nežná revolúcia

NAŽIVO

Turecko a Čína môžu nahradiť USA ako sprostredkovatelia v mierových rokovaniach medzi Ruskom a Ukrajinou. Vyhlásil to poľský minister zahraničných vecí Radosław Sikorski.

O možnosti zapojenia týchto dvoch krajín už skôr hovoril Trump.

Včera 18:52

Odkaz, ktorý 80. výročie ukončenia 2. svetovej vojny prináša, je mimoriadne silný a aktuálny, najmä v súčasných spoločenských podmienkach. Pri príležitosti štvrtkového výročia to zdôraznila ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS), upozorňujúc aj na dôležitosť uchovávania historickej pamäte.

Šimkovičová Huliak
Na snímke sprava minister cestovného ruchu a športu Rudolf Huliak a ministerka kultúry Martina Šimkovičová počas slávnostných príhovorov v rámci osláv 80. výročia víťazstva nad fašizmom na Letisku Piešťany / Foto: SITA-Jana Birošová
Čítať viac | Včera 17:37

Zabráňte, aby znova nezahorel oheň vojny nad našim milým Slovenskom, lebo vo vojne tečie krv, umierajú nevinní ľudia a rozpadajú sa rodiny. Vojna je to najväčšie zlo v dejinách Ľudstva. Skonštatoval to vojnový veterán Vladimír Strmeň na celoslovenských oslavách 80. výročia víťazstva nad fašizmom vo štvrtok v Piešťanoch.

Vladimír Strmeň
Na snímke veterán a účastník SNP Vladimír Strmeň počas pietneho aktu kladenia vencov pri Pomníku padlých rumunských vojakov v Piešťanoch 8. mája 2025 počas celoslovenských osláv 80. výročia víťazstva nad fašizmom / Foto: TASR-Martin Baumann
Čítať viac | Včera 17:33

Úradníci Trumpovej administratívy zvažujú viceprezidenta Jaya De Vance a ministra zahraničných vecí Marca Rubia ako kandidátov na prezidentské voľby v roku 2028, píše denník Semafor.

Podľa informácií tohto denníka sú Vance a Rubio v dobrých vzťahoch, avšak zdroje blízke Vanceovi tvrdia, že vzhľadom na priateľstvo medzi týmito dvoma politikmi si nedokážu predstaviť situáciu, v ktorej by Rubio a Vance súťažili vo voľbách.

Trump skôr pripustil, že po svojom odchode by mohol nominovať Vancea za kandidáta na post hlavy štátu. Trump spomenul aj Rubia a poznamenal, že ho považuje za „výborného“.

Včera 17:24

Včera 17:14

„Prvou voľbou Pakistanu bol mier,“ – pakistanský veľvyslanec vo Veľkej Británii Mohammad Faisal o želaní Pakistanu, aby sa uskutočnilo medzinárodné vyšetrovanie teroristického útoku v Pahalgame.

Pokiaľ ide o predchádzajúce vyšetrovania, ‚všetky boli pozastavené z dôvodu nespolupráce zo strany Indie‘.

Včera 17:12

Vysokopostavený pakistanský úradník CNN: Včerajší vzdušný konflikt medzi Indiou a Pakistanom bol najväčší a najdlhší v histórii moderného letectva.

125 stíhačiek z oboch strán sa objavili proti sebe v hrôzostrašnej formácii, ale každá z krajín sa rozhodla, že neprekročí vzdušný priestor nepriateľa.

Problém: precedens z roku 2019, keď bol indický stíhač zostrelený a jeho pilot zajatý počas konfliktu medzi krajinami.

Včera 17:10

USA uzavreli prvú obchodnú dohodu po zavedení odvetných ciel zo strany Trumpa. Dohoda bola uzavretá s Veľkou Britániou, čo oznámil sám prezident USA.

„Vzhľadom na našu dlhoročnú históriu a spoločnú oddanosť je pre nás veľkou cťou, že práve Veľká Británia sa stala našou prvou dohodou, ktorú sme oznámili,“ napísal prezident USA.

Včera 17:06

Putin a Si sú „presvedčení, že pre trvalé urovnanie ukrajinskej krízy je potrebné odstrániť jej základné príčiny“, uvádza sa v spoločnom vyhlásení oboch krajín po rokovaniach v Kremli.

Rusko a Čína vyhlasujú, že „podporujú všetky snahy, ktoré prispievajú k nastoleniu mieru“.

Včera 16:41

Zmocnenkyňa USA Davisová informovala, že bola prítomná v parlamente počas hlasovania o dohode o nerastných surovinách a vyzvala na čo najskoršie pristúpenie k jej realizácii.

„Pri takejto úrovni podpory netrpezlivo očakávam rýchle konzultačné obdobie, aby sme mohli čo najskôr prejsť k realizácii dohody,“ vyhlásila.

Pripomíname, že Davisová bola prítomná aj na rokovaniach o tejto dohode vo výbore. Do funkcie bola menovaná len dva dni pred začatím prerokovávania dokumentu v parlamente.

Včera 16:39

Rusko a USA vedú každý deň alebo každý druhý deň rokovania o Ukrajine a iných otázkach, vyhlásil Putinov poradca Ušakov. Hovorí, že ďalšie kroky Ruska budú závisieť od toho, ako prebehne prímerie, ktoré vyhlásilo v týchto dňoch.

Ušakov tiež interpretuje včerajší útok dronov na Rusko ako „plány Kyjeva zastrašiť zahraničných lídrov pred návštevou Moskvy 9. mája“.

Včera 16:38

Minister obrany Robert Kaliňák zhodnotil priebeh celoslovenských osláv 80. výročia víťazstva nad fašizmom v Piešťanoch pozitívne. Cieľom bolo predovšetkým to, aby tento deň mohli osláviť ľudia. Zdôraznil dôležitosť osláv, pretože príbehy bojovníkov za oslobodenie nie sú štatistické a podľa jeho slov na nich nesmieme nikdy zabudnúť.

Robert Kaliňák
Na snímke podpredseda vlády SR a minister obrany SR Robert Kaliňák (Smer-SD) počas pietneho aktu kladenia vencov pri Pomníku padlých rumunských vojakov v Piešťanoch 8. mája 2025 počas celoslovenských osláv 80. výročia víťazstva nad fašizmom / Foto: TASR-Martin Baumann
Čítať viac | Včera 16:02
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

November 1989 mládež vníma podľa toho, ako sa o ňom hovorí doma

November 1989 je jedna z novších historických udalostí, o ktorej sa však žiaci v škole učia do menších detailov než o tých, ktoré boli dávnejšie. Myslí si to sociálna psychologička Barbara Lášticová zo Slovenskej akadémie vied (SAV), ktorá ho považuje za mimoriadne významnú spoločenskú zmenu v moderných dejinách Slovenska

nežná revolúcia
Snímka z 17. novembra 2019. Na snímke 3D veľkoplošná projekcia (video mapping) na fasáde Bratislavského hradu pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie
❚❚
.

Do aktívneho života v súčasnosti vstúpila generácia, ktorá tieto udalosti nezažila alebo sa jej dotkli okrajovo. Ako vníma 17. november súčasná mládež, záleží podľa nej od toho, ako sa o ňom u nej doma hovorí.

“Ak demokratizačný proces vnímajú ľudia ako stratu spoločenských istôt, potom je to pre nich zrejme len voľný deň,” spomenula.

Dodala, že napríklad rodičia súčasných vysokoškolákov ho zažili ako mladí. Spoločenské zmeny tak mohli vnímať menej zásadne.

.

“Nové možnosti, ktoré sa vtedy otvorili, mohli pre svoj vek brať ako samozrejmosť a nie v hodnotovej a politickej rovine,” objasnila.

Pre to, ako vnímame historické udalosti, je tiež dôležité, akým spôsobom si ich každoročne pripomíname.

“Nezdá sa mi, že by sa dnes všetci slovenskí politici výrazne hlásili k odkazu novembra, a že by tu bol pre našu spoločnosť jeden spoločný výklad o jeho odkaze,” reagovala s tým, že November 1989 vnímajú občania odlišne.

Je to podľa toho, či si udalosti pamätajú z vlastnej skúsenosti alebo ich poznajú len sprostredkovane z rozprávania ostatných. Povedala, že emócie Nežnej revolúcie znovu časť spoločnosti prežívala na námestiach napríklad počas protestov v roku 2018.

V novembri 1989 sa podľa nej mladým ľuďom mohlo zdať, že sa pred nimi otvárajú možnosti a politika a inštitúcie budú fungovať podľa demokratických pravidiel.

.

“V súčasnosti môže v mladej generácii dominovať rozčarovanie nad tým, kde sa dnes uberá demokracia na Slovensku i v mnohých iných krajinách západného sveta,” zhrnula.

Oslabovať to môže ich presvedčenie, že sa môže niečo v spoločnosti zmeniť, a že má zmysel usilovať sa o to tak, ako to robila spoločnosť pred 35 rokmi.

Násilný zásah poriadkových síl proti povolenej demonštrácii 17. novembra 1989 v Prahe odštartoval udalosti, ktoré viedli k definitívnemu pádu komunistického režimu v Československej socialistickej republike. Označujú sa tiež ako Nežná revolúcia. Od jej začiatku v nedeľu 17. novembra uplynie 35 rokov.

 

Úvodnú kapitolu Nežnej revolúcie napísali bratislavskí študenti už 16. novembra

Bratislavskí študenti prevažne z Filozofickej fakulty (FiF) Univerzity Komenského (UK) pred 35 rokmi svojou účasťou na nepovolenej demonštrácii v Bratislave napísali úvodnú kapitolu či prológ Nežnej revolúcie. Tá napokon viedla k pádu totalitného režimu v Československu.

.

Jedným z motívov uskutočniť demonštráciu bola snaha študentov vyjadriť solidaritu s členmi Bratislavskej päťky, ktorí boli v tom čase obvinení a súdení pre svoj úmysel uctiť si pamiatku Danky Košanovej a ďalších obetí invázie vojsk Sovietskeho zväzu, respektíve Varšavskej zmluvy v auguste 1968.

Vo štvrtok 16. novembra 1989 o 17. hodine sa tak na bratislavskom Mierovom, dnešnom Hodžovom, námestí zišlo viac ako 200 študentov z Filozofickej fakulty UK, ktorých prišli podporiť aj poslucháči ďalších fakúlt a tiež niekoľko stredoškolákov z bratislavského Gymnázia Alexandra Markuša.

“S myšlienkou zorganizovať protest proti súdnemu procesu s tzv. Bratislavskou päťkou, ktorý bol v tých dňoch v Justičnom paláci, prišla na jednom zo zhromaždení pred súdom spolužiačka Magda Hlaváčová. Vybrali sme 16. november, pretože v piatok 17. novembra na Medzinárodný deň študentstva bolo rektorské voľno a najmä mimobratislavskí študenti v takýchto prípadoch cestovali domov. Preto sme sa stretli už 16. novembra, aby to malo nejaký zmysel. Prišlo nás 200 až 300, prevažne z Filozofickej fakulty UK,” uviedol pre TASR Radoslav Števčík, vtedajší študent FiF UK a jeden z organizátorov demonštrácie.

Demonštrovali podľa neho nielen proti súdnemu procesu s Bratislavskou päťkou, ale chceli vyjadriť aj nesúhlas s plánovanou výstavbou jadrového reaktora v bratislavskej Mlynskej doline. Zároveň požadovali školské reformy, slobodu, demokraciu, dialóg a pluralitu mládežníckych organizácií. Protest nemal konkrétny scenár. Študenti na námestí zaspievali štátnu a študentskú hymnu a potom ich obkľúčili žlto-biele autá Verejnej bezpečnosti a objavil sa aj štáb bratislavskej redakcie Československej televízie.

“Jediným unikom bol podchod, tak sme sa chytili za ruky a išli sme na Hviezdoslavovo námestie, kde sme si pripomenuli Sviečkovú manifestáciu, potom k pamätníku československej štátnosti na Vajanského nábreží a nakoniec sme zamierili k budove UK na Šafárikovom námestí, kde sme si pripomenuli Danku Košanovú, ktorú na tomto mieste v roku 1968 zastrelili okupačné vojská. Odtiaľ sme sa presunuli pred ministerstvo školstva na vtedajšej Suvorovovej, dnešnej Dobrovičovej, ulici,” dodal Števčík.

Pred ministerstvom predstúpil pred nich tajomník Ústredného výboru Komunistickej strany Slovenska (KSS) Gejza Šlapka a riaditeľ odboru vysokých škôl Ministerstva školstva SSR Ján Porvazník. Viacerí študenti predniesli požiadavky, ktoré sa týkali nutnosti riešiť nedostatky spoločenského zriadenia. Legendárny prejav mala Henrieta Hrinková, študentka štvrtého ročníka žurnalistky, ktorá kritiku totalitného režimu vyslovila priamo na kameru televízie. Tá ešte vo večernej relácii Aktuality odvysielala šot z protestu študentov.

Situáciu monitorovali príslušníci Štátnej bezpečnosti (ŠtB), ktorí aj vďaka televíznemu záznamu dokázali identifikovať hlavných rečníkov či organizátorov protestu. Ak by neprišla Nežná revolúcia, pravdepodobne by mnohých študentov čakali postihy vrátane vylúčenia zo štúdia. Nasledovala však povolená, ale násilne potlačená demonštrácia 17. novembra 1989 v Prahe a situácia sa vyvinula inak.

V piatok 17. novembra sa podľa Števčíka v Bratislave nedialo nič. Väčšina študentov odišla domov, v televízii dávali Angeliku. Na internáte so spolužiakmi počúvali Rádio Slobodná Európa, z ktorého sa dozvedeli o udalostiach v Prahe. Zábery z pražskej Národnej triedy si pozreli aj v rakúskej televízii.

“V sobotu 18. novembra sme piati – Adriana Hosťovecká, Andrea Červená, Rastislav Rigo, Milan Novotný a ja – spísali list predsedovi federálnej vlády Adamcovi, kde sme žiadali vyšetrenie udalostí v Prahe a potrestanie vinníkov. List sme potom spoločne prečítali v pondelok 20. novembra o 9. hodine vo foyer UK na Šafárikovom námestí. Keď nás tam už boli stovky, žiadali sme dekana, aby otvoril aulu, kde študenti Filozofickej fakulty UK vstúpili do štrajku a vznikol prvý študentský štrajkový výbor,” uviedol Števčík.

Popoludní toho istého dňa sa študenti presunuli na Hviezdoslavovo námestie, kde bola prvá demonštrácia proti zásahu v Prahe. “V podvečer 20. novembra sme na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) vydali spoločné vyhlásenie štrajkujúcich študentov Filozofickej fakulty UK a VŠMU, kde sme vyzvali aj ostatné fakulty a vysoké školy na Slovensku, aby vstúpili do štrajku,” doplnil Števčík.

.

To podstatné, čo študenti a ďalší občania vtedajšieho Československa požadovali v novembri 1989, sa podľa neho splnilo. Dosiahla sa sloboda, demokracia, konajú sa pravidelne slobodné voľby. Občania získali možnosť sami rozhodovať o budúcnosti krajiny, svojich miest a vlastných životov. Už sa podľa Števčíka nemôžu vyhovárať na diktát komunistov či Kremľa, za svoju krajinu a životy si zodpovedajú sami.

“Za 35 rokov sme sa však nenaučili slušne diskutovať. Nedokážeme počúvať a rešpektovať iné názory. Vtedy sme žiadali dialóg, žiaľ, namiesto faktov a argumentov používame na presadzovanie vlastných názorov nátlak a silu. Komunisti nás učili, že len jeden názor a postoj je správny. Niekedy mám pocit, že niektorí dnes chcú, aby sa to vrátilo. Sme málo tolerantní k iným ľuďom a názorom. Napriek tomu som hrdý a šťastný, že sa komunistický režim v roku 1989 zrútil a my študenti 16. novembra sme k tomu mohli prispieť,” zdôraznil pre TASR Števčík.

 

Pre mnohých je dodnes November ’89 až katarzným zážitkom

Brutálny zásah bezpečnostných síl proti povolenej demonštrácii 17. novembra 1989 v Prahe odštartoval udalosti, ktoré zásadne zmenili smerovanie spoločnosti. Viedli k definitívnemu pádu komunistického režimu v Československu a začali spoločenské zmeny vedúce k pokojnému rozdeleniu Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky na dva samostatné štáty. V nedeľu 17. novembra uplynie od týchto udalostí 35 rokov.

Poslanci Národnej rady SR rozhodli 25. októbra 2001 o tom, že 17. november – Deň boja za slobodu a demokraciu – bude štátnym sviatkom SR.

.

“Udalosti Novembra ’89 sú jedným z najvýznamnejších historických míľnikov našich súčasných dejín, ktoré sa spájajú s veľkým vzopätím občanov v uliciach požadujúcich slobodu, demokraciu a dodržiavanie ľudských a občianskych práv,” povedala pre TASR Júlia Čížová z Oddelenia najnovších dejín Historického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV).

Pád komunizmu v Československu priniesol výrazné zmeny najmä v spoločensko-politickej a ekonomickej oblasti. Súviseli s prechodom z diktatúry vládnucej komunistickej strany k demokratickému usporiadaniu. Koniec mocenského monopolu Komunistickej strany Československa znamenal jednak obnovenie princípov demokracie, slobody, humanizmu a plurality, ale aj veľké legislatívne a štrukturálne zmeny, obnovenie súkromného vlastníctva a trhového hospodárstva.

Na dianie v Československu, ako aj v ďalších socialistických štátoch mali značný vplyv zásadné politicko-ekonomické reformy, známe ako “perestrojka” (prestavba) a “glasnosť” (otvorenosť), ktoré presadzoval od druhej polovice 80. rokov minulého storočia novozvolený generálny tajomník Komunistickej strany Sovietskeho zväzu Michail Gorbačov.

“Čo sa však týka Československa, je celkom dôležité povedať, že Gorbačovova politika nezasahovania do vnútropolitického diania v krajinách východného bloku viedla k tomu, že vývoj v jednotlivých štátoch bol ponechaný na jednotlivé politické vedenia a občanov, čiže funkcionárske elity už nemohli očakávať zásah zo strany Sovietskeho zväzu, ako to bolo v roku 1956 v Maďarsku alebo v roku 1968 v Československu,” podčiarkla historička SAV.

Novembrové i ponovembrové státisícové mítingy sa niesli v atmosfére spolupatričnosti a vzájomnej priazne, a to napriek značnej frustrácii v spoločnosti a hnevu ľudí volajúcich po zmene. Tieto udalosti dostali pomenovanie “Nežná revolúcia”, pretože duch Novembra ’89 a filozofia novembrových námestí vychádzali z princípu nenásilia, porozumenia a snahy o dialóg.

.

“Aj samotný názov hnutia Verejnosť proti násiliu je určitým vymedzením sa voči praktikám režimu, ktorý často postupoval voči svojim oponentom veľmi kruto. Takže to heslo ‘Nie sme ako oni’ sa premietlo aj do protestov. A čo sa týka atmosféry na námestiach, pre mnohých je dodnes November ’89 naozaj takým formatívnym až katarzným zážitkom spojeným s veľkou emóciou,” uviedla Čížová.

Od novembrových udalostí uplynulo 35 rokov. Avšak aj v súčasnosti je nemálo takých, ktorí vyjadrujú sklamanie z ponovembrového vývoja. Historička poukázala na to, že príčin je viacero. Jednou z nich je skutočnosť, že mnoho ľudí sa v dôsledku zásadných spoločensko-ekonomických zmien zrazu ocitlo bez zamestnania a pociťovali neistotu z nového spôsobu života. Vieru ľudí naštrbili aj kontroverzné privatizácie, príliš veľké očakávania či nárast kriminality, korupcie a klientelizmu.

“Dôležitý faktor je fenomén nostalgie, čo dnes vnímame pomerne rozšírene v našej spoločnosti. Teda nostalgia za určitou dobou, ktorú dnes ľudia reflektujú tak, že prakticky bola síce nejakým spôsobom regulovaná štátom a život v nej bol istým spôsobom nalinkovaný, ale zároveň išlo aj o obdobie, ktoré bolo istým spôsobom bezpečné, isté, predvídateľné, čiže boli tam určité istoty, ktoré potom ľudia stratili. A tá nostalgia je, dá sa povedať, aj určitým psychologickým mechanizmom, ktorý človeku ponúka možnosť prekonať nejaké rozčarovanie z prudkého a nečakaného prechodu z jedného politického režimu do druhého,” pripomenula pre TASR historička Čížová.

 

Diplomati si pripomínali Nežnú revolúciu

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár vo štvrtok (14.11.) otvoril spomienkové podujatie usporiadané v spolupráci s Veľvyslanectvom Českej republiky v Bratislave pri príležitosti 35 rokov od udalostí Novembra 1989. Zúčastnili sa ho veľvyslanci akreditovaní v SR a zamestnanci rezortu diplomacie. Minister v príhovore zdôraznil pozitívne hodnoty, ktoré obyvateľom Slovenska priniesol 17. november, akými sú sloboda názoru, vierovyznania a zhromažďovania.

Podelil sa tiež s osobnými spomienkami na tieto udalosti.

“Začalo to perestrojkou a glasnosťou, ktoré prišli zo Sovietskeho zväzu. Spomínam si, ako sme pozorne počúvali Hlas Ameriky alebo Slobodnú Európu, kedy bol na Bolonskej univerzite udelený čestný doktorát Alexandrovi Dubčekovi. Potom to bola protestná sviečková manifestácia, ktorá sa k nám tiež dostala cez tieto médiá. O niekoľko mesiacov nasledovala pokojná demonštrácia študentov v Bratislave a 17. novembra udalosti nabrali rýchly spád, hoci nikto ešte nevedel, ako to celé dopadne,” spomína šéf slovenskej diplomacie, ktorý bol v tomto období vysokoškolským študentom a bol súčasťou celého diania, ako boli napríklad diskusie s vedením univerzity a rovnako pokojné manifestácie na námestiach.

.

Prítomným zahraničným veľvyslancom a zamestnancom ministerstva pripomenul, že November 1989 ukončil 40-ročné obdobie, kedy bol na našom území presadzovaný len jeden názor.

“Veľakrát pripomínam tiež mojim zahraničným kolegom v diskusiách, že my na Slovensku sme už zažili éru jediného správneho názoru a vieme, kam to viedlo, preto to odmietame aj dnes. Táto skúsenosť, som presvedčený, nás ako národ posilnila a hodnotovo zušľachtila, a dnes sa dokážeme pozerať na veci inak ako tí, ktorí prednovembrové spoločenské zriadenie nezažili,” ukončil svoj príhovor minister Blanár.

Súčasťou slávnostného podujatia v historických priestoroch Palugyayovho paláca, ktorý patrí do komplexu budov rezortu diplomacie, bola zároveň panelová diskusia veľvyslankyne a troch veľvyslancov venovaná spomienkam z tohto obdobia. Súčasný poradca pre zahraničnú politiku prezidenta SR Ján Kubiš prítomným pripomenul historické míľniky, ktoré predchádzali Novembru 1989. Veľvyslanec Českej republiky na Slovensku Rudolf Jindrák zdôraznil, že ide o spoločné česko-slovenské dejiny. Bývalí slovenskí veľvyslanci Anna Tureničová a Ján Škoda sa podelili o svoj pohľad na udalosti 17. novembra – A. Tureničová ich prežívala v Bratislave a J. Škoda v Prahe a Bukurešti. Uctenie si významných výročí z dávnejšej či modernej histórie Slovenska a slovenského národa sú súčasťou verejnej a kultúrnej diplomacie, ktorá je súčasťou Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Miroslav Urban

Andrej Sablič

Michal Durila

Marek Brna

Zdeno Drdol

Erik Majercak

.
.
.

Zo Sixtínskej kaplnky stúpa biely dym, kardináli zvolili nového pápeža

Kardinálom sa podarilo zvoliť nového pápeža, krátko po 18:00 začal z komína Sixtínskej kaplnky stúpať biely dym. Stalo sa tak…

08. 05. 2025 | Aktualizované 08. 05. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Kto je nový pápež Lev XIV.

Prinášame krátky životopis nového pápeža

08. 05. 2025 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov

Veterán Vladimír Strmeň predniesol silné slová, ktoré by si mal vypočuť každý jeden z nás

Zabráňte, aby znova nezahorel oheň vojny nad našim milým Slovenskom, lebo vo vojne tečie krv, umierajú nevinní ľudia a rozpadajú…

08. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Nie EÚ ale USA a Rusko diskutujú o obnovení dodávok ruského plynu do Európy

USA a Rusko diskutujú o obnovení dodávok ruského plynu do Európy za účasti Američanov v rámci mierového urovnania situácie na…

08. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Zomrel obľúbený herec Jiří Bartoška

Zomrel herec a prezident Medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch Jiří Bartoška

08. 05. 2025 | Aktualizované 08. 05. 2025 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Aktualizované 08. 05. 2025 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Aktuálne. Delegácia odletela úplne inou trasou. Estónsko, Lotyšsko, Litva, Poľsko neumožnili prelet cez svoje územie

Estónsko zamietlo prelet slovenského vládneho špeciálu s premiérom Robertom Ficom na palube na oslavy konca 2. svetovej vojny do Moskvy…

08. 05. 2025 | Aktualizované 08. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Aktualizované 08. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Došlo v Kyjeve k stretu špeciálnych jednotiek SBU a GUR?

V Kyjeve kolujú povesti, že v apríli, počas pokusu príslušníkov Bezpečnostnej služby Ukrajiny o vyšetrovanie v Hlavnom spravodajskom úrade, došlo…

08. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Európsky parlament otáča v nosnom odvetví. Podporil zmiernenie emisných cieľov pre automobilky

Európsky parlament vo štvrtok podporil zmenu noriem emisií oxidu uhličitého CO2 pre nové osobné automobily a dodávkové vozidlá. Europoslanci tak…

08. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

12 kritických minút: Kaliňák zničil liberálne novinárky

Robert Kaliňák po koaličných rokovaniach v stredu čelil novým novinárskym atakom. Aj tentoraz však nepriateľské médiá nekompromisne vyškolil…

08. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
.

Putin a Si našli spoločnú reč v kritike Trumpa

Rusko a Čína vo svojom spoločnom vyhlásení kritizovali Trumpove plány vybudovať rozsiahly systém protivzdušnej obrany „Zlatá kupola“

08. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Čurillovci sú stále chránenými oznamovateľmi

Policajti z tímu okolo Jána Čurillu sú napriek postaveniu mimo služby naďalej v pozícii chránených oznamovateľov. Ako pre agentúru SITA…

08. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajinská rada ratifikovala dohodu medzi Ukrajinou a USA o ťažbe nerastných surovín. Čo je o nej známe?

Návrh rámcovej dohody, ktorý predtým zverejnil kabinet ministrov a v ktorom sú uvedené zásady dohody, bol ratifikovaný. Podľa tohto dokumentu:

08. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Predseda vlády ide do Moskvy, sorosovské mimovládky mu odkazujú „Zbohom Fico!”

Predseda vlády Robert Fico ide do Moskvy, sorosovské mimovládky mu odkazujú “Zbohom Fico!”. Ako informovala jedna z takýchto progresívnych mimovládok…

08. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Hnutie Republika, na čele s Mazurekom a Uhríkom, sa pýta: Aká konsolidácia?

Europoslanci Milan Uhrík a Milan Mazurek z hnutia Republika sa spoločne pýtajú o akú konsolidáciu to ide, keď vláda dáva…

08. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Indoktrinácia pod vlajkou diplomacie? Korčok má pre vás „neodolateľnú” ponuku

Na prelome júna a júla sa bude konať „Škola diplomacie” Ivana Korčoka. Mladí ľudia do 30 rokov sa môžu prihlásiť…

08. 05. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Španielska prokuratúra sa odvoláva na Najvyšší súd proti zrušeniu odsúdenia Daniho Alvesa

Španielska prokuratúra sa odvoláva na Najvyšší súd proti “iracionálnemu” zrušeniu odsúdenia bývalého brazílskeho a barcelonského futbalistu Daniho Alvesa za znásilnenie

08. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

Európsky „DOGE“ zdolal prvú prekážku, Patrioti zabezpečili podpisy

Skupina Patrioti pre Európu úspešne zhromaždila dostatočný počet podpisov, aby mohla požiadať o zriadenie novej vyšetrovacej komisie v Európskom parlamente.…

08. 05. 2025 | Z domova | PR článok | 5 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Z domova | PR článok | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

Konkláve pokračuje druhým dňom, čo priniesla druhá voľba? Medzi kardinálmi narastá konflikt

Vo Vatikáne dnes druhým dňom pokračuje konkláve. Po tom ako v stredu večer kardináli nového pápeža nezvolili a z komína…

08. 05. 2025 | Aktualizované 08. 05. 2025 | Svetonázor | 9 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Aktualizované 08. 05. 2025 | Svetonázor | 9 min. čítania | 0 komentárov

Pochybné plány európskych elít

Zatiaľ čo viaceré európske spoločnosti vyjadrujú nádej na zvýšenie dodávok plynu z Ruska v prípade ukončenia konfliktu na Ukrajine, Európska…

08. 05. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov

Keď sa falšujú dejiny

Lucia Hubinská vo svojom príspevku na sociálnej sieti reagovala na Donalda Trumpa, ktorý jednostranne vyhlásil 8. máj za Deň víťazstva…

08. 05. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Rusi prevzali úplnú kontrolu nad Novolevenkou

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

08. 05. 2025 | Aktualizované 08. 05. 2025 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Aktualizované 08. 05. 2025 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov

.

Symbol komína – tradícia, ktorá trvá len niečo vyše 100 rokov

Aj keď je to jeden z hlavných symbolov konkláve, jeho tradícia siaha len niečo vyše 100 rokov. Biely dym z…

08. 05. 2025 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov

Došlo k najväčšej vzdušnej bitke

Mnohé médiá píšu o najväčšej vzdušnej bitke, ktorá sa odohrala medzi Indiou a Pakistanom. Z kontextu správ vyplýva, že k…

08. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Kultúrni bojovníci alebo grantoví závisláci?

Otvorená kultúra! bilancovala rok svojej činnosti na poli kultúry. Aktivity jej signatárov žiadnym prínosom pre slovenskú kultúru nie sú. Míňajú…

08. 05. 2025 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov

Šokujúci príbeh: Kúpil Cybertruck a vrátil ho ten istý deň, keď zistil, že stál mesiace na poli

8.5.2025 Redakcia Auto trendy . Luxusný elektrický pick-up za desaťtisíce dolárov vyvolal u zákazníka vážne pochybnosti po tom, čo odhalil,…

08. 05. 2025 | 0 komentárov

.

08. 05. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Optická hádanka: Iba 1 % ľudí dokáže uvidieť všetky skryté zvieratá. Patríte medzi nich?

Optická hádanka: Iba 1 % ľudí dokáže uvidieť všetky skryté zvieratá. Patríte medzi nich? Optická ilúzia je hádanka, pri ktorej…

08. 05. 2025 | 0 komentárov

Na slovech záleží…

Tak začal Otík Foltýn svou nejnovější strategickou komunikaci, ve které prohlásil, že Sovětský svaz nebyl v roce 1945 osvoboditel, ale…

08. 05. 2025 | Česky | 4 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Česky | 4 min. čítania | 0 komentárov

Syrskij vrhol "elitu" do nového prielomu v Kurskej oblasti - desiatky obrnených vozidiel horia na dračích zuboch

Rusko, 8. mája 2025 - Jeden z aktívnych sektorov frontu napriek \"prímeriu\" naďalej zostáva hranicou Sumskej a Kurskej oblasti. Existujú informácie,…

08. 05. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Turecko a Čína môžu nahradiť USA ako sprostredkovatelia v mierových rokovaniach medzi Ruskom a Ukrajinou. Vyhlásil to poľský minister zahraničných vecí Radosław Sikorski.

O možnosti zapojenia týchto dvoch krajín už skôr hovoril Trump.

Včera 18:52

Odkaz, ktorý 80. výročie ukončenia 2. svetovej vojny prináša, je mimoriadne silný a aktuálny, najmä v súčasných spoločenských podmienkach. Pri príležitosti štvrtkového výročia to zdôraznila ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS), upozorňujúc aj na dôležitosť uchovávania historickej pamäte.

Šimkovičová Huliak
Na snímke sprava minister cestovného ruchu a športu Rudolf Huliak a ministerka kultúry Martina Šimkovičová počas slávnostných príhovorov v rámci osláv 80. výročia víťazstva nad fašizmom na Letisku Piešťany / Foto: SITA-Jana Birošová
Čítať viac | Včera 17:37

.

Top 8 hviezd majstrovstiev sveta v hokeji 2025

Už o pár hodín sa začnú hokejové majstrovstvá sveta vo Švédsku a Dánsku. Hovorí sa, že tento turnaj nie vždy…

08. 05. 2025 | Šport | 4 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Šport | 4 min. čítania | 0 komentárov

Minister obrany varoval, že Izreal urobí Iránu to, čo urobil Hamasu v Gaze

Izrael urobí Iránu to, čo urobil Hamasu v Gaze. Varoval vo štvrtok minister obrany Israel Katz. Správa prichádza niekoľko dní…

08. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ako vám telo naznačuje, že mu chýba železo – spoznáte tieto varovné signály?

Ako vám telo naznačuje, že mu chýba železo - spoznáte tieto varovné signály? Cítite sa vždy unavený aj po 8…

08. 05. 2025 | 0 komentárov

Bývalý minister o pravde, ktorú nechcú priznať

Juraj Draxler, bývalý minister školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR, v príspevku na svojom facebookovom profile píše, že „porážka Nemecka…

08. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Ruský zemný plyn je podľa SPP jediný flexibilný zdroj, ktorý Európa má

Zákaz jedného zo zdrojov plynu nie je diverzifikácia. Reaguje na plány Európskej komisie úplne zakázať o dva roky dovoz ruského…

08. 05. 2025 | Ekonomika | 4 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Ekonomika | 4 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Miroslav Urban

Andrej Sablič

Michal Durila

Marek Brna

Zdeno Drdol

Erik Majercak

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov