NAŽIVO

Britský premiér Keir Starmer umožnil Spojeným štátom používať ich základne na „obranné“ útoky zacielené na zničenie iránskych rakiet. Poznamenal však, že Británia sa aktuálne nezapája do úderov na Teherán.

07:05

Donald Trump sa vyjadril, že boje proti Iránu by mohli trvať ďalšie štyri týždne. Podľa jeho slov je nové vedenie Iránu otvorené možnosti rokovania.

07:01

Z Libanonu boli vystrelené projektily na severný Izrael. Bol to prvý útok z Libanonu od začiatku amerických a izraelských útokov na Irán.

06:58

Britská základňa na Cypre bola zasiahnutá. Podľa dostupných informácií sa útok dronom odohral o polnoci na základni Akrotiri.

K danému incidentu došlo po tom, čo Británia povolila USA používať jej vojenské základne na „obranné“ útoky voči iránskym raketám.

06:51

Pred 95 rokmi sa narodil Michail Gorbačov. Bol generálnym tajomníkom Ústredného výboru (ÚV) Komunistickej strany Sovietskeho zväzu (KSSZ), prvým i posledným prezidentom Zväzu sovietskych socialistických republík (ZSSR) a nositeľom Nobelovej ceny za mier (1990).

Otec glasnosti a perestrojky v Sovietskom zväze sa považuje za jedného z iniciátorov ukončenia studenej vojny či nemeckého zjednotenia.

06:44

V pakistanskom meste Karáči došlo k násilným stretom proiránskych demonštrantov s bezpečnostnými zložkami. Podľa dostupných informácií zahynulo 22 ľudí a viac než 120 ľudí sa zranilo.

K tejto udalosti došlo po tom, keď pri útokoch USA a Izraela na Irán zahynul najvyšší vodca krajiny ajatolláh Alí Chameneí, čo rozhnevalo jeho priaznivcov v Pakistane.

06:41

Európska únia prijala sankcie proti Iránu. Kvôli svojej bezpečnosti a záujmom je pripravená prijať aj rozsiahlejšie opatrenia.

06:37

Lietadlová loď Charles de Gaulle bude presunutá z Baltského mora do východnej časti Stredozemného mora. Francúzsko neuvidelo dôvod tohto presunu.

06:30

Údery USA proti Iránu schvaľuje iba každý štvrtý Američan. Súhlas s americkými útokmi, pri ktorých bol zabitý aj iránsky najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí a ďalší vysokopostavení predstavitelia, vyjadrilo približne 27 percent opýtaných

Včera 20:04

Venezuelská opozičná líderka Machadová sa čoskoro vráti do vlasti. Americký prezident Donald Trump však po januárovej intervencii podporil ako dočasnú hlavu štátu namiesto Machadovej bývalú viceprezidentku Rodríguezovú.

Včera 20:03

Merz vyzval Irán, aby ukončil útoky; predpokladá, že režim padne. Iránci si podľa Merza zaslúžia lepšiu budúcnosť a mnohým sa uľaví, keď uvidia koniec režimu.

Včera 19:09

Irán podľa Ománu volá po mieri; Arákčí zdôraznil právo na obranu. Omán bol jediným štátom Perzského zálivu, ktorý Irán v sobotu ušetril od svojich útokov.

Včera 19:05

Demonštranti protestne pochodovali k ambasádam USA a Izraela v Aténach. Grécko v sobotu v dôsledku americko-izraelských útokov a odvety Iránu sprísnilo bezpečnostné opatrenia na námornej základni Souda.

Včera 18:13

Trump tvrdí, že pri útoku na Irán už zahynulo 48 iránskych lídrov. V rozhovore pre časopis The Atlantic tiež prezradil, že súčasné velenie Iránu s ním chce hovoriť.

Včera 18:12

STREĽBA V AMERICKOM BARE: O život prišli traja, 14 zranených. Šéfka miestnej polície Lisa Davisová ozrejmila, že jednou z obetí je aj útočník, ktorého policajti zastrelili po príchode na miesto.

Včera 17:49

Izraelský premiér nariadil zintenzívniť údery na Teherán. Premiér pripustil, že Izrael v súčasnosti zažíva „bolestivé dni“.

Včera 17:49

Pri operácii Ohromujúca zúrivosť doteraz zomreli traja americkí vojaci. V nedeľu popoludní o tom na sociálnej sieti X informovalo Ústredné velenie ozbrojených síl USA (CENTCOM), píše TASR.

Včera 17:48

Necielime na krajiny v regióne, terčom sú americké základne. Irán v sobotu a nedeľu reagoval na vzdušné útoky Izraela a Spojených štátov odvetnými raketovými a dronovými údermi na ciele naprieč krajinami Blízkeho východu.

Včera 16:25

Pri operácii Ohromujúca zúrivosť doteraz zomreli traja americkí vojaci. V nedeľu popoludní o tom na sociálnej sieti X informovalo Ústredné velenie ozbrojených síl USA (CENTCOM), píše TASR.

Včera 16:24

Pre vojnu s Iránom varujú v Nemecku pred teroristickou hrozbou. Rovnako, predseda parlamentného kontrolného výboru Spolkového snemu (Bundestagu) pre dohľad nad spolkovými spravodajskými službami Marc Henrichmann vyzýva na ostražitosť.

Včera 16:11

Juhokórejský export vo februári stúpol o 29 %. Prebytok zahraničného obchodu Južnej Kórey vo februári prudko vzrástol na rekordných 15,51 miliardy USD zo 4,15 miliardy USD v rovnakom mesiaci minulého roka.

Včera 15:18

Iránske útoky si v SAE od soboty vyžiadali tri obete a 58 zranených. Abú Zabí 1. marca (TASR) – Traja ľudia zahynuli a 58 ďalších utrpelo poranenia v dôsledku odvetných útokov Iránu na území Spojených arabských emirátov (SAE), oznámilo tamojšie ministerstvo obrany. TASR o tom informuje podľa správ agentúr Reuters a AFP. SAE podľa vyhlásenia rezortu obrany zostrelili 152 zo 165 iránskych balistických rakiet, ako aj dve strely s plochou dráhou letu.

Včera 15:17

Chameneího smrť je podľa Kaca bodom zlomu, Francúzsko ju víta. Vojenská konfrontácia medzi Izraelom a Iránom je podľa Herzoga „historickou príležitosťou zmeniť trajektóriu Blízkeho východu smerom k inej budúcnosti, budúcnosti mieru“.

Včera 15:02

Polícia upozorňuje vodičov na úplnú uzáveru cesty III/1656 v obci Lúčnica nad Žitavou v okrese Nitra. Naplánovaná je od pondelka (2. 3.) od 8.30 h do polovice júla. Dôvodom je rekonštrukcia mosta ponad potok Lúžtek, ktorý je v havarijnom stave, informovala polícia.
„Vzhľadom na šírkové parametre cesty a technológiu stavby je nevyhnutné úsek cesty v rámci mosta úplne uzavrieť. Na obmedzenie bude upozorňovať dočasné dopravné značenie,“ priblížila polícia. Obchádzková trasa povedie cez mesto Vráble a po ceste II/511 v smere na Žitavce.

Včera 15:01

Šiesti mŕtvi po iránskom raketovom útoku na centrálny Izrael. Záchranári najprv informovali, že pri priamom zásahu v obytnej štvrti v meste Bejt Šemeš zomreli štyri ľudia a viac ako 20 ďalších utrpelo zranenia.

Včera 14:47
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Ruské ministerstvo zahraničia: “Západ sa veľmi usiluje o to, aby diskusia o chemickom útoku v Sýrii vyznela protiasadovsky a protirusky”

Stále neutíchajú spory ohľadom chemického útoku v Sýrii. Rôzne strany a experti označujú za organizátorov a vykonávateľov tohto barbarského činu odlišné skupiny. Ruské ministerstvo zahraničia v tejto súvislosti vydalo svoje stanovisko.

❚❚
.

„23. mája sa Bezpečnostná rada OSN opäť zaoberala takzvanou “sýrskou chemickou kauzou”. Západné “trio” stálych členov Bezpečnostnej rady sa veľmi usilovalo, aby diskusia vyznela protiasadovsky a protirusky. Znovu sa potvrdilo, že týchto “obžalobcov” Damasku nezaujíma hľadanie pravdivej odpovede na otázku, kto v skutočnosti stojí za možným použitím sarínu, ku ktorému došlo 4. apríla tohto roku v sýrskej provincii Idlib. Zástupcovia USA, Veľkej Británie a Francúzska sa tvrdošijne bránia snahám o zistenie pravdy, do akej miery bol opodstatnený ich “diaľkovo” vynesený rozsudok o údajne nepopierateľnej vine vlády B. Asada na chemickom útoku v meste Chán Šajchún.

Vidíme veľmi nepekný obraz. Od chemického útoku prešli takmer dva mesiace, ale zatiaľ sa nikto nenáhli, aby si priamo v Chán Šajchúne overil okolnosti tohto široko pertraktovaného prípadu. Ba čo viac, západné mocnosti vylučujú aj samotnú možnosť návštevy leteckej základne Šajrat, kde sa podľa ich tvrdenia údajne skladoval sarín použitý v Chán Šajchúne.

Aktivitu v tomto smere bohužiaľ neprejavuje ani Misia Organizácie pre zákaz chemických zbraní , ktorá má za úlohu vyšetrovať prípady použitia chemických zbraní. Misia stále odkladá cestu do Chán Šajchúnu s tým, že sa odvoláva na nepriaznivé bezpečnostné podmienky. A vedenie Spoločného vyšetrovacieho mechanizmu Organizácie pre zákaz chemických zbraní a OSN sa ešte len zaoberá myšlienkou vypracovať plán vyšetrovania, kde majú byť určené miesta, ktoré bude treba navštíviť, osoby, ktoré bude treba vypočuť, a dokumenty, ktoré bude treba vyžiadať.

.

Ruské stanovisko v súvislosti s udalosťami je dobre známe a maximálne jasné: incident treba čo najstarostlivejšie vyšetriť prísne v medziach mandátov Spoločného vyšetrovacieho mechanizmu a Misie pre vyšetrovanie prípadov použitia chemických zbraní, schválených Bezpečnostnou radou OSN a Organizáciou pre zákaz chemických zbraní (OPSW), s použitím vyšetrovacích prostriedkov, metód a zásad uvedených v príslušných rezolúciách Bezpečnostnej rady a v Dohovore o zákaze chemických zbraní.

Nevyhnutná je návšteva tak Chán Šajchúnu, ako aj leteckej základne Šajrat, teda nielen miesta tohto barbarského činu, ale aj objektu, ktorý s ním údajne bezprostredne súvisí. Je absolútne neprijateľná neseriózna prax, ktorá sa už bežne zaužívala v činnosti Spoločného vyšetrovacieho mechanizmu a Misie pre vyšetrovanie prípadov použitia chemických zbraní, a to že vyšetrovanie prebieha na diaľku, opiera sa o výpovede pochybných svedkov, občas dokonca aj o výpovede nastrčených  “poškodených”. Vo veľkej miere sa využívajú zdroje už dávno skompromitovaných mimovládnych organizácií, ktoré sú jedna ruka s povstalcami a teroristickými štruktúrami. To nie je iba imitácia práce, ide o vedomú a zámernú falzifikáciu, ktorá sleduje zjavné politické ciele.

Znovu sa obraciame na západných kolegov, ktorí veľkohubo argumentujú svojimi pseudodôkazmi, aby odpovedali na rad konkrétnych otázok. Najmä či bol pri odbere biomedicínskych a iných vzoriek dodržaný princíp chronologického postupu pri zabezpečovaní vecných dôkazov (chain of custody), ktorý je v Dohovore o zákaze chemických zbraní definovaný ako kľúčový? Nebolo by už načase skončiť s ďalekosiahlymi obvineniami, ktoré sú založené na relatívne primitívne zrežírovaných filmových materiáloch a iných nehodnoverných informáciách, ktorými zarytá sýrska opozícia a jej zahraniční patróni bohato zásobujú Spoločný vyšetrovací mechanizmus a Misiu pre vyšetrovanie prípadov použitia chemických zbraní?

Vráťme sa ešte k téme návštevy leteckej základne Šajrat. Pripomíname, že Damask už na začiatku apríla poskytol expertom z Misie pre vyšetrovanie prípadov použitia chemických zbraní oficiálne záruky bezpečného prístupu na základňu. Sýrska vláda navyše žiadala, aby sa taká návšteva uskutočnila bezodkladne, a takto potvrdila svoju ochotu plniť svoje záväzky vyplývajúce z bodu 12 mandátu Misie pre vyšetrovanie prípadov použitia chemických zbraní a z ustanovení bodu 15 časti XI Prílohy k Dohovoru o zákaze chemických zbraní, ktoré sa týkajú kontroly. Tam sa priamo hovorí, že “inšpektori Organizácie pre zákaz chemických zbraní musia mať zabezpečený prístup do všetkých oblastí, ktoré by mohli byť zasiahnuté predpokladaným použitím chemických zbraní”.

Z hľadiska požiadaviek bezpečnosti a dodržania záväzkov stanovených Dohovorom boli teda na vykonanie návštevy všetky predpoklady splnené. Ako diametrálny kontrast pôsobí letargia Spoločného vyšetrovacieho mechanizmu a vedome pasívna pozícia vedenia Organizácie pre zákaz chemických zbraní, ktoré tvrdí, že návšteva leteckej základne nepatrí do kompetencie Misie pre vyšetrovanie prípadov použitia chemických zbraní.

.

My naopak nástojíme na tom, aby sa vyšetrovania okolností na leteckej základni Šajrat zúčastnila tak Misia pre vyšetrovanie prípadov použitia chemických zbraní, ako aj Spoločný vyšetrovací mechanizmus. Pripomíname, že bod 6 výrokovej časti Rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN č. 2319 priamo nariaďuje Spoločnému vyšetrovaciemu mechanizmu, aby poskytoval služby Organizácii pre zákaz chemických zbraní. Rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN č. 2235, ktorou bol vlastne Spoločný vyšetrovací mechanizmus zriadený, obsahuje body 3 a 4, požadujúce zistenie vinníka zodpovedného za hromadenie a skladovanie chemických zbraní. Okrem toho sa v bode 7 tejto Rezolúcie jasne hovorí, že všetky lokality, ktoré nejako súvisia s vyšetrovaním, musia byť bezpodmienečne sprístupnené. Prečo teda naši oponenti otvorene ignorujú tieto ustanovenia?

Nielen my, aj celý rad ďalších štátov považuje návštevu Šajratu za nevyhnutnú “vzhľadom na doposiaľ známe fakty a okolnosti” (bod 7 Rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN č. 2235).

Požadujeme, aby vedenie Spoločného vyšetrovacieho mechanizmu a Technický sekretariát Organizácie pre zákaz chemických zbraní bezodkladne podnikli opatrenia na nápravu vzniknutej situácie, okamžite vyslali do Chán Šajchúnu a Šajratu svojich expertov, zabezpečili všestranné a nezaujaté vyšetrenie všetkých okolností tohto prípadu a podnikli aj ďalšie kroky vyplývajúce z ich mandátu, za účelom “… maximálneho možného odhalenia jednotlivcov, organizácií, skupín alebo vlád, ktoré boli páchateľmi, organizátormi, sponzormi alebo boli akokoľvek inak zapojení do používania chemických látok v podobe zbraní v Sýrskej arabskej republike, a to vrátane chlóru alebo hocijakých iných toxických chemických látok …” (bod 5 Rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN č. 2235).

Ďalšie vyhýbanie sa plnohodnotnému vyšetreniu bude viesť k pochybnostiam nielen ohľadne akčnej spôsobilosti Spoločného vyšetrovacieho mechanizmu a Misie pre vyšetrovanie prípadov použitia chemických zbraní, ale následne aj k pochybnostiam o zmysle ich ďalšej existencie,“ uvádza sa v stanovisku ruského ministerstva zahraničia.

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Nový diskusný systém Kvôli mnohým sťažnostiam na diskusný systém Disqus, ktorý sme doteraz používali, sme sa rozhodli implementovať na stránku nový diskusný systém Quantam.
Nejaký čas budú tieto dva diskusné systémy na stránke fungovať paralelne, ale potom diskusný systém Disqus odpojíme a zostane iba nový diskusný systém Quantam.
Vytvorte si preto prosím svoj profil v novom diskusnom systéme Quantam, je to veľmi jednoduché.
Vaše názory, pripomienky a postrehy nám píšte na mail hlavnespravy@hlavnespravy.sk



.
.

.

Blogy

Miroslav Iliaš

Milan Šupa

Marek Brna

Miroslav Urban

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

.
.

NAŽIVO: Tretí deň vojny. Čo sa aktuálne deje

Aj v pondelok sledujeme aktuálnu situáciu na Blízkom východe po dni keď Spojené štáty americké Izrael zaútočili na Irán. Následne…

02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

„Sopliak, zasran.” Na výbore to iskrilo, ako ešte nikdy

Parlamentný Výbor pre obranu a bezpečnosť zažil nevídané: na jeho piatkovom sedení sa totiž niekto rozčúlil tak, že by ste…

02. 03. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

Kde vedenie Iránu pochybilo a aké má šance odraziť agresiu?

USA a Izrael vierolomne a hanebne, pod pláštikom mierových rokovaní, začali po ôsmich mesiacoch opätovnú vojenskú agresiu proti Iránu, ktorá…

02. 03. 2026 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov

Kto tu podporuje medzinárodný teror?

Reakcie slovenských politikov na americkú/izraelskú intervenciu v Iráne nenechali na seba dlho čakať. Niektoré vyjadrenia sú však viac, než na…

02. 03. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Putin: Vražda Chameneího porušila všetky normy ľudskej morálky

Vražda najvyššieho vodcu Iránu Alího Chameneího bola cynickým porušením všetkých noriem ľudskej morálky a medzinárodného práva, vyhlásil Vladimir Putin v…

02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Ačohentisti vo vytržení

Každý, kto v súvislosti s vojenskou operáciou Ruska na Ukrajine poukazoval na to, že obdobné problémy riešili veľmoci v minulosti…

02. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Metoda Maduro

Vidlákovy kydy jsou blog, který popisuje svět z pohledu venkovana spjatého s tradičním způsobem života a s půdou. Nikdy jsem…

02. 03. 2026 | Česky | 7 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Česky | 7 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

USA chcú rozdrviť iránsku obranu, skôr než im dôjdu rakety do Patriotov

Spojené štáty chcú zničiť iránske raketové a bezpilotné sily skôr, ako im dôjde munícia na boj s odvetnými útokmi Teheránu.…

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Útok USA na Irán ešte viac posilní vzťahy Číny s Ruskom

Útok USA na Irán ešte viac posilní vzťahy Číny s Ruskom, píše agentúra Bloomberg. To umožní Si zabezpečiť dodávky ropy,…

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

NAŽIVO: Irán odvetnými údermi zasahoval americké základe. USA potvrdili tri svoje obete a 48 mŕtvych iránskych vodcov

Aj v nedeľu sledujeme aktuálnu situáciu na Blízkom východe po včerajšom prvom leteckom útoku Spojených štátov amerických a Izraela na…

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 20 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 20 min. čítania | 0 komentárov

Najnebezpečnejšia kniha, aká kedy bola vydaná

Brilantné „povinné čítanie“ pre každého, kto chce nájsť pravdu. “Najnebezpečnejšia kniha, aká kedy bola vydaná” je o tom, čo sa…

01. 03. 2026 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov

Porážka vo vojne s Iránom spustí proces nezvratného rozpadu USA

Cielené likvidácie iránskych vodcov neprinesú Washingtonu želanú výhru kvôli jedinečnému systému zdvojenia moci a ochote Pekingu financovať odpor, píše Ljubov…

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Blanár: Apelujeme na zdržanlivosť a návrat k diplomatickým rokovaniam

Akékoľvek eskalácie v regióne Blízkeho východu môžu mať ďalekosiahle dôsledky. Vo výzve na zdržanlivosť v súvislosti s aktuálnym konfliktom to…

01. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Američania naznačili, či príde aj pozemná operácia v Iráne

Trump v nedeľu vyhlásil, že neplánuje pozemné operácie v Iráne, povedal to pre kanál CBS News republikánsky predseda senátneho výboru…

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

USA potvrdili útok na lietadlovú loď USS Abraham Lincoln

Spojené štáty v nedeľu podvečer potvrdili útok na lietadlovú loď USS Abraham Lincoln, ktorá sa nachádza v Perzskom zálive. Uviedli…

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Francúzi zastavili ďalší ruský tieňový tanker

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

Tento "čestný" Trump pod rúškom rokovaní o mieri na Ukrajine môže pripravovať likvidačný úder aj voči Rusku

Rusko, 1. marca 2026 - \"Otázka nepoliticky korektná: Tu sa hovorí, že Trump a Netanjahu pod rúškom rokovaní s Teheránom…

02. 03. 2026 | 0 komentárov

Čo je známe o dočasnom najvyššom vodcovi Iránu po smrti Chameneího

V Iráne došlo k zmene vedenia, píše Times of India. Dočasným najvyšším vodcom krajiny bol menovaný Alireza Arafí. Rozsiahle skúsenosti…

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Nahradí Trump Irán na futbalových MS napríklad Izraelom?

Politika do športu nepatrí, no dostáva sa tam čoraz častejšie. Po víkendových masívnych útokoch USA a Izraela na Irán sa…

02. 03. 2026 | 0 komentárov

Ropovod Družba nie je poškodený, máme fotodokumentáciu, zastavenie ropy je politické rozhodnutie Kyjeva

Ropovod Družba nie je poškodený, funguje a zastavenie dodávok ruskej ropy do strednej Európy je politickým rozhodnutím ukrajinského prezidenta Volodymyra…

01. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Fanúšikovia Slovana vyzvali, aby Weiss odstúpil. Ten neprišiel na tlačovku

Slovan Bratislava síce v sobotu v derby deklasoval Spartak Trnava 4:0, no ako sme už písali, zápas mal niekoľko kontroverzii.…

02. 03. 2026 | 0 komentárov

Premiér Fico komunikoval so Samsungom

Slovenský premiér Robert Fico aj ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) komunikovali so spoločnosťou Samsung pred oznámením o ukončení jej výroby…

01. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

15 fotiek, pri ktorých zdravý rozum úplne opustil miestnosť

Zdravý rozum je niečo, o čom si všetci myslíme, že ho máme, no tieto zábery dokazujú pravý opak. Čakajú vás…

01. 03. 2026 | 0 komentárov

Irán pripravuje „najsilnejšiu“ odpoveď

Irán pripravuje rozsiahle údery v reakcii na smrť ajatolláha Chameneího. Informovala o tom tlačová agentúra Fars, ktorá má blízko k…

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

V ktorej krajine dominujú kokosové palmy?

Kokosové palmy sú jedným z najtypickejších symbolov tropických oblastí sveta. Práve palmy, na ktorých rastú kokosy zohrávajú v jednej krajine…

01. 03. 2026 | 0 komentárov

Blízky východ v plameňoch, svet v napätí. Čo to spraví s cenami palív?

Vojenský úder Spojených štátov a Izraela na Irán z 28. februára posunul napätie na Blízkom východe do novej fázy a…

01. 03. 2026 | Ekonomika | 4 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Ekonomika | 4 min. čítania | 0 komentárov

Čo sa stane, ak Irán padne? Budeme už ale naozaj “v hajzli”, myslí si exminister

Bude to Irak 2.0, len vo väčšej škále. Tento predpoklad vyslovil exminister školstva a politický komentátor Juraj Draxler. Jeho status…

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Budanov: Rusko súhlasilo s bezpečnostnými zárukami Američanov

Rusko súhlasilo s prijatím bezpečnostných záruk, ktoré Ukrajine ponúkli Spojené štáty, oznámil počas telefónu vedúci prezidentskej kancelárie Kirill Budanov

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Britský premiér Keir Starmer umožnil Spojeným štátom používať ich základne na „obranné“ útoky zacielené na zničenie iránskych rakiet. Poznamenal však, že Británia sa aktuálne nezapája do úderov na Teherán.

07:05

Donald Trump sa vyjadril, že boje proti Iránu by mohli trvať ďalšie štyri týždne. Podľa jeho slov je nové vedenie Iránu otvorené možnosti rokovania.

07:01

Z Libanonu boli vystrelené projektily na severný Izrael. Bol to prvý útok z Libanonu od začiatku amerických a izraelských útokov na Irán.

06:58

Britská základňa na Cypre bola zasiahnutá. Podľa dostupných informácií sa útok dronom odohral o polnoci na základni Akrotiri.

K danému incidentu došlo po tom, čo Británia povolila USA používať jej vojenské základne na „obranné“ útoky voči iránskym raketám.

06:51

Pred 95 rokmi sa narodil Michail Gorbačov. Bol generálnym tajomníkom Ústredného výboru (ÚV) Komunistickej strany Sovietskeho zväzu (KSSZ), prvým i posledným prezidentom Zväzu sovietskych socialistických republík (ZSSR) a nositeľom Nobelovej ceny za mier (1990).

Otec glasnosti a perestrojky v Sovietskom zväze sa považuje za jedného z iniciátorov ukončenia studenej vojny či nemeckého zjednotenia.

06:44

.

A nič iné ako vojna: od Mexika po Irán

Mexiko, 1. marca 2026 - Čo nás majú naučiť posledné svetové konflikty.   22. februára mexické ministerstvo obrany oznámilo likvidáciu…

01. 03. 2026 | 0 komentárov

Trump podľahol izraelskej lobby

Trump spustil kampaň proti Iránu po týždňoch lobovania zo strany Izraela a Saudskej Arábie, informoval denník Washington Post s odvolaním…

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Začína sa nová éra Blízkeho Východu? Smrť iránskeho ajatolláha vyvolala búrlivé oslavy aj hnev

Svet sa v nedeľu ráno zobudil do správy, ktorá môže patriť medzi najzásadnejšie udalosti posledných desaťročí. Iránsky najvyšší vodca Alí…

01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Fico hovorí o absolútnom rozklade svetového poriadku

Premiér Robert Fico, podpredseda vlády a minister obrany Robert Kaliňák a podpredseda NR SR Tibor Gašpar zvolali na nedeľné ráno…

01. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










KDH vyzýva vládu na zvolanie Bezpečnostnej rady pre situáciu na Blízkom východe

Opozičné KDH vyzýva vládu SR na bezodkladné zvolanie Bezpečnostnej rady SR v súvislosti s aktuálnou geopolitickou situáciou a eskalujúcimi nepokojmi…

01. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 03. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Miroslav Iliaš

Milan Šupa

Marek Brna

Miroslav Urban

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov