Najnovší prípad sa odohral v severotalianskom meste Bergam, kde riaditeľ školy, Luciano Mastrorocco, zakázal vystaviť vianočné jasličky. Svoje rozhodnutie zdôvodnil snahou, aby tradičný symbol kresťanského sviatku nediskriminoval deti vyznávajúce iné náboženstvá. Žiaci, ktorí inklinujú k inej viere, tvoria v niektorých triedach až polovicu žiakov.
„Verejná škola nesmie žiadnym spôsobom nikoho diskriminovať,“ zverejnil Christnet.cz vyhlásenie riaditeľa po tom, čo jeden z učiteľov chcel v triede jasličky vystaviť.
Rodičia talianskych detí, ktoré školu navštevujú, považujú riaditeľovo nariadenie za nezmyselné.
Voči rozhodnutiu sa ohradil aj predseda pravicovej talianskej Ligy severu Matteo Salvini, ktorý uviedol, že zákaz je absurdný. „Prečo by nemali deti nezávislé na svojej viere prežiť radosť, ktorá je s Vianocami spojená?“, pýta sa.
Práve Liga severu sa postavila na čelo kritických reakcií, ktoré boli vyvolané rozhodnutím riaditeľa. Salvini sa preto podľa informácií Christnet.cz rozhodol školu navštíviť, a ako darček vzal betlehem.
Francúzsko
Podobný prípad sa odohral aj vo Francúzsku. Podľa informácií denníka Ouest France správny súd zakázal jasličky v budove Generálnej rady v La Roche-sur-Yon.
Sťažnosť na inštaláciu jasličiek podalo združenie la Fédération de la Libre pensée. Združenie argumentovalo tým, že tento náboženský symbol je priestupkom proti slobode svedomia. Správny súd sa vyjadril v tom zmysle, že tento symbol je v rozpore s laicitou verejnej správy a prikázal jasličky zrušiť.
Vedúci úradu Bruno Retailleau naopak argumentoval tým, že „rešpektovanie laicity neznamená opustiť všetky naše tradície a prerušiť naše kultúrne korene. Bude treba zrušiť všetky hviezdy na vianočných girlandách, ktoré zdobia naše ulice, pod zámienkou, že ide o náboženský symbol?“
Podobne dopadli aj jasličky v Béziers, ktoré do vstupnej haly radnice mal v úmysle nainštalovať primátor mesta. Prefekt oblasti Hérault písomne vyzval primátora, aby „prehodnotil svoj plán.“ Tentokrát jasličky vadili zástupcom komunistickej strany spolu s obhajcami laicity štátu.
Laicita štátu, v pôvodnom význame neutrálny priestor, kde sa vo vzájomnom rešpekte môžu stretať rôzne názory, stratila svoj pôvodný význam a čoraz častejšie sa prezentuje ako takmer hysterická reakcia na prítomnosť akéhokoľvek náboženského symbolu. Neplatí to však pre všetky náboženstvá rovnako… (viac tu).
ru