Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Šéfka Amnesty International na Ukrajine rezignovala po kritike organizácie na adresu armády

Bratislava 6. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP, screenshot)

 

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

162. deň ruskej invázie na Ukrajinu
Na snímke príslušníci vyšetrovacieho výboru sú pri tele obete, ktorá zahynula počas ostreľovania v meste Doneck na východe Ukrajiny, ktoré je pod kontrolou proruských separatistov

20:12 – Šéf Medzinárodného úradu pre atómovú energiu (MAAE) vyjadril vážne znepokojenie nad ostreľovaním jadrovej elektrárne v Záporoží a uviedol, že táto akcia ukazuje na riziko jadrovej havárie na Ukrajine.

 

20:08 – Medvedev sa vyjadril k Zelenského návrhu na konfiškáciu ruského majetku

“Oni nám berú majetky na papieri a my im na zemi. A otázky konfiškácie zločinne nadobudnutého majetku kyjevského režimu a jeho vrátenie trpiacim obyvateľom Donbasu naše ozbrojené sily úspešne riešia,” napísal v telegrame zástupca šéfa Bezpečnostnej rady.

19:44 – Bezpečnostné orgány v Mykolajive, kde bol v piatok zavedený dvojdňový zákaz vychádzania, zorganizovali domové prehliadky všetkých domov s cieľom identifikovať osoby, ktoré sú podozrivé zo spolupráce s Ruskom, uviedla predsedníčka Mykolajivskej oblastnej rady Anna Zamazejevová.

“Chodia priamo do bytov – kontrolujú každý byt, kontrolujú doklady a mobilné telefóny – kontrolujú všetko,” povedala Zamazejevová v rozhovore pre agentúru UNIAN.

Dodala, že kontrola nájomníkov príslušnými orgánmi prebieha vo všetkých bytových domoch a bytoch v meste.

 

19:41 – Sily Ľudových milícií DĽR podporované ruskou armádou vytlačili ukrajinské jednotky z ich pozícií na juhu Marinky, odkiaľ ostreľovali obytné štvrte Donecka, uviedol námestník ministra informácií Doneckej ľudovej republiky Daniil Bezsonov.

 

19:06 -Hlavná časť z večerného prehľadu generálneho štábu Ukrajiny:

  • V smere na Slavjansk sa nepriateľ pokúsil postúpiť na západné predmestie Bogorodičnoje, neuspel, stiahol sa.
  • Na Bachmutskom smere: nepriateľ sa snažil zlepšiť taktickú situáciu na smeroch Striapovka – Bachmutskoe, Pokrovske – Soledar, Pokrovske – Bachmut, Vladimirovka – Jakovlevka, Vidrodžennja – Veršina, Pokrovske – Veršina. Vo všetkých uvedených smeroch bol nepriateľ odrazený.
  • Na smere Avdejevka sa nepriateľ pokúšal preraziť na smeroch Spartak-Avdijevka, Veseloe-Peski, Novoselovka II-Krasnogorovka, Aleksandrovka-Mariinka, Kirillovka-Pavlovka a Prečistovka-Novomajorske. Utrpel značné straty a bol odrazený.
Stav na frontoch 6. augusta 2022
Stav na frontoch 6. augusta 2022

 

Stav na frontoch 6. augusta 2022
Stav na frontoch 6. augusta 2022

18:21 – Prvé tri lode s ukrajinskou kukuricou dorazili do Istanbulu

 

17:49 – Jeden z reaktorov ukrajinskej Záporožskej jadrovej elektrárne, ktorá je pod kontrolou ruských síl, je stále odstavený. V piatok elektráreň zasiahli delostrelecké údery, z ktorých Moskva a Kyjev vzájomne obvinili jednotky opačnej strany.

 

17:36 – Ruskom vymenovaný “zástupca šéfa administratívy” Novej Kachovky zomrel na jednotke intenzívnej starostlivosti, informovali ruské médiá.

Popoludní sa objavili informácie o jeho smrti, no boli vyvrátené.

 

17:02 – Nákladná loď Fulmar S plávajúca pod vlajkou Barbadosu sa blíži k Chornomorsku, informoval hovorca Odesa OVA Sergey Bratchuk.

Ide o prvú loď, ktorú prístav prijal po začiatku vojny. Loď včera opustila Istanbul po kontrole v Spoločnom koordinačnom centre. V Černomorsku naložia na palubu lode náklad obilia podľa dohody o obilí uzavretej v júli.

Nákladná loď Fulmar S plávajúca pod vlajkou Barbadosu sa blíži k Chornomorsku
Nákladná loď Fulmar S plávajúca pod vlajkou Barbadosu sa blíži k Chornomorsku

15:57 – Poradca kancelárie prezidenta Michail Podoljak oficiálne potvrdil presun lietadiel a tankov zo Severného Macedónska.

“Mnoho národov dnes prejavuje viac odvahy ako polovica G20. Podobne ako Severné Macedónsko, podáva Ukrajine pomocnú ruku v podobe tankov a lietadiel. Nikdy na to nezabudneme,” napísal Podoljak na Twitteri.

 

15:38 –  Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že pri úderoch na ukrajinské pozície v južnej Chersonskej a Dnepropetrovskej oblasti ruská armáda zabila viac ako 500 ukrajinských vojakov a „zahraničných žoldnierov“.

 

14:44 – Podľa aktuálne  zverejnených informácií dnes zastrelený zástupca šéfa okupačnej „správy“ Novej Kachovky Vitalij Gura zomrel na ceste na Krym. Cherson však následne nepotvrdil smrť Vitalija Guru.

“Leží v nemocnici vo vážnom stave, na jednotke intenzívnej starostlivosti. Úmrtie nepotvrdzujeme,” povedal Kirill Stremousov, “zástupca šéfa regionálnej správy.”

 

14:05 –  Podľa zverejneného videa z mesta na hranici so Záporožím evakuovali takmer celú populáciu, je tu len pár obyvateľov, ktorí teraz odchádzajú.

Prebieha ťažké ostreľovanie a miestne jednotky Ozbrojených síl Ukrajiny a Národnej gardy sa pripravujú na útok.

 

13:51 – V okupovanom Mariupole sa pripravuje „tribunál“ pre zajatých ukrajinských vojakov. Informoval o tom telegramový kanál mestskej rady Mariupol.

Na javisku Komornej filharmónie sú zmontované väzenské cely, priemer výstuže je 20 milimetrov. “Súd” je naplánovaný na september.

“Apelujem na svetové spoločenstvo, OSN a Červený kríž so žiadosťou zasiahnuť do situácie, aby pravidlá zaobchádzania s vojenskými väzňami fungovali. Musíme urobiť všetko preto, aby sa naši obrancovia vrátili na Ukrajinu živí a zabránili druhému Jelenovka v Mariupole,“ píše mestský šéf Vadim Boychenko.

 

12:53 – “Kríza s vážnym jadrovým podtextom sa rýchlo šíri – od Blízkeho východu cez Kórejský polostrov až po ruskú inváziu na Ukrajinu,” upozornil v prejave v Hirošime generálny tajomník OSN António Guterres.

 

12:51 – Ruské sily prišli už o 1 802 tankov, 191 vrtuľníkov, 15 lodí a okolo 41 900 vojakov, uvádza Veľvyslanectvo Ukrajiny v Prahe na Twitteri.

12:39 – Ruské ministerstvo obrany opäť tvrdí, že zničilo „HIMARS“ v Charkovskej oblasti.

Ukrajina sa k tomu zatiaľ nevyjadrila. V minulosti v Kyjeve a Washingtone popreli ruské útoky na Himars.

 

12:32 – V Novej Kachovke bol vážne zranený zástupca vedúceho okupačnej „správy“ Vitalij Gura. Bol hospitalizovaný.

Predtým na Gurua vystrelili z pištole Makarov. Ruské médiá uvádzajú, že sa tak stalo neďaleko jeho domu. Pred vojnou bol Gura predsedom okresu Dneper Starostinsky.

 

11:22Regionálna riaditeľka medzinárodnej ľudskoprávnej organizácie Amnesty International (AI) na Ukrajine Oksana Pokaľčuková rezignovala na svoju funkciu po kritike AI na adresu ukrajinských ozbrojených síl.

 

11:20 – Hraničnými priechodmi prešlo na Slovensko v piatok (5. 8.) z Ukrajiny 2806 osôb. Z toho bolo 706 mužov, 1471 žien a 629 detí. Zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hranicu počas piatka 2992 osôb, informovala hovorkyňa Ministerstva vnútra (MV) SR Zuzana Eliášová.

Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 24 policajtov, 21 hasičov, 74 colníkov, 84 vojakov, 30 dobrovoľníkov a 22 zamestnancov migračného úradu,” priblížila Eliášová. Celkový počet osôb, ktoré vstúpili na územie SR od februárového vypuknutia vojny na Ukrajine, je 670.716. Zo Slovenska na Ukrajinu odišlo od začiatku vojny 429.851 osôb.

 

11:16 – V otázke protiofenzívy Ozbrojených síl Ukrajiny musíme byť trpezliví, povedal tajomník NSDC Alexej Danilov. Načasovanie ofenzívy podľa neho určuje vojenské velenie, a nie “gaučoví” odborníci, ktorí “nemajú informácie o skutočnej situácii”.

“Armáda pozná svoju prácu, vie, kedy treba začať, a čo je najdôležitejšie, ako rýchlo, ako urobiť užitočnú vec pre našu krajinu s čo najmenším počtom strát: oslobodiť naše územia od okupanta,” povedal Danilov.

 

10:06 – Rusko presunulo na juh Ukrajiny 25-tisícové úderné sily, aby sa pokúsilo uzavrieť Mykolajiv, informoval denník The Times.

Veľká časť tejto armády tam prišla nedávno. Desaťtisíc z nich sa nachádza na západnom brehu Dnepra, juhovýchodne od Mykolajova. Špekuluje sa, že Rusko možno pripravuje ofenzívu s cieľom obkľúčiť mesto.

Denník Times poznamenáva, že dobytie mesta je nevyhnutné, ak Moskva plánuje obsadiť Odesu. Okrem toho Rusko potrebuje ofenzívu aj kvôli tomu, aby sa mosty cez rieku Dneper v Chersone dostali mimo dosahu amerických systémov HIMARS, ktoré Ukrajina dostala.

 

10:05 –  Vojna na Ukrajine podľa britského ministerstva vstupuje do novej fázy, kedy sa najťažšie boje presúvajú na približne 350 kilometrov široký front medzi Záporožím a Chersonom, približne pozdĺž rieky Dneper.

 

9:58 – Ako sa začne a ako sa skončí ofenzíva Ukrajiny na Cherson. Tri scenáre

V Kyjeve sa už na každom rohu šepká, že v auguste sa začne “protiofenzíva”. Dvaja vojenskí pozorovatelia KP.RU, plukovníci Viktor Baranec a Michail Timošenko, sa pokúsili predstaviť scenáre ukrajinskej ofenzívy a reakcie ruských vojsk.

Scenár 1: Útok na Cherson
Na tento účel sa sem privážajú americké húfnice M-777 a raketomety Himars. To všetko vieme. Takže sa pripravujeme.

Scenár 2: Útok na Berďansk
Do Berďanska sa nedá dostať za jeden deň bojov. A AFU sa ocitne v pasci na myši. Rovnako ako nedávno boli ukrajinské jednotky úplne obkľúčené v Mariupole.

Scenár #3: Pridržiavanie sa Slavjanska
Ukrajinské jednotky sa budú bezpodmienečne pokúšať “získať späť” Cherson. Ak nie čelne, tak pozdĺž brehu Dnepra zo severu. Chersonu sa nemôžeme vzdať. A my nemôžeme zmierniť tlak na Slavjansk. Je žiaduce oslobodiť Donbas pred zimou.

 

9:53 – Ostreľovanie jadrových zariadení na Ukrajine ukrajinskými vojskami by mohlo viesť ku katastrofe podobnej tej v Černobyle, povedal novinárom Igor Višnevecký, zástupca riaditeľa odboru pre nešírenie zbraní a kontrolu zbrojenia ruského ministerstva zahraničných vecí.

Situácia je veľmi nebezpečná. Neviem, aké ďalšie kroky by mohla ukrajinská strana podniknúť, ak ich nezastavíme. Môže dôjsť ku katastrofe podobnej tej v Černobyle, ale OSN mlčí,” povedal.

 

9:42 –  Zástupca šéfa samosprávy v Chersonskej oblasti, Kirill Stremousov, v piatok poprel, že jeho nadriadený Volodymyr Saldo dostal mŕtvicu a je v kóme.

 

9:20 – Podľa britských spravodajských služieb sa vojna Ruska s Ukrajinou čoskoro dostane do novej fázy, pričom najostrejšie boje sa presunú na frontovú líniu tiahnucu sa približne 350 km juhozápadne od Záporožia po Cherson, rovnobežne s riekou Dneper.

Ruské sily sa teraz sústreďujú na juhu v očakávaní ukrajinskej protiofenzívy alebo v príprave na možnú ofenzívu.

Rusko presúva vybavenie a zbrane z Donbasu na juhozápad. Na Krym sa presúva vybavenie z Ruskom okupovaných miest Melitopol, Berďansk, Mariupol a z pevninského Ruska cez Kerčský most.

Podľa spravodajských správ boli na Krym presunuté práporné a taktické skupiny v počte 800 až 1 000 vojakov, ktoré budú takmer určite použité na podporu ruských jednotiek v Chersonskej oblasti.

Napríklad 2. augusta bola na Krym vyslaná nová BTG a v súčasnosti sa presúva aj BTG východného zoskupenia vojsk. V najbližších dňoch budú pravdepodobne vyslaní do Chersonskej oblasti, predpokladajú spravodajské služby.

Ukrajinské sily sa čoraz viac sústreďujú na údery na mosty, muničné sklady a železničné trate v južných regiónoch. Medzi cieľmi je aj strategicky dôležitá železničná trať v snahe ovplyvniť schopnosť Ruska dopĺňať logistické zdroje.

 

9:12 – Rusi v noci opäť zaútočili na Charkov. Zásahy boli zaznamenané v Slobodskom a Industriálnom okrese, uviedol vedúci charkovského OVA Oleg Sinegubov.

Podľa neho bolo ostreľovanie zamerané na civilnú infraštruktúru. Rakety boli vypustené z Belgorodu.

Okolo 01:00 bola zasiahnutá štvrť Slobodsky, v dôsledku čoho sa vznietila strecha neobývanej jednoposchodovej budovy. V okrese Industrialny rakety zasiahli infraštruktúrne zariadenie.

O niekoľko minút rakety zasiahli aj dedinu v Charkovskej oblasti a rozbili okná v nebytových priestoroch. Nedošlo k žiadnym obetiam ani zraneniam.

Sinegubov uviedol, že niekoľko rakiet “nechcelo opustiť svoj rodný Belgorod” a explodovalo na ruskom území.

 

8:41 – Rusi sa snažia obkľúčiť ukrajinské jednotky obsadením Zaiceve severne od Gorlivky a ďalšieho Zaiceva južne od Bachmutu.

V relácii Marka Fejgina o tom informoval Oleksij Arestovyč, poradca šéfa OPU.

Pripustil tiež malý postup Rusov v “šedej zóne” pri Avdejevke.

Okrem toho uviedol, že ruské jednotky sa pokúšali zaútočiť na Pesky z troch strán, ale nič sa im nepodarilo.

 

8:39 – Bulharsko tajne poslalo na Ukrajinu cez Poľsko 4 200 ton zbraní.

Vyhlásil to úradujúci bulharský minister hospodárstva Aleksandar Michajlov, uvádza Nova.bg.

“Za prvé štyri mesiace od začiatku vojny – do 30. júna – boli podpísané bulharské povolenia na vývoz zbraní v hodnote jednej miliardy 16 miliónov eur. Počas tohto štvormesačného obdobia bolo na poľské letisko pri hraniciach s Ukrajinou dodaných 4 200 ton bulharských zbraní,” povedal.

V júni bulharský parlament odvolal vládu. Premiér krajiny následne odmietol dodať zbrane Ukrajine.

 

8:35 – Kvôli vojne s Ruskom klesla spotreba plynu na Ukrajiene o 40 %. V zime môže byť potrebné menej plynu, ako sa očakávalo.

Uviedol to minister energetiky German Galušenko počas televízneho maratónu.

Podľa neho sa z tohto dôvodu môže plán naplnenia zásobníkov plynu zvýšiť zo súčasných 12 miliárd metrov kubických na 19 miliárd metrov kubických.

Z toho Naftohaz plánuje nakúpiť približne 2,7 miliardy metrov kubických z dovozu a 1,8 miliardy metrov kubických z domáceho trhu. Uvádza sa, že v dôsledku rastúcich svetových cien plynu môže deficit Naftohazu počas príprav na vykurovaciu sezónu dosiahnuť 219 miliárd hrivien.

Vedúci ministerstva energetiky tiež poznamenal, že časť plynu sa môže použiť na výrobu elektriny, keďže v dôsledku vojny môžu nastať problémy s dodávkami uhlia do tepelných elektrární.

 

8:29 – Generálna prokuratúra oznámila, že bývalému ukrajinskému televíznemu moderátorovi bolo oznámené podozrenie z vlastizrady.

Meno novinára nebolo zverejnené, ale podľa fotografie je podozrivý Jurij Kot.

“Vyšetrovaním sa zistilo, že podozrivý do roku 2014 pracoval ako moderátor ukrajinských televíznych a rozhlasových staníc. Potom sa presťahoval do Moskvy a začal pracovať pre štátnu televíziu agresorskej krajiny ako novinár,” uviedol kanál UCP tg-channel.

Kot je obvinený z “pokrývania udalostí na Ukrajine z pohľadu priaznivého pre Kremeľ, čím poškodzuje informačnú bezpečnosť nášho štátu”.

Okrem toho na sociálnych sieťach “diskredituje súčasné ukrajinské orgány, ich predstaviteľov a rozhodnutia a vytvára negatívny obraz nášho štátu na medzinárodnej scéne”.

 

8:24 – Kremeľ zatiaľ nerozhodol o dátume konania referenda na Ruskom kontrolovaných územiach Ukrajiny.

Informoval o tom ruský opozičný denník Meduza s odvolaním sa na niekoľko anonymných zdrojov blízkych Kremľu.

Predtým sa v médiách spomínal dátum 11. september, ktorý pripadá na tohtoročný celoruský Deň jednotného hlasovania.

Zdroje Meduzy však tvrdia, že ide nanajvýš o “predbežný” termín a jedným z hlavných dôvodov je, že skutočná podpora anexie medzi Ukrajincami na okupovaných územiach je nízka.

Podľa respondentov publikácie to dokazujú aj výsledky uzavretého prieskumu verejnej mienky (Meduza neuvádza, kto, kde a ako ho uskutočnil), ktorý sa uskutočnil na okupovaných územiach.

Okrem toho si Kremeľ nie je istý, či sa ruskej armáde podarí obsadiť celé územie Doneckej oblasti do 11. septembra.

 

7:32 – USA pripravujú ďalšiu vojenskú pomoc pre Ukrajinu vo výške jednej miliardy dolárov (0.98 miliardy eur), informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na tri anonymné zdroje oboznámené so situáciou.

 

6:53 – Najdôležitejšie informácie z ranného brífingu generálneho štábu Ukrajiny:

1. Nepriateľ zaútočil južne od Bachmutu, v smere na Zaicevo, Kodems, Jakovlevku a Veršinu. Údajne neúspešne. Samotná ofenzíva na Bachmut však pokračuje (pravdepodobne východne od Pokrovského, hoci to správa neuvádza).

2. Južne od Peskov sa uskutočnila ofenzíva z Lozovovo do Nevelského. Podľa správy generálneho štábu bol nepriateľ neúspešný.

 

6:50 – Najdôležitejšie informácie z včerajšieho večerného prehľadu ukrajinského generálneho štábu:

1. Na bachmútskom smere sa ruské jednotky snažia vytvoriť priaznivé podmienky na získanie kontroly nad Soledarom a Bachmútom.
Pokúšali sa postupovať v oblastiach Bachmut, Zajcevo a Veršina, ale nemali úspech.

2. V smere na Avdijivku sa Rusi neúspešne pokúšali postupovať v smere na Krasnogorovku, Avdijivku a Peski.

3. Západne od Donecka AFU odrazila ďalší útok smerom na Marinku.

4. V Chersonskej oblasti sa ruské jednotky pokúsili o ofenzívu smerom na Lozove, ale boli odrazené.

 

6:45 – Zhrnutie večerného príhovoru ukrajinského prezidenta:

“Dnes opustili naše prístavy tri lode s kukuricou. Prvá loď od začiatku vojny ide na nakladanie do prístavu Černomorsk. Teraz ide hlavne o neustály nárast exportu.”

“Na energetickom trhu je všetko ťažké kvôli ruskému vydieraniu. Vydierajú preto, aby trpeli všetci spotrebitelia v Európe. Na toto vydieranie musíme reagovať spoločne.”

“Dnes Rusi dvakrát vystrelili na jadrovú elektráreň Záporoží. Rusko musí byť brané na zodpovednosť za ohrozenie jadrovej elektrárne.”

“Uskutočnilo sa stretnutie o konfiškácii majetku. Kabinet ministrov informoval, že už bolo skonfiškovaných 28 miliárd UAH. Plánujeme skonfiškovať viac ako 900 ruských aktív, a ak spočítame aktíva obyvateľov Ruskej federácie, tak viac ako 36 tisíc. Počúval som skupinu, ktorá pracuje na konfiškácii ruských aktív v zahraničí“.

Situácia na Ukrajine
Situácia na Ukrajine

6:30 – Vojna na Ukrajine, 5. augusta. Pohľad z ruskej strany:

– V piatok ukrajinskí militanti dvakrát vystrelili na územie Záporožskej jadrovej elektrárne, granáty zasiahli priemyselný areál stanice

– Podľa Ministerstva obrany Ruskej federácie ukrajinské jednotky vypálili 20 nábojov kalibru 152 mm na území Záporožskej jadrovej elektrárne v Energodare.

– V dôsledku ostreľovania Záporožskej jadrovej elektrárne v Energodare vypukol požiar na vodíkovom potrubí, ktorý bol pohotovo uhasený.

– Skupina zahraničných novinárov dorazila 30. júla do Orechova v Záporožskej oblasti na miesto ukrajinských jednotiek, aby nakrútili fakty o údajnom nevyberanom použití delostrelectva ruskými ozbrojenými silami, uviedol generálplukovník Mizincev.

– Ruské letectvo, raketové jednotky a delostrelectvo zasiahli za deň štyri veliteľské stanovištia ukrajinských jednotiek, dva sklady zbraní v DĽR, nepriateľskú živú silu v 182 okresoch.

– Deväť miestnych obyvateľov Charkovskej oblasti utrpelo v dôsledku konfliktu s veliteľmi ukrajinskej armády, ktorí sa ich pokúsili násilne vysťahovať a umiestniť do obytných budov zahraničných žoldnierov.

– Ruské letecké a kozmické sily zničili až 150 ukrajinských vojakov a dôstojníkov, dve húfnice M777 a 1,5 tisíca munície pre nich, sedem bezpilotných lietadiel, asi 350 nábojov pre Grad MLRS, ako aj šesť húfnic Msta-B vysoko presným úderom na dve húfnicové delostrelecké divízie a sklady raketových a delostreleckých zbraní v Záporožskej oblasti.

– Ukrajinskí militanti na dvoroch obytných budov v Artemovsku v DĽR rozmiestnili mínomety veľkého kalibru a strieľali z nich na pozície Ozbrojených síl RF, pričom obyvateľov okolitých domov držali ako ľudské štíty.

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Blíži sa vojna? Vývoj udalosti môže viesť k možnému vojenskému konfliktu medzi Čínou a USA

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Blíži sa vojna? Vývoj udalosti môže viesť k možnému vojenskému konfliktu medzi Čínou a USA Čína sa po odchode predsedníčky Kongresu Nancy Pelosiovej (číslo tri vo vládnej hierarchii USA) z Taiwanu nehodlá uvoľniť. Masívne cvičenie, ktoré Čínska ľudová oslobodzovacia armáda (PLA) začala v okolí…

Slováci chcú v Kanade uspieť, Feneš: “Cítime veľa energie”

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Palkovič)   Po tom, čo pre šírenie koronavírusu v zime zrušili MS do 20 rokov, dostali mladí hokejisti druhú šancu. V marci Medzinárodná hokejová federácia IIHF rozhodla, že šampionát sa budú konať v kanadskom Edmontone v auguste. Zmenil sa však menoslov účastníkov, keďže Rusov…

Krajniak: Progresívci, liberáli, červené denníky, keď už principiálne bojujete proti fašizmu, odpovedzte mi na jednu otázku

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak na sociálnej sieti požiadal progresívcov, liberálov, červené denníky, ktoré už principiálne bojujú proti fašizmu, aby mu odpovedali na jednu otázku. Je maďarský Jobbik fašistický? Krajniak zároveň upozorňuje, že slovenskí liberáli podporovali koalíciu s fašistickým Jobbikom.…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Podoljak ozrejmil, kedy Ukrajina začne s Ruskom mierové rozhovory

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-Kostiantyn Liberov, screenshot)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 20:14 - Dodávky stíhačiek F-16 na Ukrajinu nebudú dodané v krátkodobom horizonte. Na brífingu to…

Hamilton zvažuje pokračovať v kariére aj po skončení budúcej sezóny

0 icon

Londýn 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Giuseppe Cacace)   Sedemnásobný majster sveta Lewis Hamilton zvažuje pokračovať v motoristickom seriáli F1 aj po skončení budúcej sezóny. Magazínu Vanity Fair na otázku o jeho budúcnosti odpovedal, že stále je na "misii" získať ôsmy titul, ktorým by sa osamostatnil na čele historického poradia Britský jazdec…

Zoznámte sa s ruským architektom Putinovho ekonomického protiútoku

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Bloomberg/Foto:TASR/AP-Sergei Savostyanov, Sputnik, Kremlin)   Prinášame vám článok, ktorý pôvodne vydal Bloomberg, v ktorom predstavil ekonomického poradcu ruského prezidenta Maxima Oreškina. Kremeľský poradca Maxim Oreškin je podľa článku Bloomberg, autorom kľúčových myšlienok ako napríklad plyn za ruble. Kedysi bol vnímaný ako západniar, teraz vedie obranu Keď…

Sulík prezradil, koho si vie predstaviť ako ministra financií, na odchode Matoviča trvá

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   SaS trvá na odchode ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) z vlády. Šéf liberálov a rezortu hospodárstva Richard Sulík si na mieste ministra financií vie predstaviť súčasného štátneho tajomníka Marcela Klimeka Minister práce a podpredseda Sme rodina Milan Krajniak považuje za najhorší spôsob rozbitia vzťahov…

Biden je znepokojený z rozšírenia čínskych vojenských cvičení

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)   Prezident USA Joe Biden je podľa agentúry Reuters znepokojený tým, že Čína rozširuje vojenské cvičenia okolo Taiwanu Čína v pondelok ohlásila nové vojenské cvičenia v okolí Taiwanu, hneď po ukončení predchádzajúcich, čo vyvolalo znepokojenie amerického prezidenta Joea Bidena, píše agentúra. Čínske velenie oznámilo,…

Novinár a režisér Viktor Baroš: Problémy po očkovaní nie sú tabu, budeme o nich hovoriť. Každý z nás by mal v dnešnej dobe odmietnuť návrat totality. Máme moc, tak nemlčme!

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:HSP,Pixabay)   Novinári by podľa jeho slov mali byť pilierom demokracie, novinárska obec má však voči občanom dlh. Nahromadil sa jej počas „pandémie“. Redakcia nezávislých žurnalistov vznikla, aby sa pokúsila vyrovnať misky váh. Už viac ako rok hľadá odpovede na „nepohodlné“ otázky, snaží sa podnietiť  neexistujúcu…

Generálna prokuratúra: “ĽSNS nemá potenciál a príležitosť na politické zmeny ohrozujúce demokraciu.” Kolíková reaguje

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Politická strana ĽSNS nemá reálny potenciál a príležitosť zrealizovať politické zmeny ohrozujúce demokraciu, a teda nehrozí bezprostrednosť rizika pre demokraciu. Vyplýva to zo stanoviska Generálnej prokuratúry (GP) SR k dôvodom nepodania žaloby na rozpustenie tejto politickej strany. TASR ho poskytol hovorca prokuratúry Dalibor Skladan…

NAJNOVŠIE

BLOG

Marek Brna

Slováci Západ už zrejme prekukli

0icon

USA a Západ všeobecne nepriniesol Slovákom mnoho dobrého, skôr naopak. Nasmeroval tento národ priamo k zániku. Na splynutie v globálnom svete plnom prisťahovalcov, lgbt komunity a bezbožných biorobotov. V prvom rade sa to deje za pomoci médií, vlastnenými v konečnom dôsledku americkými vlastníkmi. Tieto médiá dávajú už roky rokúce priestor…

Ivan Štubňa

Súčasná neschopná vláda národného zdierania a národného ohrozenia sa drží pri moci aj vďaka bezzubej opozícii

0icon

V súčasnosti je okolo 80% občanov SR presvedčených o tom, že spolok politických amatérov, ktorý si hovorí vláda patrí na smetisko dejín. Za neuveriteľne krátky čas táto vláda dokázala: ohroziť zvrchovanosť SR, ohroziť mier a zvýšiť hrozbu voj

Slavěna Vorobelová

Amnesty Int. asi obsadili Rusi

0icon

Mimovládna organizácia Amnesty International so sídlom v Londýne a s celosvetovou pôsobnosťou ako svoju hlavnú činnosť uvádza odhaľovanie faktov a vyšetrovanie porušovania ľudských práv a slobôd. Pred pár dňami táto organiz&a

Boris Mesár

Komunista Trudeau spanikáril po tom, čo jeho vláda odhalila, že štvornásobné/trojnásobné očkovanie teraz predstavuje 92 % úmrtí na COVID v Kanade

0icon

Najnovšie oficiálne údaje zverejnené kanadskou vládou odhaľujú, že očkovaná populácia teraz predstavuje 92 % úmrtí na Covid-19 v celej Kanade, pričom takmer polovica týchto úmrtí bola zaznamenaná medzi štvornásobne očkovanou populáciou.

Marek Tencer

Ako vytvorili p(l)andémiu? - cielená manipulácia na rôznych úrovňach. .

0icon

V tomto mojom príspevku rozoberiem ako sa politikom, médiám podarilo ľudí dotlačiť do stavu že väčšina ľudí podporovala nezmyseľné obmedzenia základných práv a slobôd. Išlo a stále ide o manipuláciu a vymývanie mozgov svetového rozmeru.   Dusenie a zanášanie dýchacích ciest nosením respirá

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke účastníci pred začiatkom festivalu Fontanka v surfovaní na doske po stojačky (SUP) čakajú na rieke Moyka v Petrohrade

Autor: TASR/AP-Dmitri Lovetsky)

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Blíži sa vojna? Vývoj udalosti môže viesť k možnému vojenskému konfliktu medzi Čínou a USA

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Blíži sa vojna? Vývoj udalosti môže viesť k možnému vojenskému konfliktu medzi Čínou a USA Čína sa po odchode predsedníčky Kongresu Nancy Pelosiovej (číslo tri vo vládnej hierarchii USA) z Taiwanu nehodlá uvoľniť. Masívne cvičenie, ktoré Čínska ľudová oslobodzovacia armáda (PLA) začala v okolí…

Slováci chcú v Kanade uspieť, Feneš: “Cítime veľa energie”

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Palkovič)   Po tom, čo pre šírenie koronavírusu v zime zrušili MS do 20 rokov, dostali mladí hokejisti druhú šancu. V marci Medzinárodná hokejová federácia IIHF rozhodla, že šampionát sa budú konať v kanadskom Edmontone v auguste. Zmenil sa však menoslov účastníkov, keďže Rusov…

Krajniak: Progresívci, liberáli, červené denníky, keď už principiálne bojujete proti fašizmu, odpovedzte mi na jednu otázku

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak na sociálnej sieti požiadal progresívcov, liberálov, červené denníky, ktoré už principiálne bojujú proti fašizmu, aby mu odpovedali na jednu otázku. Je maďarský Jobbik fašistický? Krajniak zároveň upozorňuje, že slovenskí liberáli podporovali koalíciu s fašistickým Jobbikom.…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Podoljak ozrejmil, kedy Ukrajina začne s Ruskom mierové rozhovory

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-Kostiantyn Liberov, screenshot)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 20:14 - Dodávky stíhačiek F-16 na Ukrajinu nebudú dodané v krátkodobom horizonte. Na brífingu to…

Hamilton zvažuje pokračovať v kariére aj po skončení budúcej sezóny

0 icon

Londýn 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Giuseppe Cacace)   Sedemnásobný majster sveta Lewis Hamilton zvažuje pokračovať v motoristickom seriáli F1 aj po skončení budúcej sezóny. Magazínu Vanity Fair na otázku o jeho budúcnosti odpovedal, že stále je na "misii" získať ôsmy titul, ktorým by sa osamostatnil na čele historického poradia Britský jazdec…

Zoznámte sa s ruským architektom Putinovho ekonomického protiútoku

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Bloomberg/Foto:TASR/AP-Sergei Savostyanov, Sputnik, Kremlin)   Prinášame vám článok, ktorý pôvodne vydal Bloomberg, v ktorom predstavil ekonomického poradcu ruského prezidenta Maxima Oreškina. Kremeľský poradca Maxim Oreškin je podľa článku Bloomberg, autorom kľúčových myšlienok ako napríklad plyn za ruble. Kedysi bol vnímaný ako západniar, teraz vedie obranu Keď…

Sulík prezradil, koho si vie predstaviť ako ministra financií, na odchode Matoviča trvá

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   SaS trvá na odchode ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) z vlády. Šéf liberálov a rezortu hospodárstva Richard Sulík si na mieste ministra financií vie predstaviť súčasného štátneho tajomníka Marcela Klimeka Minister práce a podpredseda Sme rodina Milan Krajniak považuje za najhorší spôsob rozbitia vzťahov…

Biden je znepokojený z rozšírenia čínskych vojenských cvičení

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)   Prezident USA Joe Biden je podľa agentúry Reuters znepokojený tým, že Čína rozširuje vojenské cvičenia okolo Taiwanu Čína v pondelok ohlásila nové vojenské cvičenia v okolí Taiwanu, hneď po ukončení predchádzajúcich, čo vyvolalo znepokojenie amerického prezidenta Joea Bidena, píše agentúra. Čínske velenie oznámilo,…

Novinár a režisér Viktor Baroš: Problémy po očkovaní nie sú tabu, budeme o nich hovoriť. Každý z nás by mal v dnešnej dobe odmietnuť návrat totality. Máme moc, tak nemlčme!

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:HSP,Pixabay)   Novinári by podľa jeho slov mali byť pilierom demokracie, novinárska obec má však voči občanom dlh. Nahromadil sa jej počas „pandémie“. Redakcia nezávislých žurnalistov vznikla, aby sa pokúsila vyrovnať misky váh. Už viac ako rok hľadá odpovede na „nepohodlné“ otázky, snaží sa podnietiť  neexistujúcu…

Generálna prokuratúra: “ĽSNS nemá potenciál a príležitosť na politické zmeny ohrozujúce demokraciu.” Kolíková reaguje

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Politická strana ĽSNS nemá reálny potenciál a príležitosť zrealizovať politické zmeny ohrozujúce demokraciu, a teda nehrozí bezprostrednosť rizika pre demokraciu. Vyplýva to zo stanoviska Generálnej prokuratúry (GP) SR k dôvodom nepodania žaloby na rozpustenie tejto politickej strany. TASR ho poskytol hovorca prokuratúry Dalibor Skladan…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Slováci Západ už zrejme prekukli

0icon

USA a Západ všeobecne nepriniesol Slovákom mnoho dobrého, skôr naopak. Nasmeroval tento národ priamo k zániku. Na splynutie v globálnom svete plnom prisťahovalcov, lgbt komunity a bezbožných biorobotov. V prvom rade sa to deje za pomoci médií, vlastnenými v konečnom dôsledku americkými vlastníkmi. Tieto médiá dávajú už roky rokúce priestor…

Ivan Štubňa

Súčasná neschopná vláda národného zdierania a národného ohrozenia sa drží pri moci aj vďaka bezzubej opozícii

0icon

V súčasnosti je okolo 80% občanov SR presvedčených o tom, že spolok politických amatérov, ktorý si hovorí vláda patrí na smetisko dejín. Za neuveriteľne krátky čas táto vláda dokázala: ohroziť zvrchovanosť SR, ohroziť mier a zvýšiť hrozbu voj

Slavěna Vorobelová

Amnesty Int. asi obsadili Rusi

0icon

Mimovládna organizácia Amnesty International so sídlom v Londýne a s celosvetovou pôsobnosťou ako svoju hlavnú činnosť uvádza odhaľovanie faktov a vyšetrovanie porušovania ľudských práv a slobôd. Pred pár dňami táto organiz&a

Boris Mesár

Komunista Trudeau spanikáril po tom, čo jeho vláda odhalila, že štvornásobné/trojnásobné očkovanie teraz predstavuje 92 % úmrtí na COVID v Kanade

0icon

Najnovšie oficiálne údaje zverejnené kanadskou vládou odhaľujú, že očkovaná populácia teraz predstavuje 92 % úmrtí na Covid-19 v celej Kanade, pričom takmer polovica týchto úmrtí bola zaznamenaná medzi štvornásobne očkovanou populáciou.

Marek Tencer

Ako vytvorili p(l)andémiu? - cielená manipulácia na rôznych úrovňach. .

0icon

V tomto mojom príspevku rozoberiem ako sa politikom, médiám podarilo ľudí dotlačiť do stavu že väčšina ľudí podporovala nezmyseľné obmedzenia základných práv a slobôd. Išlo a stále ide o manipuláciu a vymývanie mozgov svetového rozmeru.   Dusenie a zanášanie dýchacích ciest nosením respirá

Armádny Magazín

V Rusku rastie záujem o vojenskú službu na Ukrajine. Pribudlo vyše 40 dobrovoľníckych práporov

0 icon

Rusko, 8.august 2022 (AM) – V Rusku už bolo vytvorených viac ako 40 dobrovoľníckych práporov, ktoré sa majú zúčastniť vojny na Ukrajine. Dnes o tom píše Kommersant. Podľa publikácie formovanie takýchto jednotiek prebieha v ruských regiónoch od jari, informácie o nich sú zverejnené v médiách a sociálnych sieťach úradov. Názvy práporov…

Väčšina zbraní, ktoré Západ poskytuje Ukrajine končí na čiernom trhu. Švédski inštruktori sa pridávajú

0 icon

Ukrajina, 8.august 2022 (AM) –  Darcovské krajiny nemôžu kontrolovať, či s

Ako Irán predpovedal Gorbačovovu globálnu chybu

0 icon

Rusko, 8.august 2022 (AM) – Rusko sa čoraz viac približuje k Iránu – od riešenia problémov globálnej politiky až po spoluprácu v oblasti letectva – čo opäť prinútilo diskutovať o možnosti rusko-iránskej strategickej aliancie. Táto téma je pomerne stará. A za daných okolností a pri súčasných štátnych úlohách by rusko-iránska aliancia…

Zelensky pripravuje Európe druhý Černobyľ. Ukrajinská armáda neprestáva v ostreľovaní jadrovej elektrárne

0 icon

Ukrajina, 8.august 2022 (AM) – Ukrajinské ozbrojené formácie pokračujú v úderoch na jadrovú elektráreň Záporožie, po včerajších delostreleckých úderoch bolo na zariadenie strieľané z raketometov Uragan. Podľa správy Energodaru sa ukázalo, že v postihnutej oblasti sa nachádza sklad vyhoreného jadrového paliva.   Ozbrojené sily Ukrajiny odpálili n

Izrael zlikvidoval v Gaze veliteľa Islamského džihádu. Vojna s Palestínou pokračuje

0 icon

Izrael, 8.august 2022 (AM) – Izraelské obranné sily oznámili likvidáciu Khaleda Mansura, jedného z vojenských veliteľov skupiny Islamský džihád, v pásme Gazy. Mansur bol považovaný za druhého najdôležitejšieho veliteľa v skupine. Mal na starosti aktivity skupiny v južnej časti pásma Gazy. Taysir al-Jabari, ktorý bol zabitý v piatok, mal na sta

FOTO DŇA

Na snímke účastníci pred začiatkom festivalu Fontanka v surfovaní na doske po stojačky (SUP) čakajú na rieke Moyka v Petrohrade

Autor: TASR/AP-Dmitri Lovetsky)

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali