PAHREBA. Ktorý utajený „kardinál Richelieu“ a prečo poslal do útoku „neznámych ozbrojencov“ na rusko-ukrajinskej hranici?

Bratislava 14. augusta 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka)

 

Ruské bezpečnostné zložky pred niekoľkými dňami blízko mesta Armjansk objavili skupinu ukrajinských teroristov. Došlo k prestrelke a potom na mieste činu príslušníci FSB objavili  výbušné zariadenia, munície, míny a granáty. Prečo došlo k tomuto incidentu?

Ilustračné foto
Ilustračné foto

 

Ahoj, Jožo. Už tomu prestávam rozumieť. Čo sa to vlastne deje? Pred niekoľkými rokmi to si ani v zlom sne človek nemohol predstaviť. Ukrajinskí diverzanti sa pokúsili prebojovať na územie Ruska. Je to blázinec. Je to vôbec pravda? Jedni tvrdia, že je, druhí, že je to somarina, tretí poklepkávajú si po hlave a hovoria, že sú obidve strany to nemajú v hlave v poriadku. Už ani neviem, čomu mám a čomu nemám veriť…

Nuž, podľa mňa, je to asi skutočnosť: podobné divadielko by sa asi nedalo zinscenovať. Takže to sa asi ozaj stalo. A to, že to bolo bláznovstvo, tak v tom máš úplnú pravdu. Vyzerá to tak, že na Ukrajine niektorí majdanutí sa premenili na čistých majdownov – jednoducho im šibe. Keď sa niekto uchýli k otvoreným teroristickým činom – je to ozaj choré.

 

Ale veď ukrajinské vedenie tvrdí, že sa také nič nestalo. Komu máme veriť? Možno ozaj Kyjev v tom nemá prsty? Možno sa také niečo stalo v skutočnosti, ale Kyjev za to nemôže? Sám vieš, aký je teraz bordel na Ukrajine. Každý robí čo chce, každý vedie svoju vlastnú vojnu a neposlúcha rozkazy zhora. Kto tam vlastne útočil? Ukrajinci, diverzanti, tajné služby, dobrovoľníci z nejakého skazeného bataliónu, obyčajní banderovci alebo vycvičení vojaci? Je v tom poriadny chaos. 

Je. Rusi vyhlasujú, že chytili ukrajinských diverzantov a že majú na to dôkazy. Ukrajina všetko popiera a tvrdí, že sú to nezmysly a provokácie. A obidve strany sa obracajú na OSN a iné úrady, aby urobili poriadok s tým druhým – provokatérom. Mnohí svetoví politici o tom radšej nehovoria nič, snažia sa to ututlať. Väčšina médií tiež o tom neinformuje, akoby dostali rozkaz, že táto téma je tabu. Všetko je to neuveriteľne podozrivé.

 

Každý to zdôvodňuje po svojom. Rusi hovoria, že sú to operácie ukrajinských tajných služieb, na ktoré sa pripravovali dlho a rafinované. Diverzanti vraj niekoľko razy  navštívili Krym ako turisti, poobzerali sa tam, pozbierali informácie, trochu sa tam „udomácnili“. Niektorí sa hrali na obchodníkov a dokonca chodili po domoch ako agenti rôznych spoločností. Zisťovali si prístupy a režim fungovania objektov. Samozrejme, hľadali agentov na mieste činu, snažili sa vybudovať svoju špiónsko-teroristickú sieť. Pripravovali sa profesionálne. A vraj medzi nimi bolo veľa agentov tajných služieb.

Ale Ukrajinci to popierajú. Generálny štáb Ozbrojených síl Ukrajiny nazval tieto reči za provokáciu. Samotný prezident Petro Porošenko bol veľmi nahnevaný a servítku pred ústa príliš nedával. No a teraz skús to zistiť – kto klame a kto hovorí pravdu. Myslím si však, že Rusi asi neklamali: takúto akciu zinscenovať je ťažké. Asi také niečo sa ozaj stalo.

 

To ti neviem povedať. Ja už neviem, komu mám veriť doma, dupľom v zahraničí. Dnes každý klame až sa práši. Kašlem na to, len aby nebola vojna – dotkne sa to nás všetkých.

To si píš. Dúfam, na Ukrajine nie je až tak veľa hlupákov, aby dokázali rozviazať otvorený vojenský konflikt s Ruskom. Aj keď si budú myslieť, že ich USA budú brániť – len aby sa neprepočítali… Tak alebo inak, ale tieto udalosti značne zmenia situáciu v tomto regióne a vôbec bezpečnostnú situáciu v Európe a dupľom vzťahy medzi Moskvou a Kyjevom.

 

Samozrejme, zdôvodniť by to mali skúsení analytici, ale aj my svojim sedliackym rozumom vieme si predstaviť niektoré veci. Napríklad, je jasné, a Rusi to už aj vyhlásili, že s rokovaniami v Normandskom formáte aspoň na nejaké obdobie je amen: ťažko budú chcieť rokovať so stranou, ktorá proti nim pripravuje a uskutočňuje teroristické činy. To ani ja by som sa s tebou nerozprával, keby si mi podložil mínu do šopy.

Je to jasné. Veď to potvrdil aj samotný ruský prezident. Priznám sa, neočakával som od neho takú prudkú reakciu. Predsa rád sa hrá na diplomata a šachistu, ale určité sú situácie, keď sa už nedá rozohrávať šachovú partiu, ale treba si navliecť aj boxerské rukavice. Všetkým svetovým lídrom „rozkázal“, aby si to rozmysleli a konečne zhodnotili všetko, čo robí súčasné ukrajinské vedenie: buď budú aj naďalej zatvárať oči na všetky „hriechy“ Kyjevu, alebo už konečne odložia dvojitý meter a povedia pravdu – čo je zač tá súčasná „ukrajinská demokracia“. Prízvukoval, že Porošenko škodí svojmu ľudu a okráda ho.

 

Skrátka, vzťahy medzi Ruskom a Ukrajinou sa pokazili – razantne a zdá sa, na dlhšie obdobie. Možno dovtedy, kým sa na Ukrajine nezmení politické vedenie. A to asi tak skoro sa nestane. Podľa mňa, v Kyjeve to nenaordinovali na ten správny čas. Akurát, keď sa v celom svete začala šíriť kritika na margo činnosti súčasného vedenia Ukrajiny a postoj voči nemu sa väčšinou značne zhoršil, práve vtedy Kyjev sa odhodlal na túto „hrdinskú operáciu proti agresorovi.“ Nie – nie, veľmi zle to načasovali…

Veď práve. Keď už „totalitník“ Erdogan by chcel zasa sa skamarátiť s Ruskom – a vie prečo! – o niečom to svedčí. Pomaly svet začína vytriezvievať – aj čo sa týka Ruska, a aj Ukrajiny. Samozrejme, ide to strašne pomaly a s problémami, ale predsa väčšina štátov by si už chcela obnoviť normálne vzťahy s Ruskom. Niektorí sa, samozrejme, obávajú reakcie USA, ale veď ani tam to nie je všetko také jednoznačné. Ak sa prezidentom stane Trump, kto vie, možno aj Biely dom trochu zmení politiku voči Rusku. Nemusí to byť, preto hovorím – možno…

 

Nuž, čo by si chceli v Kyjeve? Svetové elity nemajú na starosti iba Ukrajinu, nemôžu sa venovať výlučne iba jej. Sýria, Afganistan, migranti, tureckí kríza, teroristické činy v Európe ako na bežiacom pase, hospodárska recesia, debilná sankčná vojna s Ruskom a pod. – tých starostí je vyše hlavy. Ukrajina určite nie na prvom mieste v rebríčku priorít. Myslím si, že si to v Kyjeve neuvedomujú a to je najväčšia chyba.

V Kyjeve by si predovšetkým nemali myslieť, že sú stredobodom vesmíru a všetci svetoví lídri o ničom inom nesnívajú, ako o tom, že majú pomáhať Kyjevu, odpúšťať mu všetky jeho prešľapy, hriechy a zločiny a do nekonečná nalievať do tejto nádoby bez dna tony prachov. Navyše Kyjev nerealizuje žiadne reformy aj keď  to prisahal. Kto sa bude babrať s neposlušným, rozmaznaným a hlúpym deckom dlhé roky? Všetci sú už z Ukrajiny unavení. A akurát teraz sa odhodlá k teroristickým činom. Žeby Kyjev ju chcel premeniť na „filiálku“ Islamského štátu? A v tom „nesprávnom“ čase, keď sa celý svet zbrojí proti teroristom?

 

No až tak by tom to nepreháňal. Predsa porovnávať islamistov a súčasných ukrajinských „nazi“ je trochu silná káva. Hocijako, až na taký rozsiahly teror nie sú schopní a nedokážu používať také metódy ako islamisti: sotva sa nájde viac Ukrajincov, ktorí budú ochotní stať sa samovražednými atentátnikmi. Podložiť bombu pod cestu alebo most – to by šlo. Ale vyhodiť sa do luftu spolu s nákladniakom plným dynamitu, tak na takúto prácu veľa Ukrajincov sa asi nenájde… Predsa aj tá mentalita je iná…

Aspoň jedna dobrá správa… Som zvedavý, či túto akciu v hlavnom štábe ukrajinskej rozviedky si vymysleli sami alebo predsa konali na rozkaz zaoceánskych „inštruktorov“? Samozrejme, nie je v tom veľký rozdiel, ale predsa… Netreba byť skúseným analytikom, aby si človek to vedel prečítať medzi riadkami: niekto mocný a „neviditeľný“, taký svetový kardinál Richelieu, neuveriteľne sa snaží, aby v Európe vypukol vojenský konflikt. Najschodnejšou cestou je preňho asi vojna medzi Ruskom a Ukrajinou a veľmi sa snaží – vidno to aj bez okuliarov… Neviem – neviem, či Rusom neprasknú nervy… Dokedy si budú dovoľovať takto brnkať po nose? Nikto by to dlhšie nevydržal – práve na tom vybudoval svoju taktiku chytrák Richelieu. A celé európske spoločenstvo sa tvarí, že všetko je v poriadku, že sa nič nedeje a ak niekto zaútočí na Rusov, tak si dokonca sami za to môžu…

 

Nuž, pred pomaly 100 rokmi slávny sovietsky básnik Vladimír Majakovskij písal: ak hviezdy zažíhajú, znamená to, že to niekto potrebuje… Ak „neznámi Ukrajinci“ pripravujú teroristické útoky voči Rusku, znamená to, že to niekto potrebuje.

Samozrejme, ako hovorím: potrebuje to „mierumilovný“ kardinál Richelieu a jeho garda. Potichu poťahuje nitky svetovej politiky, občas pritvrdí, ale tvarí sa, že s tým nemá nič spoločné, že je iba muzikant. Zdvorilo sa usmieva, vyzdvihuje vlastnú úlohu, ako „silou zbraní nastoľuje mier a demokraciu po celom svete“ a poučuje iných, ako majú žiť v mieri. Nuž, kým sa nenájdu traja mušketieri a odvážny d’Artagnan a nezatlačia šedého kardinála do kútu, tak provokáciám, teroristickým činom a vojenským konfliktom ešte neodzvoní. Vyzerá to zatiaľ zle. Lenže nič netrvá večne. Veď sme to čítali, vieme, ako ho chodí a ako sa to skončí: na každého kardinála Richelieu sa predsa raz nájde svoj d’Artagnan…

Eugen Rusnák

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Netanjahu podporil návrh zákona umožňujúceho priamu voľbu premiéra

0 icon

Jeruzalem 19. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Alex Kolomoisky)   Izraelský premiér Benjamin Netanjahu podporil v pondelok návrh zákona, ktorý by umožnil priamu voľbu premiéra. Krajinu by to podľa jeho slov mohlo vyviesť z politického patu, ktorý trvá už dva roky. Netanjahuovi by legislatíva mohla zaručiť ďalšie funkčné obdobie v úrade a na…

Pročko odhalil dodávku, ktorá doniesla „kytice od občanov“ riaditeľke ŠÚKLu. Jeho Facebook zaplavili progresívci, ich vysvetlenia vás dostanú do kolien

0 icon

Bratislava 19. apríla 2021 (HSP/Foto:Facebook)   „Kvety pre pani riaditeľku ŠÚKL priviezlo jedno auto, z ktorého ich porozdávali ľuďom, ktorí sa rozhodli darovať kvety pre pani Baťovú. Novinárov nezvážali, tých len niekto dopredu informoval o láske, ktorú idú bežní občania prejaviť štátnej úradníčke,“ napísal poslanec Jožo Pročko na svoj facebookový…

Ministri zahraničných vecí EÚ sú za posilnenie spolupráce v oblasti Stredomoria

0 icon

Brusel 19. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Európska únia je odhodlaná obnoviť a posilniť strategické partnerstvo so svojimi južnými susedmi s cieľom riešiť spoločné výzvy v Stredomorí, využívať spoločné príležitosti a uvoľniť ekonomický potenciál tohto regiónu v prospech jeho obyvateľov. Uvádza sa v spoločnom vyhlásení diplomatov EÚ zverejnenom po skončení pondelňajšieho…

ŽIVOT- Národná strana vyzýva Mičovského, aby prestal ohrozovať normálny chod poľnohospodárstva

0 icon

Bratislava 19. apríla 2021 (HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Strana ŽIVOT – národná strana vyzýva ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Jána Mičovského, aby zodpovedne a transparentne pristúpil k výberu generálneho riaditeľa Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) a obsadil tento post kvalifikovaným a odborne zdatným kandidátom „Žiadame po dvoch neúspešných výberových konaniach urýchlene ukončiť…

Prezidentka Čaputová pozvala amerického prezidenta na návštevu Slovenska

0 icon

Bratislava 19. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Evan Vucci)   Prezidentka Zuzana Čaputová formou listu pozvala amerického prezidenta Joea Bidena na návštevu Slovenska. TASR o tom v pondelok informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec s tým, že čas odoslania listu bližšie nešpecifikoval "Ak by prezident USA pozvanie prijal a prišiel by na návštevu SR,…

Babiš zaradil spiatočku: Vo Vrběticiach nešlo o akt štátneho terorizmu, Rusko neútočilo na ČR ale na tovar Bulhara. „Agenti operáciu spackali“

0 icon

Praha 19. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Olivier Hoslet, Pool via AP,Metropolitan Police via AP,Mesto Valašské Klobouky)   Český premiér Andrej Babiš v pondelok povedal, že výbuchy vo Vrběticiach nemožno považovať za akt štátneho terorizmu. Podľa jeho slov išlo o útok na tovar bulharského obchodníka, a nie o akciu namierenú voči Českej republike.…

Takto sa Rusi zbalili a opustili veľvyslanectvo v ČR. Zbalili sa a odišli už aj Česi z veľvyslanectva v RF

0 icon

Moskva 19. apríla 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Pavel Golovkin)   Kremeľ v pondelok slovne odsúdil kroky Česka, ktoré v sobotu oznámilo vyhostenie 18 pracovníkov ruského veľvyslanectva v Prahe v spojitosti s obvineniami zo špionáže. Informovala o tom agentúra AFP Vyhostení ruskí diplomati s rodinami odleteli do vlasti Pre diplomatov s rodinami priletel…

Japonských fanúšikov do olympijských hier nestihnú zaočkovať, športovcom to ani nebudú odporúčať

0 icon

Tokio 19. apríla 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Eugene Hoshiko)   Nízke percento zaočkovaných Japoncov proti koronavírusu podporuje teóriu, že olympijské hry v Tokiu budú bez veľkej časti domácich fanúšikov. Japonský minister zodpovedný za vakcináciu Taro Kono uviedol, že je takmer isté, že miesta v hľadiskách športovísk zostanú prázdne Do dnešného dňa bolo zaočkované…

Španielsko odštartovalo štúdiu vplyvu kombinácie vakcín

0 icon

Madrid 19. apríla 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Alvaro Barrientos)   Španielski zdravotníci začali realizovať štúdiu vplyvu kombinácie rôznych vakcín proti koronavírusu. Zúčastňuje sa na nej 600 ľudí všetkých vekových kategórií, ktorí boli zaočkovaní vakcínou firmy AstraZeneca a ako druhú dávku dostanú očkovaciu látku firiem Pfizer a BioNTech alebo vakcínu spoločnosti Moderna Do štúdie…

Rosatom sa nebude môcť uchádzať o dostavbu českej jadrovej elektrárne Dukovany

0 icon

Bratislava 19. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Aksana Manchuk, BelTa, Pool Photo via AP)   Ruská spoločnosť Rosatom sa nebude môcť uchádzať o tender na dostavbu českej jadrovej elektrárne Dukovany. Ako informuje spravodajský portál Novinky.cz, po rokovaní vlády to oznámil vicepremiér a minister priemyslu Karel Havlíček Česká vláda oficiálne vylúčila Rosatom z tendra…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Slováci proti Rusom?

0icon

Jednou z najväčších chýb Slovenskej republiky z rokov 1939-1945 bol vstup do vojny proti Sovietskemu zväzu. Kto pozná dejiny vie, že vojnu ZSSR vyhlásil predseda vlády Tuka sám, „lebo vedel, že vyhlásenie vojny by snem nebol schválil.“ Tragika veci bola v tom, že túto protiústavne a protiprávne, a proti vôli národa vyhlásenú vojnu…

Radovan Hrádek

Martin Koller a jeho pohľad na Vrbětice

0icon

Stojí za prečítanie. Objektívne a pravdivé. ______________________________________________________________ NOVAREP 19 4 21 Vrbětice 2021 Jako Goebels před Mnichovem K tragické explozi, či explozím ve Vrběticích jsem psal článek krátce, po tragickém výbuchu. Vyšel tehdy ještě na Parlamentních listech, což v současnosti určitě nehrozí. Při pohledu na komedii, kterou prezentují česká média,…

Pavel Polák

Naša svetlá budúcnosť. Časť II

0icon

Globálne vojnové napätie    Médiá a administrácia USA sa zameriavajú na zvyšovanie napätia po celom svete. Schválne používam termín administrácia, pretože ten nešťastný starček, trpiaci stareckou demenciou a ktovie, čím ešte dosadený škandalóznym volebným podvodom globálnych elít do kresla najmocnejšej krajiny sveta americkú politiku iste neriadi. Vidíme tu zvyšovanie napätie na hranici…

Slavěna Vorobelová

Progresívne čivavy treba zavrieť

0icon

Slovensko sa cez zapredané progersívno-liberálne postavičky pridáva k eskalácii napätia voči Ruskej federácii a bez dôkazov ju obviňuje a označuje za vrahov. Stávame sa tak postupne rukojemníkmi vo vlastnom štáte proti našej vôli. Naši „múdri“ vládni politici, okupanti prezidentského paláca a extrémistická progresívna sekta so zatemnenými mysľami, ktorých prozápadná, euroatlantická zahranično-politická…

Gustáv Murín

Matovič končí! Sklamal amerických chlebodarcov...

0icon

Je to typický dejinný paradox, ale v okamihu, kedy Matovič, ako sociopat páchajúci celé mesiace toľko zla, urobil jednu jedinú užitočnú vec – získanie vakcíny Sputnik V – práve na tu jednu vec doplatí. A nerozhodlo sa o tom na Slovensku. Nezabúdajme, že tu máme „verných spojencov“. A tí spoza oceánu si nás tak…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo sa skrýva za čudným správaním tvojho psa? 1. časť

0 icon

Možno si si začal viac všímať, že tvoj pes ťa rád sleduje, keď si v kúpeľni či na wc, prílišne obľubuje vankúše alebo robí kruhy pred tým, ako si ľahnete a zaspí. Takéto správanie sa dá ľahko vysvetliť, čo znamená, že ti dnes objasníme, čo sa za tým skrýva a ty si už…

Tehotný muž ako absolútne nereálna vec? Odpoveďou môže byť pivo :)

0 icon

Keď párik očakáva dieťa, ide pravdepodobne o jedno z najkrajších období života. Je to obdobie vzrušenia, očakávania a určite aj nervozity. Ale čo ak by namiesto ženy bol tehotný muž? Prirodzene, všetka pozornosť sa v tomto období sústredí na budúcu mamičku. Ona je predsa tá, ktorá pod srdcom nosí drahocenný poklad. Je preto prirodzené a pochopiteľné, že…

Záhadná vražda ryšavky 1. časť

0 icon

Počas druhej svetovej vojny Nemci okupovali väčšinu Európy. Neutrálne krajiny - Španielsko, Portugalsko, Švajčiarsko a Švédsko - slúžili ako liahne intríg a špionáže. Obzvlášť významné bolo Švédsko, pretože vďaka jeho strategickej polohe tam mali nemeckí, sovietski a britskí agenti de facto voľné ruky. V rámci trojdielneho článku sa spoločne pozrieme na vraždu záhadnej ryšavky.…

TOP10+: Fakty o vesmíre, ktoré znejú ako falošné, ale sú pravdivé

0 icon

Dokonca aj tí, ktorých vesmír nijako nezaujíma, sú veľakrát prekvapení správami o vesmíre, galaxiách a našej planéte. Moderní vedci sa pritom vôbec nebránia generovať stále nové a nové fakty a dávať ich na svoje informačné kanály. Ich objavy stále dokazujú všetkým na našej planéte, ako málo toho vieme o tejto…

Oceán zachytený v tých najkrajších farbách

0 icon

Oceán pred nami ukrýva ešte mnoho tajomstiev, ktoré čakajú na objavenie. Pozri sa cez objektívy účastníkov súťaže Ocean Art Underwater Photo na krásy, ktoré sa ukrývajú pod hladinou. Oceán, aj keď sa zdá byť iba modrou nehybnou plochou, ukrýva v sebe toľko farebnosti a rozmanitosti, že nejednému z nás sa…

Vo svete IT

Naša planéta je v kritickom stave: Len 3 percent povrchu sa považujú za ekologicky nedotknuté

0 icon

Nový znepokojivý výskum tvrdí, že na Zemi sú len 3% pôdy, ktoré sa považujú za ekologicky nedotknuté. Znamená to, že len v týchto regiónoch môžeme nájsť pôvodné populácie živočíšnych druhov, píše portál Gizmodo. Je to zároveň oveľa pesimistickejšia predpoveď, než hovorili predchádzajúce výskumy. V nich sa uvádzalo, že nedotknutých je od…

Bláznivá teória, alebo možné vysvetlenie fenoménu UFO? Čo si myslíte vy?

0 icon

Pred niekoľkými dňami sme písali o zvláštnych, neidentifikovaných, objektoch, ktoré sa vznášali nad americkou vojnovou loďou. Autenticitu záberov potvrdil aj Pentagon. Stále však ostáva záhadou, čo presne sú záhadné trojuholníkové objekty, zachytené na záberoch. Môže to byť vizuálny efekt? Sú to návštevníci z vesmíru? Zakladateľ The Warzone, Tyler Rogoway tvrdí, že sa…

Podarilo sa, 19. apríl sa zapíše do histórie ľudstva! Dron Ingenuity vzlietol v atmosfére Marsu

0 icon

Dron Ingenuity je aktuálne horúcou témou, dôvodom je, že ide o prvý lietajúci objekt, s ktorým sa nám podaril zrealizovať kontrolovaný let v atmosfére inej planéty. Samotný let bol viackrát odložený. Najprv bol naplánovaný na 11. apríla a v dôsledku chyby v časovaní úloh, bol presunutý na neskôr, konkrétne na 13. apríla. Americkej NASA sa však…

Android 12 by mohol dostať funkciu, ktorú ocenia najmä menej zdatní používatelia v cudzích jazykoch

0 icon

Android 12 je v posledných týždňoch široko a často diskutovanou témou. Dôvodom je, že Google oznámil termín udalosti Google I/O 2021, počas ktorej sa očakáva oficiálne predstavenie vývojárskej verzie nového Androidu. Po uvedení nového Androidu, hoci v BETA zostavení, by sme mali poznať viac menej všetky hlavné zmeny vrátane funkcií,…

Populárne nadstavby MIUI a OneUI chýbajú v rebríčku najlepších systémov, čo sa stalo?

0 icon

Technologickí giganti akými sú Samsung a Xiaomi si dávajú veľmi záležať na spokojnosti svojich zákazníkov, či už po hardvérovej, alebo softvérovej stránke. O to viac prekvapilo hodnotenie Master Lu, ktoré štvrťročne oceňuje najlepšie nadstavby pre operačný systém Android, keď vynechalo obľúbené MIUI a OneUI. Nie je však tajomstvom, prečo tomu…

Armádny Magazín

Senátor Puškov: Biden nechápe moderný svet, ak si myslí, že Západná aliancia predstavuje celý svet

0 icon

Rusko, 18.apríl 2021 (AM) – Americký prezident Joe Biden je presvedčený, že Rusko sa ocitlo „mimo svetového spoločenstva“. Oznámila to tlačová tajomníčka Bieleho domu Jen Psaki. „Prezident verí, že Rusko je v mnohých ohľadoch mimo svetového spoločenstva. Teraz máme formát G7, nie G8… Návrh usporiadať samit je mostom späť. Verí, že je…

Biden varuje: USA sú pripravené použiť na ochranu Japonska jadrové zbrane

0 icon

USA, 19.apríl 2021 (AM) – 16. apríla sa vo Washingtone uskutočnili rozhovory medzi americkým prezidentom Joeom Bidenom a japonským premiérom Jošihidom Sugom. Biden počas rozhovoru potvrdil, že USA sú pripravené brániť Japonsko všetkými prostr

Vojenské lietadlá nad Krymom budú zostrelené bez varovania

0 icon

Rusko, 19. apríl 2021 (AM) – Ruské vojenské velenie včera oznámilo, že v prípade narušenia vzdušného priestoru Krymu lietadlami NATO budú použité systémy protivzdušnej obrany. Informuje o tom portál „avia.pro“.   Ukrajina pritom vyhlásila, že umožňuje členom Severoatlantickej aliancie využívať vzdušný priestor Krymu na vojenské operácie vrátane útoku na

Deväť ruských vojnových lodí zablokovalo ukrajinskej flotile vstup do Azovského mora. Británia vysiela dve bojové lode

0 icon

Rusko, 19. apríl 2021 (AM) – Najmenej deväť ruských vojnových lodí vstúpilo do vôd Azovského mora, čím zablokovali prístup ukrajinskej flotily k moru. V skutočnosti obkľúčilo niekoľko významných prístavov, v ktorých kotvia vojnové lode ukrajinského námorníctva. Podľa údajov, ktoré má portál „Avia.pro“ k dispozícii, ide o lode Kaspickej flotily ruského námorn

Hybridná loď. Čo je známe o vyvíjanej ruskej ponorke Straž

0 icon

Rusko, 19. apríl 2021 (AM) – Ruský exotický projekt by mal zvládnuť kontrolu lodí a kontrolu pobrežia, ale v prípade potreby môže spustiť torpédo. Je určený pre zahraničného zákazníka, ale môže byť tiež užitočný pre školenie ruských námorníkov. Čo je to, ponorka alebo hliadkovacia loď? Všetko dohromady!

Svetlo sveta

Čo robil Ježiš v Bielu sobotu keď ho svet považoval za mŕtveho?

0 icon

Po ukrižovaní Ježiša nastalo na zemi ticho Bielej soboty. Napriek tomu mal Ježiš “veľa práce.” V modlitbe Verím v Boha sa modlíme, že Ježiš po ukrižovaní “zostúpil k zosnulým.” V skutočnosti preklad v iných jazykoch ako napríklad v angličtine a francúzštine, je ešte presnejší: “zostúpil do pekla.” Katechizmus Katolíckej cirkvi…

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

Arcibiskup Sheen: Pilát a najväčší justičný omyl

0 icon

Súdny proces, o ktorom budem dnes rozprávať je proces, na ktorom bolo prítomné celé ľudstvo. Jednotlivci, ktorí sa na tomto procese nachádzajú, v skutočnosti zastupujú jednotlivé kategórie ľudí. Súdny proces sa odohrával pred miestne najvyšším predstaviteľom Rímskej ríše, ktorý sa nazýval Poncius Pilát. Na to, aby sme boli schopní porozumieť…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali