Ľudmila Pajdušáková z cyklu Prvá

.

Tvorivé prémie za animovanú tvorbu si odniesli Zuzana Žiaková za animáciu filmu Braček Jelenček a Dávid Štumpf za animáciu snímky Kovbojsko.

Tvorivé prémie za ženský herecký výkon vo filmovom alebo televíznom diele dostali Rebeka Poláková za rolu Kristíny vo filme Čistič a Anikó Vargová za rolu Heleny vo filme Eva Nová.

Tvorivú prémiu za mužský herecký výkon vo filmovom alebo televíznom diele získal Milan Ondrík za rolu Doda vo filme Eva Nová. Druhú prémiu porota neudelila.

Tvorivé prémie za ostatnú filmovú a televíznu tvorbu získali Martin Hnát za réžiu filmu Balada o Tereze a Šimonovi a Michal Blaško za réžiu filmu Strach.

Tvorivé prémie za audiovizuálnu teóriu a kritiku si odniesli Eduard Grečner za publikáciu Film ako voľný verš a Martin Palúch za publikáciu Autorský dokumentárny film na Slovensku po roku 1989.

.

Ceny Jána Fajnora získali Michal Baláž za réžiu filmu True Štúr, Lucia Halmová za réžiu filmu Under my Spell, Marta Prokopová za animáciu filmu Mila Fog a Marek Jasaň za réžiu filmu Mňau.

Igric a tvorivú prémiu za televíznu dramatickú tvorbu sa porota rozhodla neudeliť.

Ešte boli udelené ceny slovenskej filmovej kritiky za tvorivé výkony v roku 2015. Ocenené filmy boli Eva Nová, film Tak ďaleko, tak blízko. Cenu za publikačnú filmovú činnosť a audiovizuálne aktivity Béla Tallósi. Najlepší zahraničný film v slovenských kinách v roku 2015 a distribučná spoločnosť pre snímku Mladosť, ktorú si prebrala Asociácia slovenských filmových klubov.

Porotu tvorili predseda Peter Hledík a členovia, menovite Dagmar Ditrichová, Eva Gubčová, Jana Dudková, František Kovár, Patrik Pašš ml., Laco Kraus.

Časť z ocenených osobností
Časť z ocenených osobností

Igric je najstaršia národná filmová cena udeľovaná na Slovensku. Názov ceny navrhol profesor Martin Slivka. Igric bol stredoveký potulný spevák, herec, autor a komediant, symbol slobodného umelca. Prvýkrát sa ceny odovzdávali v roku 1967.

Víťazné filmy si mohli diváci pozrieť v Divadle Malá scéna STÚ v Bratislave 23. septembra 2016. Záznam z odovzdávania cien sa bude premietať v RTVS na Dvojke 30. septembra. Udeľovanie národných cien Igric finančne podporil Audiovizuálny fond a RTVS.

Radka Péteryová

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Nový diskusný systém Kvôli mnohým sťažnostiam na diskusný systém Disqus, ktorý sme doteraz používali, sme sa rozhodli implementovať na stránku nový diskusný systém Quantam.
Nejaký čas budú tieto dva diskusné systémy na stránke fungovať paralelne, ale potom diskusný systém Disqus odpojíme a zostane iba nový diskusný systém Quantam.
Vytvorte si preto prosím svoj profil v novom diskusnom systéme Quantam, je to veľmi jednoduché.
Vaše názory, pripomienky a postrehy nám píšte na mail hlavnespravy@hlavnespravy.sk



.
.

.

Blogy

Miroslav Iliaš

Milan Šupa

Marek Brna

Miroslav Urban

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

.
.

NAŽIVO: Tretí deň vojny. Čo sa aktuálne deje

Aj v pondelok sledujeme aktuálnu situáciu na Blízkom východe po sobote , kedy Spojené štáty americké a Izrael zaútočili na…

02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

„Sopliak, zasran.” Na výbore to iskrilo, ako ešte nikdy

Parlamentný Výbor pre obranu a bezpečnosť zažil nevídané: na jeho piatkovom sedení sa totiž niekto rozčúlil tak, že by ste…

02. 03. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

Kde vedenie Iránu pochybilo a aké má šance odraziť agresiu?

USA a Izrael vierolomne a hanebne, pod pláštikom mierových rokovaní, začali po ôsmich mesiacoch opätovnú vojenskú agresiu proti Iránu, ktorá…

02. 03. 2026 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov

Kto tu podporuje medzinárodný teror?

Reakcie slovenských politikov na americkú/izraelskú intervenciu v Iráne nenechali na seba dlho čakať. Niektoré vyjadrenia sú však viac, než na…

02. 03. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Putin: Vražda Chameneího porušila všetky normy ľudskej morálky

Vražda najvyššieho vodcu Iránu Alího Chameneího bola cynickým porušením všetkých noriem ľudskej morálky a medzinárodného práva, vyhlásil Vladimir Putin v…

02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Ačohentisti vo vytržení

Každý, kto v súvislosti s vojenskou operáciou Ruska na Ukrajine poukazoval na to, že obdobné problémy riešili veľmoci v minulosti…

02. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Metoda Maduro

Vidlákovy kydy jsou blog, který popisuje svět z pohledu venkovana spjatého s tradičním způsobem života a s půdou. Nikdy jsem…

02. 03. 2026 | Česky | 7 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Česky | 7 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Přemýšlení o perské válce

Všichni čekají komentář k útoku na Írán, ale cokoliv bych napsal, byl by to první pohled. Druhý pohled potřebuje víc…

02. 03. 2026 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

USA chcú rozdrviť iránsku obranu, skôr než im dôjdu rakety do Patriotov

Spojené štáty chcú zničiť iránske raketové a bezpilotné sily skôr, ako im dôjde munícia na boj s odvetnými útokmi Teheránu.…

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Útok USA na Irán ešte viac posilní vzťahy Číny s Ruskom

Útok USA na Irán ešte viac posilní vzťahy Číny s Ruskom, píše agentúra Bloomberg. To umožní Si zabezpečiť dodávky ropy,…

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

NAŽIVO: Irán odvetnými údermi zasahoval americké základe. USA potvrdili tri svoje obete a 48 mŕtvych iránskych vodcov

Aj v nedeľu sledujeme aktuálnu situáciu na Blízkom východe po včerajšom prvom leteckom útoku Spojených štátov amerických a Izraela na…

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 20 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 20 min. čítania | 0 komentárov

Najnebezpečnejšia kniha, aká kedy bola vydaná

Brilantné „povinné čítanie“ pre každého, kto chce nájsť pravdu. “Najnebezpečnejšia kniha, aká kedy bola vydaná” je o tom, čo sa…

01. 03. 2026 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Porážka vo vojne s Iránom spustí proces nezvratného rozpadu USA

Cielené likvidácie iránskych vodcov neprinesú Washingtonu želanú výhru kvôli jedinečnému systému zdvojenia moci a ochote Pekingu financovať odpor, píše Ljubov…

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Blanár: Apelujeme na zdržanlivosť a návrat k diplomatickým rokovaniam

Akékoľvek eskalácie v regióne Blízkeho východu môžu mať ďalekosiahle dôsledky. Vo výzve na zdržanlivosť v súvislosti s aktuálnym konfliktom to…

01. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Američania naznačili, či príde aj pozemná operácia v Iráne

Trump v nedeľu vyhlásil, že neplánuje pozemné operácie v Iráne, povedal to pre kanál CBS News republikánsky predseda senátneho výboru…

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

USA potvrdili útok na lietadlovú loď USS Abraham Lincoln

Spojené štáty v nedeľu podvečer potvrdili útok na lietadlovú loď USS Abraham Lincoln, ktorá sa nachádza v Perzskom zálive. Uviedli…

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Francúzi zastavili ďalší ruský tieňový tanker

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Tento "čestný" Trump pod rúškom rokovaní o mieri na Ukrajine môže pripravovať likvidačný úder aj voči Rusku

Rusko, 1. marca 2026 - \"Otázka nepoliticky korektná: Tu sa hovorí, že Trump a Netanjahu pod rúškom rokovaní s Teheránom…

02. 03. 2026 | 0 komentárov

Čo je známe o dočasnom najvyššom vodcovi Iránu po smrti Chameneího

V Iráne došlo k zmene vedenia, píše Times of India. Dočasným najvyšším vodcom krajiny bol menovaný Alireza Arafí. Rozsiahle skúsenosti…

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Nahradí Trump Irán na futbalových MS napríklad Izraelom?

Politika do športu nepatrí, no dostáva sa tam čoraz častejšie. Po víkendových masívnych útokoch USA a Izraela na Irán sa…

02. 03. 2026 | 0 komentárov

Ropovod Družba nie je poškodený, máme fotodokumentáciu, zastavenie ropy je politické rozhodnutie Kyjeva

Ropovod Družba nie je poškodený, funguje a zastavenie dodávok ruskej ropy do strednej Európy je politickým rozhodnutím ukrajinského prezidenta Volodymyra…

01. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Fanúšikovia Slovana vyzvali, aby Weiss odstúpil. Ten neprišiel na tlačovku

Slovan Bratislava síce v sobotu v derby deklasoval Spartak Trnava 4:0, no ako sme už písali, zápas mal niekoľko kontroverzii.…

02. 03. 2026 | 0 komentárov

Premiér Fico komunikoval so Samsungom

Slovenský premiér Robert Fico aj ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) komunikovali so spoločnosťou Samsung pred oznámením o ukončení jej výroby…

01. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

15 fotiek, pri ktorých zdravý rozum úplne opustil miestnosť

Zdravý rozum je niečo, o čom si všetci myslíme, že ho máme, no tieto zábery dokazujú pravý opak. Čakajú vás…

01. 03. 2026 | 0 komentárov

Irán pripravuje „najsilnejšiu“ odpoveď

Irán pripravuje rozsiahle údery v reakcii na smrť ajatolláha Chameneího. Informovala o tom tlačová agentúra Fars, ktorá má blízko k…

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

V ktorej krajine dominujú kokosové palmy?

Kokosové palmy sú jedným z najtypickejších symbolov tropických oblastí sveta. Práve palmy, na ktorých rastú kokosy zohrávajú v jednej krajine…

01. 03. 2026 | 0 komentárov

Blízky východ v plameňoch, svet v napätí. Čo to spraví s cenami palív?

Vojenský úder Spojených štátov a Izraela na Irán z 28. februára posunul napätie na Blízkom východe do novej fázy a…

01. 03. 2026 | Ekonomika | 4 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Ekonomika | 4 min. čítania | 0 komentárov

Čo sa stane, ak Irán padne? Budeme už ale naozaj “v hajzli”, myslí si exminister

Bude to Irak 2.0, len vo väčšej škále. Tento predpoklad vyslovil exminister školstva a politický komentátor Juraj Draxler. Jeho status…

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Argentínsky prezident Javier Milei  vyhlásil, že chce, aby sa strategické spojenectvo s USA stalo „štátnou politikou“. 

„Musíme vytvoriť storočie Amerík, urobiť Ameriky opäť veľkými, a to od Aljašky po Ohňovú zem,“ poznamenal podľa správy agentúry AFP.

07:29

Tajomník iránskej Najvyššej rady národnej bezpečnosti Alí Laridžání poprel informácie o tom, že Irán má v úmysle rokovať s USA.  

„Trump prostredníctvom svojich bludných predstáv vrhol región Blízkeho východu do chaosu a teraz sa obáva ďalších strát na životoch amerických vojakov,“ napísal Laridžání na platforme  X.

07:24

Britský premiér Keir Starmer umožnil Spojeným štátom používať ich základne na „obranné“ útoky zacielené na zničenie iránskych rakiet. Poznamenal však, že Británia sa aktuálne nezapája do úderov na Teherán.

07:05

Donald Trump sa vyjadril, že boje proti Iránu by mohli trvať ďalšie štyri týždne. Podľa jeho slov je nové vedenie Iránu otvorené možnosti rokovania.

07:01

Z Libanonu boli vystrelené projektily na severný Izrael. Bol to prvý útok z Libanonu od začiatku amerických a izraelských útokov na Irán.

06:58

.

Budanov: Rusko súhlasilo s bezpečnostnými zárukami Američanov

Rusko súhlasilo s prijatím bezpečnostných záruk, ktoré Ukrajine ponúkli Spojené štáty, oznámil počas telefónu vedúci prezidentskej kancelárie Kirill Budanov

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

A nič iné ako vojna: od Mexika po Irán

Mexiko, 1. marca 2026 - Čo nás majú naučiť posledné svetové konflikty.   22. februára mexické ministerstvo obrany oznámilo likvidáciu…

01. 03. 2026 | 0 komentárov

Trump podľahol izraelskej lobby

Trump spustil kampaň proti Iránu po týždňoch lobovania zo strany Izraela a Saudskej Arábie, informoval denník Washington Post s odvolaním…

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Začína sa nová éra Blízkeho Východu? Smrť iránskeho ajatolláha vyvolala búrlivé oslavy aj hnev

Svet sa v nedeľu ráno zobudil do správy, ktorá môže patriť medzi najzásadnejšie udalosti posledných desaťročí. Iránsky najvyšší vodca Alí…

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Fico hovorí o absolútnom rozklade svetového poriadku

Premiér Robert Fico, podpredseda vlády a minister obrany Robert Kaliňák a podpredseda NR SR Tibor Gašpar zvolali na nedeľné ráno…

01. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Miroslav Iliaš

Milan Šupa

Marek Brna

Miroslav Urban

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov