Posledné boje pri Debalceve – analýza situácie

Moskva/Kzjev 21. decembra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Efrrem Lukatsky)

 

Ruskí autori Alexander Staver a Roman Skomorochov publikovali na portáli rusvesna  analýzu posledných bojov pri Debalceve, v ktorých utrpeli Ukrajinci vysoké straty

Ako to všetko vlastne začalo. Dňa 16.12.2016 strategický bezpilotnik USA RQ-4A Global Hawk takmer 10 hodín lietal nad pozíciami jednotiek Luhanska a Donecka. Američania sa ani nesnažili tieto prelety skrývať, pritom si ale dávali veľký pozor, aby lietadlo nepreletelo do vzdušného priestoru Luhanska a Donecka.

Ilustračné foto
Ilustračné foto

Bezpilotnik priletel na Ukrajinu z americkej základne na Sicílii, približne po 10 hodinách letu sa vrátil na základňu, nie však na Sicíliu, ale preletel na západ Ukrajiny k hranici s Rumunskom. Nešlo o nič výnimočné, tento druh bezpilotného lietadla dokáže stráviť vo vzduchu aj 24 hodín.

Určité kruhy americkej politickej elity chápu, že ak sa im nepodarí vyostriť situáciu z Ruskom v posledných dňoch fungovania Obamovej administratívy, tak po definitívnom príchode Donalda Trumpa do Bieleho domu sa všetky ich dlhoročné snahy a boj proti Rusku rozsypú ako domček z kariet.

Krátko potom, ako bezpilotné lietadlo ukončilo prieskum pozícii luhanských a doneckých jednotiek, prišlo k útoku ukrajinských jednotiek. Vojenskí odborníci v tomto útoku jednoznačne videli americký rukopis. Ako je už známe, útok sa nepodaril a Ukrajinci utrpeli vysoké straty.

Vojenskí odborníci momentálne hodnotia situáciu na frontovej línii ako patovú. Ukrajinci i vojaci Luhanska a Donecka su zakopaní v dobre opevnených líniách a majú  k dispozícii dostatok zbraní na to, aby sa pokus o prielom z jednej alebo druhej strany skončil obrovskými stratami. Američania urobili obrovský kus práce, stiahli z krajín východnej Európy dostatok zbraní a bojového materiálu, ktorý distribuovali na Ukrajinu i do Sýrie. Na Ukrajine sa nachádza aj dostatok žoldnierov z krajín EÚ a SNŠ.

Ukrajinské jednotky sú podľa americkej doktríny plne motorizované a aj posledný útok viedli pomocou bojových vozidiel pechoty, tak ako to učí americká taktická doktrína.

Čo však nedokážu Američania úspešne na Ukrajine vyriešiť je korupcia, krádeže a bojová morálka. Sami Američania už niekoľkokrát vyjadrili znechutenie nad tým, ako sa stráca pomoc Ukrajincom, ukrajinskí dôstojníci dokonca predávajú aj časť vojenskej výzbroje a výstroje, čím si finančne prilepšujú k svojím nízkym žoldom. Zabezpečenie ukrajinských vojakov na frontovej línii takisto nie je dobré, výdatne o tom svedčia informácie na sociálnych sieťach, kde sa ukrajinskí vojaci sťažujú na nedostatok jedla, teplého odevu, šikanu.

Mnohí z ukrajinských vojakov nemajú ani adekvátny vojenský výcvik. To najlepšie čo Ukrajina má k dispozícii, je momentálne nasadené na frontovej línii, pričom vojaci 54 brigády po stratách, ktoré v posledných bojoch v oblasti Debalceva utrpeli ani nemôžu byť stiahnutí z frontu, pretože ich nemá kto nahradiť. Takže len nervózne čakajú na rotáciu a na to, že im vojenská povinnosť uplynie a budú sa môcť vrátiť domov.

Vyššie motivovani ako príslušníci ukrajinskej armády sú dobrovoľnícke batalióny a Pravý sektor, tí však majú obrovské straty, pretože ak vojaci Luhanska a Donecka zistia, že proti nim stoja nenávidení Pravosekovia, členovia Ajdaru alebo Azova, ich bojový výkon sa výrazne zvýši.

Čas hrá proti Ukrajine a vedia to aj Američania. Americkí vojenskí odborníci aj na základe posledných bojov pri Debalceve jasne vidia, že Luhanskí a Doneckí vojaci majú solídny výcvik, dostatok zbraní a odhodlania. Aj ich motivácia bojovať je podstatne vyššia ako u demoralizovaných Ukrajincov. Svojho času – počas občianskej vojny v Rusku v 20. rokoch 20 storočia  tvorili Doneck a Luhansk najdôležitejšiu časť územia, ovládaného anarchistom Baťkom Machnom.  A zdá sa, že v génoch vojakov Donecka a Luhanska je hlboko vkorenené aj anarchistické heslo „Víťazstvo alebo smrť“.

Američania strácajú svoju bojovú fantáziu, resp. zlé jazyky hovoria, že ani žiadnu nemali. Od II. svetovej vojny používajú v pozemných operáciach stále rovnakú taktiku. V prvom rade nastúpi letectvo, ideálne je ak súper žiadne letectvo nemá. Letectvo zbombarduje všetko, čo sa dá, lietadlá a rakety zlikvidujú bojové pozície súpera. Potom prichádza k masívnej delostreleckej paľbe, ktorá zvyšok nepriateľa premelie so zemou a na záver sa dohrnie na bojových transportéroch a Hummeroch americká pechota, ktorá sa v hollywoodskom štýle s okuliarmi a cigarami preháňa po dobytých pozíciach a preháňa demoralizovaných zajatcov, pričom ochotne pózuje vojnovým korešpodentom.

Lenže táto taktika môže fungovať proti neozbrojeným ľudožrútom a nemôže fungovať dokonca ani pri guerillovej vojne. Pri gueriilovom druhu vojny, kedy nie je  známe, kde sa nepriateľ nachádza a nepriateľ využíva taktiku „udri a uteč“ ostávajú Američania bezmocní. Hanebne museli utiecť z afgánskeho Kandaháru či irackej Fallúdže a dokonca sa im nedarí ani dnes v Mosúle, kde USA nedokážu (resp. nechcú) doraziť ISIS. Celá slávna americká ofenzíva pri Mosule, o ktorej s nadšením písali mainstreamové média akosi zmizla v nenávratne. A to dokonca pred niekoľkými dňami Američania „omylom“ zbombardovali pozície irackej armády, takže sa obkľúčenie Mosúlu prelomilo (tadiaľ potom mohli prejsť členovia ISIS, ktorí zaútočili na Palmýru). Na túto skutočnosť upozornili ruskí vojenskí analytici.

Americkú bojovú taktiku nemožno použiť ani v Donecku a Luhansku. Vojaci Luhanska a Donecka majú solídny výcvik a dostatok zbraní, navyše Američania neradi vedú vojnu vlastnými rukami. Vo svojom boji proti Rusku sa spoliehajú najmä na farebné revolúcie, embargá, sankcie a hybridnú proxy vojnu, vedenú na cudzom území a cudzími rukami. Ukrajinci však nepredstavujú materiál, s ktorým sa dá niečo dosiahnuť, slová Porošenka že ukrajinská armáda je jednou z najlepších armád na svete sú obyčajným blábolom a americkí odborníci to samozrejme vedia. (Zlé jazyky cynicky tvrdia, že úroveň ukrajinskej armády je rovnaká ako úroveň ukrajinskej čokolády)

Celý Američanmi naplánovaný posledný útok v okolí Debalceva (Svetlodarská duga – Kalinovka, Logvinovo) sa začal ostreľovaním ťažkého delostrelectva (122 a 152 mm) a mínometmi (Ukrajinci už nemajú plnohodnotné letectvo a ukrajinskí piloti sa naučili obávať protilietadlových zbraní protivníka).

Po delostreleckej príprave sa vo veľkom štýle vyrútili ukrajinské bojové transportéry, podobne ako svojho času pri Little Big Horn jazda generála Custera. Útočila ukrajinská 54 brigáda, ktorá vykonala aj prieskum bojom a vytipovala si body, na ktoré sa pri útoku sústredí. Na tieto miesta okrem bojových transportérov tlačili aj útočné jednotky ukrajinskej armády, zložené z výsadkárov. Výsadkári mali prinútiť obrancov opustiť obrannú líniu a bojové transportéry s ťažkými guľometami mali na utekajúcich vojakov Luhanska a Donecka spustiť smrtonosnú paľbu.

Ukrajinské jednotky však takmer okamžite začali mať problémy. Doneckí a luhanskí vojaci nespanikárili, transportéry a výsadkárov privítali mohutnou paľbou z ťažkých guľometov i protitankových zbraní a granátometov. Vyleteli do vzduchu prvé ukrajinské transportéry a veľkú časť ukrajinských výsadkárov doneckí a luhanskí vojaci rozstrieľali. Zapracovalo aj delostrelectvo Donecka, ktoré na pozície z ktorých strieľali ukrajinskí delostrelci nanieslo niekoľko tvrdých úderov.

Boje potom trvali niekoľko hodín. To však už nešlo o žiadny útok ale o zúfalý pokus Ukrajincov pomôcť svojím zdecimovaným výsadkárom z útočných oddielov, ktorí sa ocitli takmer v obkľúčení. Ďalšie straty utrpeli Ukrajinci pri pokusoch vzdialiť sa od bojovej línie a dostať sa do bezpečia.

Svoje straty Ukrajinci bagatelizujú, hovoria o 6 mŕtvych. Takisto velenie Donecka a Luhanska hovorí len o 2 mŕtvych a niekoľkých ranených. Takéto nízke straty na oboch stranách nie sú reálne, straty sú s určitosťou podstatne vyššie. Postupne vychádzajú na povrch informácie, podľa ktorých Ukrajinci stratili (mŕtvi a ranení) približne 100 vojakov. Klasická vojenská axióma hovorí, že straty útočníkov sú vždy minimálne 3x väčšie ako straty obrancov, takže môžeme predpokladať že zahynulo približne 30 vojakov Donecka a Luhanska.

Pokus o prielom Ukrajincov sa nepodaril, výsledok ostáva stále rovnaký. Aj Ukrajinci a aj doneckí a luhanskí obrancovia zotrvávajú na svojích bojových pozíciach. V najbližšej dobe pravdepodobne k výraznejším bojovým stretom na Ukrajine nepríde, útočiť pri – 20 C je z vojenského hľadiska nezmysel a ukrajinskí vojaci pravdepodobne nebudú chcieť osláviť Vianoce a Nový rok nočným útokom pri mínusových teplotách.

Porošenkovi a kyjevskej chunte sa nepodarilo prelomiť pozície nenávidených „separov“, a doba pôsobenia Baracka Obamu a jeho administratívy v Bielom dome sa veľmi rýchlo kráti. Už teraz Porošenko jasne chápe, že Donald Trump, ktorý sa netají svojím plánom zlepšiť vzťahy s Ruskom, nebude mať k Ukrajincom taký vrúcny vzťah ako Obama, neoconi a vojenskí jastrabi v Obamovom týme.

Tieto Vianoce a Nový rok budú pre väčšinu Ukrajincov smutné a chudobné. Na budúci rok sa Ukrajinci môžu s istotou spoľahnúť na ďalšie zhoršovanie ekonomickej situácie a masovú emigráciu z krajiny, pretože lepšie je byť živým bezdomovcom v EÚ, ako pracovitým Ukrajincom doma na Ukrajine, ktorému navyše hrozí x-tá vlna mobilizácie.

Ako dlho za takýchto podmienok dokážu Ukrajinci existovať, je však viac ako otázne.

Tu si môžete poyrieť fotky mŕtvych Ukrajincov na stránke rusvesna (foto 18+).

Tu si môžete pozrieť video s raneným vojakom Donecka:

Alexander Staver, Roman Skomorochov

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Európsky aj zahraničný výbor odsúhlasili návrh Bezpečnostnej stratégie SR

0 icon

Bratislava 19. januára 2021 (TASR//HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel   Návrh Bezpečnostnej stratégie SR v utorok odsúhlasil Výbor Národnej rady (NR) SR pre európske záležitosti aj Zahraničný výbor NR SR. Zahraničný výbor zároveň odporučil aj schválenie návrhu Obrannej stratégie SR Odsúhlasenie bezpečnostnej stratégie ocenil na sociálnej sieti minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant…

Asociácia na ochranu práv pacientov žiada o výnimky z celoplošného testovania pre rizikových pacientov

0 icon

Bratislava 19. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) požiadala hlavného hygienika SR Jána Mikasa o udelenie výnimiek na celoplošné testovanie pre rizikových pacientov. Ako informovala prezidentka asociácie Mária Lévyová, takíto pacienti si uvedomujú, čo by pre nich prípadné ochorenie COVID-19 znamenalo. Snažia sa preto poctivo…

Smer-SD chce iniciovať mimoriadnu schôdzu o vyhlásení referenda. K Pellegriniho aktivite sa nepridá: „To sa tak nerobí, do psej matere!“

0 icon

Bratislava 19. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/Alexandra Čunderlíková)   Smer-SD chce iniciovať mimoriadnu schôdzu Národnej rady (NR) SR, jediným bodom jej programu má byť návrh uznesenia o vyvolaní referenda v súvislosti s predčasnými voľbami. Informoval o tom predseda strany Robert Fico na utorkovej tlačovej konferencii Potrebných 30 podpisov podľa neho nebude problém…

Krajne pravicová strana pripúšťa, že migranti môžu byť občania Nemecka

0 icon

Berlín 19. januára 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/DPA-Julian Stratenschulte)   Nemecká krajne pravicová strana Alternatíva pre Nemecko (AfD) pripúšťa, že nemeckými občanmi môžu byť ľudia s rôznym etnokultúrnym pozadím. V pondelňajšom vyhlásení na webe strany sa uvádza, že AfD „bez výhrad“ uznáva, že ľudia, ktorí získali nemecké občianstvo iba nedávno, majú rovnaké práva…

Novela školského zákona umožní študentom maturovať skôr

0 icon

Bratislava 19. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Novela školského zákona umožní študentom maturovať skôr. Informovalo o tom Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR) Ako ministerstvo ďalej uviedlo, v novele plánujú stanoviť aj maximálny počet žiakov v školských kluboch detí (ŠKD) na 25 či nariadiť stredným školám (SŠ)…

Raši: Vláda dokazuje amaterizmus a diletantizmus aj prerušením zákazu vychádzania

0 icon

Bratislava 19. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/Viktor Zamborský)   Vláda prejavuje svoj amaterizmus každý deň, prerušený núdzový stav na dva dni je toho dôkazom. Vyhlásil to nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR a podpredseda mimoparlamentnej strany Hlas-SD Richard Raši v reakcii na to, že vláda prijatím nového uznesenia počas víkendu vytvorila dvojdňovú…

Policajta zo Samary podozrievajú z prezradenia dát o cestách Navaľného travičov

0 icon

Moskva 19. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-@Kira_Yarmysh)   Vyšetrovacie orgány v Rusku začali trestné stíhanie proti policajtovi obvinenému z úniku údajov, ktoré mohli pomôcť pri identifikácii údajných páchateľov pokusu o otravu kremeľského kritika Alexeja Navaľného, informoval v utorok ruský ekonomický denník RBK s odvolaním sa na vlastné zdroje V prípade, že sa…

Budúci šéf diplomacie USA prisľúbil obnovenie spojeneckých zväzkov

0 icon

Washington 19. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jose Luis Magana)   Budúce vedenie amerického ministerstva zahraničných vecí chce obnoviť spojenectvá s inými krajinami a zároveň čeliť výzvam, aké predstavujú Čína, Irán, Severná Kórea či Rusko. V utorňajšom prejave na pôde výboru pre zahraničné vzťahy amerického Senátu týmito slovami predstaví svoje ciele Antony Blinken.…

Facebook, Twitter a YouTube si osvojili turecký model cenzurovania sociálnych sietí na internete

0 icon

Washington 19. januára 2021 (HSP/Foto:Pixabay)   Minuloročné turecké nariadenie o odstraňovaní sporného obsahu z internetu inšpirovalo americké Big Tech (Google, Apple, Facebook, Amazon) k aktívnej cenzúre internetového obsahu, aj keď je pravda, že Turci si nedovolili až také hrubé zásahy do slobody prejavu, aké v súčasnosti predvádzajú v USA, kde…

Martin Klus: SR zdieľa ciele portugalského predsedníctva najmä v oblasti kohézie

0 icon

Bratislava/Brusel 19. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Slovensko podľa štátneho tajomníka rezortu diplomacie Martina Klusa (SaS) zdieľa ciele portugalského predsedníctva predovšetkým v oblasti kohézie Tiež sa vyslovil za potrebu férovej zelenej a digitálnej reformy a vyjadril nádej, že členské štáty budú môcť čo najskôr čerpať zdroje prostredníctvom plánu obnovy a…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Rastislav Slovák

Sociálny netvor a cynický sociopat Sulík patrí na smetisko politických dejín, samozrejme aj s psychopatom Matovičom a úchylom Kollárom

0icon

Matovič a Kollár sú pravdepodobne ešte horší ako Sulík, ale to, že títo dvaja sú ešte horší od sociálneho netvora Sulíka, to ešte nie je dôvod na to, aby si sociálny netvor Sulík za to niečo zasluhoval! Je nezmysel, keď niekto chce Sulíka ľutovať kvôli konfliktom s Matovičom. Tie ich…

Štefan Harabin

S „vyšetrovateľmi“ ako Kotleba a Radačovský Kolíková zodpovednosti unikne. Kolíková sa správa ako posledná prériová hyena.

0icon

Už pri nominovaní Kotlebu do vyšetrovacej komisie vznikla pochybnosť, či bude mať schopnosti, ale hlavne záujem niečo vyšetriť. Kotleba je odsúdený Špecializovaným trestným súdom na vyše štvorročný nepodmienečný trest, ktorý môže zvrátiť už len Najvyšší súd. Vzhľadom na politické ovládnutie justície súčasnou vládou, nemožno vylúčiť, že rozhodnutie v jeho kauze…

Marek Brna

Médiá, neurážajte stále premiéra!

0icon

Blázon z Trnavy, mali by ho riešiť pracovníci v bielych plášťoch, ľudia sú zvedaví na jeho psychotest, kreslené politické karikatúry, kde si tlmočník do posunkovej reči klope na čelo. Čo to má znamenať? Takáto arogancia na adresu tretieho najvyššieho ústavného činiteľa! Veď sa trochu vcíťte do role radového občana, ktorý…

Iva Vranská Rojková

Testovanie testov a miery nášho zotročenia

0icon

  Do neba volajúci škandál vedeckej štúdie ministra zdravotníctva Krajči a spol., ktorý porušil všetky etické kritériá tvorby vedeckých prác, sa vyparil z mediálno-spoločensko-politického priestoru, akoby sa nechumelilo. A keďže sa ministrovi zdravotníctva a spol. prepiekol, na chvíľu pozastavený buldozér antigénového testovania sa rozbieha zhŕňať ďalšie obete. Možno nekompetentní kompetentní chvíľu čakali so zatajeným…

Ivan Malý

Prichádzajúci Nový svetový poriadok je pripravený dekódovať váš mozog.

0icon

Davos je mesto vo Švajčiarsku známe nielen vynikajúcou lyžovačkou, ale aj tým, že každoročne hostí stretnutie Svetového ekonomického fóra (WEF). Stretnutie sa formálne opisuje ako „najtvorivejšia sila na zapojenie vrcholných svetových lídrov do spoločných aktivít vytvárania globálnych, regionálnych a priemyselných agend na začiatku každého roka.“ Táto elitná oligarchia však stojí…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Žena sa bála susedovho pitbulla, až kým jej nezachránil život

0 icon

Na svete môžu byť miliardy milovníkov psov, ale zároveň sa nájdu ľudia, ktorí majú z našich štvornohých miláčikov strach. Rovnako to bolo aj u starej panej, ktorá sa bála susedovho pitbulla. Vo väčšine prípadov je tento strach iracionálny a pretrvávajúci, ale keď sa niekto cíti nepríjemne v blízkosti psov, nedá…

Draky: Je ich bájna existencia realita alebo mýtus? 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o bájnych tvoroch, ktoré sa zobrazujú v kultúre krajín po celom svete. Ako sme si povedali v rámci prvej časti, iný význam stelesňuje drak v západnej kultúre, a iný vo východnej. Dokonca je rozdiel aj v okrídlení týchto majestátnych tvorov. Pozrime sa teraz na jednotlivé draky v Japonsku, na mýtické draky či rozdiel…

Ako v Európe vznikal naftový raj? Máme na výber z 5 možností – 3. časť

0 icon

Všetko sa to začalo Volkswagenom TDI a všetko sa to mohlo skončiť Volkswagenom TDI. Takéto silné vyhlásenie si vyžaduje nevyvrátiteľné dôkazy. Ako v Európe rástol naftový prežitok? Prečo sa nafta stala obľúbeným palivom v Európe? V poslednej časti článku sa pozrieme na to, ako pomohli nafte rôzne dotácie, úľavy z daní a na to, ako sa európsky priemysel…

Záhady sveta, ktoré nedokáže nikto vysvetliť 1. časť

0 icon

Vedci z celého sveta sa ocitli tvárou v tvár tajomným nálezom. Neznáme civilizácie minulosti, záhadné artefakty a dokonca aj nevysvetliteľné monolity sa jednoducho objavili a zatiaľ sa nenašlo nijaké vysvetlenie pre tieto záhady sveta. 1. Záhady monolitov neznámeho pôvodu

Vynálezy, ktoré by sme mali začať ihneď používať!

0 icon

Celé ľudstvo napreduje a k nám sa tak dostávajú čoraz modernejšie vynálezy. Tieto vynálezy sú tak úžasné, že ich jednoducho musíme vlastniť a používať! Tie dnešné sú obzvlášť špeciálne, pretože sa už dávno dostali medzi ľudí. My ti ich dnes predstavíme a možno ťa niektoré z nich dokážu zaujať. A…

Vo svete IT

Pozrite sa, ako vidia naši domáci miláčikovia svet naokolo v porovnaní s nami

0 icon

Zaujímali ste sa niekedy, ako vidia svet naokolo naši domáci miláčikovia? Hneď v úvode treba povedať, že každý živočíšny druh vidí rozdielne. Zatiaľ čo my môžeme pokladať svet za vcelku farebným, tak mnoho zvierat vidí len malý podiel farieb. Na druhej strane treba povedať, že to platí vo viacerých prípadoch…

Fitbit už patrí pod Google. Čo to bude znamenať pre používateľov?

0 icon

Rick Osterloh, viceprezident divízie zariadení a služieb, ešte v novembri 2019 prostredníctvom sociálnej siete Twitter oznámil, že podpísali so spoločnosťou Fitbit dohodu, ktorej cieľom je akvizícia tohto giganta na poli s nositeľnou elektronikou. Looking forward to working with @parkjames & the really talented team @fitbit, excited about what we can…

Poľsko navrhuje zákon, ktorý garantuje „slobodu prejavu“ naprieč sociálnymi sieťami

0 icon

Poľská vláda navrhla nový zákon, ktorý by bojoval proti takzvanej politickej korektnosti online a podporoval slobodu prejavu. Píše spravodajský portál BBC.  Účelom nového zákonu je zabránenie spoločnostiam, ako je napríklad Facebook, v mazaní obsahu, či zakazovaní používateľov, ktorí neporušujú poľské zákony. Poliaci chcú, aby sociálne siete nemohli ľubovoľne mazať používateľov V prípade,…

Proscenic 850T – jeden z najdostupnejších robotických vysávačov so zabudovaným mopom za neodolateľne nízku cenu

0 icon

Ani teba nebaví ručné vysávanie a radšej by si mal neustále čistú domácnosť bez nutnosti každý víkend, či nebodaj každý deň vyťahovať vysávač? Kúpa robotického vysávača nebola nikdy dostupnejšia, tak prečo sa stále trápiť s ručným vysávaním. Skvelým príkladom dostupnosti robotických vysávačov je aj model Proscenic 850T od overeného výrobcu,…

Voda na Mesiaci: Kedy NASA objavila prvé stopy?

0 icon

Minulý rok prišla americká vesmírna agentúra, NASA, s fascinujúcou správou. Na slnečných častiach Mesiaca objavili molekuly vody. Predpokladá sa, že voda by sa mohla nachádzať naprieč celým mesačným povrchom, píše NASA. Agentúra však o vode vedela už dlhšie. Už sondy Cassini, štartujúca v roku 1997, či Deep Impact – 2005, zachytili…

Armádny Magazín

Minister obrany Naď: „Rektorka im nepredĺžila zmluvu. Čo k tomu dodať, je to obrovská strata pre ľudstvo…“

0 icon

Slovensko, 19. január 2021 (AM) Na Akadémii policajného zboru v roku 2021 už ako pedagógovia nebudú pôsobiť poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD) a politológ Eduard Chmelár. Obaja známi akademici sa ako jedni z mála pravidelne kriticky vyjadrujú na adresu politikov súčasnej vládnej koalície.

Lavrov prehovoril o nebezpečenstve cenzúry v USA pre celý svet

0 icon

Rusko, 19. január 2021 (AM) - "Moskva dúfa, že americká spoločnosť nedovolí americkým elitám použiť cenzúru v ich vzájomnom boji," uviedol počas tlačovej konferencie ruský minister zahraničia Sergej Lavrov. Varoval, že ak sa tak nestane, „následky budú veľmi vážne“ nielen pre USA, ale pre celý svet, informovala agentúra RIA Novosti. Ruský minister

Francúzsko : Nepriateľské Rusko vynieslo nový špionážny satelit na orbit

0 icon

Francúzsko, 19. január 2021 (AM) - Tento nový satelit umiestnený na nízkej obežnej dráhe vo výške 480 kilometrov bude schopný poskytovať snímky vo vysokom rozlíšení vo dne aj v noci.     Bolo to na palube rakety Sojuz, ktorá vy

Uživia nás moria a oceány po atómovej vojne?

0 icon

Nemecko, 19. január 2021 (AM) - „Ak nastane atómová zima, svetová produkcia potravín sa razantne zníži. Vedci zisťovali do akej miery sa to dotkne lovu rýb,“ píše rakúsky list Der Standard.   „V súčasnosti vlastní atómovú zbraň deväť štátov. Podľa Medzinárodnej kampane za zrušenie atómových zbraní (International Campa

Delenie USA pokračuje: Bidenovci vyštvali z New Yorku najstaršie americké združenie vlastníkov palných zbraní

0 icon

USA, 19. január 2021 (AM)  - "Joe Biden sľubuje, že „porazí NRA“. Kamala Harris kričí: „NRA musí

Svetlo sveta

Rusi sa na sviatok Zjavenia Pána ponárajú do mrznúcej vody

0 icon

Na sviatok Zjavenia Pána sa davy ruských pravoslávnych veriacich zúčastňujú každý rok na tradičnom ponáraní sa do mrznúcej vody. Deje sa tak napriek tomu, že v niektorých častiach krajiny dosahujú teploty -40 stupňov celzia. Podľa ruskej polície sa v sobotu počas sviatku Zjavenia Pána ponorilo do mrznúcej vody približne 2,…

MÚDROSŤ

0 icon

Naši starí otcovia hovorili: Kto dobre rechnuje, dobre gazduje. A neplatí to len na peniaze, ale predovšetkým na čas. Koľko času vieme premárniť pred televíznou obrazovkou? Čítaním rôznych klebiet v novinách alebo na sociálnych sieťach? A potom cítime, že nás to nejako neuspokojuje a nenapĺňa. Podobnú skúsenosť mal i vojak…

Prečo sa sviatosti Krstu a Prvého svätého prijímania udeľujú väčšinou v apríli a v máji?

0 icon

V rannom kresťanstve sa udeľovali sviatosti Krstu, Prvého svätého prijímania a Birmovania spolu v jeden deň a to za prítomnosti biskupa. Dôvodom bolo, že kresťanmi sa väčšinou stávali dospelí ľudia, ktorí konvertovali buď z judaizmu alebo z rôznych pohanských náboženstiev a k tomuto poznaniu konverzie prišli v pokročilejšom veku. Cirkev sa ich preto snažila v Cirkvi prijať plnými sviatosťami a do…

Dnes bude Slovensku opäť udelené požehnanie relikviou Kristovej krvi z paluby lietadla – VÝZVA K PRIPOJENIU SA V MODLITBE

0 icon

V nedeľu Krstu Krista Pána 10. januára 2021 v popoľudňajších hodinách sa opäť uskutoční let lietadla, na ktorého palube sa bude nachádzať generálny vikár Nitrianskej diecézy Mons. Peter Brodek, ktorý Slovensku udelí požehnanie s relikviou Kristovej krvi, ktorá je uchovávaná v Bazilike sv. Benedikta opáta v Hronskom Beňadiku.  Zverejňujeme jeho slová výzvy,…

Najväčší pápeži v dejinách SV. LEV VEĽKÝ

0 icon

(*asi 400, Toskánsko – † 10. november 461, Rím) Jeho ústami hovoril apoštol Peter.             Pápežsky úrad sa po smrti  Sixta III. (†18. augusta 440)  nachádzal v úplnej inej situácii než v predchádzajúcich storočiach: už nereprezentoval navonok kresťanské spoločenstvá roztrúsene v anonymite po území hlavného mesta Rímskej ríše.  Časy veľkých perzekúcií,  ktoré…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali