Príbeh: Alkoholizmus a cesta z toho „von“.

Slovensko 18. januára (HSP/Foto: Mária Čapáková)

 

Keď sa vás raz alkohol zmocní, racionálna úvaha ho nedokáže premôcť

Alkoholizmus je vážny problém našej spoločnosti. Zo stredoškolských štúdii mi dodnes znie veta jedného lekára:  „Každá konzumácia alkoholu je intoxikácia.“ Čo dokáže alkohol urobiť s človekom, vieme všetci veľmi dobre.  Ale cesta „von z alkoholizmu“ existuje. Určite to nie je ľahké. Dobrá správa však je, že je to možné!

Vie o tom svoje moja priateľka Janka. Spoznala som ju ako aktívnu  turistku a športovkyňu. Veľa voľného času trávi na horských hrebeňoch. Cez leto na dlhých či kratších túrach a v zime na bežkách. Zúčastňovala sa aj pretekov Biela stopa, kde vo svojej kategórii zaznamenala niekoľko významných umiestnení. Prešla som s Jankou už veľa turistických chodníkov a stala sa mojou dobrou priateľkou. Oceňujem jej humor, prístup k životu, vieru a zároveň obdivujem odkiaľ kam prešla na svojej životnej ceste. Niekoľko rokov má pri svojich aktivitách neodlučiteľnú parťáčku – labradorku Tinku. Ale nie vždy to tak bolo. V istom období života bol jej partnerom – alkohol.

Janka si užíva život naplno

Ako v ktorejkoľvek rodine, aj Janka prichádzala od detstva do kontaktu s alkoholom. Pri rôznych rodinných príležitostiach, napríklad keď sa pokosilo, u starkej sa vždy vytiahlo domáce vínko a každý trochu dostal. Ale ako dieťa nemala k tomu vzťah. Po skončení školy bola úplný abstinent a venovala sa športu a turistike. Prvé „naozajstné“ stretnutie s alkoholom zažila na chate po prechode Veľkou Fatrou, kde boli tri dievčatá a dvadsaťštyri chlapcov. Ako sama hovorí: „…tam nás chlapi učili piť borovičku. Ešte som aj dostala diplom za pitie „na ex“, na čo teda už dnes nie som hrdá, ale vtedy som bola…“ Janka však aj napriek tejto skúsenosti odolávala, aj keď ju kamarátky volali „sadnúť si“ a niečo si dať. Bola športovkyňa a nepila. Ale časom ju partia zlomila a postupne sa to začalo rozbiehať. Doma vyrábala ovocné víno a ponúkala ním návštevy, lenže postupne si dávala aj keď bola sama. „Tak ako má niekto chuť na čokoládu, tak ja som mala na to víno. Tak som si naliala, pozerala televíziu, popíjala, čítala knihu, popíjala…a naraz, ani človek nevedel ako, už mi to chýbalo. Čítam, voľačo mi chýba – a veď ja tu nemám pohár vína, no tak idem a nalejem si.“

Rozbiehalo sa to úplne nevinne. Neuvedomovala si, čo sa deje. Pilo sa všade – na túrach, v partiách, na schôdzach turistického klubu… Nevidela nič zlé v tom, že si dáva, proste jej to chutilo. Až jedného dňa ráno pred odchodom do práce zistila, že má chuť na pohár vína. Zodpovednosť v nej však ešte zapracovala – prvý raz, druhý raz…a potom už to bolo také silné, že chuť prevážila rozum a víno si dala. „A už som sa v tom viezla. Prvé ranné triašky, nedalo sa ísť do práce bez toho, aby som si nedala vína. Telo si pýtalo a ja som mu statočne dodávala.“

Na bežkách v okolí Kremnice

Problémy v práci nenechali na seba dlho čakať. Zo začiatku ešte Janka dokázala spraviť svoju robotu, neprichádzala do práce celkom opitá, ale alkohol z nej bolo cítiť. Dokonca si začala nosiť víno so sebou, mala ho v ruksaku v šatni a chodila si upiť. Nikto to nevedel. Kolegyne sa však začali sťažovať a tak prišiel prvý pohovor u vrchnej. „Ja teda sväto-sväte sľúbila, že budem chodiť do roboty triezva, nepovedala som ani slovo, že by som sa alkoholu vzdala, ale že budem chodiť do roboty triezva.“ Lenže to nešlo. Kládla si otázku, ako vydrží celý deň pred nočnou nepiť?

Závislosť bola už naplno rozbehnutá. Tak jej zakázali slúžiť nočné. Do denných si však stále nosila víno. Problémy v práci sa prehlbovali, hrozila výpoveď. Namiesto hľadania  riešenia si však Janka radšej vypila. O liečení neuvažovala. Stalo sa však, že na nejakej akcii si vypila extrémne. V noci sa zobudila na to, že nemôže dýchať. Bol to atypický „absťák“. Vyplašila sa. Volala svojej priateľke, že asi ide zomrieť. Tá rýchlo zalarmovala záchranku a skúsený lekár, ktorý prišiel, hneď vedel, čo je vo veci.

Po tejto udalosti Janka absolvovala prvé liečenie. Nie však z presvedčenia, že chce prestať piť, ale zo strachu, aby sa jej nezopakovala udalosť s dýchaním, aby sa naučila piť tak, aby sa jej to už nestalo. Počas liečenia uvažovala o tom, že by možno bez alkoholu mohla byť, ale nevedela si predstaviť, že do konca života by si už nikdy nesmela dať. Navonok sa aj tvárila, že už piť nebude, všetkých o tom presviedčala, ale myslela si niečo iné – že bude piť tak, aby o tom nikto nevedel. Lenže to sa nedalo. Vydržala dva týždne, aby všetkým dokázala, že ona teda piť nebude, a potom sa ocitla tam, kde bola predtým.

Znovu sa to rozbehlo. Janka nemala žiadne presvedčenie o tom, že by chcela abstinovať. Naďalej si nosila víno do práce. Nasledovali ďalšie preliečenia, dokonca jedno komplexné trojmesačné v Hronovciach. Ale ani potom neprestal piť. Vydržala dva dni v práci triezva a potom sa opila tak, že nešla ani do roboty, dva dni nedvíhala telefón, ležala doma.  Keď sa k nej dostali, putovala naspäť do Hronoviec. V práci dostala posledné ultimátum. Po preliečení vydržala dva týždne nepiť a potom sa opila. Následne nato ju prepustili z práce.

Ani vtedy však neuvažovala o tom, že by mala abstinovať. Počas troch nasledujúcich rokov sa u nej striedali stavy beznádeje, opitosti, totálneho dna. Vždy si našla nejakú prácu, z ktorej ju napokon prepustili kvôli alkoholu. Pomedzi to absolvovala opäť preliečenia – krátkodobé prerušenia ťahu, keď ju našli doma v totálne hroznom stave.

Janke sa pridružili zdravotné problémy a musela absolvovať interné vyšetrenie. Doktor, ktorého tam stretla, vedel o jej probléme s alkoholom a ponúkol jej pomoc, akú dovtedy nedostala od nikoho. Duchovno. Rozprával jej o Ježišovi a o tom, že on jej môže pomôcť. Nechápala to, ale zažívala už také stavy, že si vravela – nechcem takto skončiť, nemôžem takto skončiť. Niekto musí prísť, niečo sa musí stať. Niečo je, len na to musíš prísť. Lekár – internista – Janke zvestoval Ježiša ako živého Boha. Nie násilne, nie diktátorsky, ale úplne jemne. Len aby to skúsila. Viedol ju smerom, aby začala veriť, že Ježiš je ten, ktorý ju môže zachrániť. A postupne tomu začala veriť. Nebolo to však zo dňa na deň. Aj napriek tomu ešte „padla“.

Tak, ako niekomu chutí čokoláda, Janke chutil alkohol

Začala chodiť do spoločenstva, kde videla, že život s Ježišom je normálny, bežný život. Len s tým rozdielom, že ľudia z tohto spoločenstva žili pre Ježiša, s Ježišom a nežili pre alkohol. A vtedy po tom zatúžila aj ona. „Bolo to ako blesk z jasného neba, že ako som to ja doteraz žila? Ako som ja mohla žiť len tak prázdno, nič vnútri?“ Od tej chvíle robila všetko pre to, aby spoznala Boha, osobu Ježiša. Aby vedela, kto to je, ako jej môže pomôcť a ako s ním má budovať vzťah. „V prvom rade ma zachránil. Pretože z toho dna som sa dostala von a začala som žiť, zaujímať sa o veci okolo seba, ale už to malo úplne iný rozmer – že to už nie je o mne, ale je to o tom, že žijem s Ježišom.“ Na tejto ceste sa však Janka ešte opila a nevedela to uniesť, prečo sa jej to znovu stalo? Opäť ju povzbudil lekár, ktorý jej vysvetlil, že keď žije s Ježišom, neznamená to automaticky, že už sa jej to viac nestane. Určite nechcel, aby padla, ale ešte nebola pripravená na život a bolo treba niečo dobudovať. „A takto postupne, kocka po kocke, som si ja budovala aj vzťah s Ježišom aj celú moju abstinenciu.“ Trvalo to viac ako desať rokov, kým Janka našla definitívne cestu von z alkoholizmu.

V októbri 2007 absolvovala posledné prerušenie ťahu a odvtedy nemala viac kontakt s alkoholom, ani sa neopila, ani nebola viac na liečení. „Boh ma uzdravil nielen telesne, ale aj duševne. To bol čistý zázrak. Stalo sa to v dobe, keď mi už nikto neveril, nikto to odo mňa nechcel, dokonca ani ja som to nechcela, a vtedy to prišlo, že vlastne vstúpil Ježiš a povedal – ja to chcem a chcem to pre teba. Vtedy som spoznala Ježiša naplno a povedala som si – my dvaja to dokážeme.“

Janka zmenila partiu, spôsob života, opäť si našla prácu. A paradoxne – ďakuje Bohu za svoju závislosť. „…lebo na základe toho som ho mohla spoznať. Keby sa mi toto nebolo stalo, ja dodnes Boha nepoznám. Cez moju závislosť mi Boh ukázal, že môžem byť závislá na ňom. Ale to je iná závislosť, úžasná. Ja som celý život vykrikovala, že chcem byť slobodná, robiť si, čo chcem. Ale o tom nie je sloboda. Sloboda je o tom, že aj keď ťa niekam zatvoria, tak si tu, vo vnútri slobodná…dnes môžem budovať na tom, čo som prežila. Naučila som sa pokore, viere, žiť vieru. Budovať to každý deň na tomto základe – že je to moja vlastná skúsenosť. Nikto ma to nenaučil, nikto mi to nenahovoril, ja som to sama zažila. Je to možné a dá sa to. Ježiš je ten, ktorý je so mnou, pomáha mi a bude pomáhať. To nie je niekto, kto mi zajtra povie, že dovidenia, ja už s tebou končím, lebo ty si už na tom dobre. Je to niekto, kto je s tebou, bude s tebou a chce byť s tebou.“

Tento článok vznikol vďaka Jankinej úprimnosti a pokore. V pravde hovorí o svojej závislosti preto, aby pomohla iným, ktorý bojujú s týmto problémom. Janka, ďakujem!

Mária Čapáková

Ak si chcete prečítať všetky články autorky, vložte do vyhľadávania jej meno

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Navaľnyj sa posťažoval, že Trump neodsúdil jeho otravu

0 icon

Bratislava 20. októbra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP/The White House-Tia Dufour, Pavel Golovkin)   Ruský opozičný aktivista Alexej Navaľnyj sa v rozhovore pre americkú televíziu CBS posťažoval, že prezident USA Donald Trump neodsúdil to, čo sa mu stalo, a vyzval amerického lídra, aby tak urobil V rozhovore pre nedeľnú reláciu 60 Minutes Navaľnyj…

Aktuálne informácie k celoplošnému testovaniu obyvateľstva SR na prítomnosť ochorenia COVID-19

0 icon

Bratislava 19. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)   Rezort obrany už intenzívne pracuje na plánovaní vykonania celoplošného testovania obyvateľstva v rámci operácie Spoločná zodpovednosť. V priestoroch Ministerstva obrany SR zriadil Spoločné operačné centrum, ktorého súčasťou sú aj zástupcovia ostatných rezortov. Ide o centrálu plánovania operácie a následne tiež jej realizácie V…

Doplácanie za zdravotnú starostlivosť v prípade neúčasti na testovaní je vrchol neznalosti zákonov, tvrdí Szalay

0 icon

Bratislava 20. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)   Avizované doplácanie za zdravotnú starostlivosť v prípade neúčasti na testovaní na COVID-19 je vrchol neznalosti platných zákonov v Slovenskej republike. Myslí si to predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ ZaSS) Anton Szalay. "Sme svedkami hľadania riešení koronakrízy v tme, v…

Slovensko ide v boji s vírusom konečne čínskou cestou

0 icon

Bratislava 20. októbra 2020 (HSP/Foto:Screenshot)   Po vypuknutí pandémie mnohí poukazovali na to, že protipandemické opatrenia sú v demokratických krajinách neúčinné a že by sa demokracia mala nahradiť autoritatívnym systémom akým je ten v Číne, ktorý si s pandémiou poradil. Na rozdiel napríklad od USA ktoré pandémiu nezvládli, lebo v…

Prieskum naznačil ochotu Európanov navýšiť rozpočet Európskej únie z dôvodu koronakrízy

0 icon

Brusel 20. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Väčšina občanov členských krajín EÚ podporuje zvýšenie dlhodobého rozpočtu EÚ na prekonanie súčasnej zdravotnej krízy Prioritou sú dodatočné zdroje na oblasť verejného zdravia, hospodárske oživenie a boj proti klimatickým zmenám. Uviedol v utorok Európsky parlament (EP) s odkazom na prieskum verejnej mienky, vypracovaný na…

Novým trénerom reprezentácie SR sa stal Štefan Tarkovič

0 icon

Bratislava 20. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Novým trénerom slovenskej mužskej futbalovej reprezentácie sa stal Štefan Tarkovič. Na tomto poste nahradil českého odborníka Pavla Hapala, ktorého aj s asistentom Otom Brunegrafom odvolalo vedenie Slovenského futbalového zväzu (SFZ) v závere minulého týždňa VV SFZ v utorok ukončenie spolupráce s Hapalom odobril…

Kollár otvoril 16. schôdzu, vystúpi premiér

0 icon

Bratislava 20. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) otvoril 16. schôdzu parlamentu. Poslanci by sa mali venovať reforme súdnictva a s ňou súvisiacim ústavným zmenám, novele zákona o minimálnej mzde či dotáciám v pôsobnosti rezortov práce a kultúry. V návrhu programu schôdze…

Bude výsledkom „dobrovoľného“ testovania masový krach firiem? Klub 500 varuje: Karanténa pre tých, ktorí sa odmietnu dať otestovať, by znamenala úplnú likvidáciu ekonomiky

0 icon

Bratislava 20. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR/AP-Dominic Lipinski/PA via AP)   Obyvateľov Slovenska čaká celoplošné testovanie na ochorenie COVID-19. Premiér Igor Matovič uviedol, že testovanie bude s veľkou pravdepodobnosťou dobrovoľné. Osoba, ktorá sa podľa jeho slov nepreukáže testom, ale bude musieť ostať desať dní v karanténe. Pred týmto však varuje Klub 500…

Hlas-SD žiada stiahnuť z rokovania NR SR zmeny pri minimálnej mzde a návrh o trinástom dôchodku

0 icon

Bratislava 20. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Nezaradení poslanci NR SR zoskupení okolo podpredsedu parlamentu Petra Pellegriniho (Hlas-SD) žiadajú, aby minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak stiahol z rokovania parlamentu návrh novely zákona o minimálnej mzde a návrh zákona o trinástom dôchodku. Ak parlament tieto legislatívne návrhy schváli, nezaradení…

Obvinili muža v prípade nehody, pri ktorej zomrel štátny tajomník ministerstva kultúry

0 icon

Bratislava 20. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:Facebook)   Vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície v Komárne obvinil 33-ročného muža v prípade smrteľnej nehody, pri ktorej zomrel štátny tajomník Ministerstva kultúry SR Vladimír Dolinay. Informoval o tom spravodajský portál televízie Markíza TVnoviny.sk na svojej stránke Muž čelí obvineniu z prečinu usmrtenia a ublíženia na zdraví.…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Budú vyhrážky a diskriminácia v podaní Matoviča realitou!!!

0icon

Víkendové udalosti začali vo verejnosti veľmi známym symbolickým číslom 1968, teda číslom pozitívnych na Covid 19 (tento údaj neznamená, že aj chorých, - teda infekčných, čo sa pre istotu nikde nedozvieme), ktoré pripomína rok vstupu vojsk Varšavskej zmluvy okrem Rumunska do Československa. A keďže čísla podľa nášho špeciprokurátora Honza „Urválka“…

Peter Švec

Slabší vyhráva ak neprehrá, využi prostredie, použi vhodný koncept. Pôsobenie proti prevahe 2. časť.

0icon

Jedna kríza, biologická v prepojení s psychologickou vojnou je v plnom rozmachu. Druhá kríza, ekonomická, je na obzore. Tretia, potravinová, nás môže kruto zasiahnuť už v zime, lebo v tej veci zatiaľ zbabelí politici nekonajú a spoliehajú sa na solidaritu.  Nejdem strašiť. Ale treba byť pripravenými na najhorší variant. Čitateľom ponúkam ďalšie pokračovanie…

Mária Benová

V boji s vymysleným COVIDom padol za obeť obetavý 48-ročný lekár z Oravy

0icon

„Je to určite vymyslené. Tá choroba existuje, ale je vymyslená. A je to ďalší druh chrípky,” vysvetľoval spoluobčanom do TV kamery ochorenie COVID-19 poslanec Marián Kotleba na septembrovej schôdzi NRSR... V tom istom čase sa už v nemocniciach a ambulanciách v 1.línii, mimo dohľadu kamier, odohrával boj skutočný... 12.okt.

Marián Tkáč

Navrhujem, volajme to "vláda", nech sa aj oni hanbia za predsedu. Však mu prisluhujú!

0icon

Drahí priatelia, akosi sme si zvykli, že Matovič sem, Matovič tam. Akoby len on bol tá "škodná". A čo jeho ministri a podpredsedovia? Neprisluhujú mu náhodou? Igor Matovič. Áno, máme pravdu - je tak intenzívny, neznesiteľný, narcistický a nazdávam sa, že šialený jedinec so znakmi slaboduchého až stupidno-perverzného primitivizmu malomestského…

Boris Mesár

VAROVANIE ! Testy ktorými nás chce Matovič pochovať sponzoruje Bill&Melinda Gates Foundation !

0icon

Najskôr by som sa ešte vrátil k včerajšiemu úspešnému protestu . Prišlo tam množstvo ľudí a to aj napriek vyhláseniu núdzového stavu trnavským idiotom , aj napriek vyhrážkam ostatných politických idiotov , a to aj napriek vyhrážkam skorumpovanej Polície ! Samozrejme, že sa vyskytli aj nejaké problémy , ale ja…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

7 jedál, s ktorými by sa nikdy nemala mikrovlnná rúra stretnúť

0 icon

Mikrovlnná rúra, ktorá bola prvýkrát vynájdená v 40. rokoch 20. storočia, je dnes jedným z hlavných kuchynských spotrebičov v každej domácnosti. Aj keď táto mašinka znamená pohodlie pri varení a ohrievaní, existujú určité druhy jedál, ktoré by si do mikrovlnnej rúry nikdy nemal dávať ohrievať.   1. Mikrov

Oceánia: Ako ľudia osídlili jedno z najodľahlejších miest na svete

0 icon

Stačí sa pozrieť na mapu a nájsť názov Oceánia – tichomorskú oblasť, ktorá zahŕňa Havaj, Nový Zéland, Samoa, Francúzsku Polynéziu a Mikronéziu. Budeš sa čudovať, ako sa ľudia pôvodne na týchto ostrovoch usadili. Sú tu väčšinou v malom počte a nachádzajú sa stovky až tisíce kilometrov od akejkoľvek veľkej pevniny aj od seba…

21 rozkošných psíkov, ktoré si získajú tvoje srdce

0 icon

Tvoje srdce si získa týchto 21 rozkošných psíkov, ktoré uvidíš na nasledujúcich fotografiách. Keď si tvoj psík prosí jesť, prípadne ti dá najavo, že je čas na prechádzku, len ťažko mu dokážeš odolať. Jeho oči hovoria za všetko. Týchto 21 rozkošných psíkov si tvoje srdce získa veľmi ľahko. Fotografie sú…

Kruhy v obilí a mimozemšťania (1. časť)

0 icon

Kruhy v obilí nás fascinujú už od nepamäti. Spájajú sa predovšetkým s mimozemšťanmi, avšak – pochopiteľne – existuje viacero teórií, prečo vznikajú a kde vznikajú. Poďme sa na celú problematiku pozrieť trochu detailnejšie. Prinášame vám trojdielnu sériu článkov s názvom Kruhy v obilí a mimozemšťania. Pohodlne sa usaďte a ideme…

Prečo hranolky chutia tak zle, keď už sú studené?

0 icon

Hranolky rozhodne nie sú pre naše telo a trávenie najzdravšie, no raz za čas padne dobre aj zhrešiť. Tenké, chrumkavé a dozlatista upražené – presne také patria k najobľúbenejším pokrmom nielen medzi deťmi na celom svete. Hranolky patria podľa prieskumov k najobľúbenejším prílohám na všetkých kontinentoch. Hodia sa k mäsu,…

Vo svete IT

Pozrite si zoznam Samsung smartfónov, ktoré dostanú aktualizáciu s One UI 2.5 nadstavbou. Je medzi nimi aj Váš?

0 icon

Hoci spoločnosť Samsung už začala aktívne pracovať na nadstavbe One UI 3.0, ktorá je v rámci BETA programu dostupná pre majiteľov zariadení  z produktovej rady Galaxy S20, tak aj napriek tomu, verzia nadstavby One UI 2.5, nie je aktuálne dostupnou pre mnoho zariadení. Dnes sme vás napríklad informovali o tom,…

WhatsApp pre počítač môže získať kľúčovú funkciu, ktorá je veľmi žiadanou, ale aj napriek tomu stále nedostupnou

0 icon

Aplikácia WhatsApp aktuálne patrí medzi najpopulárnejšie komunikačné platformy na svete. Nedávno sa spomínala napríklad funkcia „Linked-device“, teda prepojené zariadenia. Malo by ísť o funkciu, ktorá umožní využívanie jedného účtu na viacerých zariadeniach súčasne bez toho, aby bolo fungovanie viacerých účtov podmienené aktívnym fungovaním hlavného účtu. Ďalej sa spomínala napríklad aj…

Redmi zvažuje predstavenie kompaktného smartfónu na štýl iPhone 12 mini

0 icon

Nedávne predstavenie smartfónov zo série iPhone 12 od americkej spoločnosti Apple vytvorilo vo svete technológií naozaj veľký rozruch. Príchod nových technológií, či nastolenie nového dizajnu bolo veľkou témou, ktorá rozhodne stojí za povšimnutie. Svoju slávu si však zožal aj nový kompaktný model iPhone 12 Mini. Ten si už na prvý…

Nepodporovaný Windows 7 aj naďalej pokrýva značnú časť slovenského trhu. Používate ho aj vy?

0 icon

Windows 7 bol pôvodne predstavený ešte 22. októbra 2009 a podporovaný bol do 14. januára 2020. Od 15. januára Microsoft oficiálne ukončil podporu tohto operačného systému, ktorý si obľúbili mnohí z nás. Ešte v júli 2015 spoločnosť predstavila Windows 10, ktorý mal postupne nahradiť staršie verzie operačného systému Windows. Hoci sa tak…

Samsung začal uvoľňovať nadstavbu One UI 2.5 pre niekoľko populárnych modelov smartfónov. Tu je ich zoznam!

0 icon

Posledné dni je spoločnosť Samsung výrazne aktívnejšou ako po iné. Dotýka sa to hlavne softwaru, konkrétne nadstavby One UI 2.5, ktorá začala byť distribuovaná pre niekoľko modelov smartfónov. Ako informuje portál xda-developers.com, tak aktualizácia zavítala nie pre jeden, či dva smartfóny, ale hneď pre 5. Nadstavba One UI 2.5 je…

Armádny Magazín

Ministerstvo obrany: Operácia spoločná zodpovednosť

0 icon

Slovensko, 20. október 2020 (AM) - Rezort obrany už intenzívne pracuje na plánovaní vykonania celoplošného testovania obyvateľstva v rámci operácie Spoločná zodpovednosť. V priestoroch Ministerstva obrany SR zriadil Spoločné operačné centrum, ktorého súčasťou sú aj zástupcovia ostatných rezortov. Ide o centrálu plánovania operácie a následne tie

Sýria : Ďalšia ilegálna americká základňa vo výstavbe

0 icon

Sýria, 20. október 2020 (AM, Réseau international) - Americké sily začínajú budovať novú základňu na sýrskom území. Americké sily pokračujú v rozširovaní svojej ilegálnej vojenskej prítomnosti v Sýrii tým, že začali budovať novú vojenskú základňu neďaleko mesta Al-Baghouz, na východe krajiny Deir Ezzor, oprot

Ruské stíhačky MiG-29M/M2 a ruské útočné vrtuľníky Ka-52 sa stali pýchou Egyptského letectva. Video

0 icon

Egypt, 20. október 2020 (AM) – Vojenské letectvo Egyptskej arabskej republiky oslávi 2. novembra 90. výročie svojho vzniku. Pri tejto príležitosti pripravilo Ministerstvo obrany EAR dokumentárny fil

Arménsko obvinené z presunu militantov - hlavne Kurdov a Jezídov zo Sýrie do Karabachu

0 icon

Rusko, 20.október 2020 (AM) - "Informácie o použití zahraničných bojovníkov Azerbajdžanom v Náhornom Karabachu sú neopodstatnené fámy. Zatiaľ čo arménska strana sa skutočne uchýlila k pomoci dobrovoľníkov z iných krajín pri vytváraní protitureckej koalície." -  Tento názor v rozhovore pre informačnú agentúru URA.RU zdieľal zástupca

Irán : Našu obranu poistíme ruskými technológiami

0 icon

Irán, 20.október 2020 (AM) - Rusko sľubuje Iránu nielen predaj zbraní, ale aj ich technológie. Koniec embarga na predaj zbraní Iránu pripraví podľa tlačovej agentúry TASS pôdu pre rozvoj vojenskej a technickej spolupráce medzi Moskvou a Teheránom.   Túto nedeľ

Svetlo sveta

19.10. Svätý Pavol z Kríža naučil veriacich hľadať Boha ukrytého v utrpeníc

0 icon

Svätý Pavol z Kríža (1694-1775) bol veľkým mystikom, ktorý dopomohol rozvíjať úctu k umúčenému Kristovi, ako zdroju zmierenia a odpustenia. V živote prežíval veľké trápenia a duchovné skúšky, zároveň aj dary a milosti. Mal milosť zjavení Ježiša a Panny Márie, ako aj duší z Očistca, ktoré mu opísali muky, ktorými prechádzajú.…

Najväčší nárast počtu katolíkov zaznamenali vďaka misiám v Afrike

0 icon

Štatistická ročenka Cirkvi za rok 2018, ktorú vydal Centrálny štatistický úrad Cirkvi, ukazuje rast počtu katolíkov vo svete. Analýzy tohto úradu sú spracované od začiatku pontifikátu pápeža Františka, čiže od roku 2013, až do roku 2018. Prinášame niektoré údaje zo sprievodnej správy spomínanej ročenky. Ako informuje Centrálny štatistický úrad Cirkvi,…

18 milostí, ktoré získavaš každým prežehnaním sa

0 icon

Znak kríža je základným gestom kresťana. Katolíci sa prežehnajú najčastejšie pred začiatkom a na konci modlitby, pri vstupe do kostola, na začiatku a konci Svätej omše, pri prijímaní Eucharistie a pri jedle. Čo však je obsiahnuté v moci kríža, keď je neodmysliteľnou súčasťou duchovného života? Pri každom prežehnaní sa získavame…

Matka bl. Carla Acutisa: Bol mojím záchrancom, v rodine sme vieru zanedbávali

0 icon

12. októbra, v deň výročia smrti blahoslaveného Carla Acutisa, sa po prvýkrát slávila jeho liturgická spomienka. Od jeho smrti vo veku 15 rokov, po mimoriadne agresívnej leukémii, ubehlo 14 rokov. Na blahorečení v sobotu 10. októbra v Assisi sa zúčastnilo približne tritisíc ľudí z rôznych krajín, viac ich kvôli zdravotným opatreniam nebolo možné…

Ako začať s duchovným životom podľa sv. Kataríny Sienskej

0 icon

Svätá Katarína Sienská patrí k popredným svätcom Katolíckej cirkvi. Dodnes je osobitne uctievaná za jej svätosť a duchovnosť. Žila hlboký zbožný život a bola súčasťou Tretieho rádu svätého Dominika. Jej popredné dielo sa volá Dialógy. Dôležitú radu, ktorú svätá Katarína adresovala dušiam, ktoré túžia po bližšom spojení s Bohom znela…

icon FOTO DŇA