NHL: Halák s deviatym víťazstvom, Kopeckého prvý bod, Chára s Hossom hviezdami

New York 10. novembra (TASR) – Jaroslav Halák pomohol St. Louis svojím deviatym víťazstvom v sezóne k vyrovnaniu desaťročného klubového rekordu. "Bluesmani" vyhrali z úvodných 15 duelov až 11, čo sa im naposledy podarilo v sezóne 2003/2004. St. Louis zdolali na domácom ľade Pittsburgh 2:1, keď slovenský brankár chytil 19 striel Pens a inkasoval len po biliardovej presilovkovej akcii z hokejky Jussiho Jokinena. Halák nemal veľa zákrokov, ale zneškodnil viacero veľkých šancí, vrátane samostatného úniku Sidney Crosbyho, ktorý nebodoval a proti St. Louis nedal gól už sedem zápasov. Hrdinom duelu sa napokon stal sviatočný strelec Kevin Shattenkirk. Obranca Blues rozhodol vyrovnaný zápas svojím prvým gólom v sezóne, keď v 51. minúte poslal na bránku ľahkú strelu švihom a puk prepadol pod rameno Marca-Andreho Fleuyho do bránky. Shattenkirk vraj cítil, že už prichádza jeho prvý gól. "To hovorí každý deň, konečne mu to vyšlo," vtipkoval jeho obranný partner Barret Jackman. Shattenkirk natiahol svoju bodovú sériu na osem duelov, v predchádzajúcich siedmich mal vždy asistenciu. St. Louis zdolali Pittbsurgh v riadnom čase prvýkrát od 19. decembra 2006.

Výborný formu potvrdil Marián Hossa. V súboji s Dallasom strelil slovenský útočník Chicaga dva góly a výraznou mierou prispel k víťazstvu Blackhawsks 5:2. Hossa, ktorý celkovo vyslal až šesť presných striel na bránku, udrel v záveroch prvej a tretej tretiny. Prvý strelil v 17. minúte, keď si nakorčuľoval pred bránku a po výbornej prihrávke Jonathana Toewsa vyrovnal na 1:1. Svoj ôsmy gól v sezóne a 442. v kariére strelil Hossa v 59. minúte a definitívne ním rozhodol o víťazstve "jastrabov." Dallas v zúfalej snahe o vyrovnanie riskoval, Patrick Sharp získal puk v strednom pásme, posunul ho naštartovanému Hossovi, ktorý 101 sekúnd pred koncom tretej časti premenil svoj sólový nájazd strelou pod vyrážačku Kariho Lehtonena a upravil na 4:2 a po zápase ho vyhlásili za druhú hviezdu súboja. Štyri asistencie zaznamenal Sharp. "Mal dnes vynikajúce prihrávky a ukázal prehľad. Je vo forme, ale celý útok hrá dobre," pochválil Hossa svojho spoluhráča. Siedmy zápas po sebe nehral pre zranenie Michal Handzuš. Dallas prišiel o sériu troch víťazstiev po sebe.

Víťazný gól Tampa Bay na ľade Detroitu pripravil Richard Pánik a bodoval v druhom zápase po sebe. Slovenský útočník zobral v 4. minúte predĺženia puk za bránkou Kyleovi Quinceymu, našiel skvelou prihrávkou voľného Teddyho Purcella a ten svojím piatym gólom v sezóne rozhodol o prvom víťazstve Lightning v Joe Louis Arene od 12. januára 1994. "Pánik výborne forčekoval za bránkou a poslal mi skvelú prihrávku," povedal strelec víťazného gólu. "Blesky" tak ukončili takmer 20-ročné čakanie na víťazstvo v Detroite a celkovo svojho súpera zdolali prvýkrát po ôsmich zápasoch. "Nepozerali sme sa na minulosť, chceli sme vyhrať a som rád, že sa nám to podarilo," povedal tréner Tampy John Copper. Tampa hrá v tejto sezóne veľmi dobre a s dvanástimi víťazstvami zo 16 duelov je na čele Atlantickej divízie. Pánik odohral 13 minút a 43 sekúnd, okrem asistencie mal aj plusový bod a jednu strelu. Mladý útočník zaznamenal siedmu asistenciu v sezóne, na gól stále čaká. V drese Red Wings odohral 14 minút a 58 sekúnd ďalší mladý slovenský útočník Tomáš Tatar, zaznamenal jeden strelecký pokus, ale nebodoval. Oba góly Detroitu strelil kapitán Henrik Zetterberg, svoj 14. presný zásah v sezóne zaznamenal strelec Tampy Steve Stamkos.

Prvý kanadský bod v sezóne zaznamenal až vo svojom 17. zápase slovenský útočník Floridy Tomáš Kopecký, ale "panterom" to na body nestačilo. Florida prehrala pri debute nového dočasného trénera Petra Horacheka v Ottawe 2:3. Senátors viedli v 3. minúte 2:0, ale o dve minúty hostia znížili, keď Kopecký zobral puk ofenzívnemu obrancovi Ottawy Erikovi Karlssonovi a z jeho forčekingu ťažil Nick Bjugstad. Víťazný gól Ottawy strelil v presilovke o dvoch hráčov Clarke MacArthur, "senátori" vyhrali prvýkrát v sezóne tri zápasy po sebe. Všetky tri víťazstvá vychytal brankár Robin Lehner. Kopecký odohral 18:26 minúty, zaznamenal dva plusové body a jednu strelu.

Skóre zápasu v Bostone otvoril svojím tretím gólom v sezóne Zdeno Chára a pomohol k triumfu nad Torontom 3:1. Slovenský "obor" skóroval v 16. minúte v presilovke, keď po dobrej práci Jaroma Iginla dopravil zblízka puk za chrbát Jasone Reimera. Chára strávil na ľade neuveriteľných 28 minút a 4 sekundy, vyslal štyri strely na bránku a stal sa prvou hviezdou duelu. Po dvoch tretinách bol stav vyrovnaný 1:1, o víťazstve Bruins rozhodol dvomi gólmi v tretej tretine Patrice Bergeron, ktorý dal víťazný gól v predĺžení aj v poslednom vzájomnom zápase, ktorým bol siedmy duel štvrťfinále play off Východnej konferencie v minulej sezóne.

Carolina prehrala doma s Minnesotou 2:3 po nájazdoch, v ktorých skórovali všetci traja hráči Wild Zach Parise, Mikko Koivu i Jason Pominville. V drese Hurricanes odohral 24 minút a 18 sekúnd obranca Andrej Sekera, zaznamenal dve strely a jednu mínusku. Trápiaca sa Philadelphia zdolala Edmonton 4:2, po 21 zápasoch strelil gól Claude Giroux. Slovenský obranca Andrej Meszároš, ktorému sa nevydaril predchádzajúci zápas s New Jersey, sledoval triumf Flyers len z tribúny. Columbus prerušil päťzápasovú sériu prehier, keď zdolal New York Islanders 5:2. V drese Blue Jackets odohral viac ako 17 minút Marián Gáborík, ale napriek tímovému úspechu neprelomil svoj osobnú krízu. Gáborík neskóroval už šesť zápasov, v tomto vyslal na bránku tri strely a mal jeden mínusový bod. Za Islanders stále nehral zranený Ľubomír Višňovský.

sumáre:

PHILADELPHIA – EDMONTON 4:2 (2:0, 0:1, 2:1)

Góly: 12. Rosehill (Streit, Grossmann), 18. Hartnell (Streit, Coburn), 52. Giroux (Voráček), 57. Lecavalier (B. Schenn, Read) – 39. Perron (Hemský), 54. Hall (Gagner, Larsen). Brankári: Mason – Dubnyk, strely na bránku: 34:26.

OTTAWA – FLORIDA 3:2 (2:1, 1:0, 0:1)

Góly: 2. Turris (Ryan), 3. Zibanejad, 26. MacArthur (Karlsson, Turris) – 5. Bjugstad (KOPECKÝ), 51. Goc (Gilroy). Brankári: Lehner – Thomas, strely na bránku: 32:28.

BOSTON – TORONTO 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)

Góly: 16. CHÁRA (Iginla, Krug), 42. Bergeron (Söderberg, Smith), 60. Bergeron (Eriksson, Marchand) – 37. Lupul (Ranger). Brankári: Rask – Reimer, strely na bránku: 34:34.

DETROIT – TAMPA BAY 2:3 po predĺžení (1:1, 0:1, 1:0 – 0:1)

Góly: 4. Zetterberg, 56. Zetteberg (DeKeyser) – 11. Malone (Carle, Thompson), 33. Stamkos (Hedman), 64. Purcell (PÁNIK). Brankári: Howard – Bishop, strely na bránku: 27:34.

CAROLINA – MINNESOTA 2:3 po nájazdoch (1:1, 1:1, 0:0 – 0:0, 0:1)

Góly: 5. Murphy (Bowman, Peters), 28. Tlustý (Siomin, Bellemore) – 4. Pominville (Suter), 32. Fontaine (Scandella, Spurgeon), rozh. nájazd Koivu. Brankári: Peters – Harding, strely na bránku: 29:30.

COLUMBUS – NY ISLANDERS 5:2 (1:1, 1:1, 3:0)

Góly: 7. Dubibsky (Letestu, Ťutin), 30. Johansen (Dubinsky), 41. Umberger (Wisniewski, Johansen), 44. Atkinson (Johansen, Dubinsky), 59. Wisniewski (Bobrovskij) – 20. Nielsen (Boulton, MacDonald), 34. Hickey (Tavares, Donovan). Brankári: Bobrovskij – Nabokov, strely na bránku: 29:26.

ST. LOUIS – PITTSBURGH 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)

Góly: 23. Reaves (Lapierre, Steen), 51. Shattenkirk (Jackman, Schwartz) – 29. Jokinen (Malkin, Neal). Brankári: HALÁK – Fleury, strely na bránku: 32:20.

DALLAS – CHICAGO 2:5 (1:1, 1:2, 0:2)

Góly: 7. Eakin (Horcoff, Daley), 27. Seguin (Jamie Benn) – 17. HOSSA (Toews, Sharp), 31. Toews (Kane, Sharp), 39. Kane (Shaw, Sharp), 59. HOSSA (Sharp, Oduya), 59. Hjalamarsson (Oduya). Brankári: Lehtonen – Crawford, strely na bránku: 33:31.

PHOENIX – WASHINGTON 4:3 po nájazdoch (1:0, 0:3, 2:0 – 0:0, 1:0)

Góly: 10. Doan (Hanzal, Yandle), 57. Korpikoski (Vermette, Schlemko), 59. Doan (Ekman-Larsson, Yandle), rozh. nájazd Vermette – 21. Brouwer (Green, Neuvirth), 24. Carlson (Johansson, Ovečkin), 37. Ward (Latta, Chimera). Brankári: Smith – Neuvirth, strely na bránku: 35:32.

LOS ANGELES – VANCOUVER 5:1 (2:0, 3:1, 0:0)

Góly: 13. Nolan (Vey, Martinez), 20. Toffoli (Doughty, Richards), 30. Richards (King, Toffoli), 32. Williams (Kopitar, Vojnov), 33. Toffoli (Richards, King) – 29. Hamhuis (Bieksa, Kesler). Brankári: Quick – Luongo (32. Lack), strely na bránku: 32:26.

Jaroslav Halák (St. Louis) 60:00 1/20 95,00

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/

Včera 20:16

Fínski hokejoví reprezentanti zvíťazili v piatkovom prípravnom zápase pred MS 2024 nad Švédskom 2:1 po predĺžení. O ich triumfe rozhodol v 65. minúte Ahti Oksanen. Suomi odplatili súperovi štvrtkovú prehru 0:4. Švédi budú na šampionáte súpermi Slovákov v základnej B-skupine.

Včera 19:39

Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) v piatok vyzvala parlament v Gambii, aby zamietol návrh zákona, ktorého cieľom je zrušiť zákaz mrzačenia ženských pohlavných orgánov.

Včera 19:39

Bývalý ruský bankár a expremiér vlády Náhorného Karabachu Ruben Vardanjan, ktorý je zadržiavaný v Azerbajdžane, vyhlásil vo väzení v Baku hladovku.

Včera 19:38

Pokiaľ bude mať Maďarsko národnú vládu, nepodporí žiadnu zo strán rusko-ukrajinskej vojny. Na oficiálnom otvorení kampane vládnucej aliancie Fidesz-KDNP pred júnovými voľbami do Európskeho parlamentu to v piatok v Budapešti povedal maďarský premiér Viktor Orbán.

Včera 19:15

Argentínsky tenista Tomas Martin Etcheverry postúpil do semifinále dvojhry na antukovom turnaji ATP v Barcelone. Trinásty nasadený hráč vyradil vo štvrťfinále Brita Camerona Norrieho 7:6 (4), 7:6 (1). Trojka “pavúka” Casper Ruud si poradil s Matteom Arnaldim z Talianska 6:4, 6:3.

Včera 18:59

Počas záplav v Spojených arabských emirátoch (SAE) prišli o život traja pracovní migranti z Filipín. Dve ženy sa počas záplav udusili vo svojom vozidle a jeden muž utrpel zranenia s následkom smrti, keď jeho vozidlo spadlo do priehlbiny, uviedlo vo vyhlásení filipínske ministerstvo pre migrujúcich pracovníkov.

Včera 18:33

Polícia v piatok vo švédskom meste Vasteras postrelila a zadržala muža, ktorý vraj s pomocou ostrého objektu spôsobil zranenia trom starším ženám.

Včera 18:28

Americká tenistka Sloane Stephensová postúpila na antukovom turnaji WTA v Rouene do semifinále. V pozícii nasadenej šestky vyhrala vo štvrťfinále nad štvorkou podujatia Jüan Jüe z Číny 6:2, 6:2.

Včera 18:27

Kazašská tenistka Jelena Rybakinová postúpila do semifinále dvojhry na antukovom turnaji WTA v Stuttgarte. Ako štvrtá nasadená zdolala vo štvrťfinále Jasmine Paoliniovú z Talianska 6:3, 5:7 a 6:3. Češka Markéta Vondroušová vyradila druhú nasadenú Arinu Sobolenkovú z Bieloruska 3:6, 6:3, 7:5. Medzi elitné kvarteto ide Poľka Iga Swiateková, turnajová jednotka vyhrala nad Britkou Emmou Raducanuovou 7:6 (2), 6:3.

Včera 18:25

Taliansko a Francúzsko by mali svoje výdavky redukovať výraznejšie, než momentálne plánujú, naopak Nemecko by malo ísť opačným smerom a objem výdavkov zvýšiť. Uviedol to v piatok Medzinárodný menový fond (MMF).

Včera 18:24

Hlavný ukazovateľ nezamestnanosti PDU v marci dosiahol úroveň 3,88 %, čo je o 0,04 percentuálneho bodu (p. b.) menej ako vo februári. Medziročne klesol o 0,41 p. b. Počet nezamestnaných evidovaných na úradoch práce v marci tohto roka dosiahol najnižšiu úroveň od konca roka 2019. Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) SR o tom v piatok informovalo na svojej internetovej stránke.

Včera 18:23

V Poľsku zadržali Bielorusa, ktorý údajne nariadil marcový útok na ruského opozičného politika Leonida Volkova v litovskom Vilniuse. Oznámil to v piatok poľský premiér Donald Tusk. Litovský prezident Gitanas Nauséda krátko predtým informoval, že v Poľsku zadržali aj dve osoby podozrivé zo spáchania zmieneného útoku.