Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Severnou časťou Krymu otriasli výbuchy

Bratislava 16. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP-Evgeniy Maloletka, Telegram, TASR/AP/Philip Davali/Ritzau Scanpix)

 

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Situácia po ruskom bombardovaní
Na snímke dobrovoľníci pracujú na obnove zničeného domu Dynajevovcov po ruskom bombardovaní v ukrajinskej dedine Novoselivka pri Černihive

 

20:44 – Najnapätejšia situácia na fronte je v súčasnosti v smere Avdijevka – Pesky – Marjinka.

Valerij Zalužnyj, vrchný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl, to povedal v telefonickom rozhovore s náčelníkom generálneho štábu kanadských ozbrojených síl generálom Waynom Donaldom Eyrom.

O podrobnostiach rozhovoru informoval kanál tg-kanál vrchného veliteľa.

Zalužnyj svojmu kanadskému kolegovi povedal, že na celej frontovej línii Rusi pokračujú v postupe – denne ostreľujú ukrajinské pozície približne 700-800 nábojmi, pričom spolu použijú 40 000 až 60 000 nábojov.

“Hlavné úsilie sa sústreďuje na vytlačenie našich jednotiek z Doneckej oblasti,” dodal vrchný veliteľ.

Uviedol tiež, že “umiestnenie raketových systémov pozdĺž štátnej hranice na strane Bieloruskej republiky, najmä na letisku Zjabrovka, je dôvodom na znepokojenie.

 

20:32 – Ukrajinskí vojaci strieľajú na chladiaci systém Jadrovej elektrárne Záporožie a kontajnery s jadrovým odpadom, informuje regionálna samospráva

 

19:56 – Vojaci 6. kozáckeho pluku prelomili dobre vybudovanú obranu nepriateľa v Soledare, prebiehajú pouličné boje. Nepriateľ ustupuje a má veľké straty.

 

19:19 – Pracovníci z Medzinárodného odmínovacieho centra Ozbrojených síl Ruskej federácie spolu s kolegami z DĽR kontrolujú a odmínujú školy, škôlky a športoviská v oslobodenom Mariupole.

 

 

Na jednom z detských športovísk v meste našli výbušné zariadenia, ktoré boli zničené vrchnou náložou, informuje TASS.

 

19:17 – To hlavné z vyhlásenia OSN:

 • Generálny tajomník OSN sa stretne 18. augusta vo Ľvove so Zelenským a Erdoganom;
 • Guterres bude 18. augusta diskutovať so Zelenským a Erdoganom vo Ľvove o implementácii obilnej dohody;
 • V rámci Guterresovej návštevy na Ukrajine sa očakáva aj jeho bilaterálne stretnutie so Zelenským;
 • OSN považuje rozhovor medzi Guterresom a Šojgu za veľmi dobrý;
 • Situácia okolo Záporožskej jadrovej elektrárne a vyšetrovanie ostreľovania v Jelenovke/Olinevka sa budú posudzovať počas Guterresovej návštevy na Ukrajine;
 • OSN kontaktovala Rusko ohľadom návštevy generálneho tajomníka na Ukrajine; Generálny tajomník OSN zatiaľ neplánuje navštíviť Moskvu.

 

18:01 – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hovoril v utorok so svojím francúzskym náprotivkom Emmanuelom Macronom o “ruskom jadrovom terorizme” v Záporožskej jadrovej elektrárni na Ukrajine.

 

“Pokračuje dialóg s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. Informoval som ho o situácii na fronte, ruskom jadrovom terorizme v Záporožskej jadrovej elektrárni,” napísal Zelenskyj na sociálnej sieti Twitter. Zároveň uviedol, že Macronovi poďakoval za “hmatateľnú obrannú pomoc”.

 

16:13 – V Chersone boli zadržaní členovia civilného zboru Azov, organizácie vytvorenej v rámci rovnomenného práporu, ktorý je v Rusku zakázaný.

Pripravovali sabotážne akcie v meste, zhromažďovali a prenášali údaje o ruskej armáde a plánovali uskutočniť atentáty na predstaviteľov regionálnych orgánov, uviedol jeden zo zadržaných, šéf miestnej bunky Vadym Kravčenko.

 

15:15 – Vzdušné sily – Ukrajina sa má pripraviť na možné útoky na Deň nezávislosti, informuje The Kyiv Independent.

Podľa hovorcu velenia vzdušných spravodajské údaje ukazujú, že Rusko buduje vojenské kapacity na bieloruskom území. Hovorca tiež uviedol, že Rusko využíva územie Bieloruska na odpálenie rakiet na Ukrajinu od začiatku rozsiahlej invázie a Ukrajina musí byť pripravená na možné útoky 24. augusta.

„Čoskoro sa blíži Deň nezávislosti, veľký štátny sviatok Ukrajiny. Nepriateľ vždy používa takéto dátumy na „blahoželanie“ a my na to musíme byť pripravení,“ povedal.

 

13:07 – Najdôležitejšie momenty zo Šojguových vyhlásení na bezpečnostnej konferencii v Moskve:

 • Na Ukrajine je Ruská federácia vo vojne so “spojenými silami Západu, ktoré riadia vedenie tejto krajiny v hybridnej vojne proti Rusku”;
 • Západné zbrane, najmä Himarsy a húfnice s dlhým doletom, sú “nie sú v bojoch účinné” a podľa Šojgua nemajú “žiadny významný vplyv na situáciu”;
 • Treba pripomenúť, že Ukrajina popiera, že by boli nejaké Himarsy zničené ruskou armádou, pričom Šojgu už viackrát informoval o zničení viacerých kusov.
 • Trofejné západné zbrane sa “starostlivo študujú”, aby sa “zlepšili spôsoby boja a zvýšila účinnosť ruských zbraní”;
 • Chemické zbrane boli v Ruskej federácii zničené v roku 2017 v rámci jej medzinárodných záväzkov, takže tvrdenia o úmysle použiť takéto zbrane na Ukrajine “sú absurdné”.
 • Ruská invázia na Ukrajinu nebola pre Švédsko a Fínsko dôvodom na vstup do NATO. “Praktické zbližovanie týchto krajín s alianciou prebieha už mnoho rokov.”
 • Šojgu obvinil Západ, že sa snaží obnoviť “koloniálny poriadok” v Afrike prostredníctvom “vojenského tlaku na suverénne vlády a podpory separatistických a teroristických hnutí”;
 • Posilnenie vojenského zoskupenia NATO na východnom krídle “završuje degradáciu mechanizmov dôvery a kontroly zbrojenia, ktoré vznikli v Európe počas studenej vojny”.
 • Uviedol, že vytvorenie tichomorského bloku AUKUS núti štáty v regióne budovať jadrovú zložku.

 

12:56 – Ukrajinský minister zahraničných vecí Kuleba priznal, že viaceré západné krajiny čakajú, že Kyjev v konfrontácii s Ruskom kapituluje

“V rozhovoroch s ministrami zahraničných vecí sa ma často pýtajú: ‘Ako dlho ešte vydržíte? ”

“Moja odpoveď im všetkým je, že máte zlú optiku, namiesto toho, aby ste sa pýtali, čo treba urobiť, aby sme Putina porazili v čo najkratšom čase, stále čakáte, že sa zrútime a problém zmizne sám od seba.”
Ruské ministerstvo obrany o výbuchoch pri meste Džankoj:

“Ráno 16. augusta bol pri sabotáži poškodený vojenský sklad pri obci Džankoj”.

“Bolo poškodených niekoľko civilných objektov vrátane elektrického vedenia, elektrárne, železničnej trate a niekoľkých obytných budov.”

“Nemáme žiadne vážne obete. Na odstránenie následkov sabotáže sa prijímajú potrebné opatrenia.”

 

12:54 – Stav frontov k 16. augustu 2022

 

10:22 – Na severe Krymského polostrova došlo v utorok ráno k výbuchu a požiaru v sklade s muníciou, informoval vo svojom on-line spravodajstve britský denník The Guardian.

Podľa ďalších správ miestnych médií ide o sklad ruskej armády v katastri obce Majske neďaleko mesta Džankoj na severe polostrova.

 

10:01 – Kazachstan má v úmysle zaviesť diferencované ceny nafty pre tranzitné vozidlá a na pohraničných čerpacích staniciach, aby znížil “rozdiely so susednými krajinami”.

Kazašskí vodiči zaplatia približne 0,50 USD a zahraniční vodiči dvakrát viac, 0,95 USD.

Kazašské ministerstvo energetiky už skôr vysvetlilo, že benzín a nafta sú v Kazachstane lacnejšie ako v susednom Kirgizsku a Rusku – a mnohí obyvatelia pohraničných oblastí a tranzitných vozidiel radšej tankujú v Kazachstane.

 

9:48 – Ruský prezident Vladimir Putin povedal, že “situácia na Ukrajine naznačuje, že USA sa snažia tento konflikt predĺžiť”.

V prejave k účastníkom moskovskej bezpečnostnej konferencie Putin obvinil západné krajiny, že sa “snažia udržať hegemóniu uplatňovaním politiky zadržiavania, podkopávaním alternatívnych ciest rozvoja iných krajín, snahou prinútiť nezávislé štáty, aby sa podriadili ich vôli s cieľom udržať si nadvládu a parazitizmus”.

Vyhlásenia Vladimíra Putina na 10. moskovskej medzinárodnej bezpečnostnej konferencii:

 • Kolektívny Západ zámerne ničí európsky bezpečnostný systém.
 • Západ potrebuje konflikty, aby si udržal hegemóniu, a tak pripravil Ukrajine osud potravy pre delá.
 • Éra unipolárneho svetového poriadku sa stáva minulosťou. V súčasnosti sa formujú obrysy multipolárneho svetového poriadku, pričom čoraz viac krajín sa rozhoduje pre suverénnu cestu.
 • USA sa snažia predĺžiť konflikt na Ukrajine, podnecujú aj konfliktný potenciál v Ázii, Afrike a Latinskej Amerike.
 • Rusko spolu so svojimi spojencami, partnermi a rovnako zmýšľajúcimi ľuďmi bude aktívne zlepšovať medzinárodné bezpečnostné mechanizmy.
 • Je potrebné “obnoviť dodržiavanie medzinárodného práva” a posilniť pozíciu OSN a ďalších platforiem pre dialóg.
 • Západ sa snaží rozšíriť model podobný NATO na ázijsko-tichomorský región.

 

9:46 – Šojguove vyhlásenia:

 • Operácia ruských ozbrojených síl vyvrátila mýtus o “superzbraniach”, ktoré Západ dodal Ukrajine a ktoré sú údajne schopné zvrátiť priebeh frontu. Straty ukrajinských vojakov a obrancov sú obrovské, pričom skutočné údaje kyjevské vedenie zatajuje.
 • Na Ukrajine čelia ruské jednotky spojeným západným silám, ktoré kontrolujú vedenie tejto krajiny v hybridnej vojne proti Rusku.
 • S istotou vieme, že nikto v NATO nepochybuje o tom, že ciele špeciálnej operácie ruského vedenia na Ukrajine budú dosiahnuté.
 • Západné krajiny sú zodpovedné za smrť civilistov na Donbase kvôli dodávkam zbraní.

 

9:43 – Situácia na Ukrajine a na Donbase do tohto času z pohľadu ruskej strany:

 • FSB zabránila bombovému útoku na ukrajinský ropovod vo Volgogradskej oblasti; dvaja útočníci zlikvidovaní.
 • Rusko odoberie licencie opravárenským spoločnostiam v Českej republike a Bulharsku na údržbu ukrajinských vrtuľníkov radu Mi.
 • Ukrajinské prístavy opustilo päť plavidiel s potravinami.
 • Nové úrady v Záporožskej oblasti vyzvali Ukrajincov, aby sa evakuovali na územia uvoľnené ruskými ozbrojenými silami.
 • Ruské ozbrojené sily prevzali kontrolu nad obcou Aleksandrovka v Chersonskej oblasti.
 • Prvá Slovjanská brigáda DĽR pokračuje v ofenzíve smerom na Avdejevku.

 

9:41 – Stanica metra Teremki v Kyjeve bola uzavretá pre vstup a výstup kvôli dymu v metre, uviedla kyjevská mestská štátna správa.

 

 

Na mieste pracujú špecialisti, ktorí budú o obnovení prevádzky stanice včas informovať.

 

9:02 – Najdôležitejšie informácie z brífingu ruského ministerstva obrany:

 • Ruské letectvo pri útoku na veliteľské a kontrolné stanovište v Andreevke zničilo viac ako 20 a zranilo do 30 nacionalistov.
 • Ruské sily protivzdušnej obrany zničili dve ukrajinské bezpilotné lietadlá v LĽR a Chersonskej oblasti a tri strely MLRS v DĽR a Charkovskej oblasti.
 • Od začiatku špeciálnej operácie na Ukrajine bolo zničených viac ako 1 700 bezpilotných lietadiel a viac ako 4 300 tankov a obrnených vozidiel ukrajinských ozbrojených síl.
 • Ruské jednotky našli viac ako 50 protitankových mín EMP francúzskej výroby na pozíciách AFU južne od Artemivska.
 • Protitankové míny EMP F2, ktoré používajú ukrajinské ozbrojené sily, nie je možné po ich položení zneškodniť, čo je priamym porušením Ženevského dohovoru.
 • Ruské letectvo, raketové a delostrelecké jednotky ničia ukrajinskú radarovú stanicu, ako aj sklady munície a paliva v DĽR a Charkovskej oblasti.
 • Ruské ozbrojené sily zničili viac ako 50 nacionalistov a šesť vozidiel 72. motorizovanej pechotnej brigády AFU pri Artemivsku.

 

9:00 – Niektorí bývalí príslušníci afganských špeciálnych jednotiek sa pridali k nacistickým skupinám na Ukrajine, uviedol osobitný vyslanec ruského prezidenta v Afganistane Zamir Kabulov.

Lotyšsko odovzdalo Ukrajine šesť vozidiel M109 SAU, ktoré už pôsobia na fronte, uviedol ukrajinský minister obrany Reznikov.

 

8:44 – Včera večer sa uskutočnilo jedno z najmasívnejších ostreľovaní Charkova za posledné obdobie, uviedol šéf charkovskej štátnej správy Oleg Sinegubov.

Okres Kyjevskij v Charkove bol zasiahnutý raketou MLRS okolo 22:30. Boli poškodené súkromné domy a zasiahnutý povrch cesty.

Okolo 2:30 bolo z Belgorodu smerom na Charkov odpálených sedem rakiet. Dopadli v Ševčenkovskom, Kyjevskom, Saltovskom, Industriálnom a Cholodnogorskom okrese. Predbežne nedošlo k žiadnym obetiam.

V regióne boli poškodené súkromné domy a hospodárske budovy v okresoch Charkov, Bohoduhiv, Čugev a Izjum.

 

8:42 – Podľa čerstvej správy britských tajných služieb hladinové lode ruskej Čiernomorskej flotily naďalej “zaujímajú mimoriadne defenzívne postavenie” a ich hliadkovanie je vo všeobecnosti obmedzené na vody na dohľad od krymského pobrežia.

Podľa Britov je to v kontraste so zvýšenou aktivitou ruského námorníctva v iných moriach, ktorá je typická pre toto ročné obdobie.

“Čiernomorská flotila naďalej používa rakety dlhého doletu na podporu pozemných ofenzív, ale v súčasnosti má problémy s účinnou kontrolou mora. Stratila svoju vlajkovú loď Moskva, značnú časť svojich bojových lietadiel a kontrolu nad Hadím ostrovom,” uvádza sa v správe.

Existujúce obmedzenia podkopávajú “celkovú inváznu stratégiu Ruska” a umožňujú Ukrajine “vyvíjať tlak na ruské pozemné sily na iných miestach”, uvádza sa v správe.

 

8:18 – Najdôležitejšie informácie z dnešného ranného brífingu generálneho štábu Ukrajiny:

1. Pokračujú boje o Ivano-Darivku pri Seversku – útočí sa na ňu zo smeru od Lisičanskej rafinérie.

2. V blízkosti Soledaru prebieha ofenzíva na Bachmutskoje. Bola odrazená z východu (od Vladimirovky) a útok pokračuje z juhu (od Pokrovského).

Útok na samotný Soledar zo smeru Strjapovky, ako hlásil generálny štáb, bol tiež odrazený.

3. Nepriateľ útočí na Zaliznoe (pred dekomunizáciou Artemovo) severozápadne od Horlivky. Toto mesto otvára cestu do Torecka a tesne s ním susedí.

4. V Doneckej oblasti Rusi postupujú od Staromichajlovky k osade Nevelskoje juhozápadne od mesta Pesky, pričom boje pokračujú.

Generálny štáb hlási útok zo Sladkogo na Novomichajlovku (t. j. z juhu). Nepriateľ tam má čiastočný úspech.

Aj táto osada bola včera napadnutá z východu, od Slavnoj. Obsadenie Novomichajlovky by umožnilo postup na Marinku z juhu.

5. Na juhu nepriateľ neúspešne zaútočil na Novogrigorievku v Chersonskej oblasti.

 

8:12 – Britské lietadlo na elektronický prieskum a elektronický boj RC-135 narušilo ruskú štátnu hranicu, uviedlo ruské ministerstvo obrany.

 

7:50 – Je prekvapujúce, že aj teraz, uprostred vojny a po uvalení sankcií, Gazprom naďalej platí Ukrajine za tranzit plynu, pričom banky platby bez problémov obchádzajú, uvádza agentúra Bloomberg.

“Štátna spoločnosť PAO Gazprom poslala minulý týždeň ďalšiu mesačnú platbu ukrajinskej spoločnosti Naftogaz Ukrajina a podľa ľudí na oboch stranách, ktorí si neželali byť menovaní, pretože tieto informácie nie sú verejne dostupné, bola prijatá,” píše sa v publikácii.

Gazprom ani Naftohaz neposkytli oficiálne vyjadrenia.

 

7:48 – Rusi sa snažia obkľúčiť ukrajinské ozbrojené sily pri Seversku (východ Doneckej oblasti).

V relácii Marka Fejgina o tom informoval Oleksij Arestovyč, poradca šéfa OPU.

Podľa neho sa dopĺňa zoskupenie stojace oproti Seversku z východu a tiež sa podľa niektorých správ presunulo zoskupenie v oblasti Jampolu (severozápadne od Severska), ktoré chce prekročiť Severský Donec a prísť z tyla.

Arestovič tiež uviedol, že ruské jednotky sa naďalej pokúšali útočiť severne a južne od Bachmutu, ale boli odrazené.

To isté sa podľa neho deje aj v oblasti Kodomu, aj keď tam je mierny postup Rusov.

 

7:42 – Rusko zhromažďuje v Bielorusku značné sily na masívny raketový útok na Ukrajinu.

Napísala o tom monitorovacia skupina Belaruskyj Gajun na svojom TG kanáli.

Uvádzajú, že na letisku Zjabrovka sa nachádza 10 až 14 jednotiek raketových systémov zem-vzduch S-400 “Triumf”, 3 radary “KASTA-2E2” a “48Ya6 Podljot” a 2 jednotky raketových systémov zem-vzduch “Pantzir”.

Nachádza sa tu aj muničný sklad s minimálne 15-60 raketami pre SAM S-300/400.

Hovorí sa tiež, že lietadlá Il-76 ruských vzdušných síl privážajú rakety pre S-400 na letisko v Gomeli, odkiaľ ich prevážajú do Zjabrovky.

Skupina pripomína, že od posledného masívneho ostreľovania 28. júla nebola z územia Bieloruska vypálená na Ukrajinu ani jedna raketa.

 

7:40 – “DĽR” začala “súdny proces” s piatimi cudzincami, ktorí bojovali v radoch ukrajinských ozbrojených síl.

Ruské kanály tg zverejňujú video, na ktorom sú švédsky občan Matthias Gustavsson, chorvátsky občan Vekoslav Prebeg a britskí občania John Harding, Andrew Hill a Dylan Healy.

Traja z nich – Švéd Gustavsson, Chorvát Prebeg a Brit Harding – údajne čelia trestu smrti.

 

 

 

7:38 – Situácia na Ukrajine a na Donbase do tejto hodiny:

 • Rada schválila emisiu 270 miliónov UAH na pokrytie vojenských výdavkov.
 • Nový Zéland vyšle do Spojeného kráľovstva 120 inštruktorov na výcvik ukrajinských kadetov.
 • Ukrajina potvrdila smrť jedného zo svojich najlepších pilotov kapitána Listopada.
 • V Sumskej oblasti odhalená rozsiahla krádež majetku miestnych podnikateľov, ktorá sa uskutočnila pod zámienkou konfiškácie ruského majetku.
 • Najvyšší súd DĽR obžaloval piatich žoldnierov, troch čaká poprava.
 • Celkový počet obetí mín Lepestok v mestách DĽR dosiahol 44 osôb vrátane 2 detí.
 • Kyjevský starosta Kličko vyzval obyvateľov, aby sa zásobili teplým oblečením na zimu.

 

6:57 – Inštitút pre štúdium vojny: Možné rozdiely medzi ruskými zástupcami v Donbase.

15. augusta sa objavilo video o ruských zástupcoch v Luhanskej oblasti, ktorí údajne odmietali bojovať v Doneckej oblasti.

Hoci americký think-tank nemôže nezávisle overiť zdroj, uvádza, že video je súčasťou „väčšieho trendu znižovania investícií LNR (ruských zástupcov v Luhanskej oblasti) a morálky na podporu“ ruskej vojny na Ukrajine.

 

6:55 – Financial Times: Prvá loď s obilím z Ukrajiny prichádza do Sýrie.

Podľa satelitných snímok z Planet Labs, plavidlo Razoni, prvé plavidlo s obilím, ktoré opustilo Ukrajinu od začiatku ruskej vojny, zakotvilo v prístave Tartus po tom, čo loď stratila signál 12. augusta. Prístav Tartus je tiež Jediné ruské námorné zariadenie v Stredozemnom mori.

Denník Financial Times uvádza, že po tom, čo obilie prepravené Razoni odmietol jeho pôvodný kupec v Libanone z dôvodu „kvality“, odišlo do Turecka a vyložilo 1500 ton nákladu. Loď bola potom nastavená na ďalší stanovený cieľ v Egypte a potom sa 15. augusta opäť objavila v Sýrii.

 

6:43 – To hlavné zo Zelenského príhovoru:

1. Hlásil, že uskutočnil poradu veliteľstva vrchného veliteľa. Hlavný bod: podrobná analýza vojensko-strategickej situácie.

Informovali o tom šéfovia Hlavného spravodajského riaditeľstva a Zahraničnej rozviedky, ako aj veliteľ Síl pre špeciálne operácie. Zvážil poskytovanie munície ozbrojeným silám Ukrajiny a vykonávanie predchádzajúcich rozhodnutí.

2. Podľa Zelenského Rusko „neprestáva provokatívne ostreľovať Záporožskú jadrovú elektráreň“ a schováva sa za elektrárňou, ostreľuje susedné mestá a necháva na nej veľké množstvo techniky a munície.

Ruská federácia tak ignoruje požiadavku 42 krajín previesť ZNPP na Ukrajinu. Akýkoľvek incident v jadrovej elektrárni môže byť ranou pre EÚ alebo Turecko. Sankcie sú potrebné na to, aby prinútili Rusko stiahnuť sa zo ZNPP bez akýchkoľvek podmienok.

3. Ukrajinský prezident hovoril s prezidentom Nigeru. Toto je prvý kontakt na tejto úrovni.

4. Uskutočnilo sa stretnutie o príprave Krymskej platformy a vytvorilo poradný zbor pre Krym.

5. Na frontoch podľa prezidenta nedochádza k žiadnym zmenám: na východe držia obranu Ozbrojené sily Ukrajiny, na juhu vytvárajú tlak na nepriateľa.

 

6:30 – Situácia z 15. augusta. Hlavné udalosti z pohľadu ruskej srany:

 • V pondelok večer ukrajinská armáda spustila asi 25 ťažkých delostreleckých úderov na Energodar a oblasť jadrovej elektrárne Záporižžja.
 • Velenie ukrajinskej armády pripravuje rozsiahle provokácie v oblasti ZNPP.
 • Podľa Ministerstva obrany Ruskej federácie pricestoval do Nikopolu na provokácie samostatný pluk až 1000 ukrajinských vojakov, ktorý je vybavený špeciálnymi súpravami ochranných prostriedkov.
 • Ruské letectvo zničilo viac ako 100 žoldnierov z Poľska a Nemecka v Charkovskej oblasti.
 • Veľmi presné údery ruských vzdušných a kozmických síl zabili za deň viac ako 260 nacionalistov v oblastiach Ugledar, Vodyanoye a Dobrovolye v DĽR.
 • Podľa ruského ministerstva obrany ukrajinskí nacionalisti podmínovali dva cestné mosty v Kurachovke v DĽR, aby ich vyhodili do vzduchu a obvinili ruskú armádu z údajne nevyberaných úderov.
 • V Slavjanke v škole ukrajinská armáda rozmiestnila obrnené vozidlá MLRS, z ktorých strieľajú na osady a vyvolávajú opätovanú paľbu.

Rusko za deň evakuovalo viac ako 25 000 ľudí z nebezpečných oblastí Ukrajiny, DĽR a LĽR, celkovo bolo evakuovaných takmer 3,4 milióna ľudí.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Prezidentka prijala nových veľvyslancov Nórska a USA

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová prevzala v stredu poverovacie listiny od nových veľvyslancov Nórska Alexa Vodicku Winthera a Spojených štátov amerických Gautama A. Ranu "Nórsko sa v kontexte energetickej krízy stáva naším významným partnerom, dodávky plynu z Nórska pokryjú až 30 percent našej spotreby,"…

Zisk zdravotných poisťovní sa má regulovať

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Súčasný systém nakladania so zdravotnými odvodmi sa má upraviť. Zaviesť sa má tzv. optimálny výsledok hospodárenia, ktorý má zabezpečiť reguláciu zisku zdravotných poisťovní. Vyplýva to z návrhu novely zákona o zdravotných poisťovniach z dielne Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR, ktorý v stredu schválila vláda "Regulácia…

Matovič Sulíkovi: Rišo, to do akej špiny si svoju stranu “odborníkov” vtiahol?

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Dnes začala mimoriadna schôdza o návrhu na odvolanie Igora Matoviča (OĽANO) z funkcie ministra financií, svoj príhovor predniesol hlavný aktér Igor Matovič ako aj predstavitelia strán, ktorí ho chcú odvolať. V parlamente bolo horúco. Matovič sa neskôr ozval aj na sociálnej…

Vodič prevážal migrantov zo Sýrie, vyskočil z idúceho auta a ušiel

0 icon

Moravské Lieskové 28. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Polícia SR - Trenčiansky kraj)   Devätnásť ilegálnych migrantov zo Sýrie objavila policajná hliadka v automobile Fiat Ducato v obci Moravské Lieskové v okrese Nové Mesto nad Váhom. Vodič vyskočil z idúceho automobilu a policajtom ušiel. Informovala o tom trenčianska polícia na sociálnej sieti "Policajná…

Po Česku zavádza kontroly na hraniciach so Slovenskom aj Rakúsko. “Obrovská hanba,” reagujú politici

0 icon

Viedeň/Bratislava 28. septembra AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/Foto: Foto:TASR/AP-Gareth Fuller/PA via AP)   Slovensko je zodpovedné za stráženie svojho úseku hraníc schengenského priestoru, čo je necelých 100 km. Skutočnosť, že po Česku zavádza kontroly na hraniciach aj Rakúsko, naznačuje, že Slovensko v tejto úlohe zlyháva. Hraničné kontroly Česko i Rakúsko zavádzajú pre zvýšený…

Naživo: Začalo sa dramatické odvolávanie ministra financií. Matoviča podporujú a o jeho zotrvaní vo funkcii zdá sa rozhodnú traja opoziční poslanci

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto: TASR - Martin Baumann)   "Výkon funkcie člena vlády a ministra financií a predtým predsedu vlády poníma Igor Matovič ako one man show, ako priestor pre násilné presadzovanie svojich často neodborných myšlienok, ako nástroj boja o moc a realizáciu svojich súkromných vojen a ako…

V Prahe je opäť rušno. Proti vláde protestovali desaťtisíce ľudí

0 icon

Praha 28. septembra 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:Twitter)   Na Václavskom námestí v Prahe sa na Deň Českej štátnosti zišli nižšie desiatky tisíc ľudí na demonštrácii proti vláde Petra Fialu (ODS). Hromadnú akciu s názvom Česká republika na 1. mieste organizujú rovnakí ľudia, ktorí na začiatku septembra zvolali na Václavské námestie v…

Lengvarský: Možnosti zvýšenia platov zdravotníkov sa ešte riešia

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Pavol Zachar)   Pri niektorých zdravotníckych povolaniach sa rieši, či je možné ich platy zvýšiť ešte viac. Po stredajšom rokovaní vlády to uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Reagoval tak na novinársku otázku, prečo sa presunulo rokovanie k návrhu zákona o úprave…

Európa je pripravená na zimu bez ruského plynu. Ako to dokázala?

0 icon

Moskva 28. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/DPA-Stefan Sauer/dpa-Bildfunk)   Európa horúčkovito nakupuje skvapalnený zemný plyn, ktorý jej umožní zaobísť sa túto zimu bez dodávok ruského plynu, uvádza agentúra Bloomberg. Ako sa však uvádza v článku Ann Kohovej, EÚ by musela nakupovať viac paliva na hotovostnom trhu, čo by zvýšilo konkurenciu zo strany…

Marian Kotleba: Zradcovia zo Smeru, Hlasu, OĽaNO, SaS a Sme rodina hlasovali za vstup Švédska a Fínska

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 (HSP/Foto:Screenshot Facebook/Marian Kotleba)   Marian Kotleba vo videu na Facebooku upozorňuje na dôsledky včerajšieho rozhodnutia parlamentu- schváliť vstup Fínska a Švédska do NATO Kotleba vo videu informuje, že včera 126 "zradcov" podporilo rozšírenie organizácie NATO, ktorú označil za zločineckú, o Fínsko a Švédsko. "126 zradcov týmto"…

NAJNOVŠIE

BLOG

Peter Kohút

Televízia TA3 úmyselne a protizákonne zabránila vystúpiť vlasteneckým kandidátom v televíznej diskusii k voľbám

0icon

Televízia TA3 vedome, úmyselne a protizákonne znemožnila vstúpiť v televíznej relácii k voľbám dňa 26.9.2022 Ľubomírovi Goliašovi, kandidátovi na predsedu Prešovského samosprávneho kraja a dňa 27.9.2022 Renáte Bobák

Gustáv Murín

Mafia na Slovensku – stručné dejiny zla

0icon

Práve vychádza aj elektronická verzia tejto unikátnej encyklopédie zločinu na Slovensku. Elektronická verzia obsahuje prvú polovinu printovej verzie, konkrétne Obete a udalosti mafiánskeho vyČÍŇANIA 1990 – 2021, ale zato je oproti printovej verzii aktualizovaná a rozšírená. Napríklad:  

Dušan Hirjak

Hlavná priorita pre SR: založenia Antivojnového frontu obyvateľov SR za udržanie mieru v Európe a vo svete

0icon

Udalosti na Ukrajine sa nás, občanov SR, bytostne dotýkajú, ale nie v tom istom smere, ako to robí vládna moc a ako to prezentujú média. Vojnový konflikt na Ukrajine, v ktorom proti sebe stoja dve vojenské zoskupenia – „demokratický“ Z&aa

Boris Mesár

Referendum v republikách : už po 4 dňoch sú referendá právoplatné . 

0icon

Ako viete dnes je posledný deň na absolvovanie referenda v DĽR, LĽR ako aj v Záporožskej a Chersonskej oblasti . No už po štyroch dňoch v každej s republík hlasovalo viac ako 50 % oprávnených voličov . Tu je stručný prehľad : DĽR :Takmer 1,5 milióna ľudí hlasovalo v DNR počas štyroch dní…

Milan Šupa

Odhaľovanie tajomstiev astrálneho sveta

0icon

Žijeme v dobe súdu a očisty zeme, kedy by ľudia nemali mať nijaké duchovné tajomstva. Naopak, mali by byť plne duchovne vedomí, aby mohli vedome kráčať k Svetlu a jeho cestami. Aby pri tom dokázali vedome využiť všetky pomoci, ktoré sa im ponúkajú.

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke s predĺženou expozíciou sú svetlá automobilov a kamiónov na diaľnici v nemeckom Frankfurte nad Mohanom skoro ráno 27. septembra 2022

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Prezidentka prijala nových veľvyslancov Nórska a USA

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová prevzala v stredu poverovacie listiny od nových veľvyslancov Nórska Alexa Vodicku Winthera a Spojených štátov amerických Gautama A. Ranu "Nórsko sa v kontexte energetickej krízy stáva naším významným partnerom, dodávky plynu z Nórska pokryjú až 30 percent našej spotreby,"…

Zisk zdravotných poisťovní sa má regulovať

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Súčasný systém nakladania so zdravotnými odvodmi sa má upraviť. Zaviesť sa má tzv. optimálny výsledok hospodárenia, ktorý má zabezpečiť reguláciu zisku zdravotných poisťovní. Vyplýva to z návrhu novely zákona o zdravotných poisťovniach z dielne Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR, ktorý v stredu schválila vláda "Regulácia…

Matovič Sulíkovi: Rišo, to do akej špiny si svoju stranu “odborníkov” vtiahol?

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Dnes začala mimoriadna schôdza o návrhu na odvolanie Igora Matoviča (OĽANO) z funkcie ministra financií, svoj príhovor predniesol hlavný aktér Igor Matovič ako aj predstavitelia strán, ktorí ho chcú odvolať. V parlamente bolo horúco. Matovič sa neskôr ozval aj na sociálnej…

Vodič prevážal migrantov zo Sýrie, vyskočil z idúceho auta a ušiel

0 icon

Moravské Lieskové 28. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Polícia SR - Trenčiansky kraj)   Devätnásť ilegálnych migrantov zo Sýrie objavila policajná hliadka v automobile Fiat Ducato v obci Moravské Lieskové v okrese Nové Mesto nad Váhom. Vodič vyskočil z idúceho automobilu a policajtom ušiel. Informovala o tom trenčianska polícia na sociálnej sieti "Policajná…

Po Česku zavádza kontroly na hraniciach so Slovenskom aj Rakúsko. “Obrovská hanba,” reagujú politici

0 icon

Viedeň/Bratislava 28. septembra AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/Foto: Foto:TASR/AP-Gareth Fuller/PA via AP)   Slovensko je zodpovedné za stráženie svojho úseku hraníc schengenského priestoru, čo je necelých 100 km. Skutočnosť, že po Česku zavádza kontroly na hraniciach aj Rakúsko, naznačuje, že Slovensko v tejto úlohe zlyháva. Hraničné kontroly Česko i Rakúsko zavádzajú pre zvýšený…

Naživo: Začalo sa dramatické odvolávanie ministra financií. Matoviča podporujú a o jeho zotrvaní vo funkcii zdá sa rozhodnú traja opoziční poslanci

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto: TASR - Martin Baumann)   "Výkon funkcie člena vlády a ministra financií a predtým predsedu vlády poníma Igor Matovič ako one man show, ako priestor pre násilné presadzovanie svojich často neodborných myšlienok, ako nástroj boja o moc a realizáciu svojich súkromných vojen a ako…

V Prahe je opäť rušno. Proti vláde protestovali desaťtisíce ľudí

0 icon

Praha 28. septembra 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:Twitter)   Na Václavskom námestí v Prahe sa na Deň Českej štátnosti zišli nižšie desiatky tisíc ľudí na demonštrácii proti vláde Petra Fialu (ODS). Hromadnú akciu s názvom Česká republika na 1. mieste organizujú rovnakí ľudia, ktorí na začiatku septembra zvolali na Václavské námestie v…

Lengvarský: Možnosti zvýšenia platov zdravotníkov sa ešte riešia

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Pavol Zachar)   Pri niektorých zdravotníckych povolaniach sa rieši, či je možné ich platy zvýšiť ešte viac. Po stredajšom rokovaní vlády to uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Reagoval tak na novinársku otázku, prečo sa presunulo rokovanie k návrhu zákona o úprave…

Európa je pripravená na zimu bez ruského plynu. Ako to dokázala?

0 icon

Moskva 28. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/DPA-Stefan Sauer/dpa-Bildfunk)   Európa horúčkovito nakupuje skvapalnený zemný plyn, ktorý jej umožní zaobísť sa túto zimu bez dodávok ruského plynu, uvádza agentúra Bloomberg. Ako sa však uvádza v článku Ann Kohovej, EÚ by musela nakupovať viac paliva na hotovostnom trhu, čo by zvýšilo konkurenciu zo strany…

Marian Kotleba: Zradcovia zo Smeru, Hlasu, OĽaNO, SaS a Sme rodina hlasovali za vstup Švédska a Fínska

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 (HSP/Foto:Screenshot Facebook/Marian Kotleba)   Marian Kotleba vo videu na Facebooku upozorňuje na dôsledky včerajšieho rozhodnutia parlamentu- schváliť vstup Fínska a Švédska do NATO Kotleba vo videu informuje, že včera 126 "zradcov" podporilo rozšírenie organizácie NATO, ktorú označil za zločineckú, o Fínsko a Švédsko. "126 zradcov týmto"…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Kohút

Televízia TA3 úmyselne a protizákonne zabránila vystúpiť vlasteneckým kandidátom v televíznej diskusii k voľbám

0icon

Televízia TA3 vedome, úmyselne a protizákonne znemožnila vstúpiť v televíznej relácii k voľbám dňa 26.9.2022 Ľubomírovi Goliašovi, kandidátovi na predsedu Prešovského samosprávneho kraja a dňa 27.9.2022 Renáte Bobák

Gustáv Murín

Mafia na Slovensku – stručné dejiny zla

0icon

Práve vychádza aj elektronická verzia tejto unikátnej encyklopédie zločinu na Slovensku. Elektronická verzia obsahuje prvú polovinu printovej verzie, konkrétne Obete a udalosti mafiánskeho vyČÍŇANIA 1990 – 2021, ale zato je oproti printovej verzii aktualizovaná a rozšírená. Napríklad:  

Dušan Hirjak

Hlavná priorita pre SR: založenia Antivojnového frontu obyvateľov SR za udržanie mieru v Európe a vo svete

0icon

Udalosti na Ukrajine sa nás, občanov SR, bytostne dotýkajú, ale nie v tom istom smere, ako to robí vládna moc a ako to prezentujú média. Vojnový konflikt na Ukrajine, v ktorom proti sebe stoja dve vojenské zoskupenia – „demokratický“ Z&aa

Boris Mesár

Referendum v republikách : už po 4 dňoch sú referendá právoplatné . 

0icon

Ako viete dnes je posledný deň na absolvovanie referenda v DĽR, LĽR ako aj v Záporožskej a Chersonskej oblasti . No už po štyroch dňoch v každej s republík hlasovalo viac ako 50 % oprávnených voličov . Tu je stručný prehľad : DĽR :Takmer 1,5 milióna ľudí hlasovalo v DNR počas štyroch dní…

Milan Šupa

Odhaľovanie tajomstiev astrálneho sveta

0icon

Žijeme v dobe súdu a očisty zeme, kedy by ľudia nemali mať nijaké duchovné tajomstva. Naopak, mali by byť plne duchovne vedomí, aby mohli vedome kráčať k Svetlu a jeho cestami. Aby pri tom dokázali vedome využiť všetky pomoci, ktoré sa im ponúkajú.

Armádny Magazín

Čína uviedla do prevádzky svoju najpokročilejšiu obojživelnú útočnú loď

0 icon

Čína, 28.september 2022 (AM) – Hongkonské noviny South China Morning Post uvádzajú, že stavba obojživelnej útočnej lode typu 075 LHD, ktorá je určená na umiestnenie a vypustenie helikoptér a bezpilotných lietadiel, bola dokončená. Píšu o tom používatelia čínskych sociálnych sietí Weibo a WeChat, ktorí ako dôk

USA vyslali torpédoborec Zumwalt na pobrežie Číny, aby „vytvorilo novú úroveň zložitosti v bojovom priestore“

0 icon

USA, 28.september 2022 (AM) – Hlavný americký stealth torpédoborec Zumwalt zamieril do západného Pacifiku, aby predviedol plnú silu americkej flotily pred Čínou. Informuje o tom CNN.   Podľa velenia americkej 7. flotily loď dorazila 26. septembra do Japonska, predtým navštívila námornú základňu na Guame. Úlohou lode je vyvesiť americkú vlajku pr

Lupara je späť

0 icon

Turecko, 28.september 2022 (AM) – Legendárna brokovnica Chicaga 30tych rokov je späť! Výrobca Dexter prináša novinku - brokovú dvojku s extrémne krátkymi hlavňami a celkovou dĺžkou 52cm.   Základom je kvalitná broková dvojka, ktorá bola v továrni skrátená na požadovaných 52cm s hlavňou 23cm. Dexter Lupara v balení ponúka klasickú pažbu…

O záchrane ruských pilotov stíhačky Su-34 zostrelených pri Kupjansku

0 icon

Rusko, 28.september 2022 (AM) – 24. septembra pri meste Kupjansk v Charkovskej oblasti pri ústupe od cieľa zničeného v dôsledku bombardovania v „šedej zóne“ zostrelili Su-34 ruských vzdušných síl. Verejnosť o tom informoval dobre informovaný bloger Fighterbomber, ktorý uviedol zaujímavé detaily nedávnej záchrany ruských pilotov počas operácie na Ukrajine.  

Neznámy príbeh sirôt, zachránených československými legionármi

0 icon

Slovensko, 28.september 2022 (AM) – Na tom, že sa táto téma zjavila v českej a dnes už aj v slovenskej verejnosti má zásluhu predstaviteľ olomouckej legionárskej obce, pôvodom Slovák, dnes plukovník v. v. Ozbrojených síl ČR

FOTO DŇA

Na snímke s predĺženou expozíciou sú svetlá automobilov a kamiónov na diaľnici v nemeckom Frankfurte nad Mohanom skoro ráno 27. septembra 2022

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali