Silné pozície má Rusko v matematike, organickej a neorganickej chémii, geológii, optike. V náukách o živote nie je vklad ruských vedcov vo svete príliš viditeľný.
Špecialisti Vysokej ekonomickej školy podtrhujú, že v súčasnosti Rusko patrí medzi štáty, ktoré sú lídrami v oblasti výskumov, spojených s prechodom k počítačovým technológiám výroby, s čistou a výrazne efektívnejšou energetikou, so zabezpečením spojenia území, s osvojovaním si vzdušného a kozmického priestoru, svetových oceánov.
Vysoké pozície v ratingu autori vysvetľujú aj tým, že ruskí vedci aktívne pracujú v zostave medzinárodných skupín. V 3,7 % prípadov sú ruskí vedci uvádzaní ako spoluautori výskumov.
Poznamenať treba, že za ostatných desať rokov si Rusi pohoršili v 33 pozíciách, polepšili si v 25 pozíciách a pri piatich sú stále na svojom.
V ratingu sú lídrami vedci z Číny a USA.