Richard Sulík: „Stabilné ceny energií“ a „business model Jozefa Holjenčíka“

Bratislava, 7. februára 2017 (HSP/Foto: TASR/AP-Michal Svítok,Screenshot YouTube)

 

„Už celé týždne počúvame, ako sa vláda motá v kauze účtov za energie. Najprv šokovali Slovensko tým, koľko by bežným ľuďom stúpli ceny energií. Následne sme videli premiéra, ako teatrálne trhá faktúry,“ uvádza vo svojom blogu Richard Sulík

„Potom sme počuli vicepremiéra, že tie faktúry tedatrhať nemáme. Zároveň sme sa dozvedeli, aké sú veľké trhliny vo vládnej koalícii, ako sa vyplakal kapitán Andrej Danko. Problém je ten, že bežným ľuďom stúpli ceny energií miestami o stovky percent. Považujeme to za nehoráznosť, čo Robert Fico a jeho vláda stvárajú a za úplný výsmech ľuďom v kombinácii s billboardmi, že „držia ceny energií stabilné“.

 

Richard Sulík: „Stabilné ceny energií“ a „business model Jozefa Holjenčíka“
Richard Sulík: „Stabilné ceny energií“ a „business model Jozefa Holjenčíka“

Za ďalšiu veľkú nehoráznosť považujeme skutočnosť, akú sme sa mohli dozvedieť z denníka Plus jeden deň, že firma, ktorú založil pán Holjenčík, zarába milióny eur z tých vyšších cien energií. Ľudia nemajú nižšiu cenu preto, lebo firma, ktorú založil pán Holjenčík, zarába milióny eur. Poprosím Janku Kiššovú, aby k tomu povedala viac, akým chytrým spôsobom sa umelo navyšujú ceny elektrickej energie a zároveň sa tuneluje a Karola Galeka poprosím, aby predložil riešenie SaS, ktorým sa celý tento obrovský problém dá napraviť,“ uvádza Richard Sulík a odovzdáva slovo kolegom.

Jana Kiššová: Ten novo nastavený poplatok za istič nie je jediným dôvodom, prečo ceny energií, a to či už elektriny, plynu, alebo vody, neklesli, dokonca vzrástli, napriek tomu, že mali. Dôvodom je aj tzv. „business model Jozefa Holjenčíka“, ktorý uplatňoval pri cenovej regulácii. O čo išlo? Ako vieme, súčasťou celkovej ceny energií sú distribučné poplatky. Tie sa skladajú z variabilnej a fixnej zložky.

Variabilná zložka závisí od reálnej spotreby energie a fixná zložka je, zjednodušene povedané, za to, že ste pripojený. Do tej fixnej zložky patrí aj ten neslávne známy poplatok za istič, ktorý tak dramaticky navýšil ceny energií a ktorým nás regulačný úrad chcel všetkých vychovávať a chcel nás ním priviesť k optimalizácii ističov. Súčasťou týchto nákladov je ešte jedna položka, a to sú odpisy z majetku. Tie majú tiež veľký vplyv na to, ako vyzerá výsledná cena. A Jozef Holjenčík v minulom roku menil výpočet ceny a zmenil spôsobom, akým sa pre účely tejto ceny, bude odpisovať starý majetok.

Na snímke predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví SR Jozef Holjenčík
Na snímke predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví SR Jozef Holjenčík

Keďže distribučné spoločnosti majú väčšinu svojho majetku už buď odpísaný úplne, alebo má len veľmi nízku hodnotu, tak alikvótne o túto nízku hodnotu mali klesnúť aj ceny energií, ale neklesli. Neklesli preto, lebo vymysleli taký skvelý model a Jozef Holjenčík poradil distribučným spoločnostiam, aby si popreceňovali majetok.

To znamená, aby do odpisov pre účely výpočtu ceny, a teda svojich nákladov, nevstupovala tá nízka účtovná odpisová suma, ale poradil distribučným spoločnostiam, aby si tento majetok popreceňovali a znova zaradili niečo, čo už dávno odpísané bolo, do možnosti uplatniť to v nákladoch. Inými slovami, dovolil, aby si distribučné spoločnosti nechali od ľudí preplácať už neexistujúce účtovné náklady, teda tie, ktoré už raz v tých odpisoch zaplatili.

„Je to krásny príklad, ako si nechať jednu vec zaplatiť od ľudí dvakrát.“ Ale v tomto celom je ešte jedna pointa, ani Jozef Holjenčík na tomto modeli neprišiel skrátka. Niekto totiž to preceňovanie musel zariadiť a podľa našich informácií to bola vo významnej miere znalecká spoločnosť JHS, ktorú v roku 1998 založil Jozef Holjenčík a podľa našich informácií ju dodnes ovláda.

Čerešničkou na torte je ešte aj to, že regulačný úrad dostal minulý rok 1,8 milióna eur zo štátneho rozpočtu na to, aby spravili v distribučných spoločnostiach audit a výsledkom tohto auditu mala byť optimalizácia a zníženie cien. Tento audit si regulačný úrad objednával u sedemnástich súdnych znalcov, prevažne z Martina, odkiaľ pochádza aj Jozef Holjenčík, ktorý je, paradoxne, súčasne aj prezidentom komory týchto znalcov.

A jedným zo zazmluvnených znalcov bol aj súčasný jediný papierovo oficiálny vlastník spoločnosti JHS pán Štefan Varga. Tento je aj predsedom Dozornej rady spoločnosti ZSE Energia, a.s., sestry ZSE Distribúcia, a.s, ktorá bola tiež kontrolovaná. A výsledok tohto auditu, peniaze v ÚRSO použili na audity, ktorých výsledkom bol precenený majetok, ktorý navýšil ceny energií. Čiže spokojný bol šéf regulačného úradu aj distribučné spoločnosti. Už len ostávalo dúfať, že to ľudia prehltnú, ale ako veľmi dobre všetci vieme, tak ľudia to neprehltli a máme to dnes na stole.

Suma sumárum, spotrebitelia by mali vo fixnej zložke dlhé roky platiť to, čo už v minulosti zaplatili. Distribučné spoločnosti dostali od regulačného úradu pekný darček, čiže mega balík, peniaze na desiatky rokov do budúcna a do tretice, firma JHS určite neprišla skrátka, určite je v balíku. Ak si Robert Fico myslí že odvolaním Jozefa Holjenčíka celý tento problém s energiami skončil, tak sa veľmi mýli. Ostal po ňom totiž v oblasti energetiky veľký chaos a nehorázne nastavené pravidlá cenotvorby a niečo s tým je potrebné robiť. To, čo dnes ponúka Robert Fico je nielen nesystémové, nie je to ani účinné a dokonca ani reálne.

Karol Galek: Dnes tu riešime kauzu vysokých cien energií, no a tým riešením zo strany Roberta Fica má byť práve to, že sa vrátime na úroveň v roku 2016.To riešenie ale Robert Fico necháva práve na Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. Tí dostali za úlohu, aby podoťahovali skrutky na motore. Žiaľ, ten kľúč, ktorý majú k dispozícii na ich dotiahnutie, je minimálne o jedno číslo väčší, ako je hlava tej skrutky.

Aby som bol konkrétny, tohtoročná cena za energiu alebo vodu je nastavená podľa tohtoročných pravidiel. Ak chceme vrátiť ceny na úroveň, aká bola v roku 2016, tak sa musíme vrátiť aj k pravidlám roku 2016. Ale ÚRSO, bohužiaľ, takúto zákonnú možnosť nemá. Nevie to nateraz nejako rýchlo a bezbolestne vyriešiť. Vždy tam budú nejakí poškodení. Niekomu sa cena zvýši, niekomu sa zníži, ale nikdy to nebude na tej istej úrovni ako v roku 2016. A nebude to 60 ľudí, ktorí budú poškodení, ako to včera prezentoval pán Robert Fico, ale budú to státisíce.

Doteraz sme riešili stredoslovenskú distribučnú, plus riešili sme SPP distribúciu, ale teraz sa už ozývajú ľudia a posielajú konkrétne faktúry z východu. Chodia konkrétne faktúry zo západu, ale najväčší problém, ktorý nás ešte len čaká, bude vo vode. Vodárenské spoločnosti neposielajú zálohové faktúry, ale tieto pošlú o pol roka konkrétne vyúčtovanie. A toto bude ten problém, keď si ľudia uvedomia, že zrazu majú platiť za nejaké vodomery.

Teraz tí, ktorí šetria alebo to nevyužívajú často, u nich sa nezvýši táto cena za vodu o percento, ale to budú násobky, v niektorých prípadoch dokonca 10-násobky. ÚRSO si s týmto problémom neporadí. Tu treba upraviť samotný zákon o regulácii. Zmena zákona spočíva v tom, že v prípadoch ako teraz, keď zlyhal regulačný úrad na celej čiare a ako sa ukazuje, nebola to nedbanlivosť, ale bol to evidentne úmysel, bude existovať aj nejaká záloha. No a touto zálohou by mohlo byť práve to cenové rozhodnutie z predošlého roku, ktoré je už overené a ktoré bolo v poriadku, pretože podľa neho boli fakturované ceny aj v minulosti.

Tento zákon, my už ho máme hotový, máme ho v paragrafovom znení, máme k tomuto zákonu spracovanú dôvodovú správu a súčasne chceme vyzvať vládu, aby ho na najbližšom rokovaní zaradila do skráteného legislatívneho konania. Chceme to kvôli ľuďom, ktorí naozaj potrebujú dnes takéto rýchle riešenie, lebo problém s cenami energií odvolaním Holjenčíka nekončí.

Richard Sulík: Vyzývame Roberta Fica a Andreja Danka, aby sa venovali tomuto akútnemu problému a v skrátenom legislatívnom konaní navrhli do Národnej rady takýto zákon, ktorý vráti späť cenotvorbu do roku 2016, a tým získa ÚRSO čas pripraviť poctivú cenotvorbu, nie takú, kde ľudia budú platiť o stovky percent viac. Rovnako sa pripájam k výzve Igora Matoviča, aby svojich neschopných zástupcov z distribučiek okamžite odvolali.

Video so môžete pozrieť tu:

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Vojtech Tóth sa vrátil do parlamentu po odchode Jozefa Bubnára, zložil poslanecký sľub

0 icon

Bratislava 16. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Vojtech Tóth (OĽANO) sa vrátil do poslaneckých lavíc. Vo štvrtok v úvode 40. schôdze Národnej rady (NR) SR zložil opätovne poslanecký sľub "Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem plniť v záujme jej občanov. Budem dodržiavať ústavu a…

Rada prokurátorov: Zmena paragrafu 363 sa má udiať až po odbornej diskusii, nie pod tlakom verejnej mienky a médií

0 icon

Bratislava 16. septembra (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Rada prokurátorov SR považuje odbornú diskusiu k problematike sporného paragrafu 363 Trestného poriadku (TP) za žiaducu. Nevylučuje tiež jeho úpravy. Žiada však, aby sa udiali v riadnom legislatívnom procese, po odbornej diskusii, a nie pod tlakom negatívnej verejnej mienky a médií. Informoval o tom predseda…

Ďalší konflikt na obzore? Matovič: Buď bude SaS rešpektovať koaličnú zmluvu, alebo ju vypovie

0 icon

Bratislava 16. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Strana SaS má dve možnosti, buď rešpektovať koaličnú zmluvu, alebo ju vypovedať. Po rokovaní vlády to v súvislosti s možným prerozdelením postov vo vláde povedal líder OĽANO a vicepremiér Igor Matovič Ak by sa mala koaličná zmluva vypovedať a posty vo vláde rozdeliť…

Eurokomisia predložila prvé odporúčanie na ochranu novinárov

0 icon

Brusel 16. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Európska komisia (EK) vo štvrtok predložila svoje prvé odporúčanie na zvýšenie bezpečnosti novinárov a iných pracovníkov médií v EÚ. Novinári v EÚ v posledných rokoch podľa EK čelia čoraz väčšiemu počtu útokov, ktoré v tých najhorších prípadoch končia aj vraždou. Pandémia koronavírusu im prácu…

Slovinská polícia rozohnala vodným delom najväčší protest proti epidemiologickým reštrikciám

0 icon

Ľubľana 16. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP)   Slovinská polícia použila v stredu večer slzotvorný plyn aj vodné delo na rozohnanie ľudí, ktorí demonštrovali proti najnovším epidemiologickým reštrikciám. Na stredajšej demonštrácii v centre Ľubľany sa podľa odhadu polície zúčastnilo približne 8000 ľudí. Išlo tak o dosiaľ najväčší protest proti covidovým opatreniam v…

Súd sa opätovne zaoberá podaniami obhajcov Dušana Kováčika

0 icon

Pezinok 16. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/TASR/HSP/Foto:TASR- Jakub Kotian, Jaroslav Novák)   Hlavné pojednávanie s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom K. na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku sa dnes opäť nezačalo podľa plánu. Tak ako na predošlom pojednávaní 3. septembra totiž obhajcovia obžalovaného predložili súdu viaceré podania Tie si pred začiatkom…

Pápež požehnal maketu a projekt súsošia sv. Cyrila a Metoda

0 icon

Bratislava 16. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok) V záplave správ z návštevy pápeža Františka akosi do úzadia zapadla jedna veľmi významná udalosť, o ktorej hovoril po návšteve Svätého Otca predseda NR SR Boris Kollár. Tou informáciou bola skutočnosť, že pápež František požehnal maketu 1:10 súsošia sv. Cyrila a Metoda, súsošia, ktoré…

Polícia zadržala štyroch ľudí pre plánovaný útok na synagógu v Hagene

0 icon

Berlín 16. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP/dpa-Henning Kaiser)   Nemecká polícia zadržala štyroch ľudí v súvislosti s údajným plánom na útok na synagógu v meste Hagen. Je medzi nimi aj 16-ročná osoba z mesta. Pre agentúru AP to potvrdila hovorkyňa polície v neďalekom Dortmunde Tanja Pfeffer, odmietla však komentovať správu spravodajského magazínu…

Od piatka bude okres Bardejov v bordovej farbe, od pondelka zelené už len 4 okresy

0 icon

Bratislava 16. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:HSP)   Od piatka (17. 9.) bude okres Bardejov zaradený v druhom stupni ohrozenia, teda v bordovej farbe. Od pondelka (20. 9.) budú podľa COVID automatu v zelenej farbe, teda v stupni monitoringu, štyri okresy. V oranžovej farbe, teda v stupni ostražitosť, bude 44 okresov V…

Peskov: Ľudia nakazení covidom z okolia Putina neboli včas preočkovaní

0 icon

Moskva 16. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Seth Wenig)   Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov vo štvrtok informoval, že ľudia z okolia prezidenta Vladimira Putina, ktorí ochoreli na covid, sa nakazili preto, že neboli včas preočkovaní. Dodal, že takmer všetci nakazení majú asymptomatickú alebo miernu formu ochorenia COVID-19 Agentúra Interfax dodala, že podľa Peskova…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ladislav Hvižďák

Milujem vás v Košiciach.

0icon

Milujem vás v Košiciach / dnes krtkovia./ To, že sú cesty v druhom najväčšom Slovenskom meste v tom  "najlepšom stave" určite Východniari vedia. Najhoršie to je na sídlisku KVP, potom na sídlisku Nad jazerom a cesta ku starej nemocnici. Ináč majú v Košiciach aj nemocnicu novú, ktorú aj volajú Nová…

Marián Moravčík

Životné paradoxy - v americkom väzení sa objavil nový geniálny matematik

0icon

Pán Bavor V. ma upozornil na článok v AO o 40-ročnom väzňovi Christopherovi Havensovi, ktorý si vo väznici blízko Seatlu odpykáva 25-ročný trest za vraždu a drogy. (ďalší zdroj

Andrej Biras

"Svätý Otec" prečo by sa nemal nazývať kresťanom? Takmer 2000 rokov katolicizmu a klimatický kolaps.

0icon

Prečo sa tento "Svätý Otec" ešte stále nazýva kresťanom? Jeho inštitúcia formovala takmer 2000 rokov našu planétu a všetky "kresťanské" národy, ktoré zbroja a zbroja a zbroja... Cirkev s jej učením o dvoch mečoch, duchovný a svetstký meč, teda, že aj štát sa má podriadiť cirkvi, výrazne ovplyvnila morálny vývoj…

Boris Mesár

Sionizmus a fašizmus sú dvojičky: jedna ideológia, spoločné ciele a úlohy 

0icon

Druhá svetová vojna ako najväčšia historická udalosť dvadsiateho storočia dodnes vyvoláva veľký záujem a množstvo kontroverzií medzi historikmi, politológmi, právnikmi, životopiscami vodcov štátov, ktorí sa na tejto vojne zúčastnili a nenechá ľahostajných tých, ktorí o tom chcú vedieť pravdu. Tvrdenie, že Adolf Hitler v čele Tretej ríše bol nezávislou politickou osobnosťou,…

Ľubica Cyprianová

REPUBLIKU už podporuje aj DENNÍK N

0icon

Keď som sa svojho času dozvedela, že z ĽSNS odchádzajú Milan Uhrík, Milan Mazurek, Ondrej Ďurica a ďalší poslanci Národnej rady, bolo to pre mňa ako bežného človeka, ktorý sleduje politiku len zvonku, dosť nečakané a nemilé prekvapenie. Príspevky v médiách a prejavy Milana Uhríka mi boli celkom sympatické a páčia sa mi aj niektoré pesničky…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Dunkerque a 2. svetová vojna: 1. časť

0 icon

V máji 1940 nastal v druhej svetovej vojne rozhodujúci okamih. Nemecké vojská postupovali naprieč Belgickom a napadli Francúzsko. Do tejto oblasti boli vyslané francúzske a britské jednotky, aby tie nemecké vytlačili. Prinášame ďalší minimálne z nášho pohľadu zaujímavý článok z obdobia druhej svetovej vojny. Ešte pred Mechelenským prípadom (o ktorom…

Koľko chutí rozozná tvoj maškrtný jazyk?

0 icon

Chuť je signál vysielaný do mogzu receptormi v ústach a nie všetky látky ho musia vytvárať. Na biológii si sa učil, že človek dokáže jazykom rozoznať štyri chute - sladkú, slanú, horkú a kyslú. Dokonca ťa aj naučili, ktoré časti tvojho jazyka tieto chute vnímajú. Čo ak to však nie je všetko?…

10 faktov o snoch, ktoré si pravdepodobne nevedel

0 icon

Ako si mnohí doposiaľ mysleli, farebné snívanie vôbec nie je samozrejmosťou. Znamenajú v skutočnosti vôbec niečo tvoje sny? Premietajú sa v nich tvoje najtajnejšie túžby či najhoršie obavy. Nevyhýbajú sa mu ani zvieratká, ani slepí ľudia. Prinášame ti 10 faktov o snoch, ktoré si pravdepodobne nevedel. 1.Nie každému sa snívajú farebné sny. V…

10 najmenších krajín na svete

0 icon

Na svete je viac ako 200 krajín a my sme s istí, že o každej z týchto krajín si minimálne aspoň raz počul. Na našej zemi však existujú aj štáty, o ktorých si určite nikdy nič nepočul. Tieto štáty sú veľmi malé (rozloha menšieho mesta, dediny) a majú veľmi málo…

Životný príbeh Herschela Grynszpana: 4. časť

0 icon

V novembri 1959 vyšiel ďalší článok s názorom, že je Grynszpan nažive. Jeho autor Egon Larsen dodal, že sa na konci vojny vrátil do Paríža a zmenil si meno. Potom dostal prácu v autoopravovni a časom sa oženil a mal dve deti. Pokračujeme v poradí štvrtým článkom o živote a záhadnom zmiznutí Herschela Grynszpana. V decembri 1959 parížsky časopis l’Arche…

Armádny Magazín

Minister obrany Izraela Binjamin Ganc: O dva-tri mesiace môže Irán vyrobiť atómovú bombu

0 icon

Irán, 16.september 2021 (AM) – Ruská informačná agentúra RIA Novosti dnes v noci priniesla správu o vyhlásení ministra obrany Izraela generála Binjamina Ganca (pre časopis Foreign Policy), že o dva alebo tri mesiace môže mať Irán dostatok nevyhnutného materiálu a aj možnosti na výrobu atómovej bomby.   „Podľa názoru Ganca Iránu ostalo dva-tri mesiace

Ruská Armata zvýši rýchlosť streľby: Špecialisti pracujú na novom projekte

0 icon

Rusko, 16.september 2021 (AM) – Objavujú sa nové údaje o sľubnom vývoji na platforme Armata, čo je hlavná platforma pre množstvo moderných obrnených vozidiel vrátane tanku T-14.   Koncern „Uralvagonzavod“ vyvíja novú rýchlopalnú delostreleckú inštaláciu na základe „Armaty“,

Nejde o ochranu: expert vymenoval zámery okolo izraelského raketového systému Železný dóm pre Ukrajinu

0 icon

Ukrajina, 16.september 2021 (AM) – Niektorí členovia Kongresu USA navrhli, že Ukrajine dodajú dva izraelské systémy taktickej protiraketovej obrany Železná kopula. Výbor pre ozbrojené sily predstavil svoju verziu zákona o obrane na rok 2022. Pentagon podľa neho musí poskytnúť správu s možnosťami potenciálneho predaja alebo prevodu

Konflikt vo vedení Talibanu v Afganistane prerástol do prestrelky

0 icon

Afganistan, 16.september 2021 (AM) – V hnutí Taliban, ktoré prevzalo moc v Afganistane vznikol konflikt. Podpredseda vlády Talibanu a spoluzakladateľ hnutia Abdul Ghani Baradar zmizol. Vyhlásili to vysoko postavené zdroje v hnutí Taliban. Tvrdia, že Baradar sa sporí s Khalilom Rahmanom Haqqanim, ktorý má na starosti utečeneckú politiku.   Spor podľa

Izraelský analytik Kedmi: Čo čaká Bielorusko v najbližších tridsiatich rokoch

0 icon

Bielorusko, 16.september 2021 (AM) – "Bieloruské orgány  musia vypracovať strategický plán rozvoja krajiny na nasledujúcich tridsať rokov, pretože iba takýto prístup jej umožní vyriešiť všetky problémy, ktoré nastali skôr, ako aj prekonať šírenie finančnej krízy, posilnenie ekonomiky štátu." K tomuto záveru dospel známy izraelský politický ex

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali