Prečo Lenin nakoniec nepredal Kamčatku Američanom?

Prečo Lenin nakoniec nepredal Kamčatku Američanom?

Washington 26. augusta 2019 (HSP/Foto:Pixabay)

 

Grónsko je iba posledným článkom v reťazci amerických kšeftov s cudzím územím, ktoré majú vo svojich génoch zakódované potomkovia britských osadníkov na pôvodne indiánskom území severnej Ameriky. Aj keď sa obchod zrejme nepodarí dotiahnuť do zdarného konca, grónska aféra potvrdzuje, že Američania zostávajú verní svojej nenásytnej túžbe po cudzom území

Ilustračné foto: Kamčatka

Tak ako pozemkoví špekulanti, ani niektoré zaoceánske morálne vzory nikdy neodolali pokušeniu zmocniť sa cudzích pozemkov a rozšíriť svoje panstvo na úkor pôvodných právoplatných vlastníkov pôdy. Za smiešnu sumu si tak Američania v minulosti kúpili francúzsku Louisianu, ruskú Aljašku, či dánske Panenské ostrovy (Virgin Islands) v Karibiku, nehovoriac o Texase, Arizone a Kalifornii, za ktoré Američania nezaplatili Španielom ani cent.

Reklama

Menej sa už vie o tom, že Američania mali zálusk aj na ruskú Kamčatku, na ktorú si brúsili zuby tesne po boľševickej revolúcii, keď vycítili prechodnú slabosť Ruska. Celá transakcia, ktorá by mala ďalekosiahle geopolitické konzekvencie, našťastie stroskotala.

Po pripojení Aljašky (1867) začali Američania intenzívne prenikať do vôd severného Pacifiku, pričom sa ich lode začali objavovať aj pri brehoch Kamčatky. Koncom 19. storočia tu americkí pytliaci vo veľkom  decimovali miestnu populáciu veľrýb a uškatcov. Pri juhozápadných brehoch Kamčatky kalifornskí rybári lovili tresku a popritom stihli prakticky kompletne vyhubiť početné stáda mrožov.

Reklama

Pod dojmom nezáujmu cárskej vlády o dôslednejšiu kontrolu nad Kamčatkou sa na polostrove nekontrolovane pohybovali americké geologické expedície, ktoré tu hľadali nový Klondike. Vďaka tomu boli Američania dobre informovaní o prírodných bohatstvách polostrova.

V roku 1920 dostala Rada ľudových komisárov (Sovnarkom – sovietska vláda) v Moskve list od amerického biznismena Washingtona Bakera Vanderlipa, v ktorom jeho odosielateľ oslovil Lenina s ponukou odkúpiť Kamčatku. Autor listu ubezpečoval Lenina, že koná z poverenia prezidentského kandidáta Warrena G. Hardinga a odvolával sa tiež na referencie svojho brata, vplyvného bankára a jedného zo spoluzakladateľov americkej centrálnej banky (Federal Reserve System) Franka Arthura Vanderlipa. Zároveň prízvukoval, že USA majú explicitný záujem o kúpu Kamčatky a nie jej prenájom.

Washington Baker Vanderlip si od tohto obchodu sľuboval hlavne osobný profit, keďže ako akcionár Eastern United Mining Company sa priamo podieľal na geologickej sondáži s cieľom objaviť nové náleziská zlata. Cenný kov sa mu síce nepodarilo objaviť, ale zato narazil na zdroje ropy, o čom informoval aj Rockefellera, ktorý však neprejavil väčší záujem o tento projekt.

Našlo sa však dosť iných podnikateľov, hlavne z Los Angeles, ochotných prispieť na kúpu Kamčatky. Ich plánom nahrával aj vznik dočasnej tzv. Ďalekovýchodnej republiky (1920- 1922) siahajúcej od Bajkalu po Kamčatku, čo bol nárazníkový štát, ktorý Moskva prechodne tolerovala ako bariéru voči hroziacej japonskej expanzii na Ďalekom Východe. Vzhľadom na to, že boľševici boli v tom čase zamestnaní hlavne vojnou s Pilsudského Poľskom na západnej hranici Ruska, Ďalekovýchodná republika disponovala relatívnou autonómiou a Lenin si uvedomoval, že ju nemá úplne pod kontrolou. Aj preto Vanderlipov návrh odkúpenia Kamčatky spočiatku úplne nezavrhol, avšak jeho protinávrh obsahoval ponuku koncesie (árendy) Kamčatky na 50 rokov vrátane súhlasu so zriadením americkej vojenskej základne v Avačinskej zátoke neďaleko Petropavlovska-Kamčatského. Lenin kalkuloval s tým, že týmto spôsobom by mohol zasiať rozkol do radov anglo-francúzskych, japonských a amerických interventov, ktorí sa po boľševickej revolúcii intenzívne tlačili do Vladivostoku a mali ambície rozparcelovať si ruský Ďaleký východ.

V roku 1921 došlo v Ďalekovýchodnej republike k bielogvardejskému prevratu za asistencie Japonska, pričom bielogvardejci prevzali pod svoju kontrolu aj Petropavlovsk-Kamčatskij, odkiaľ sa stiahli až na jeseň 1922 po evakuácii Japoncov z Vladivostoku.

Reklama

Vzhľadom na to, že akútna hrozba japonskej okupácie pominula, ochladla aj ochota Lenina rokovať s Američanmi o prenájme Kamčatky. Projekt koncesie Kamčatky bol založený ad acta aj z dôvodu diplomatického bojkotu sovietskeho Ruska zo strany USA. Warren Harding napriek tomu presviedčal Kongres, že uznanie sovietskej vlády a odkúpenie Kamčatky sú dve rôzne veci, ktoré nemajú priamy súvis.

Vanderlip preto požiadal Moskvu o predĺženie termínu podpisu príslušnej dohody, no ani v roku 1923 sa mu nepodarilo presvedčiť washingtonských politikov, aby odsúhlasili jeho kamčatský projekt. Z celého kamčatského projektu tak Vanderlipovi zostala iba prezývka „kamčatský chán“, ktorou ho pokrstili americkí novinári.

Napriek jeho neúspechu sa ruskí historici zhodujú v tom, že v podmienkach politickej nestability a zúriacej občianskej vojny bola Kamčatka skutočne slabým článkom rozdrobeného Ruska a nechýbalo veľa k tomu, aby zdieľala osud Aljašky. Geopolitické následky by boli ešte tragickejšie ako v prípade predaja Aljašky, keďže Američania by tak získali kontrolu nad celým severným Pacifikom. Lenin však z týchto plánov nakoniec vycúval a nedovolil rozšírenie amerických dŕžav v tomto strategicky dôležitom kúte Ruska.

Gabriel Gačko

 

Reklama

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:03

Teroristické hnutie Islamský štát (IS) vo štvrtok vyhlásilo, že bude podnikať ďalšie útoky proti “židom a kresťanom” po celom svete. Informuje agentúra DPA.

Hovorca IS Abú Huzajfa al-Ansárí v 40-minútovej novej zvukovej nahrávke, zverejnenej médiom hnutia al-Furkán, vyzval “osamelých vlkov na útoky proti križiakom (kresťanom) a židom všade vo svete, predovšetkým v Európe, Spojených štátoch a v srdci židovského štátu, meste al-Kuds, a v Palestíne počas ramadánu”.

07:52

Súd v ruskej exkláve Kaliningrad vo štvrtok odsúdil novinára Michaila Feldmana na dva roky odňatia slobody za kritiku ruskej vojenskej ofenzívy na Ukrajine. Polícia v Moskve počas 24 hodín zadržala ďalších piatich reportérov, informuje agentúra AFP.

07:30

Autobus s približne 60 cestujúcimi havaroval vo štvrtok večer na diaľnici v západnom Nemecku, zranenia utrpelo vyše 20 ľudí. 

Podľa policajného hovorcu autobus prevážal študentov strednej odbornej školy vo Warburgu. Vracali sa z výletu v Anglicku.

07:20

V pražskej Fakultnej nemocnici na Bulovke sa stal v pondelok 25. marca fatálny incident. Personál vykonal potrat zdravej žene v štvrtom mesiaci tehotenstva, pretože si splietol pacientky. Vo štvrtok to potvrdila tlačová hovorkyňa nemocnice Eva Stolejda Libigerová. Prípadom sa zaoberá polícia, informoval portál iDNES.cz.

Tehotná žena išla na bežnú kontrolu, kým druhej žene mali lekári urobiť zákrok, ktorý sa vykonáva napríklad pri liečbe chorej maternice, ale je možné ním tiež ukončiť tehotenstvo.

07:00

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok vyhlásil, že členovia skupiny G20 sa budú musieť zhodnúť, či pozvú ruského lídra Vladimira Putina na novembrový summit v Brazílii. Informovala agentúra AFP.

Brazília sa postavila proti snahe izolovať a potrestať Rusko za jeho inváziu na Ukrajinu a tvrdí, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a západné krajiny nesú časť viny za vojnu.

06:40

Francúzske úrady počas uplynulých dní v rámci rozsiahlych policajných razií vo viacerých mestách zadržali 1357 osôb podozrivých z drogovej trestnej činnosti. Vo štvrtok to v meste Dijon vyhlásil francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin. Informovala agentúra DPA.

06:30

V Juhoafrickej republike (JAR) sa vo štvrtok zrútil z mosta do rokliny autobus a následne začal horieť. Pri nehode zahynulo 45 ľudí, informovala agentúra AFP.

Nehodu na juhu Afriky prežilo len osemročné dieťa, ktoré záchranári previezli s vážnymi zraneniami do nemocnice.

Včera 20:26

Spojené štáty vo štvrtok odsúdili ruské veto, ktorým Moskva na pôde Bezpečnostnej rady OSN zablokovala predĺženie dohľadu expertov OSN nad dodržiavaním sankcií zavedených voči Severnej Kórei.

Včera 20:20

Nemecký tenista Alexander Zverev postúpil do semifinále dvojhry na turnaji ATP 1000 v Miami. Vo štvrťfinále zdolal v pozícii nasadenej štvorky Maďara Fábiána Maroszána 6:3, 7:5.

Včera 20:07

Jozef Bíreš končí na pozícii ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR. Jeho presný dátum odchodu má byť dohodnutý dodatočne.

Včera 20:04

Medzinárodný súdny dvor (MSD) vo štvrtok nariadil Izraelu prijatie viacerých opatrení v súvislosti so zlou situáciou v Pásme Gazy. Prikázal otvoriť ďalšie pozemné hraničné priechody s cieľom umožniť prísun potravín, vody, pohonných hmôt a ďalších zásob do tejto vojnou zničenej palestínskej enklávy.

Včera 19:11

Ceny ropy vo štvrtok po dvoch dňoch poklesu ožili a vzrástli. Investori očakávajú totiž napätejšie dodávky. Vychádzajú pritom z predpokladu, že najväčší svetoví producenti z aliancie OPEC+ budú pokračovať v doterajšej politike obmedzovania ťažby.

Včera 19:04

Vo štvrtok skoro ráno sa na ulici v rímskej štvrti Quadraro vytvorila diera v zemi s priemerom a aj hĺbkou desať metrov, ktorá pohltila dve zaparkované autá, informovali talianske médiá s odvolaním na miestnu políciu.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Gaucho alebo juhoamerický kovboj kúpe koňa počas festivalu ródea Criolla Week v Montevideu v Uruguaji

Autor: AP/Matilde Campodonico

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Viktor Pondělík

Miro Majerník

Pavel Jacz

Vanda Rybanská

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali