Prečo Anastasia Kuzminová súťaží za Slovensko a nie za Rusko

Bratislava 22. februára 2018 (HSP/Coolook News/Foto:TASR/AP-Martin Baumann)

 

Dvojnásobná olympijská šampiónka Anastasia Kuzminová – najlepšia z biatlonistiek, ktoré sa narodili v Rusku v novšej histórii. Z domáceho (ruského) biatlonu bola však prepustená ako neperspektívna. Už desať rokov Anastasia Kuzminová reprezentuje Slovensko a prináša olympijské ocenenia tejto krajine.

Na snímke slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová

Nasťa, to je zosobnenie všetkého inšpirujúceho, prečo milujeme biatlon a jeho šampiónov. Nasťa je veľmi rýchla na trati, s pevnými nervami, ale na svojej ceste musela prekonať samé prekážky. Na rozdiel od väčšiny hviezdnych športovcov je Kuzminovej život prekvapivo otvorený, láskavý a priateľský. Jednoducho – dobrý človek. V prípade Nasti a jej brata, ruského biatlonistu Anton Šipulina, je to presne ten prípad.

Na snímke slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová

Ruský debut a materská dovolenka

Pod svojim priezviskom Kuzminová a slovenskou vlajkou vystupuje Nasťa presne desať rokov. Je to tak dávno, že v ruskej zbornej Anastasiu Šipulinovu si už pamätá len veľmi málo ľudí. Pritom sa jej na Majstrovstvách sveta podarilo debutovať v našom tíme v sezóne 2005-06.

Bol to olympijský rok v najlepších, „zlatých“ časoch ruského ženského biatlonu. Na vrchole zostavy boli budúce šampiónky – Anna Bogaliy-Titovecová, Albina Akhatová, Oľga Medvedtsevová, hviezdna Olgy Zaitsevová. Potom sa každé víťazstvo vo Svetovom pohári vnímalo ako rutinné a akýkoľvek výsledok v pretekoch, s výnimkou víťazstva, sa rovnal porážke.

22-ročná Nasťa Šipulinová bola v tejto spoločnosti čiernou labuťou. Prišla do úspešnej seniorskej reprezentácie ako dvojnásobná majsterka sveta medzi juniormi a úplne s atypickými vlastnosťami pre vtedajší ruský biatlon. Šipulinová sa vyznačovala nestabilnou streľbou ale podarilo sa jej vyhrať na juniorskej úrovni, dokonca aj s dvoma alebo viacerými chybami. Ale rýchlosťou na trati bola jednou z najlepších.

Na Majstrovstvách sveta v Oberhofene v roku 2006, asi mesiac pred začiatkom olympijských hier v Turíne, Šipulinová obsadila 63. miesto v šprinte so šiestimi chybami. Nie je prekvapujúce, že v podmienkach veľmi ťažkej konkurencie nezaznamenala mladá pretekárka výraznejší úspech. Ale v ďalšej sezóne sa Nasťa pripravovala po prvýkrát nie s juniorským, ale s dospelým ruským tímom.

Vtedy olympijské majsterky z Turína jedna po druhej absolvovali materskú dovolenku. Starší tréner ženského národného tímu Valery Polhovsky bedákal: „Zostali sme bez štyroch vedúcich pretekárok. Generačná výmena je veľmi rýchla, je nemožné, okamžite požadovať výsledky.“

Na snímke slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová

Šipulinová bola tak pozvaná do dospelého tímu spolu s ďalšími dvoma sľubnými športovkyňami – Annou Bulyginovou a Annou Sorokinovou. Je zaujímavé, že Bulyginová, rovnako mladá ako Kuzminová, teraz úspešne vystupuje na Majstrovstvách sveta s menom Frolinová pod kórejskou vlajkou. Trochu staršia Sorokinová neskôr zaznamenala čiastočné úspechy, no nakoniec pomerne skoro skončila svoju kariéru.

Takže v decembri 2006 Šipulinová (Kuzminová) dostala svoju druhú šancu vo Svetovom pohári ako súčasť ruského tímu. Nastinine výsledky podľa nášho súčasného štandardu neboli až tak zlé: 13., 31. a 48. miesto v premiérových pretekoch. V súčasnom ruskom tíme by sa Nasťa z roku 2006 určite hodila. Pre porovnanie, teraz najlepšia ruská mladá športovkyňa Svetlana Mironová absolvovala svoju debutovú sezónu vo svetovom pohári: 50., 43. a 9. miestom.

Ale vtedy sa Valery Polhovský rozhodol poslať Šipulinovú do IBU Cupe (2. biatlonová liga). V hlavnej zostave boli Taťana Moisejeva, Irina Malginová, Ekaterina Yuryevová, Natalia Gusevová (teraz Sorokinová) stabilnejšia v streľbe. Treba podotknúť že, žiadna z nich sa neskôr olympijskou šampiónkou nestala…

Na IBU Cupe Šipulinová zažiarila. Podarilo sa jej vyhrať s dvoma chybami, a prebojovať sa do prvej desiatky, dokonca aj s piatimi chybami. No príležitosť vrátiť sa do hlavného tímu v tej sezóne už nebola, potom Nastia porodila syna.

Na snímke slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová s manželom Danielom

Anastáziu Kuzminovú nechal odísť Tichonov

So svojim budúcim manželom Danielom Kuzminom sa Nasťa Šipulinová stretla v roku 2005 pri zraze na ľadovci v rakúskom Ramsau, kde trénoval tím z Ťumeňa pod vedením Leonida Gurjeva. Daniel sa narodil na Kamčatke, reprezentoval Izrael v Svetovom pohári v behu na lyžiach a žil a trénoval na Slovensku. Taký je medzinárodný osud.

„Stretli sme sa vo vzduchu,“ pripomenula Anastasia. „Raz som sa oneskorila na tréning. Električka s mojou skupinou odišla na ľadovec bezo mňa. Cestovala som ďalšou. Bola natrieskaná cudzincami – nebolo kde dať druhú nohu. Stála som na jednej nohe ako volavka“. A potom sa k nej obrátil mladý muž a povedal, že posunie svoj batoh z podlahy, aby sa jej lepšie stálo. „Rozhovorili sme sa a o tri mesiace neskôr prišiel do Ťumenu k nám, aby sa zoznámil s mojimi rodičmi,“ spomína Kuzminová

V lete roku 2007 sa manželom narodil syn Jelisej. Tu sa v skutočnosti odohral najdôležitejší moment v živote Nasti, vďaka čomu sa stala trojnásobným olympijským šampiónom zo Slovenska a nie obyčajným biatlonistom z Ruska.

Na snímke slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová

Po narodení Eliseja sa Anastasia rýchlo vrátila k tréningu. Pripojila sa k skupine bývalého trénera Leonida Gurijeva, ktorý bol v tom čase trénerom národného tímu. Zdá sa, že ani Guriev nemal nič proti tomu, ale by Nasťa súhlasila s prácou za všeobecných podmienok. To znamenalo nemožnosť brať na sústredenia dieťa, k tomu žiadne úľavy pre rodinný život na úkor tréningového programu a bez akýchkoľvek zmien a taktiež žiadne nezrovnalosti v súvislosti s Majstrovstvami sveta.

Na druhej strane však bola športová perspektíva života na Slovensku, kde sa Daniel už usadil. Život, kde sa stane najlepšou biatlonistkou v krajine, líderkou tímu. Bol by to život, kedy manželia Kuzminovci diktovali pravidlá a nie iní diktovali im. Nie je prekvapením, že Anastasia si vybrala túto možnosť. Je úžasné, že Únia biatlonistov Ruska ju uvoľnila bez problémov.

„Uvoľnil som ju,“ potvrdil bývalý prezident Alexander Tichonov. – Všetkých som sa pýtal: „Potrebujete ju?“ Odpovedali mi, že nie. Tak som ju nechal odísť bez problémov.“

Nasťa viackrát otvorene poďakovala Tichonovi za toto rozhodnutie. Koniec-koncov, keby konal inak, Nasťa by musela vydržať možno niekoľko rokov bez medzinárodných štartov a pravdepodobne by chýbala na OH vo Vancouveri. Nuž Tichonov bol veľkorysý, a nie veľmi prezieravý.

Už v roku 2009, teda jeden a pol roka po pôrode a zmene občianstva, Anastázia Kuzmina získala striebornú medailu na Majstrovstvách sveta v národnom tíme Slovenska. Bolo to v Kórejskom Phenchhane, kde sú súčasné OH. Vtedy to Rusov zvlášť nevzrušovalo: nakoniec, Olga Zaitsevová bola na koni, vyhrala štafetový závod. Koho zaujíma „nejaké“ striebro? Ale v roku 2010 Kuzminová vyhrala olympijský šprint vo Vancouveri v roku 2014 – a neskôr zopakovala rovnaký úspech v Soči. Takže bývalá náhradníčka ruského tímu sa stala legendou svetového biatlonu. Mohla by dosiahnuť to isté, ak by zostala v tom čase v ruskom tíme?

Na snímke slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová

Ako sa pripravuje „Nasťa-tím?“

„Máme obrovskú krajinu, veľa talentov, výborný trénerský personál.“ povedala Nasťa o historickej vlasti. „Ale prečo som ja aj mnohí ďalší športovci nakoniec museli stáť pred rozhodnutím cestovať do zahraničia alebo ukončiť svoju kariéru? Nebudem obviňovať nikoho, niekoho menovať – nech oni povedia, prečo mi nebránili, nezadržiavali ma. Prečo sa tak stalo – nech hovoria oni,“ vyjadrila sa Nasťa k odchodu z ruského tímu

Netreba dodávať, že na obavy Nasti nikto neodpovedal. Ocitneme sa na tenkom ľade ak by sme brali „na zodpovednosť trénerov Valeria Polhovskeho a Leonida Gurjeva, ak sa ďalšia polovička tímu rozbehla prikývnuť na ponuky Ukrajiny a Južnej Kórey?

„K výsledkom na Slovensku nám pomohlo, že tam je viac slobody vo výbere trénerov a odbornej prípravy, nepociťovali sme taký tlak, aby sa celý tím pripravoval podľa jednej metódy,“ hovorí manžel a tréner Kuzmin. „Vždy som cítil, že to môžem robiť viac alebo menej bez zaťažení, ak by som sa sám rozhodol mohol by som pokojne odísť a rozvíjať sa spoločne s Nasťou niekde inde,“ dodal.

V novej krajine sa Kuzminová skutočne pripravila, tak ako s trénermi uznala za vhodné. Pod vedením nie úplne skúsených trénerov s tuctom olympijských štartov na konte a pod vedením bežeckého trénera – vlastného manžela Daniela, ktorý predtým neviedol žiadnych špičkových športovcov. Ale v tandeme so svojou ženou hľadali a pokračujú v hľadaní toho najlepšieho vo svete biatlonu.

Kuzminová zmenila niekoľko streleckých trénerov a zostavila svoj vlastný tím dvoch francúzskych servsimenov. Zároveň v Nasťa-Time nie je všetko podriadené výsledku. Napríklad Kuzminová nielen pravidelne nosila svoje dve deti na sústredenia, ale tiež dojčila čo najdlhšie. Často to bolo na úkor výsledkov v Svetovom pohári. „Hlavná vec je, že ako matka som urobila správnu vec,“ povedala Nasťa.

Teraz sa rozhodla skončiť s milovaným športom vo veku 34 rokov. Na vrchole formy, v čase keď je líderkou Svetového pohára a hlavným favoritom takmer v každých pretekoch Olympijských hier. Toto by bolo úplne atypické rozhodnutie pre ruského športovca: prečo odísť, keď ste na vrchole a všetko sa darí? Z Rusov, niečo také urobil iba olympijský víťaz z Vancouveru 2010 Eugene Ustyugov.

Ale Kuzminová má vlastnú logiku a vlastnú cestu. Boh ju priviedol k tretiemu olympijskému víťazstvu v Pyeongchangu. A nezáleží na tom, pod ktorou vlajkou preteká. Šport je nakoniec súťaž ľudí, nie vlajok.

 

Natalia MARYANCHIK z Annecy

Preložil Miroslav Kochan

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

V priemyselnom parku chemických závodov v Leverkusene nastal výbuch

0 icon

Berlín 27. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP/dpa-Oliver Berg)   Explózia v priemyselnom parku, v ktorom sa nachádzajú chemické závody, otriasla v utorok nemeckým mestom Leverkusen, pričom na oblohu sa vzniesol veľký čierny oblak. Nemecký Spolkový úrad pre civilnú ochranu a pomoc pri katastrofách klasifikoval výbuch ako „najvyšší stupeň ohrozenia“ a vyzval obyvateľov,…

V moslimskom mäsiarstve na juhu Holandska došlo k výbuchu

0 icon

Amsterdam 27. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   V moslimskom mäsiarstve v meste Den Bosch na juhu Holandska došlo v noci na utorok k výbuchu. Pri explózii boli rozbité okná a bolo poškodených niekoľko áut, ale nikto neutrpel zranenia. Informovala o tom agentúra Reuters Podľa holandskej verejnoprávnej televízie NOS sa na mieste…

Slovensko má za sebou rekordne dlhú vykurovaciu sezónu

0 icon

Bratislava 27. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Uplynulá vykurovacia sezóna bola rekordne dlhá. V mnohých mestách na Slovensku totiž po prvýkrát v histórii trvala reálne až do konca mája, tak ako to uvádza vyhláška ministerstva hospodárstva „Môžeme smelo konštatovať, že vykurovacia sezóna bola v mnohých slovenských mestách ako nijaká iná v…

Poslanec Martin Čepček k forme vylúčenia z klubu OĽANO

0 icon

Bratislava 27. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:archív MČ)   Ďakujem všetkým za otázky ohľadne môjho vylúčenia z klubu OĽANO - či ho považujem za správne, očakávané, … Nie, nepovažujem rozhodnutie klubu za správne, ani očakávané. Som šokovaný už z toho, že vládne hnutie "nezávislých  osobností" k liberálom tolerantného premiéra E. Hegera pristúpilo k…

Aspoň jednu dávku vakcíny dostalo 70 % dospelých občanov únie, oznámila EK

0 icon

Bratislava 27. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-John Thys)   Sedemdesiat percent dospelých v Európskej únii (EÚ) dostalo aspoň jednu dávku vakcíny proti koronavírusu. V utorok to oznámila predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová, informuje portál euronews.com „EÚ dodržala svoje slovo. Naším cieľom bolo chrániť v júli 70 % dospelých v…

Lekárske odborové združenie upodozrieva Ministerstvo zdravotníctva z porušovania práv pacientov, rezort zdravotníctva to odmieta

0 icon

Bratislava 27. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Lekárske odborové združenie (LOZ) vyzvalo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR, aby začalo dôsledne plniť svoju kontrolnú a informačnú úlohu v otázke nedostatku lekárov a sestier v nemocniciach. Štátnu inštitúciu upodozrieva z porušovania práv pacienta na informácie a na adekvátnu zdravotnú starostlivosť. Rezort zdravotníctva to…

Mesík k diskusii o očkovaní: „Kde v čertovi bol pán sudca Mazák a podobní experti „boja o holé prežitie“, na jeseň 2020, v zime 2020/21 a na jar 2021?“

0 icon

Bratislava 27. júla 2021 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Do diskusie o očkovaní sa zapájajú nielen politici, vedci a lekári, ale aj právnici či predseda Súdnej rady Ján Mazák. Práve na jeden z jeho výrokov zareagoval analytik Juraj Mesík, ktorý počas celej pandémie upozorňuje na to, čo podľa jeho názoru vláda prehliada…

Na Slovensku v pondelok odhalili 51 prípadov nákazy, obete nepribudli

0 icon

Bratislava 27. júla 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Prostredníctvom 8694 vykonaných RT-PCR testov odhalili v pondelok (26. 7.) na Slovensku 51 prípadov nákazy novým koronavírusom. Nepribudli žiadne obete. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webovej stránke covid-19.nczisk.sk Ilustračné foto Zo 6821 testovaných antigénnymi testami mali pozitívny výsledok desiati ľudia.…

Martin Kramara: Nech už bol dôvod výberu SR akýkoľvek, návšteva pápeža je veľká udalosť

0 icon

Bratislava 27. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TK KBS)   Nech už bol dôvod, prečo si vybral pápež František práve Slovensko za krajinu, ktorú navštívi, akýkoľvek, pre nás je to veľká radosť a udalosť. Pre TASR to uviedol hovorca Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Martin Kramara Kramara tvrdí, že máme nechať pápežovi slobodu, aby…

Máme zákon o koronovom apartheide? Čo môže spôsobiť na politickej scéne? A kto naň nakoniec najviac doplatí?

0 icon

Bratislava 27. júla 2021 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský,Pavel Neubauer)   Koalícia schválila novelu zákona o kovidovom apartheide o verejnom zdraví. Odteraz  to už máme aj v zákone: ľudia nezaočkovaní a bez testu budú môcť byť považovaní za občanov druhej kategórie. Aké následky to bude mať? Poslanci zastupujúci občanov rozhodli: odteraz, keď Úrad…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Jozef Slávik

600.000 ...

0icon

Referendum po odmietnutí ÚS akoby upadol do zabudnutia. Všetko to odštartovala Čaputová, keď si dala nadprácu a posunula otázku konania referenda na posúdenie jeho ústavnosti na ÚS. A  ÚS si do bodky splnil svoju neblahú úlohu a rozhodol ako rozhodol. Všetko by to bolo akoby v poriadku, ale ÚS napriek…

Marek Danko

Ako sa Ukrajina stala problémom pre všetkých

0icon

Všetko, čo sa na Ukrajine deje v posledných rokoch, pripomína anekdotu. Nie vždy je zábavná, ale vždy absurdná. Logickým vyvrcholením toho, čo sa v skutočnosti deje, bolo zvolenie komika Volodymyra Zelenského za prezidenta krajiny. A ak pred voľbami Zelensky hral rolu „človeka z ľudu“, ktorý bol unavený z politiky ukrajinských…

Gustáv Murín

Delta-strašiak, či ozajstná hrozba?

0icon

Vláda plagiátorov sa rozhodla doraziť turistický priemysel na Slovensku odradením cudzincov pred dovolenkou u nás a občanom Slovenska zhnusiť zahraničné dovolenky. Dôvod je prostý – neposlušnosť. Áno, sme neposlušní a to koalícia zla vedená Psychopatovičom jednoducho neznáša. Preto nezmyselne „tlačia na pílu“ a opäť raz sme jediní široko-ďaleko s extrémnymi opatreniami.  

Dušan Hirjak

Ako zistiť, či „pandémia“ koronavírusu je podvodom na globálnej úrovni ? Ak je podvodom, prečo tak musí byť ? Časť III.

0icon

V tejto časti si dovolím uviesť jednu z rôznych možných hypotéz, prečo môže byť „pandémia“ koronavírusu globálnym podvodom. Zároveň naznačím, že podľa politického liberalizmu sa politické konanie globálnej a národnej moci úplne vzdialilo od konania klasického obdobia kapitalizmu. Boj proti „pandémii“ koronavírusu je dostatočným príkladom toho, ako sa spoločnosť nemá…

Marián Tkáč

Komu slúži cirkev rímska i grécka? Kristovi či štátu, riadenému vakcínatormi?

0icon

Aj dnes – je nedeľa 25. júla – odzneli spoza ambón (to sú tie „kecpulty“ v kostoloch) výzvy, aby sa veriace ovečky ešte stihli zavakcínovať, aby neprepásli šancu byť blízko Františka. (Už dlhšie som nebol v bratislavskej Katedrále sv. Martina, a tak neviem, či na tamojšej ambone ešte stále svieti niečo na spôsob…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Spálenie od slnka? Toto by si nemal robiť!

0 icon

Existuje mnoho spôsobov, ako prírodne spálenú pokožku ošetriť , napríklad nanesením surovej zemiakovej pasty alebo medu na tvár. Niektoré zdanlivo nevinné rituály však môžu spálenie ešte zhoršiť. Ako sa ukázalo, aj potraviny, ktoré ješ, alebo oblečenie, ktoré nosíš, by ti mohli poškodiť pri popáleninách od slnka. 1. Používanie aloe vera s prísadami na spálenie

Obrovské lode, ktoré zažili hrozné nehody

0 icon

Lode poskytujú skvelý spôsob prepravy, ktorý je však spojený s určitým rizikom. Silné prúdy, nepredvídateľné počasie či chyby človeka, môžu spôsobiť nehodu, ktorá ukončí plavbu aj toho najväčšieho plavidla. Lode umožnili človeku neskutočnú vec. Vďaka nim sa mohol plaviť po mori, nachádzať neobývané územia či objavovať to, čo sa ukrýva pod…

Admirál Canaris ako dvojitý agent? 1. časť

0 icon

Prinášame ďalší viac než zaujímavý článok z obdobia druhej svetovej vojny. Tentoraz sa pozrieme na to, či admirál Canaris bol alebo nebol dvojitým agentom. Poďme však pekne po poriadku. Začíname prvou časťou článku. Komplex budov Bendlerblock v Berlíne stojí na ulici, ktorá sa premenovala na počesť Clausa von Stauffenberga, jedného zo strojcov…

Ako vyzerajú ikonické miesta z vtáčej perspektívy?

0 icon

Väčšina z nás videla tieto ikonické miesta z mnohých uhlov, či už na obrázku alebo v skutočnosti, keď ich sme ich navštívili. Mnoho architektov strávilo stovky hodín zdokonaľovaním týchto pamiatok, aby si návštevníci ako my mohli vychutnať ich vzhľad bez ohľadu na okolnosti. Ale koľkí z nás vlastne videli , ako v…

Komunizmus aj vo vesmíre? Žiaden problém! Takto si ho predstavovali súdruhovia

0 icon

Je všeobecne známe, že v 50. a 60. rokoch minulého storočia prebiehali takzvané kozmické preteky medzi dvoma najväčšími mocnosťami sveta: Sovietským zväzom a Spojenými štátmi. Prvú etapu vyhrali sovietski kozmonauti, ktorým sa ako prvým podarilo dostať človeka na obežnú dráhu: bol ním Jurij Gagarin 12. apríla 1961. Druhú etapu však…

Armádny Magazín

V Rusku vyvíjajú nové lietadlo pre velenie vojskám pre prípad jadrovej vojny

0 icon

Rusko, 27.júl 2021 (AM) – Vo Voroneži bola zahájená výroba lietadla pre velenie vojskám v prípade jadrovej vojny, oznámil zdroj z obranného priemyslu. "Ruské letecké a kozmické sily dostanú dve letecké veliteľské stanovištia na základe Il-96-400M . Jeden sa už vyrába, "povedal. Podľa zdroja nie je vylúčen

Elektrické pedále a tlačidlo "manéver". Na internete sa objavili fotografie z kokpitu Su-75 Checkmate

0 icon

Rusko, 27.júl 2021 (AM) – Na internete sa objavili podrobné fotografie kokpitu nového ruského stíhacieho lietadla Checkmate / Su-75 spolu s komentármi o jeho odlišnosti od kokpitov iných ruských stíhačiek.   Na snímkach je vidieť, že informácie pre pilota sa zobrazujú na jednom veľkom monitore a po jeho obvode nie sú k…

Americké letectvo pokračuje v náletoch na Taliban

0 icon

Afganistan, 27.júl 2021 (AM) – Čínsky minister zahraničia Wang Yi sa v Čcheng-tu stretol so svojím pakistanským náprotivkom Shahom Mahmúdom Qureshim, uviedla 25. júla tlačová služba čínskeho ministerstva zahraničia. V sobotu sa uskutočnili rozhovory medzi ministrami zahraničných vecí oboch krajín. Podľa informá

Ruský elektronický komplex úspešne zaútočil na vojenský prieskumný satelit NATO

0 icon

Rusko, 27.júl 2021 (AM) – Pokus NATO uskutočniť prieskumnú operáciu v okolí Rostova na Done zlyhal po tom, čo ruský komplex elektronických protiopatrení úspešne zaútočil na vojenské prieskumné systémy kozmických zariadení. Podľa amerického núdzového výstražného systému bola 22. júla z oblasti Rostova na Done prerušená prevádzka sa

Izraelský vojenský expert Jakov Kedmi vysvetlil prečo je NATO absolútne zbytočné

0 icon

Izrael, 27.júl 2021 (AM) – Podľa experta Spojené štáty tak dlho pretvárali krajiny NATO na bezmocný a slabý prívesok svojej vojenskej sily, až sa vo výsledku ukázalo, že sa nemajú na koho spoliehať proti Rusku a Číne.   Vojensko-politický expert Jakov Kedmi je presvedčený, že nový americký vodca sa snaží vrátiť svetovú…

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali