Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine

Bratislava 12. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:TASR/AP,Screenshot)

 

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

ukrajina vojna
Ilustračné foto

 

20:20 – Množiace sa výzvy na zastavenie vydávania víz pre ruských turistov do krajín schengenského priestoru zasiahli Moskvu na citlivom mieste. V piatok to uviedla estónska premiérka Kaja Kallasová. Urobila tak len deň po tom, čo jej vláda schválila prísnejšie podmienky pre návštevníkov z Ruska.

 

20:15 – Na okupovaných ukrajinských územiach sa v priebehu augusta zrejme začnú súdne procesy s ukrajinskými vojnovými zajatcami. Prvé procesy sa očakávajú v Mariupole na Deň nezávislosti Ukrajiny 24. augusta, povedal na piatkovej tlačovej konferencii starosta mesta Vadym Bojčenko.

 

20:10 – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok na Twitteri oznámil, že absolvoval telefonát s pápežom Františkom, ktorého informoval o ruských vojnových zločinoch na Ukrajine.

 

19:25 – Ruský rozpočtový deficit v júli dosiahol 892 miliárd rubľov, čím sa jeho prebytok za celý rok 2022 znížil o dve tretiny.

Informuje o tom ruské vydanie denníka Kommersant.

Článok uvádza, že príjmy za sedem mesiacov stále prevyšujú výdavky, ale rozdiel sa znížil z 1,4 bilióna (približne 23 miliárd USD) na 482 miliárd rubľov (8 miliárd USD), teda o dve tretiny.

“Kommersant uvádza, že júlové príjmy dosiahli 1,76 bilióna rubľov, čo je o viac ako štvrtinu (26 %) menej ako pred rokom. Príjmy z predaja ropy a zemného plynu v júli klesli o 23 % a príjmy z predaja iných komodít ako ropy a zemného plynu o 29 %.

Naopak, rozpočtové výdavky za júl medziročne vzrástli o 25 %, čo viedlo k mesačnému deficitu 892 mld. rb. júlové výdavky predstavovali 2,65 bil. rb, čo je viac ako mesačný priemer 2,11 bil. rb v prvom polroku.

Ruská vláda však predpokladá, že rozpočet bude do konca roka deficitný.

Deficit sa pokryje z Fondu národného blahobytu, ktorý na začiatku júla predstavoval približne 210 miliárd USD.

 

19:15 – Amnesty International uviedla, že rozmiestnenie ruských jednotiek v jadrovej elektrárni Záporožie ohrozuje civilné obyvateľstvo. Uvádza sa to na Twitteri organizácie.

„Rusko využíva jadrovú elektráreň v regióne Záporožie na Ukrajine ako vojenskú základňu. Vyhlásenia, ktoré dostávame priamo z Energodaru, mesta ležiaceho v blízkosti jadrovej elektrárne, výstižne hovoria o strašnom dopade ruskej militarizácie na civilné obyvateľstvo,“ uviedla Amnesty International.

 

19:00 – Pozostatky 109 ľudí zabitých počas vojenských operácií boli vyňaté zo spontánnych hrobov v meste Rubižné v Luhanskej ľudovej republike. Informoval o tom člen medzirezortnej pracovnej skupiny pre hľadanie hrobov obetí ukrajinskej agresie, ich identifikáciu a zvečnenie pamiatky Sergej Belov.

Anna Soroka, poradkyňa šéfa LĽR a vedúca medzirezortnej pracovnej skupiny, sa domnieva, že v Rubižnom, Severodonecku, Lysyčansku a Popasnej, ktoré boli oslobodené počas špeciálnej vojenskej operácie, môže byť 1 500 spontánnych hrobov.

 

18:50 – Protivzdušná obrana zostrelila raketu nad obcou Domanevka v Nikolajevskej oblasti. Oznámil to guvernér Vitalij Kim na svojom kanáli Telegramu.

 

18:20 – V Záporoží hlásia výbuchy. Primátor mesta vyzýva všetkých, aby urýchlene išli do úkrytov.

 

18:00 – Večerné zhrnutie ukrajinského generálneho štábu:

– V slovanskom smere postupovali Rusi v smeroch Včelín – Bogorodichne a Ticho – Dolina, ale neúspešne.

– V smere na Kramatorsk zlyhal pokus Rusov o vykonanie prieskumu v sile v smere Belogorovka – Grigorievka.

– V smere Bachmut sa ruské jednotky neúspešne pokúšali postúpiť v smeroch Disputed, Ivano-Daryevka, Vjemka, Jakovlevka, Kodema, Vershina a Zaitsevo. Boje v niektorých oblastiach pokračujú.

– V smere Pokrovskoje – Bakhmut mali Rusi čiastočný úspech, snažia sa presadiť.

– V smere Avdeevka boli všetky pokusy o ruské útoky v oblastiach Spartak, Pesok a Marinka potlačené ozbrojenými silami Ukrajiny.

– V smere Záporožie ruské jednotky postupovali v smere Jegorovka – Pavlovka, ale boli zatlačené späť.

 

17:50 – Zmenili sa pravidlá pre vstup na nekontrolované územie cez Záporožský región: Od 12. augusta sa budú žiadosti podávať výlučne elektronickou formou pomocou aktualizovaného formulára. Uvádza sa to v správe na stránke ZOVA.

Odchod na dočasne okupované územie, ako aj pohyb tovaru sa vykonáva v rámci kolón cez určitý kontrolný bod v obci Kamenskoje. Vytváranie konvojov na odchod sa uskutočňuje na mieste na adrese kontrolného bodu: Záporožie, diaľnica Orekhovskoye, 36, denne od 6:00 do 17:00.

 

17:15 – Stanné právo a mobilizácia na Ukrajine sa od 23. augusta (do 21. novembra) predĺžia na 90 dní. Uvádza sa to v návrhoch zákonov, ktoré prezident predložil Rade.

 

17:10 – Ukrajina navrátila z oblastí bojov tela 522 ukrajinských vojakov, ktorí boli vedení v zoznamoch nezvestných. Podľa serveru Ukrajinska pravda to povedal ombudsman pre otázky nezvestných Oleh Kotenko. Ombudsman upresnil, že telá pochádzajú z oblastí okolo Donecka, Luhanska a Charkova.

 

15:40 – Stav na frontoch 12. augusta 2022

ukrajina vojna
Mapa bojov
ukrajina vojna
Mapa bojov

15:35 – Ukrajinské ozbrojené sily opäť zasiahli Novú Kachovku, uviedol zástupca náčelníka vojenskej a civilnej správy Chersonskej oblasti Kyrylo Stramousov.

Úder na Novú Kachovku uskutočnili ukrajinské ozbrojené sily raketometmi HIMARS, bolo vypálených šesť rakiet, niektoré z nich padli, niektoré boli zostrelené, uviedol zástupca náčelníka ukrajinskej civilno-vojenskej správy.

Most vodnej elektrárne Kachovka nebol po ostreľovaní Novej Kachovky ukrajinskými ozbrojenými silami poškodený, dodal Stremousov.

 

15:30 – Najdôležitejšie informácie z brífingu ruského ministerstva obrany:

– Viac ako 2 000 mužov stratila 14. mechanizovaná brigáda AFU pri spojeneckej ofenzíve pri Soledare

– Ruské letectvo pri útoku na 28. mechanizovanú brigádu AFU v Mykolajivskej oblasti zničilo do 100 bojovníkov a deväť vozidiel

– 3. prápor 66. mechanizovanej brigády ruských ozbrojených síl utrpel straty na životoch vo výške viac ako 50 percent

– Ruské letectvo zničilo protiraketový radarový systém AN/MPQ-64 americkej výroby dodaný Kyjevu

– Príslušníci 23. práporu 56. mechanizovanej pešej brigády ukrajinských ozbrojených síl dobrovoľne opustili svoje bojové pozície

– Ruské sily protivzdušnej obrany zničili päť ukrajinských bezpilotných lietadiel, zachytili dve rakety HIMARS a štyri rakety Olha

 

15:05 – Bezpečnostné a obranné sily Ukrajiny v spoločnom vyhlásení požadujú vyslanie OSN a Červeného kríža na miesta, kde sú držaní ukrajinskí vojnoví zajatci.

“Všetky štátne inštitúcie pracujú na tom, aby sa vrátili obrancovia Mariupolu a všetci, ktorí sú zajatí nepriateľom. Ruská federácia medzitým nedodržiava svoje záväzky a zanedbáva dohody. Ukrajina preto vyzýva celý civilizovaný svet, aby zabránil ohlásenému súdnemu procesu s ukrajinskými obrancami a obhajcami v Mariupole,“ uvádza sa vo vyhlásení.

 

14:45 – Wizz Air poskytne ukrajinským utečencom 10 000 bezplatných leteniek do Británie. Informovala o tom facebooková stránka spoločnosti.

 

14:35 – Lotyšsko a Estónsko opúšťajú Čínou podporované zoskupenie, ktorého cieľom je posilňovanie vzťahov s východoeurópskymi krajinami. Tallin a Riga takto reagujú na posilňovanie čínskych vzťahov s Ruskom.

 

13:55 – Ukrajina v konflikte s Ruskom prišla o viac ako 60 percent svojich uhoľných ložísk, rovnako ako o 20 percent nálezísk zemného plynu a 11 percent ložísk ropy. Podľa denníka The Washington Post to vyplýva z analýzy, ktorú vypracovala kanadská organizácia SecDev.

 

13:17 – Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že ruské sily v piatok zničili radarový systém AN/MPQ-64 vyrobený v USA, a že zostrelili dve rakety HIMARS americkej výroby.

 

13:16 – Ukrajina potvrdila, že dostala peniaze za tranzit ropy ropovodom Družba. Uviedla to ruská spoločnosť Transnefť.

 

13:15 – “Čo môžem povedať… Nemali by sme zabúdať, že v Európskej únii sú jadrové elektrárne. A aj tam sú možné nehody,” napísal zástupca šéfa Bezpečnostnej rady Ruskej federácie Dmitrij Medvedev na Telegrame v súvislosti so Záporožskou jadrovou elektrárňou.

 

13:10 – V Černoviciach demontovali pamätník sovietskeho vojaka z Pamätníka víťazstva vo vojne v rokoch 1941-1945. Stál na Katedrálnom námestí v centre mesta.

“Len za hodinu odstránili pamätník vojaka Červenej armády z podstavca na Katedrálnom námestí. V žiadnom prípade ho nezničíme. Ale presunieme ho tam, kam patrí,” uviedla v telegrame mestská rada.

 

12:05 – Mnohí obyvatelia východných častí Ukrajiny nepočúvajú dôrazné výzvy úradov, aby sa z oblasti evakuovali, informuje CNN. Dostatočnou motiváciou k odchodu pre nich nie sú približujúce sa boje ani vyhliadky, že si v zime nezakúria.

 

12:00 – České predsedníctvo v Rade Európskej únie chce otvoriť diskusiu o pozastavení víz pre občanov Ruskej federácie členskými štátmi EÚ.

 

11:55 – Útok na Arťomovsk a Soledar pokračuje.

Útočným skupinám spojeneckých síl sa podarilo získať oporu na severovýchode Bachmutu (Arťomovsk). V meste už prebiehajú boje.

Smerom na Soledar odporujú jednotky, ktoré sa skrývajú v solných baniach.

ukrajina vojna
Mapa bojov

11:00 – V školách v Kyjeve na roky 2022-2023 nie je zabezpečená výučba v ruštine a neexistuje žiadne štúdium ruského jazyka ako predmetu alebo voliteľného predmetu. Uvádza sa to v odpovedi Stálej komisie pre vzdelávanie a vedu, rodinu, mládež a šport mestského zastupiteľstva v Kyjeve na žiadosť verejnej organizácie „Klub mládeže Jura“.

 

10:55 – Starosta Melitopolu Ivan Fedorov prezradil podrobnosti o výbuchu v meste, ku ktorému došlo ráno.

Podľa neho vyhodili do vzduchu jedného zo šéfa centrály Jednotné Rusko Olega Šestaka, blízkeho spolupracovníka “hlavy” Jevgenija Balitského. Súdiac podľa príspevku, došlo k výbuchu v aute pod sedadlom vodiča.

 

10:50 – Rusko pripravuje provokácie na Deň nezávislosti a proti Zelenskému, povedal v relácii Channel 24 tajomník Rady národnej bezpečnosti a obrany Alexej Danilov.

Danilov ubezpečil, že Ukrajina si je vedomá plánov nepriateľa.

“Robia to neustále. Prechádzame mnohými vecami a predvídame. Máme tiež informácie o plánoch nepriateľa takmer vo všetkých oblastiach,” povedal.

 

10:20 – V Záporoží odhalila SBU schému odsunu mužov vo vojenskom veku na nekontrolované územie.

Prechod bol organizovaný cez okupovaný Melitopol, muži tam chodili pod rúškom dobrovoľníkov, alebo vraj za príbuznými a potom na Krym.

Náklady na “služby” sú 5000-10000 hrivien (približne 131 – 262 eur). Schému organizoval obyvateľ Melitopolu, „kandidátov“ vyberali personálne prepojenia. Zadržali ho spolu s dvoma “cestujúcimi”.

 

9:45 – Nové systémy M270 z Veľkej Británie dorazili na Ukrajinu, uviedol minister obrany Oleksij Reznikov.

Plány na presun troch systémov M270 na Ukrajinu včera oznámil minister obrany Spojeného kráľovstva Ben Wallace.

 

9:35 – Ruský centrálny depozitár podal na Súdnom dvore EÚ žalobu kvôli sankciám. Ich zavedenie Rusku znemožnilo uhradiť dlh zahraničným veriteľom.

 

8:50 – Nemecký exkancelár Schröder podal žalobu na parlament, chce tak získať späť peniaze na kanceláriu. Prišiel o ne kvôli svojim väzbám na Rusko.

 

8:00 – Na Charkov v noci na dnešok dopadlo päť ruských rakiet. Nepokojnú noc zažil aj Cherson na juhu Ukrajiny, kde sa v noci zatýkalo a prebiehali domové prehliadky, oznámil zástupca šéfa miestnej správy Jurij Sobolevskyj.

 

7:35 – Podľa britského ministerstva obrany nie je príčina výbuchov na letisku Saky na Kryme doteraz jasná, hríbovité mračná viditeľné na videozáznamoch očitých svedkov však takmer určite vznikli v dôsledku detonácie až štyroch muničných skladov. Najmenej päť stíhacích bombardérov Su-24 FENCER a tri viacúčelové lietadlá Su-30 FLANKER H boli pri výbuchu zničené alebo vážne poškodené.

 

6:55 – Ranné zhrnutie ukrajinského generálneho štábu:

– Pri Seversku nepriateľ postupoval na Verchnekamenskoye a Ivano-Daryevka. Útok odrazený.

– Počas ofenzívy z Gorlovky na Zajcevo mali Rusi čiastočný úspech. Dochádza k útoku na Kodema, bitka pokračuje.

– Ofenzíva pri Donecku v priestoroch Avdiivka zo Spartaka a Marinky zlyhala. Bitka pokračuje v Pieskoch.

 

6:53 – Generálny tajomník OSN António Guterres vyzval na ukončenie bojov v okolí Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine. Moskva a Kyjev sa navzájom obviňujú z jej ostreľovania.

 

6:50 – Ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia vo štvrtok prisľúbil, že Moskva umožní expertom z Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) prístup k Záporožskej jadrovej elektrárni. Zariadenie by podľa neho mohli navštíviť ešte v auguste. Nebenzia to uviedol na zasadnutí Bezpečnostnej rady (BR) OSN v New Yorku.

 

6:45 – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval predstaviteľov Ukrajiny, aby verejne nehovorili o vojenských taktikách Kyjeva. Vynášanie takýchto informácií je podľa neho “úprimne nezodpovedné”.

 

6:40 – V Záporožskej jadrovej elektrárni momentálne “nie je žiadna bezprostredná mimoriadna situácia”, ale táto situácia sa môže kedykoľvek zmeniť.

Takýto záver možno vyvodiť z najnovších informácií, ktoré MAAE získala z elektrárne.

Šéf organizácie Rafael Grossi to povedal na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN. Vyzval Ukrajinu a Rusko, aby čo najskôr umožnili misii expertov navštíviť elektráreň. Šéf MAAE je pripravený viesť takúto misiu sám.

Grossi dostáva informácie o elektrárni z Ukrajiny aj z Ruska. Tieto informácie si však často navzájom odporujú, preto je potrebná naliehavá návšteva nezávislých odborníkov na mieste.

 

6:35 – Situácia na Ukrajine a na Donbase 11. augusta 2022

– Ukrajinské ozbrojené sily dvakrát ostreľovali Záporožskú jadrovú elektráreň

– Ťažké plameňometné systémy použité proti zvyškom ukrajinských jednotiek v Peskach

– Míny Lepestok opäť zhodili nad Doneckom

– Kyjev vyhlásil evakuáciu z Charkovskej, Záporožskej a Chersonskej oblasti

– Dmitrij Medvedev sa stretol s hlavami donbaských republík a uskutočnil bezpečnostné stretnutie

– Obnovili prepravu ropy cez ukrajinský úsek ropovodu Družba

ukrajina vojna
Mapa bojov

6:30 – Najmenej 11 ruských stíhačiek bolo poškodených alebo zničených pri výbuchoch na letisku Saki na Kryme.

K tomuto záveru dospel nemecký denník Bild na základe porovnania satelitných snímok pred výbuchmi a po nich.

letisko Saki na Kryme
Na snímke letisko Saki na Kryme

6:25 – Hlavné z večerného prehľadu ukrajinského generálneho štábu:

– Na Kramatorskom smere sa Rusi neúspešne pokúšali o postup v oblastiach Grygorievky, Verchnekamenskoge a Ivano-Darievka.

– Na Bachmutskom smere sa ruské jednotky pokúšali prelomiť obranu a postupovať v smere na Jakovlevku, Bachmutsko, Zajcevo, Veršinu a Daču. Všade boli zastavení.

– Na predmestí Donecka sa Rusi pokúsili postúpiť smerom na Marinku a Peski, ale neuspeli.

– AFU zastavila pokus o ofenzívu v smere na Pavlovku (juhovýchodne od Záporožia).

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Prezidentka prijala nových veľvyslancov Nórska a USA

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová prevzala v stredu poverovacie listiny od nových veľvyslancov Nórska Alexa Vodicku Winthera a Spojených štátov amerických Gautama A. Ranu "Nórsko sa v kontexte energetickej krízy stáva naším významným partnerom, dodávky plynu z Nórska pokryjú až 30 percent našej spotreby,"…

Zisk zdravotných poisťovní sa má regulovať

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Súčasný systém nakladania so zdravotnými odvodmi sa má upraviť. Zaviesť sa má tzv. optimálny výsledok hospodárenia, ktorý má zabezpečiť reguláciu zisku zdravotných poisťovní. Vyplýva to z návrhu novely zákona o zdravotných poisťovniach z dielne Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR, ktorý v stredu schválila vláda "Regulácia…

Matovič Sulíkovi: Rišo, to do akej špiny si svoju stranu “odborníkov” vtiahol?

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Dnes začala mimoriadna schôdza o návrhu na odvolanie Igora Matoviča (OĽANO) z funkcie ministra financií, svoj príhovor predniesol hlavný aktér Igor Matovič ako aj predstavitelia strán, ktorí ho chcú odvolať. V parlamente bolo horúco. Matovič sa neskôr ozval aj na sociálnej…

Vodič prevážal migrantov zo Sýrie, vyskočil z idúceho auta a ušiel

0 icon

Moravské Lieskové 28. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Polícia SR - Trenčiansky kraj)   Devätnásť ilegálnych migrantov zo Sýrie objavila policajná hliadka v automobile Fiat Ducato v obci Moravské Lieskové v okrese Nové Mesto nad Váhom. Vodič vyskočil z idúceho automobilu a policajtom ušiel. Informovala o tom trenčianska polícia na sociálnej sieti "Policajná…

Po Česku zavádza kontroly na hraniciach so Slovenskom aj Rakúsko. “Obrovská hanba,” reagujú politici

0 icon

Viedeň/Bratislava 28. septembra AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/Foto: Foto:TASR/AP-Gareth Fuller/PA via AP)   Slovensko je zodpovedné za stráženie svojho úseku hraníc schengenského priestoru, čo je necelých 100 km. Skutočnosť, že po Česku zavádza kontroly na hraniciach aj Rakúsko, naznačuje, že Slovensko v tejto úlohe zlyháva. Hraničné kontroly Česko i Rakúsko zavádzajú pre zvýšený…

Naživo: Začalo sa dramatické odvolávanie ministra financií. Matoviča podporujú a o jeho zotrvaní vo funkcii zdá sa rozhodnú traja opoziční poslanci

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto: TASR - Martin Baumann)   "Výkon funkcie člena vlády a ministra financií a predtým predsedu vlády poníma Igor Matovič ako one man show, ako priestor pre násilné presadzovanie svojich často neodborných myšlienok, ako nástroj boja o moc a realizáciu svojich súkromných vojen a ako…

V Prahe je opäť rušno. Proti vláde protestovali desaťtisíce ľudí

0 icon

Praha 28. septembra 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:Twitter)   Na Václavskom námestí v Prahe sa na Deň Českej štátnosti zišli nižšie desiatky tisíc ľudí na demonštrácii proti vláde Petra Fialu (ODS). Hromadnú akciu s názvom Česká republika na 1. mieste organizujú rovnakí ľudia, ktorí na začiatku septembra zvolali na Václavské námestie v…

Lengvarský: Možnosti zvýšenia platov zdravotníkov sa ešte riešia

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Pavol Zachar)   Pri niektorých zdravotníckych povolaniach sa rieši, či je možné ich platy zvýšiť ešte viac. Po stredajšom rokovaní vlády to uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Reagoval tak na novinársku otázku, prečo sa presunulo rokovanie k návrhu zákona o úprave…

Európa je pripravená na zimu bez ruského plynu. Ako to dokázala?

0 icon

Moskva 28. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/DPA-Stefan Sauer/dpa-Bildfunk)   Európa horúčkovito nakupuje skvapalnený zemný plyn, ktorý jej umožní zaobísť sa túto zimu bez dodávok ruského plynu, uvádza agentúra Bloomberg. Ako sa však uvádza v článku Ann Kohovej, EÚ by musela nakupovať viac paliva na hotovostnom trhu, čo by zvýšilo konkurenciu zo strany…

Marian Kotleba: Zradcovia zo Smeru, Hlasu, OĽaNO, SaS a Sme rodina hlasovali za vstup Švédska a Fínska

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 (HSP/Foto:Screenshot Facebook/Marian Kotleba)   Marian Kotleba vo videu na Facebooku upozorňuje na dôsledky včerajšieho rozhodnutia parlamentu- schváliť vstup Fínska a Švédska do NATO Kotleba vo videu informuje, že včera 126 "zradcov" podporilo rozšírenie organizácie NATO, ktorú označil za zločineckú, o Fínsko a Švédsko. "126 zradcov týmto"…

NAJNOVŠIE

BLOG

Peter Kohút

Televízia TA3 úmyselne a protizákonne zabránila vystúpiť vlasteneckým kandidátom v televíznej diskusii k voľbám

0icon

Televízia TA3 vedome, úmyselne a protizákonne znemožnila vstúpiť v televíznej relácii k voľbám dňa 26.9.2022 Ľubomírovi Goliašovi, kandidátovi na predsedu Prešovského samosprávneho kraja a dňa 27.9.2022 Renáte Bobák

Gustáv Murín

Mafia na Slovensku – stručné dejiny zla

0icon

Práve vychádza aj elektronická verzia tejto unikátnej encyklopédie zločinu na Slovensku. Elektronická verzia obsahuje prvú polovinu printovej verzie, konkrétne Obete a udalosti mafiánskeho vyČÍŇANIA 1990 – 2021, ale zato je oproti printovej verzii aktualizovaná a rozšírená. Napríklad:  

Dušan Hirjak

Hlavná priorita pre SR: založenia Antivojnového frontu obyvateľov SR za udržanie mieru v Európe a vo svete

0icon

Udalosti na Ukrajine sa nás, občanov SR, bytostne dotýkajú, ale nie v tom istom smere, ako to robí vládna moc a ako to prezentujú média. Vojnový konflikt na Ukrajine, v ktorom proti sebe stoja dve vojenské zoskupenia – „demokratický“ Z&aa

Boris Mesár

Referendum v republikách : už po 4 dňoch sú referendá právoplatné . 

0icon

Ako viete dnes je posledný deň na absolvovanie referenda v DĽR, LĽR ako aj v Záporožskej a Chersonskej oblasti . No už po štyroch dňoch v každej s republík hlasovalo viac ako 50 % oprávnených voličov . Tu je stručný prehľad : DĽR :Takmer 1,5 milióna ľudí hlasovalo v DNR počas štyroch dní…

Milan Šupa

Odhaľovanie tajomstiev astrálneho sveta

0icon

Žijeme v dobe súdu a očisty zeme, kedy by ľudia nemali mať nijaké duchovné tajomstva. Naopak, mali by byť plne duchovne vedomí, aby mohli vedome kráčať k Svetlu a jeho cestami. Aby pri tom dokázali vedome využiť všetky pomoci, ktoré sa im ponúkajú.

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke s predĺženou expozíciou sú svetlá automobilov a kamiónov na diaľnici v nemeckom Frankfurte nad Mohanom skoro ráno 27. septembra 2022

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Prezidentka prijala nových veľvyslancov Nórska a USA

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová prevzala v stredu poverovacie listiny od nových veľvyslancov Nórska Alexa Vodicku Winthera a Spojených štátov amerických Gautama A. Ranu "Nórsko sa v kontexte energetickej krízy stáva naším významným partnerom, dodávky plynu z Nórska pokryjú až 30 percent našej spotreby,"…

Zisk zdravotných poisťovní sa má regulovať

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Súčasný systém nakladania so zdravotnými odvodmi sa má upraviť. Zaviesť sa má tzv. optimálny výsledok hospodárenia, ktorý má zabezpečiť reguláciu zisku zdravotných poisťovní. Vyplýva to z návrhu novely zákona o zdravotných poisťovniach z dielne Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR, ktorý v stredu schválila vláda "Regulácia…

Matovič Sulíkovi: Rišo, to do akej špiny si svoju stranu “odborníkov” vtiahol?

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Dnes začala mimoriadna schôdza o návrhu na odvolanie Igora Matoviča (OĽANO) z funkcie ministra financií, svoj príhovor predniesol hlavný aktér Igor Matovič ako aj predstavitelia strán, ktorí ho chcú odvolať. V parlamente bolo horúco. Matovič sa neskôr ozval aj na sociálnej…

Vodič prevážal migrantov zo Sýrie, vyskočil z idúceho auta a ušiel

0 icon

Moravské Lieskové 28. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Polícia SR - Trenčiansky kraj)   Devätnásť ilegálnych migrantov zo Sýrie objavila policajná hliadka v automobile Fiat Ducato v obci Moravské Lieskové v okrese Nové Mesto nad Váhom. Vodič vyskočil z idúceho automobilu a policajtom ušiel. Informovala o tom trenčianska polícia na sociálnej sieti "Policajná…

Po Česku zavádza kontroly na hraniciach so Slovenskom aj Rakúsko. “Obrovská hanba,” reagujú politici

0 icon

Viedeň/Bratislava 28. septembra AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/Foto: Foto:TASR/AP-Gareth Fuller/PA via AP)   Slovensko je zodpovedné za stráženie svojho úseku hraníc schengenského priestoru, čo je necelých 100 km. Skutočnosť, že po Česku zavádza kontroly na hraniciach aj Rakúsko, naznačuje, že Slovensko v tejto úlohe zlyháva. Hraničné kontroly Česko i Rakúsko zavádzajú pre zvýšený…

Naživo: Začalo sa dramatické odvolávanie ministra financií. Matoviča podporujú a o jeho zotrvaní vo funkcii zdá sa rozhodnú traja opoziční poslanci

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto: TASR - Martin Baumann)   "Výkon funkcie člena vlády a ministra financií a predtým predsedu vlády poníma Igor Matovič ako one man show, ako priestor pre násilné presadzovanie svojich často neodborných myšlienok, ako nástroj boja o moc a realizáciu svojich súkromných vojen a ako…

V Prahe je opäť rušno. Proti vláde protestovali desaťtisíce ľudí

0 icon

Praha 28. septembra 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:Twitter)   Na Václavskom námestí v Prahe sa na Deň Českej štátnosti zišli nižšie desiatky tisíc ľudí na demonštrácii proti vláde Petra Fialu (ODS). Hromadnú akciu s názvom Česká republika na 1. mieste organizujú rovnakí ľudia, ktorí na začiatku septembra zvolali na Václavské námestie v…

Lengvarský: Možnosti zvýšenia platov zdravotníkov sa ešte riešia

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Pavol Zachar)   Pri niektorých zdravotníckych povolaniach sa rieši, či je možné ich platy zvýšiť ešte viac. Po stredajšom rokovaní vlády to uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Reagoval tak na novinársku otázku, prečo sa presunulo rokovanie k návrhu zákona o úprave…

Európa je pripravená na zimu bez ruského plynu. Ako to dokázala?

0 icon

Moskva 28. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/DPA-Stefan Sauer/dpa-Bildfunk)   Európa horúčkovito nakupuje skvapalnený zemný plyn, ktorý jej umožní zaobísť sa túto zimu bez dodávok ruského plynu, uvádza agentúra Bloomberg. Ako sa však uvádza v článku Ann Kohovej, EÚ by musela nakupovať viac paliva na hotovostnom trhu, čo by zvýšilo konkurenciu zo strany…

Marian Kotleba: Zradcovia zo Smeru, Hlasu, OĽaNO, SaS a Sme rodina hlasovali za vstup Švédska a Fínska

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 (HSP/Foto:Screenshot Facebook/Marian Kotleba)   Marian Kotleba vo videu na Facebooku upozorňuje na dôsledky včerajšieho rozhodnutia parlamentu- schváliť vstup Fínska a Švédska do NATO Kotleba vo videu informuje, že včera 126 "zradcov" podporilo rozšírenie organizácie NATO, ktorú označil za zločineckú, o Fínsko a Švédsko. "126 zradcov týmto"…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Kohút

Televízia TA3 úmyselne a protizákonne zabránila vystúpiť vlasteneckým kandidátom v televíznej diskusii k voľbám

0icon

Televízia TA3 vedome, úmyselne a protizákonne znemožnila vstúpiť v televíznej relácii k voľbám dňa 26.9.2022 Ľubomírovi Goliašovi, kandidátovi na predsedu Prešovského samosprávneho kraja a dňa 27.9.2022 Renáte Bobák

Gustáv Murín

Mafia na Slovensku – stručné dejiny zla

0icon

Práve vychádza aj elektronická verzia tejto unikátnej encyklopédie zločinu na Slovensku. Elektronická verzia obsahuje prvú polovinu printovej verzie, konkrétne Obete a udalosti mafiánskeho vyČÍŇANIA 1990 – 2021, ale zato je oproti printovej verzii aktualizovaná a rozšírená. Napríklad:  

Dušan Hirjak

Hlavná priorita pre SR: založenia Antivojnového frontu obyvateľov SR za udržanie mieru v Európe a vo svete

0icon

Udalosti na Ukrajine sa nás, občanov SR, bytostne dotýkajú, ale nie v tom istom smere, ako to robí vládna moc a ako to prezentujú média. Vojnový konflikt na Ukrajine, v ktorom proti sebe stoja dve vojenské zoskupenia – „demokratický“ Z&aa

Boris Mesár

Referendum v republikách : už po 4 dňoch sú referendá právoplatné . 

0icon

Ako viete dnes je posledný deň na absolvovanie referenda v DĽR, LĽR ako aj v Záporožskej a Chersonskej oblasti . No už po štyroch dňoch v každej s republík hlasovalo viac ako 50 % oprávnených voličov . Tu je stručný prehľad : DĽR :Takmer 1,5 milióna ľudí hlasovalo v DNR počas štyroch dní…

Milan Šupa

Odhaľovanie tajomstiev astrálneho sveta

0icon

Žijeme v dobe súdu a očisty zeme, kedy by ľudia nemali mať nijaké duchovné tajomstva. Naopak, mali by byť plne duchovne vedomí, aby mohli vedome kráčať k Svetlu a jeho cestami. Aby pri tom dokázali vedome využiť všetky pomoci, ktoré sa im ponúkajú.

Armádny Magazín

Čína uviedla do prevádzky svoju najpokročilejšiu obojživelnú útočnú loď

0 icon

Čína, 28.september 2022 (AM) – Hongkonské noviny South China Morning Post uvádzajú, že stavba obojživelnej útočnej lode typu 075 LHD, ktorá je určená na umiestnenie a vypustenie helikoptér a bezpilotných lietadiel, bola dokončená. Píšu o tom používatelia čínskych sociálnych sietí Weibo a WeChat, ktorí ako dôk

USA vyslali torpédoborec Zumwalt na pobrežie Číny, aby „vytvorilo novú úroveň zložitosti v bojovom priestore“

0 icon

USA, 28.september 2022 (AM) – Hlavný americký stealth torpédoborec Zumwalt zamieril do západného Pacifiku, aby predviedol plnú silu americkej flotily pred Čínou. Informuje o tom CNN.   Podľa velenia americkej 7. flotily loď dorazila 26. septembra do Japonska, predtým navštívila námornú základňu na Guame. Úlohou lode je vyvesiť americkú vlajku pr

Lupara je späť

0 icon

Turecko, 28.september 2022 (AM) – Legendárna brokovnica Chicaga 30tych rokov je späť! Výrobca Dexter prináša novinku - brokovú dvojku s extrémne krátkymi hlavňami a celkovou dĺžkou 52cm.   Základom je kvalitná broková dvojka, ktorá bola v továrni skrátená na požadovaných 52cm s hlavňou 23cm. Dexter Lupara v balení ponúka klasickú pažbu…

O záchrane ruských pilotov stíhačky Su-34 zostrelených pri Kupjansku

0 icon

Rusko, 28.september 2022 (AM) – 24. septembra pri meste Kupjansk v Charkovskej oblasti pri ústupe od cieľa zničeného v dôsledku bombardovania v „šedej zóne“ zostrelili Su-34 ruských vzdušných síl. Verejnosť o tom informoval dobre informovaný bloger Fighterbomber, ktorý uviedol zaujímavé detaily nedávnej záchrany ruských pilotov počas operácie na Ukrajine.  

Neznámy príbeh sirôt, zachránených československými legionármi

0 icon

Slovensko, 28.september 2022 (AM) – Na tom, že sa táto téma zjavila v českej a dnes už aj v slovenskej verejnosti má zásluhu predstaviteľ olomouckej legionárskej obce, pôvodom Slovák, dnes plukovník v. v. Ozbrojených síl ČR

FOTO DŇA

Na snímke s predĺženou expozíciou sú svetlá automobilov a kamiónov na diaľnici v nemeckom Frankfurte nad Mohanom skoro ráno 27. septembra 2022

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali