Pohľad do minulosti: 25. októbra sa narodili herci Dušan Jamrich a Miro Noga

Bratislava 24. októbra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský, Radovan Stoklasa)

 

25. októbra

Narodenia

1825 – narodil sa rakúsky skladateľ, kráľ valčíkov Johann Strauss ml., syn skladateľa J. Straussa st. Huslista, dirigent, predstaviteľ klasickej viedenskej operety. Diela: Rozprávky z Viedenského lesa, Netopier, Cigánsky barón, Noc v Benátkach. Zomrel v roku 1899.

Na kombosnímke Dušan Jamrich a Miro Noga

1838 – narodil sa francúzsky hudobný skladateľ Georges Bizet. Najväčší úspech mu priniesla svetoznáma opera Carmen. Autor opier Lovci perál, Džamilé, vokálnych a klavírnych skladieb. Zomrel v roku 1875.

1844 – narodil sa sochár Viktor Tilgner. Koncom 19. storočia výrazne prispel k dotvoreniu reprezentatívnych priestorov a budov Viedne. Vytvoril tiež mnohé súsošia pre Bratislavu, napríklad Ganymedovu fontánu pred historickou budovou Slovenského národného divadla. Zomrel v roku 1896.

1881 – narodil sa španielsky maliar, grafik, sochár a keramikár Pablo Picasso, vl. m. Pablo Ruiz y Picasso. Osobnosť moderného umenia, tvorca kubizmu, bol pri všetkých umeleckých revolúciách prvej polovice 20. storočia. V roku 1904 sa presťahoval do Francúzska. Keď v roku 1937 Hitlerove lietadlá zmasakrovali obec Guernica, vytvoril obrovské plátno s týmto názvom, ktoré je symbolom utrpenia civilistov a šialenstva vojny. Najznámejšie diela: Slečny z Avignonu, Harlekýn, Kúpajúce sa ženy na morskom brehu, Sen. Po smrti zanechal asi 35-tisíc obrazov, kresieb a sôch. Zomrel v roku 1973.

1888 – narodil sa americký letec a polárnik Richard Evelyn Byrd. Tvrdil o sebe, že ako prvý dosiahol lietadlom severný pól (9. mája 1926) a južný pól (29. novembra 1929), no prvý uvedený míľnik mnohí odborníci spochybňujú. Zomrel v roku 1957.

1897 – narodil sa zberateľ ľudových piesní Janko Matuška, priekopník v nahrávaní autentického folklóru. V rozhlase mal reláciu Spevy nášho ľudu. Zomrel v roku 1959.

1931 – narodila sa francúzska herečka Annie Girardot. Herectvo absolvovala na parížskom konzervatóriu. V rokoch 1954 – 1957 bola členkou Comédie-Française, vystupovala v kabaretoch i v televízii. Z filmov: Rocco a jeho bratia, Stará panna, Najcennejšie, čo mám, Prežiť si svoje peklo, Nežné kura, Ukradli torzo Jupitera!, Pianistka, Utajený. Zomrela v roku 2011.

1932 – narodil sa český maliar a filmový výtvarník Theodor Pištěk. Navrhol kostýmy pre približne 100 filmov, napríklad Markéta Lazarová, Údolí včel, Dívka na koštěti, Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách, Adéla ještě nevečeřela, Stíny horkého léta, Postřižiny, Valmont. V roku 1985 získal Oscara za kostýmy pre film Amadeus Miloša Formana.

1946 – narodil sa herec Dušan Jamrich. Od roku 1970 je členom, a v rokoch 1991 – 1996 a 1998 – 2005 bol riaditeľom Slovenského národného divadla (SND). Spolupracuje s rozhlasom, filmom a televíziou. Z významných divadelných úloh: Jochanan (Hviezdoslav Herodes a Herodias), Orestes (J. W. Goethe Ifigénia na Tauride), Dosužev (Ostrovskij Výnosné miesto), Richard II. a Richard III. v Shakespearových rovnomenných hrách. Účinkovanie vo filmoch a v televízii: Parížski mohykáni, Povstalecká história, Kohút nezaspieva, Alžbetin dvor, Štúrovci, Eva Nová a i.

1949 – narodil sa český herec Jiří Schmitzer. Držiteľ troch Českých levov ako najlepší herec v hlavných úlohách filmov Bumerang, Kráska v nesnázích a Jako nikdy. Z ďalších filmov a seriálov: Marečku, podejte mi pero!, Postřižiny, Slavnosti sněženek, Vesničko má, středisková, Dům pro dva, Černí baroni, Zdivočelá země, Báječná léta pod psa, Četnické humoresky, Místo nahoře, Dobrá čtvrť, Gympl, U mě dobrý, Cesta do lesa, Padesátka.

1950 – narodil sa anglický spevák Chris Norman, známy najmä ako bývalý člen legendárnej rockovej formácie Smokie, v ktorej pôsobil v rokoch 1964 až 1986. So skupinou nahral albumy ako Pass It Around, Midnight Café, Bright Lights & Back Alleys, The Other Side Of The Road, Solid Ground či Strangers In Paradise. Sólovú kariéru odštartoval v roku 1986, keď vydal debutovú štúdiovku Some Hearts Are Diamonds. Nasledovali nahrávky ako Break The Ice, Jealous Heart, Every Little Thing, Into The Night, Full Circle, Handmade, Million Miles, Time Traveller, Crossover či zatiaľ naposledy Don’t Knock The Rock z roku 2017. Do povedomia verejnosti sa zapísal tiež vďaka hitu Stumblin’ In, ktorý nahral s americkou speváčkou Suzi Quatro.

1959 – narodil sa herec, humorista a spevák Miro Noga. Absolvoval štúdium herectva na bratislavskej VŠMU. Už počas štúdia bol spoluzakladateľom a členom kabaretnej skupiny Strapatí gentlemani (Fujarová show, Rýchlokurz geniality, Show mix). Spolu so Štefanom Skrúcaným účinkoval vo viacerých politicko-saritických programoch. Od roku 1990 je členom bratislavskej Astorky Korzo ’90. Účinkovanie vo filme a televízii: Utekajme, už ide!, Polepetko, Mahuliena, zlatá panna, Sedem jednou ranou, Vášnivé známosti, Bumerang, Ranč U zelené sedmy, Rivers of Babylon, Hanele, Mŕtvola musí zomrieť, Babovřesky, Sedem zhavranelých bratov, Agáva, Keď draka bolí hlava a i. V roku 2011 získal divadelnú cenu DOSKY za stvárnenie hlavnej mužskej postavy v inscenácii hry Ondreja Šulaja Gazdova krv, ktorú uviedlo Divadlo Astorka Korzo ’90 Bratislava.

1971 – narodila sa japonsko-americká huslistka Midori Goto. Debutovala ako 11-ročná s newyorskými filharmonikmi. Z diskografie: Paganini: 24 Caprices for Solo Violin, Op.1, Live at Carnegie Hall, Encore!, Midori’s 20th Anniversary CD, The Essential Midori a mnohé ďalšie.

1979 – narodila sa anglická speváčka a multiinštrumentalistka s pakistanskými koreňmi Bat for Lashes, vl. m. Natasha Khan. Na konte má albumy Fur and Gold, Two Suns, The Haunted Man a The Bride. Prvé dva a tiež štvrtý nominovali na Mercury Prize a speváčka si vyslúžila i štyri nominácie na Brit Awards. Jej zrejme komerčne najúspešnejšou skladbou je Daniel, za ktorú jej v roku 2010 udelili prestížnu Ivor Novello Award.

1984 – narodila sa americká speváčka Katy Perry, vl. m. Katheryn Elizabeth Hudson. Už ako dieťa spievala v kostole a v 2001 vydala debutový album Katy Hudson. Do povedomia verejnosti sa ale zapísala až v roku 2008 vďaka piesni I Kissed a Girl z druhej štúdiovky One Of The Boys. Po tej v roku 2010 nasledoval album Teenage Dream, v roku 2013 nahrávka Prism a najnovšie Witness z roku 2017. Okrem hudby sa príležitostne venuje aj herectvu. Prepožičala napríklad hlas Šmolinke v snímkach Šmolkovia a Šmolkovia 2. Predstavila sa aj v dokumentoch Katy Perry: Kúsok zo mňa, Katy Perry: The Prismatic World Tour či v komédii Zoolander No. 2 a v roku 2010 účinkovala aj vo vianočnej epizóde Simpsonovcov. Americký hudobný magazín Billboard ju vyhlásil za ženu roka 2012.

1985 – narodila sa americká r’n’b speváčka Ciara, celým menom Ciara Princess Harris. Na hudobnej scéne sa pohybuje od roku 2002. Debutovala o dva roky neskôr albumom Goodies, po ktorom nasledovali nahrávky Ciara: The Evolution, Fantasy Ride, Basic Instinct, Ciara a Jackie. Okrem hudby sa príležitostne venuje aj herectvu a modelingu.

 

Úmrtia

1996 – zomrel prozaik, kultúrny a politický činiteľ Vladimír Mináč. Študoval na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Počas 2. svetovej vojny bol v koncentračných táboroch. Po vojne pracoval ako novinár a v rokoch 1974 – 1990 bol predsedom Matice slovenskej. Po novembri 1989 poslanec za SDĽ. Prvý román Smrť chodí po horách z roku 1948 je o Slovenskom národnom povstaní (SNP) a jeho pokračovaním je román Včera a zajtra. Napísal napríklad aj knihu Modré vlny, zbierku poviedok Na rozhraní a za vrchol jeho tvorby je považovaná trilógia o Slovensku v období vojny, SNP a v prvých povojnových rokov s názvom Generácia – Dlhý čas čakania, Živí a mŕtvi, Zvony zvonia na deň. Napísal tiež satirický román Výrobca šťastia, knihy noviel a poviedok Tmavý kút, Záznamy. Eseje mu vyšli pod názvom Dúchanie do pahrieb. Narodil sa v roku 1922.

2002 – zomrel írsky herec Richard Harris. Na konte mal dve nominácie na Oscary za hlavné roly – z roku 1964 za film Ten športový život a z roku 1991 za drámu Pastvina. Prvý menovaný mu vyniesol aj cenu pre najlepšieho herca z medzinárodného filmového festivalu v Cannes a nomináciu na filmovú cenu BAFTA. V roku 1968 získal Zlatý glóbus za hlavnú rolu v romantickom muzikáli Camelot a v roku 2002 mu posmrtne udelili British Independent Film Award za celoživotné dielo. Zahral si aj v snímkach Muž zvaný kôň, Nezmieriteľní, Gladiátor, Gróf Monte Christo a stvárnil tiež profesora Dumbledora v prvých dvoch filmoch o mladom čarodejníkovi Harrym Potterovi, Harry Potter a Kameň mudrcov a Harry Potter a Tajomná komnata. Narodil sa v roku 1930.

2014 – zomrel škótsky hudobník Jack Bruce, ktorý sa preslávil predovšetkým pôsobením v zoskupení Cream, ktoré tvorili aj gitarista Eric Clapton a bubeník Ginger Baker. Skupina vznikla v roku 1966, fungovala iba tri roky a vydala len štyri albumy, no napriek tomu sa zapísala do hudobnej histórie. V roku 1993 sa Cream jednorazovo spojili pri príležitosti uvedenia do Rock’n’rollovej siene slávy a ešte raz začiatkom mája v roku 2005, keď odohrali štyri koncerty v londýnskej Royal Albert Hall a ďalšie v newyorskej Madison Square Garden. Bruce sa po rozpade kapely venoval sólovej kariére. Narodil sa v roku 1943.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Horskí záchranári pomáhali uviaznutej dvojici pod Bystrou lávkou

0 icon

Vysoké Tatry 4. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Horskí záchranári pomáhali v pondelok (3.10.) večer dvojici českých turistov, ktorí uviazli pod Bystrou lávkou vo Vysokých Tatrách. Horská záchranná služba (HZS) na svojej webovej stránke informovala, že o pomoc ich požiadali ešte v poobedňajších hodinách "Na chodníku sa stratili a dostali sa…

Taraba: Odvolajme celú vládu! Začal svoju predvolebnú kampaň?

0 icon

Bratislava 4. októbra 2022 (HSP/Foto: TASR-Jakub Kotian, Pavel Neubauer)   Dnes by sa NR SR malo hlasovať o vyslovení  nedôvery ministrovi financií a podpredsedovi vlády Igorovi Matovičovi, ktoré odložili na dnes potom, čo vo štvrtok priamo v rokovacej sále skolaboval jeden z poslancov. Objavili sa špekulácie, či siahodlhý prejav I.…

Spojenému kráľovstvu hrozí túto zimu vážne riziko nedostatku plynu v dôsledku vojny na Ukrajine

0 icon

Londýn 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   V pondelok to uviedol britský regulačný úrad pre energetiku Ofgem, informuje CNN Ofgem sa vyjadril v reakcii na vyjadrenie energetickej spoločnosti SSE, ktorá sa obáva, že v prípade stavu núdze v plynárenstve jej dôjdu peniaze, ak bude potrestaná vysokými pokutami za nedodanie elektriny. "V dôsledku vojny…

Musk pobúril Ukrajincov svojím mierovým plánom. Čo na to hovorí Medvedev? A ako na kritiku reagoval podnikateľ?

0 icon

Washington 4. októbra 2022 (HSP/Foto:Twitter)   Najbohatší muž planéty si na Ukrajine, kde ho doteraz uctievali ako hrdinu, pokazil povesť. Dôvodom je, že navrhol mierový plán, ktorý sa Ukrajincom vôbec nepozdáva Elon Musk, ktorý Ukrajine od začiatku vojny značne pomáha a poslal tisíce terminálov určených na prístup k vysokorýchlos­tnému širokopásmovému…

Krupa a Hanus z Postoja si skočili do vlasov kvôli tomu, kto je fašista

0 icon

Bratislava 4. októbra 2022 (HSP/Foto: Facebook)   Juraj Krúpa, odídenec z OĽANO, dnes SaS, sa včera ohradil na sociálnej sieti proti slovám ktoré v komentári Martina Hanusa zverejnil denník Postoj, známi korupčnou kauzou svojho redaktora Vagoviča, pod názvom Neznesiteľná ľahkosť, s akou Matovič reční o Hitlerovi a médiá o fašistoch.…

Počasie u nás ovplyvňuje výbežok tlakovej výše, bude prevažne polooblačno, na severe ojedinele prehánky

0 icon

Bratislava 4. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Situácia: Počasie u nás ovplyvňuje výbežok tlakovej výše. Prevažne polooblačno, na severe ojedinele prehánky. Teploty 13 až 18 stupňov Celzia Na západnom Slovensku prevažne polooblačno, najnižšie ranné teploty 11 až 8 a najvyššie denné 15 až 18 stupňov C. Na strednom Slovensku prevažne polooblačno,…

Tatar rozhodol gólom o víťazstve New Jersey, Slafkovský asistoval

0 icon

New York 4. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Graham Hughes)   Slovenský hokejový útočník Tomáš Tatar sa postaral o jediný gól duelu pri víťazstve New Jersey nad Bostonom 1:0 v príprave pred novým ročníkom NHL Presadil sa v 11. min a skóroval tak vo všetkých troch stretnutiach pred novou sezónou, v ktorých nastúpil.…

Zatiaľ čo Európa zakázala frakovanie, USA pokračujú

0 icon

Bratislava 3. októbra 2022 (HSP/Foto:Screenshot/renovablesverdes.com)   Frakovanie pomohlo USA stať sa za posledných 70 rokov ropným a plynovým gigantom, informuje o tom špecializovaná stránka Oil Price USA v poslednom desaťročí výrazne profitovali z frakovania, pretože hydraulické štiepenie pomohlo výrobcom získať prístup k najťažšie dostupným zdrojom fosílnych palív. Toto odvetvie však…

Samovražedné sankcie proti Rusku zničia Európu, no vojnu nezastavia!

0 icon

Bratislava 4. októbra 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Mainstream, ktorý na Slovensku predstavujú SME, Denník N a iné politicky jednostranne orientované médiá, už mnohokrát písal o blížiacom sa bankrote Ruska a o podobných nezmysloch. Nič také sa však nestalo. Pravdu nenapíše ani Trend, ktorý sa tvári ako odborné médium, hoci v skutočnosti…

Chcete vedieť ako sa robí populizmus? Teraz tu máme učebnicovú lekciu zdarma od majstra nad všetkých majstrov

0 icon

Bratislava 4. októbra 2022 (HSP/Foto: TASR-Jaroslav Novák)   Väčšinou svojich konkurentov prechytračí, lebo sa skôr zorientuje a využije potenciál situácie ako prvý. Tentoraz nám Igor Matovič predviedol priam školský príklad toho, ako sa dá aj naozaj otrasná tragédia zužitkovať na zisk politických bodov Stala sa strašná nehoda. Úplne zbytočne, kvôli…

NAJNOVŠIE

BLOG

Milan Šupa

Definovanie zásadného omylu kresťanstva

0icon

Domnienka kresťanských cirkví, že svet bol spasený krížom a vzkriesením Krista, je nesprávna! Táto téza je tragickým omylom, ba čo viac, je jednou z hlavných príčin neustále sa prehlbujúceho duchovného, morálneho a mravného &ua

Marek Brna

Fico je king

0icon

Hneď v začiatkoch konfliktu sa nebál vyhlásiť, že je to vojna USA proti Rusku. Že na Ukrajine sa mastia dve veľmoci a do toho nás nič nie je. Nemáme sa do toho miešať. Robert Fico, nech spravil chyby, aké spravil, je politik skúsený a v zahraničí rešpektovaný.V minulosti prejavoval oddanosť…

Gustáv Murín

Dystópia: Odpáli Zelenský atómovú bombu?

0icon

Už niekoľko týždňov hlásne trúby washingtonskej svetovládnej kliky „varujú“ Rusov pred použitím taktických jadrových zbraní. Tie „varovania“ sa st

Pavel Jacz

Charakter sa s poslancom Krúpom nikdy ani nekrižoval! Je to totálna kombinačná nemožnosť!!!

0icon

  Politický či skôr len politizujúci pracovník, nie politik Krúpa sa totiž zrazu zrodil ako objavujúci Kolumbus a začal búrkovať ako 5 centimetrové krúpy! Doslovne a do písmena môžeme šéfa branno-bezpečnostného výboru parlamentu (Čudujem sa, že ešte stále sedí na tejto stoličke!) charakterizovať nielen ako p

Boris Mesár

Je Krasnyj Liman pripravená ruská pasca ? + dobré správy z bojov 

0icon

Americká rozviedka varovala Kyjev, že tvrdohlavá obrana Krasného Limanu by sa mohla ukázať ako diverzná taktika na zakrytie smeru hlavnej ofenzívy spojeneckých síl.Zatiaľ čo Zelenského generáli presúvajú posledné rezervy pri Limane, znižujú počet vojakov v Donbase a dokonca aj pri Kyjeve, Rusko pripravuje Ukrajine nepríjemné a dosť možno zdrvujúce prekvapenie.

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke Spievajúca fontána

Autor: FOTO TASR-Milan Kapusta

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Horskí záchranári pomáhali uviaznutej dvojici pod Bystrou lávkou

0 icon

Vysoké Tatry 4. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Horskí záchranári pomáhali v pondelok (3.10.) večer dvojici českých turistov, ktorí uviazli pod Bystrou lávkou vo Vysokých Tatrách. Horská záchranná služba (HZS) na svojej webovej stránke informovala, že o pomoc ich požiadali ešte v poobedňajších hodinách "Na chodníku sa stratili a dostali sa…

Taraba: Odvolajme celú vládu! Začal svoju predvolebnú kampaň?

0 icon

Bratislava 4. októbra 2022 (HSP/Foto: TASR-Jakub Kotian, Pavel Neubauer)   Dnes by sa NR SR malo hlasovať o vyslovení  nedôvery ministrovi financií a podpredsedovi vlády Igorovi Matovičovi, ktoré odložili na dnes potom, čo vo štvrtok priamo v rokovacej sále skolaboval jeden z poslancov. Objavili sa špekulácie, či siahodlhý prejav I.…

Spojenému kráľovstvu hrozí túto zimu vážne riziko nedostatku plynu v dôsledku vojny na Ukrajine

0 icon

Londýn 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   V pondelok to uviedol britský regulačný úrad pre energetiku Ofgem, informuje CNN Ofgem sa vyjadril v reakcii na vyjadrenie energetickej spoločnosti SSE, ktorá sa obáva, že v prípade stavu núdze v plynárenstve jej dôjdu peniaze, ak bude potrestaná vysokými pokutami za nedodanie elektriny. "V dôsledku vojny…

Musk pobúril Ukrajincov svojím mierovým plánom. Čo na to hovorí Medvedev? A ako na kritiku reagoval podnikateľ?

0 icon

Washington 4. októbra 2022 (HSP/Foto:Twitter)   Najbohatší muž planéty si na Ukrajine, kde ho doteraz uctievali ako hrdinu, pokazil povesť. Dôvodom je, že navrhol mierový plán, ktorý sa Ukrajincom vôbec nepozdáva Elon Musk, ktorý Ukrajine od začiatku vojny značne pomáha a poslal tisíce terminálov určených na prístup k vysokorýchlos­tnému širokopásmovému…

Krupa a Hanus z Postoja si skočili do vlasov kvôli tomu, kto je fašista

0 icon

Bratislava 4. októbra 2022 (HSP/Foto: Facebook)   Juraj Krúpa, odídenec z OĽANO, dnes SaS, sa včera ohradil na sociálnej sieti proti slovám ktoré v komentári Martina Hanusa zverejnil denník Postoj, známi korupčnou kauzou svojho redaktora Vagoviča, pod názvom Neznesiteľná ľahkosť, s akou Matovič reční o Hitlerovi a médiá o fašistoch.…

Počasie u nás ovplyvňuje výbežok tlakovej výše, bude prevažne polooblačno, na severe ojedinele prehánky

0 icon

Bratislava 4. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Situácia: Počasie u nás ovplyvňuje výbežok tlakovej výše. Prevažne polooblačno, na severe ojedinele prehánky. Teploty 13 až 18 stupňov Celzia Na západnom Slovensku prevažne polooblačno, najnižšie ranné teploty 11 až 8 a najvyššie denné 15 až 18 stupňov C. Na strednom Slovensku prevažne polooblačno,…

Tatar rozhodol gólom o víťazstve New Jersey, Slafkovský asistoval

0 icon

New York 4. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Graham Hughes)   Slovenský hokejový útočník Tomáš Tatar sa postaral o jediný gól duelu pri víťazstve New Jersey nad Bostonom 1:0 v príprave pred novým ročníkom NHL Presadil sa v 11. min a skóroval tak vo všetkých troch stretnutiach pred novou sezónou, v ktorých nastúpil.…

Zatiaľ čo Európa zakázala frakovanie, USA pokračujú

0 icon

Bratislava 3. októbra 2022 (HSP/Foto:Screenshot/renovablesverdes.com)   Frakovanie pomohlo USA stať sa za posledných 70 rokov ropným a plynovým gigantom, informuje o tom špecializovaná stránka Oil Price USA v poslednom desaťročí výrazne profitovali z frakovania, pretože hydraulické štiepenie pomohlo výrobcom získať prístup k najťažšie dostupným zdrojom fosílnych palív. Toto odvetvie však…

Samovražedné sankcie proti Rusku zničia Európu, no vojnu nezastavia!

0 icon

Bratislava 4. októbra 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Mainstream, ktorý na Slovensku predstavujú SME, Denník N a iné politicky jednostranne orientované médiá, už mnohokrát písal o blížiacom sa bankrote Ruska a o podobných nezmysloch. Nič také sa však nestalo. Pravdu nenapíše ani Trend, ktorý sa tvári ako odborné médium, hoci v skutočnosti…

Chcete vedieť ako sa robí populizmus? Teraz tu máme učebnicovú lekciu zdarma od majstra nad všetkých majstrov

0 icon

Bratislava 4. októbra 2022 (HSP/Foto: TASR-Jaroslav Novák)   Väčšinou svojich konkurentov prechytračí, lebo sa skôr zorientuje a využije potenciál situácie ako prvý. Tentoraz nám Igor Matovič predviedol priam školský príklad toho, ako sa dá aj naozaj otrasná tragédia zužitkovať na zisk politických bodov Stala sa strašná nehoda. Úplne zbytočne, kvôli…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Šupa

Definovanie zásadného omylu kresťanstva

0icon

Domnienka kresťanských cirkví, že svet bol spasený krížom a vzkriesením Krista, je nesprávna! Táto téza je tragickým omylom, ba čo viac, je jednou z hlavných príčin neustále sa prehlbujúceho duchovného, morálneho a mravného &ua

Marek Brna

Fico je king

0icon

Hneď v začiatkoch konfliktu sa nebál vyhlásiť, že je to vojna USA proti Rusku. Že na Ukrajine sa mastia dve veľmoci a do toho nás nič nie je. Nemáme sa do toho miešať. Robert Fico, nech spravil chyby, aké spravil, je politik skúsený a v zahraničí rešpektovaný.V minulosti prejavoval oddanosť…

Gustáv Murín

Dystópia: Odpáli Zelenský atómovú bombu?

0icon

Už niekoľko týždňov hlásne trúby washingtonskej svetovládnej kliky „varujú“ Rusov pred použitím taktických jadrových zbraní. Tie „varovania“ sa st

Pavel Jacz

Charakter sa s poslancom Krúpom nikdy ani nekrižoval! Je to totálna kombinačná nemožnosť!!!

0icon

  Politický či skôr len politizujúci pracovník, nie politik Krúpa sa totiž zrazu zrodil ako objavujúci Kolumbus a začal búrkovať ako 5 centimetrové krúpy! Doslovne a do písmena môžeme šéfa branno-bezpečnostného výboru parlamentu (Čudujem sa, že ešte stále sedí na tejto stoličke!) charakterizovať nielen ako p

Boris Mesár

Je Krasnyj Liman pripravená ruská pasca ? + dobré správy z bojov 

0icon

Americká rozviedka varovala Kyjev, že tvrdohlavá obrana Krasného Limanu by sa mohla ukázať ako diverzná taktika na zakrytie smeru hlavnej ofenzívy spojeneckých síl.Zatiaľ čo Zelenského generáli presúvajú posledné rezervy pri Limane, znižujú počet vojakov v Donbase a dokonca aj pri Kyjeve, Rusko pripravuje Ukrajine nepríjemné a dosť možno zdrvujúce prekvapenie.

Vášeň v Tebe

Dominika Cibulková ukázala svoju rutinu, ktorej sa niektoré tehotné ženy vzdajú ihneď. Ona nie! Môže to?

0 icon

Bývalá slovenská tenistka 33-ročná Dominika Cibulková pred niekoľkými dňami oznámila radostnú správu. Je opäť tehotná. Spolu s manželom Michalom Navarom sa teda stanú dvojnásobnými rodičmi. Dominika Cibulková informovala o krásnej novinke na sociálnej sieti: „Jakubko z nás urobil rodinu, ale TY nás doplníš. Naša rodina sa rozrastá a my nemôžeme byť…

5 červených manželských vlajok, ktoré by ste nemali ignorovať

0 icon

Existujú určité manželské problémy, ktoré jednoducho nemôžete ignorovať: podvádzanie, klamstvo alebo dlhá pauza vo vašom sexuálnom živote, ktorej príčinou nie sú zdravotné problémy jedného alebo oboch z partnerov. Niektoré problémy sa však vkrádajú do manželstva záludnejším spôsobom. Odborníci ich nazývajú červené vlajky, informuje portál

Sajfa a Veronika oslavovali narodeniny dcérky vo veľkom štýle. Ktoré známe ženy nazval moderátor Sudičkami?

0 icon

Dcérka známej moderátorskej dvojice – Mateja Sajfa Cifru a Veroniky Cifrovej Ostrihoňovej – oslávila svoje tretie narodeniny. Rodičia jej pripravili krásnu oslavu. Na oslave nechýbala ani modro-ružovo-zlatá torta s jednorožcom a Sárkiným menom. Oslávenkyňa mala na sebe šaty Snehulienky. Deti, a ako ukázal Sajfa aj rodičia, sa mohli vyšantiť na trampolíne či bazéne plnom…

Vedeli ste, že aj váš malý športovec môže prežívať syndróm vyhorenia?

0 icon

Syndróm vyhorenia sa už netýka len dospelých. A vôbec sa už netýka len zamestnania a určitej pracovnej pozície. Počuli ste už o vyhorení detí v športe? Aj to je už realitou životov niektorých detí. Doktor Chris Stankovich vysvetľuje, že hoci je športové vyhorenie reálny stav, nejde o 

Česi ocenili Pavla Haberu. Po dvoch rokoch sa odovzdania medaily mohla zúčastniť aj Daniela Peštová

0 icon

Slovenský spevák Pavol Habera dostal v roku 2020 od predsedu Senátu Českej republiky striebornú medailu. Odovzdávanie však vzhľadom na ochorenie Covid-19 prebehlo v komornej atmosfére. Dnes je už situácia iná. Opätovného odovzdania ocenení sa mohli zúčastniť už aj rodinní príslušníci či priatelia. „Obyčajný pesničkár“

Armádny Magazín

Kto hovorí ústami miliardára a mierotvorcu Elona Muska

0 icon

Rusko, 4.október 2022 (AM) – Na sieti sa aktívne diskutuje o publikácii amerického inžiniera, investora a miliardára Elona Muska, ktorý ponúka kompromisnú možnosť ukončenia ozbrojeného konfliktu na Ukrajine. Na ukončenie nepriateľských akcií je podľa Muska potrebných niekoľko podmienok.   Prvou podmienkou, ktorú vyslovil jeden z najbohatších

Bratislavčan Jozef Kiss bol najlepším stíhacím pilotom rakúsko-uhorského letectva

0 icon

Slovensko, 4.október 2022 (AM) – Pred niekoľkými týždňami sme uverejnili článok o stíhacom pilotovi Františkovi Vognarovi z Trnavy, ktorý patril k leteckým esám rakúsko-uhorského letectva. Ďalší

Alexander Rogers: "všetko je stratené lebo "LIIIIIMAAAAAN!"

0 icon

Rusko, 4.október 2022 (AM) –  Mal som veľmi dobrých učiteľov filozofie (možno aj tých najlepších). A naučili ma, že najdôležitejšou zručnosťou človeka, ktorá okrem iného rozhoduje o jeho prežití, blahobyte a mieste v hierarchii (a neexistujú spoločnosti bez hierarchií, môžete hystericky bojovať a snažiť sa dokázať, že to tak nie je),…

Akú zámienku si Hitler zvolil na prepad ZSSR?

0 icon

Slovensko, 4.október 2022 (AM) – Počas Norimberského tribunálu zaznelo medzi slovami obhajujúcimi nacistických pohlavárov aj tvrdenie, že Hitlerovo prepadnutie ZSSR bolo „vynúteným opatrením“, preventívnym úderom proti agresii sovietskeho vedenia, ktoré sa vraj ako prvé chystalo zaútočiť na Tretiu ríšu a to napriek podpísanému paktu o neútočení.   Táto

Prvé vrtuľníky SUBARU Bell pre Európu

0 icon

FortWorth, 4.október 2022 (AM) – Spoločnosť Bell Textron Inc., dcérska firma Textron Inc. (NYSE: TXT), oznámila, že s Ministerstvom vnútra Chorvátskej republiky podpísala zmluvu na dodávku dvoch vrtuľníkov SUBARU Bell 412EPX. V kontexte európskeho regiónu ide o významný úspech, pretože ide o

FOTO DŇA

Na snímke Spievajúca fontána

Autor: FOTO TASR-Milan Kapusta

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali