Pantič: Bruselská dohoda neuspokojuje všetky záujmy kosovských Srbov

Bratislava/Kosovská Mitrovica 22. mája (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Srbi na severe Kosova viackrát vyhlásili, že nechcú žiť v tzv. nezávislom Kosove

Najnovšia dohoda, podpísaná v Bruseli 19. apríla, je aj podľa kosovských Srbov a podľa vyjadrení najvyšších srbských predstaviteľov najviac, čo sa v tejto chvíli mohlo dosiahnuť. Neuspokojuje však všetky naše záujmy, a preto Srbi žijúci v Kosove vyjadrili svoj nesúhlas a jasne dali najavo, že sa nebudú podieľať na jej plnení, povedal dnes bývalý starosta Kosovskej Mitrovice a úradujúci námestník šéfa kancelárie srbskej vlády pre Kosovo Krstimir Pantič na tlačovej konferencii v Bratislave.

Krstimir Pantič

„Vláda Srbskej republiky však túto dohodu prijala a má povinnosť ju zrealizovať,“ upozornil.

Situácia na severe Kosova je podľa neho pokojná, ale veľmi napätá. Občania si robia starosti o svoju budúcnosť a budúcnosť svojich rodín, povedal Pantič. „Sme znepokojení, pretože neboli vyriešené všetky otázky, ktoré Srbov v Kosove trápia. Predovšetkým otázka eventuálneho občianstva,“ spresnil. Upozornil, že kosovskí Srbi nechcú súhlasiť s bruselskou dohodou dovtedy, kým nebude presne definovaných všetkých 15 bodov a kým si nebudú istí, že budú aj naďalej občanmi Srbskej republiky.

Srbi na severe Kosova podľa Pantiča viackrát vyhlásili, že nechcú žiť v tzv. nezávislom Kosove. To vyplýva aj z referenda, ktoré sa konalo vlani 15. februára a drvivá väčšina kosovských Srbov sa v ňom vyjadrila, že je proti zavedeniu albánskych inštitúcií, pripomenul Pantič, ktorý prišiel do Bratislavy spolu s úradujúcim starostom Kosovskej Mitrovice Dragišom Vlaškovičom na pozvanie Slovensko-ruskej spoločnosti.

Srbsko-kosovský dialóg o normalizácii vzájomných vzťahov pokračoval v utorok v Bruseli za sprostredkovania šéfky európskej diplomacie Catherine Ashtonovej ďalším kolom rokovaní na úrovni premiérov. Rozhovory pokračujú dnes. Normalizácia vzťahov medzi Prištinou a Belehradom je podmienkou otvorenia prístupových rokovaní EÚ so Srbskom, čo tlak na Belehrad ďalej zvyšuje. Aj Prištine však ide o veľa, napríklad o uzavretie asociačnej dohody s EÚ.

Srbsko a Kosovo sa dohodou, ktorú 19. apríla parafovali premiéri Ivica Dačič a Hashim Thaci, zaviazali, že si vzájomne nebudú podkopávať úsilie o integráciu do EÚ a nebudú podnecovať k takémuto počínaniu ani iné štáty.

Podľa dohody budú právomoci srbskej komunity na severe Kosova vyplývať z kosovskej legislatívy a Európskej charty miestnej samosprávy. Severné Kosovo by malo disponovať špeciálnymi autonómnymi právami, ktoré naň prenesie Priština. Ich súčasťou bude právo mať vlastného prezidenta, vlastný parlament i akúsi formu vlády.

Región by mal mať vlastného policajného veliteľa, ktorý bude mať na starosti štyri severokosovské obce obývané Srbmi. Aj policajti na severe Kosova budú platení kosovským ministerstvom vnútra.

Ešte v tomto roku by sa mali uskutočniť v oblasti regionálne voľby. Určenie podmienok, za ktorých sa uskutočnia, ako aj stanovenie ich termínu sú považované teraz za dôležité prvky pri implementácii obsahu dohody v praxi, ktorá si však vyžiada aj harmonogram realizácie ďalších dohodnutých krokov.

Srbi žijúci na severe Kosova dohodu oficiálne odmietli a proti nej sa opakovane vyslovila aj Srbská pravoslávna cirkev na čele s patriarchom Irinejom.

Kosovo jednostranne vyhlásilo nezávislosť od Srbska vo februári 2008. Belehrad tento akt doposiaľ neuznal, rovnako ako päť členských krajín EÚ – Slovensko, Španielsko, Grécko, Cyprus a Rumunsko.

Na severe Kosova žije približne 60.000 Srbov, ktorí neuznávajú hranice Kosova so Srbskom a odmietajú sa podriadiť inštitúciám Prištiny.

 

Prinášame rozhovor s Krstimirom Pantičom

Srbsko-kosovský dialóg o normalizácii vzájomných vzťahov pokračuje v Bruseli za sprostredkovania šéfky európskej diplomacie Catherine Ashtonovej ďalším kolom rokovaní na úrovni premiérov.

Bratislavu v týchto dňoch navštívili bývalý a súčasný primátor etnicky rozdeleného mesta Kosovská Mitrovica, Krstimir Pantič a Dragiša Vlaškovič. TASR v tejto súvislosti prináša rozhovor s Krstimirom Pantičom, ktorý je zároveň námestníkom šéfa kancelárie srbskej vlády pre Kosovo.

-Aká je súčasná situácia na severe Kosova a enklávach obývaných Srbmi s ohľadom na bruselskú dohodu? Čo by vlastne reálne v teréne znamenalo jej plnenie?-

Situácia v Kosove a Metohiji je pokojná, ale veľmi napätá. Občania si robia starosti o svoju budúcnosť a bezpečnosť svojich rodín a vo všeobecnosti o budúcnosť v Kosove a Metohiji. Najnovšia dohoda, podpísaná v Bruseli 19. apríla, je aj podľa kosovských Srbov a podľa vyjadrení najvyšších srbských predstaviteľov najviac, čo sa v tejto chvíli mohlo dosiahnuť. Neuspokojuje však všetky naše záujmy, a preto Srbi žijúci v Kosove vyjadrili svoj nesúhlas a jasne dali najavo, že sa nebudú podieľať na plnení tejto dohody. Vláda Srbskej republiky však túto dohodu prijala a má povinnosť ju zrealizovať. V týchto dňoch v Bruseli prebiehajú rokovania: predseda vlády (Ivica) Dačič rokuje s predsedom vlády dočasných inštitúcií v Kosove Hashimom Thacim o termínoch realizácie tohto plánu. Sme znepokojení vzhľadom na skutočnosť, že tento plán nevyriešil všetky otázky, ktoré trápia Srbov v Kosove. Predovšetkým otázka eventuálneho občianstva, nútenia Srbov, aby prijali albánske občianstvo a doklady, ktoré vydáva tzv. ministerstvo vnútra Kosovskej republiky. To sú niektoré základné otázky, ktoré touto dohodou nie sú vyriešené, a pre to Srbi nechcú túto dohodu prijať, kým každý z 15 bodov nebude precízne zadefinovaný a kým sa budúcnosť srbského národa nezadefinuje takým spôsobom, že kosovskí Srbi budú spokojní a budú si istí, že aj naďalej budú občanmi Srbskej republiky a budú mať všetky práva a povinnosti ako všetci ostatní občania Srbskej republiky.

-Môže byť reálny scenár, podľa ktorého sever Kosova vyhlási nezávislosť?-

Srbi na severe viackrát vyhlásili, že nechcú žiť v tzv. nezávislom Kosove. Toto nám vyplýva aj z referenda, ktoré sme mali vlani 15. februára a v ktorom sa 99,5 percenta občanov vyslovilo proti nastoleniu albánskych inštitúcií na severe. To však neznamená, že Srbi zo severu Kosova chcú podniknúť akési rozdelenie Kosova a Metohije; pre nás je Kosovo súčasť Srbskej republiky. My len nechceme, aby sa na severe zrušili srbské inštitúcie a vznikli inštitúcie krajiny, ktorú neuznáva ani naša vláda a neuznávajú ju ani Spojené národy. Na toto Srbi aj upozorňovali a naznačili možnosť sformovala parlamentu autonómnej oblasti Kosova a Metohije – severnej časti, ale to v žiadnom prípade neznamená, že my chceme rozdelenie Kosova. Je to však podľa názoru Srbov jediný spôsob, aby sa ochránili naše legitímne záujmy, predovšetkým zotrvanie v Kosove a Metohiji.

-Išlo by len o severnú časť?-

Na základe platformy prezidenta republiky Tomislava Nikoliča, deklarácie, ktorá bola prijatá srbskou Skupštinou, by to spoločenstvo srbských okresov zahŕňalo všetky okresy, kde tvorí srbské obyvateľstvo väčšinu. Zo začiatku by to boli štyri okresy na severe s možnosťou, že sa k nim pridajú všetky okresy a oblasti, kde Srbi činia väčšinu a v ktorých sú kompaktní.

-Môžu podľa vás v Kosove opäť vypuknúť nepokoje či konflikt?-

Nepokoje sú vždy možné. Verejnosť však musí vedieť, že Srbi nikdy neboli príčinou týchto nepokojov, vyvolávali ich albánski extrémisti. Žiaľ, niekedy aj za podpory a tichého súhlasu časti medzinárodného spoločenstva a pasívneho prizerania sa medzinárodných jednotiek, ktoré nechceli či nesmeli zastaviť násilie voči Srbom. Pripomeniem len pogrom kosovských Srbov z marca 2004, keď boli desaťtisíce Srbov vyhnané z domovov, zničených bolo vyše 150 kostolov a chrámov a do desať Srbov prišlo o život. Násilie bolo údajne výsledkom pomsty za utopenie dvoch albánskych chlapcov v rieke Ibar.

-Srbský premiér Ivica Dačič sa podľa médií vyjadril, že Belehrad kosovským Srbom zruší pracovné miesta a platy. Môže sa toto stať v praxi?-

Pokiaľ viem, predseda vlády Ivica Dačič nevyhlásil, že vláda Srbskej republiky zruší platy a pracovné miesta, ktoré majú Srbi v Kosove a Metohiji. Vyjadril sa, že srbská vláda nemá zámer podniknúť niečo, čo by bolo v rozpore so záujmami Srbov žijúcich v Kosove, a že vláda chce, aby túto dohodu z Bruselu zrealizovala spolu s kosovskými Srbmi. Vicepremiér Aleksandar Vučič podotkol, že Srbsko nemá rezervný národ v Kosove a Metohiji, a Srbi žijúci v Kosove uviedli, že nemajú rezervný štát a jediná vláda, ktorej môžu veriť, je vláda Srbskej republiky, s ktorou chcú spolupracovať. To je pokrok, ktorý je v tejto chvíli postačujúci. Som si istý, že severokosovskí Srbi i srbská vláda nájdu spoločný jazyk a podarí sa im dohodnúť o spoločných záujmoch, čo je najmä pokračovanie v európskych integráciách, zachovanie srbských inštitúcií v Kosove a predovšetkým zotrvanie Srbov na území Kosova a Metohije.

-Prichádza v Srbsku do úvahy referendum o bruselskej dohode?-

Samozrejme, možnosť uskutočnenia referenda existuje. Dostali sme od vlády Srbskej republiky ponuku, aby sa v republike konalo referendum spojené s bruselskou dohodou. V súčasnosti je otázka referenda odložená. Či opäť bude požiadavka na jeho vypísanie, v tejto chvíli povedať neviem. Ústavný súd, ako sme počuli, sa však veľmi skoro bude zaoberať otázkou ústavnosti a zákonnosti nielen najnovšej dohody s Bruselom, ale aj nariadení predchádzajúcej srbskej vlády.

-Aká je situácia srbských navrátilcov?-

Žiaľ, ani po 14 rokoch medzinárodné spoločenstvo nevyvinulo väčšie a významnejšie úsilie v záujme návratu 250.000 Srbov a ďalších Nealbáncov do Kosova. To je aj ukazovateľ toho, do akej miery si Albánci skutočne želajú, aby bolo Kosovo multietnické prostredie a do akej miery si želajú spoločný život so Srbmi. Sme svedkami každodenného terorizovania, vyháňania, šikanovania Srbov, ktorí žijú v Kosove; nemožnosť opätovného nadobudnutia vlastníctva svojho majetku – toto všetko bráni návratu Srbov do Kosova. Ak medzinárodné spoločenstvo skutočne chce, aby sa kosovský problém vyriešil pokojným, spravodlivým a dlhodobým spôsobom, musia sa zvážiť aj záujmy Srbska a srbského národa, musí sa umožniť vysídlencom návrat do ich domovov a navrátenie uzurpovaného majetku.

-Ako sa vy pozeráte do budúcnosti?-

Želaním kosovských Srbov i Srbov žijúcich v centrálnom Srbsku, rovnako ako aj vlády i prezidenta Nikoliča je to, aby Srbsko pokračovalo v ceste k európskym integráciám. Domnievame sa, že geograficky i historicky sme súčasťou Európskej únie a je potrebné, aby sme boli členmi európskej rodiny národov. Aj my však, rovnako ako všetky ostatné krajiny, očakávame, aby sa vláde Srbskej republiky nekládli podmienky, ktoré sa nekládli ani jednému ďalšiemu štátu, ktorý sa chcel stať členom Európskej únie.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Kavecká: Slovensko stojí pred mimoriadne dôležitou skúškou súdržnosti, odvahy a solidarity

0 icon

Bratislava 30. októbra 2020 (HSP/Foto:Screenshot video)   Predstavitelia hnutia OĽANO naďalej žiadajú všetkých zdravotníkov, aby v rámci ich ľudských možností podporili spoločné úsilie v boji s pandémiou a zapojili sa do plošného testovania „Plne chápem aktuálnu vyťaženosť mojich kolegov. Momentálne však stojíme pred vážnou hrozbou kolapsu zdravotníctva, ktorému môžu zabrániť…

Ruský rezort diplomacie obvinil Orbána z prekrúcania dejín

0 icon

Moskva/Budapešť 30. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:Russian Embassy, UK Twitter)   Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán hrubým spôsobom prekrútil dejiny, keď obelisk na budapeštianskom Námestí slobody označil za "pomník sovietskej okupácie" Informovala o tom v piatok internetová stránka komerčnej televízie ATV s odvolaním sa na vyhlásenie hovorkyne ruského ministerstva zahraničných vecí Marije…

V bruselskej štvrti Molenbeek suspendovali učiteľa, ktorý žiakom ukazoval karikatúry Mohameda

0 icon

Brusel 30. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Miguel Tovar)   Bruselská mestská časť Molenbeek suspendovala učiteľa, ktorý žiakom ukazoval karikatúry proroka Mohameda v rámci diskusie o zabití francúzskeho učiteľa dejepisu zo 16. októbra. Informovala o tom v piatok agentúra AFP s odvolaním sa na hovorcu Molenbeeku Učiteľ ukázal jednu z karikatúr zverejnených vo…

Hrčka: Materiál do Petržalky dorazil, zdravotníkov garantovať nevieme

0 icon

Bratislava 30. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Henrich Mišovič)   Bratislavská mestská časť Petržalka, obec s najväčším počtom odberných miest (96) na Slovensku, dostala materiál na celoplošné testovanie ľudí na ochorenie COVID-19. Na sociálnej sieti to oznámil petržalský starosta Ján Hrčka s tým, že ak nič nebude chýbať, v sobotu (31. 10.) ráno…

Obyvatelia Texasu odovzdali viac ako deväť miliónov volebných lístkov

0 icon

Austin 30. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Elise Amendola)   Obyvatelia amerického štátu Texas odovzdali v tohtoročných prezidentských voľbách už viac volebných lístkov ako počas celých volieb v roku 2016. V predčasnom hlasovaní v štáte, ktorý bol donedávna verný Republikánskej strane, ide o nevídaný nárast a môže sa stať, že sa počas tohtoročných…

Thunbergová bude pre pandémiu protestovať za ochranu klímy opäť online

0 icon

Štokholm 30. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Matt Dunham)   Švédska klimatická aktivistka Greta Thunbergová v piatok vyhlásila, že pre stúpajúci počet ľudí nakazených novým koronavírusom v krajine preruší svoje pravidelné protesty pred švédskym parlamentom v Štokholme a vráti sa výlučne k online kampani. Informovala o tom agentúra Reuters "Situácia sa zhoršuje, a…

Česko predlžuje núdzový stav do 20. novembra

0 icon

Praha 30. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Petr David Josek)   Poslanecká snemovňa českého parlamentu v piatok schválila predĺženie núdzového stavu v krajine o tri týždne. V dôsledku súčasnej epidemiologickej situácie s novým koronavírusom tak bude platiť do piatku 20. novembra Vláda pritom žiadala predĺžiť stav až do 3. decembra, to však odmietla…

Po zemetrasení hlásia v Turecku a Grécku najmenej 14 obetí a stovky zranených

0 icon

Istanbul 30. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Ismail Gokmen)   Najmenej 14 obetí na životoch a viac ako 400 zranených si vyžiadalo zemetrasenie, ktoré v piatok zasiahlo Turecko a Grécko, informovala agentúra AP Najmenej 12 ľudí prišlo o život v meste Izmir na západnom pobreží Turecka a 419 utrpelo zranenia, uviedla AP s…

Chren: Samosprávy robia všetko v právnom vákuu

0 icon

Bratislava 30. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Neexistuje právny rámec, na základe ktorého by mali samosprávy v rámci celoplošného testovania na COVID-19 povinnosť robiť čokoľvek z toho, čo robia. Nemajú ani žiaden podklad, na základe ktorého by mali zaručený nárok mať čokoľvek z toho refundované. Upozornil na to starosta bratislavského…

Premiér vystúpil v mimoriadnom prejave k testovaniu: „Pozývam vás, poďte. Máme obrovskú šancu týmto naším slovenským unikátnym liekom vykročiť v ústrety slobode“

0 icon

Bratislava 30. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Premiér Igor Matovič (OĽANO) pozval všetkých ľudí na víkendové plošné testovanie na COVID-19. Hovorí o pokuse predísť úplnému lockdownu a boji za ochranu zdravia a životov "Pozývam vás, poďte. Máme obrovskú šancu týmto liekom, našim slovenským unikátnym liekom, vykročiť v ústrety slobode a…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Sú ozaj PCR a antigénové testy štátom registrované?

0icon

Štátny ústav kontroly liečiv je bezpochyby autorita, ktorá by mala mať dôveru občanov SR vzhľadom k skutočnosti, že má zabezpečovať, aby sa trhu vyskytovali iba lieky, ktoré sú pre zdravie občana neškodné. Na ich stránkach si môžeme prečítať nasledovnú informáciu citujem: „Všetky antigénové testy obstarané štátom sú riadne registrované a spĺňajú požiadavky…

Roman Huťa

Bod zlomu - zničenie pohanských národov

0icon

Pohanské národy sú tie, ktoré na najvyššie miesto v hodnotovom rebríčku nestavajú človeka, ale hodnoty materiálne. Ako povedal náš bývalý tiežprezident: „Ľudské práva nemôžu byť nadradené obchodným záujmom.“ Pád Babylonu a zničenie pohanských národov bude mať jednu príčinnú súvislosť. V článku „Nad slnko jasnejšie“ som písal, ako sa pripraviť a správať pri jadrovej nehode…

Slavěna Vorobelová

Čaputová sa vzoprela diktátorovi

0icon

Najprv správa, že na Slovensko prichádza rakúska armáda (pravdepodobne protiústavne), ktorá je ochotná poskytnúť 50 armádnych medikov, nakoľko Slovensko sa vraj nachádza v humanitárnej kríze. Potom KONEČNE z úkrytu vylezie prezidentka, hlavná veliteľka ozbrojených síl, ktorá prezentuje šokujúcu správu o nezrealizovateľnosti plánu celoplošného testovania a odporúča, aby sa uskutočnilo len…

Štefan Paulov

Pán MUDr. MIKAS, nerobte to!

0icon

Pán MUDr. MIKAS, nerobte to!     ...Keď pri svojej lekárskej praxi zbadám alebo vypočujem niečo, čo by malo zostať tajomstvom o súkromnom živote ľudí, všetko zamlčím a ako tajomstvo uchovám.... Ak budem túto prísahu dodržiavať a poriadne spĺňať, nech sa mi dožičí žiť navždy šťastne, nech sa dožijem úcty…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo sa stane s tvojím telom, ak prestaneš jesť soľ?

0 icon

Mnoho z nás sa zameriava na to, aby sme jedli menej soli, a v niektorých prípadoch ju úplne vyradíme z nášho jedálnička, pretože soľ sa považuje za zdraviu škodlivú. Nie je to však všetko úplne pravda, koniec koncov, soľ je dôležitý elektrolyt, ktorý pomáha nášmu telu normálne fungovať. Ak si sa rozhodol vyhnúť…

Fotografie z minulosti, ktoré ťa zaručene šokujú!

0 icon

Naši predkovia môžu hovoriť, že naše moderné časy sú šialené, ale my máme rovnaký názor na minulosť. Podivné súťaže o krásu, demonštrácie a zvláštne druhy zábavy nám ukazujú nezodpovednú časť minulých čias. Je trochu vzrušujúce zistiť, že životy našich rodičov neboli až také nudné. Dokazujú to aj nasledujúce fotografie, ktoré možno zmenia…

TOP10+: Veci, ktorými nás filmy a seriály klamú, pričom v skutočnosti neexistujú 2. časť

0 icon

Seriály a filmy majú niekedy jednoduchý dej, často sprevádzaný istými scénami, ktoré sa veľakrát opakujú. Čo z toho sú ale úplné hlúposti, ktoré sa v reálnom živote nikdy nestanú? Do výroby jedného filmu a seriálu sa často zapájajú stovky technikov, hercov a kameramanov, ale režisér rozhoduje, čo budeš vidieť na plátne. On určí, ako bude všetko nakrútené. Veľakrát…

Kruhy v obilí a mimozemšťania (3. časť)

0 icon

Prinášame tretie a zároveň posledné pokračovanie série článkov s názvom Kruhy v obilí a mimozemšťania. Nebudeme vás už však napínať a tak poďme rovno tam, kde sme v rámci druhej časti skončili. Doug a Dave patrili k šibalom, ktorí sa ku kruhom v obilí priznali. Povedali, že ich všetky vyrobili…

TOP10: Slávni Američania, ktorí vlastne nie sú Američanmi

0 icon

Keď počuješ niektoré zvučné mená slávnych osobností, automatický si k ním priradíš rodnú krajinu. Nie je to však vždy správne priradenie. V dnešnom príspevku ti ukážeme 10 slávnych Američanov, ktorí vlastne nie sú Američania, aj keď si si to o nich celý život myslel.  10. Henry Kissinger

Vo svete IT

Čo sa stane s telom astronauta po jeho smrti vo vesmíre?

0 icon

Astronautom sa nemôže stať každý. Už od začiatku si vesmírne agentúry starostlivo vyberajú kandidátov, ktorí následne prejdú extrémne náročným procesom. Je na to dobrý dôvod, vesmír je totiž najnebezpečnejším miestom, aké poznáme a aj tá najmenšia chyba môže znamenať katastrofu. Čo by sa teda stalo, ak by astronaut zomrel vo…

Pozrite sa na 4 exoplanéty, ktoré sa podobajú na našu Zem

0 icon

Zem je momentálne našim jediným domovom. Astronómovia však denne pátrajú po nových exoplanétach a niekoľko z nich by mohlo mať vhodné podmienky pre život. Ktoré sú to? Hovorí o tom aj YouTube kanál Top Fives. TOI 700d TOI 700d je prvou planétou, podobnou Zemi, ktorá bola objavená satelitom TESS, na…

Ako to vyzerá s dostupnosťou MIUI 12 pre Xiaomi zariadeniu k dnešnému dňu?

0 icon

Ešte začiatkom tohto mesiaca sme vám priniesli aktualizovaný zoznam smartfónov, pre ktoré medzičasom spoločnosť Xiaomi uvoľnila MIUI 12 nadstavbu. V priebehu posledných dní až týždňov, spoločnosť uvoľnila aktualizáciu pre ďalšie modely zariadení. A práve preto vám prinášame aktualizovaný zoznam zariadení, pre ktoré stiahnete k dnešnému dňu MIUI 12. Pre tieto…

Pozrite sa, ako si môžete zapnúť tmavý režim aj v nepodporovaných Android aplikáciách vrátane Facebooku!

0 icon

Tmavý režim je čoraz populárnejším medzi používateľmi, ale aj napriek tomu mnoho aplikácií ho nepodporuje vrátane Facebooku. V súčasnosti (Android 10 a novší) podporuje zapnutie tmavého režimu, a následne sa automaticky prispôsobuje aj rozhranie aplikácií, ktoré túto funkciu podporujú. Čo však môžete urobiť, ak túto funkciu jednotlivé aplikácie nepodporujú? V…

Google testuje super funkciu pre Google Play, ktorá vám pomôže identifikovať potenciálne kvalitnejšie aplikácie

0 icon

V Google Play aktuálne nájdeme státisíce až milióny aplikácií, ale aj napriek tomu, výber tých kvalitnejších je vcelku náročným procesom. Dôvodom je, že do obchodu sa dostanú aj menej kvalitné aplikácie, ktorých je bohužiaľ väčšina. S problémom vyselektovania tých viac kvalitných aplikácií od menej kvalitných, by mohla pomôcť nová funkciu,…

Armádny Magazín

Zásadná pripomienka k pripravovanej novele zákona o strelných zbraniach

0 icon

Slovensko, 30.október 2020 (AM) - Dňa 15.10.2020 bol oficiálne zverejnený návrh novely zákona č. 190/2003 Z. z. o strelných zbraniach a strelive, ktorým sa má do právneho poriadku SR prevziať Smernica Európskeho Parlamentu a Rady (EÚ) 2017/853 zo 17. mája 2017. Našu analýzu tohto návrhu nájdete tu: 

Čína si s útokom na Trumpa počkala na najlepší čas - týždeň pred voľbami: Odmena za dodávky zbraní Taiwanu

0 icon

Čína, 30.október 2020 (AM) - Čína oznámila bezprostredné uvalenie sankcií na najväčšie americké spoločnosti. Je pozoruhodné, že sa tak stalo týždeň pred americkými prezidentskými voľbami. Je nepravdepodobné, že by Donald Trump mal čakať, že Čína, ktorú Trump všemožne démonizoval počas svojej predvolebnej kampane na prezidenta USA, ne

Českí vojaci v Mali: Budú bojovať proti teroristom alebo za francúzske neokoloniálne záujmy ?

0 icon

Česko, 30.október 2020 (AM) - Počas včerajšieho zasadnutia v Českej Snemovni iba 20 poslancov zo 133 prítomných nepodporilo vládny návrh na vyslanie elitného oddielu špeciálnych síl z Prostějova do Mali, ktorých úlohou by nebola len úloha poradcov tamojším vojakom, ale vyrážali by s nimi

Korotčenko: Arménsko sa útokmi na civilistov snaží zatiahnuť Rusko do vojny v Náhornom Karabachu

0 icon

Rusko, 30.október 2020 (AM) - Vojenský expert Igor Korotčenko vysvetlil význam raketových útokov Arménska na azerbajdžanské mestá. Je presvedčený, že konečným cieľom je zatiahnuť Rusko do konfliktu v Náhornom Karabachu. Vojenský expert, šéfredaktor časopisu Národná obrana Igor Korotčenko vysvet

Nasadzuje Turecko špeciálne sily na hranice Arménska?

0 icon

Turecko, 30.október 2020 (AM) - V pondelok 26. októbra, ruské vzdušné sily so sídlom v Sýrii podľa niekoľkých súbežných zdrojov ťažko zasiahli výcvikové základne a povstalecké sily podporované Ankarou na severe Sýrie, pričom zabili niekoľko desiatok povstalcov a asi ďalších sto zranili. Tieto útoky, podľa zdrojov blízkych tureckej moc

Svetlo sveta

Pre Cirkev na Slovensku platí oddnes pôst za odvrátenie koronavírusu

0 icon

Biskupi Slovenska vyhlásili prísny pôst za odvrátenie pandémie koronavírusu. Zároveň veriacich pozývajú modliť sa pravidelne “Modlitbu za Slovensko”. “Od 30. októbra až do 18. decembra 2020, teda na osem po sebe nasledujúcich piatkov, biskupi vyhlasujú pre celú Katolícku cirkev na Slovensku prísny pôst za odvrátenie pandémie. Veriaci medzi 18. a…

“Za túto vieru som pripravený zomrieť”

0 icon

“Chcem Vás povzbudiť, aby ste boli hrdí na našu Katolícku vieru, ktorá je tým najväčším a najkrajším darom, ktorý nám Boh udelil,” povedal na konferencii o ochrane katolíckej identity kazašský biskup Athanasius Schneider. Biskup Schneider patrí medzi popredných obhajcov vernosti učenia Magistéria Cirkvi a kritizuje snahu vykladať dogmy Cirkvi v…

Zomrel spišský diecézny biskup Mons. Štefan Sečka

0 icon

V nemocnici v Levoči dnes ráno zomrel spišský diecézny biskup Mons. Štefan Sečka. TK KBS o tom informoval hovorca Spišskej diecézy Peter Majcher. Podrobnosti o pohrebe budú zverejnené neskôr, uviedol. “Zomrel náš milovaný otec biskup. Do nemocnice ho prijali cez víkend so zdravotnými problémami, ktoré ho trápili dlhodobo. Trpel vážnou…

Cirkev v Holandsku protestuje proti rozšíreniu eutanázie na deti do 12 rokov

0 icon

Cirkev v Holandsku protestuje proti rozšíreniu eutanázie aj na deti do 12 rokov. V Holandsku totiž vláda oznámila, že povolí vykonávanie eutanázie aj u terminálne chorých detí do 12 rokov. Krajina, ktorá umožnila eutanáziu ako prvá na svete, najskôr len v obmedzenej forme, postupne rozšírila jej vykonávanie na všetky vekové…

S modlitbou ruženca premenil prázdny kostol v moslimskej štvrti na živú farnosť s 1000 veriacimi na omši.

0 icon

Michel Marie Zanotti je katolíkom z prinútenia, keď starý otec, žid, pred strachom z II. svetovej vojny, dal svoje deti pokrstiť. Otec Michel, ako ho dnes pozná celé Francúzsko, patrí dnes k veľkým pokladom francúzskeho katolíckeho duchovenstva. Veľa moderných kňazov pri vlastnej interpretácii II. Vatikánskeho koncilu nadobudlo dojem, že k…

icon FOTO DŇA