PAHREBA. Mafia je nesmrteľná, korupcia je neporaziteľná, politika je mútna voda alebo ryby, ktoré vedia lietať

Bratislava, 2. júla 2017 (HSP/Foto: TASR-AP-Fabian Bimmer, File)

 

Žijeme v začarovanom kruhu. Starú politickú garnitúru obviňujú z korupcie, podvodov a rozkrádania. Prichádza nová garnitúra – a obviňujú ju z rovnakých hriechov. Prichádza ďalšia – a všetko sa zasa opakuje. Je nejaké východisko? Koho potom máme voliť?..

Ilustračné foto

Nazdar, Jožo. Prečo si taký rozrušený? Čo sa zasa stalo v našej bohabojnej krajine?

Bol som na protikorupčnom mítingu. Riešili sme tam, ktorí politici sú korupčníci a ktorí nie sú a koho máme voliť a koho nemáme. No a ako vždy sa podobná debata premenila na chaos.

 

Tomu sa nečudujem. Hľadali ste čestných a nepodplatiteľných politikov. Nuž, je to veľmi ťažké – hľadať čiernu mačku v úplne tmavej izbe a hlavne vtedy, keď tam tá mačka nie je… Všetci politici sú rovnakí a je medzi nimi iba nepatrný rozdiel.

Ale na mítingu tí a tí presviedčali, že sú nepodplatiteľní a čestní, ale tí druhí sú korupčníci a podvodníci. Človeku sa hlava točí. Už ani neviem, komu mám veriť a koho môžem voliť.

 

Poviem ti, že úplne čestní a nepodplatiteľní politici neexistujú. Je to choroba povolania. Je to vesmírny zákon. Inak by to bolo proti prírode. Tak ako slepý nemôže pracovať ako chirurg, alebo nemý nemôže počítať s  kariérou operného speváka, tak aj politik nemôže byť kryštálovo čistý a čestný. Potom by to nebol politik…

Preháňaš. Čestní ľudia existujú a preto predsa musia byť aj čestní politici. Iba my stále volíme akýchsi pochybných… Ak by čestní politici prišli k moci, všetko by bolo inak, určite lepšie.

 

Hovorím ti, potom by to bolo proti prírode. Ale zákony prírody nik nemôže zrušiť. Ty si idealista. Pozri sa, aj keby k moci prišiel kryštálovo čestný človek, moc a okolnosti ho zmenia. Jednoducho to sú pravidlá hry. A tomu sa nedá ani odolať, ani to zmeniť.

Ale ty si naopak pesimista. Hovoríš kraviny. Ak som čestný človek a stanem sa, povedzme, prezidentom, premiérom, ministrom, poslancom, nedokážem byť čestným aj naďalej?

 

Samozrejme, že nie. Fajn, presvedčíš sa o tom sám. Zahráme si takú hru. Ty si ideálne čestný a zásadový človek a dostal si sa do veľkej politickej funkcie. A chceš robiť iba dobre. A ničoho sa nebojíš. Si hrdina. A uvidíš, ako ťa okolnosti zmenia a ani nemukneš.  

Prosím ťa, somarina. Čo mi to chceš dokázať? Ak chcem byť čestný, tak aj zostanem a nič ma nezmení. Nepodľahnem tlakom, nebudem korupčníkom, nebudem kradnúť a podvádzať…

 

Dobre – dobre. Fajn, dostal si sa do funkcie. Dlho a ťažko si o to miesto bojoval. Teraz máš veľké možnosti. Vieš, že všetci pred tebou to využívali, aby sa nabalili, aby umiestnili na teplé mestečká členov svojej rodiny, aby pre seba niečo vybavili. A vieš, že aj ostatní by na tvojom mieste to robili rovnako. A ty budeš somár a to nebudeš robiť?

A nebudem! Dohodli sme sa, že budem čestný, nebudem kradnúť, nepodľahnem tlakom.

 

Fajn, beriem to. Tak potom budeš patriť k zlomku percenta tých politikov a úradníkov, ktorí nekradnú, nepodvádzajú a neberú úplatky. Podobných politikov môžeme vystavovať v múzeách a vešať pri nich tabuľku „Vzácny ojedinelý exemplár, vo voľnej prírode sa vyskytuje veľmi zriedkavo“. Dobre, nech nebudeš kradnúť. Ale v politickom lese je stovka ďalších pascí. Vezmeme to, povedzme, ľudsky. Ľuďom treba pomáhať? Treba. A v prvom rade komu treba pomáhať? No samozrejme, príbuzným, kamarátom, spolubojovníkom. Ak ťa kamarát poprosí umiestniť jeho syna na teplé mestečko – odmietneš ho? Aký si potom kamarát? Aký si kresťan? Za akého človeka ťa začnú považovať? Všetci sa dozvedia, že si odmietol kamaráta. Mnohí to dokážu odmietnuť?

Ja by som odmietol. Potom by to bolo rodinkárstvo či niečo také. Opakujem – som čestný.

 

Fajn, aj to beriem. Ale, povedzme, nejaký občan ti vybavil zriedkavý liek a tým zachránil život tvojmu synovi. A teraz potrebuje tvoju pomoc – je to jedno, akú. Odmietneš ho, nepomôžeš mu? Čo si potom za človeka? Iba povieš, že si čestný?  

No neviem, potom by to bolo využívanie služobného postavenia či čo… Ale aj to by sa dalo urobiť rôznymi spôsobmi – bez porušenia zákonov, etiky a iných pravidiel a predpisov.

 

Nuž, aj to beriem. Ideme ďalej. Istí podnikatelia, spoločnosti, fyzické osoby ti pomáhali, aby si sa dostal tam, kde si: financovali tvoju volebnú kampaň, zariaďovali rôzne veci, skrátka, pomohli ti dostať sa do funkcie. Neodplatíš im to dobrom? Teraz potrebujú nejaké zákazky, povolenia, hocijakú inú pomoc. Odmietneš, vykašleš sa na nich, povieš, že chceš mať čisté ruky? Zachováš sa ako nevďačný človek, ktorý si nepamätá dobro?

Potom by to bola korupcia v tej alebo inej forme. Ale veď sme sa dohodli, že budem čestný človek, čestný politik a budem konať iba v súlade so zákonom a budem mať čisté ruky.

 

Samozrejme. Takže okašleš tých, ktorí ti pomohli? Čo o tebe povedia ľudia? Že si prijal pomoc, ale potom sa nevďačne vykašľal na tých, ktorí ti pomohli. Budeš „slávny“. A čo potom? A vieš, že sa už nabudúce nedostaneš do svojej funkcie a na ďalších voľbách prepadneš? Lebo ti už nik nepomôže, nepodporí – všetci budú vedieť, že darmo budú pomáhať človeku, ktorý okašliava tých, ktorí mu pomohli. A pritom dodržujeme pravidlá hry – si čestný človek a chceš urobiť iba to najlepšie pre túto krajinu a pre tento ľud. Ale ako to urobíš, ak ťa nabudúce už nezvolia a svoje plány nezrealizuješ?

Ale začínaš si vymýšľať také podmienky, aby si ma zahnal do kúta a aby som nemal iné východisko. Ale človek či politik, ak chce byť čestným, tak napriek všetkému môže byť.

 

Veď nevymýšľam nejaké neordinárne výnimočné podmienky – s týmto všetkým sa politici stretávajú každý deň. Je to bežná prax, rutina. A ďalej. Určite vieš, že sám všetko nezvládneš. Aby si niečo dokázal, musíš mať okolo seba svojich ľudí, spolubojovníkov, ansámbel. A preto musíš okolo seba vytvoriť dobrý „orchester“, nemôžeš si vziať hocikoho z ulice a dať mu zodpovednú úlohu. Musí byť „tvoj“…

Samozrejme, musím mať okolo seba svojich ľudí, aby robili to, čo treba, aby mali rovnaké názory a ciele. Samozrejme, musím si vytvoriť svoju „armádu“, inak nič nezvládnem.

 

No a zasa sme pri tej korupcii. Nemáš inú možnosť, ako okolo seba – na teplé mestečká usadiť svojich ľudí.  Nie je to korupcia? Môže sa tomu vyhnúť aspoň nejaký politik?   

Tak už neviem… Čo potom – nikomu nemôžeme veriť, koho potom máme voliť? Čo s tým?

 

Nuž, všetko má svoje zákonitosti. Prví politici idú do politiky, pretože chcú moc a chcú sa nabaliť. Druhí chcú urobiť všetko dobré, ale keď sa dostanú do „terénu“, uvidia, aké sú pravidlá hry, a to, že inak sa nedá – tiež sa zmenia. Jednoducho okolnosti nepustia. Rob čo chceš, ale viac či menej sa do toho predsa namočíš. Potrebuješ svojich ľudí, nemáš inú možnosť, ako sa tak alebo inak odvďačiť alebo pomôcť niekomu a pod. A nech budeš čistý ako destilovaná voda, ale keď sa dostaneš do kontaktu s „inou vodou“, zmení sa zloženie aj tej ideálne čistej vody. Zatiaľ iné zákony nik nevymyslel.

Toto je čistý pesimizmus. Tak potom všetko môžeme zabaliť? Nikoho nemôžeme voliť?

 

Ale prečo? Napríklad, taký „kompromis“. Môžeš voliť tých, ktorí budú čestnejší, ako ostatní, ktorí sa do korupcie, podvodov a rozkrádania namočia čo najmenej.

Preboha, a toto je čo za perspektíva? To je choré! Iná cesta nie je? Ozaj nie sú skutočne čestní politici, ktorí vôbec nebudú kradnúť, nezamiešajú sa do korupcie, nijako sa nenamočia?

 

Možno sú aj takí. Veď aj niektoré ryby vedia lietať. Ale je ich mizerne málo. Hľadaj, dedukuj, rozmýšľaj. Voľ takých, ktorí to asi ozaj myslia vážne. Iné ti neporadím.

Tak si mi príliš nepomohol. Ozaj politika je to rybník so strašne mútnou vodou a je veľmi ťažké nájsť v ňom ryby, ktoré vedia lietať. Nuž, hľadajme, čo iné nám zostáva?..

Eugen Rusnák

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Maas dúfa v obnovenie vzťahov medzi EÚ a USA počas Bidenovej vlády

0 icon

Berlín 24. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Petros Giannakouris, Darko Vojinovic)   Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas vyjadril v utorok nádej na obnovenie vzťahov medzi USA a Európou počas vlády novozvoleného amerického prezidenta Joea Bidena. Informovala o tom agentúra AP Biden dáva podľa Maasa jasne najavo, že chce "opraviť" transatlantické vzťahy, čo…

Víťazstvo Bidena potvrdili aj v štáte Pensylvánia

0 icon

New York 24. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Carolyn Kaster)   Predstavitelia amerického štátu Pensylvánia oficiálne potvrdili, že víťazom prezidentských volieb v tomto štáte sa stal demokrat Joe Biden. Po troch týždňoch sčítania hlasov a sérii neúspešných žalôb prezidenta Donalda Trumpa to v utorok oznámil štátny guvernér Tom Wolf Oznámenie prišlo deň po…

Poslanci schválili zrušenie bankového odvodu, ako aj úpravu v rámci odkladu splátok úverov

0 icon

Bratislava 24. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Bankám od budúceho roka zanikne povinnosť platiť bankový odvod. Vyplýva to zo zákona o zrušení osobitného odvodu bánk a pobočiek zahraničných bánk, ktorý schválil parlament. Ide o naplnenie spoločného memoranda medzi ministerstvom financií a bankovou asociáciou z júna tohto roka. Už vtedy sa…

Veronika Remišová vyzvala koaličných partnerov na riešenie problémov s chladnou hlavou

0 icon

Bratislava 24. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Koaliční partneri by mali pri riešení problémov pristupovať s chladnou hlavou, bez zbytočných útokov a s konštruktívnymi riešeniami. Vyhlásila to predsedníčka Za ľudí a ministerka investícií Veronika Remišová Remišová informovala, že pri hlasovaní o ďalšom kole celoplošného testovania na pondelkovom (23. 11.) zasadnutí…

Ruská vakcína je podľa predbežných dát účinná na viac ako 91 percent

0 icon

Bratislava 24. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko Jr)   Ruská vakcína proti koronavírusu Sputnik V je účinná na viac ako 91 percent, ukazujú predbežné dáta z ešte stále trvajúcej tretej fázy klinických testov Podľa údajov získaných 28 dní po prvej dávke a sedem dní po druhej dosiahla účinnosť vakcíny 91,4 percenta.…

EÚ prijala akčný plán pre integráciu a začlenenie migrantov na roky 2021 – 2027

0 icon

Brusel 24. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Darko Bandic, Thierry Monasse)   Európska komisia (EK) predstavila v utorok akčný plán pre integráciu a začlenenie na roky 2021 – 2027. Tento plán podporuje začlenenie pre všetkých ľudí, uznáva dôležitý príspevok migrantov pre EÚ a rieši prekážky, ktoré môžu brániť osobám s migrantským pôvodom, od…

Mikas sa stretol s trénerom Molnárom z Extrémnych premien

0 icon

Bratislava 24. novembra (HSP/Foto:Facebook)   Potom ako došlo v októbri k zatvoreniu fitnes centier sa na sociálnej sieti ozval známy tréner Maroš Molnár z relácie Extrémne premeny. Hlavného hygienika Jána Mikasa vtedy pozval do svojej relácie, v ktorej pomáha ľuďom s premenou, za čo si vyslúžil aj množstvo kritiky. Ján Mikas sa…

Ako sa nestať poskokmi Bruselu? Stačí podporiť „prezieravejších“ susedov v rámci V4

0 icon

Bratislava 24. novembra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)   Historik a publicista Vlastimil Vondruška, ktorý je zároveň jedným z najpopulárnejších českých spisovateľov súčasnosti, sa na svojom blogu venuje nedávnej správe o tom, že Poľsko a Maďarsko zablokovali prijatie rozpočtu EÚ na roky 2021-2027 "Takto povedané konanie oboch krajín vyzerá na prvý pohľad…

Marek Krajčí: Na oddlženie nemocníc by malo ísť v budúcom roku asi 575 mil. eur

0 icon

Bratislava 24. novembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Na oddlženie nemocníc v budúcom roku by malo ísť 575 miliónov eur. V utorok to na tlačovom brífingu oznámil minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO). Nedefinoval však, aké budú pravidlá oddlžovania "Zatiaľ sa mi s ministerstvom financií podarilo vyrokovať 575 miliónov eur na…

Robert Fico: Medzi kandidátmi na generálneho prokurátora nie je ani jeden, koho by chcel Smer podporiť

0 icon

Bratislava 24. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Strane Smer-SD sa nepáči ani jeden z kandidátov na generálneho prokurátora. Na utorkovej tlačovej konferencii to povedal líder Smeru-SD Robert Fico. "V tejto chvíli je naše stanovisko také, že pôjdeme hlasovať, no nemáme žiadneho kandidáta, ktorého by sme chceli podporiť,“ uviedol Fico je…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavol Kleban

Ako sa stať milionárom za 1 rok? (časť 1.)

0icon

ROZHODNUTIE   Vždy som sa snažil zmeniť svet k lepšiemu, no zatiaľ bez výrazných výsledkov. Žijeme príliš materiálnu dobu na to, aby ľudia vnímali vyššie hodnotové posolstvá. Úspech je v spoločnosti nekompromisne určovaný len výškou bankového konta. A tak, prehliadajúc samotný zmysel života, ľudia prežívajú v zlatistej bubline spoločenského zriadenia.…

Peter Štrba

Vyzývam RTVS, aby zorganizovala a odvysielala diskusiu na tému celoplošné testovanie!

0icon

Otvorený list RTVS: Vážený pán/vážená pani, na začiatku novembra a o týždeň neskôr boli občania Slovenskej republiky svedkami „operácie“, ktorá dostala pomenovanie „celoplošné testovanie“. V rámci príprav na túto akciu boli zo strany predsedu vlády ignorované pripomienky a výzvy jednotlivcov, ale aj celých združení kompetentných vyjadriť sa k zmysluplnosti takejto…

Pavel Pakoš

Veľké klamstvo príde na svet II.

0icon

To čo sa deje je iba predzvesť ďalších naplánovaných udalostí. Modrý papier s troma kinderkovskými šestkami, pre ktorý boli ľudia vyhadzovaní z práce, nevpustení do obchodu či im bolo zakázané vstúpiť do budovy štátneho úradu, to je iba predohra oveľa väčších neprávostí, ktoré majú na ľudí nachystané. Prídu ako umelo…

Ivan Štubňa

USA – krajina, v ktorej vládny a bezpečnostný establishment beztrestne vraždí svojich prezidentov

0icon

Dallas – miesto, kde bola naplánovaná a uskutočnená vražda Johna Fitzeralda Kennedyho (JFK) dňa 22.novembra 1963. Pri každej politickej vražde človek zbystrí pozornosť a pátra po príčinách. Väčšinou totiž za ňou stojí nejaké veľké politické svinstvo, ktoré má ovplyvniť určitý vývoj udalostí. Vražda JFK mala kolosálne príčiny a aj kolosálne dôsledky. Možno sa…

Marek Danko

Bidenovo víťazstvo zmení Ukrajinu na vojenský obvod

0icon

Ukrajina nemá dôvod radovať sa z výsledkov volieb v USA. Je zbytočné dúfať, že od Spojených štátov získa nejaké výhody. Nie je také dôležité, kto by sa presne stal prezidentom USA – Biden alebo niekto iný z jeho členov politickej strany. Demokrati sa k moci dostanú v Spojených štátoch. Ale sú najagresívnejšou časťou americkej politiky.…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Oprava rozbitých vecí môže byť aj poriadna zábava

0 icon

Oprava rozbitých vecí nemusí byť iba nuda. Ak sa do toho pustia obyčajní ľudia, ktorí nie sú veľmi zruční, tak môžu vzniknúť podobné komické situácie. Sťahovacie pásky držia pohromade nárazník a karosériu auta, vešiaky v rúre poslúžili miesto roštu a rovnako skvele poslúžila aj prázdna plastová nádoba, z ktorej si…

Prečo je každá planéta vo vesmíre guľatá?

0 icon

Náš vesmír má najmenej jednu sextilionovú planétu. Ale každá jedna zo šesťdesiatich planét vo vesmíre je guľatá. Nie je medzi nimi ani jeden kváder ani žiadna planétka pripomínajúca Toblerone. Žiadna planéta nie je guľatá „od narodenia“. Planéta začína svoj život ako mrak hornín a prachových častích rotujúcich okolo hviezdy. Častice sa…

Smrť princeznej Diany: 1. časť

0 icon

V nedeľu dňa 31. augusta 1997 otriasla v raných hodinách svetom správa o smrti princeznej Diany. Zomrela spoločne so svojím milencom Dodim Al-Fayedom pri autonehode, ktorá sa stala v noci v jednom z parížskych tunelov. Vodič automobilu Henri Paul tiež zomrel. Dianin bodyguard Trevor Rees Jones bol vážne zranený. Nejak tak môže vyzerať XY ďalších ranných…

Pristátie na Mesiaci a nekončiace konšpirácie. 4. časť

0 icon

Bolo pristátie sfalšované? A kde je kráter? Ako mohli prežiť astronauti a zariadenie v module Apollo 11 Van Allenov radiačný pás? A čo mesačné kamene a výprava Wernhera von Brauna na antarktickú expedíciu? To je len výber najčastejších otázok, ktorými rôzni konšpirátori už po desaťročia zaplavujú internet. Prinášame vám štvrtý…

Kde sa nachádza najdaždivejšie miesto na Zemi?

0 icon

Ak  sa niekto spýta, kde je asi najdaždivejšie miesto na Zemi, čo by ťa napadlo ako prvé? Dažďové pralesy alebo možno Anglicko? Prekvapivo to je v Indii. Podľa Guinessovej knihy svetových rekordov je najdaždivejšie miesto, tzn. z najvyššími priemernými ročnými zrážkami, dedina Mawsynram. Nachádza sa na severovýchode Indie a podľa získaných údajov tam…

Vo svete IT

Huawei na to pôjde z opačnej strany. Namiesto 5G smartfónov pôjde do 4G. Naznačujú to najnovšie správy

0 icon

Minulý rok spoločnosť Huawei oznámila veľké plány spojené so zvýšenou frekvenciou uvoľňovania nových 5G smartfónov. Bohužiaľ, však situácia spojená so sankciami, neumožnila spoločnosti tento cieľ naplniť. Dôvodom je, že Huawei nemôže aktuálne odoberať produkty a služby vyrábané americkými technológiami. V praxi to znamená, že Huawei nemá od koho odoberať procesory…

10 najlepších hororových filmov, ktoré aktuálne nájdete na Netflixe

0 icon

Hororových filmov môžeme nájsť tisíce, ale len máloktoré stoja v skutočnosti za pozretie. A práve preto by sme vám chceli dať do pozornosti niekoľko z nich, ktoré stoja za zvýšenú pozornosť. Pevne veríme, že vo výbere nižšie si nájde každý niečo, čo ho poteší. 1922 1922 je film, ktorý je…

Nový Xiaomi Mi 11 Pro by mohol prísť s úchvatným WQHD+ displejom, čím sa vyrovná najdrahším konkurentom

0 icon

Nová vlajková séria Mi 11 od spoločnosti Xiaomi je pomaly ale isto na ceste, čo sa odráža aj na množstve informácií, ktoré sa dostávajú do povedomia leakerov, technologických redaktorov ako aj fanúšikov značky. O nadchádzajúcej sérii však stále nemáme exaktné informácie, čomu nedopomáha ani zverejnenie najnovších informácií odhalených priamo z…

Mohlo by ľudstvo v budúcnosti osídliť Europu, jeden z mesiacov Jupitera?

0 icon

Jeden z mesiacov Jupitera, Europa, je na našej oblohe len drobnou bodkou svetla, ktorá je v porovnaní s inými, oveľa jasnejšími hviezdami, pomerne nevýrazná. Zároveň je to najmenší mesiac, ktorý bol objavený Galileom v roku 1610. Až koncom 19. storočia sa podarilo odhaliť jeho priemer, ktorý má približne 3100 km. S príchodom 60. rokov minulého…

Google bude pravdepodobne čeliť ďalšiemu sporu. Stredobodom pozornosti je spôsob zberu údajov o používateľoch

0 icon

Po niekoľkých protimonopolných vyšetrovaniach, ktorým musí  Google aktuálne čeliť vo viacerých regiónoch sveta, prichádza ďalšie. Tentokrát na území Veľkej Británie. Na tému upozorňuje portál techxplore.com. Opäť raz dôvodom sú praktiky zbierania údajov o používateľoch. Podľa zverejnených dokumentov, britský protimonopolný dozorný úrad a Úrad pre hospodársku súťaž, začal preverovanie sťažnosti potom,…

Armádny Magazín

Viete, že ... osud Židov bol spečatený za 90 minút? a iné menej známe fakty nielen z bojiska druhej svetovej vojny

0 icon

Slovensko, 24. november 2020 (AM) –Viete, že...? ...Turecko chcelo v roku 1952 zatvoriť Bosporský prieliv pre sovietske lode? Turecko je v podstate „večným“ nepriateľom Ruska, s ktorým bolo vo vojnovom stave 12-krát. Mnohí dnešní Rusi hovoria, že aj v súčasnej Sýrii sú na opačnej strane barikády, ž

Komu bude slúžiť Európska armáda, ak vznikne?

0 icon

Nemecko, 24. november 2020 (AM) – Nemeckí poslanci za SPD vypracovali projekt na vytvorenie európskej „28. armády“ nezávislej od členských štátov a na čele s novým "európskym komisárom obrany". Armáda, ktorá by sa mohla byť vyjadrením "suverenity". Nemecký denník Die Welt opisuje projekt

Náhorný Karabach: Jeden azerbajdžanský vojak zomrel, ruský mierotvorca zranený pri výbuchu míny

0 icon

Náhorný Karabach, 24. november 2020 (AM) – Dôstojník ruských mierových síl bol zranený pri výbuchu míny v Náhornom Karabachu, jeden azerbajdžanský vojak prišiel o život, ďalší štyri karabašskí záchranári boli zranení. Informuje o tom ministerstvo obrany Ruska.

USA pokračujú v búraní bezpečnostnej architektúry sveta

0 icon

USA, 24. november 2020 (AM) – V noci na 22. november 2020 USA ukončili procedúru vystúpenia zo Zmluvy o otvorenom nebi, čím sú už takmer na konci deštrukčného procesu bezpečnostnej architektúry sveta. Na dokončenie deštrukcie im zostáva už len jediné – nepredĺžiť platnosť zmluvy START 3.   Z

Irán zabarikádoval Venezuelské nebo: Drony Mohajer-6 budú na ochranu pred votrelcami

0 icon

Venezuela, 24. november 2020 (AM) –Prílet dronu Mohajer-6 do Venezuely môže byž varovaním pre USA. Ide o symbolický prílet, pretože Irán uvoľnil licenciu na výrobu svojho dronu vo Venezuele čo znamená pre Madurov "diktátorský" režim posilniť svoju obranu pred démonkratickým režimom z USA. Do akej miery bude tento projekt úspešný ukážu…

Svetlo sveta

Otec Urbančok: Blíži sa bibliou predpovedaný koniec sveta ?

0 icon

Homília na 25. nedeľu po Turícach – Misál sv. Jána XXIII. Mt 24,15-35 Keď uvidíte ohavnosť spustošenia na svätom mieste, ako predpovedal prorok Daniel – kto číta, nech pochopí: vtedy tí, čo budú v Judei, nech utečú do hôr, kto bude na streche, nech nezostupuje vziať si niečo z domu,…

Arcibiskup Fulton J. Sheen: Nebo nie je až tak ďaleko

0 icon

V jednej známej piesni sa hovorí: “Keď som pri tebe, som v nebi.” Nech to znie akokoľvek ľúbivo, toto nie je nebo, o ktoré človek na zemi zápasí. Ak chceme hovoriť o nebi, musíme najskôr pochopiť, prečo nebo je večnosť. Hovoriť o večnosti znamená pochopiť čas. V nebi nie je…

Očistec je miestom utrpenia, ale zároveň predĺžením Božieho milosrdenstva po smrti

0 icon

Pre veľkú väčšinu ľudí je takmer nemožné dosiahnuť na tomto svete dokonalosť. A preto Cirkev hovorí o Očistci. Pre väčšinu z nás je nemožné zomrieť v stave dokonalosti. Ďakujme Bohu, že vo svojom milosrdenstve, nám ľuďom, dal Očistec. Očistec je pre nás rozšírením Božieho milosrdenstva z tohto sveta do nadprirodzeného.…

Dva spôsoby ako odkláňa diabol cnostných ľudí od svätosti

0 icon

Aj ľudia, ktorí žijú cnostným životom sú vystavení boju diabla. Ten dokonca samotnú cnosť vie využiť ako prostriedok a príležitosť na odpadnutie od Boha. V 16 storočí kňaz Lorenzo Scupoli predstavil a rozobral dve diablove stratégie, kedy je cnosť a túžba po dosiahnutí cnosti, využitá diablom na odklonenie duše od…

Je ľahšie uveriť v prítomnosť Ježiša v Eucharistii alebo, že dieťa v maštali je Bohom?

0 icon

Raz na sviatok Zjavenia Pána jeden svätec povedal: „Boh sa nezjavuje ľuďom, ktorým stačí jedna kniha na celý život. Boh sa zjavuje buď úplne jednoduchým ľuďom ako boli pastierikovia alebo mudrcom, ako boli Traja králi. Obe skupiny ľudí totiž vedia, že o Bohu nič nevedia a sú pokorní. Tá tretia kategória ľudí…

icon FOTO DŇA