Prezidentské voľby 2014: Chronologický prehľad druhého kola – Všetky volebne miestnosti sa zatvorili

Slovensko 29. marca (HSP/TASR/Foto:TASR)

 

Chronológia volebného dňa v jednotlivých častiach Slovenska

Slováci si dnes v druhom kole volia nového prezidenta republiky. O ich priazeň sa uchádzajú dvaja najúspešnejší kandidáti z prvého kola – premiér Robert Fico (Smer-SD) a podnikateľ a filantrop Andrej Kiska.

Ilustračné foto

Voliči môžu svojmu favoritovi odovzdať hlas v 5958 okrskoch. Čas majú do 22.00 h. Voliť môžu plnoletí občania SR s trvalým pobytom na Slovensku aj bez neho, ktorí sú dnes na Slovensku. Volebné právo má vyše 4,3 milióna občanov. Voľbu treba na hlasovacom lístku vyznačiť krížikom do rámčeka pri mene preferovaného kandidáta.

 

23:53: Andrej Kiska predstúpil pred novinárov za hlasných ovácii svojich podporovateľov. Poďakoval sa voličom, že prišli voliť a volili ho. Uviedol, že to čo sľúbil aj splní. Bude prezidentom všetkých občanov, chce ľudí spájať.

 23:35: Atmosféra vo volebnom štábe Andreja Kisku začína byť euforická. Každé ďalšie spočítané okrsky zatiaľ prinášajú Kiskovi väčší náskok pred Robertom Ficom, čo sa v jeho štábe v jednom z bratislavských hotelov prejavuje hlasnými pokrikmi a tlieskaním.

„Ciki-caki-ciki-cak“ a „Kiska, Kiska“ kričali desiatky hostí, ktorí prijali Kiskovo pozvanie. Medzi nimi sú aj poslanci NR SR Daniel Lipšic, Jana Žitňanská, Miroslav Beblavý (všetci nezaradení) či Daniel Lipšic.

23:30: Rober Fico predstúpil pred novinárov. Svojmu protikandidátovi zablahoželal k prezidentskému kreslu, aj napriek tomu, že ešte nie sú oficiálne výsledky.

23:15: Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) volil zodpovedného prezidenta. Netipol si, či vyhrá, ale verí, že Slovensko bude mať dobrého prezidenta.

Každá seriózna strana podľa neho ale musí počítať aj s prehrou. „Každá seriózna strana musí rátať so všetkými výsledkami. Voľby sú na to, aby ste ich buď vyhrali, alebo prehrali,“ povedal dnes pri príchode do centrály Smeru-SD v Bratislave.

23:04: Po sčítaní hlasov z takmer desatiny volebných okrskov v 2. kole prezidentských volieb vedie Andrej Kiska (57,34 percenta) pred Robertom Ficom (42,65 percenta).

22:40: Vo volebných obvodoch Prešov, Svidník, Stropkov a Bardejov uzavreli volebné miestnosti presne o 22.00 h. Nič mimoriadne sa od 18.30 h. do konca volieb nestalo. Pokoj bol aj v obci Jarovnice v Prešovskom okrese, kde počas dňa boli pochybnosti o korektnosti volieb potom, čo tam niekoľko negramotných ľudí volilo so sprievodom, ktorý im nedal na výber, ale ukázal im, koho voliť.

22:38: Úderom 22.00 h sa zatvorili volebné miestnosti aj vo volebných obvodoch na strednom Považí a v kopaničiarskom regióne. S výnimkou incidentu s dieťaťom, ktoré v Novom Meste nad Váhom vhodilo do urny obálku namiesto rodiča, neriešili komisie žiadne podnety.

Úplne pokojný priebeh druhého kola prezidentských volieb nahlásil v okresoch Považská Bystrica a Púchov predseda obvodnej volebnej komisie (ObVK) v Považskej Bystrici Marián Sopčák. Žiadny podnet neriešila podľa člena ObVK v Trenčíne Jána Krátkeho ani komisia zastrešujúca okresy Trenčín a Ilava. V okresoch Myjava a Nové Mesto nad Váhom mali až na spomínaný incident voľby rovnako hladký priebeh.

22:35: Dnešný volebný deň v regióne Trnavy a Záhoria nepriniesol žiadne výnimočné situácie. Predsedovia obvodných volebných komisií (ObVK) v Trnave, Senici a Piešťanoch konštatovali pokojný priebeh bez komplikácií.

22:30: Brány volebných miestnosti v južných okresoch Trnavského samosprávneho kraja v Dunajskej Strede a Galante sa uzavreli o 22.00 h s konštatovaním, že aj druhé kolo prezidentských volieb bolo pokojné, bez incidentov a mimoriadnych udalostí.

22:18: Čaká nás dlhá a napínavá noc. S týmito slovami prišiel do svojej volebnej centrály v jednom z bratislavských hotelov prezidentský kandidát Andrej Kiska. Jeho priaznivci ho privítali potleskom.

„Všetci sme v napätí, čakáme, ako to dopadne. Antikampaň bola silná, uvidíme, aké dôsledky to malo. Počul som, že účasť je vysoká, čo ma osobne teší,“ povedal novinárom. Ďalšie vyhlásenie dá Kiska po zverejnení prvých priebežných výsledkov.

22:17: Robert Fico prišiel do centrály strany Smer-SD.

22:00: Všetky volebné miestnosti v SR sa zatvorili. Volebné komisie teraz začínajú počítať hlasy. Prvé priebežné neoficiálne výsledky by sa mali na webstránkach www.volbysr.sk a www.statistics.sk objaviť približne o 22.30 h. Skončilo sa zároveň volebné moratórium.

21:50: Účasť voličov v druhom kole prezidentských volieb v Hrušovanoch v okrese Topoľčany bude vyššia ako v prvom kole. V rodnej obci jedného z kandidátov na prezidenta Roberta Fica prišlo k voličských urnám doteraz zhruba 60 percent z celkového počtu 930 oprávnených voličov, informoval starosta Jozef Benca. „Ľudia chodia ešte aj teraz, mnohí si to nechali na poslednú chvíľu,“ skonštatoval zhruba desať minút pred zatvorením volebnej miestnosti.

21:45: V okrese Levice je aj tesne pred zatvorením volebných miestností priebeh druhého kola prezidentských volieb pokojný a bezproblémový. Ako uviedla predsedníčka Obvodnej volebnej komisie v Leviciach Beáta Pintérová, ani vo večerných hodinách neboli zaznamenané žiadne incidenty, či podnety, ktorými by sa musela komisia zaoberať. 

21:00: Vyššiu účasť voličov, ako tomu bolo pred dvoma týždňami pri prvom kole prezidentských volieb, evidovali dnes o 20.00 hodine členovia komisie vo štvrtom zvolenskom okrsku na Štefánikovej ulici. Konštatoval to člen okrskovej volebnej komisie Peter Novák. Volebná účasť vtedy presiahla 53 percent.

20:00: Na najmladšom žilinskom sídlisku Hájik zaznamenali v okrsku číslo 56 v budove Základnej školy na Námestí mladosti počas dnešného dňa volebnú účasť porovnateľnú s prvým kolom volieb prezidenta SR.

19:30: Druhé kolo volieb prezidenta SR je zatiaľ na severozápade Slovenska pokojné a Obvodné volebné komisie (ObVK) v Žiline, Čadci a Martine nezaznamenali žiadne problémy. Aj druhé kolo prezidentských volieb má obdobne ako prvé zatiaľ na hornej i dolnej Orave s celkom 116 volebnými okrskami úplne pokojný priebeh. 

18:50: V priebehu dnešného volebného dňa zatiaľ neprišlo k prípadu dvojitého alebo podvodného hlasovania. Po skončení popoludňajšieho zasadnutia Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) to povedala zapisovateľka ÚVK Eva Chmelová. Volebnú účasť si zatiaľ netrúfla odhadnúť.

18:30: Vo volebnom okrsku 43 v Trenčíne na Veľkomoravskej ulici vhodila volička omylom do urny občiansky preukaz. Vrátia jej ho až ráno, prípadne v noci po skončení volieb.

18:00: Sobáš, gratuláciu jubilantom, uvedenie do života nových obyvateľov a futbalový zápas stihol absolvovať primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko počas dnešného volebného dňa.

17:45: Na dnešný volebný deň pripadá environmentálna aktivita s názvom Hodina Zeme, pri ktorej sa na niektorých miestach symbolicky vypína svetlo v čase od 20.30 do 21.30 h. Do akcie sa po celom svete zapájajú samosprávy, firmy, školy aj jednotlivci. Ústredná volebná komisia (ÚVK) vyzvala všetky mestá a obce, aby v súvislosti s Hodinou Zeme brali na zreteľ to, aby pri výpadkoch alebo úsporách elektrickej energie nebol narušený priebeh voľby. 

V Turí pri Žiline sa konal celoslovenský turnaj so zahraničnou účasťou v hre boccia pre telesne postihnutých na vozíčkoch 29. marca 2014. Niekoľko účastníkov turnaja s doprovodom prišlo s voličskými preukazmi a odvolili do prenosnej urny.

17:35: Do druhého kola volieb prezidenta SR sa zapojili aj účastníci celoslovenského turnaja v hre boccia, určenej pre muskulárnych dystrofikov, ktorých v telocvični Základnej školy (ZŠ) v Turí (okres Žilina) navštívili členovia okrskovej volebnej komisie s prenosnou urnou.

17:25: Priebeh volieb bez podnetov či kuriozít zaznamenali obvodné volebné komisie (ObVK) v Prievidzi a Bánovciach nad Bebravou. Aj v okresoch Dunajská Streda a Galanta nezaznamenali členovia volebných komisií v prvej polovici dňa žiadne mimoriadne situácie, voľby sú pokojné.

17:05: Záujem voličov, ktorí sú v čase konania druhého kola prezidentských volieb hospitalizovaní v nemocniciach v regióne Trnavy, sa líši. Kým vo Fakultnej nemocnici v Trnave zaznamenali nárast žiadostí o voľbu do prenosnej urny, v Skalici je na rovnakej úrovni ako v prvom kole, takisto aj v Piešťanoch.

17:00: Menej voličov ako v prvom kole prezidentských volieb registrovali do 14.30 h členovia okrskovej volebnej komisie v obci Slatinské Lazy v okrese Detva. Naopak, viac ľudí prišlo do toho času do volebnej miestnosti v Dobrej Nive v okrese Zvolen.

16:50: V bratislavskom Lamači sa dnes do volebnej miestnosti jedna z voličiek dobýjala ešte pred jej otvorením. Zmýlila si totiž deň, kedy sa prechádza na letný čas. V Devínskej Novej Vsi zase dvom občanom neprišiel voličský prekaz včas, dovolili im voliť aj bez neho. V Ružinove volič zistil, že už svoj hlas odovzdal. Aj takto dnes prebieha druhé kolo volieb na slovenskú hlavu štátu v hlavnom meste.

16:15: V obvode Rožňavy a Košice- mesto je priebeh volieb bez rušivých momentov. Taktiež druhé kolo prezidentských volieb v Bratislavskom kraji prebieha zatiaľ bez problémov. V troch okresoch kraja – Malacky, Pezinok a Senec, dosiaľ nevznikol žiadny incident, ktorý by mohol priebeh volieb nejakým negatívnym spôsobom ovplyvniť.

16:10: Prostredníctvom voličského preukazu a prenosnej volebnej urny sa na prezidentských voľbách zúčastnili aj príslušníci Hasičského a záchranného zboru (HaZZ), ktorí dnes slúžia na stanici v bratislavskej Dúbravke. Hasiči by boli radi, ak by sa nový prezident zaujímal aj o problémy a potreby tých, ktorí vykonávajú toto povolanie. „Bolo by dobré, keby dokázal aj hasiť spory v politike i spoločnosti,“ dodali.

16:00: Dvom obvodným volebným komisiám v Považskej Bystrici, sídliacim v základnej umeleckej škole, spríjemňoval dnešný volebný deň zvuk fláut. V rámci kurzu hry na flaute v koncertnej sieni vyučoval popredný český hudobný pedagóg Ladislav Daniel.

15:50: Druhé kolo prezidentských volieb v Domove dôchodcov na Garbiarskej ulici v Košiciach dnes dopoludnia veľký záujem nevzbudilo. Pred dvoma týždňami v tomto okrsku v mestskej časti Staré mesto bola účasť prekvapivo len 17 percent, dnes chodili ľudia voliť v podobnom počte.

15:40: Ústredná volebná komisia (ÚVK) dnes upozornila okrskové volebné komisie, aby dohliadali na zákonnosť volieb. ÚVK totiž riešila podnet, že na internetovej stránke bola uverejnená reklama, kde 10-ročné dieťa vhadzovalo obálku do urny s tým, že malo ísť o návod správneho hlasovania. 

„Preto sme upozornili okrskové volebné komisie, aby dohliadali na zákonnosť voľby, pretože podľa zákona každý volič vhadzuje obálku do volebnej urny sám,“ priblížila Chmelová. Ako dodala, môže ju zaňho vhodiť iný volič v prípade, že dotyčný má nejaké problémy.

15:35: Priebeh volieb na strednom Považí a v kopaničiarskom regióne je zatiaľ pokojný, jediný podnet riešila Obvodná volebná komisia v Novom Meste nad Váhom. Volilo tam dieťa v náručí rodiča. „Uzniesli sme sa, že je potrebné dodržiavať ustanovenie zákona, podľa ktorého môže hlasovať volič a špecifikuje prípady, kedy nemusí hlasovať osobne. Dieťa by teda hlasovať nemalo, no je samozrejmé, že v tomto prípade nedošlo k mareniu priebehu volieb. Poslali sme usmernenie na okrskové volebné komisie, aby sa niečo podobné neopakovalo,“ doplnil Kozáček.

15:30: O druhé kolo prezidentských volieb bol v najväčšej nemocnici na Slovensku – Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB) neporovnateľne vyšší záujem ako o prvé kolo. Uviedla to hovorkyňa UNB Petra Stano Maťašovská. 

15:25: Volilo sa dnes aj na Chatu pod Soliskom. Členovia najvyššie položenej volebnej miestnosti na Štrbskom Plese sa dnes s prenosnou urnou vybrali aj na Chatu pod Soliskom. „Dôvodom je, že nám prišla požiadavka z chaty, že dvaja zamestnanci by chceli odvoliť, no nemajú sa ako dostať dole, keďže celý deň pracujú,“ zdôvodnila zapisovateľka okrskovej volebnej komisie na Štrbskom Plese Štefánia Srebalová.

Na snímke telesne postihnutá volička vhadzuje hlasovací lístok do prenosnej urny v druhom kole voľby prezidenta Slovenskej republiky v bratislavskej kaviarni Luxor, 29. marca 2014

15:15: Ľudia s postihnutím dnes mohli v Bratislave odovzdať hlas svojmu kandidátovi na prezidenta SR v bezbariérovej kaviarni v centre mesta. Popoludní dnes za nimi prišli do kaviarne na Grösslingovej ulici pracovníci s prenosnou volebnou urnou. Na vozíčku tam takto odvolili piati.

15:10: V obci Jarovnice v okrese Prešov, kde je početná rómska komunita, sú tri volebné okrsky. V dvoch z nich sedia aj poslanci Národnej rady SR za stranu SaS Lucia Nicholsonová a Martin Poliačik. V 2. kole prezidentských volieb už zaznamenali v obci aj niekoľko incidentov. Išlo o problémy s voličmi, ktorí nevedeli čítať ani písať a na pomoc si podľa zákona môžu zobrať poradcu.

15:00: Možnosť uplatniť si volebné právo prostredníctvom voličských preukazov využili viacerí účastníci dnešného prvého kola Slovenského pohára v tanečného športe v Ružomberku. Prenosnú volebnú schránku mali k dispozícii predpoludním a bude do podvečera priamo vo vestibule mestskej športovej haly.

Kandidát na prezidenta SR a premiér Robert Fico (vľavo), syn Michal (uprostred) a manželka Svetlana (vpravo) spoločne vhadzujú volebné lístky do urny v 2. kole prezidentských volieb vo volebnej miestnosti v Kultúrnom dome vo Veľkých Dvoranoch, okres Topoľčany.

14:50: Krátko po dvanástej hodine vošiel do volebnej miestnosti v kultúrnom dome vo Veľkých Dvoranoch v okrese Topoľčany kandidát na prezidenta SR Robert Fico. Súčasný premiér spolu s manželkou a synom vhodili do urny volebné lístky. V rovnakej obci volil Fico s manželkou aj v prvom kole prezidentských volieb. Dôvodom je podľa jeho slov skutočnosť, že v obci žije jeho matka a voľby sú jednou z mála príležitostí, keď ju môže navštíviť.

14:30: Dlhé cesty za voličom majú členovia volebnej komisie každé voľby v Hornom Tisovníku v okrese Detva. Veľa vzdialených osád, ktoré má obec vo svojom rozľahlom, kopcovitom katastri, totiž nedáva možnosť najmä starším obyvateľom, aby prichádzali voliť do dediny, a tak sa za nimi vyberá komisia s urnou.

14:20: V najmladšom slovenskom meste – Krásne nad Kysucou vládol dnes od rána čulý ruch vo volebnom okrsku číslo 6, ktorý pre prezidentské voľby zriadili v reštaurácii v miestnej časti Zákysučie. Zriadenie volebného okrsku v Zákysučí je podľa 27-ročného Adama výhodnejšie hlavne pre starších ľudí.

14:10: V jednej z najmenších obcí v okrese Bánovce nad Bebravou – Trebichave, majú domácich voličov málo. Odovzdať svoj hlas v druhom kole voľby prezidenta SR chodia najmä obyvatelia iných miest a obcí, ktorí tam trávia víkend na chate či záhrade.

14:00: Druhé kolo prezidentských volieb prebieha vo volebných okrskoch na Spiši zatiaľ bezproblémovo, jednotlivé obvodné volebné komisie (ObVK) nezaznamenali žiadne narušenia. „U nás je zatiaľ všetko v poriadku, len v dvoch menších obciach, Matysová a Starina, sme museli dopĺňať hlasovacie lístky, keďže sa tam objavilo viacero voličov s voličskými preukazmi. 

13:35: Aj v najmenšej obci Dunajskostredského okresu je volebná nálada dobrá a podľa predsedu okrskovej volebnej komisie Ladislava Pošlanca bude účasť na druhom kole prezidentských volieb pravdepodobne vyššia ako na prvom kole.

13:30: Lošonec je jednou z tých obcí pod Malými Karpatmi, kde svoje voličské právo zvyknú tradične využívať chatári s voličskými preukazmi. Nie je tomu inak ani dnes, keď už boli odvoliť viacerí majitelia chát v blízkej chatovej oblasti. Záujem o voľby je i medzi miestnymi, podľa zapisovateľky okrskovej volebnej komisie Margity Janáčovej popri stabilných voličoch v ich okrsku prišli dnes aj takí, ktorí v prvom kole voliť neboli.

„Chodia húfne, tešíme sa, budeme mať čo počítať,“ skonštatovala napoludnie predsedníčka okrskovej volebnej komisie v Trnave na Vančurovej ulici Helena Lukáčová. Priebeh volieb je v tomto okrsku pokojný, z účasti má komisia, ako dodala, dobrý pocit.

Na snímke bývalý prezident SR Michal Kováč vhadzuje volebný lístok do prenosnej volebnej urny v 2. kole voľby prezidenta Slovenskej republiky v Bratislave v sobotu 29. marca 2014

13:10: Prvý prezident Slovenskej republiky Michal Kováč očakáva, že dnešné voľby hlavy štátu budú pre Slovensko zlomové. Exprezident sa aj spolu s manželkou Emíliou zúčastnil na nich vo svojom domácom prostredí, kam za ním predpoludním prišli členovia okrskovej volebnej komisie s prenosnou volebnou urnou.

13:00: Na Ústrednú volebnú komisiu (ÚVK) prišiel podnet od občanov, ktorí sa sťažovali na prácu okrskovej volebnej komisie č. 52 v Ružinove. Tá sídli na Drieňovej 16 a nachádza sa približne 100 metrov od sídla ÚVK.

„Tento podnet na okrsok 52 v Ružinove je vlastne prvý podnet nespokojných občanov s prístupom okrskovej volebnej komisie a takýto podnet v takomto rozsahu sme nezaznamenali ani v prvom kole voľby prezidenta,“ informovala zapisovateľka ÚVK Eva Chmelová.

12:50: Zvýšenú účasť voličov v prezidentských voľbách oproti prvému kolu zaznamenali dnes v rómskej osade v Trebišove, kde svoj hlas od rána odovzdávajú mladí i starší voliči.

V osade sú zriadené dva volebné okrsky, celkovo je tam zapísaných zhruba 1700 voličov. V prvom kole bola volebná účasť na úrovni 12,9 a 9,4 percenta.

Na snímke prezident SR Ivan Gašparovič (vľavo) s manželkou Silviou vo volebnej miestnosti počas 2. kola voľby prezidenta SR v sobotu 29. marca 2014 v Bratislave

12:40: Krátko po 11.00 h odvolil v priestoroch Základnej školy na Jelačičovej ulici v Bratislave prezident SR Ivan Gašparovič s manželkou Silviou.

„Od budúcej hlavy štátu si sľubujem, aby pokračovala v pozitívnych veciach, ktoré kancelária prezidenta robila, čím si stabilne v prieskumoch verejnej mienky držala popredné miesto v dôveryhodnosti medzi občanmi,“ uviedol bezprostredne po volebnom akte.

12:05: Slováci žijúci v zahraničí dnes volia aj vo Vranove nad Topľou. Jedným zo Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorí si dnes nenechali ujsť druhé kolo voľby prezidenta SR, je aj Stanislav Repka pochádzajúci z mesta Vranov nad Topľou. Voličské právo si uplatnil naposledy vo svojom rodisku pred 16 rokmi.

„Rozhodol som sa voliť preto, že rozdiel medzi dvoma kandidátmi zrejme bude veľmi tesný. Chcel som teda podporiť svojho favorita, ktorý je určite dobrou voľbou pre Slovensko,“ skonštatoval dnes Repka po opustení volebnej miestnosti na vranovskom Sídlisku II. 

11:55: Ústredná volebná komisia (ÚVK) dnes na svojom prvom zasadnutí vo volebný deň prerokovala 10 podnetov, ktoré poukazovali na porušenie volebného moratória. Jeden z nich odstúpila Rade pre vysielanie a retransmisiu. Pri ostatných konštatovala, že nie je príslušná konať. Informovala o tom zapisovateľka ÚVK Eva Chmelová.

Členovia ÚVK sa nateraz rozišli na kontrolu volebných miestností. Stretnúť by sa mali opäť okolo 15.00 h.

Na snímke 2. kolo voľby prezidenta Slovenskej republiky v Krásne nad Kysucou v sobotu 29. marca 2014

11:50: V Krásne nad Kysucou v okrese Čadca museli dnes nanovo zvoliť predsedu jednej zo šiestich okrskových komisií pre druhé kolo volieb prezidenta Slovenskej republiky, pretože neprišla predsedníčka ani podpredsedníčka komisie.

Podľa primátora Krásna nad Kysucou Jozefa Grapu nominovali do jedenásťčlennej okrskovej komisie náhradníčku. „Na druhé kolo volieb neprišli do volebného okrsku číslo 3 ani jedna, ani druhá. Jedna sa ospravedlnila pre chorobu, druhá neprišla. Komisia si vyžrebovala novú predsedníčku, ktorá bude podpisovať zápisnice a odovzdá ich okresnej volebnej komisii,“ dodal Grapa.

11:45: Zvýšený záujem voličov sprevádza druhé kolo prezidentských volieb na najväčšom rómskom sídlisku Luník IX v Košiciach. V dvoch volebných okrskoch je zapísaných 3744 voličov, v prvom kole tu účasť dosiahla len 1,57 percenta. Žiadne incidenty, sťažnosti či podozrenia z kupovania hlasov okrskové komisie nezaznamenali.

Na snímke kandidát na prezidenta SR Andrej Kiska (uprostred) s dcérou Natáliou (vpravo) a otcom Andrejom (vľavo) vo volebnom okrsku číslo 2 v Poprade počas 2. kola voľby prezidenta Slovenskej republiky v sobotu 29. marca 2014

11:35: Krátko pred 11. hodinou prišiel do volebného okrsku číslo 2. na Mestskom úrade v Poprade dnes odovzdal svoj hlas v druhom kole prezidentských volieb aj jeden z kandidátov Andrej Kiska v sprievode so svojou dcérov Natáliou a otcom Andrejom. Novinárom neskôr povedal, že sa cíti pokojne a vyrovnane. „Myslím, že dnešný deň je už všetko v rukách ľudí, základ je, aby prišli voliť. Dva roky som robil, čo sa dalo a čo som vedel, teraz je to naozaj už len na nich,“ dodal Kiska.

11:30: Druhé kolo prezidentských volieb v severných okresoch Nitrianskeho kraja sa začalo dnes vo všetkých volebných okrskoch načas a bez problémov. Nemáme žiadnu vedomosť o nejakých problémoch. Zatiaľ sme nemali ani žiadne telefonické otázky.

Na snímke čerstvá mamička Zuzana Elliottová na gynekologicko - pôrodníckom oddelení v Nemocnici na Karmároch vhadzuje hlasovací lístok do prenosnej volebnej urny v 2. kole voľby prezidenta Slovenskej republiky v Bratislave v sobotu 29. marca 2014

11:15: Voľbu prezidenta už majú za sebou mamičky v pôrodnici na Kramároch. Medzi 180 pacientmi Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB), ktorí prejavili záujem zúčastniť sa na dnešnom druhom kole volieb prezidenta SR, sú aj dve mamičky, ktoré priviedli na svet svoje deti na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Slovenskej Zdravotníckej univerzity (SZU) na bratislavských Kramároch. Členovia okrskovej volebnej komisie za nimi s prenosnou volebnou urnou prišli krátko po 10.00 h.

10:55: V Študentskom domove na Ulici 17. novembra hneď vedľa Prešovskej univerzity v Prešove sídlia dva volebné okrsky. Ani v jednom dnes ráno nezaznamenali zvýšený počet študentov. Predpokladajú ho až v neskorších hodinách. Voliči od rána chodia k volebným urnám priebežne a voľby prebiehajú pokojne.

10:30: Do volebnej miestnosti v liptovskej obci Smrečany napochodovala jednotka v historických uniformách 1. Československého armádneho zboru. Takmer stovka účastníkov tradičného stretnutia klubov vojenskej histórie z rôznych kútov Slovenska i Česka sa utáborila priamo v areáli obecného úradu.

„Schádzame sa tu rok čo rok pri príležitosti pamätných oslobodzovacích bojov o Liptovský Mikuláš. Zhodou okolností to vyšlo na termín prezidentských volieb. Mnohí z nás spojili príjemné s užitočným,“ uviedol pre TASR Roman Moravec z Nemšovej.

10:20: V okresoch Galanta a Dunajská Streda sa všetky volebné miestnosti otvorili načas, nastúpili všetci členovia okrskových volebných komisií. Voľby sú zatiaľ pokojné. Potvrdili to predsedovia obvodných volebných komisií Pavol Kurbel a Iva Lanczosová.

Možno pre pekné jarné počasie účasť zatiaľ nie je veľmi vysoká. Podľa členov okrskových komisií ľudia pracujú zrejme od rána vo svojich záhradách, k urnám prídu až vo večerných hodinách.

10:15: Začiatok druhého kola voľby prezidenta SR prebehol v obvodoch Prievidza a Bánovce nad Bebravou bez problémov.

Na snímke bývalý prezident SR Rudolf Schuster počas 2. kola voľby prezidenta SR vo volebnom okrsku č. 12 mestskej časti Košice – Sever v Košiciach v sobotu 29. marca 2014

10:10: Voliť prišiel aj bývalý prezident SR Rudolf Schuster. Svoj hlas volil vo volebnom okrsku v priestoroch Univerzity veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach. 

„Každý prezident má svoju etapu, v ktorej nastupuje. Vždy sú iné podmienky. My sme bojovali o vstup do Európskej únie a NATO, teraz je iná ekonomická a medzinárodná situácia,“ dodal Schuster. Prezident by však podľa neho mal byť pripravený na výkon funkcie, aby sa nemusel učiť, ale aby mohol od prvého dňa naplno začať pracovať.

10:05: Všetky volebné miestnosti vo volebnom obvode Žiar nad Hronom boli otvorené o 7.00 hodine a voľby zatiaľ prebiehajú bez problémov. Volebný obvod Žiar nad Hronom zahŕňa okresy Žiar nad Hronom, Žarnovica a Banská Štiavnica. Obyvatelia 68 obcí z týchto okresov majú v dnešných prezidentských voľbách k dispozícii 112 volebných okrskov.

10:00: V bratislavskej väznici – Ústave na výkon väzby a Ústave na výkon trestu odňatia slobody začali dnes odsúdení a obvinení voliť krátko po 8.00 h do prenosnej urny, keďže tu nie je zriadený osobitný volebný okrsok. V súčasnosti sa v tomto väzení nachádza 292 obvinených a 404 odsúdených. Z nich je oprávnených voliť 643 väzňov.

09:55: Otvorenie volebných miestností o 7. hodine pre dnešné druhé kolo volieb prezidenta SR vo voleb nom obvode Banská Bystrica prebehlo v poriadku, informoval TASR predseda obvodnej volebnej komisie Jozef Haško. V tomto obvode je 132 okrskov.

09:50: Všetky volebné miestnosti pre druhé kolo prezidentských volieb dnes otvorili v trnavskom regióne načas, obvodné volebné komisie (ObVK) v Trnave, Piešťanoch a Senici neregistrujú žiadne mimoriadne udalosti ani žiadne zmeny oproti prvému kolu.

09:40: Volebné právo si aj počas dnešného druhého kola prezidentských volieb môžu uplatniť pacienti hospitalizovaní v košickej Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP). Podmienkou je, že si vybavili v mieste svojho trvalého pobytu voličský preukaz.

Chodiaci pacienti, ktorí sú hospitalizovaní v nemocnici na Rastislavovej 43, môžu hlasovať v čase od 14.00 h do 15.00 h v X. pavilóne. Možnosť voliť tu môžu využiť aj pacienti susedného Východoslovenského onkologického ústavu.

V nemocnici UNLP na Triede SNP bude pripravená miestnosť na voľby v čase od 15.00 do 16.00 h v lôžkovom pavilóne v Kluboch zamestnancov na 1. poschodí.

09:20: Vo volebnom obvode Brezno dnes o 7.00 h otvorili volebné miestnosti pre druhé kolo voľby prezidenta SR. Zapisovateľ Obvodnej volebnej komisie v Brezne Peter Štefančík uviedol, že zatiaľ je všetko v poriadku.

09:10: Prvým voličom v bratislavskej Záhorskej Bystrici bol dnes 47-ročný Ján. Svoju voľbu v druhom kole prezidentských volieb uskutočnil hneď po otvorení volebnej miestnosti o 7. hodine. Pred dvomi týždňami sa na prezidentských voľbách zúčastnilo 60 percent z 3242 oprávnených voličov.

Voľba prezidenta nie je dnes v Záhorskej Bystrici jedinou voľbou pre obyvateľov obce. Nadnes je naplánovaná aj pravidelná jarná akcia, v rámci ktorej rozdajú obyvateľom mestskej časti ovocný krík. Ten si môžu zasadiť v záhrade. Bystričania majú na výber medzi ríbezľami a egrešom.

08:40: Ústredná volebná komisia (ÚVK) sa na svojom zasadnutí, ktoré sa začalo o 8. hodine zaoberá 12 podnetmi. Potvrdila to jej zapisovateľka Eva Chmelová.

„Voliči vyjadrujú nespokojnosť s tým, ako sa rozhodlo v súvislosti s voličskými preukazmi. Tiež sú tu podnety vyjadrujúce nespokojnosť s porušením volebného moratória, ale aj upozornenia na možnosť kupovania hlasov,“ priblížila Chmelová s tým, že ÚVK k podnetom príjme uznesenie. Po zasadnutí by sa členovia ÚVK mali rozísť do terénu, budú kontrolovať volebné miestnosti.

08:35: Vo väčšine obcí sa volí od 7. hodiny. Výnimkou sú Lazany v banskom regióne Prievidza. „Jedna volebná miestnosť v tejto obci v okrese Prievidza sa otvárala o hodinu skôr, o 6. hodine, všetky ostatné sme otvorili o 7. hodine,“ potvrdila zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) Eva Chmelová. Ako dodala, všetko je na volebný deň pripravené.

„Preverili sme aj spojenie s registrom obyvateľov za účelom overovania trvalého pobytu pre slovenských občanov bez trvalého pobytu na území Slovenskej republiky,“ dodala Chmelová. ÚVK začne zasadať o 8. hodine.

07:00: Volebné miestnosti sa otvorili, Slováci si volia nového prezidenta

Súčasnej hlave štátu Ivanovi Gašparovičovi sa skončí funkčné obdobie 15. júna. Zvolený kandidát sa ujíma funkcie prezidenta SR zložením sľubu. Skladať ho bude 15. júna, keď sa skončí funkčné obdobie súčasnej hlave štátu Ivanovi Gašparovičovi.

jf

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Debata zeleného „politruka“ s českým profesorom ukázala, akou katastrofou je pripravovaná legislatíva Európskej komisie pre elektromobilitu

0 icon

Bratislava 27. novembra 2021 (HSP/Foto:Screenshot RTVS, Pixabay)   V relácií RTVS s názvom Do kríža, sa o zelených cieľoch navrhnutých Európskou komisiou rozprávali, profesor Ján Macek z ČVUT Praha, prezident Slovenského zväzu automobilového priemyslu Alexander Matušek a štátny tajomník ministerstva životného prostredia Michal Kiča Progresívny štátny tajomník, okrem fráz o…

Krajiny majú právo postaviť sa proti zasahovaniu do vnútorných záležitostí: Čína, Rusko a India varujú pred „pascou demokracie“

0 icon

USA 27. novembra 2021 (HSP/globaltimes/Foto:globaltimes)   Na piatkovom 18. stretnutí ministrov zahraničných vecí Číny, Ruska a Indie ktoré sa konalo prostredníctvom videokonferencie povedal čínsky štátny radca a minister zahraničných vecí Wang Yi, že Čína, Rusko a India sa vydali na cesty rozvoja prispôsobené ich vlastným národným podmienkam a majú zodpovednosť…

Očkovanie: Fantázie, ilúzie, utópie, sebaklam, peniaze a trochu pravdy

0 icon

Bratislava 27. novembra 2021 (HSP/Bednár/Foto:Pixabay)   Očkovanie pokladá väčšina lekárov a laikov za najväčší pokrok medicíny. Veľký pokles úmrtnosti následkom chorôb v 20. storočí sa zdôvodňoval ako zásluha vakcín. Zlepšovanie sociálnych a životných podmienok sa pritom vôbec nezohľadňovalo – veď to nie je lekárstvo, vakcíny áno Taký postoj bol ale…

Ak si verejnoprávna RTVS neplní svoju úlohu, musia ju zastúpiť alternatívne média. Sledujte s nami živé vysielanie iniciatívy Hovorme spolu už zajtra

0 icon

Bratislava 27. novembra 2021 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Médiá hlavného prúdu vrátane verejnoprávnej RTVS informujú o boji s koronavírusom príliš jednostranne. Jedinou možnosťou je podľa nich očkovanie a neustále sa opakujúce lockdowny. Akákoľvek snaha o pluralitu názorov je eliminovaná na chabé, prípadne zosmiešňujúce zmienky. V spoločnosti však existuje objednávka aj na…

Aj krajiny s vyššou zaočkovanosťou v Európe sú v problémoch a musia sprísňovať opatrenia

0 icon

Bratislava 27. novembra 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Omar Marques/ourworldindata)   S jeseňou prišla aj ďalšia vlna koronavírusu. Problém má kvôli delta variantu azda každá jedna krajina. Počty nových prípadov pritom rapídne rastú aj v krajinách s vyššou mierou zaočkovanosti, ktoré ministerstvo zdravotníctva dávalo za vzor Česká republika, Rakúsko, Belgicko, Holandsko, Dánsko, Nemecko, Francúzsko…

WTO odložila plánovanú konferenciu kvôli novému koronavírusovému variantu

0 icon

Ženeva 27. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Fabrice Coffrini/Pool/Keystone)   Svetová obchodná organizácia (WTO) odložila svoju konferenciu, pôvodne naplánovanú na utorok v Ženeve, po tom čo Švajčiarsko zaviedlo nové cestovné obmedzenia kvôli novoobjavenému koronavírusovému variantu omikron. Uviedla to v sobotu agentúra AP Na konferencii MC12 v sídle WTO v Ženeve sa očakávalo uzavretie…

192. časť: Veľkomoravská ríša a jej mudrc; moje románovo-faktografické rozprávanie

0 icon

Bratislava 27. novembra 2021 (HSP/Roman Bednár/Foto:Screenshot YouTube)   „Drahá Svetlana, si nielen prekrásna žena, akej niet páru, ale nosíš v sebe aj neuhasiteľný smäd po dosiahnutí múdrosti a poznania, a to ťa robí naozaj neobyčajnou a výnimočnou ženou. Veď v tvojej domovine, ktorá sa už opäť stala aj mojou -…

Premiér vydal pokyn na prijatie opatrení v súvislosti s novou mutáciou

0 icon

Bratislava 26. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Ľudovít Vaniher)   Premiér Eduard Heger (OĽANO) vydal pokyn na prijatie opatrení v súvislosti s novým koronavírusovým variantom B.1.1.529 potvrdeným aj v Európe. O stanovisko k mutácii požiadal aj konzílium odborníkov. Informoval o tom tlačový odbor Úradu vlády SR Heger v piatok ráno hovoril o šírení…

Komentované udalosti týždňa: Mengele by mal radosť – povinné očkovanie experimentálnymi vakcínami je zločin. Juhoafrický variant môže vakcíny totálne znemožniť. Lockdown je blbosť, ale momentálne je potrebný kvôli neschopnosti vlády zabezpečiť chod nemocníc

0 icon

Bratislava 27. novembra 2021 (HSP/FotoTASR/AP-Cecilia Faboiano/LaPresse via AP,TASR-František Iván)   Prinášame vám najdôležitejšie udalosti týždňa   Mengele by mal radosť - povinné očkovanie experimentálnymi vakcínami je zločin Kým ešte donedávna vládni politici sľubovali, že očkovanie proti Covidu bude výlučne na dobrovoľnej báze, v súčasnosti už začínajú otáčať. "Odkukali" to od…

Ruské ministerstvo zahraničia vyzýva Berlín a Paríž na pokračovanie riešenia konfliktu na Ukrajine

0 icon

Moskva 27. novembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Sergey Mamontov)   Rusko vyzýva nemeckých a francúzskych partnerov, aby pokračovali v spoločnom úsilí o obnovu života v mieri na východnej Ukrajine, uviedla hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Mária Zacharovová "Ruská strana ako jeden zo sprostredkovateľov mierového procesu vyzýva nemeckých a francúzskych partnerov, aby pokračovali v…

NAJNOVŠIE

BLOG

Pavel Pakoš

Projekcia vlastnej viny do nevinných. Očko vs. Neočko

0icon

Očko prezidentka: Prestaňte už tliachach bludy o kovide! Ja tejto krajime už nerozumiem. Neočko: Prepáčte,už ani nemáme podľa Ústavy SR právo na svoj názor? A Vy beriete 14 tis.plat za to, že sa budete venovať iba polovici slovenských občanov, a tú druhú prečo ignorujete? Očko herečka a speváčka Dorota Nvot

Boris Mesár

1. Klamstvá politikov v USA o covide . 2. Žnete, čo ste zasiali? Lekári od polovice októbra padajú ako muchy pri úmrtiach označovaných ako "nečakané úmrtie" a "náhle úmrtie"

0icon

1.  Očkovanie proti koronavírusom v skutočnosti nie je o zdraví. Ide o niečo úplne iné a každý, kto má trochu súdnosti, dokáže odhadnúť, čo je cieľom a kto za ním stojí. Celú situáciu najlepšie ilustruje zostrih vyhlásení popredných propagátorov korony v USA, Dr. Fauciho, Dr. Walenského, prezidenta Bidena a tiež…

Ivan Lehotský st.

Tliachanie

0icon

Z Prezidentského paláca sme počuli tliachanie o tliachaní. Viem, že v Pravidlách slovenského pravopisu slovo tliachanie neexistuje, možno pochádza z pezinského nárečia pri riešení problematiky skládky. Ale dajme prednosť normálnemu pohľadu na Covid-19, teda z druhej strany. Ako by riešil boj s touto „hnusobou“ Jano z búdy so zdravým sedliackym…

Ivan Štubňa

Besnie vláda a jej spolupáchatelia preto lebo sa boja odhalenia, že všetko je inak?

0icon

Vládna štatistika k 24.11 2021 Na začiatok treba uviesť, že štatistika si všíma iba údaje týkajúce sa počtu a zvyšovania očkovania a ponúka informácie súvisiace s presadzovaním očkovania. Také informácie, ktoré zhodnotia príčiny stavu, iné formy liečenia alebo zmierňovania choroby, podrobnejšie štatistiky regionálneho charakteru, napr. počet pendlerov, migrácia dovolenkárov, hlavné…

Jozef Slávik

Keď by mala nádej zomierať posledná ...

0icon

Vo štvrtok nás vláda opäť uzatvára. Či sa dá oficiálnym číslam veriť alebo nie, nie je podstatné, podstatné je iba to, aká je reálna skutočnosť chorobnosti a úmrtnosti na koronavírus. Dodnes nie je verejnosť napriek mnohým sľubom vládnych činiteľov pravdivo informovaná o reálnom stave v chorobnosti a úmrtnosti. Dodnes nevieme,…

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Koniec zápasu medzi FK Senica a MŠK Žilina kvôli hustému sneženiu

Autor: TASR-Lukáš Grinaj

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Debata zeleného „politruka“ s českým profesorom ukázala, akou katastrofou je pripravovaná legislatíva Európskej komisie pre elektromobilitu

0 icon

Bratislava 27. novembra 2021 (HSP/Foto:Screenshot RTVS, Pixabay)   V relácií RTVS s názvom Do kríža, sa o zelených cieľoch navrhnutých Európskou komisiou rozprávali, profesor Ján Macek z ČVUT Praha, prezident Slovenského zväzu automobilového priemyslu Alexander Matušek a štátny tajomník ministerstva životného prostredia Michal Kiča Progresívny štátny tajomník, okrem fráz o…

Krajiny majú právo postaviť sa proti zasahovaniu do vnútorných záležitostí: Čína, Rusko a India varujú pred „pascou demokracie“

0 icon

USA 27. novembra 2021 (HSP/globaltimes/Foto:globaltimes)   Na piatkovom 18. stretnutí ministrov zahraničných vecí Číny, Ruska a Indie ktoré sa konalo prostredníctvom videokonferencie povedal čínsky štátny radca a minister zahraničných vecí Wang Yi, že Čína, Rusko a India sa vydali na cesty rozvoja prispôsobené ich vlastným národným podmienkam a majú zodpovednosť…

Očkovanie: Fantázie, ilúzie, utópie, sebaklam, peniaze a trochu pravdy

0 icon

Bratislava 27. novembra 2021 (HSP/Bednár/Foto:Pixabay)   Očkovanie pokladá väčšina lekárov a laikov za najväčší pokrok medicíny. Veľký pokles úmrtnosti následkom chorôb v 20. storočí sa zdôvodňoval ako zásluha vakcín. Zlepšovanie sociálnych a životných podmienok sa pritom vôbec nezohľadňovalo – veď to nie je lekárstvo, vakcíny áno Taký postoj bol ale…

Ak si verejnoprávna RTVS neplní svoju úlohu, musia ju zastúpiť alternatívne média. Sledujte s nami živé vysielanie iniciatívy Hovorme spolu už zajtra

0 icon

Bratislava 27. novembra 2021 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Médiá hlavného prúdu vrátane verejnoprávnej RTVS informujú o boji s koronavírusom príliš jednostranne. Jedinou možnosťou je podľa nich očkovanie a neustále sa opakujúce lockdowny. Akákoľvek snaha o pluralitu názorov je eliminovaná na chabé, prípadne zosmiešňujúce zmienky. V spoločnosti však existuje objednávka aj na…

Aj krajiny s vyššou zaočkovanosťou v Európe sú v problémoch a musia sprísňovať opatrenia

0 icon

Bratislava 27. novembra 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Omar Marques/ourworldindata)   S jeseňou prišla aj ďalšia vlna koronavírusu. Problém má kvôli delta variantu azda každá jedna krajina. Počty nových prípadov pritom rapídne rastú aj v krajinách s vyššou mierou zaočkovanosti, ktoré ministerstvo zdravotníctva dávalo za vzor Česká republika, Rakúsko, Belgicko, Holandsko, Dánsko, Nemecko, Francúzsko…

WTO odložila plánovanú konferenciu kvôli novému koronavírusovému variantu

0 icon

Ženeva 27. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Fabrice Coffrini/Pool/Keystone)   Svetová obchodná organizácia (WTO) odložila svoju konferenciu, pôvodne naplánovanú na utorok v Ženeve, po tom čo Švajčiarsko zaviedlo nové cestovné obmedzenia kvôli novoobjavenému koronavírusovému variantu omikron. Uviedla to v sobotu agentúra AP Na konferencii MC12 v sídle WTO v Ženeve sa očakávalo uzavretie…

192. časť: Veľkomoravská ríša a jej mudrc; moje románovo-faktografické rozprávanie

0 icon

Bratislava 27. novembra 2021 (HSP/Roman Bednár/Foto:Screenshot YouTube)   „Drahá Svetlana, si nielen prekrásna žena, akej niet páru, ale nosíš v sebe aj neuhasiteľný smäd po dosiahnutí múdrosti a poznania, a to ťa robí naozaj neobyčajnou a výnimočnou ženou. Veď v tvojej domovine, ktorá sa už opäť stala aj mojou -…

Premiér vydal pokyn na prijatie opatrení v súvislosti s novou mutáciou

0 icon

Bratislava 26. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Ľudovít Vaniher)   Premiér Eduard Heger (OĽANO) vydal pokyn na prijatie opatrení v súvislosti s novým koronavírusovým variantom B.1.1.529 potvrdeným aj v Európe. O stanovisko k mutácii požiadal aj konzílium odborníkov. Informoval o tom tlačový odbor Úradu vlády SR Heger v piatok ráno hovoril o šírení…

Komentované udalosti týždňa: Mengele by mal radosť – povinné očkovanie experimentálnymi vakcínami je zločin. Juhoafrický variant môže vakcíny totálne znemožniť. Lockdown je blbosť, ale momentálne je potrebný kvôli neschopnosti vlády zabezpečiť chod nemocníc

0 icon

Bratislava 27. novembra 2021 (HSP/FotoTASR/AP-Cecilia Faboiano/LaPresse via AP,TASR-František Iván)   Prinášame vám najdôležitejšie udalosti týždňa   Mengele by mal radosť - povinné očkovanie experimentálnymi vakcínami je zločin Kým ešte donedávna vládni politici sľubovali, že očkovanie proti Covidu bude výlučne na dobrovoľnej báze, v súčasnosti už začínajú otáčať. "Odkukali" to od…

Ruské ministerstvo zahraničia vyzýva Berlín a Paríž na pokračovanie riešenia konfliktu na Ukrajine

0 icon

Moskva 27. novembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Sergey Mamontov)   Rusko vyzýva nemeckých a francúzskych partnerov, aby pokračovali v spoločnom úsilí o obnovu života v mieri na východnej Ukrajine, uviedla hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Mária Zacharovová "Ruská strana ako jeden zo sprostredkovateľov mierového procesu vyzýva nemeckých a francúzskych partnerov, aby pokračovali v…

Podkasty

Ak si dáte nálepku nejakého fašistického symbolu, nemáte šancu nielen v Bruseli, ale ani v Rusku. Ak by nám ešte raz Boh dal šancu, RTVS bude STV, bude štátna a bez slniečkárov – odkazuje Danko

icon

Bratislava 26. novembra 2021 (HSP/Foto: Ako predseda SNS  štyri roky zastával funkciu predsedu parlamentu. Po  štyroch rokoch sa však jeho strana nedostala do parlamentu. Prečo? Poškodila mu spoluúčasť vo vláde s Bugárovým Mostom Híd  alebo Ficovým Smerom SD? Alebo to, že SNS nedokázala presadiť posilnenie postavenia Slovákov žijúcich na juhu Slovenska vrátane posilnenia slovenčiny v školách s vyučovacím...

Môže byť aj zdravotníctvo choré?

icon

Bratislava 25. novembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian) Prezidentka Zuzana Čaputová, sa priznala, že po návšteve ružinovskej nemocnice už vie, že situácia na Slovensku v súvislosti s ochorením covid-19 je naozaj veľmi vážna, preto treba zmeniť prístup. A dodala, že súhlasí s návrhom epidemiológov, že potrebujeme sprísniť lockdown. A stalo sa. Zrejme je naša pani z Grasalkovičovho...

Prečo píšu Slovenskí katolíci svojim biskupom? Pýtame sa predsedu Správnej rady OZ Slovenskí katolíci Miroslava Vetríka

icon

Bratislava 24. novembra 2021 (HSP/Foto:Pixabay) Katolíci píšu list svojim biskupom. Zaznievajú v ňom vážne výčitky, týkajúce sa výzvy, aby sa veriaci dali zaočkovať proti Covidu 19. Naliehajú na kňazov, aby šírili správnu osvetu, aby nabádali v prospech očkovania, lebo to je „v čase šíriacej sa choroby konkrétnym a zrelým prejavom našej viery v Boha.“ V...

Osobné vyšetrenie a Ivermektín, odporúča MUDr. Janeková pri liečbe Covidu 19

icon

Bratislava 23. novembra 2021 (HSP/Foto:TASR/DPA-Andreas Gebert) Na Slovensku počas tretej vlny Covidu 19 denne pribúdajú desiatky nových infikovaných, v nemocniciach leží s covidom viac ako 3000 pacientov. Pri ľahkom priebehu choroby domáca liečba stačí. Ako však predísť alebo zabrániť ťažkému priebehu ochorenia, napojeniu na pľúcnu ventiláciu? Nebolo by efektívnejšie nasadiť od začiatku účinnú liečbu všeobecným...

Vybuchne v justícii bomba?

icon

Bratislava 22. novembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian) Žijeme v časoch niekedy až chaotických zmien, ktoré sa zvyknú nazývať reformy. Jednou z nich je reorganizácia súdov, ktorej sa hovorí „nová súdna mapa“. Celé to začalo ešte vlani v novembri, keď na základe odporúčaní Európskej komisie pre efektívnosť súdnictva, známej pod skratkou CEPEJ, pripravila ministerka Kolíková zámer radikálne...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Pakoš

Projekcia vlastnej viny do nevinných. Očko vs. Neočko

0icon

Očko prezidentka: Prestaňte už tliachach bludy o kovide! Ja tejto krajime už nerozumiem. Neočko: Prepáčte,už ani nemáme podľa Ústavy SR právo na svoj názor? A Vy beriete 14 tis.plat za to, že sa budete venovať iba polovici slovenských občanov, a tú druhú prečo ignorujete? Očko herečka a speváčka Dorota Nvot

Boris Mesár

1. Klamstvá politikov v USA o covide . 2. Žnete, čo ste zasiali? Lekári od polovice októbra padajú ako muchy pri úmrtiach označovaných ako "nečakané úmrtie" a "náhle úmrtie"

0icon

1.  Očkovanie proti koronavírusom v skutočnosti nie je o zdraví. Ide o niečo úplne iné a každý, kto má trochu súdnosti, dokáže odhadnúť, čo je cieľom a kto za ním stojí. Celú situáciu najlepšie ilustruje zostrih vyhlásení popredných propagátorov korony v USA, Dr. Fauciho, Dr. Walenského, prezidenta Bidena a tiež…

Ivan Lehotský st.

Tliachanie

0icon

Z Prezidentského paláca sme počuli tliachanie o tliachaní. Viem, že v Pravidlách slovenského pravopisu slovo tliachanie neexistuje, možno pochádza z pezinského nárečia pri riešení problematiky skládky. Ale dajme prednosť normálnemu pohľadu na Covid-19, teda z druhej strany. Ako by riešil boj s touto „hnusobou“ Jano z búdy so zdravým sedliackym…

Ivan Štubňa

Besnie vláda a jej spolupáchatelia preto lebo sa boja odhalenia, že všetko je inak?

0icon

Vládna štatistika k 24.11 2021 Na začiatok treba uviesť, že štatistika si všíma iba údaje týkajúce sa počtu a zvyšovania očkovania a ponúka informácie súvisiace s presadzovaním očkovania. Také informácie, ktoré zhodnotia príčiny stavu, iné formy liečenia alebo zmierňovania choroby, podrobnejšie štatistiky regionálneho charakteru, napr. počet pendlerov, migrácia dovolenkárov, hlavné…

Jozef Slávik

Keď by mala nádej zomierať posledná ...

0icon

Vo štvrtok nás vláda opäť uzatvára. Či sa dá oficiálnym číslam veriť alebo nie, nie je podstatné, podstatné je iba to, aká je reálna skutočnosť chorobnosti a úmrtnosti na koronavírus. Dodnes nie je verejnosť napriek mnohým sľubom vládnych činiteľov pravdivo informovaná o reálnom stave v chorobnosti a úmrtnosti. Dodnes nevieme,…

TopDesať

TOP10: Netopiere a neuveriteľné fakty o nich

0 icon

Podľa mnohých paleontológov a vedcov žijú netopiere už milióny rokov, ešte predtým, ako ľudia obývali planétu, a patria medzi najúžasnejšie tvory na svete. Aj keď netopiere nemajú dobrú povesť, pokiaľ ide o vnímanie verejnosti, v skutočnosti sú skvelými tvormi. Zaujíma vás, čo ich robí tak úžasnými? Napríklad aj tieto neuveriteľné fakty. 1. V…

Zlom San Andreas ako časovaná bomba? 2. časť

0 icon

O pohybe litosferických dosiek ste už zrejme počuli. Ide o niekoľko kilometrov dlhé a niekoľko kilometrov hrubé dosky, ktoré sa pohybujú na tuhotekutom vonkajšom plášti Zeme. Dve z nich sa stretávajú v pásme Severnej Ameriky- vzniká zlom San Andreas. Je časovanou bombou? Ako dve zle do seba zapadajúce ozubené kolesá…

Fotografie, ktoré sú po priblížení nesmierne zábavné

0 icon

Ak máš rád fotografovanie, tak určite stráviš množstvo svojho času práve tým, že svoje fotografie detailne skúmaš. Mnohokrát sa ti určite stáva, že tvoje fotografie sú po zväčšení a priblížení nesmierne zábavné. Často na nich nájdeš rôzne zábavné momentky, ktoré si si pri fotografovaní ani len nevšimol. Niektoré fotografie si…

Opar môže byť veľmi nepríjemný. Ako sa ho zbaviť?

0 icon

Ak máš okolo úst alebo pier množstvo malých pľuzgierov, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o nepríjemný opar. Prvým príznakom je, že sa ti na ústach objaví škvrna, ktorá páli alebo svrbí. Keď sa stratia prvé príznaky, škvrna môže byť červená, opuchnutá alebo boľavá. Tieto pľuzgiere sa po niekoľkých dňoch môžu prepustiť, vytekať a premeniť…

Fotografie, ktoré ti zaručene zlepšia tvoj deň

0 icon

Posaď sa na zadok, pretože dnes ti ukážeme tieto zábavné fotografie, ktoré zaručene zlepšia tvoj deň. Zvykne sa vravievať, že škodoradosť je tá najlepšia radosť na svete. Musíš si však dávať pozor, aby si sa nesmial príliš hlasno, pretože sa môže veľmi ľahko stať, že sa ti všetko vráti -…

Armádny Magazín

Bukureštská deviatka rokovala o významnej úlohe odstrašenia a obrany

0 icon

Bulharsko, 27. november 2021 (AM) – Ministri obrany krajín Bukureštskej deviatky (B9) počas dvojdňového zasadnutia rokovali o záveroch samitu NATO 2021 a tiež o spolupráci NATO a Európskej únie. Slovenský rezort obrany na rokovaniach zastupoval štátny tajomník MO SR Marian Majer.   „Rokovania poskytli príležitosť zhodnotiť ak

Vrtuľníky Bell a ich úlohy pri hasení požiarov

0 icon

USA, 27. november 2021 (AM) – Potreba leteckého hasenia požiarov celosvetovo rastie a vrtuľníky Bell zohrávajú v tejto oblasti dôležitú úlohu. Vzhľadom na to, že počet lesných požiarov sa z roka na rok zvyšuje a ich vypuknutie je čoraz ťažšie predvídať, je nevyhnutné zabezpečiť flotilu strojov, ktoré dokážu tieto

Prečo sú USA koloniálnou ríšou?

0 icon

USA, 27. november 2021 (AM) – Novinár britského listu The Guardian Daniel Immerwahr uvažuje nad tým, prečo sa občanom USA páči, keď je ich štát predstavovaný ako republika, kým krajina bola mnoho desaťročí impériom so svojimi kolóniami.   Immerwahr upriamil pozornosť na „Veľké spojené štáty“, ako sa nazývali

V USA vysvetlili, ako jeden nejadrový úder môže zraziť krajinu na kolená

0 icon

USA, 27. november 2021 (AM, Sputnik) – Americká infraštruktúra nemusí odolať útokom s použitím elektromagnetických zbraní zo strany Ruska a Číny, píše The Washington T

Rusko a Čína ignorujúc tlak USA pristúpili k vytvoreniu vojenskej aliancie

0 icon

Rusko, 27. november 2021 (AM, EADaily) – Zahraniční experti sú jednotní v názore, že stretnutie ministrov obrany Ruska a Číny Sergeja Šoigu a Wei Fe

Svetlo sveta

Biskup: Nezamorte si domovy diablovými symbolmi

0 icon

V mojom detstve sme poznali iba sviatok všetkých svätých a všetkých zosnulých. Halloween nepoznal nikto, ani dospelí nie. Kto nám ho nakoniec priniesol? Kto mal tú moc to urobiť? Nemám tušenia. Nech je to akokoľvek, spôsobilo to škody, duchovné znečistenie. Pred pár dňami som dostal od mladých veriacich z Tirol…

Na Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých

0 icon

Na Slávnosť Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých – ľudovo nazývaná Dušičky. Spomienku zaviedol svätý opát Odilo z Cluny roku 998. Vplyvom clunyjských mníchov sa táto spomienka počas 11. storočia veľmi rozšírila. V Ríme ju prijali v 14. storočí.Písmo zjavuje možnosť posmrtného očisťovania a osobného dozrievania, hoci termín…

Prečo pred čítaním Písma robíme trikrát znak kríža?

0 icon

Počas Svätej omše pred čítaním Svätého písma robíme znak kríža na čelo, ústa a srdce. Prvý kríž na čelo, pretože za čelom sa skrýva náš mozog, ktorý je centrom nášho rozhodovania, rozumu, pochopenia. Znak kríža robíme preto, že je to práve mozog, vďaka ktorému sme schopní porozumieť tomu, čo čítame.…

Štúdia dokázala, že ak nie je v rodine veriaci otec, deti strácajú vieru viac ako keď je neveriaca matka

0 icon

Každý muž je povolaný byť duchovným otcom a viaceré štúdie dokazujú, že spojitosť medzi vierou otca rodiny a prenesením viery na deti, je výrazná. Štúdie dokazujú, že v rodinách kde je hlboko veriaca matka a neveriaci otec, viera sa v značne menšom pomere prenáša na deti, ako keď je praktizujúcim veriacim aj otec. Tieto výsledky…

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

FOTO DŇA

Koniec zápasu medzi FK Senica a MŠK Žilina kvôli hustému sneženiu

Autor: TASR-Lukáš Grinaj

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali