Podľa Chmelára a Hrabka sme o liekovú agentúru neprišli kvôli sobášom gejov

Bratislava 23. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Eduard Chmelár Facebook)

 

O dôvodoch, prečo Slovenská republika v pondelok (20.11.) neuspela v súboji o presídlenie Európskej agentúry pre lieky (EMA) z Londýna do Bratislavy, je možné diskutovať, jeden je však bezpochyby možné vylúčiť už teraz. „Neváľal by som všetku vinu len na vládu a už vôbec si nemyslím, že rozhodujúcim kritériom bolo, že u nás nie sú povolené sobáše gejov a lesieb, takže zamestnanci sem nechceli ísť,“ povedal v TABLET.TV v diskusii s publicistom Jurajom Hrabkom politický analytik Eduard Chmelár.

Argument, podľa ktorého nás znevýhodňuje chýbajúca legislatíva, ktorá by umožnila registrované partnerstvá homosexuálov, zaznel zo strany niektorých mimovládnych organizácií. Európske inštitúcie však sídlia aj v štátoch, ktoré majú legislatívu v tejto otázke podobnú ako na Slovensku.

„Neviem, či reči o tom, že máme dobrú šancu, neboli prehnané. Tento výsledok nastavil zrkadlo tomu, ako je naša infraštruktúra pripravená na takéto projekty. Pre niekoho je irelevantné, že pre Bratislavu je hlavné letisko Viedeň, ale pre mnohých ľudí nie. Infraštruktúra očividne nie je pripravená na takéto projekty,“ povedal Chmelár.

„Doprava je podľa mňa len jeden z faktorov, ktoré mohli hrať v neprospech Slovenska. Je to určite aj zlyhanie lobingu alebo diplomacie SR, lebo pokiaľ viem, prísľuby boli oveľa väčšie, ako tých 15 hlasov, ktoré sme dostali,“ reagoval Hrabko. Chmelár ho doplnil slovami, že Slovensko nedostalo ani všetky hlasy z V4.
Pravidlo, podľa ktorého by sa jednotlivé európske inštitúcie mali v štátoch EÚ umiestňovať aj na základe geografických kritérií, sa tentoraz neuplatnilo.

„Geografické rozdelenie na západ a východ nehralo žiadnu rolu, treba si uvedomiť, že v Amsterdame už majú dve agentúry. Jednoducho, ocitli sme sa na okraji. Ale ak je pravda, že zamestnanci liekovej agentúry sem nechceli ísť, tak je fajn, že bol vypočutý ich hlas,“ povedal Hrabko.

Slovensko je podľa analytikov jednou z posledných krajín EÚ, ktorá nemá na svojom území ani jednu európsku inštitúciu. “Ešte stále je o čo bojovať, ešte stále je množstvo inštitúcií, ktoré sa po brexite budú sťahovať. Ide o to, aby sme sa poučili,“ povedal Chmelár.

Chmelár s Hrabkom reagovali aj na aktuálne sociálne iniciatívy Smeru-SD. Majú sa zvýšiť príplatky za nočnú prácu a prácu cez sviatky. Pribúdajú príspevky, ktoré majú uľahčiť pracovnú mobilitu. Ak bude v decembri podpísaná kolektívna zmluva, zvýšia sa platy štátnych a verejných zamestnancov, okrem pedagogických pracovníkov, od januára 2018 o 4,8 percenta.

„Je to klasický sociálny balíček Smeru-SD. Ale ak majú byť nočné príplatky zvýšené, malo by sa to týkať všetkých, nie iba súkromného sektora. S učiteľmi hrá vláda svoju vlastnú hru,“ povedal Hrabko. Príplatky na podporu pracovnej mobility podľa Hrabka existujú aj dnes. „Podľa mňa účinné nebudú,“ odhadol.

„Je to zmes klasických sociálnodemokratických opatrení a sociálneho populizmu. Namieste sú opatrenia na zvýšenie platov. Nepokladám za normálne, aby člen vrcholového manažmentu zarobil za hodinu toľko, ako zamestnanec za mesiac,“ reagoval Chmelár.

Čo sa týka príplatkov za nočnú prácu, podľa Chmelára to zďaleka nie je také významné opatrenie, ako sa hovorí. „Dôležitejšie sú podmienky a bezpečnosť pri práci, ktorá je dlhodobo na veľmi nízkej úrovni. Nadčasy máme najvyššie v Európskej únii. Toto sociálnodemokratickú vládu nezaujíma,“ tvrdí.

„Mobilita, za Dzurindovej vlády sa tomu hovorilo flexibilita, rozhodne nie je sociálnodemokratickým opatrením. Ak chceme vyháňať ľudí z domovov za prácou. V súlade s cieľom znižovať rozdiely medzi regiónmi je to, aby práca bola tam. A my chceme ľudí dotovať, aby odtiaľ ušli,“ poznamenal.

Školskí odborári v lete odmietli ponuku vlády na garantovaný harmonogram zvyšovania platov výmenou za sociálny zmier. Z úvah o tom, že by sa po zvýšení v septembri 2017 malo uvažovať o ďalšom zvýšení platov pedagogických zamestnancov v roku 2018, potom zišlo.

„Ponuka vlády bola vlastne vydieraním učiteľov. Urobili správne, že ju odmietli. A vláda sa rozhodla, že ich takýmto spôsobom potrestá. Zrazu jej záleží na plnení programového vyhlásenia vlády, ale keď pôvodne kládla učiteľom podmienky, na vyhlásenie úplne zabudla,“ reagoval Hrabko.

„Politické elity sa s odborníkmi dlhodobo zhodujú na tom, že školstvo má byť prioritou. Netýka sa to len platov, aj keď aj tie sú dôležité. Ale školstvo je dlhodobo podfinancované, aj čo sa týka iných vecí,“ doplnil Hrabka Chmelár. „A vidíme, že rozpočet školstva na budúci rok klesá. Chýbajú peniaze na základné veci, na základných školách zatekajú strechy a vysoké nemajú na vedu a výskum. Štatistiky OECD hovoria, že platmi sú naši učitelia na úrovni štátov Afriky a čo sa týka peňazí celkovo investovaných do školstva, sme na úrovni Latinskej Ameriky,“ dodal.

Tieňovú vládu, ktorú tento týždeň predstavilo OĽaNO, považujú Hrabko a Chmelár za stranícku aktivitu. „Podľa môjho názoru je menej vydarená, ale to je ich aktivita. Neexistuje ten, kto by tejto vláde predsedal, aj keď je tieňová,“ povedal Hrabko.

„Keby sme išli po odbornej stránke viacerých týchto ľudí, ktorých spája iba OĽaNO, zistíme, že odbornosť pri viacerých z nich chýba. Ale to základné posolstvo je politické, nakoniec, vláda je politický, nie odborný orgán,“ dodal Hrabko.

„Pozitívne vnímam to, že sa OĽaNO rozhodlo svoju politiku viac vyjasniť na odborných riešeniach. Aby bolo voličovi jasné, čo je alternatíva OĽaNO k súčasným vládnym politikom,“ reagoval Chmelár.

„Druhá vec je kvalita ponuky. Postaviť ako alternatívu k politikovi kalibru Miroslava Lajčáka Veroniku Remišovú – nechcem ju dehonestovať ako ľudia z vládnej koalície, že je to vyštudovaná herečka, má vyštudované aj iné a je to vzdelaná žena, ale skúsenosťami a erudíciou sa Lajčákovi nemôže rovnať, nikdy sa nevenovala zahraničnej politike a obávam sa, že jej príliš nerozumie,“ povedal. „To isté môžeme povedať o ministrovi obrany, ktorým má byť Richard Vašečka. Takto by sme mohli pokračovať. Vo väčšine prípadov sú kvalitatívne neporovnateľní,“ zdôraznil Chmelár.

Podľa Hrabka sa OĽaNO nepodarilo vytvoriť zmysluplnú alternatívu k vláde Smeru, nielen pre nedostatočnú kompetentnosť tieňových ministrov, ale aj preto, že túto vládu zostavili sami, bez spolupráce s opozičnými partnermi.

Zdá sa, že minimálne v prvom hlasovaní vláda lídra ANO Andreja Babiša v Českej republike dôveru nedostane. Ďalší vývoj je však podľa Hrabka aj Chmelára zatiaľ len v rovine špekulácií.

Hoci ANO oficiálne nezískalo ani jedného koaličného partnera, možno získalo v parlamente tichú podporu KSČM a Slobody a priamej demokracie Tomia Okamuru.

„Navonok síce hovoria, že túto vládu nepodporujú, ale už sú tam personálne dohody na postoch v Poslaneckej snemovni, dá sa hovoriť o tichých dohodách o zákone o obecnom referende, v názore na tento zákon sa tieto strany zhodujú. Pre Česko tento najpravdepodobnejší scenár neznamená nič dobré,“ povedal Chmelár.

„Andrej Babiš nemá inú možnosť, ako pokúsiť sa o zostavenie vlády za každú cenu. Z vyjadrení českého prezidenta vyplýva, že tam dlhodobo môže byť vláda, ktorá nebude mať podporu Poslaneckej snemovne. Ústava na toto nemyslela. Vláda má po vymenovaní z ústavy 30 dní na to, aby požiadala o dôveru. Ak ju nedostane, neexistuje žiadna lehota na to, dokedy môže vládnuť. Toto využívajú Zeman a Babiš. Je evidentné, že sa to nedá robiť inak, ako s tichou podporou komunistov a Okamuru,“ dodal.

Česká ústava pri vyslovovaní dôvery počíta podľa Hrabka len s tromi pokusmi. „Potom bude treba ústavu dovysvetliť, zrejme ústavným súdom. Čo robiť, keď tieto tri pokusy zlyhajú. V tejto chvíli by som odhadoval, že na prvý pokus vláda Andreja Babiša dôveru nedostane, ale na druhý by ju dostať mohla. Vždy je lepšie, keď má parlament vládu pod kontrolou. Ak parlament nevysloví dôveru vláde, nemôže stínať hlavy jednotlivým ministrom,“ povedal.

Patová povolebná situácia je aj v Nemecku. Z hľadiska Európskej únie môže mať podľa Chmelára oveľa vážnejšie dopady, ako situácia v Česku.
„V tejto chvíli je celý plán, ktorý pôvodne pripravil Macron s Merkelovou, už mŕtvy. Ani keby sa vytvorila „jamajská“ koalícia, Macronovu víziu, ako ju predniesol na Sorbonne, nepodporí. V súčasnosti nie sú izolovaní extrémisti, ale Macronova vízia,“ povedal Chmelár.

„Jamajskú koalíciu“, ktorá by zahŕňala okrem CDU/CSU aj Zelených a liberálnu FDP, po dlhých rokovaniach zavrhli liberáli. Merkelová sa môže pokúsiť predsa len presvedčiť socialistov Martina Schulza, ktorí po voľbách rezolútne ohlásili odchod do opozície, môže rokovať o menšinovej vláde alebo ísť cestou predčasných volieb.

„Vzniká naozaj zaujímavá situácia, toto sa v Nemecku nestalo od druhej svetovej vojny. Teda, že by liberáli odmietli vstúpiť do vlády. V skutočnosti sú liberáli po roku 1945 najdlhšie vládnucim subjektom. Myslím si, že je ohrozená samotná politická budúcnosť Angely Merkelovej. Lebo ona je ten subjekt, ktorý dráždi tak liberálov, ako aj socialistov,“ odhadol Chmelár.

„Treba hodnotiť súčasnú situáciu. Stále existuje promile nádeje, že sa koalíciu podarí zložiť. Aj v predchádzajúcom volebnom období išla SPD do koalície s Angelou Merkelovou až po rozhodnutí najvyššieho straníckeho orgánu. Nemyslím si, že by ich požiadavka, ak by odznela v podobe, že do vlády áno, ale bez Merkelovej, bola pre CDU/CSU prijateľná,“ oponoval Hrabko.

Merkelová podľa neho celkom správne odmieta menšinovú vládu. „Ale predčasné voľby pár mesiacov po riadnych voľbách sú od politických strán až zúfalý krok. Nastane súboj o to, kto je vinný za predčasné voľby. Ale voliči nerozdajú karty zásadne inak a zasa to bude na politikoch a ich ochote sa dohodnúť,“ uzavrel Hrabko.

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Ukrajina dostala prvé dávky vakcíny od Pfizeru v rámci iniciatívy COVAX

0 icon

Kyjev 16. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Boris Grdanoski)   Ukrajina v piatok dostala prvých 117-tisíc dávok vakcíny proti koronavírusu od konzorcia Pfizer/BioNTech prostredníctvom medzinárodnej iniciatívy COVAX pre globálny prístup k očkovacím látkam. Námestník ministra zdravotníctva Viktor Ľaško informoval, že očkovanie danou látkou sa začne v nedeľu v Kyjevskej oblasti a od pondelka…

UNHCR apeluje na Taliansko, aby mimovládnym organizáciám nebránilo v pomoci migrantom

0 icon

Miláno 16. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Fernando Vergara)   Šéf Úradu vysokého komisára Organizácie Spojených národov pre utečencov (UNHCR) Filippo Grandi vyzval Taliansko, aby zbytočne nebránilo v činnosti mimovládnym organizáciám prevádzkujúcim záchranné lode na pomoc migrantom v centrálnom Stredomorí. Očakáva, že teplejšie počasie spôsobí tradičný sezónny nárast aktivity migrantov na člnoch predovšetkým…

Ibrahimovič údajne má podiel v stávkovej spoločnosti. Ak mu to dokážu, hrozí mu koniec kariéry

0 icon

Bratislava 16. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Luca Bruno)   Švédsky futbalista Zlatan Ibrahimovič ako magnet priťahuje nielen loptu v šestnástke súpera, ale občas aj problémy. Ak sa potvrdí, že útočník AC Miláno vlastní akcie v jednej zo švédskych stávkových spoločností, neminie ho zrejme vysoká pokuta a možno až trojročný zákaz hrať futbal…

Hamáček s Dankom do Moskvy nepoletí, Babiš mu to zakázal

0 icon

Praha 16. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Petr David Josek)   Český vicepremiér Jan Hamáček do Moskvy v pondelok napokon neodletí. S cestou, ktorá vzbudzovala vášne naprieč celým českým politickým spektrom, totiž nesúhlasil premiér ČR Andrej Babiš, uviedol v piatok pre webový server denníka Mladá fronta DNES dobre informovaný zdroj z prostredia vlády…

Lengvarský: Nechceme urobiť chyby krajín,ktoré príliš rýchlo uvoľnili opatrenia

0 icon

Trnava 16. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) plánuje trvať na tom, aby zákaz vychádzania zostal naďalej v platnosti. Podľa neho stále existuje vysoké riziko zhoršenia epidemiologickej situácie. Povedal to počas pracovného výjazdu v Trnave "Od pondelka (19. 4.) sa ide otvárať veľa prevádzok a…

Moskva v odvete za najnovšie sankcie Washingtonu vyhostí desať amerických diplomatov

0 icon

Moskva 16. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Yuri Kochetkov)   Rusko nariadi desiatim americkým diplomatom, aby opustili krajinu. Oznámil to v piatok minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Krok je odvetou za najnovšie protiruské sankcie zo strany Washingtonu Lavrov ďalej uviedol, že Moskva na svoj sankčný zoznam pridá ďalších osem ruských predstaviteľov a podnikne…

Šéf WHO označil rast počtu prípadov za znepokojujúci

0 icon

Ženeva 16. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP/WHO-Christopher Black)   Generálny tajomník Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus uviedol, že počet prípadov koronavírusu na globálnej úrovni naďalej stúpa „znepokojujúcim“ tempom. Infikovanosť sa podľa neho blíži k najvyššiemu stupňu v doterajšom priebehu pandémie Ghebreyesus poukázal na to, že niektoré krajiny, ktoré dosiaľ úspešne…

Kremeľ verí, že Macron a Merkelová presvedčia Ukrajincov k dodržiavaniu prímeria

0 icon

Moskva 16. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Seth Wenig)   Rusko verí, že Francúzsko a Nemecko presvedčia ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby zabezpečil dodržiavanie prímeria na východe Ukrajiny a naplnenie mierovej dohody podpísanej v Minsku v roku 2015. Vyhlásil to v piatok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v reakcii na ohlásené rokovania ukrajinského prezidenta…

Šéfka ŠÚKL Zuzana Baťová popiera, že by sa doma radila so svojím manželom Radom Baťom, s manželom vraj už niekoľko mesiacov spolu nežijú

0 icon

Bratislava 16. apríla 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Kontroverzná riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Zuzana Baťová popiera, že by sa doma dohadovala so svojim manželom Radom Baťom na tému ruskej vakcíny Sputnik V. S Radom Baťom vraj už niekoľko mesiacov spolu nežijú. Potvrdila to v štvrtkovej relácii Silná zostava na…

Kolíková: Zmluva o nákupe Sputnika V by mala byť povinne zverejnená

0 icon

Bratislava 16. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Zmluva o nákupe ruskej vakcíny Sputnik V by mala byť povinne zverejnená. "Nenašli sme žiadne dôvody na to, aby sa daná zmluva nepovažovala za takú, ktorá by mala byť povinne zverejnenou. Na tomto stanovisku trvám," uviedla v piatok ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Rene Molnaru

Chyba nie je v ľuďoch, chyba je v systéme, ktorí vytvorili nadľudia

0icon

Podľa mojej skromnej mienky, nadľudia sú všetci tí, ktorí si o sebe myslia, že len oni majú pravdu a všetci ostatní sú hlupáci. Pravda je ovšem úplne inde, hlupáci sú práve tí, ktorí považujú správnych ľudí s morálnym kompasom za neschopných, lebo nedokážu uživiť rodinu inak len poctivou prácou, kým…

Ivan Holek

Nedajte sa oklamať! Vakcína nie je sloboda! Vakcína je lož!

0icon

Čo je sloboda ducha? Čo je najdôležitejším predpokladom slobody, ktorý ak nesplníme, prepadneme sa do vonkajšej neslobody? Čo je skutočnou príčinou toho, že ľudia začnú byť zrazu navonok obmedzovaní, neustále kontrolovaní a systematicky oberaní o svoje predchádzajúce práva a slobody. Inými slovami povedané, čo je príčinou stavu neslobody, do ktorého…

Boris Mesár

Prečo považujem USA za teroristický štát .

0icon

Najprv je potrebné naštudovať ako je vlastne definovaný terorizmus . Wikipédia -Terorizmus je definovaný ako súhrn antihumánnych metód hrubého zastrašovania politických odporcov hrozbou sily a užitia rôznych foriem násilia. Vedľa individuálneho terorizmu existuje terorizmus skupín, niektoré koordinujú svoju činnosť na medzinárodnej úrovni (medzinárodný terorizmus). Iný zdroj - Terorizmus je veľmi…

Martin Borguľa

Čo sa to vlastne deje v zariadeniach pre seniorov?

0icon

Prípadov týrania, zlého zaobchádzania a hrubého zanedbávania starostlivosti v zariadeniach sociálnych služieb pribúda. O niektorých sa dozvieme prostredníctvom médií, mnohé ale zostanú pred očami verejnosti a, bohužiaľ, aj pred kontrolou, skryté. Keď sa tento rok v médiách objavila správa o týraní seniorov v zariadení sociálnych služieb v Prievidzi, bol to šok. Mnoho ľudí si ale povedalo, že…

Štefan Surmánek

Je úsmevné a nepresvedčivé, keď usvedčení plagiátori vyhlasujú boj proti plagiátorstvu

0icon

V súvislosti s medializáciou plagiátorstva záverečných prác najvyšších politických predstaviteľov (bývalý predseda vlády SR I. Matovič, bývalý predseda parlamentu SR J. Danko, terajší predseda parlamentu SR B. Kollár, minister školstva, vedy a športu SR B. Grohling a ďalší) sa tento problém stal príčinou prijatia novely Vysokoškolského zákona, ktorá bola dňa 8.12.2020 schválená v NR…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo o tvojej povahe hovorí tvoja krvná skupina?

0 icon

Ukázalo sa, že teraz môžeš dokonca získať popis svojej osobnosti len podľa svojej krvnej skupiny. Ketsueki-Gata, ktorá sa objavila v Japonsku, je v podstate teóriou osobnosti krvnej skupiny. Ak uvažuješ o tom, aký druh zamestnania sa ti hodí, stačí sa pozrieť, čo ti radí tvoja krvná skupina. Krvná skupina O

Ktorá je najväčšia opustená výrobná fabrika na svete?

0 icon

Packard Automotive Plant je bývalý výrobný automobilový závod, ktorý sa nachádza v Detroite. Ako ale táto fabrika skončila opustená? Samotná fabrika sa skladá z 325 000 metrov štvorcových, ktoré navrhol Kahn Associates s použitým produktov spoločnosti Trussed Concrete Steel Company. Závod Packard bol otvorený už v roku 1903 a v…

František I.: Kráľ narodený v Cognacu

0 icon

V rámci minisérie „muži robia dejiny“ sme si pripravili niekoľko zaujímavých článkov o významných francúzskych panovníkoch. Tí totiž neformovali len dejiny Francúzska, ale vo všeobecnosti dejiny Európy, Slovenska (Uhorska) nevynímajúc. Pozrime sa na zaujímavosti - v tomto prípade - Františka I., ktorý žil v rokoch 1494 až 1547. František I. sa narodil dňa 12.9.1494…

Nebaví ťa čistiť chladničku? Tento trik ti pomôže s upratovaním

0 icon

Priznajme si to, veľa z nás nečistí chladničku v pravidelných intervaloch. Prečo si to ale neuľahčiť jednoduchým trikom, ktorý zaberie minimum času? Po čase je nádoba na zeleninu celá špinavá, zvyšky vytečeného kečupu pôsobia ako lepkavá láva a šunka opretá o stenu tiež nie je najšťastnejším riešením pre nasledujúce čistenie.…

10 odvážnych žien, ktoré navždy zmenili svet

0 icon

Mnohé štúdie ukazujú, že práve ženy sú tým silnejším pohlavím. Už v maternici predbiehajú mužské pohlavie v rýchlosti vývinu, sú schopné žiť dlhšie ako muži aj v extrémnych podmienkach (epidémie, hladomory),... No naprieč históriu sú to práve ženy, ktoré to často mali omnoho ťažšie ako muži. Dokonca ani nemali právo voliť! Existujú…

Vo svete IT

Na Slovensku, stále viac ako každý 10 počítač, má Windows 7. Aktualizácia na Windows 10 nemusí byť drahou!

0 icon

V priebehu začiatku minulého roka Windows 7 prestal byť zo strany Microsoftu oficiálne podporovaným. V praxi to znamená, že už nedostáva žiadne ďalšie aktualizácia vrátane bezpečnostných záplat, ak si neplatíte predĺženú podporu. Dnes je viac ako rok od straty podporu tejto verzie Windowsu, ktorá bola mimochodom predstavená ešte v októbri…

RECENZIA: Jimmy H8 Pro, bezdrôtový tyčový vysávač, ktorý robí z vysávania zážitok a zo zaprášeného bytu hotel Hilton

0 icon

Po pár dňoch s vysávačom Jimmy H8 Pro sa môj vzťah k domácim prácam radikálne zmenil. Aspoň čo sa týka vysávania, utierania prachu a čistenia kuchynskej linky. A nie je to len o novej hračke v domácnosti, z ktorej sa prvých pár dní tešíte a chcete ju veľa používať. Bezdrôtový…

Najnovšia aktualizácia Windowsu 10 opäť spôsobuje mnoho problémov na najrôznejších zariadeniach

0 icon

Operačný systém Windows 10 opäť trápia problémové kumulatívne aktualizácie. Na najnovšie problémy po aktualizovaní rôznych zariadení upozorňuje zahraničný portál Techradar.com, ktorý sa odvoláva aj na zahraničné používateľské fóra. Kritika na najnovšie kumulatívne aktualizácie je vyzerá byť naozaj oprávnená, keďže hlásení o problémoch s touto aktualizáciou je stále viac a viac.…

Astronómovia možno našli spôsob, ako by sme mohli preskúmať nielen našu sústavu, ale aj Alfa Centauri

0 icon

Sústava Alfaa Centauri je najbližšou hviezdnou sústavou, nachádza sa od nás približne 4-svetelné roky. Skladá sa z troch hviezd a minimálne dvoch planét, ktoré obiehajú okolo menšej z trojice hviezd – Proxima Centauri, píše portál IFL Science. Keďže ide o najbližšiu hviezdu pri Slnečnej sústave, vedci rozmýšľajú nad tým, že…

Pozrite sa, ako môžete pridať ľubovoľnú aplikáciu do ponuky kontextového menu vo Windows 10!

0 icon

Ak používate vo svojom počítači niektoré aplikácie vo výrazne vyššej miere, ako iné, tak potom by ste nemali prehliadať návod nižšie, ktorý vám chceme dať do pozornosti. Ide konkrétne o možnosť pridania skratiek, či odkazov na aplikácie, do ponuky kontextového menu, ktoré vyvolávate pravým kliknutím myšky v rozhraní Windows 10.…

Armádny Magazín

Idú slovenské obrnence na Ukrajinu? V Nitre sa objavil vlak s bojovou technikou smerujúci na východ

0 icon

Slovensko, 16. apríl 2021 (AM) – V Nitre sa včera podľa očitých svedkov premiestňovala vojenská technika údajne smerom na východ.  Fotografie boli urobené zo železničnej stanice v Nitre vo štvrtok 15. apríla 2021 podvečer. Na snímkach je vidieť niekoľko armádnych nákladných vozidiel a približne 20 bojových pechotných vozidiel  so slovenskými znakmi. &nbs

Klady a zápory aerodynamickej koncepcie tzv. „lietajúceho krídla"

0 icon

Svet, 15. apríl 2021 (AM) – Bez ohľadu na všeobecnú známosť dokonca aj medzi verejnosťou na hony vzdialenej letectvu, aerodynamická koncepcia tzv. lietajúceho krídla (terminologicky správne ide o 

Na Donbas dorazilo 150 vojakov z Turecka. Majú riadiť zverbovaných militantov zo Sýrie

0 icon

Turecko, 16. apríl 2021 (AM) – Podľa svedectiev obyvateľov Mariupoľu Turci, ktorí tam dorazili, nevyzerajú na operátorov dronov. Skôr pripomínajú bojovníkov špeciálnych jednotiek. Podľa zdrojov, ktoré informujú Tg-kanál „Wargonzo“, v Mariupole napriek vyhláseniam tureckého ministra zahraničia o neutralite v súvislosti s konfliktom na Ukrajine zaznamenali obyv

Vojenské letectvo USA mení taktiku leteckých útokov

0 icon

USA, 16. apríl 2021 (AM) - Roje autonómnych dronov, rádiolokačné prieskumné a útočné zbrane. Sľubný americký dron XQ-58A Valkyrie prejde ďalšou fázou testovania. Konštruktéri ukázali, čoho je schopný ako nosič menších bezpilotných vzdušných prostriedkov. Tvrdia tiež, že má umelú inteligenciu a že m

Americký generál je pripravený bojovať do posledného Ukrajinca

0 icon

Ukrajina, 16.apríl 2021 (AM) – Americký generál Tod Wolters vyhlásil, že ukrajinské ozbrojené sily sú pripravené bojovať proti Rusku. Podľa portálu „Censor.NET“ s odvolaním sa na Hlas Ameriky, odpovedajúc na otázku senátora Angusa Kinga, či má Ukrajina dostatok zbraní, skúseností a sily na zastavenie „invázie“ zo strany Ruska, veliteľ amerických síl v…

Svetlo sveta

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

Arcibiskup Sheen: Pilát a najväčší justičný omyl

0 icon

Súdny proces, o ktorom budem dnes rozprávať je proces, na ktorom bolo prítomné celé ľudstvo. Jednotlivci, ktorí sa na tomto procese nachádzajú, v skutočnosti zastupujú jednotlivé kategórie ľudí. Súdny proces sa odohrával pred miestne najvyšším predstaviteľom Rímskej ríše, ktorý sa nazýval Poncius Pilát. Na to, aby sme boli schopní porozumieť…

Najdôležitejší žalm Veľkej noci

0 icon

Autorstvo žalmov sa pripisuje kráľovi Dávidovi, ktorý približne 1000 rokov pred príchodom Krista zostavil ich podstatnú časť. Starý zákon nám hovorí, že kráľ Dávid miloval hrať na harfe a žalmy boli oslavnými piesňami radosti, ale aj žiaľu v utrpení. Skutočný význam žalmov sa vie pochopiť, ak sa ich modlíme z…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali