Prezidentské voľby 2014: Chronologický prehľad druhého kola – Všetky volebne miestnosti sa zatvorili

Slovensko 29. marca (HSP/TASR/Foto:TASR)

 

Chronológia volebného dňa v jednotlivých častiach Slovenska

Slováci si dnes v druhom kole volia nového prezidenta republiky. O ich priazeň sa uchádzajú dvaja najúspešnejší kandidáti z prvého kola – premiér Robert Fico (Smer-SD) a podnikateľ a filantrop Andrej Kiska.

Ilustračné foto

Voliči môžu svojmu favoritovi odovzdať hlas v 5958 okrskoch. Čas majú do 22.00 h. Voliť môžu plnoletí občania SR s trvalým pobytom na Slovensku aj bez neho, ktorí sú dnes na Slovensku. Volebné právo má vyše 4,3 milióna občanov. Voľbu treba na hlasovacom lístku vyznačiť krížikom do rámčeka pri mene preferovaného kandidáta.

 

23:53: Andrej Kiska predstúpil pred novinárov za hlasných ovácii svojich podporovateľov. Poďakoval sa voličom, že prišli voliť a volili ho. Uviedol, že to čo sľúbil aj splní. Bude prezidentom všetkých občanov, chce ľudí spájať.

 23:35: Atmosféra vo volebnom štábe Andreja Kisku začína byť euforická. Každé ďalšie spočítané okrsky zatiaľ prinášajú Kiskovi väčší náskok pred Robertom Ficom, čo sa v jeho štábe v jednom z bratislavských hotelov prejavuje hlasnými pokrikmi a tlieskaním.

„Ciki-caki-ciki-cak“ a „Kiska, Kiska“ kričali desiatky hostí, ktorí prijali Kiskovo pozvanie. Medzi nimi sú aj poslanci NR SR Daniel Lipšic, Jana Žitňanská, Miroslav Beblavý (všetci nezaradení) či Daniel Lipšic.

23:30: Rober Fico predstúpil pred novinárov. Svojmu protikandidátovi zablahoželal k prezidentskému kreslu, aj napriek tomu, že ešte nie sú oficiálne výsledky.

23:15: Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) volil zodpovedného prezidenta. Netipol si, či vyhrá, ale verí, že Slovensko bude mať dobrého prezidenta.

Každá seriózna strana podľa neho ale musí počítať aj s prehrou. „Každá seriózna strana musí rátať so všetkými výsledkami. Voľby sú na to, aby ste ich buď vyhrali, alebo prehrali,“ povedal dnes pri príchode do centrály Smeru-SD v Bratislave.

23:04: Po sčítaní hlasov z takmer desatiny volebných okrskov v 2. kole prezidentských volieb vedie Andrej Kiska (57,34 percenta) pred Robertom Ficom (42,65 percenta).

22:40: Vo volebných obvodoch Prešov, Svidník, Stropkov a Bardejov uzavreli volebné miestnosti presne o 22.00 h. Nič mimoriadne sa od 18.30 h. do konca volieb nestalo. Pokoj bol aj v obci Jarovnice v Prešovskom okrese, kde počas dňa boli pochybnosti o korektnosti volieb potom, čo tam niekoľko negramotných ľudí volilo so sprievodom, ktorý im nedal na výber, ale ukázal im, koho voliť.

22:38: Úderom 22.00 h sa zatvorili volebné miestnosti aj vo volebných obvodoch na strednom Považí a v kopaničiarskom regióne. S výnimkou incidentu s dieťaťom, ktoré v Novom Meste nad Váhom vhodilo do urny obálku namiesto rodiča, neriešili komisie žiadne podnety.

Úplne pokojný priebeh druhého kola prezidentských volieb nahlásil v okresoch Považská Bystrica a Púchov predseda obvodnej volebnej komisie (ObVK) v Považskej Bystrici Marián Sopčák. Žiadny podnet neriešila podľa člena ObVK v Trenčíne Jána Krátkeho ani komisia zastrešujúca okresy Trenčín a Ilava. V okresoch Myjava a Nové Mesto nad Váhom mali až na spomínaný incident voľby rovnako hladký priebeh.

22:35: Dnešný volebný deň v regióne Trnavy a Záhoria nepriniesol žiadne výnimočné situácie. Predsedovia obvodných volebných komisií (ObVK) v Trnave, Senici a Piešťanoch konštatovali pokojný priebeh bez komplikácií.

22:30: Brány volebných miestnosti v južných okresoch Trnavského samosprávneho kraja v Dunajskej Strede a Galante sa uzavreli o 22.00 h s konštatovaním, že aj druhé kolo prezidentských volieb bolo pokojné, bez incidentov a mimoriadnych udalostí.

22:18: Čaká nás dlhá a napínavá noc. S týmito slovami prišiel do svojej volebnej centrály v jednom z bratislavských hotelov prezidentský kandidát Andrej Kiska. Jeho priaznivci ho privítali potleskom.

„Všetci sme v napätí, čakáme, ako to dopadne. Antikampaň bola silná, uvidíme, aké dôsledky to malo. Počul som, že účasť je vysoká, čo ma osobne teší,“ povedal novinárom. Ďalšie vyhlásenie dá Kiska po zverejnení prvých priebežných výsledkov.

22:17: Robert Fico prišiel do centrály strany Smer-SD.

22:00: Všetky volebné miestnosti v SR sa zatvorili. Volebné komisie teraz začínajú počítať hlasy. Prvé priebežné neoficiálne výsledky by sa mali na webstránkach www.volbysr.sk a www.statistics.sk objaviť približne o 22.30 h. Skončilo sa zároveň volebné moratórium.

21:50: Účasť voličov v druhom kole prezidentských volieb v Hrušovanoch v okrese Topoľčany bude vyššia ako v prvom kole. V rodnej obci jedného z kandidátov na prezidenta Roberta Fica prišlo k voličských urnám doteraz zhruba 60 percent z celkového počtu 930 oprávnených voličov, informoval starosta Jozef Benca. „Ľudia chodia ešte aj teraz, mnohí si to nechali na poslednú chvíľu,“ skonštatoval zhruba desať minút pred zatvorením volebnej miestnosti.

21:45: V okrese Levice je aj tesne pred zatvorením volebných miestností priebeh druhého kola prezidentských volieb pokojný a bezproblémový. Ako uviedla predsedníčka Obvodnej volebnej komisie v Leviciach Beáta Pintérová, ani vo večerných hodinách neboli zaznamenané žiadne incidenty, či podnety, ktorými by sa musela komisia zaoberať. 

21:00: Vyššiu účasť voličov, ako tomu bolo pred dvoma týždňami pri prvom kole prezidentských volieb, evidovali dnes o 20.00 hodine členovia komisie vo štvrtom zvolenskom okrsku na Štefánikovej ulici. Konštatoval to člen okrskovej volebnej komisie Peter Novák. Volebná účasť vtedy presiahla 53 percent.

20:00: Na najmladšom žilinskom sídlisku Hájik zaznamenali v okrsku číslo 56 v budove Základnej školy na Námestí mladosti počas dnešného dňa volebnú účasť porovnateľnú s prvým kolom volieb prezidenta SR.

19:30: Druhé kolo volieb prezidenta SR je zatiaľ na severozápade Slovenska pokojné a Obvodné volebné komisie (ObVK) v Žiline, Čadci a Martine nezaznamenali žiadne problémy. Aj druhé kolo prezidentských volieb má obdobne ako prvé zatiaľ na hornej i dolnej Orave s celkom 116 volebnými okrskami úplne pokojný priebeh. 

18:50: V priebehu dnešného volebného dňa zatiaľ neprišlo k prípadu dvojitého alebo podvodného hlasovania. Po skončení popoludňajšieho zasadnutia Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) to povedala zapisovateľka ÚVK Eva Chmelová. Volebnú účasť si zatiaľ netrúfla odhadnúť.

18:30: Vo volebnom okrsku 43 v Trenčíne na Veľkomoravskej ulici vhodila volička omylom do urny občiansky preukaz. Vrátia jej ho až ráno, prípadne v noci po skončení volieb.

18:00: Sobáš, gratuláciu jubilantom, uvedenie do života nových obyvateľov a futbalový zápas stihol absolvovať primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko počas dnešného volebného dňa.

17:45: Na dnešný volebný deň pripadá environmentálna aktivita s názvom Hodina Zeme, pri ktorej sa na niektorých miestach symbolicky vypína svetlo v čase od 20.30 do 21.30 h. Do akcie sa po celom svete zapájajú samosprávy, firmy, školy aj jednotlivci. Ústredná volebná komisia (ÚVK) vyzvala všetky mestá a obce, aby v súvislosti s Hodinou Zeme brali na zreteľ to, aby pri výpadkoch alebo úsporách elektrickej energie nebol narušený priebeh voľby. 

V Turí pri Žiline sa konal celoslovenský turnaj so zahraničnou účasťou v hre boccia pre telesne postihnutých na vozíčkoch 29. marca 2014. Niekoľko účastníkov turnaja s doprovodom prišlo s voličskými preukazmi a odvolili do prenosnej urny.

17:35: Do druhého kola volieb prezidenta SR sa zapojili aj účastníci celoslovenského turnaja v hre boccia, určenej pre muskulárnych dystrofikov, ktorých v telocvični Základnej školy (ZŠ) v Turí (okres Žilina) navštívili členovia okrskovej volebnej komisie s prenosnou urnou.

17:25: Priebeh volieb bez podnetov či kuriozít zaznamenali obvodné volebné komisie (ObVK) v Prievidzi a Bánovciach nad Bebravou. Aj v okresoch Dunajská Streda a Galanta nezaznamenali členovia volebných komisií v prvej polovici dňa žiadne mimoriadne situácie, voľby sú pokojné.

17:05: Záujem voličov, ktorí sú v čase konania druhého kola prezidentských volieb hospitalizovaní v nemocniciach v regióne Trnavy, sa líši. Kým vo Fakultnej nemocnici v Trnave zaznamenali nárast žiadostí o voľbu do prenosnej urny, v Skalici je na rovnakej úrovni ako v prvom kole, takisto aj v Piešťanoch.

17:00: Menej voličov ako v prvom kole prezidentských volieb registrovali do 14.30 h členovia okrskovej volebnej komisie v obci Slatinské Lazy v okrese Detva. Naopak, viac ľudí prišlo do toho času do volebnej miestnosti v Dobrej Nive v okrese Zvolen.

16:50: V bratislavskom Lamači sa dnes do volebnej miestnosti jedna z voličiek dobýjala ešte pred jej otvorením. Zmýlila si totiž deň, kedy sa prechádza na letný čas. V Devínskej Novej Vsi zase dvom občanom neprišiel voličský prekaz včas, dovolili im voliť aj bez neho. V Ružinove volič zistil, že už svoj hlas odovzdal. Aj takto dnes prebieha druhé kolo volieb na slovenskú hlavu štátu v hlavnom meste.

16:15: V obvode Rožňavy a Košice- mesto je priebeh volieb bez rušivých momentov. Taktiež druhé kolo prezidentských volieb v Bratislavskom kraji prebieha zatiaľ bez problémov. V troch okresoch kraja – Malacky, Pezinok a Senec, dosiaľ nevznikol žiadny incident, ktorý by mohol priebeh volieb nejakým negatívnym spôsobom ovplyvniť.

16:10: Prostredníctvom voličského preukazu a prenosnej volebnej urny sa na prezidentských voľbách zúčastnili aj príslušníci Hasičského a záchranného zboru (HaZZ), ktorí dnes slúžia na stanici v bratislavskej Dúbravke. Hasiči by boli radi, ak by sa nový prezident zaujímal aj o problémy a potreby tých, ktorí vykonávajú toto povolanie. „Bolo by dobré, keby dokázal aj hasiť spory v politike i spoločnosti,“ dodali.

16:00: Dvom obvodným volebným komisiám v Považskej Bystrici, sídliacim v základnej umeleckej škole, spríjemňoval dnešný volebný deň zvuk fláut. V rámci kurzu hry na flaute v koncertnej sieni vyučoval popredný český hudobný pedagóg Ladislav Daniel.

15:50: Druhé kolo prezidentských volieb v Domove dôchodcov na Garbiarskej ulici v Košiciach dnes dopoludnia veľký záujem nevzbudilo. Pred dvoma týždňami v tomto okrsku v mestskej časti Staré mesto bola účasť prekvapivo len 17 percent, dnes chodili ľudia voliť v podobnom počte.

15:40: Ústredná volebná komisia (ÚVK) dnes upozornila okrskové volebné komisie, aby dohliadali na zákonnosť volieb. ÚVK totiž riešila podnet, že na internetovej stránke bola uverejnená reklama, kde 10-ročné dieťa vhadzovalo obálku do urny s tým, že malo ísť o návod správneho hlasovania. 

„Preto sme upozornili okrskové volebné komisie, aby dohliadali na zákonnosť voľby, pretože podľa zákona každý volič vhadzuje obálku do volebnej urny sám,“ priblížila Chmelová. Ako dodala, môže ju zaňho vhodiť iný volič v prípade, že dotyčný má nejaké problémy.

15:35: Priebeh volieb na strednom Považí a v kopaničiarskom regióne je zatiaľ pokojný, jediný podnet riešila Obvodná volebná komisia v Novom Meste nad Váhom. Volilo tam dieťa v náručí rodiča. „Uzniesli sme sa, že je potrebné dodržiavať ustanovenie zákona, podľa ktorého môže hlasovať volič a špecifikuje prípady, kedy nemusí hlasovať osobne. Dieťa by teda hlasovať nemalo, no je samozrejmé, že v tomto prípade nedošlo k mareniu priebehu volieb. Poslali sme usmernenie na okrskové volebné komisie, aby sa niečo podobné neopakovalo,“ doplnil Kozáček.

15:30: O druhé kolo prezidentských volieb bol v najväčšej nemocnici na Slovensku – Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB) neporovnateľne vyšší záujem ako o prvé kolo. Uviedla to hovorkyňa UNB Petra Stano Maťašovská. 

15:25: Volilo sa dnes aj na Chatu pod Soliskom. Členovia najvyššie položenej volebnej miestnosti na Štrbskom Plese sa dnes s prenosnou urnou vybrali aj na Chatu pod Soliskom. „Dôvodom je, že nám prišla požiadavka z chaty, že dvaja zamestnanci by chceli odvoliť, no nemajú sa ako dostať dole, keďže celý deň pracujú,“ zdôvodnila zapisovateľka okrskovej volebnej komisie na Štrbskom Plese Štefánia Srebalová.

Na snímke telesne postihnutá volička vhadzuje hlasovací lístok do prenosnej urny v druhom kole voľby prezidenta Slovenskej republiky v bratislavskej kaviarni Luxor, 29. marca 2014

15:15: Ľudia s postihnutím dnes mohli v Bratislave odovzdať hlas svojmu kandidátovi na prezidenta SR v bezbariérovej kaviarni v centre mesta. Popoludní dnes za nimi prišli do kaviarne na Grösslingovej ulici pracovníci s prenosnou volebnou urnou. Na vozíčku tam takto odvolili piati.

15:10: V obci Jarovnice v okrese Prešov, kde je početná rómska komunita, sú tri volebné okrsky. V dvoch z nich sedia aj poslanci Národnej rady SR za stranu SaS Lucia Nicholsonová a Martin Poliačik. V 2. kole prezidentských volieb už zaznamenali v obci aj niekoľko incidentov. Išlo o problémy s voličmi, ktorí nevedeli čítať ani písať a na pomoc si podľa zákona môžu zobrať poradcu.

15:00: Možnosť uplatniť si volebné právo prostredníctvom voličských preukazov využili viacerí účastníci dnešného prvého kola Slovenského pohára v tanečného športe v Ružomberku. Prenosnú volebnú schránku mali k dispozícii predpoludním a bude do podvečera priamo vo vestibule mestskej športovej haly.

Kandidát na prezidenta SR a premiér Robert Fico (vľavo), syn Michal (uprostred) a manželka Svetlana (vpravo) spoločne vhadzujú volebné lístky do urny v 2. kole prezidentských volieb vo volebnej miestnosti v Kultúrnom dome vo Veľkých Dvoranoch, okres Topoľčany.

14:50: Krátko po dvanástej hodine vošiel do volebnej miestnosti v kultúrnom dome vo Veľkých Dvoranoch v okrese Topoľčany kandidát na prezidenta SR Robert Fico. Súčasný premiér spolu s manželkou a synom vhodili do urny volebné lístky. V rovnakej obci volil Fico s manželkou aj v prvom kole prezidentských volieb. Dôvodom je podľa jeho slov skutočnosť, že v obci žije jeho matka a voľby sú jednou z mála príležitostí, keď ju môže navštíviť.

14:30: Dlhé cesty za voličom majú členovia volebnej komisie každé voľby v Hornom Tisovníku v okrese Detva. Veľa vzdialených osád, ktoré má obec vo svojom rozľahlom, kopcovitom katastri, totiž nedáva možnosť najmä starším obyvateľom, aby prichádzali voliť do dediny, a tak sa za nimi vyberá komisia s urnou.

14:20: V najmladšom slovenskom meste – Krásne nad Kysucou vládol dnes od rána čulý ruch vo volebnom okrsku číslo 6, ktorý pre prezidentské voľby zriadili v reštaurácii v miestnej časti Zákysučie. Zriadenie volebného okrsku v Zákysučí je podľa 27-ročného Adama výhodnejšie hlavne pre starších ľudí.

14:10: V jednej z najmenších obcí v okrese Bánovce nad Bebravou – Trebichave, majú domácich voličov málo. Odovzdať svoj hlas v druhom kole voľby prezidenta SR chodia najmä obyvatelia iných miest a obcí, ktorí tam trávia víkend na chate či záhrade.

14:00: Druhé kolo prezidentských volieb prebieha vo volebných okrskoch na Spiši zatiaľ bezproblémovo, jednotlivé obvodné volebné komisie (ObVK) nezaznamenali žiadne narušenia. „U nás je zatiaľ všetko v poriadku, len v dvoch menších obciach, Matysová a Starina, sme museli dopĺňať hlasovacie lístky, keďže sa tam objavilo viacero voličov s voličskými preukazmi. 

13:35: Aj v najmenšej obci Dunajskostredského okresu je volebná nálada dobrá a podľa predsedu okrskovej volebnej komisie Ladislava Pošlanca bude účasť na druhom kole prezidentských volieb pravdepodobne vyššia ako na prvom kole.

13:30: Lošonec je jednou z tých obcí pod Malými Karpatmi, kde svoje voličské právo zvyknú tradične využívať chatári s voličskými preukazmi. Nie je tomu inak ani dnes, keď už boli odvoliť viacerí majitelia chát v blízkej chatovej oblasti. Záujem o voľby je i medzi miestnymi, podľa zapisovateľky okrskovej volebnej komisie Margity Janáčovej popri stabilných voličoch v ich okrsku prišli dnes aj takí, ktorí v prvom kole voliť neboli.

„Chodia húfne, tešíme sa, budeme mať čo počítať,“ skonštatovala napoludnie predsedníčka okrskovej volebnej komisie v Trnave na Vančurovej ulici Helena Lukáčová. Priebeh volieb je v tomto okrsku pokojný, z účasti má komisia, ako dodala, dobrý pocit.

Na snímke bývalý prezident SR Michal Kováč vhadzuje volebný lístok do prenosnej volebnej urny v 2. kole voľby prezidenta Slovenskej republiky v Bratislave v sobotu 29. marca 2014

13:10: Prvý prezident Slovenskej republiky Michal Kováč očakáva, že dnešné voľby hlavy štátu budú pre Slovensko zlomové. Exprezident sa aj spolu s manželkou Emíliou zúčastnil na nich vo svojom domácom prostredí, kam za ním predpoludním prišli členovia okrskovej volebnej komisie s prenosnou volebnou urnou.

13:00: Na Ústrednú volebnú komisiu (ÚVK) prišiel podnet od občanov, ktorí sa sťažovali na prácu okrskovej volebnej komisie č. 52 v Ružinove. Tá sídli na Drieňovej 16 a nachádza sa približne 100 metrov od sídla ÚVK.

„Tento podnet na okrsok 52 v Ružinove je vlastne prvý podnet nespokojných občanov s prístupom okrskovej volebnej komisie a takýto podnet v takomto rozsahu sme nezaznamenali ani v prvom kole voľby prezidenta,“ informovala zapisovateľka ÚVK Eva Chmelová.

12:50: Zvýšenú účasť voličov v prezidentských voľbách oproti prvému kolu zaznamenali dnes v rómskej osade v Trebišove, kde svoj hlas od rána odovzdávajú mladí i starší voliči.

V osade sú zriadené dva volebné okrsky, celkovo je tam zapísaných zhruba 1700 voličov. V prvom kole bola volebná účasť na úrovni 12,9 a 9,4 percenta.

Na snímke prezident SR Ivan Gašparovič (vľavo) s manželkou Silviou vo volebnej miestnosti počas 2. kola voľby prezidenta SR v sobotu 29. marca 2014 v Bratislave

12:40: Krátko po 11.00 h odvolil v priestoroch Základnej školy na Jelačičovej ulici v Bratislave prezident SR Ivan Gašparovič s manželkou Silviou.

„Od budúcej hlavy štátu si sľubujem, aby pokračovala v pozitívnych veciach, ktoré kancelária prezidenta robila, čím si stabilne v prieskumoch verejnej mienky držala popredné miesto v dôveryhodnosti medzi občanmi,“ uviedol bezprostredne po volebnom akte.

12:05: Slováci žijúci v zahraničí dnes volia aj vo Vranove nad Topľou. Jedným zo Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorí si dnes nenechali ujsť druhé kolo voľby prezidenta SR, je aj Stanislav Repka pochádzajúci z mesta Vranov nad Topľou. Voličské právo si uplatnil naposledy vo svojom rodisku pred 16 rokmi.

„Rozhodol som sa voliť preto, že rozdiel medzi dvoma kandidátmi zrejme bude veľmi tesný. Chcel som teda podporiť svojho favorita, ktorý je určite dobrou voľbou pre Slovensko,“ skonštatoval dnes Repka po opustení volebnej miestnosti na vranovskom Sídlisku II. 

11:55: Ústredná volebná komisia (ÚVK) dnes na svojom prvom zasadnutí vo volebný deň prerokovala 10 podnetov, ktoré poukazovali na porušenie volebného moratória. Jeden z nich odstúpila Rade pre vysielanie a retransmisiu. Pri ostatných konštatovala, že nie je príslušná konať. Informovala o tom zapisovateľka ÚVK Eva Chmelová.

Členovia ÚVK sa nateraz rozišli na kontrolu volebných miestností. Stretnúť by sa mali opäť okolo 15.00 h.

Na snímke 2. kolo voľby prezidenta Slovenskej republiky v Krásne nad Kysucou v sobotu 29. marca 2014

11:50: V Krásne nad Kysucou v okrese Čadca museli dnes nanovo zvoliť predsedu jednej zo šiestich okrskových komisií pre druhé kolo volieb prezidenta Slovenskej republiky, pretože neprišla predsedníčka ani podpredsedníčka komisie.

Podľa primátora Krásna nad Kysucou Jozefa Grapu nominovali do jedenásťčlennej okrskovej komisie náhradníčku. „Na druhé kolo volieb neprišli do volebného okrsku číslo 3 ani jedna, ani druhá. Jedna sa ospravedlnila pre chorobu, druhá neprišla. Komisia si vyžrebovala novú predsedníčku, ktorá bude podpisovať zápisnice a odovzdá ich okresnej volebnej komisii,“ dodal Grapa.

11:45: Zvýšený záujem voličov sprevádza druhé kolo prezidentských volieb na najväčšom rómskom sídlisku Luník IX v Košiciach. V dvoch volebných okrskoch je zapísaných 3744 voličov, v prvom kole tu účasť dosiahla len 1,57 percenta. Žiadne incidenty, sťažnosti či podozrenia z kupovania hlasov okrskové komisie nezaznamenali.

Na snímke kandidát na prezidenta SR Andrej Kiska (uprostred) s dcérou Natáliou (vpravo) a otcom Andrejom (vľavo) vo volebnom okrsku číslo 2 v Poprade počas 2. kola voľby prezidenta Slovenskej republiky v sobotu 29. marca 2014

11:35: Krátko pred 11. hodinou prišiel do volebného okrsku číslo 2. na Mestskom úrade v Poprade dnes odovzdal svoj hlas v druhom kole prezidentských volieb aj jeden z kandidátov Andrej Kiska v sprievode so svojou dcérov Natáliou a otcom Andrejom. Novinárom neskôr povedal, že sa cíti pokojne a vyrovnane. „Myslím, že dnešný deň je už všetko v rukách ľudí, základ je, aby prišli voliť. Dva roky som robil, čo sa dalo a čo som vedel, teraz je to naozaj už len na nich,“ dodal Kiska.

11:30: Druhé kolo prezidentských volieb v severných okresoch Nitrianskeho kraja sa začalo dnes vo všetkých volebných okrskoch načas a bez problémov. Nemáme žiadnu vedomosť o nejakých problémoch. Zatiaľ sme nemali ani žiadne telefonické otázky.

Na snímke čerstvá mamička Zuzana Elliottová na gynekologicko - pôrodníckom oddelení v Nemocnici na Karmároch vhadzuje hlasovací lístok do prenosnej volebnej urny v 2. kole voľby prezidenta Slovenskej republiky v Bratislave v sobotu 29. marca 2014

11:15: Voľbu prezidenta už majú za sebou mamičky v pôrodnici na Kramároch. Medzi 180 pacientmi Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB), ktorí prejavili záujem zúčastniť sa na dnešnom druhom kole volieb prezidenta SR, sú aj dve mamičky, ktoré priviedli na svet svoje deti na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Slovenskej Zdravotníckej univerzity (SZU) na bratislavských Kramároch. Členovia okrskovej volebnej komisie za nimi s prenosnou volebnou urnou prišli krátko po 10.00 h.

10:55: V Študentskom domove na Ulici 17. novembra hneď vedľa Prešovskej univerzity v Prešove sídlia dva volebné okrsky. Ani v jednom dnes ráno nezaznamenali zvýšený počet študentov. Predpokladajú ho až v neskorších hodinách. Voliči od rána chodia k volebným urnám priebežne a voľby prebiehajú pokojne.

10:30: Do volebnej miestnosti v liptovskej obci Smrečany napochodovala jednotka v historických uniformách 1. Československého armádneho zboru. Takmer stovka účastníkov tradičného stretnutia klubov vojenskej histórie z rôznych kútov Slovenska i Česka sa utáborila priamo v areáli obecného úradu.

„Schádzame sa tu rok čo rok pri príležitosti pamätných oslobodzovacích bojov o Liptovský Mikuláš. Zhodou okolností to vyšlo na termín prezidentských volieb. Mnohí z nás spojili príjemné s užitočným,“ uviedol pre TASR Roman Moravec z Nemšovej.

10:20: V okresoch Galanta a Dunajská Streda sa všetky volebné miestnosti otvorili načas, nastúpili všetci členovia okrskových volebných komisií. Voľby sú zatiaľ pokojné. Potvrdili to predsedovia obvodných volebných komisií Pavol Kurbel a Iva Lanczosová.

Možno pre pekné jarné počasie účasť zatiaľ nie je veľmi vysoká. Podľa členov okrskových komisií ľudia pracujú zrejme od rána vo svojich záhradách, k urnám prídu až vo večerných hodinách.

10:15: Začiatok druhého kola voľby prezidenta SR prebehol v obvodoch Prievidza a Bánovce nad Bebravou bez problémov.

Na snímke bývalý prezident SR Rudolf Schuster počas 2. kola voľby prezidenta SR vo volebnom okrsku č. 12 mestskej časti Košice – Sever v Košiciach v sobotu 29. marca 2014

10:10: Voliť prišiel aj bývalý prezident SR Rudolf Schuster. Svoj hlas volil vo volebnom okrsku v priestoroch Univerzity veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach. 

„Každý prezident má svoju etapu, v ktorej nastupuje. Vždy sú iné podmienky. My sme bojovali o vstup do Európskej únie a NATO, teraz je iná ekonomická a medzinárodná situácia,“ dodal Schuster. Prezident by však podľa neho mal byť pripravený na výkon funkcie, aby sa nemusel učiť, ale aby mohol od prvého dňa naplno začať pracovať.

10:05: Všetky volebné miestnosti vo volebnom obvode Žiar nad Hronom boli otvorené o 7.00 hodine a voľby zatiaľ prebiehajú bez problémov. Volebný obvod Žiar nad Hronom zahŕňa okresy Žiar nad Hronom, Žarnovica a Banská Štiavnica. Obyvatelia 68 obcí z týchto okresov majú v dnešných prezidentských voľbách k dispozícii 112 volebných okrskov.

10:00: V bratislavskej väznici – Ústave na výkon väzby a Ústave na výkon trestu odňatia slobody začali dnes odsúdení a obvinení voliť krátko po 8.00 h do prenosnej urny, keďže tu nie je zriadený osobitný volebný okrsok. V súčasnosti sa v tomto väzení nachádza 292 obvinených a 404 odsúdených. Z nich je oprávnených voliť 643 väzňov.

09:55: Otvorenie volebných miestností o 7. hodine pre dnešné druhé kolo volieb prezidenta SR vo voleb nom obvode Banská Bystrica prebehlo v poriadku, informoval TASR predseda obvodnej volebnej komisie Jozef Haško. V tomto obvode je 132 okrskov.

09:50: Všetky volebné miestnosti pre druhé kolo prezidentských volieb dnes otvorili v trnavskom regióne načas, obvodné volebné komisie (ObVK) v Trnave, Piešťanoch a Senici neregistrujú žiadne mimoriadne udalosti ani žiadne zmeny oproti prvému kolu.

09:40: Volebné právo si aj počas dnešného druhého kola prezidentských volieb môžu uplatniť pacienti hospitalizovaní v košickej Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP). Podmienkou je, že si vybavili v mieste svojho trvalého pobytu voličský preukaz.

Chodiaci pacienti, ktorí sú hospitalizovaní v nemocnici na Rastislavovej 43, môžu hlasovať v čase od 14.00 h do 15.00 h v X. pavilóne. Možnosť voliť tu môžu využiť aj pacienti susedného Východoslovenského onkologického ústavu.

V nemocnici UNLP na Triede SNP bude pripravená miestnosť na voľby v čase od 15.00 do 16.00 h v lôžkovom pavilóne v Kluboch zamestnancov na 1. poschodí.

09:20: Vo volebnom obvode Brezno dnes o 7.00 h otvorili volebné miestnosti pre druhé kolo voľby prezidenta SR. Zapisovateľ Obvodnej volebnej komisie v Brezne Peter Štefančík uviedol, že zatiaľ je všetko v poriadku.

09:10: Prvým voličom v bratislavskej Záhorskej Bystrici bol dnes 47-ročný Ján. Svoju voľbu v druhom kole prezidentských volieb uskutočnil hneď po otvorení volebnej miestnosti o 7. hodine. Pred dvomi týždňami sa na prezidentských voľbách zúčastnilo 60 percent z 3242 oprávnených voličov.

Voľba prezidenta nie je dnes v Záhorskej Bystrici jedinou voľbou pre obyvateľov obce. Nadnes je naplánovaná aj pravidelná jarná akcia, v rámci ktorej rozdajú obyvateľom mestskej časti ovocný krík. Ten si môžu zasadiť v záhrade. Bystričania majú na výber medzi ríbezľami a egrešom.

08:40: Ústredná volebná komisia (ÚVK) sa na svojom zasadnutí, ktoré sa začalo o 8. hodine zaoberá 12 podnetmi. Potvrdila to jej zapisovateľka Eva Chmelová.

„Voliči vyjadrujú nespokojnosť s tým, ako sa rozhodlo v súvislosti s voličskými preukazmi. Tiež sú tu podnety vyjadrujúce nespokojnosť s porušením volebného moratória, ale aj upozornenia na možnosť kupovania hlasov,“ priblížila Chmelová s tým, že ÚVK k podnetom príjme uznesenie. Po zasadnutí by sa členovia ÚVK mali rozísť do terénu, budú kontrolovať volebné miestnosti.

08:35: Vo väčšine obcí sa volí od 7. hodiny. Výnimkou sú Lazany v banskom regióne Prievidza. „Jedna volebná miestnosť v tejto obci v okrese Prievidza sa otvárala o hodinu skôr, o 6. hodine, všetky ostatné sme otvorili o 7. hodine,“ potvrdila zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) Eva Chmelová. Ako dodala, všetko je na volebný deň pripravené.

„Preverili sme aj spojenie s registrom obyvateľov za účelom overovania trvalého pobytu pre slovenských občanov bez trvalého pobytu na území Slovenskej republiky,“ dodala Chmelová. ÚVK začne zasadať o 8. hodine.

07:00: Volebné miestnosti sa otvorili, Slováci si volia nového prezidenta

Súčasnej hlave štátu Ivanovi Gašparovičovi sa skončí funkčné obdobie 15. júna. Zvolený kandidát sa ujíma funkcie prezidenta SR zložením sľubu. Skladať ho bude 15. júna, keď sa skončí funkčné obdobie súčasnej hlave štátu Ivanovi Gašparovičovi.

jf

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Najvýznamnejší transhumanisti sa cez víkend stretli v Madride. Ich šialený cieľ: Splynutie človeka a mašiny

0 icon

Madrid 20. októbra 2021 (HSP/Roman Bednár/Foto:Pixabay)   Transhumanizmus možno považovať za novú budúcu relígiu. V každom prípade to plánujú tak transhumanisti. Ich šialený patologický plán spočíva v tom, že chcú dostať technológiu na najvyšší piedestál moci. Zjednotením človeka s mašinou chcú človeka ako samostatného živého tvora takpovediac eliminovať a vziať…

Bezpečnostná rada OSN zvolala na stredu mimoriadne zasadnutie o Severnej Kórei

0 icon

Pchjongjang 20. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/Korean Central News Agency/Korea News Service)   Bezpečnostná rada OSN zvolala na stredu mimoriadne zasadnutie o Severnej Kórei po tom, čo štátne média KĽDR informovali, že Pchjongjang vypálil "nový typ" balistickej strely SLBM. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na nemenovaných diplomatov Zasadnutie, ktoré…

Blinken: Ekvádor sa zaviazal dodržiavať demokratické normy

0 icon

Quito 20. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Santiago Arcos)   Ekvádorský prezident Guillermo Lasso sľúbil v utorok, že jeho vláda sa bude počas výnimočného stavu vyhláseného pre nárast násilia spojeného s drogami riadiť "demokratickými" hodnotami. Po stretnutí s Lassom to uviedol americký minister zahraničných vecí Antony Blinken, ktorý je v krajine na pracovnej…

Vláda SR bude rokovať o podmienkach exekúcií i návrhu reformy národných parkov

0 icon

Bratislava 20. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Pri výkone exekúcií by sa mala zohľadňovať výška mzdy a rast životných nákladov. Vyplýva to z nariadenia vlády SR o rozsahu zrážok zo mzdy pri výkone rozhodnutia, ktoré má v stredu schvaľovať vládny kabinet Ten sa na 36. zasadnutí vyjadrí aj k poslaneckému…

Vicepremiérka Remišová obvinila z futbalovej bitky Fica, ale schytala to. Slováci okamžite reagovali

0 icon

Bratislava 19. októbra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Martin Baumann)   Počas futbalového zápasu medzi Spartakom Trnava a Slovanom Bratislava došlo medzi fanúšikmi k bitke. Incident sa premenil v horúcu tému. Hnutie SaS odsúdilo správanie fanúšikov a žiada exemplárne tresty, ďalší tvrdia, že došlo k pochybeniu polície. Vicepremiérka Veronika Remišová však vytiahla kartu "lebo…

Poslanec čelí kritike za zverejnenú fotografiu prezidentkinej dcéry. Čaputová: Útok na politika cez jeho deti je politické dno

0 icon

Bratislava 19. októbra 2021 AKTUALIZOVANÉ(TASR/HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Útok na politika cez jeho deti je politické dno. Prezidentka SR Zuzana Čaputová to uviedla po tom, ako poslanec Národnej rady (NR) SR Tomáš Taraba (nezaradený) zverejnil na sociálnej sieti fotografiu jej dcéry v úlohe modelky "Poslanec Taraba by sa o…

Fico hovorí o falšovaní údajov, ktoré sa majú týkať jeho očkovania proti ochoreniu COVID-19. Akú majú občania istotu, že ich údaje niekto nesfalšoval?

0 icon

Bratislava 19. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Bývalý premiér a predseda strany Smer - Sociálna demokracia Robert Fico v utorok na tlačovej konferencii k aktuálnym politickým témam obvinil vládu z falšovania údajov, ktoré sa týkajú očkovania proti ochoreniu COVID-19. Falšovanie sa týka priamo Roberta Fica a podľa jeho…

Prečo jej ležia v žalúdku konzervatívni politici? Jane Bittó Cigánikovej sa nedarilo presvedčiť svojho manžela mať dieťa

0 icon

Bratislava 19. októbra 2021 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák, Archív Jana Ray Tutková)   Posledné medializované útoky šéfky Zdravotníckeho výboru NR SR o tom, že snaha pomôcť ženám donosiť dieťa je „neľudský" počin ma vyprovokovali napísať osobnú skúsenosť s pani poslankyňou, s ktorou som pred rokom debatovala v televízii TA3 o…

Prišiel Windows 11, Godeal24 ukazuje najlacnejšie spôsoby, ako mať Windows 11 práve teraz

0 icon

Bratislava 20. októbra 2021 (PR článok/Foto:Pixabay,GoDeal24.com)   Windows 11 je tu s nami niekoľko dní a prináša viac noviniek a vylepšení oproti predchádzajúcim verziám systému Windows. Po zhruba pol desaťročí Microsoft priniesol nový vzhľad rozhrania, nové spôsoby multitaskingu, ale aj komunikácie. Pochváliť sa môže aj lepšou optimalizáciou systému, čo zase…

Český Senát urobil prvý krok k tomu, aby prezident Zeman prišiel o právomoci

0 icon

Praha 19. októbra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   Stála komisia Senátu pre Ústavu ČR a parlamentné procedúry sa v utorok jednomyseľne zhodla na tom, že prezident Miloš Zeman má prísť o právomoci hlavy štátu podľa čl. 66 ústavy. Informoval o tom spravodajský server iDNES.cz, podľa ktorého ide o prvý…

Podkasty

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Patrik Spišiak

Prečo ceny tak prudko rastú?

0icon

Inflácia celosvetovo naberá na obrátkach, a to znamená len jediné. Zvyšovanie rozdielu medzi bohatými a chudobnými sa opäť zväčšuje (napríklad kvôli rastu cien akcií a nehnuteľností). Keďže inflácia a ekonomická nerovnosť sú moje najobľúbenejšie témy tak sa musím priznať, že súčasný ekonomický vývoj vo svete je pre mňa ako voda na mlyn. V tomto…

Erik Majercak

Zelená ekonomika, konflikt v USA do rozpadu, 6 prostriedkov komunikácie a moci, depopulácia, téma: liberálno-trhový podfuk

0icon

Propagovaná a mainstreamom podporovaná zelená ekonomika ako ju poznáme je jedným z liberálno-trhových podfukov. Je aj zdrojom a jedným z dôvodov budúceho rozpadu USA. Liberálno-trhový konflikt je prvá z ekonomických tém, kde sa budeme snažiť vysvetliť reálnu ekonomiku a nie tie propagandistické, liberálno-neomarxistické,  ekonomické teórie, ktoré sú tu len a len na ohlúpnutie, okrádanie a riadenie más Ak…

Ivan Štubňa

Madam Čaputová opäť perlila..., ale nie je sama zo Sorosovho stáda...

0icon

Madam Čaputová sa nechala počuť, že by bolo dobre, keby si obvinený alebo lepšie povedané osočovaný guvernér NBS Peter Kažimír zobral príklad z rakúskeho kancelára Kurza a odstúpil zo svojej funkcie.  Obvinenie Petra Kažimíra pochádza z dielne úradu špeciálnej prokuratúry, ktorú vedie Daniel Lipšic, pretlačený do funkcie terajšou koaličnou luzou. Lipšic sa stal…

René Pavlík

Trianon a historik

0icon

Trianon a historik. Trianon predstavuje sto rokov hnisajúci vred v hlave každého Maďara. Chrastičku zmierenia vždy 4. júna rozožerie celoštátny plač a škrípanie zubov na panychíde za veľkým Uhorskom. Krutovládu Maďarov nad porobenými národmi ukončila prvá svetová vojna.  Oni sa s tým nevedia zmieriť. Stále kujú pikle a hľadajú spôsob, aby…

Gustáv Murín

Umelo škandalizovaný Kažimír zažíva vlastnú "medicínu"

0icon

Rozhľadenejším je dávno jasné, že sa tu k moci dostala politická zberba na čele s Psychopatovičom, ktorá nemá zábrany porušovať nielen všetko čo nasľubovali, ale prekračovať aj elementárne hranice politickej etiky a zásad demokracie. Takže tu máme už nimi osvedčené divadielko, kedy potrebujú dostať „svojho človeka“ na vyhliadnuté miesto a tak to miesto „vyčistia“. Technológia…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

5 psychologických experimentov, ktoré odhalili krutú pravdu o ľuďoch

0 icon

Hoci ako ľudia sme boli vždy fascinovaní fungovaním mysle a dôvodmi nášho správania, až do začiatku 20. storočia bola experimentálna psychológia prakticky neznámym pojmom. Zahŕňajúc celý rad oblastí, od behaviorálnych štúdií po sociálnu dynamiku a zložité biologické procesy vyskytujúce sa v mozgu, starostlivo kontrolované štúdie vykonané v mene experimentálnej psychológie nás naučili toľko…

Ako dlho môžu byť potraviny zmrazené?

0 icon

O jedle sa toho už popísalo veľa. Niet sa čo diviť, keďže čoraz viac a viac ľudí sa zaujíma o to, čo konzumuje, odkiaľ sa to berie, prípadne kto to vyrába a spracúva. Aj my sme vám v rámci článku 8 spôsobov konzervovania priniesli nejaké to info o chladení a…

Koľko cukru sa nachádza vo vašom jedle a pití?

0 icon

Dnešná doba je taká unáhlená a rýchla, že udržiavať svoj životný režim v zdravej rovnováhe môže byť náročné. A tým sa dostávame k cukru, ktorého je v našich potravinách niekedy až priveľa. Spotreba príliš veľkého množstva cukru zvyšuje riziko niekoľkých nebezpečných zdravotných problémov, vrátane obezity, cukrovky typu 2, zvýšeného krvného…

10+ zaujímavých faktov o káve, ktoré by mal vedieť každý kávičkár

0 icon

Káva bola prvýkrát objavená v 15. storočí a dodnes si zachováva svoj status jedného z najpopulárnejších nápojov. Milovníkov kávy sú milióny na celom svete. Káva je vyrobená zo zrelých bobúľ, ktoré sa zbierajú, spracúvajú a sušia. Následne sa káva praží, pomelie a nakoniec sa dostane do našich kávovárov. No nemusíš byť zarytý kávičkár, aby…

Čo ti chce povedať telo, keď zažiješ deja vu?

0 icon

Povedzme, že ideš lyžovať prvýkrát v živote, ale zrazu, keď stúpiš na sneh, máš pocit, že si to už predtým robil. No, práve si zažil deja vu. Aj keď sa to javí ako zriedkavý jav, 60 - 80%  ľudí malo niekedy deja vu. Môže to však znamenať, že tvoje telo vysiela signál, aby ťa…

Armádny Magazín

Irán v po rokovaniach so Šojguom v Moskve potvrdil záujem o ruské stíhačky a helikoptéry

0 icon

Rusko, 19. október 2021 (AM) –  "Pozície Moskvy a Teheránu sa zhodujú vo väčšine kľúčových problémov globálnej a regionálnej agendy. Spolupráca medzi Ruskom a Iránom sa napriek situácii s COVID-19 naďalej rozvíja, uviedol náčelník generálneho štábu ruských ozbrojených síl Valerij Gerasimov. "Napriek zložit

Bývalý šéf Pentagonu prehovoril o chybách v školení afganskej armády

0 icon

USA, 19. október 2021 (AM, Sputnik) – USA urobili kritické chyby v školení afganskej armády, ktoré prispeli k jej rozpadu, myslí

Brilantným riadením Amerika kráča ku komunizmu

0 icon

USA, 19. október 2021 (AM) – Kaliforniu zmieta vlna lúpeží v obchodoch. V San Franciscu ľudia len vojdú, lopatou prehodia tovar z regálov a odídu. Pracovníci obchodu neriskujú svoje zdravie a nezasahujú do lúpeže. Predajcovia môžu iba zavolať políciu a dívať sa. Neprichádza však ani polícia.

Americký výsadok na japonské územie mal byť v septembri 1945

0 icon

Japonsko, 19. október 2021 (AM) –  6. a 9. augusta 1945 USA atómom zbombardovali japonské mestá Hirošimu a Nagasaki. V roku 2015 bol zverejnený údaj o dovtedy celkovom počte obetí vyše 450 tisíc, pričom na následky ožiarenia trpelo ďalších 183 519 ľudí.

Ruskej armáde sa v Sýrii vzdalo niekoľko tisíc militantov

0 icon

Sýria, 19. október 2021 (AM) – Obrovská skupina militantov, ktorí sa predtým aktívne zúčastňovali teroristických aktivít v južnej Sýrii, sa rozhodla vzdať ruskej armáde výmenou za záruky, že nedôjde k ich prenasledovaniu zo strany Damasku. Militanti, ktorí sa zúčastnili na dobrovoľnej kapitulácii, odovzdali niekoľko desiatok tisíc ručných zbraní a množ

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali