Po voľbách v roku 2016 skončilo KDH tesne za bránami Národnej rady a práve v tomto období sa do nej pokúšal dostať aj Juraj Šeliga, ktorý pôsobil aj ako asistent poslanca Pavla Abrhana (KDH).
Hospodárske noviny uviedli, že Šeliga sa snažil obsadiť miesto v užšom vedení KDH, ktoré bolo v tom čase vytvorené, aby reprezentovalo mladých sociálnych demokratov. Na pozíciu v predsedníctve strany sa napokon dostal Marek Cimbala.
Šeliga uviedol podrobnosti o výbere kandidáta na tento post. “Úprimne, bol som sklamaný, pretože som sa najprv predstavil a potom som dostal dve otázky. Prvá – či mám dosť peňazí na to, aby som mohol chodiť na výjazdy. Na to som odpovedal bonmotom, že ak nebudú rokovania na druhej strane oceána, tak vlakom alebo autom tam prídem. Druhá otázka bola, či som videl novú stoličku v kancelárii predsedu. Toľko k obsahu a agende. Tým to pre mňa skončilo.“
Bývalý organizátor protestov hnutia Za slušné Slovensko povedal, že strane KDH hnutiu drží palce hoci, ako tvrdí, KDH „išlo svojou cestou a môj život sa vyvinul inak.“
Šeliga chce prezentovať “umiernené konzervatívne hodnoty” slovníkom a činmi extrémistických liberálov
Šeliga sa po odchode z iniciatívy Za slušné Slovensko postavil v Kiskovej strane do polohy katolíka, konzervatívca prezentuje sa ako člen spoločenstva Kolégia Antona Neuwirtha. Je to však skutočne tak? Bude Šeliga skutočne tvrdo prezentovať konzervatívne hodnoty alebo je to len zastierací manéver, ktorý sa po čase ukázal aj pri protestoch Za slušné Slovensko, kedy bola iniciatíva prezentovaná ako apolitická? Odpoveďou sú vyjadrenia samotného Šeligu.
Vysvetlil, že jednou z vecí, prečo ho presvedčil Andrej Kiska vstúpiť do strany je, že dosluhujúci prezident podľa jeho slov nie je ani fundamentalista, ani extrémny liberál. V tejto súvislosti Hríbovi priznal, že v predchádzajúcich rozhovoroch asi nemal použiť slovné spojenie „extrémny liberál“ pretože nechcel uraziť určitú skupinu ľudí.
„Mal som povedať vyhranený liberál,“ vysvetlil Šeliga a týmto pravdepodobne naznačil svoj ďalší spôsob prezentovania svojich postojov v podobe „mäkších“ korektnejších slov a fráz, ktoré chcú počuť maistreamové médiá (viac v článku).
Jaroslav Zajac