Podstatou nového balíka opatrení EÚ je podľa neho aj zjednocovanie informačných technológií v prípade daňových priznaní a DPH. Kažimír avizoval záujem slovenskej vlády pripraviť elektronický výkaz DPH, ktorý by mal byť základom toho, aby finančná správa sama pripravovala daňové priznania.
“Čiže, nie daňovník, ale na základe údajov od daňovníka by to mala na starosti samotná finančná správa. To je uľahčenie od administratívnych ťažkostí a na druhej strane to štátu dáva viac možností kontrolovať úniky v oblasti DPH, kde máme najväčší problém,” priznal Kažimír.
Prelejú sa maďarské podvody s DPH na Slovensko?
Šéf slovenských financií upozornil, že podvody spojené s výberom DPH sú prítomné všade v Európe, aj napriek tomu, že DPH je najviac harmonizovaná daň zo všetkých, ktoré poznáme.
Kažimír zároveň dodal, že ak má byť boj proti daňovým podvodom a únikom efektívny, je dôležité, aby to bol spoločný a koordinovaný boj na celoeurópskej úrovni. Upozornil, že ak napríklad niektorý štát zavedie opatrenia a nezareaguje na ne aj susedný štát, tak nasleduje protireakcia zo strany tých, ktorí sa živia daňovými únikmi.
Z hľadiska slovenských reálií v tomto smere možno uviesť príklad obchodovania s obilím, repkou či kukuricou, kde sa ťažko kontroluje ich pôvod a tovar možno viackrát prevážať cez hranice s fiktívnym zvyšovaním DPH. Dodal, že Maďarsko zaviedlo opatrenie, podľa ktorého v prípade obilia či kukurice bude DPH zaťažený iba konečný spotrebiteľ. Ak Slovensko nezavedie taký istý systém obrany, tak potom sa podvody z Maďarska budú dostávať na Slovensko.