PAHREBA. Ktorý utajený „kardinál Richelieu“ a prečo poslal do útoku „neznámych ozbrojencov“ na rusko-ukrajinskej hranici?

Bratislava 14. augusta 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka)

 

Ruské bezpečnostné zložky pred niekoľkými dňami blízko mesta Armjansk objavili skupinu ukrajinských teroristov. Došlo k prestrelke a potom na mieste činu príslušníci FSB objavili  výbušné zariadenia, munície, míny a granáty. Prečo došlo k tomuto incidentu?

Ilustračné foto
Ilustračné foto

 

Ahoj, Jožo. Už tomu prestávam rozumieť. Čo sa to vlastne deje? Pred niekoľkými rokmi to si ani v zlom sne človek nemohol predstaviť. Ukrajinskí diverzanti sa pokúsili prebojovať na územie Ruska. Je to blázinec. Je to vôbec pravda? Jedni tvrdia, že je, druhí, že je to somarina, tretí poklepkávajú si po hlave a hovoria, že sú obidve strany to nemajú v hlave v poriadku. Už ani neviem, čomu mám a čomu nemám veriť…

Nuž, podľa mňa, je to asi skutočnosť: podobné divadielko by sa asi nedalo zinscenovať. Takže to sa asi ozaj stalo. A to, že to bolo bláznovstvo, tak v tom máš úplnú pravdu. Vyzerá to tak, že na Ukrajine niektorí majdanutí sa premenili na čistých majdownov – jednoducho im šibe. Keď sa niekto uchýli k otvoreným teroristickým činom – je to ozaj choré.

 

Ale veď ukrajinské vedenie tvrdí, že sa také nič nestalo. Komu máme veriť? Možno ozaj Kyjev v tom nemá prsty? Možno sa také niečo stalo v skutočnosti, ale Kyjev za to nemôže? Sám vieš, aký je teraz bordel na Ukrajine. Každý robí čo chce, každý vedie svoju vlastnú vojnu a neposlúcha rozkazy zhora. Kto tam vlastne útočil? Ukrajinci, diverzanti, tajné služby, dobrovoľníci z nejakého skazeného bataliónu, obyčajní banderovci alebo vycvičení vojaci? Je v tom poriadny chaos. 

Je. Rusi vyhlasujú, že chytili ukrajinských diverzantov a že majú na to dôkazy. Ukrajina všetko popiera a tvrdí, že sú to nezmysly a provokácie. A obidve strany sa obracajú na OSN a iné úrady, aby urobili poriadok s tým druhým – provokatérom. Mnohí svetoví politici o tom radšej nehovoria nič, snažia sa to ututlať. Väčšina médií tiež o tom neinformuje, akoby dostali rozkaz, že táto téma je tabu. Všetko je to neuveriteľne podozrivé.

 

Každý to zdôvodňuje po svojom. Rusi hovoria, že sú to operácie ukrajinských tajných služieb, na ktoré sa pripravovali dlho a rafinované. Diverzanti vraj niekoľko razy  navštívili Krym ako turisti, poobzerali sa tam, pozbierali informácie, trochu sa tam „udomácnili“. Niektorí sa hrali na obchodníkov a dokonca chodili po domoch ako agenti rôznych spoločností. Zisťovali si prístupy a režim fungovania objektov. Samozrejme, hľadali agentov na mieste činu, snažili sa vybudovať svoju špiónsko-teroristickú sieť. Pripravovali sa profesionálne. A vraj medzi nimi bolo veľa agentov tajných služieb.

Ale Ukrajinci to popierajú. Generálny štáb Ozbrojených síl Ukrajiny nazval tieto reči za provokáciu. Samotný prezident Petro Porošenko bol veľmi nahnevaný a servítku pred ústa príliš nedával. No a teraz skús to zistiť – kto klame a kto hovorí pravdu. Myslím si však, že Rusi asi neklamali: takúto akciu zinscenovať je ťažké. Asi také niečo sa ozaj stalo.

 

To ti neviem povedať. Ja už neviem, komu mám veriť doma, dupľom v zahraničí. Dnes každý klame až sa práši. Kašlem na to, len aby nebola vojna – dotkne sa to nás všetkých.

To si píš. Dúfam, na Ukrajine nie je až tak veľa hlupákov, aby dokázali rozviazať otvorený vojenský konflikt s Ruskom. Aj keď si budú myslieť, že ich USA budú brániť – len aby sa neprepočítali… Tak alebo inak, ale tieto udalosti značne zmenia situáciu v tomto regióne a vôbec bezpečnostnú situáciu v Európe a dupľom vzťahy medzi Moskvou a Kyjevom.

 

Samozrejme, zdôvodniť by to mali skúsení analytici, ale aj my svojim sedliackym rozumom vieme si predstaviť niektoré veci. Napríklad, je jasné, a Rusi to už aj vyhlásili, že s rokovaniami v Normandskom formáte aspoň na nejaké obdobie je amen: ťažko budú chcieť rokovať so stranou, ktorá proti nim pripravuje a uskutočňuje teroristické činy. To ani ja by som sa s tebou nerozprával, keby si mi podložil mínu do šopy.

Je to jasné. Veď to potvrdil aj samotný ruský prezident. Priznám sa, neočakával som od neho takú prudkú reakciu. Predsa rád sa hrá na diplomata a šachistu, ale určité sú situácie, keď sa už nedá rozohrávať šachovú partiu, ale treba si navliecť aj boxerské rukavice. Všetkým svetovým lídrom „rozkázal“, aby si to rozmysleli a konečne zhodnotili všetko, čo robí súčasné ukrajinské vedenie: buď budú aj naďalej zatvárať oči na všetky „hriechy“ Kyjevu, alebo už konečne odložia dvojitý meter a povedia pravdu – čo je zač tá súčasná „ukrajinská demokracia“. Prízvukoval, že Porošenko škodí svojmu ľudu a okráda ho.

 

Skrátka, vzťahy medzi Ruskom a Ukrajinou sa pokazili – razantne a zdá sa, na dlhšie obdobie. Možno dovtedy, kým sa na Ukrajine nezmení politické vedenie. A to asi tak skoro sa nestane. Podľa mňa, v Kyjeve to nenaordinovali na ten správny čas. Akurát, keď sa v celom svete začala šíriť kritika na margo činnosti súčasného vedenia Ukrajiny a postoj voči nemu sa väčšinou značne zhoršil, práve vtedy Kyjev sa odhodlal na túto „hrdinskú operáciu proti agresorovi.“ Nie – nie, veľmi zle to načasovali…

Veď práve. Keď už „totalitník“ Erdogan by chcel zasa sa skamarátiť s Ruskom – a vie prečo! – o niečom to svedčí. Pomaly svet začína vytriezvievať – aj čo sa týka Ruska, a aj Ukrajiny. Samozrejme, ide to strašne pomaly a s problémami, ale predsa väčšina štátov by si už chcela obnoviť normálne vzťahy s Ruskom. Niektorí sa, samozrejme, obávajú reakcie USA, ale veď ani tam to nie je všetko také jednoznačné. Ak sa prezidentom stane Trump, kto vie, možno aj Biely dom trochu zmení politiku voči Rusku. Nemusí to byť, preto hovorím – možno…

 

Nuž, čo by si chceli v Kyjeve? Svetové elity nemajú na starosti iba Ukrajinu, nemôžu sa venovať výlučne iba jej. Sýria, Afganistan, migranti, tureckí kríza, teroristické činy v Európe ako na bežiacom pase, hospodárska recesia, debilná sankčná vojna s Ruskom a pod. – tých starostí je vyše hlavy. Ukrajina určite nie na prvom mieste v rebríčku priorít. Myslím si, že si to v Kyjeve neuvedomujú a to je najväčšia chyba.

V Kyjeve by si predovšetkým nemali myslieť, že sú stredobodom vesmíru a všetci svetoví lídri o ničom inom nesnívajú, ako o tom, že majú pomáhať Kyjevu, odpúšťať mu všetky jeho prešľapy, hriechy a zločiny a do nekonečná nalievať do tejto nádoby bez dna tony prachov. Navyše Kyjev nerealizuje žiadne reformy aj keď  to prisahal. Kto sa bude babrať s neposlušným, rozmaznaným a hlúpym deckom dlhé roky? Všetci sú už z Ukrajiny unavení. A akurát teraz sa odhodlá k teroristickým činom. Žeby Kyjev ju chcel premeniť na „filiálku“ Islamského štátu? A v tom „nesprávnom“ čase, keď sa celý svet zbrojí proti teroristom?

 

No až tak by tom to nepreháňal. Predsa porovnávať islamistov a súčasných ukrajinských „nazi“ je trochu silná káva. Hocijako, až na taký rozsiahly teror nie sú schopní a nedokážu používať také metódy ako islamisti: sotva sa nájde viac Ukrajincov, ktorí budú ochotní stať sa samovražednými atentátnikmi. Podložiť bombu pod cestu alebo most – to by šlo. Ale vyhodiť sa do luftu spolu s nákladniakom plným dynamitu, tak na takúto prácu veľa Ukrajincov sa asi nenájde… Predsa aj tá mentalita je iná…

Aspoň jedna dobrá správa… Som zvedavý, či túto akciu v hlavnom štábe ukrajinskej rozviedky si vymysleli sami alebo predsa konali na rozkaz zaoceánskych „inštruktorov“? Samozrejme, nie je v tom veľký rozdiel, ale predsa… Netreba byť skúseným analytikom, aby si človek to vedel prečítať medzi riadkami: niekto mocný a „neviditeľný“, taký svetový kardinál Richelieu, neuveriteľne sa snaží, aby v Európe vypukol vojenský konflikt. Najschodnejšou cestou je preňho asi vojna medzi Ruskom a Ukrajinou a veľmi sa snaží – vidno to aj bez okuliarov… Neviem – neviem, či Rusom neprasknú nervy… Dokedy si budú dovoľovať takto brnkať po nose? Nikto by to dlhšie nevydržal – práve na tom vybudoval svoju taktiku chytrák Richelieu. A celé európske spoločenstvo sa tvarí, že všetko je v poriadku, že sa nič nedeje a ak niekto zaútočí na Rusov, tak si dokonca sami za to môžu…

 

Nuž, pred pomaly 100 rokmi slávny sovietsky básnik Vladimír Majakovskij písal: ak hviezdy zažíhajú, znamená to, že to niekto potrebuje… Ak „neznámi Ukrajinci“ pripravujú teroristické útoky voči Rusku, znamená to, že to niekto potrebuje.

Samozrejme, ako hovorím: potrebuje to „mierumilovný“ kardinál Richelieu a jeho garda. Potichu poťahuje nitky svetovej politiky, občas pritvrdí, ale tvarí sa, že s tým nemá nič spoločné, že je iba muzikant. Zdvorilo sa usmieva, vyzdvihuje vlastnú úlohu, ako „silou zbraní nastoľuje mier a demokraciu po celom svete“ a poučuje iných, ako majú žiť v mieri. Nuž, kým sa nenájdu traja mušketieri a odvážny d’Artagnan a nezatlačia šedého kardinála do kútu, tak provokáciám, teroristickým činom a vojenským konfliktom ešte neodzvoní. Vyzerá to zatiaľ zle. Lenže nič netrvá večne. Veď sme to čítali, vieme, ako ho chodí a ako sa to skončí: na každého kardinála Richelieu sa predsa raz nájde svoj d’Artagnan…

Eugen Rusnák

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Krajiny Bukureštskej deviatky (B9) odsúdili „agresívne činy“ Ruska

0 icon

Bukurešť 11. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Krajiny Bukureštskej deviatky (B9) v pondelok odsúdili Rusko za zhromažďovanie vojakov pri ukrajinských hraniciach a za "sabotáž" vykonanú na území členských štátov Severoatlantickej aliancie (NATO). Informovala o tom agentúra AFP "Agresívne činy Ruska a posilňovanie jeho vojenských kapacít v bezprostrednom susedstve NATO, vrátane nedávnej…

Nišikori a Osaková majú pochybnosti o bezpečnosti hier v Tokiu

0 icon

Tokio 10. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Paul White)   Japonskí tenisti Kei Nišikori a Naomi Osaková majú pochybnosti o bezpečnosti tohtoročných olympijských hier v Tokiu. V Japonsku sa už dlhšie ozývajú hlasy, ktoré volajú po ďalšom odklade alebo zrušeniu Situácia s koronavírusom sa stále nezlepšuje a v piatok predĺžili núdzový stav v…

Rumunský prezident: Vo východnej Európe je potrebná väčšia prítomnosť NATO

0 icon

Bukurešť 10. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alexandru Dobre)   Východoeurópske členské štáty Severoatlantickej aliancie (NATO) by si želali väčšiu prítomnosť spojeneckých vojenských síl na východnom krídle tohto bloku. Uviedol to rumunský prezident Klaus Iohannis v pondelok po skončení videosummitu prezidentov krajín Bukureštskej deviatky (B9), s ktorými sa spojil aj americký prezident Joe…

Dozorný orgán pre etiku preveruje Johnsonovu dovolenku v Karibiku

0 icon

Londýn 10. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Matt Dunham)   Dozorný orgán britského parlamentu pre etické správanie v pondelok potvrdil, že vyšetruje premiéra Borisa Johnsona v súvislosti s financovaním dovolenky v Karibiku na prelome rokov 2019-20 - krátko pred vypuknutím pandémie koronavírusu. Informovala o tom tlačová agentúra AP Kathryn Stoneová, ktorá je na…

Borrell oznámil, že EÚ chystá nové kolo sankcií voči bieloruskému režimu

0 icon

Brusel 10. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-John Thys, Pool via AP)   Šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell v pondelok v rámci zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli vyhlásil, že euroblok pripravuje v poradí už štvrté kolo sankcií proti bieloruskému vládnemu režimu. Dôvodom sú pokračujúce represie voči opozícii Borrell podľa…

Koniec biznisu? Štátny tajomník rezortu zdravotníctva končí s prevádzkou mobilných odberových miest

0 icon

Bratislava 10. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Kamil Száz končí s prevádzkou mobilných odberových miest (MOM). O jeho stanovisku informovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová Štátny tajomník považuje za dôležité predísť akýmkoľvek podozreniam z konfliktu záujmov. Poukázal na to, že verejnosť nezavádzal a otvorene priznal,…

„Tešte sa, ktorí sa tešiť chcete.“ Matovič hovorí o výborných výsledkoch z laboratória v Maďarsku, Sputnikom sa možno začne očkovať už v najbližších dňoch. Čo na to ruská strana?

0 icon

Bratislava 10. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Jana Birošová)   Na Slovensku by sa mohlo začať očkovať ruskou vakcínou Sputnik V už v najbližších dňoch. Ako na sociálnej sieti uviedol minister financií Igor Matovič, k očkovaniu sa schyľuje „po výborných výsledkoch testov v certifikovanom OMCL laboratóriu v Maďarsku a po 3-mesačných všemožných obštrukciách…

Hamas vypálil rakety na Jeruzalem

0 icon

Jeruzalem 10. mája 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Ariel Schalit)   Palestínska militantná organizácia Hamas, ktorá vládne v Pásme Gazy, vypálila v pondelok rakety na izraelské hlavné mesto Jeruzalem. Jedna raketa dopadla na západné predmestie, ľahko poškodila dom a spôsobila požiar krovia Izraelská armáda uviedla, že na Jeruzalem bolo vypálených sedem rakiet, pričom…

V USA šesťročné dievčatko smrteľne postrelili na zraze automobilového klubu

0 icon

San Antonio 10. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-KSAT via AP)   Šesťročné dievčatko smrteľne postrelili počas hádky na zraze automobilového klubu v meste San Antonio v americkom štáte Texas, informovala v pondelok polícia. Správu priniesla tlačová agentúra AP V nedeľu krátko pred 23.00 h miestneho času vypukla roztržka a dievčatko zasiahla streľba…

OĽaNO: Kolíkovú si opäť zavoláme na poslanecký klub a definitívne to rozlúskneme

0 icon

Bratislava 10. mája 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel, SITA-Kancelária Národnej rady SR, TASR-Jaroslav Novák,Jakub Kotian)   V pléne Národnej rady (NR) SR sa začala diskusia k návrhu na vyslovenie nedôvery ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej (Za ľudí). Záujem zapojiť sa do diskusie prejavili zatiaľ 16 písomne prihlásení poslanci. Z nich traja sú…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Tony Belohorec

Rusi sa zmietajú v bolestiach. Poďme si do nich kopnúť aj my

0icon

Strávil som analýzou ľudskej povahy takmer celý život a nemyslím si, že existuje ľudské konanie, ktoré by ma prekvapilo, v zmysle - ohúrilo, preto, lebo som sa s ním alebo podobným typom dodnes nestretol. Na druhej strane, je pravda, že mentálne vzruchy dnes ľuďom ubližujú natoľko, že potrebujú terapiu. Ak…

Ivan Lehotský st.

O vlastenectve trochu ináč

0icon

Dennodenne nás naša vláda, „najlepšia“ v histórii, kŕmi hoaxmi (používam jej súčasnú terminológiu) o agresívnom Rusku, o strašnej pandémii, o úžasných perspektívach obnovy štátu, atď. Nepočul som však, že by sa táto skvelá vláda niekedy venovala inej veľkej a potrebnej téme – vlastenectvu. Od roku 2011 je v Organizácii spojených…

Gustáv Murín

Sociálna poisťovňa – fabrika na problémy

0icon

Na úvod treba povedať, že táto dôležitá štátna inštitúcia je masívne prezamestnaná. Len im známym organizačným zauzlením sa podarilo, že v niektorých prípadoch riešia jedného klienta v konkrétnom prípade tri až štyri pracovníčky (vrátane vedúcich), ktoré spolu ale nekomunikujú! Takže pravá ruka netuší, čo robí ľavá a obeťou je občan Slovenska. Ďalšou ich…

Marek Brna

Čo prinesie Slovensku plán obnovy?

0icon

Slovensko sa v roku 2021 ocitlo s dlhom 61% k hdp. Náš štát sa za prvý rok tejto vlády takto masívne zadĺžil a vláda plánuje pokračovať ďalšie tri roky. Ako súčasť NATO kupujeme americké a izraelské zbrane a systémy, dávame 750 miliónov eur na výsledkami pochybné antigénové testovania (testovalo sa…

Matej Kečkéš

Divoký údiv

0icon

Zišli sa tie kmene, kmene nesúrodých druhov, v krásu sfarbené, o niečo ako pocit prosiace. Prebývajú všade vôkol, cítia ich aj koníky slnečných lúčov, lúčov, ktoré vypaľujú medzery do našich životov. Musíme skákať, lietať, sa aj jašiť a tie temné tiene do jadra Zeme splašiť. Idea prebývajúca v tých čo…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP10+: Geniálne nápady, pri ktorých si povieš iba: WOW

0 icon

Dobrý dizajn vždy priťahuje pozornosť. Môžeš ho vidieť pritom vo všetkom, čo nás obklopuje. A vtedy si povieš len: WOW. Množstvo z nich je síce primitívnych, ale v jednoduchosti je krása. Našťastie existujú aj špeciálne príklady dizajnu, ktoré si nebudeš chcieť nechať pre seba a podelíš sa o WOW efekt…

Bomba na svetovej výstave - Kto ju nastražil? 1. časť

0 icon

Prinášame vám ďalšiu minisériu článkov s názvom Bomba na svetovej výstave. Dňa 4. júla 1940 vybuchla v britskom pavilone na svetovej výstave v New Yorku časovaná bomba. V tej dobe Spojené štáty napriek miernemu zlepšeniu ekonomickej situácie vďaka hospodárskej politike F. D. Roosevelta prezývanej Nový údel viazli v kríze, takže prezident pokladal svetovú výstavu za…

TOP10+: Veci, ktoré mala za ZSSR každá domácnosť, no dnes už ich spozná málokto

0 icon

Od kolapsu ZSSR uplynulo takmer 30 rokov. Zdá sa, že za takú dlhú dobu by sa mali veci v našich domovoch vymeniť niekoľkokrát, ale nie. Koľkokrát nájdeš aj ty doma objekty pripomínajúce minulosť zapatrošené v skrinkách alebo u babky v dome? Pre dospelých aj obyčajný pohľad na tieto veci môže…

TOP10: Ako vyzerajú produkty skôr, ako si ich kúpiš? 2. časť

0 icon

Coca-Cola predáva každý deň viac ako 1,9 miliardy porcií v 200 rôznych krajinách, a napriek tomu pred výrobou nevyzerá ako nápoj, ktorý kupujeme v obchode. Existuje veľa ikonických výrobkov vyrobených z ingrediencií, o ktorých by sme možno nikdy nepomysleli, že sa používajú na tieto produkty. Napríklad lak na nechty je len kúsok látky z bavlny pred spracovaním 6.…

Jazero smrti Karačaj je najznečistenejším miestom na svete

0 icon

V Čejlabinskej oblasti Ruska nájdeš jazero Karačaj, ktoré je tak rádioaktívne, že stačí na jeho brehu stráviť 10 minút a dostaneš smrteľnú dávku radiácie. Ak by si na brehu strávil hodinku, máš takmer 100 % istotu, že nachytané žiarenie ťa do niekoľkých hodín zabije. Prečo ľudia Karačaj vôbec vytvorili? Pritom sa na…

Vo svete IT

Skylab je jedinou vesmírnou stanicou, ktorá dostala pokutu: Ako sa jej to podarilo?

0 icon

Vesmírna stanica Skylab bola prvým projektom orbitálnej stanice americkej NASA, ktorá odštartovala zo zeme 14. mája 1973, hovorí YouTube kanál SciShow Space. Celá stanica bola v skutočnosti raketový booster rakety Saturn IV-B, ktorý bol prerobený tak, aby mohli vo vnútri žiť astronauti. V tej dobe ale stanica poskytovala oveľa viac miesta…

Vedci zaznamenali obrovský záblesk od susednej hviezdy: Čo to znamená pre život na planéte Proxima b?

0 icon

Hviezda Proxima Centauri je najbližšou hviezdou pri Slnku, vo vzdialenosti približne 4 svetelné roky, píše portál Scitech Daily. Hviezda je pod pozorovaním vedcov, pretože okolo nej obieha planéta, ktorá je len o trošku väčšia, ako naša Zem. Nazýva sa Proxima b a nachádza sa v obývateľnej zóne okolo hviezdy. Keď…

WhatsApp: „Ak nepotvrdíte nové podmienky používania služby, tak vám účet neodstránime“. Kde je však háčik?

0 icon

15. máj sa nezastaviteľne blíži a spolu s príchodom tohto dátumu, používatelia služby WhatsApp musia potvrdiť nové podmienky používanie. Tie v mnohých prípadoch vzbudzujú vášne. Dôvodom je, že služba chce zbierať údaje, ktoré budú môcť byť následne spracovávané a využité napríklad na lepšie cielenie reklamy. Treba však dodať, že ide…

Lei Jun zo Xiaomi: „V Európe sme už číslo 2.“ Čínsky gigant predbehuje Apple a brúsi si zuby na Samsung!

0 icon

Nedávno spoločnosť Strategy Analtics zverejnila globálne štatistiky predaja smartfónov za prvý kvartál tohto roka. Dobrou správou je, že o smartfóny vzrástol záujem a trh sa viac menej dostal do starých koľají. Dáta rovnako odhalili, že s výnimkou spoločnosti Huawei, trh dobýjajú čínski výrobcovia smartfónov. Xiaomi sa stalo 3. najväčším globálnym…

Hodnota digitálneho zlata dosiahla historický míľnik. Presiahla hodnotu amerických dolárov v obehu

0 icon

Digitálne zlato, alebo digitálne meny sú v posledných mesiacoch horúcou témou. Dôvodom nie je len Bitcoin, ktorý je vo viacerých médiách „varený pečený“, ale aj rast ďalších mien na čele so známou menou Doge Coin, ktorá mimochodom vznikla z recesie. Najnovšie portál futurism.com upozorňuje na to, že sumárna hodnota digitálnych…

Armádny Magazín

Luboš Blaha: Naši osloboditelia si zaslúžia večnú vďaku a úctu! Video

0 icon

Slovensko, 10.máj 2021 (AM) – Slovenský poslanec Ľuboš Blaha vo svojom videu hovorí o úlohe Červenej armády pri oslobodení Slovenska:  

Izraelský analytik Kedmi povedal, aký osud čaká Bielorusko po nadchádzajúcej rezignácii Lukašenka

0 icon

Bielorusko, 10.máj 2021 (AM) – Bieloruskému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi nezostáva veľa času na vedenie krajiny, uviedol bývalý šéf izraelskej služby „Nativ“ Jakov Kedmi.   Oficiálny Minsk čelil v auguste minulého roka novým problémom zahraničnej politiky. USA a európske krajiny, medzi ktorými boli zvlášť pobaltské pobaltské r

Silný prejav Vladimíra Putina počas oslavy Víťazstva. Video

0 icon

Rusko, 10.máj 2021 (AM) –  V nedeľu 9. mája sa v Moskve konala tradičná vojenská prehliadka na počesť 76. výročia Veľkého víťazstva. Spomienka na hrdinov, ktorí oslobodili svet od útlaku fašizmu počas Veľkej vlasteneckej vojny je dostupná vo video prenose. Pripájame prejav ruského prezidenta z tejto prehliadky:  

Ruská armáda prijala 19 nových modelov zariadení rádio-elektronického boja

0 icon

Rusko, 10.máj 2021 (AM) – Do výzbroje ruských ozbrojených síl postúpilo 19 nových modelov zariadení rádio-elektronického boja (REB) vrátane leteckých. Oznámil to v nedeľu 9. mája podpredseda vlády Ruskej federácie Jurij Borisov. „Spoločným úsilím ruského ministerstva obrany, vedeckými a obranno-priemyselnými komplexmi sa od roku 2015 vytvorili moderné rušiace

Okamura: Vyhladenie či oslobodenie? TOPka chybne porovnáva 68.rok s II. svetovou vojnou

0 icon

Česko, 9.máj 2021 (AM) – Na Klárove 8. 5. 2021 kládli vence pri príležitosti výročia konca druhej svetovej vojny v Európe. Akcie sa zúčastnil aj predseda českej SPD Tomio Okamura. Pýtali sme sa ho, čo sa to teraz zase deje okolo miesta, kde stál

Svetlo sveta

1.5. Svätý Jozef robotník

0 icon

V cirkevnom roku sú dva dni venované sv. Jozefovi. Dňa 19. marca ho uctievame ako ženícha Panny Márie a pestúna Božieho syna. 1. mája ako príkladného robotníka. Jozef bol predovšetkým Máriiným zákonitým manželom. Mária nemohla dostať čnostnejšieho a lepšieho manžela a ochrancu. Aj Jozef bol po jej boku istotne šťastný. Jozef bol jednoduchý tesár, remeselník, robotník. Pracoval vo svojej…

Čo robil Ježiš v Bielu sobotu keď ho svet považoval za mŕtveho?

0 icon

Po ukrižovaní Ježiša nastalo na zemi ticho Bielej soboty. Napriek tomu mal Ježiš “veľa práce.” V modlitbe Verím v Boha sa modlíme, že Ježiš po ukrižovaní “zostúpil k zosnulým.” V skutočnosti preklad v iných jazykoch ako napríklad v angličtine a francúzštine, je ešte presnejší: “zostúpil do pekla.” Katechizmus Katolíckej cirkvi…

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali