Konečný výsledok Wales-Slovensko 2:1

Bordeaux 11. júna 2016 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR – Michal Svítok)

Slovenskí futbalisti prehrali v sobotu v ich prvom zápase na ME vo Francúzsku s výberom Walesu 1:2. V ďalšom stretnutí základnej B-skupiny budú zverenci trénera Jána Kozáka čeliť v stredu 15. júna v Lille Rusom (15.00 SELČ).

Na snímke slovenský futbalista Marek Hamššík (na zemi) reaguje po tom, čo jeho čistú gólovú strelu pred bránkou vykopol Ben Davies v zápase B-skupiny na majstrovstvách Európy vo futbale medzi Walesom a Slovenskom 11. júna 2016 vo francúzskom Bordeaux

V prvom dejstve duelu dvoch debutantov na EURO sa na Stade de Bordeaux waleskí “draci” dostali do vedenia už v 10. minúte, keď z priameho kopu otvoril skóre Gareth Bale. V druhom polčase Slovákom skvele vyšlo striedanie, keď Ondrej Duda v 61. minúte vyrovnal len niekoľko sekúnd po príchode na ihrisko. Wales sa ale opäť dostal do vedenia v 81. minúte, keď tiež striedajúci Robson-Kanu dostal loptu do slovenskej siete medzi nohami Jána Ďuricu a rozhodol o výsledku.

B-skupina, 1. kolo:
Wales – Slovensko 2:1 (1:0)
Góly: 10. Bale, 81. Robson-Kanu – 61. Duda, ŽK: Hrošovský, Mak, Weiss, Kucka, Škrtel (všetci SR), rozhodovali: Moen – Haglund, Andas (všetci Nór.)
zostavy a striedania:
Wales: Ward – Chester, A. Williams, Davies – Gunter, Allen, Edwards (69. Ledley), Ramsey (88. Richards), Talyor – J. Williams (71. Robson-Kanu), Bale
SLOVENSKO: Kozáčik – Pekarík, Škrtel, Ďurica, Švento – Hrošovský (60. Duda), Kucka – Mak, Hamšík, Weiss (83. Stoch) – Ďuriš (59. Nemec)

Na snímke slovenskí futbalisti pózujú pred zápasom B-skupiny na majstrovstvách Európy vo futbale medzi Walesom a Slovenskom 11. júna 2016 vo francúzskom Bordeaux. Dolný rad zľava Peter Pekarík, Marek Hamššík, Róbert Mak, Michal Ďurišš a Patrik Hroššovský. Horný rad zľava Ján Ďurica, Martin ŠŠkrteľ, brankár Matúšš Kozáčik, Vladimír Weiss, Duššan ŠŠvento a Juraj Kucka

Wales začal s veľkou aktivitou, ale boli to Slováci, ktorí mohli otvoriť skóre ako prví. Už v 3. minúte Hamšík predviedol nádherný prienik a jeho strelu už za prekonaným Wardom odkopol do bezpečia pred bránkovou čiarou v poslednej sekunde obranca Davies.

Slováci pôsobili nervózne, stred poľa ovládol ich súper, ktorí ťažil so slovenských nepresností. Ani krajní záložníci “sokolov” neboli úplne v hre. V 10. minúte po strate lopty v slovenskom strede hasil Hrošovský pred šestnástkou iba faulom a loptu si k priamemu kopu postavil Bale. Jeho dobre trafený projektil preletel ponad múr a Kozáčik naň už nezareagoval, hoci sa hodil po smere lopty.

“Draci” neukazovali žiadny veľký výkon, ale “pomáhali” im nervóznym dojmom pôsobiaci Slováci. V 20. minúte po ďalšej strate Hrošovského v strede strelu Ramseyho Kozáčik kryl. Hamšík bol suverénne najlepším hráčom na ihrisku, ale spoluhráči mu príliš nepomáhali a jeho sily sa trieštili aj hrou smerom dozadu, kam si chodil pýtať lopty.

Jedna z mála šancí na vyrovnanie prišla v 23. minúte, ale Kuckov priamy kop po faule Allena na Hamšíka išiel nad. Kozákovci mali o čosi väčšie držanie lopty, aj viac striel, ale všetky mimo bránuu, do priestoru ktorej v prvom polčase netrafili. V 45. minúte to ešte vyskúšal Bale, ale Kozáčik bez problémov kryl.

Do druhého polčasu sa išlo bez zmien. Slováci hľadali recept na finálnu prihrávku, v 54. minúte Weiss našiel medzeru v defenzívnej hradbe súpera, vyslal do nábehu Maka, ten ale strieľal nad. Na druhej strane odpovedalo v 57. minúte duo Allen – Bale, keď prvý menovaný pekne odcentroval, ale Baleovu hlavičku cez Pekaríka skvele na čiare vyrazil Kozáčik.

Po hodine hry Kozák urobil dvojité striedanie a bolo skvelé. Ďuriša vystriedal Nemec a Hrošovského Duda. A okamžite po pár sekundách po výbornom prieniku a prihrávke Maka si naviedol loptu v strede šestnástky Duda a chladnokrvne k ľavej žrdi prekonal bezmocného Warda.

Na snímke hráči Slovenska Ján Ďurica a Marek Hamššík (vpravo) sa teššia po góle Ondreja Dudu na 1:1, vľavo brankár Danny Ward (Wales) v zápase B-skupiny na majstrovstvách Európy vo futbale medzi Walesom a Slovenskom 11. júna 2016 vo francúzskom Bordeaux

Povzbudení Slováci ožili, v 63. minúte to skúsil z priameho kopu Weiss, ale opäť nad. Slovenská lavína pokračovala, o dve minúty to skúsil zo stredu tvrdo Kucka a Ward s námahou vyrazil. Slovenskí fanúšikovia ožili, dokázali prekričať aj mohutnú prevahu Walesu v hľadisku. V 68. minúte jedovku nad vyslal Mak, Slováci prebrali stred poľa a tlačili sa dopredu.

V 73. minúte sa ale nebezpečne pripomenul Wales, striedajúci Robson-Kanu našiel pekným centrom hlavu Ramseyho, ale lopta išla našťastie nad. V 80. minúte pálil z priameho kopu Bale, ale Kozáčik bol na mieste.

Slováci akoby na chvíľu vypustili a ich súper z ničoho nič opäť udrel. V 81. minúte Ramseymu pred Škrtelom ušla lopta k Robsonovi-Kanuovi, ktorý ju pomedzi nohy Ďuricu dostal do slovenskej siete.

Slováci v nápore zatlačili a v 86. minúte trafil hlavou pravú tyč Nemec po centri Šventa. Slovensko hralo vabank, dvakrát sa rútil v úniku dvoch na dvoch dopredu Bale, ale skóre sa už nezmenilo. Hoci v nadstavenom čase ešte odrazenú loptu z 13 metrov napálil nad bránu Warda Mak.

Hlasy po zápase /zdroj: RTVS,dpa/:
Ján Kozák, tréner SR: “Mali sme dobrý začiatok. Marek to pri tej šanci spravil fantasticky. Potom prišla prvá štandardka proti nám a bol z toho gól. V druhom polčase sme vyrovnali a hrali lepšie. V závere sme aj my aj súper chceli vyhrať, hralo sa otvorene a oni boli šťastnejší. Myslím si, že tomuto zápasu by pristala viac remíza. Máme ešte dva zápasy, skúsime sa na ne čo najlepšie pripraviť a uhrať nejaké body.”
Ondrej Duda, stredopoliar a strelec jediného gólu SR: “Dostal som pokyn tlačiť sa pred bránku. Pri góle mi to Robo Mak fantasticky pripravil. No ten gól je len slabá náplasť, prehra nás mrzí. V druhom polčase bolo futbalové umenie na našej strane, no škoda, že sme ho nezúročili na góly. Oni boli húževnatí, nebezpeční hlavne z protiútokov. V druhom polčase sme im dovolili jeden a dali z toho taký zlepený gól.”
Marek Hamšík, stredopoliar SR: “Škoda tej moje šance, bolo by super, keby sme dali hneď na začiatku gól. Po tej šanci zobral hru pod kontrolu Wales a do polčasu bol lepší. V druhom sme boli lepší my. Škoda ale, že sme nedali druhý gól. Za stavu 1:1 sme cítili šancu na tri body a možno sme to až príliš otvorili.”
Róbert Mak, krídelník SR: “Pripravili sme sa na nich. Vedeli sme, že hrajú s piatimi obrancami a v prvom polčase nás všetkých útočiacich hráčov zastavili. Do druhého sme nastúpili tak, ako sme si predstavovali. Dali sme gól a držali sme priebeh zápasu, no potom sme dostali taký nešťastný gól. Musíme si oddýchnuť a poriadne sa pripraviť na ďalší zápas.”
Gareth Bale, autor prvého gólu Walesu: “Pre nás to bol akoby domáci zápas. Naši fanúšikovia sú najlepší na svete a my sme im dali dôvod oslavovať. Je to pamätný moment pre našu krajinu a určite si ho poriadne vychutnáme.”

Ohlasy zahraničných médií:

iDnes.cz (ČR): “Wales – Slovensko 2:1, šťastné slovenské striedanie na body nestačilo. Slováci odchádzajú z premiérového vystúpenia na európskom šampionáte s prázdnymi rukami.”
sport.cz (ČR): “Historická premiéra na európskom šampionáte dopadla neslávne. Futbalisti Slovenska, v ktorých základnej zostave nastúpili i štyria hráči z najvyššej českej súťaže, podľahli v Bordeaux rovnako debutujúcemu mužstvu na ME Walesu.”
Mirror (V.Brit.): “Wales – Slovensko 2:1. Robson-Kanu naskočil z lavičky a strelil víťazný gól Colemanovej družiny.”
Daily Mail (V.Brit.): “Wales vyletel nahor. Robson-Kanu sa postaral o víťazný gól v zápase so Slovenskom po tom, čo skóre otvoril z parádneho priameho kopu Bale.”
APA: “Wales vyhral duel dvoch debutantov na ME nad Slovenskom 2:1.”
Kicker (Nem.): “Žolík Robson-Kanu zatienil ďalšieho striedajúceho hráča Dudu.”

20:08

Duchovný vodca Iránu ajatolláh Alí Chameneí tvrdí, že pokračujúce snahy o normalizáciu vzťahov medzi Izraelom a arabskými krajinami nevyriešia krízu na Blízkom východe. Chameneí to uviedol v stredu v reakcii na vyhlásenie šéfa americkej diplomacie Antonyho Blinkena, ktorý v pondelok uviedol, že Washington má pripravený “bezpečnostný balík” pre Saudskú Arábiu, ktorý Rijádu ponúkne, ak znormalizuje svoje vzťahy s Izraelom.

19:03

USA presunuli časť vojenského personálu z Čadu do Nemecka, tvrdí vojenský predstaviteľ.

18:57

Netanjahu na stretnutí s Blinkenom povedal, že sa nevzdá operácie IDF v Rafahu, informoval denník The Times of Israel.

Izraelský premiér predtým povedal, že operácia v južnej časti pásma Gazy sa uskutoční bez ohľadu na to, či sa uzavrie dohoda o prepustení rukojemníkov.

IDF plánujú nasadiť jednotky v Rafahu na hranici enklávy s Egyptom s cieľom zničiť Hamas. Podľa OSN tam žije viac ako 1,45 milióna palestínskych utečencov.

Antony Blinken Benjamin Netanjahu
Na snímke Antony Blinken a Benjamin Netanjahu
18:36

Gruzínsky parlament podporil návrh zákona o zahraničných agentoch v druhom čítaní.

„Za“ bolo 83 poslancov, 23 bolo proti. Návrh bol prijatý v druhom čítaní,“ uviedol predseda gruzínskeho parlamentu.

Teraz sa uskutoční tretie čítanie zákona. Pripomeňme, že proti jeho prijatiu sa pravidelne schádzajú protesty.

18:16

Britská polícia v stredu zadržala 17-ročného chlapca podozrivého z útoku ostrým predmetom na tri osoby vrátane jedného dieťaťa. K útoku došlo v škole v Sheffielde v severnom Anglicku.