Pochopil som, prečo naše médiá o Kryme nepíšu. Museli by písať pravdu, upozorňuje známy spisovateľ

Pochopil som, prečo naše médiá o Kryme nepíšu. Museli by písať pravdu, upozorňuje známy spisovateľ

Praha 24. júla 2019 (HSP/Sputnik/Foto:SITA-Ľudovít Vaniher)

 

Keď médiá klamú, je povinnosťou ukázať pravdu. To si povedal známy spisovateľ a bývalý vysoko postavený slovenský politik Jozef Banáš, ktorý na vlastnú päsť navštívil ruský Krym. Polostrov prešiel krížom krážom, ale nenarazil ani na protiruský odpor, ani na hlad alebo ruský koncentrák

Na snímke Jozef Banáš

Keď o svojej skúsenosti v Kryme chcel napísať do predných slovenských médií, jeho reportáž bola bez ospravedlnenia a akejkoľvek reakcie odmietnutá. Mainstreamu pravda nezapadá do jeho smerovania.

Reklama

Sputnik preto oslovil Banáša  a diskutoval s ním o jeho návšteve Krymu, ale aj o tom, ako fungujú médiá hlavného prúdu v Česku a na Slovensku.

 

Reklama

Prečo ste sa rozhodli navštíviť Krym? České a slovenské médiá polostrov vykresľujú ako zakázané územie?

České a slovenské médiá predovšetkým o živote na Kryme mlčia, a keď niečo hovoria, tak neustále opakujú tézu o anexii a ruskej agresii.

Dalajláma mi kedysi povedal, že hlavnou úlohou spisovateľa je hľadať pravdu. Preto sa snažím pravdu hľadať, nebyť jej majiteľom. Očakával som, že keď obyvatelia Krymu nesúhlasia s “anexiou” (definícia anexie hovorí o prisvojení si územia proti vôli jeho obyvateľov), budú proti tomu bojovať, prinajmenšom protestovať.

Nechcelo sa mi veriť, žeby za päť rokov naše protirusky orientované médiá hlavného prúdu nepriniesli správu o protiruskom odpore, ak by tam nejaký bol. Tak som sa s priateľom rozhodol ísť na Krym a presvedčiť sa, ako tam ľudia žijú.

 

Reklama

Aké miesta ste na Kryme navštívili?

Automobilom sme prešli Simferopol, Bachčisaraj, Sevastopoľ, Balaklavu, Jaltu, Livadiu, Aluštu, Feodosiu, Koktebel a Kerč. Zastavovali sme, kde sme chceli. Nikto nás nekontroloval. Dokonca sme išli cez Krymský most.

Chcel som vidieť miesta, ktoré navštívili slávni spisovatelia ako Tolstoj, Čechov, Puškin, Vološin, a obzvlášť som chcel navštíviť Koktebel, odkiaľ Jevtušenko napísal protestný telegram Brežnevovi proti vtedajšej invázii do Československa v roku 1968. Píšem o tom vo svojom románe Zóna nadšenia, ktorý vyšiel aj v Rusku v nakladateľstve MIK Moskva v roku 2016.

 

Aký dojem na vás urobil Krym? Videli ste to, čo médiá hlavného prúdu popisujú – biedu, ukrajinský odpor, ruský koncentrák?

Reklama

Pochopil som, prečo naše médiá o Kryme nepíšu. Museli by totiž písať pravdu o tom, že ľudia sú spokojní, že si žijú svoj každodenný život s bežnými ľudskými problémami a radosťami.

Hovoril som s Rusmi, Ukrajincami, Tatármi. Boli veľmi otvorení a úprimní. Mali kritické komentáre k výške platov v porovnaní s cenami, k výške dôchodkov a k iným problémom. Ale ani raz som si nevšimol nejaký protiruský odpor či prejav nespokojnosti s tým, že polostrov je súčasťou Ruska.

Nespochybňovali to ani Ukrajinci. U Tatárov som cítil pocit krivdy za niekdajšie povojnové vysťahovanie na Stalinov príkaz. Avšak už sa nezmieňovali o spolupráci Tatárov s nemeckými okupantmi Krymu. Nie som natoľko zbehlý v dejinách vzťahov Tatárov a Rusov, aby som to mohol súdiť.

 

O svojej návšteve Kryme ste napísali reportáže. O čom sú?

Napísal som jednu rozsiahlu reportáž o tom, čo som videl, pocítil, zažil. Našťastie hovorím celkom dobre po rusky a som človek zvedavý, tak som oslovil asi tridsať ľudí, s ktorými som sa stretol. Ako Slovákov a Čechov nás privítali veľmi srdečne. Zaznamenal som ale aj sklamanie z toho, že svetové médiá a politici (vrátane českých a slovenských) o nich klamú.

Videl som plné obchody kvalitných potravín, výborne vybavené hotely, reštauračné služby na veľmi dobrej úrovni, a najmä som mal pocit bezpečia. Jalta sa veľmi podobá francúzskemu Nice. Rozdiel je však v tom, že v Nice som videl mnoho policajtov, na Jalte ani jedného. Samozrejme je pre nás Slovanov veľkou výhodou, že aj ten, kto nevie po rusky, sa dokáže bez problémov dohovoriť.

 

Prečo vaše články nechceli zverejniť predné slovenské médiá? Čo stojí za touto cenzúrou?

Vymývanie mozgov a mediálna manipulácia sú nevyhnutnou súčasťou vyvolania napätia, ktoré mocní potrebujú k tomu, aby mohli vládnuť. Sám som bol štyri roky poslancom slovenského parlamentu a mám bohaté skúsenosti s novinami. Tvrdím, že dve najmocnejšie, ale zároveň nejneslobodnějšie povolania, sú politik a novinár.

Reklama

Samozrejme, miera neslobody záleží na osobnom charaktere. Niektorí novinári klamú preto, že musia jednoducho z niečoho žiť, ale sami sa za to aspoň hanbia. Iní píšu klamstvá pragmaticky, pre peniaze a bez hanby. A sú aj takí, ktorí už dosiahli tej “najvyššej úrovne” – klamstvo sa pre nich stáva pravdou, aby sa im lepšie žilo.

Akonáhle dnes novinár napíše vetu: “Rusko sa približuje k hraniciam NATO”, tak je podľa mňa zrelý na psychiatrické vyšetrenie. To, že som nedostal odpoveď na zásadnú otázku, prečo za päť rokov nebol ani jeden náš novinár na Kryme, hovorí samo o sebe. Keď u nás napíšete niečo pozitívne o Rusku, tak vás automaticky označia za rusofila alebo agenta Kremľa. Už som si na to zvykol a z kameňov, ktoré po mne hádžu, si staviam dom.

 

Prečo sa médiá tak boja pravdy?

Uisťujem vás, že novinári veľmi dobre vedia, aká je skutočná pravda. Pretože mať podiel na moci, ovplyvňovať ľudí alebo im dokonca vládnuť, je fascinujúce. A navyše ste nadštandardne platení. Teraz sú pri moci tí, ktorí presadili protiruský trend, a tak sa k tomu mnohí z pragmatických dôvodov pridali. Svedomie každého má však svoju cenu. V politike a v médiách je veľmi ťažké zachovať si osobnú integritu.

Reklama

Položil som nedávno jednému významnému politikovi nepríjemnú otázku a on mi odpovedal: “Prečo mi kladieš takúto otázku? Sám si bol v politike. Za tri roky idem do dôchodku, príď za mnou a poviem ti, čo si o tom skutočne myslím.”

Mainstreamoví, alebo ak chcete prorežimní novinári, sú súčasťou moci. Moc si udržíte vtedy, keď budete držať ľudí v strachu. A to dosiahnete tak, že vyrobíte nepriateľa. Komunizmus padol, a to bola pre mocných na Západe vlastne morová rana, lebo prišli o nepriateľa. Tak ho museli vymyslieť, a preto sa vymyslel nový nepriateľ – Rusko. Keď nemáte nepriateľa, tak sa vás občania môžu pýtať na nepríjemné veci. Keď existuje nepriateľ, tak mlčia a spoliehajú sa na svojich mocných, že ich pred nepriateľom, ktorý fakticky neexistuje, ochráni. Je to čistý Orwell.

Keď máte nepriateľa, tak sa musí zbrojiť. To je zase parádny biznis. Väčšine novinárov a politikom je úplne jedno akým myšlienkam slúži. Podstatné pre nich je, aby boli pri moci a mali peniaze, a tak sa novinári a politici navzájom podporujú.

Oni sa neboja len pravdy o Kryme. Oni sa boja pravdy ako takej. Všemohúci dal človeku obrovský dar – možnosť slobodnej voľby. Ako dlho budeme na Zemi či budeme rodičmi alebo nie, či budeme zdraví, alebo nie, to všetko môžeme ovplyvniť len čiastočne. Avšak rozhodnutie či sa pridáme na stranu dobra, alebo zla, pravdy, alebo klamstva, je výlučne v našich rukách. Rovnako ako je v našich rukách zodpovednosť za naše rozhodnutie.

Osobne mi je nesmierne ľúto, že sa niekomu tretiemu darí (aspoň sa to tak zdá) neustále rozdeľovať Slovanov. Poštvávať proti sebe dva veľké slovanské národy, Rusov a Ukrajincov. Pravda je ako korok. Môžete ju držať pod vodou, ako dlho chcete. Ruka sa však jedného dňa unaví a pravda vypláva na hladinu. Biblia hovorí: “Sluhovia klamstva sa vezú na koňoch a kniežatá pravdy mlčky kráčajú vedľa nich.” Išiel som na Krym aj preto, aby veľmoži pravdy čo najskôr opäť zasadli tam, kam patria.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:01

Zásoby ropy v USA minulý týždeň nečakane prudko klesli. A znížili sa aj zásoby benzínu. Ukázali to v stredu údaje amerického Úradu pre energetické informácie (EIA). Inforovala agentúra Reuters.

Zásoby ropy v USA tak v týždni do 19. apríla dosiahli 453,6 milióna barelov, čo je približne 3 % pod päťročným priemerom pre toto ročné obdobie, dodal EIA.

Včera 19:58

Na hokejových majstrovstvách Ázie a Oceánie hráčov do 18 rokov sa hneď v úvodnom zápase zrodil bizarný výsledok. Thajsko zdolalo Kuvajt 57:0 a na strely dokonca prekonali súpera pomerom 122:1.

Včera 19:34

Spojené arabské emiráty (SAE) v stredu oznámili, že na opravu domov, ktoré minulý týždeň poškodili prudké záplavy spôsobené rekordnými zrážkami, poskytnú 544 miliónov dolárov. Informovala o tom agentúra AFP.

Touto púštnou krajinou sa minulý týždeň prehnali silné búrky. Prudký lejak v priebehu niekoľkých hodín zaplavil úseky diaľnic, ulice a najrušnejšie letisko sveta v Dubaji.

Včera 19:31

Súd v Iráne odsúdil na smrť populárneho rappera uväzneného na vyše rok a pol za podporu celoštátnych protestov, vyvolaných smrťou Mahsy Amíníovej. Uviedli to v stredu miestne médiá. Informovala agentúra AFP.

V súvislosti s protestmi popravili deväť mužov, napríklad pre obvinenia zo zabitia a ďalšieho násilia proti bezpečnostným silám.

Včera 17:56

Štátna pomoc so zvýšenými splátkami hypoték sa od júna rozšíri aj na refinancované úvery, čo doteraz nebolo možné. Poslanci Národnej rady (NR) SR schválili túto zmenu v stredu v rámci zákona o správcoch úverov a nákupcoch úverov.

Včera 17:53

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa, ktorý v stredu schválila Národná rada SR, prináša vyššiu ochranu spotrebiteľov aj v online prostredí. Spotrebiteľom tiež predlžuje lehotu na odstúpenie od zmluvy bez uvedenia dôvodu z doterajších 14 na 30 dní.

Legislatíva zároveň zvyšuje ochranu pred umelým navyšovaním cien pred rôznymi zľavami a výpredajmi a prináša taktiež lepšiu informovanosť pri uzatváraní zmlúv prostredníctvom online trhov.

Včera 17:52

Americký prezident Joe Biden v stredu podpísal zákon o pomoci vo výške 95 miliárd dolárov pre Ukrajinu, Izrael aj Taiwan. Zároveň oznámil, že Spojené štáty začnú Kyjevu posielať vojenskú pomoc v priebehu niekoľkých hodín. Správu priniesla agentúra AFP.

Včera 17:50

Izraelské sily uskutočňujú “ofenzívnu akciu” v celom južnom Libanone. V stredu to oznámil izraelský minister obrany Joav Galant bez toho, aby špecifikoval, či pozemné sily prekročili hranice. Informovala agentúra AFP.

Včera 17:49

Britské úrady zadržali troch ľudí podozrivých z porušeniach imigračných zákonov po tom, čo pri snahe preplaviť sa cez Lamanšský prieliv zahynulo v utorok päť ľudí vrátane dieťaťa. Informovali agentúry DPA a AFP.

Včera 17:46

Britský premiér Rishi Sunak a nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz sa v stredu zaviazali podporovať Ukrajinu tak dlho, ako to bude potrebné. Scholz však takisto potvrdil svoj odmietavý postoj k dodaniu nemeckých plochodrážnych striel Taurus dlhého doletu pre Kyjev. Informovali o tom agentúry AP, AFP a DPA.

Scholz povedal, že Európa musí naďalej zvyšovať svoju pomoc pre Ukrajinu aj po tom, ako USA v utorok schválili rozsiahly balík vojenskej pomoci. “Rozhodnutie USA nás tu v Európe neoslobodzuje od úlohy naďalej rozširovať našu pomoc pre Ukrajinu, aby sa táto krajina mohla brániť voči agresorovi,” povedal kancelár na spoločnej tlačovej konferencii so Sunakom.

Britský premiér Rishi Sunak na návšteve v Nemecku
Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz (vpravo) a britský premiér Rishi Sunak počas tlačovej konferencie v Berlíne
Včera 17:43

Traja ľudia utrpeli zranenia pri “vážnom incidente” v škole na juhu Walesu. Podozrivá osoba bola zadržaná, oznámila miestna polícia. Informovala agentúra AP.

Podľa britského denníka The Telegraph došlo v škole k útoku nožom. Medzi zranenými je údajne učiteľka.

Včera 17:39

Londýnsky súd rozhodol o vydaní stíhaného Daniela Bombica na Slovensko.

“Nie, ešte nikam nejdem, ešte si budete musieť počkať na kolaudačku na letisku, ale áno – ako som vravel minule – návrat na Slovensko sa začína,” vyjadril sa Bombic alias Danny Kollár.

Včera 16:56

Francúzsky najvyšší súd v stredu definitívne potvrdil odsúdenie bývalého premiéra Francoisa Fillona v kauze sprenevery, ktorej sa dopustil vytvorením fiktívneho pracovného miesta pre svoju manželku Penelope. Zároveň nariadil nový súdny proces o uložení trestu. Informovala agentúra AFP.

Včera 15:26

Taliansky parlament schválil opatrenie krajne pravicovej vlády premiérky Giorgie Meloniovej, umožňujúce protiinterrupčným aktivistom vstúpiť na konzultačné kliniky, čo vyvolalo hnev opozičných strán. Informovala agentúra AFP.

Opatrenie prijaté senátom v utorok večer umožňuje regiónom, aby povolili skupinám “s kvalifikovanými skúsenosťami na podporu materstva” ísť za ženami pomýšľajúcimi na interrupciu na klinikách riadených štátnym zdravotníckym systémom.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali